Nieuwe Leidse Coraraiit Nederlaag Belgische coalitie Bus raasde 4 doden, vele van helling, gewonden Liberalen en Volksunie boeken winst In Santo Domingo wordt niet meer gevochten Vertrouwen in nieuwe fractieleider ARP ongemeen versterkt Socialist Jonas wordt president Oostenrijk Trein deed dienst als ambulance Maankla# 24 mei 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestigh is ghebleven mijn hert in teghenspoefl" Wisselend De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele lo kale balen. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Regeringspartijen raken tweederde meerderheid kwijt BRUSSEL De grote klap is gevallen. Volgens de laatste (niet officiële) berichten hebben de beide Belgische coalitiepartijen (CVP en BSP) bij de gisteren gehouden verkiezingen zware verliezen geleden. Zij moesten zelfs afstand doen van de royale tweederde meerderheid, die zij in de Kamer van afgevaardigden hadden. Een hertelling van de stemmen kan hier nog verandering in brengen, omdat beide partijen slechts een zetel te kort ko men. De regering heeft inmiddels haar ontslag ingediend. De niet-officiële zetelverdeling zou als volgt zijn: Chr. Volkspartij 77 (was 96) Belgische Soc. Partij 64 (was 84) Liberalen 48 (was 20) Volksunie 12 (was 5) Communisten 6 (was 5) Franse democraten 3 Onafhankelijken 2 (was 2) Dit betekent, dat de CVP 19 zetels heeft verloren, de BSP 20, terwijl de li beralen, de Volksunie en de Franse mocraten (Brussel) respectievelijk 2 1 en 3 ze Verwarring De verwarring is in België nog groter geworden dan zü al was. Het land lijkt dan ooit gesplitst te zijn in twee taalgebieden. De Franssprekende Belgen hebben tegen de taalwetten gestemd, die door de coalitie zün ingevoerd. Vele Vlamingen hebben van hun kant gestemd de extremistische Volksunie, die e bijna aan toe is, een splitsing te eiser tassen de twee taalgebieden van he lind. De CVP verloor in Wallonië aai de liberalen. De socialisten verloren zo wei aan de liberalen als aan de commu nisten, zelfs in de traditioneel socialisti sche bolwerken als de industriegebieden Luik en Charleroi. Wat nu De vraag is echter, of CVP en BSP na ót nederlaag van gisteren er nog wat mor voelen, een nieuw coalitiekabinet te vormen. De socialisten voelen er voor, opnieuw in de oppositie te gaan. De CVP zou ook wel wat anders willen, maar waarschijnlijk zijn beide grote par tijen zo op elkaar aangewezen (met wat de grondwetswijzigingen betreft), veel wikken en wegen een rooms-rode coalitie zal worden ge vormd. Paul Henri Spaak, de socialisti sche leider was vooral verontrust ovei de winst van de Volksunie in Vlaande ren. Hij wilde zich niet uitspreken ovei de mogelijkheid van een nieuwe coalitie met de CVP. Ook de CVP neemt wachtende houding aan Huysmans Vermelden we nog, dat de 94-jarige Kamille Huysmans in Antwerpen geen zetel heeft weten te behalen. Zoals weet, werd deze vroegere socialistische leider door de BSP niet opnieuw kandi daat gesteld voor de Kamer 1 Een van de passagiers: „Een shock geen paniek (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Vanmorgen had den we telefonisch een gesprek met een ongedeerd gebleven reiziger, die in hotel Charlotte in Innsbruck was ondergebracht. De man, die nauwelijks bereid was te praten en zijn naam lie ver niet wilde noemen, verklaarde dat er. toen de bus met grote snelheid de Helling afreed, geen paniek was uitge broken. De chauffeur moet geweten hebben, dat zijn voertuig onbestuur baar geworden was. Tot het moment, dat de muur van het huis werd ge raakt. bleef hij luid claxoneren. De ravage was ontzettend. Doden en ge. wonden moesten uit de bus worden ge zaagd. „Iedereen, ook degenen, die niets mankeerden, had een shock", aldus de man. „en allen zijn we sucressievelijk in het ziekenhuis terecht gekomen". Al gisteravond konden 22 mensen het ziekenhuis worden ontslagen. Ze w den in het pas geopende hotel Charlotte ondergebracht, waar medisch personeel hen een slaapmiddel toediende. Niettemin hadden velen een slechte nacht gehad. Onder de Nederlanders, die zich thans in het hotel bevinden, zijn er verschillen de wier, man of vrouw gewond in het ziekenhuis liggen. Ze zullen voorlopig niet naar huis gaan. Pas als het levensge vaar, waarin enkele gewonden verkeren, geweken is. zal de terugreis overwogen Worden. De mensen, die voor in de bus zaten, zijn er het slechtst aan toe. Ze hebben de volle kracht van de klap opgevangen en raakten tussen staal en puin bekneld. Een nieuw gesprek, dat met hotel Charlotte werd aangevraagd, kwam niet meer tot stand. De telefoniste had van de Nederlanders, die zich in de hal verza meld hadden, opdracht gekregen elk con tact met de pers te mijden. Het reisbureau Groeneveld weigerde informatie te geven. vaardigden. Hij kwam toen met een eigen lijst voor de dag, wat nogal wat deining veroorzaakte. Huysmans kreeg slechts het derde gedeelte van het aantal stem men. dat nodig is voor een zetel. Onge twijfeld heeft hij de BSP hiermede schade berokkend, zoals dit ook het ge val is met andere (socialistische) splin tergroeperingen, die geen zetel wisten te behalen. In Zirl, niet ver van Innsbruck, is gisteren een Nederlandse bus met vakantiegangers verongelukt. Het ongeluk geschiedde doordat bij een afdaling de remmen weigerden. De bus boorde zich in een muur van een huis. Vier van de inzittenden kwamen om het leven, terwijl dertig van de veertig passagiers en de chauffeur werden gewond. DE GEWONDEN INNSBRUCK. Vanmiddag is de lijst van gewonden bij het busongeluk in Zirl bekendgemaakt. Niet minder dan dertien personen komen uit Den Haag of omgeving. De lijst werd als volgt door geseind: C L Krop, geb 1916, Hoog Buurlostraat 25, Den Haag (na eerste hulp uit zieken huis ontslagen; Maria J Krop, geb 1920, zelfde adres (in zlkenhuis); P G Grabyn, geb 1907, Vosmaerstraat 5. Delft (niet gewond); mevr Grabyn-Zwart, geb 1909. zelfde adres (in ziekenhuis); A Kuvper, geb 1894. De Sillestraat 118, Den Haag (na behandeling ziekenhuis verlaten); Chr Kuyper-Hooft, geb 1894, zelfde adres (in ziekenhuis); Theodora J Alibama, geb 1915, Groothertoginnelaan 185, Den Haag (in ziekenhuis)Alida Booij, There- siastraat 100, Den Haag (in ziekenhuis); F C Beekhoven, geb 1906, Saffierhorst 120, Den Haag (in ziekenhuis)Marijtje Beek hoven, geb 1906, zelfde adres (na behan deling ziekenhuis verlaten); Joli Ffeijf- fer, geb 1898, Rozenboomlaan 85, Voor burg, (na behandeling ziekenhuis ver laten); Joh Preijffer, geb 1891 zelfde adres, (in ziekenhuis); P A Fransen, geb 1897, Parkweg 37, Voorburg (in zieken huis); Martina Fransen, geb 1896, zelfde adres (in ziekenhuis). Gewond werden verder: J Kemper- Brand. Poortugaal, J Klerk, Amsterdam, (Van een onzer verslaggevers) M Klerk, Amsterdam, Kirkje Vinker, Zeist. Hielke Boerstra. Vreeland. D Stap- INNSBRUCK Met loeiende claxon en een snelheid van iO km per uui per. Vreeland, P Molsbergen, Muiderberg, is gistermiddag in het Oostenrijkse dorpje Zirl bij Innsbruck een Neder- H Steenbeek. Rotterdam. K Nold. Grim- jandse autobus vol Nederlandse toeristen van een zeer steile helling dwars stadt. K G de Jong. Amstelveen, Rita de i Jong. Hilversum, A J Hennekam. Rotter- (loor garagemuur gereden. De ramp kostte vier vakantiegangers het P G Akkerman, Schiedam, Katha- leven, terwijl achttien gewonden uit de enorme ravage moesten worden Andeweg-Boonstoppel. Rotterdam, J gehaald. De doden zijn: mevrouw L. Stapper-de Jager uit Vreeland; de reis- D Groenenboom, Sjoerdje Kales. leider, de heer J. L. J. van Katwijk uit Amsterdam, de 72-jarige heer Boer- Ee" aan*al anderen kan na behande- t eveneens uit Vreeland en de 65-jarige mevrouw De Ligny ring het ziekenhuis verlaten. x Dordrecht. De heer Boerstra reisde samen met zyn echtgenote en met het' echtpaar Stapper. De achttien gewonden zijn opgenomen in de universi teitskliniek van Innsbruck. Weigerden remmen van Ned. touringcar? Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Zirlbergweg en de Wiener- bundesstrasse. juist nadat de autobus met 42 toeristen een 23 procentshelling was afgereden. De bus verminderde op de helling echter geen vaart en reed met onverminderde snelheid op het •>uc* kruispunt af. De bocht naar de Wiener Bundesstrasse kon hij daardoor niet meer halen met het gevolg, dat hij zich met een enorme klap in de muur van een. garage boorde en daarin een gat verdween voor een derde gedeelte naar OAS bereikt een „bestand'' SANTO DOMINGO De secre taris-generaal van de Organisatie Amerikaanse Staten (OAS), dr. José Mora, die als permanent verte genwoordiger van de OAS in de Do- caanse Republiek optreedt, heeft het hoofdkwartier van de organisa- ii New York'laten weten, dat hij een niet-officicel bestand heeft we ten te bewerkstelligen. Kolonel Ca iro Deno. leider van de opstan delingen. heeft laten weten, dat zijn .grondwettelijke" bewind het be stand zou eerbiedigen. Dit indien er geen provocaties zouden zijn en de tegenpartij de huidige posities niet iu wijzigen. Deze verklaring stemt ongeveer •ereen met de woorden van de leider in de junta-regering, generaal Imbert Barrcra. Deze heeft zaterdag meege deeld. dat zijn troepen hun posities niet zouden wijzigen. Overigens zei generaal Imbert. „dat de junta-rege ring de handen vrij wil houden", zo dat hij officieel de bemiddelingsvoor- tellen van de OAS verwierp. Secretaris-generaal Oe Thant meldde •chter uit Santo Domingo, dat zijn ver tegenwoordiger ter plaatse. Mayobre, heeft meegedeeld, „dat het bestand, met uitzondering van enkele schoten die tij dens de nacht zijn gehoord, in acht wordt genomen". eiligheidsraad De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft zich dit weekeinde beziggehouden met twee resoluties, een van Uruguay en een van Frankrijk. De Franse resolutie, waarin verlenging van het bestand om de doden op te ruimen wordt geëist, werd met algemene stemmen aangenomen. De resolutie van Uruguay, waarin alle lan den werd gevraagd zich te onthouden van steun aan de in de Dominicaanse Repu bliek tegenover elkaar staande groepe ringen, werd niet aangenomen. Vóór stemden Uruguay. Frankrijk. Jor danië. Ivoorkust en Maleisië. Tégen al leen de Sowjetunie. Van stemming ont hielden zich de Verenigde Staten. Groot- Brittannië. Bolivia. Nederland en Nationalistisch China. In de Uruguese resolutie wordt de OAS verzocht te hel pen bij het zoeken naar een oplossing van het conflict. Volgens de Russische ver tegenwoordiger Fedorenko is dit tegen het Handvest van de V.N.. dat de OAS op geen enkele manier erkent De ministerraad van de OAS heeft een Braziliaan tot leider van de inter-Ameri- kaanse troepen in de Dominicaanse Repu bliek benoemd. Hij zal door een adjudant van de V.S. worden bijgestaan. binnen. Wonder boven wonder werd daarbij de chauffeur J. D. Groenen boom (52) uit Rotterdam niet gedood. Hij werd gewond met snijbranders uit zijn stoel bevrijd en opgenomen in het ziekenhuis. De autobus behoort toe aan het toering- carbedrijf Groeneveld in Strijen, die hem had verhuurd aan het gelijknamige reis bureau in Rotterdam Het was dit bu reau, dat de 'reis had georganiseerd: de 42 toeristen, dit zaterdagmiddag uit Utrecht waren vertrokken zouden vijftiendaagse reus maken naar de Dolo mieten. Chauffeur onwel Het ongeluk heeft in het dorp grote ontsteltenis teweeg gebracht. Het is nog volkomen een raadsel hoe het mogelijk is, dat de bus niet heeft afgeremd. De Oostenrijkse politie vermoedt, dat de remmen niet hebben gewerkt. Een dere veronderstelling is, dat de chauffeur onwel is geworden, maar dit laatste be schouwt men als twijfelachtig. De busonderneming in Strijen heeft meegedeeld, dat de bus nog vrij n was hij kwam twee Jaar geleden op de weg. Chauffeur Groenenboom was ervaren in het rijden in de bergen: hij deed dat a-1 meer dan vijftien jaar Volgens de politie is het een geluk gc- eest. dat op de anders zo drukke Wde- ;r Bundesstrasse op het moment het ongeluk geen verkeer reed. De ramp anders niet te overzien zijn geweest. Nu reed de bus over een leeg kruispunt. Voordat hij zich in de muur boorde, kon den nog juist twee jongetjes voor het ge vaarte wegspringen. Ze zijn niet meer teruggevonden. Waarschijnlijk zijn ze in paniek naar huis gehold. Onzekerheid Vele inzittenden voor het grootste deel vrouwen liepen een 9hock op en moesten, evenals de gewonden, in de uni versiteitskliniek van Innsbruck worden opgenomen. In de loop van de avond kon den de meesten van hen daar worden ont slagen. Zij werden overgebracht naar ho tel Charlotte in Innsbruck, waar zij in grote verslagenheid tot düep in de nacht bijeen bleven. Pijnigend was de onzeker- irin men verkeerde: namen van slachtoffers werden pas in de loop van vandaag bekend mede omdat het zeer moeilijk bleek te zijn de stoffelijke over schotten te identificeren. Voor vervolg zie pag. 5) (Van onze parlementsredactie) ZWOLLE „Het is alsof we Jan Schouten weer horen". Met deze op merking gaven twee deelnemers aan de discussie uitdrukking aan hun grote waardering voor de eerste rede, die de heer B. Roolvink als fractie leider zaterdagmiddag op het con vent van de Antirevolutionaire par tij heeft gehouden. Uit het telkens opklinkende applaus en uit de reac ties, die we hoorden, bleek wel, dal by naar het hart van Jeruzalem had gesproken. Het Eerste Kamerlid H. Algra drukte zich zo uit: „De rede van de heer Roolvink heeft het ver trouwen ongemeen versterkt". De nieuwe fractieleider omschreef de houding, die de a.r. in de Tweede Kamer tegenover het kabinet-Cals aannemen, met de woorden „welwil lend opstellen en kritisch meeden ken". Tegenover dit kabinet staat de fractie even objectief en even loyaal als tegenover het vorige. Waar niet minder dan zeven ministers van het oude naar het nieuwe kabinet zijn overgegaan, kan niet worden veron dersteld, dat er een geheel ander beleid zal worden gevoerd. Naar de indruk van de heer Roolvink zal er slechts sprake zijn van een accentsverlegging, van bijstelling, waarbij en dat is misschien wel goed wat meer risico's zullen wor. den genomen. De fractie zal er nauwlet tend op toezien, dat de zwakke in samenleving wie dat dan ook op gegeven ogenblik moge zijn niet ii knel komt. Want, aldus spr., wie dat doet. raakt aan de ziel van de ARP. Evenals hij bij het debat over de regeringsver klaring had gedaan waarschuwde de heer Roolvink voorzichtig tegen rege ringsmaatregelen, waardoor de spanning in qnze economie nog zou kunnen toe nemen. Ook waarschuwen behoort tot de taak van een fractie, die constructief werkzaam wil zijn, aldus spr. A.R.-C.H. De heer Roolvink noemde het uiteen gaan van a.r. en c.h. hèt pijnlijke moment in de afgelopen maanden. De pijn werkt nog na. Hij sprak de hoop uit. dat de nawerking in ARP en CHU van het ge beurde mag leiden tot een snelle toenade ring van beide partijen, (applaus) Met zeer klein verschil gekozen WENEN Franz Jonas, burge meester van Wenen, is gisteren met het kleinste verschil uit de (naoor logse) geschiedenis van de Oosten rijkse presidentsverkiezingen, als overwinnaar uit de stembusstrijd te voorschijn gekomen. De 65-jarige burgermeester, kandidaat voor de socialisten, kreeg 2.324.000 stemmen tegen zijn christendemocratische te genkandidaat Alfons Gorbach, oud bondskanselier, 2.261.000. Er was een zeer groot aantal blanco stem men, die naar men meent afkomstig zijn van de aanhangers van de Vrij heidspartij, die onder andere naar aansluiting van Oostenrijk bij Duits land streeft. De strijd bleef tot het laatst toe onbe slist. Toen de uitdagen van 23 van de 25 kiesdistricten binnen waren, had oud- bondskanselier Gorbach een kleine voor sprong op Jonas. De uitslagen uit Karin- en Salzburg wijzigden echter de stand het voordeel van de Weense burge ester. Jonas kreeg 50.69 procent van dc stemmen en Gorbach 49.31 procent Door Jonas tot president te kiezen, hebben de Oostenrijkers het traditio nele politieke evenwicht van na de oorlog gehandhaafd. Na 1945 is name lijk steeds een socialist to president gekozen, terwijl de Volkspartij (chris tendemocratisch) steeds als de grootste partij uit de verkiezingsstrijd ie voor schijn kwam, zodat de bondskanselier en de voorzitter van de Nationale Ver gadering (Tweede Kamer) rooms- katholieken werden. Franz Jonas zal in de eerste helft van juni worden geïnstalleerd. De nieuwe president van Oostenrijk werd op 4 ok tober 1899 geboren in Wenen, in een ar beidersgezin met acht kinderen Hij had moeilijke jeugd. In 1935 wend hij aangehouden wegens klandest/iene socia listische activiteit, maar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Pas drie jaar later kon hij weer een betrekking als typograaf vinden. Sinds 1945 bekleedde hij een aantal ambtelijke functies. Sinds 1953 was hij tevens lid van de Nationale Vergadering. Franz Jonas heeft zich beijverd voor de modernisering van Wenen en eén uitge breid bouwprogramma opgesteld. Met deze uitlating reageerde de fractie voorzitter positief op de bijdrage tot de discussie van de heer J. v. d. Ploeg, die als voorzitter van de Arjos uitdrukking gaf aan enig ongeduld onder de jongeren over de geringe voortgang van de weinig frequente besprekingen tussen de bestu ren der beide grote protestants-christe lijke partijen. Het wordt tijd om zaken te doen, aldus de Arjosvoorzitter. Blijft de CHU de oprichting van een nieuwe pro testants-christelijke partij vertragen, dan zullen we de moed moeten hebben om zelf iets te doen. Spr. dacht daarbij aam naamsverandering en eventueel aan de opstelling van een nieuw beginselpro- De heer H. Vink uit Gouda concludeer de: „Nu het langzamerhand wel duidelijk is, dat de c.h. niet willen, moeten we maar eens ophouden met spreken over samengaan", (applaus) Voorzitter dr. W. P. Berghuis verklaar de het applaus uit een zekere emotiona liteit, ontstaan door de gebeurtenissen in de laatste maanden. „Ik zou me al heel erg vergissen wanneer ik niet mocht stel len. dat de zaak van de ene partij onze emotie veel dieper raakt dan de gebeur tenissen van de laatste tijd doen", (ap plaus) Geen mogelijkheid om tot een snelle bereiking van het doel te komen, wordt onbenut gelaten, ISed. Gedachten De heer Van der Ploeg had moeten constateren dat de c.h. hun argumenten tegen samengaan vaak illustreren met citaten uit de hoofdartikelen van Ne derlandse Gedachten. Van mening, dat er op de voorpagina's van het partij blad weinig blijkt van vernieuwing van het a.r. denken, betoogde hij: Hier kan wat aan gedaan worden". In dit verband merkte hij ook op: ..We zijn samen op weg, zegg«n we vaak, maar de heer Algra schijnt dan te denken: samen op weg naar het einde". De kritiek van de Arjosvoorzitter viel bij het convent niet in goede aarde. De heer Vink ontlokte een krachtig applaus, toen hij de hoofdredacteur van Neder landse Gedachten een compliment gaf voor diens „buitengewoon instructieve artikelen". Voorzitter Berghuis wees er op, dat de redactiecommissie een eigen verantwoor delijkheid heeft. „De voorzitter van de redactie weet dat ik tegen bepaalde uit latingen met betrekking tot de CHU ook wel bedenkingen heb gehad. Ik heb dat ook wel eens publiekelijk gezegd. Wij kennen allemaal de pikante wijze van schrijven van de heer Algra, waardoor de indruk kan worden gewekt, dat hij zich ergens tegen wil afzetten. Dat is echter bepaald niet zijn bedoeling". De voorzitter van de ARP en de voor zitter van de Arjos waren het er over eens, dat de dertig- tot veertigjarigen veel te weinig in de bestuursorganen van de partij zijn vertegenwoordigd. „Som migen zijn bang, dat de partij te rood wordt, maar wij zijn wel eens bang, dat zij te grijs wordt', aldus de heer Van der De heer Algra wekte op tot vertrouwen In ministers en fractie. Zijn oproep „eens gezind voorwaarts" vond sterke bijval. De directeur van de Dr. Kuyperstich- ting. mr. J. H. Prins, deelde mee, dat voor bereidingen zijn getroffen voor de wer ving van contribuanten voor de stichting. Koninklijk bezoek op zilveren bruiloft LEEUWARDEN, Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet heb ben zaterdag het 25-jarig huwelijksfeest bijgewoond van mr. H. P. Linthorst Ho- man. commissaris van dc Koningin in Friesland, en zijn echtgenote. UTRECHT. De trein van Hoek van Holland naar Rotterdam, die zater dagavond om twaalf minuten over zes vanuit de Hoek zou vertrekken, heeft dienst gedaan als ambulance. Vlak voor het vertrek *,verd een van dc reizigers onwel. Een dokter achtte onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Er wend snel een besluit genomen. Alle reizigers die op weg wa ren naar een station tussen de Hoek en Rotterdam, moesten de trein verlaten. Daarop reed de trein in achttien minuten non-stop naar Rotterdam c.s-, waar èen ambulance gereed stond. Onder normale omstandigheden doet een trein 33 minuten over het traject. De non-stoprit was mogelijk dank zij het systeem van centrale verkeersleiding tussen Hoek van Holland en Schiedam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1