Brug over de Zijl komt nu in zicht Directeur gemeentewerken niet in woning Witte Singel 86 DE FAAM Buitensporige eisen na vier weigeringen -Meerderheid B. en W.: aankoop is een gemeentebelang; - wethouder Harmsen: vrijmoedigheid om ja te zeggen vind ik niet Prij voor de huisvrouwen ijsvraag lustrum-menu nieuwe leidse courant DINSDAG 25 MEI 1965 LEIDEN De aankoop van de woning Witte Singel 8G voor f 125.000 gaat niet door. De raad verwierp gistermiddag na een uitgebreid en span nend debat het voorstel van B. en W. met 25 tegen 9 stemmen. Van B. en W stemde alleen wethouder Harmsen (prot.-chr.) tegen. De woning was be stemd voor de directeur van gemeentewerken, ir. H. H. Vos, die hier al enkele jaren werkzaam is maar nog steeds in Delft woont. Behoorlijke ningen aan de Thorbeckestraat, de Cronesteinkade en de Rijnsburgerweg vielen niet in zyn smaak. De heer Frans (PSP) verbaasde zich erover dat de woning Rijnsbur gerweg voor de heer Vos onaanvaard baar was. Zij is voor hem gekocht, maar nu woont er een andere ambte naar in. De heer Ham (KVP) vond de woning Witte Singel veel te duur. Aankoop zou zowel bij de gemeentenaren in het algemeen als bij de ambtenaren die zelf niet zonder offers een huis hebben gekocht een slechte indruk maken. De heer Roorda (PvdA) achtte aankoop niet in overeenstemming met de financiële positie van de gemeente. Wat is er bovendien tegen, dat ir Vos in Delft blijft wonen ,.Voor mijn part woont hij op de Veluwe, als hij maar op tijd hier is". Gelijke behandeling Ook mevrouw mr Geelkerken (prot.- chr.) was van oordeel dat deze aankoop financieel niet te verantwoor den zou zijn. Er moet wel een heel groot belang mee gemoeid zijn. De ambtenaren moeten ook op gelijke wijze worden behandeld. Het is uit gesloten dat alle ambtenaren een wo ning krijgen die zy zouden willen. ,,Wij willen er niet aan medewerken dat een van de hoogstgeplaatste en meestdraagkraohtige ambtenaren op deze wijze wordt, geholpen". De prot.- chr. fractie zou dan ook tegen stem- Dr. Duyverman (VVD) kon de stel ling „gelijke monniken gelijke kap pen" zeker onderschrijven maar de di recteur van gemeentewerken zit m het gemeentelijk bestel nu eenmaal op een plaats die niet gemakkelijk is te bezetten. Niet door de knieën Wethouder Harmsen gaf het minder heidsstandpunt van het college weer- Tot viermaal toe is de heer Vos een teer behoorlijke woning aangeboden. Wij mogen ons dus volledig ontslagen achten van onze plicht. De wethouder herinnerde in dit verband aan gelijke woorden van de heer Van Kinschot. Er zijn meer dan 1500 gemeente-amb tenaren, van wie verscheidenen zich behoorlijke offers hebben moeten ge troosten voor hun huisvesting. De overheid mag voor eisen die buiten de normale eisen vallen niet door de knieën gaan. De centrale overheid verbiedt de gemeente, ook maar een dubbeltje aan de volkswoninbouw ten koste te leggen. Vandaar de moeilijk heden rond de woningbouw in de Mors en aan de Churchill-laan- „Ik heb dan ook niet de vrijmoedigheid, hier ja te zeggen", aldus de wethouder van financiën. Men moet onderscheiden De voorzitter, burgemeester mr. Van der Willigen, merkte op dat B. en W. niet tot dit voorstel zijn gekomen om de heer Vos maar om het gemeente belang te dienen. De woning is duur maar er is, ook blijkens het taxatie rapport, geen andere prijs voor te bedingen. Uitvoerig ging de heer Van der Willigen in op de wenselijkheid dat de heer Vos in Leiden woont. Als hij hier niet woont, kan hij zich in de plaatselijke gemeenschap ook niet integreren. Deze hoofdambtenaar zal hier, aldus de burgemeester, vóór alle ambtenaren moeten wonen. Men kan niet voor alle ambtenaren gelijke voorwaarden scheppen. „Wij moeten de moed hebben te onderscheiden. In dit geval zullen wij over de zuinig- heidseis heen moeten stappen". Verontwaardiging Wethouder ir. Van Hoek (V.V.D.) vond het ook met het oog op de ge hele verkeerssituatie in onze stad no dig dat de heer Vos hier zo spoedig mogelijk komt wonen. „Het heeft ons gehinderd, dat de heer Vos het ons niet mogelijk maakte, hem hier te laten wonen. Ik kan wel zeggen tot mijn verontwaardiging". Met de ge dachte dat de directeur gemeentewer ken in dit geval persoonlijk zou wor den bevoordeeld was de heer Van Hoek het niet eens. Hij moet hier een hogere huur betalen dan in Delft. Wethouder Menken (K.V.P.) voegde aan de verdediging van B. en W. nog toe, dat een aantal ambtenaren op deze wijze al is geholpen, zodat niet van een precedent kan worden gesproken. Er is woningnood In tweede instantie merkte de heer Frans op, dat de heer Vos zelf dan toch kennelijk het belang van in Lei den wonen niet heeft ingezien, ge tuige het feit dat hy een aantal wo ningen heeft geweigerd. Dr. Roorda: „Is het, obectief gezien, nu zo waa: dat de heer Vos in Leiden moet wo nen? Hij heeft toch verscheidene ma len voor Delft gekozen. D< aankoop van het huis aan de Witte Singel valt buiten de grenzen die ik zou willen trekken". De heer Ham en mevrouw Geel kerken bleken van hetzelfde gevoelen to zijn. Mevr. Geelkerken: „De heer Vos heeft er geen blijk van gegeven dat hij wonen in Leiden zo belangrijk vindt". Zij kon de gedachte dat de directeur gemeentewerken belangrij ker zou zijn dan de directeuren of chefs van andere diensten niet onder schrijven. De prot.-chr. fractie bleef afwijzend tegenover de aankoop Met erkenning van alle bezwaren wenste de heer Sommei ing, fractie voorzitter van de P.v.d.A., het voor stel van B. en W- toch wel te steunen. „Qua huis is dit geen overdreven zaak en de duurte is een gevolg de huidige situatie op de woning markt. die uitermate te veroordelen is". De heer De Kier (prot.-chr.) droeg nog een gevoelsargument afwijzing aan: „Heeft de heer Vos zich ooit de grote woningnood gerea liseerd? Ik kan aankoop niet verant woorden tegenover de honderdtallen stadgenoten die niet eens één kans krijgen een woning te kiezen". Buitensporige eisen Wethouder Harmsen herhaalde dat hier buitensporige eisen werden ge steld. Dit besluit heeft vrees als ach tergrond en dat vind ik een gemeen tebestuur onwaardig (de heer Van der Willigen had namelijk in ver band met de belangrijkheid van de fimctie van de heer Vos ook op de komende grenswijziging gewezen). De volkswoningbouw wordt afgeremd doordat de plaatselijke overheid niet enkele tienduizenden guldens beschik baar mag stellen. De wethouder meen de- aan de hand van enkele cijfers, dat hier wel degelijk sprake was van een persoonlijke bevoordeling. Boven dien vond hij het niet juist dat de heer Van der Willigen deze directeurs functie zó had omhooggestoten dat andere functies in het niet verzonken. De heer Van der Willigen antwoord de dat er geen vrees was bij B. en W. maar wel zorg. Deze functie is vai andere soort dan vele andere gemeen telijke functies. In deze hiërarchie is de heer Vos een belangrijk man. ,.Wij zijn door de nood gedreven- Als wij de woning niet kopen, wordt er geen enkel noodgeval door opgelost. Nü wil de heer Vos hier wel wonen. Waarom hij dat niet in het verleden wilde, daarvan willen wij ons als b. en W. losmaken. Het is gelukkig dat wij el kaar bij de vijfde maal gevonden heb- De stemming De -raad vroeg nog schorsing van de vergadering voor onderling beraad. Het resultaat was, dat het voorstel m B. en W. met 25 tegen 9 stern en werd verworpen. Vóór aankoop waren: de heren Duy verman, Portheine, Zitman en Van Hoek van de V.V.D., de heren Van der Horst. Sannes en Sommeling van de P.v.d.A. en de heren Menken en Ten Broek van de K.V.P. Tegen aankoop spraken zich uit: de heren Roorda, Den Dubbelen, Mol- le, Van Aken, Kuyt, Versnel, Zunder- man. Van Baaren en Fakkel en Spierenburg en mej. Van Nienes van de P.v.d.A., mevrouw Geelkerken en de heren Elsgeest, Lamers, De Kier, Van der Vliet en Harmsen van de Van dar Klugt en Lambexmont van de K.V.P., de heer Frans van de P.S.P. en mevr. Van der Blom van de C.P-N. Wethouder Piena was wegens vakantie afwezig. Ook mr. Woudstra kon de vergadering niet bijw Waardgracht heeft aandacht Mej. M. C. J. van Buel werd ir deze vergadering beëdigd en geïnstal leerd als lid van de raad (K.V.P.). Tevens werd zij benoemd tot lid vai de commissie Endegeest en de recht- kundige commissie. De heer Lijten tot lid van de commissie onderwijs en dr. Duyverman tot lid van de rechtskundige commissie. De heer J. A. L. van Oudenhoven tot Jid de zuidercommissie tot wering van schoolverzuim. Tegen het voorstel tot bijdragen in de verlichting van torenuurwerken stemden vier leden: zij vonden dit in deze tijd van financiële schaarste een overbodige luxe. Met 30 stemmen vóór nam de raad het voorstel voorstel tot verkoop van bouwterrein in de Mors werd met 24 tegen 10 stemmen aangenomen. De tegenstem- mesr wensen, vóór met dergelijke transacties eventueel mee te gaan, de door B. en W. al geruime tijd geleden toegezegde nota over de kwes tie „verkoop en erfpacht" te hebben gelezen. De heer Van Aken (P.v.d.A.) mocht WETH. HARMSEN .moed om niet door de knieën te gaan. ragen stellen over de vervuiling van de Waardgracht. Wethouder Van Hoek deelde mee. dat B. en W. over de toestand van dit „water" vandaag met elkaar zouden praten. „Ofschoon, het heeft al lang de volle aandacht". Commissie eerstejaarsstudenten geneeskunde tbans ingesteld DEN HAAG Onder anderen zijn- prof. dr. H. L. Booij en prof. dr. Gail- lard ibe Leiden ben-oemd in de commissie. en regeling moet treffen voor het toewijzen van de plaatsen, die voor eerstejaarsstudenten in de geneeskun de beschikbaar zijn. Verkouden? teüfooui* o/> AS PRO Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. ASPRO' Expositie rotapiinten in sociëteit Horns LEIDEN In Sociëteit Horus. Ra. penburg 127. wordit momenteel een ex positie gehouden van rotaprnvten. ver- vaardigd door de Tilburgse kunstschil der J. Asselbergs. Er wordt ook gede monstreerd hoe deze printen worden vervaardigd. Instinctieve slotavond voor Leidse fotografen LEIDEN Hoe wei de Instructie-avond van de LAFV-werkgroep moest worden uitgesteld, zijn de leden van de Leidse Amateurfotografenvereniging gisteravond ..De Doelen" toch aan hun trekken gekomen. Zij dankten dat aan het feit. dat zowel de voorzitter, dokter J. Ver steeg. als de vice-voorzatter. de heer G. L. v. d. Beng. instructieve bijdlragen ..achter de hand hadden". Het gedeelte voor de pauze werd door de voorzitter gevuld met de projectie verkorte visuele foto-cursus. Na de koffie nam de vice-vooraitter het ver vaardigen van kleurendia's onder de loep. ,vees zijn gehoor onder meer op het feit dat er. wanneer een serie kleuren dia's wordt samengevoegd, een verhaal ontstaat, diat als geheel een duidelijk stempel van de producent Kan dragen. De dia's moeten hun eigen verhaal „ver tellen". zodat een toelichtende tekst niet of nauwelijks nodig is. Ten slotte verrestte spreker zijn gehoor met zijn eerste serie ..klank-dia's", die het bos tot onderwerp had. Vaart de Grofsmederij conservatieve koers leiden De n.v. Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij heeft in de eerste maanden van het lopende jaar vry veel opdrachten ontvangen, zodat de hoop beter bedrijfsresultaat gerechtvaar digd is. Zorgelijke kwesties blijven de steeds stijgende loonkosten en de perso neelsvoorziening, zo heeft de directie ln de vandaag gehouden Jaarvergadering verklaard. Van aandeelhouderszijde werd naar aanleiding van de jaarstukken de vraag gesteld of het bestuur niet een te voor zichtige en conservatieve koers vaart, waardoor het dividend onverantwoord laag blijft- In de laatste vijf jaren werd uit eigen middelen bijna 7 min geïnves teerd, doch het dividend over ruim f 3 min aandelen-kapitaal is in die jaren nooit boven de 8 procent uitgekomen. Voor het afgelopen boekjaar zou volgens het voorstel niet meer dan 5 procent wor. den uitgekeerd-. - Van de zijde van directie en eommis- irissen werd toegezegd, dat men zich nog eens over deze politiek zou beraden. de jaarstukken en het voorge stelde dividend werden goedgekeurd. JE MODE IS ZO JONG ALS JONGENS De mode is zo oud als de dragers ervan oud zijn. Jonge mode is jongens-mode, is vlot, snel, sportief en ongeremd. zie de blazers, zie de colberts. Jongens-modellen! Links: colbert met klepzak-ken, leeftijd 12 jaar. Midden: zwarte melton blazer. Engels model, leeftijd 12 jaar. Rechts: colbert met battle dress-lijn, met royale zakken, leeftijd 10 jaar. 49.75 44.75 f 39.51 PLANNEN VAN 1954 WORDEN WERKELIJKHEID Aanbesteding van 85 meter lange miljoenenproject binnen 14 dagen Begin van bouw nog deze zomer? LEIDEN Leiden, 3 oktober, ha ring en wittebrood, hutspot met klap stuk, zij horen bij elkaar. Maar met alle eerbied voor traditie zou het toch plezierig zijn als er eens een ander „Leids menu" zou kunnen komen, al dus de opvatting van de Sleutelcom missie van het naderende universitaire lustrum. Daarom is uitgeschreven een prijs vraag voor het samenstellen van een origineel, maareenvoudig menu. Alle huisvrouwen kunnen deelnemen. Zij, die komen met de oorspronkelijkste voorstellen, worden uitgenodigd haar menu voor te koken in de Militaire Kokssohool. Het door een jury als meest origi- (Van een onzer reacteuren) LEIDEN Eindelijk, na elf jaren plannenmakerij, schijnt de bouw van een brug over de Zijl, die de verbinding Leiden-Oude "Wetering moet vor men, in zicht te komen. Vooral de bewoners van Noord, gegroepeerd rond de vry wel geïsoleerd gelegen Willem de Zwygerlaan, zullen dit nieuws met genoegen lezen. Hoeveel malen is deze bouw al niet aangekondigd en toen weer uitgesteld? Na de gereedkoming van de nieuwe Leiderdorpse brug, begin september vorig jaar, zou de Zylbrug in uitvoering komen. Nu is het zeer waarschijnlijk dat binnen veertien dagen de aanbesteding van dit miljoenenproject wordt gehouden. De bovenbouw is reeds aanbe steed. Maar wanneer de eerste hap zand wordt verplaatst of de eerste paal wordt geslagen, kan nog met geen mogelijkheid worden gezegd. In verband met deze slepende affaire herinneren wij slechts aan de dringende vragen, die het socialdstisohe gemeente raadslid mej. a. j. van Nienes op 8 maart 1963 schriftelijk aan B. en W. voorlegde. Zy kreeg er op 8 juli van dat jaar even eens schriftelijk antwoord op. Sinds 1954 Hef college deelde mee dat het voor het eerst op 25 maart 1954 aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland verzocht de totstandkoming van een brug over de Zijl te bevorderen. Op 20 juni 1956 verstrekte Leiden aan de provincie een voorstel over aard, ligging, breedte en hoogte van de brugverbinding. G. S. lie ten op 4 maart 1957 weten dat in ver band met de bestedingsbeperking de pro vincie grote kapitaalswerken als deze moest laten rusten. In de loop van 1958 en 1959 drong Lei den nogmaals aan op de bouw van een brug, maar nu een bredere dan aanvan kelijk was gedacht. Op 7 december 1960 bood Leiden G.S. een kostenberekening aan, waarop op 5 juni 1961 een voor Lei den bezwarende kostenverdeling als antwoord kwam. Nu werd ook Leider dorp in het overleg betrokken. Op 9 april 1963 kwamen de drie betalende partijen tot een overeenkomst. B. en W. deelden in de beantwoor- Naar een nieuw Leids gerecht neel e<n smaakvol geoordeelde menu, zal tijdens de Sleuteldagen als „Leids Lustrummenu" geseirveei-d worden in de Leidse restaurants. Juist in ver band daarmee moet men er rekening mee houden, dat het menu niet te kostbaar mag zijn en vry snél moet worden kunnen bereid. Nuttige en aardige prijzen in na ture zijn beschikbaar gesteld. De ter mijn van inzending sluit 8 juni. niet 18 juni zoals elders is vermeld. In zendingen kunnen worden gestuurd aan mejuffrouw N. Stenfert Kroese. Nieuwsteeg 31, Leiden, dan wel aan het secretariaat van de Universitaire Lusbrumcammissie. Stationsweg 46. eveneens te Leiden. ding verder mee dat zij verwachtten dat in 1964 de Zijlbrug en de brug over de Haarlemmervaart naar het station in aanbouw zouden komen. 1,5 miljoen Hoofdstuk zoveel van de geschiedenis werd vorig jaar november in Den Haag geschreven, toen Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan de bouwplannen hechtten. Op 14 december ging de Leid raad akkoord met het voorstel ander half miljoen gulden te voteren voor deel neming in de bouw. Ook Leiderdorp zegde zijn aandeel toe. De brug wordt de langste in Lei den. Niet alleen moet de Zijl wor den overspannen, maar aan de Leid se kant komt een vcrkeerstunnel en aan de Leiderdorpse kant komen er zelfs twee (de Zijldijk). De tota le lengte van de brug wordt ruim 85 meter. ,Het brugdek krijgt twee rijbanen met epn totale breedte van 12 meter, aan weerszijden daarvan rijwielpaden van 3 meter en ten slotte voetgangerspaden van 2,25 meter. Hef gedeelte „boven bouw" bestaat als bij de Leiderdorpse brug uit een beweegbaar brugdek, dat de vaargeul van 10,50 meter breedte over spant. Een even brede geul krijgt een vast brugdek. Aansluiting Zoals bekend sluit de brug aan de Leidse kant aan op het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan. In Leiderdorp komt de aansluiting met Prov. weg nr. 5. Op deze weg sluit de Engelendaal aan. een brede weg die dwars door het uit breidingsplan loopt van de Persant Snoepweg af. Het is dus nog niet bekend wan neer de bouw begint, noch wie de bouw zal uitvoeren. Ook de duur van de bouw is niet bekend. Wel is be kend. dat de firma Deerenberg en Van Wijk uit Alphen aan den Rijn veel kans maakt op het project. Deze aannemers hebben in het verleden behalve de nieuwe Leiderdorpse brug ook de brug in de Sandelaan tussen Katwijk aan den Rijn en Rijnsburg gebouwd voor de provin cie. Over de aflevering van die brug gen was de provincie steeds uiterst tevreden. :arrv-- v-- 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3