HOOFDSCHOTEL? VLEES! roos?. Uw probleem is het onze CBOZ-voorzitter pleit voor coördinatie gezondheidszorg Duitse bezorgdheid over zedelijk verval Niet alleen Wereldraad ook onszelf onderzoeken Ondernemingsraden met werkiiemersvoorzitter Prof. Smits wil modern zün, ds. H. G. Groenewoud ook Een woord voor vandaag Wereldraad en r.k. kerk met elkaar in gesprek 2 DINSDAG 25 MEI 1965 Instemming en kritiek BONN Op initiatief van de Evangelische Marienschwester- schaft is op het ogenblik in Duits land een actie gaande, die de naam draagt: Sorge um Deutsch- land. Deze actie, die in de sym pathie van tallozen deelt, heeft zich gekeerd tegen het geestelijk- zedelijk verval in Duitsland. Men wil streven naar een nieuwe oriëntering van het Duitse volk op Gods wil en naar de handha ving van de grondslagen van de zedelijkheid in alle sectoren van het leven. Men wil de nodige maatregelen nemen om allerlei ontwrichtende in vloeden zoals de toenemende sexuali- sering van het leven in goede banen te leiden en voldoende voorlichting geven over de bevoegdheden en mo gelijkheden van individuele en ge meenschappelijke acties op dit ter rein. In 250.000 in allerlei kringen verspreide folders roept de actie op tot overwinning van het geestelijk- xedelijk verval. Het gaat daarbij in de eerste plaats tegen de vloed van demonische krachten, die verderfelijke voorbeelden verschaf- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kinderdijk: J. de Lange, zendingsdirector GZB te Zeist. Aangenomen naar Raamsdonk: C. J. Baart te Rijn.saterv.oude, naar Bruinisse: H. Jagersma te Nijega (H.O.), die be dankte voor Slochteren en Spijk (Gr.); naar Amsterdam (als jeugdpredikanten): N. v. Oosterveen. vic. te Amersfoort, en G. Prast te Westzaan. Bedankt voor Lopik (toez.): H. A. v. Slooten te Voorthuizen; voor Huizen (N.H.) (vac. G. Boer): C. den Boer te Sliedrecht; voor Kollum: H. A. Schee pers te West-Terschelling. GEREF KERKEN Beroepen te Delft (vac. dr. G. P. Hart- velt): M. Wilschut te Amsterdam-West; te Wildervank: G. Gommer te Oostkapel- le; te Utrecht: W. Baas te Rotterdam- Charlois. Aangenomen naar O. en W. Souburg'. P. C. Meijer te Valthermond. Bedankt voor Gramsbergen: J. Boer jr. te Websinge-Sauwerd. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Leens: D. Berghuis te Grootegast. c.a. en naar Rozenburg; P. Deddens te Creil. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-W.: C. Lang broek te Veenendaal en dr. W. H. Vele- ma te Leiden. Beroepen te Nunspeet: J. Brons te Bun schoten; te Maarssen (U.): H. W. Eerland te Amersfoort Bedankt voor Katwijk a. Zee: J. Keu- ning te Veenendaal. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Rotterdam-W.: kand. J. Pannekoek te Gouda. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Aangenomen naar Rijssen: J. W. Slager te Stavenisse. Nieuwe part. synode Ger. Kerken (vrijg.)? ARNHEM De classes Arnhem en Harderwijk der Gereformeerde Kerker (vrijgemaakt) willen een eigen Gelders farticuliere synode gaan vormen. D uidige particuliere synode Overijsse Gelderland telt 31.681 leden (dertig pr cent van het landelijk totaal) en is daa mee verreweg het grootste particulie ressort. De beide provincies werden na de vrij making gecombineerd, omdat de vrij making in Gelderland pas laat op gang kwam. Eind 1945 had de vrijmaking zich nog maar in acht Gelderse kerken voltrokken. Thans zal na een eventuele splitsing de particuliere synode van Gelderland nog groter zijn. dan die van Friesland, Drenthe. Noord-Holland fen voor miljoenen mensen. Men schrijft, dat vele films, sommige televisiepro gramma's, geïllustreerde bladen en alle lei boeken vaak onder de naam ..kunst' uit zuiver winstbejag een verschrikkelijk aanschouwelijk onderricht in geweld, moord, sexuele excessen en minachting voor het ontluikende leven. In het bestuur van de actie hebben zitting: Mutter Basilea Schlink, de leid ster van de Marienschwesterschaft uit Darmstadt, de secretaris-generaal van de YMCA en verschillende hoogleraren. Verder wordt de acttie gesteund door de voorzitter van de raad van de Evangeli sche Kerk. dr. Kurt Scharf en leiders van de verschillende landskerken. Pathetisch Op deze actie is naast veel instem ming ook wel kritiek hoorbaar ge worden. In een Hamburgs kerkelijk weekblad schreef een predikant (Pas tor Waldemar Wilken), dat de onder tekenaars wel zeer terecht hun op roep gedaan hadden. Maar toch meende hij, dat er geen resultaat te verwachten was. Het is immers alles te onzakelijk en pathetisch. Als der gelijke oproepen niet scherper gefor muleerd worden, gaan zij zonder meer over de hoofden der toehoorders heen. En dat is jammer van al die ijver en inspanning. De onderteke naars dienen, wil het goed werken, nog eens samen te overwegen en te doordenken langs welke wegen hun doel bereikt moet worden. Zijn de gebruikte woorden eigenlijk wel vol doende overwogen? Ze klinken haast wat onbescheiden. De zaak is té belangrijk en zou werkelijk de gewe tens der mensen onrustig moeten maken. Daarom zou het te betreuren zijn als het resultaat slechts bestond uit schouderophalen en glimlachen. Ds. Schipper wordt uitgezonden EDE Het ligt in het voornemen, dat ds. A. Schipper op Tweede Pinksterdag, te Ede zal worden bevestigd tot zen-I dingspredikant van de Nederlandse Her vormde Kerk. De Gereformeerde Zen-I dingsbond heeft hem besohikbaar gesteld, om als studentenpredikant te werken in' Makassar. Door het werk onder de (Van een onzer medewerkers) [gaard, dat bij een goed onderzoek de Toradja's heeft de GZB historische ban- Wereldraad van Kerken er op grond "•S.-SSfiï*, Schipper plechtig1 DRIEBERGEN - Hrt heeft van zei worden uiige»»**, ral gehouden geen zin dagelijks de Schn.ten te rc,draad zijn afgesloten. vaak hun begun om dr?/uur BehaKe ds' Sc&p'e? onderzoeken, of de dingen, die roeping vcAaken. zelf zullen in deze dienst voorgaan zijn ons verteld worden schriftuurlijk Het doel Opdracht voor ICCC-jonger en: Oud-metropoliet van Russische bannelingen overleden zijn of niet, als we nalaten ons- ook_orn zelf te onderzoeken. Aldus de beer D. M. Boogaard op de jaarlijkse voorjaarsconferentie van het ICCC- jeugdcontact, waaraan tijdens het afgelopen weekend ruim honderd jongelui deelnamen. Sprekend over Handelingen 17 11 (waarin wordt gezegd dat de mensen van Berea edeler waren dan die van Thessalonica, omdat zij dagelijks de Schriften onderzochten of de dingen zo waren) concludeerde de heer Boo- NKV-secretaris drs. Coppes wil: Anastassy Gribanovsky, voormalig hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk buiten Rusland. Hij was het laatst levende lid van de groot-Russische kerkeraad van 1917. Omdat hij zich niet met het communisme en nazisme kon verenigen verbleef hij enige tijd in verscheidene Europese landen en vertrok hij in 1950 naar de Verenigde Staten. De officiële Russische Kerk kon in zijn ogen geen erkenning vinden, omdat deze volgens hem voor Sowjet-Russische propaganda GENÈVE De Wereldraad van wordt gebruikt. j Kerken heeft een beroep gedaan op zijn leden, om 100.000 dollar bijeen te brengen als een eerste bijdrage tot Wereldraad vraagt 100,000 dollar voor O.-Pakistan AMSTERDAM De interesse wh»p tot buiten de kolen- bedrijven, voor de ondernemingsraden is zo wel van de zijde van de directies als van de werknemers niet groot. Men kan zich dan ook afvragen, of de ondernemingsraden niet meer een eigen leven moeten gaan leiden als gekozen college van de werk nemers, die ook een eigen voorzit ter kiezen, zoals dat wel in andere landen gebeurt. Dit zei drs. Th. Coppes, algemeen secretaris van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, gisteravond in Amsterdam. Hü sprak daar voor het politiek gezelschap van het stu dentencorps aan de Vrije Universi teit. Drs. Coppes meent dat de verhoudin gen zuiverder komen te liggen als de werknemers een eigen voorzitter kiezen en er niet een zoals thans bij de wet geschiedt opgedrongen krijgen. Vol gens hem geldt dit zowel wat de deel neming aan het gesprek als aan het werk n de ondernemingsraden betreft Hij oegde hieraan toe dat dit niet betekent at er geen gesprek i«iv De term medezeggenschap, zo zei de heer Coppes, doet altijd de gedachte opkomen dat de werknemers een stuk van de zeggenschap willen krijgen die thans bij de directie ligt Iedereen vreest dan de doorbreking van het prin cipe van de eenheid van leiding in de onderneming. Het principe van eenheid van leiding en zelfs van eenhoofdige leiding behoeft naar zijn mening echter niet strijdig te zijn met werkelijke de mocratie. Men kan, zo zei hij, zelfs één man met grote bevoegdheden belasten zonder dat de democratie in gevaar komt. Volgens hem is daar pas sprake van als die ene man zijn gezag onge controleerd uitoefent zonder de ver plichting van verantwoording af te leg gen, of wanneer er geen mogelijkheden zijn om invloed uit te oefenen op de be leidsvorming door diegenen, wier be langen mede in acht moeten worden genomen en die voor belangrijke as- pekten van de beslissing van het gezag afhankelijk zijn. Herdoop bij Rome nog volop in zwang mogelijk ondernemingsraden en direc- WARSCHAU Terwijl de praktijk W. Maar. zo zei hij. als op het ogenblik van de ..herdoop bij overgang van eer over de struktuur van de onderne- j protestanten Jot de Roora-Katholieke ing wordt gesproken, moet mceptie wel eens opnieuw - - tr j:1 zij ui andere delen ln zwang. Noord-Brabant-Limburg, terwijl die i Overijssel de grootste van Nederland z blijven. zich afvragen of istisch is opgezet. Een studiegroep van het NKV heeft onlangs een bezoek gebracht aan Duits land om er de medezeggenschap in de kolen- en staalbedrijven te bestuderen. Naast goedwerkende ondernemingsraden bestaan daar paritair samengestelde ra den van commissarissen die gezamenlijk de directeuren ook zogenaamde arbei- Zeeland- dersdirecteuren kiezen. Deze t. „nn-i rde oude i Kerk in Nederland de laatste jaren ipnieuw doordenkenoelangrijk ln betekenis is afgenomen, is - i- j—i Europa nog volop niet veel te idea- Dit is gebleken op de vergadering van net Europees comité van de Hervormde Wereldbond, dat onlangs in Warschau bijeenkwam. De vergadering hield zich vooral bezig met de tegenwoordige ver houding tussen Rome en de Reformatie in de verschillende delen van Europa. De vorige bijeenkomst van het comit was in 1963 in Debreczen in Hongarije In 1967 hoopt men in Torre Pelice. he: centrum van de Walcenzen in Italië tc vergaderen. De hervormde en presbyteriaanse con- ferentiedeelnemers waren de gast van df kleine Gereformeerde Evangelische Kerl van Polen, die als gevolg van d oorlogshandelingen geheel leek te ziji verdwenen, maar nu weer van de grom af is opgebouwd. Met de Warschause gemeenteleden werd voor de opening van^de conferentie het avondmaal ge- Aartsbisschop van Canterbury naar Roemenië LEIDEN AMERS- Voor hem betekent een herboren modernis- FOORT De Leidse het woord „modern", me van de 20ste hoogleraar, prof. dr. P. „eigentijds". Het woord 21ste eeuw opstaan." Smits vind vele vrijzin- wordt goed verstaan, nige predikanten te schrijft de Leidse hoog- Problemen ouderwets. In het blad leraar als een mens „als Kerk en Wereld" een waarlijk modern Opmerkelijk is Schrijft bij: „num. heb- mens in de wereld stacf ook 00* predikant ven ben de erijemnige chrie- en hij „de cute oeertrn- ïrt'eet andere mo- Ramsey, zijn tweede reis tenen veelszin, het ech- ging is toegedaan dat de deh'«t ^u.r°Pa maken Nadat hu te intieme contact met sociale en geestelijke landse Hervormde Kerk geleden een bezoek brat de geestelijke morste- eeraniieringen der een- het woord .m^ern ge- ting ven de eigen tijd -een ah een proces van brmkte. Ds. H C. Groe- rerloren Ze rijn oud en groei, van vooruitgang. moe geworden en ma- van geleidelijke vorde- 1 de conferentie was dan spreken over ,,Onze roe ping tot evangelisatie". Dit thema werd belicht door ds. J. Gravendeel, predikant in algemene dienst van de Begische Evangelische Zending en één der directeuren van de Stichting In de Rechte Straat. Hij maakte onder meer met een groot aantal dia's dui delijk, hoe groot de nood is van hen, die verstoken zijn van Gods Woord en hoe dringend noodzakelijk het is, dat christelijk I^ederland zijn taak weer gaat verstaan. Evangelisatie Zeker dertig jongelui gaven zich aan het eind op om gedurende hun vakantie in België te gaan werken de evangelisatie-acties, die dit jaar door de Belgische Evangelische Zen ding zullen worden gehouden. De conferentie werd nog toegespro ken door ds. C. Rosies, predikant te Halle in België, waar vorig jaar ICCC- jongeren aan een evangelisatie-actie meewerkten. Hij nodigde de jongelui uit om in september een conferentie in Halle te organiseren. de zware wervelstorm. In het appei wordt de situatie in het rampgebied „zonder precedent" genoemd. Gespro ken wordt van zeven miljoen daklozen, terwijl meer dan twaalfduizend omgekomen zijn. Een vertegenwoordiger v Wereldraad, Frank Field, is naar Dakka gezonden, om vast te stellen op welke wijze de kerken het best hulp kunnen bieden. Oecumenische Hulp aan Kerken Vluchtelingen in ons land heeft de diaconale organen van de verschil lende kerken, die by haar aangesloten zijn, gevraagd om hulp. Het giro nummer van deze stichting, die in Utrecht is gevestigd, is 5261. Vrijgemaakte classis Brabant/Limburg weer samengeroepen (Van onze kerkredactie) DEN BOSCH Morgen zullen de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) van de classis Noord Brabant/Lim burg een nieuwe poging doen, om tot een classisvergadering te komen. In november en in januari is een derge lijke poging mislukt. Het struikelblok voor de vrijgemaakte kerken in Noord-Brabant en Limburg is de kwestie van de credentiebrieven, die de classisafgevaardigden aan het begin van de vergadering moeten overhandi gen. De kerken van Breda en Rijsbergen geven hun afgevaardigden ■nelijk een credentiebrief mee, die niet de bepaling bevat, dat men alles van waardeKerken en de Rooms Katholieke zal houden, wat volgens Gods Woord, dejK k hphhen tiiHpnc het weeke-n drie formulieren van enigheid en de ^erK «eDDen tijdens net weeKe.n- kejkenordening besloten zal worden, jde hun eerste ronde geheime be sprekingen gehouden over nauwe- Nieuwe bestuursleden werden mej. A. van Dam (hervormd), K. dé Jong (christelijk-gereformeerd) en H, J. Meerding (geref. gem.). Dennenheuvel biedt concert aan voor verplegenden AMSTERDAM De herstellingsoord- vereniging Dennenheuvel bestaat dit jaar zestig jaar. Ter gelegenheid hiervan zal aan allen, die werkzaam zijn in de verpleging van zieken en gebrekkigen op 1 juni in het Concertgebouw een huldi gingsconcert worden aangeboden. Deze manifestatie, die een landelijk karakter draagt, is bedoeld om de dank uit de drukken voor het werk, dat verpleeg sters, verplegers en anderen voor de zieken doen. Medewerking aan dit concert wordt •erleend door: het Amsterdams Opera Koor, het Utrecht Stedelijk Orkest en door de volgende solisten: Marijke van der Lugt, Minie Aarden. Ian Gabrielis en Henk Smit. Dirigent is: H. van Hom- burgh. De feestelijke jaarvergadering zal zijn op 12 juni. „Geeft noch aan Joden, noch aan Grieken, noch aan de ge meente Gods aanstoot; zoals ook ik allen in alles ter wille ben, niet om mijn eigen belang te zoeken, maar dat van zeer velen, opdat zij behouden worden" (1 Corinthiërs 10 :32). Dit volgt op de vermaning: Of gij dus eet of drinkt, of wat ook doet, doet het alles ter ere Gods. Geen aanstoot geven. Er is eens gezegd: De christenen worden door de wereld scherp in de gaten gehouden, laten zij hun verantwoordelijkheid jegens de wereld goed kennen. Een waar woord. Van hen, die zeggen Christus te volgen, ivordt veel verwacht. En hoebele christenen zijn er niet geweest, die door hun gedragingen anderen er van hebben weerhouden Christus te zoeken! Omdat zij werden teleurgesteld. Het gehele leven van de christen zal een ge tuigenis moeten zijn. Een getuigenis van de levende Here. Geen aanstoot geven, opdat anderen behouden worden. Hierin ligt de grote verantwoordelijkheid, die de navolgers van Christus dragen. Men zal aan hen moeten zien, aan hen moeten merken, dat zij anders niet beter zijn dan anderen. Men zal jaloers op hen moeten worden om datgene wat zij bezitten in Christus. Daar gaat het om opdat zij behouden worden. Op ons mag nog nooit de zware schuld komen te rusten, dat wij, door het geven van aanstoot, anderen de kans op het eeuwig heil ont houden. Daarom: geen aanstoot geven. Wij lezen vanavond Psalm 22 vers 23 tot 32. L'Oréal de Paris UTRECHT De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, heeft vanmor gen bij de opening van de alge mene vergadering van de CBOZ gepleit voor een betere coördinatie op het gebied van de gezondheids zorg, met behoud van de eigen verantwoordelijkheid der ver schillende organen. deel van de ziekenfondsverzekering moet worden. Hoewel de heer Van Lienden niet op het standpunt staat, dat de zie kenfondsen hier de taak van de kruis verenigingen moeten overnemen, meent hij toch wel, dat ten behoeve van een doelmatige organisatie van de wijkver pleging nauwe samenwerking noodzake lijk is. Met betrekking tot de praktijkvoering in huisartsen, specialisten en tandartsen merkte hij op. dat maatregelen moeten worden genomen om elke discriminatie GENÈVE De Wereldraad van Met name de afgevaardigden van Hertogenbosch hebben zich tweemaal verzet tegen constituering van de classis net afvaardiging van Breda en Rijsber men. De kerk van Eindhoven heeft nu de dassis samengeroepen en in een begelei dend schrijven uitgesproken, dat zij ileohts één mogelijkheid ziet om tot een ilassisvergadering te komen, namelijk op 'rond van de algemeen gebruikelijke iredentiebrieven. Dit betekent, dat de re samenwerking. In een bekendmaking wordt gezegd, dat de besprekingen gevoerd werden in de gezamenlijke werkgroep die kort geleden door de twee organen werd gevormd. De secretaris-generaal van de We- rredentiebrief. die Breda sinds de Vrij- reldraad van Kerken, dr. W. A. Visser -naking gebruikt, niet meer zal worden geaccepteerd. De moeilijkheden zijn nog vergroot, 'oordat er thans in Breda sinds kort .vee kerkeraden zijn, die zich beide als ie wettige beschouwen. De minderheid vil zich wel conformeren aan het gevoe- en van de zusterkerken. Op de achtergrond van de moeilijkhe den staat de vraag, in hoeverre bepaalde opvattingen in Breda (bij voorbeeld die de emeritus-predikant ds. B. Telder het leven na de dood) en bepaalde praktijken in Rijsbergen (eenmaal kerk per zondag. geen catechismuspreken, be diening des Woords en der sacramenten 't Hooft en bisschop Jan G. N. Wille, brandts, secretaris van het Vatikaanse secretariaat voor christelijke eenheid, wisselden elkaar als voorzitter op de vergaderingen af. Daar de werkgroep geen gezag heeft en verslag, uitbrengt aan de twee or ganen, werden bijzonderheden over de besprekingen niet bekend. In de be kendmaking werd verklaard, dat de bijeenkomsten „verliepen in een geest van christelijk begrip en dat duidelijk werd, dat er vele gebieden van ge- ieenschappelijk belang waren die in "e toekomst bestudeerd moeten kerkorde in overeenstemming den. Men was in het bijzonder van mening dat het werk van de groep zich moet concentreren op een zoeken naar de belangrijkste wegen die rich ting moeten geven aan de gemeen schappelijke oecumenische activiteit." In de verklaring van de Wereldraad wordt er aan toegevoegd, dat de eer ste besprekingen „een kans boden voor wederzijdse gegevens die van aanzienlijk belang zullen blijken te zijn voor de ontwikkeling van de oecumenische besprekingen en dat zij de grondslag legden voor het werk op toekomstige bijeenkomsten." De groep was zaterdag, zondag en maandagmorgen bijeen. Er is geen datum vastgesteld voor hervatting van de besprekingen. MOSKOU Zonder opgaaf van rede nen hebben de Russische autoriteiten het priesterseminarie van de Russische Or thodoxe Kerk van Loetsk in de Oekraine gesloten. Daarmee is het aantal ortho doxe theologische opleidingscentra in de Sowjetunie geslonken tot drie. Sinds 1958 hebben de autoriteiten zes seminaries en 54 kloosters gesloten. De sluiting van het seminarie in Loetsk werd pas nu bekend, omdat het officiële orgaan van het orthodoxe patriarchaat nog maar drie scholen noemde, waarheen zij die priester willen worden, kunnen gaan voor hun opleiding. Deze drie zijn LONDEN Met Pinsteren gaat het I hoofd van de Engelse Kerk, de aarts bisschop van Canterbury, dr. Michael naar Oost-! H drie jaar geleden een bezoek bracht aan de Russische Orthodoxe Kerk, zal hij nu van 2 tot 8 juni in Roemenië zijn, op uitnodiging van de patriarch van de „Hervormd Weekblad" Roemeense Kerk, Justinianus. ken in allerlei opzicht ring op de weg der nan de Confessionele Het geldt hier een tegenbezoek voor een tameliik antieke in- mondiale eenwording Vereniging „als een een bezoek dat de toenmalige patriarch druk tor iii hun kleding der mensheid dienen te aansporing om nu voort- van de Roemeense Kerk, dr Miron tnJ-- worden gezien". aan van meetaf m de Cristea, bijna twintig jaar geleden aan Ct*.;»* moderne thenlnaie te Londen heeft gebracht. Voor de oorlog is iiiiut duiken Fn dan verstacr trouwens diverse malen sprake ge- Engels-Nederlandse moeder. Hij bezocht lijk betrekking hebben op de gemeen- Nog altijd wordt de klaagt, dat het wel lijkt __j._ I weest van overleg over een eventueele de lagere school tc Riga, in Den Haag schappelijke gronden in de marke var jaarlijkse rergadenng of de echte moderniteit onaer modem van de Anglicaanse Kerk en de en Berlijn, en deed eindexamen aan het ran vrijzinnige theolo- in de theologischewor- ™aar^ecl al- Roemeense Orthodoxe Kerk. die verge- gymnasium in Den Haag. waarna hij te Zagorsk. Leningrac Odessa. tussen ziekenfondsverzekerden en parti culiere patiënten op te heffen en om het lange wachten zoveel mogelijk te voor komen. Het systeem van de afspraak uren noemde hij hiervoor het aangewe zen middel. De vraag, hoe de hogere kosten die daardoor ontstaan kunnen worden gedekt, moet volgens hem in overleg met de medewerkersorganisaties worden bezien. Over de vraag naar tandheelkundige hulp zei de heer Van Lienden, dat die in ons land dermate is toegenomen, dat het steeds minder mogelijk wordt, hier aan te voldoen. Het tandartsen tekort wordt meer en meer merkbaar en dit werkt volgens hem een verkeerde gang van zaken in de hand. Er zijn gevallen bekend van patiënten die hulp bij onbe voegden inroepen. De heer Van Lienden bepleitte een fluoridering van het drink water over het gehele land en een betere voorlichting aan de ouders van de schoolgaande jeugd, waarbij ook de te levisie zou moeten worden ingeschakeld. Opvallend noemde hij het, dat ook bij de studenten het tekort aan tandheel kundige verzorging op de voorgrond treedt. Hij zei dat het na vele jaren praten over het aanleggen van andere maatstaven voor de tandheelkundige verzorging van ziekenfondsverzekerden boven de leerplichtige leeftijd, hoog tijd wordt dat er eindelijk eens beslissingen worden genomen. Examen doen? Mijnhardt's Zenuwtabletten Benoemingen van Wereldraad GENÈVE De Britse predikant H. A. Hamilton is benoemd tot toege voegd secretaris-generaal van de We- reldaad van Kerken. Hij zal zijn nieuwe functie direct aanvaarden als opvolger van dr. Roland W. Scott, die sinds januari 1964 deze post bekleedde, maar een benoeming aanvaardde als docent aan het theologisch seminarie in Evanston (VS). Rev. Hamilton was de laatste twee jaar een van de secretarissen van de gemeen schappelijke commissie van de Wereld raad van Kerken en van de Wereldraad voor christelijke opvoeding en zondags schoolwerk. Hij zal blijven deelnemen aan het werk van deze commissie, die zich met opvoedingsvragen bezighoudt. Voorheen was rev. Hamilton voorzitter van de Congregationalistische Unie in Groot-Brittannië en leider van het West- hill Training College in Birmingham. Tot toegevoegd secretaris van het Jeugddepartemen van de Wereldraad is benoemd rev. dr. William J. Nottingham, die oorspronkelijk predikant was in de kerk van de Disciples of Christ in de Verenigde Staten, maar de laatste jaren in Frankrijk werkte. In zijn nieuwe functie zal hij verantwoordelijk zijn voor A" het jeugddepartement Vraag: Graag zou ik enige gegevens opbrengsten gekomen? gen, die ieder jaar steling laatste die theologie, -leken met dc andere orthodoxe kerken al i Amsterdam wordt ge- waarheid blijkbaar an- die zich werkelijk ver- j veel langer een interconfessionele activi- houden, „moderne theo- dere kanalen kiest dan diept in de problemen telt l^tt ontwikkeld. logenoerpadermp" ge- die "an het reehti- Pan d«e t.jd; en f0't noemd. De praag kan o!_ hnksmpdermsme. ntn er -e doxe Kerk, die daarmee de grootste -Ugchelen is verdeeld. Kunt u UKUlcu.i,l, ontvangen over de dichter-schnjver hierover iets vertellen, onder andere verkoop van hout en turf' door wiens toedoen de verdeling tot werden jaarlijks verdeeld tussen de erfhouders. Op 21 juni 1876 besloot men tot verdeling van de 1700 hectare grote marke. Een verdelingsplan werd opge maakt doch verder kwam het niet. Op de en Berlijn, en deed eindexamen aan het Ugchelen Dergelijke marken kwamen opgemaakt en goedgekeurd HeUjos was ■- r»xiiarna hij te in Gelderland en Drente veel voor. Bij reeds i psychologie de inwerkingtreding van de wet Paul Rodenko. Antwoord: Paul Rodenko werd 26 stand november 1920 in Den Haag geboren als zoon van een Russische Antwoord: De zal waarschijn- deze tijd; en dat linksmodernisme, zon er neze- Loxe is.erK aie aaarmee c gesteld worden, schrijft „Slechts", is zijn conclu- Als prof. Smits en ds \ortho6oxc 'kerk ter were]d prof. Smits, of het niet sie, „in een innig con- Groenewoud beiden dit Russische, beter is die naam te tact met alle vernieu- woord gaan gebruiken Dr. Ramsey wordt volgende week veranderen in „vrijzin- wingsbewegingen op zullen we misschien in woensdag in Boekarest verwacht. Op zijn nige theologenvergade- theologisch terrein, zon- de toekomit toch weerprogramma staat naast een ontmoeting Ping - Maar ticper icij der kunstmatig en iet- o*^cheid moeten Ju>ti««nu^ta^enKMn hij een ander voorstel wat hooghartig isole;aan maken en moeten Q Eerste Pinksterdag zal dr. Ramsey doen. Hij wil het woord ment, kan uit een ver- gngfi spreken van ceii Lreken jn de anglicaanse gemeente van „modern" weer graag in moeide en geestelijk vrijzinnig- en een con-1 Boekarest, die gesticht werd door wijlen circulatie biengen. versleten vrijzinnigheid fessioneel modernisme, koningin Marie van Roemenië. studeerde, Slavische talen Parijs Sorbonnc vergelijkende letterkunde. Hij was onder meer redacteur van het schappelijk bezit vormden letterkundig tijdschrift Podium en pu- aantal bliceerde in 1951 een bundel gedichten die hem als begaafd dichter deden In den regel kennen. Ook de essaykunst beheerst hij gronden, uitstekend. Op het ogenblik zijn de 1876 zijn ze grotendeels verdwenen. Hel 0ok nog 600 ha heidegrond uit de marke Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngeslo met een heks. Huwelijksnacht in Du plo bij Bakker-Daamen en Vrijmoedige liefdesverhalen bij H. J. Meulcnhoff. erfdeel stukken grond, die het gemeen- kocht voor ontginning. Omtrent moei- bezit vormden van een lijkheden bij de verdeling is niets omgeving wonende mensen, bekend. Gegevens kunt u vinden bij mr. I Km» u.jj. L- Rinkel: Overzicht van een oorsprong gewrichtsspieren? Zo ja, waar is die en de ontwikkeling der markegenoot- gevestigd? ;chappen in het algemeen, mr. J. J. S. laron Sloet: Gelderse markerechten, en Dr. Th. Enklaar: Eltense hoven en Gelderse marken. het bos- t Ieder markgenoot de mark. Vooi zo'n gemeen ■schriften ..stgesteld. zogenaamde willekeuren. De marke van het Ugcheler bos bezat reeds zo'n Vraag: Bestaat er in Nederland Vraag: Bij Apeldoorn lag vroeger in bestond uit een holtrichter (gekozen voor het leven), een of twee gezwore- skeletkennis en kennis van de spieren. de erfrichters en erfhouders. De die Antwoord: Een dergelijke opleiding is ons onbekend. In verschillende andere Europese landen is de chiropraxie een veelverbreide behandelingsmethode. De beoefenaars zijn doorgaans niet in het bezit van een artsdiploma. Dit is in Nederland wettelijk niet mogelijk, daar er in dergelijke gevallen sprake zou zijn onbevoegd uitoefenen van de ge- de neeskunst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2