Leo Vroman ontving P. C. Hooftprijs Igptftccf Voor wegwerpen peukjes boete van vijf mark Brick Bradford —Toch is het zo!- «lesje en Josje Senmoet DE STENEN ZONDE 11 DINSDAG 25 MEI 196.-> ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. gemeente in Z.-Holland. 2. vogel-water in N. Brabant. 3. bestuur der-vaartuig. 4. zijtak Saale-voegwoord (Fr.)-algemeen kiesrecht (afk)-scheikun dig element (afk). 5. ontkenning (Duits)- hemelgeest. 6. voegwoord-dorp in Gel derland-boom. 7. soort café-jaar (afk. Lat)-verdikking der opperhuid. 8. voor zetsel-muzieknoot-voegwoord-koor van zangers. 9. sint (afk)-gemeente in Over- ijsel-bouwland. Verticaal: 1. zeemacht-woud. 2. lieden van adel-waterloop waarnaar Appinge- dam genoemd is. 3. laag schoven op de dorsvloer-gemeente in .-Brabant. 4. in loco (afk)-eens. 5. gezondheid (Fr)-soort gebakje. 6. duivel-kraam. 7. rijstbrande- wijn-voornaamw.-eer. 8. zot-gemeente in Drente. 9 hijswerktuig-karaat (afk)-pers. voornaamwoord. armee. 10. ik. 12. sta, 13. del, 15. Noë, 17. sté. 19. els. 21 tent, 23. niet. 24. e.v., 25. rente, 26. hé. 27. Leda, 29. kaal. 31. ora, 32. ter, 34. pro. 35. sar 37. ooi, 39. Po. 41. Aaron, 43. s.s., 44. Melpomene. Verticaal: 1. hl. 2. nat. 3. dras, 4. Em, 5. rede, 6. nee, 7. si, 8. kanteloep, 11. kosteloos, 12. sen, 14. lei. 16. oever. 18. tenue, 20. Lehar, 22. tra, 23. nek, 28. das, 30, api, 32. trap, 33. room, 36. aal. 38. one, 40 .om, 42. r.o,. 43. se. cultuur, recreatie en maatschappe- jlijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft gis termiddag de staatsprijs voor let terkunde 1964 PC Hooftprijs uitgereikt aan de dichter Leo Vro- |man tijdens een bijeenkomst in de j Ridderzaal van het Muidersloi. De j dichter, die in maart een prijs van I de Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 ontving, heeft nu de hoogste literaire onderscheiding van ons land ontvangen voor zijn gehele oeuvre. Leo Vroman (50) die in 1946 als dich ter debuteerde, ontvluchtte op 14 me- 1940 hij is van Joodse afkomst ons Sinds 1951 is hij Amerikaan. Als fy sioloog is hij verbonden aan het Veterian Administration Hospital in Brooklyn (NY)) Minister Vrolijk zei dat Vromans leven geenszins gemakkelijk is verlopen zijn werk daarvan ook ten duidelijkste de sporen draagt. „De angst voor dr dood is een thema dat vrijwel voortdu rend in uw werk terugkeert, ja, dat het beheerst. Uw veelbewogen leven heeft zijn weerspiegeling gevonden in uw li teraire werk", aldus de bewinndsman. In het juryrapport wordt o.m. gezegd dat Vromans poëzie tot het beste moet Met zijn echtgenote en dochters bekeek literator Leo Vroman de P. C. Hooftprijs, de staatsprijs voor de letterkunde, die hem maandag tijdens een bijeenkomst in het Muiderslot werd overhan digd, uit waardering voor zijn verdiensten voor de vaderlandse literatuur. n I. 402 m. KRO: 19.00 Nieuws, iliteiten. 19.30 Metropole orkest en soliste. 20.00 Klassiek pianotrio (gr.). 20.20 Stereo: Concertgebouworkest: moderne mu ziek (opn.). 21.00 Van randge westen tot Benelux-Middcngebied (2), klankbeeld. 21.30 n piano: Engelse liederen uit de 20e jr.). 22.00 Geestelijke muziek (opn.). ctualiteiten of grammofoonmuziek. loekbespreklng. srair klankbeeld. 23.30 Licl imofoonmuzlek. 23.55-24.00 Nieuws. Iversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Promenade-orki •ntsmuziek. 19.00 Gesproken brief Parijs. 19.05 Klassieke kamermuziek. 1! plan: Indonesisch programma 20 00 Land der Muzen: 22.00 Licht instrumentaal ensemble er solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Viool en piano (opn.): klassieke muziek. Nederland I, NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Weekjour- gehoorgestoorden. 19.33 Engelse les. woningtekort?, documentaire. NTS: 22.35- 22.40 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws i kort. VARA: 20.01 Improvisatie: Jazzpro gramma. 20.25 Portret van een vrouw. Perry België: Nederl mannetje. 1905_ Tijd 19.55 Hier spreekt men Neder lands. 20.00 Nws. 20.25 Bonanza. 21.15 Ten huize v. Mgr Broeck*. S2.05 Poëzie ln 625 lijnen. 22.30 Nws. gerekend dat onze moderne li teratuur heeft voortgebracht en die voor de Liefhebbers, wat omvang, gevarieerd heid en niveau betreft weinig te wensen overlaat. De poëzie van Vroman bezit een volstrekt eigen toon en zij geeft uit drukking aan een unieke wereld van voorstellingen, gedachten en gevoelens, waarin het meest fantastische met het meest concrete is verbonden. Het minus cule en bizarre, waarvoor Vromans blik door zijn studie en wetenschappelijke werkzaamheid is gescherpt, maakt deel uit. evenzeer als het overweldigende en elementaire, van een geheel, dat zijn rechtvaardiging vindt in een ontroerende aandacht voor het menselijke, aldus hel juryrapport. Half jaar voor Nederlander die juwelen smokkelt DOVER De 34-jange Nederland se diamanthandelaar H. H. is gisteren in de Engelse plaats Dover veroor deeld tot een halfjaar gevangenisstraf en een boete van ruim 20.000 gulden wegens het smokkelen van juwelen ter waarde van ruim 60.000 gulden. De heer H., woonachtig in Amster dam, verklaarde zich schuldig aan het hem ten laste gelegde. Zijn vrouw, die tegelijk met hem in staat van beschuldiging was gesteld, werd van rechtsvervolging ontslagen nadat zij zich niet-schuldig had verklaard. Het echtpaar H. is amateurkampioen ball- .om-dansen van Nederland. De officier van justitie in Dover zei, dat douanebeambten zondag de heer en mevrouw H. kort na hun aankomst in Londen uit Oostende in het Waldorf-hotel hadden bezocht. De heer H. had ten slotte zesenveertig juwelen voor de dag gehaald, waar van hij toegaf ze bij aankomst in Engeland niet te hebben aangegeven. De heer H. heeft verklaard, dat hij de juwelen had meegebracht voorj Britse toer,sten, die in rijn zaak in ""«w»»™ •»-' *<*- Amsterdam al een voorschot hadden betaald. De rest van de betaling zou bij overhandiging van de juwelen volgen. Israël benoemt nieuwe ambassadeur in Moskou MOSKOU Israël heeft een nieuwe ambassadeur in de Sowjetunie benoemd. Het is de 58-jarige Katroel Katz, thans consul-generaal in New York. Katz heeft eerder zijn land vertegenwoordigd in Warschau en Boedapest. Vorige week had het Russische rege ringsblad Izwestia de huidige Israëlische ambassadeur beschuldigd van inmenging in Russische binnenlandse aangelegen heden. Hij zou in een gesprek met Joden in Odessa die kritiek oefenden op de po litiek van Israël tegenover West-Duits- land. zijn geduld hebben verloren en de leider van de Joodse gemeenschap in Odessa hebben toegevoegd: ,.U bent zelf een fascist. U bent geen echte Jood." Een Israëlische woordvoerder in Mos kou noemde het bericht van Izwestia „volkomen ongegrond". Volgens hem had den Russische burgers die in Odessa^vra- gen hadden gesteld 19.00 Zand Hilversum I. 402 i morgei i. NCRV: 7.00 Dagope- tig. 771U uuae muziek (gr.). 7.30 Nieuws 0 Radiokrant. 7.55 Lichte fcrammofoonmu- :k. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden 0 Voor dc huisvrouw. 10.10 Klassiek» ammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammofoon! baretprogramma. 12.05 i Elizabeth en Philips in Stuttgart STUTTGART Koningin Eli- zij aan een verhoor werden onder. tuinbouw. 12 Nieuws. 12.40 Nederlands Hervormde ker 13.00 Stereo: Lichte grammofoonm geïllustreerd prograr 14 30 KlM_ ■MnMHHnwSrackeBH foonmuziek. 15.50 Bijbelvertelling jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte "7.50 Overhetdsvoorllch- loot. Presentatie: Her- Stok. 18.00 Interkerkelijk Jeugdkoor: Geestelijke liederen. 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot.christeüjke organisaties. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. "Iversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, ïndgymnastiek en socialistisch strijdlied. Lichte grammofoonmuziek en reporta- (7.25-7.30 Van dc.:v voorpagina) 8.00 Elekti "00 Nieuws. 13.15 Harmonie-orkest. 13.35 Lichte grammofoonmuziek. 13.45 Zwervend jwaarts. lezing. 14.00 Grepen uit de liekgeschiedenis. muzikale lezing. 14.45 Klassiek pianospel (gr.). 1455 Kalender. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws). 16.50 Voor de 17.20 Lichte orkestmuziek uit België. zabeth van Engeland heeft giste ren, de zevende dag van haar staatsbezoek aan West-Duitsland de hoofdstad van Baden-Württem- berg, Stuttgart, bezocht. De auto riteiten waren er zo op gebrand de stad een schoon en helder aan zien te geven dat tuinlieden op -iet laatste moment het grasveld aan de voet. van de televisietoren van de stad met verf moesten bespui ten om het gras een frisse tint te geven. Voor de aankomst gaf de politie op het voor deze gele genheid smetteloze station boe tes van vijf mark aan rokers die hun sigarette-eindjes wegwierpen. Duizenden mensen stonden langs de route opgesteld waar de Britse vorstin en haar prins-gemaal Philip langs reden. Tijdens de rijtoer deden zich enkele incidenten voor. Een vrouw doorbrak de politieaf- zetting en rende op de auto van prins Philip toe, aan wie zij een brief overhandigde. Over de inhoud van de brief is niets bekend. Na het bezoek aan Stuttgart ging het vorstelijke gezelschap naar Mar- bach am Neckar en naar Schwaebisch- Hall. In laatstgenoemde stad werden op een oud plein volksdansen in tra ditioneel kostuum gehouden. Elizabeth keek met zichtbaar genoegen naar dit festijn. Maar plotseling werd de rusti ge sfeer verstoord door een groep studenten die een bord omhoog hiel den waarop stond: „De Gaulle slaat u, wij houden van u". Elizabeth zag dit, maar zij liet er niets van merken. Integendeel, lachend wuifde zij de mensen toe. Op de achterkant van het bord dat de studenten droegen stond: „Wij willen onze oude keizer Wilhelm terug". Maar dit was aan de aandacht van de Britse koningin ontsnapt. Ook merkte zij niet dat de studen ten, vier in getal, door enkele politie agenten werden weggeleid en naar •en politiebureau overgebracht waar i-orpen. Des avonds vertrokken Elizabeth en Philip naar Keulen waar andere fes tiviteiten hun wachtten. Programma's rond Inter-Benfica HILVERSUM In AVRO's „Sportpano- rama" zal woensdag om 10 uur op het eerste net een uitzending worden gewijd aan de finale om de Europacup tussen Internazionale Milaan en Benfica Lissa bon. Interviews met trainers en spelers van beide clubs zullen op het scherm Zoals men weet. wordt de eigenl wedstrijd op Hemelvaartsdag om 9.25 n.m. in een NTS-uitzending via Neder land 1 uitgezonden. Bob Spaak verzorgt het commentaar. Onderwijzeries) jarig? DROSTE pastilles altijd welkom! VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 8.40 uur Na het nieuws en na „Attentie" komen dokter Finlay en dokter Cameron weer een van hun avonturen op het scherm brengen. ..Huwelijk niet uitgesloten" is de veelzeggende titel van deze nieuwe aflevering. 9.35 uur gaat Nico van Vliet een programma wijden aan de pro blemen van het woningtekort en de mogelijke oplossingen daarvan. Nederland 2 VARA van een vrouw 10.10 uur komt er een CVK/IKOR-uitzending over „Het menselijk bestaan bij Ingmar Bergman". Dr. H. S. Visscher zal dit aspect van de filmische activiteiten van de Zweedse cineasi belichten. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.20 uur een stereo-uitzending van Strawlnski's „Sacre du Printemps" door het Concertgebouworkest, onder leiding van Bernard Haitink. 10.45 uur Dantes „Goddelijke Comedie", een programma, naar aanlei ding van de zevenhonderdste geboortedag van de Italiaanse dichter Dante Alighieri. Hilversum II AVRO 8.05 uur „Leg 'ns aan in Loosdrecht", een nieuwe amusementsserie van de AVRO voor dit zomersei?oen. Vanavond de tweede aflevering. DEN HAAG Bij de Dienst Luister- Kijkgelden van PTT waren op 21 mei 1.959.249 televisietoetstellen aangegeven. Nederland is dus al heel ver op weg naai twee miljoen tv-apparaten. Op 1 mei waren 2.660.076 radiotoestellen geregis treerd. Dat betekende een vermindering vergelijking met 1 april jl„ toen 50.207 toestellen aangegeven waren. Het aantlal aansluitingen op de Draad omroep liep eveneens terug: op 1 mei 424.979 en op 1 april 427.529. //rrussEfJ- TemJS apae/j*epe..T^~aiUiL\ HIER 2-JW DG 1 DANK li! SEISMÖSRA- RAPPORTENMF-ipEU REGISTREREN WEEK (SALE W VOORTDUREND AARD- BEVINGEN... DE MEES- 1822) Er zijn natuurlijk wel voorbeelden bekend van mensen die goede afloop ergens van af getuimeld zijn, maar door -»»J— wier val door uitermate gunstige omstandigheid werd gebroken of afgeremd. De man die niets vermoedend in een mijn- De meest opzienbarende val met aan flarden en toen de Duitsers hem erd n.l. gepresteerd in deze toestand aantroffen, wilden zij, dc Royal Air Force, vanzelfsprekend niet geloven dat deze van 6 km hoogte uit de 5 komen vallen. Daarom uitermate gedegen onder zoek naar de beweringen van Alka- andcre sergeant Alkamadc, die echter dat Engelsman moet gezegd de omstandigheden hemel wel een klein beetje mee had. Toen werd zijn vliegtuig was getroffen en schacht stapte, maar tijdens zijn val brand aan boord was uitgebroken, made ingesteld, waarbij kwam vast te de lift inhaalde, die juist pijlsnel r beneden schoot, is daar een voorbeeld van. Zulke fortuinlijk aflopende ge beurtenissen vinden jaarlijks vrij veel plaats, althans indien we de bericht geving daarover mogen geloven, maar daar staat tegenover een onafzienbare rij ongelukken met ernstige afloop. Datzelfde kan ook van de vliegerij worden gezegd. In dat bedrijf kunnen chute de omstandigheden zö gunstig samen vallen, dat een zeker schijnend onge luk nog juist kan worden voorkomen, Val van zes kilonieter i vankcl i jk door de toppen van dicht opeenstaande dennebomen, waarna de dikke sneeuwlaag als twee de en laatste rem had gefungeerd. Bovendien waren de Duitsers zo sportief de Engelsman een schriftelijk bewijs van de langste val met goede afloop te overhandigen. Waarbij we echter nogmaals waarschuwen, dat deze uitzondering geen regel Is. Wan^ vaart van 200 km builen werpen, maar onge lukkigerwijs had de parachute vlam neerploffen met gevat, zodat hij het ding niet kon k werkelijk geen kleinigheid, gebruiken. Daarom besloot hij zonder tegenover die weinige gunstige parachute te springen, en de daad bjj gevallen die in onze berinnering de gedachte voegend, dook hij zonder blijven hangen, staan veie, vele ande- enig hulpmiddel vanaf een hoogte het carnavalsfeest van daan komt. Waarschijnlijk van de even de aandacht te vestigen op deze waarheid als een koe. opdat het bijkwam in volgende niet tot verkeerde konklu- de dikte van 1 «les zal lelden. schoeisel was weg omdat hij de volgende dag pas euwlaag die zeker meter had. Zijn n zijn kleding was r feesten worden gezegd) 16. De stemming bij de familie Joppers schreeuwde hij schor en «hij rende weer bleef gedrukt De kinderen hadden dieUi middag vrij van school, wat ze wel erg prettig vonden, want nu konden ze erbij zijn als hun moeder near het ziekenhuis werd gebracht. „Mogen wij ook mee. vader?" had .Jesje gevraagd, maar vader had geant woord dat daar niets v^n kon komen. „Maar jullie mogen vanavond mee op bezoek," had hij beloofd. Nu was het kwart voor twee en er werd gebeld. Josje haastte zich naar de voordeur en toen hij opendeed zag hij een man in een witte jas staan en daarachter de zieken vader. de ziekenauto is er!" naar binnen. Twee mannen kwamen met een bran card de gang in en liepen, voorafgegaan door vader Joppers, naar boven. Een paar minuten later daalden ze de trap weer af, nu met moeder Joppers op de brancard, toegedekt met een deken. ,.Dag moeder!" riep Jesje. „Houd maar taai. hoor! Vanavond komen wij bij u kijken!" Moeder Joppers werd in de ziekenauto gelegd en vader nam bij haar plaats. De chauffeur gaf gas en daar reed de wagen de haven over en verdween om de hoek ui het gezicht. Jesje en Josje stonden nog bij de deur. „Wat moeten we nu gaan doen?" zei Jesje mat. „Ik wou dat we nu maar naai school moesten. Dan was het tenminste „Ik ook," knikte Josje. „O nee!" riep hü dan. ,.Ik zóu immers kranten gaan ophalen! Ga je mee. Jes? Dan kunnen we vanavond een mooie bos bloemen voor moeder kopen!" be"G< „Wacht jij dan hier," antwoordde Josje. h „Dan ga ik even het karretje Fknilie pic-nic? DROSTF. pastillei altijd welkomlNj^, 19 Zo was Nanna Volmar. In 't Horst wisten ze dat ze zich niets van de mensen aantrok als het om grote dingen ging. Joryt wist dat ook. Zwijgend met zijn gezicht naar beneden gekeerd, had hij gelusuisterd naar wat ze over de schilder te zeggen had. Martine was er niet bij geweest. Dat maakte het gemakkelijker voor hem. Ja, ja, zeide hij en nog eens: Ja, ja, en hij wenste dat het alles voorbij was. Dat Martine ergens woonde en dat de sohilder hier aan tafel zat alsof het nooit an ders geweest was. Maar in plaats daarvan zeide hij: Ze zullen erover praten dat je naar „De Groene Specht" gegaan bent. En heeft Arend Jan gehoord wat jullie tegen elkander zeiden? Hij ging uit de gelagkamer, maar hij zal wel I achter de deur gestaan hebben. Wat dat aangaat. Joryt, zou ik op de brink hebben willen zitten. Er is niets waarvoor wij ons hoeven te schamen. Verder sprak ze over het werk van de schilder alsof ze haar leven lang schilderijen gezien had. Hij is te oud voor Martine. Wat is oud, Joryt? Ik zeg je dat hij meer verdriet, gekend heeft dan jij en ik te zamen. Hij is geen Horst, maar hij is een mens en als hij fouten hc-eft, hebben wij die ook. Als ik van hier moet, wil ik mijn kind graag bij hem laten. Daarmee zei ze meer dan ze zelf wilde. Haar stem trilde. Joryt zag hoe haar smalle handen om de stoelleuning klemden. Hij had op zijn lippen zitten bijten en zich boos gemaakt over wat ze gedaan had. Niet om het bezoek zelf, maar omdat het door DIGNATE ROBBERTZ ?aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa veel te veel van haar gevergd had. Zo sterk als vroeger was ze niet meer. Het was hem ineens duidelijk geworden waarom ze gegaan was. Als het om de laatste dingen gaat. mag er geen woord of gedachte blijven steken of haken en nu gaat het bij Nanna om die laatste dingen. Joryt gaat door 't Horst en de mensen zien dat er iets is met hem. Ze geven de schuld aan Martine en ze beklagen de landschut, die niet tegen zijn dochter op kan. Groot en licht gaat de zomer over het dal en de berg. Er valt weinig regen, maar de oogst lijdt er niet onder. Joryt is graag bij de beek, meer dan voorheen. Hij staat ernaar te kijken alsof hij het eigen leven langs ziet stromen. De oude bedding moet verlegd worden. Dat zegt Ante Borne ook als hij bij de aanplant komt. Het oude verandert. Joryt. Kijk eens hoe groot de jonge bomen al zijn en kijk eens naar mijn dennetjes. Als zaadjes legde 'k ze in de aarde. Nog enkele jaren dan moet ik er voor op zij. 't Is of Ante's gezicht steeds meer rimpeljtjes krijgt en kleiner wordt. Hij heeft de gewoonte om voortdurend zijn mond te bewegen of hij ergens op mummelt en hij lacht te veel. Niet luid of opvallend, maar stilletjes, 't Is haast niet merkbaar, maar het is er alsof hij voortdurend iets anders wil wegdringen en daarom maar wat lacht, zonder dat hij 't zelf weet. Hoe is 't thuis? vraagt hij. Hoe het met Nanna is, weet hij. Joryt verzwijgt hem dat niet. Waarom blijft hij zich met dat andere kwellen? Ante begrijpt het niet. Is het niet veel moeilijker om een zoon te hebben als Dries? Een wildeman? Maar dat is een Horst. Juist daarom is hij zo'n wilde geworden. Is dat dan zo mooi? peinst Ante. Hij bemerkt niet dat Joryt hem een antwoord schuldig blijft op zijn vraag. Voor hem zou Joryt graag willen toegeven. In zijn hart heeft hij dat al lang gedaan, 't Is alleen die ene stap: zijn hand uitsteken naar Andres Maler en de vreemde onder zijn dak, aan zijn tafel een plaats geven. Wat is er achter de horizon? vroeg het kind Martine. Waarom zijn de dingen zöals ze zijn. waarom niet anders? Nu brengt ze het in zijn leven, recht voor hem stelt ze het. Kijk vader, dat is wat ik wil. Daarover sprak ik al toen ik klein was; ik kan het tooh niet helpen dat ik niet ben als de andere Horsten? Misschien hebben die nok een droom, de mijne is werkelijkheid geworden. Op de Stenen Zonde zit Joryt Volmar en hij houdt een hagedisje in zijn hand. De bolle oogjes flonkeren als sterretjes en het ademt bijna onmerkbaar. Het is goed om naar zo'n klein schepseltje te kijken en te bedenken met hoeveel zorg en liefde het gemaakt werd. Als een schaduw over zijn hand valt, glipt het diertje weg. Het plezier om dat kleine wezen is nog in Joryts ogen als hij opkijkt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11