NZV bereidt eeuwfeest in het komende jaar voor Kerk en Vrede pleit voor geweldloze weerbaarheid Schoolhoofd kan beter oordelen Dank voor vergeving VU benoemt hoogleraren Een woord voor vandaag ROME IS IN WEZEN NIET VERANDERD Vaticaan moet Portugal onder druk zetten 'BOEKENFEEST ZATERDAG 22 MEI 1965 Het toelatingsexamen II (Van onze onderwysredactie HET toelatingsexamen moet weg. Dat wordt al jaren ge roepen en over niet al te lange tijd schijnt het er dan eindelijk van te komen. Verwacht mag worden dat de invoering van de Mam moetwet de scholen meer ruimte zal laten dan mo menteel het geval is. In ieder geval is er gereJe hoop, dat het examen niet langer verplicht zal zijn. Toch is iedere onderwijsdeskun dige het er over eens, dat er zodanige selectiemethoden moeten blijven bestaan, dat beslist onvoldoende begaafde kinderen tot de middelbare school doordringen en daar de gang van het onderwijs ver tragen en zichzelf tot een last zijn. Een van die selectie methoden is het advies van het hoofd van de lagere school. Het is toch eigenlijk een bizarre omstandigheid dat de man die geacht wordt de kinderen op te leiden, ja zelfs zoveel inzicht in het kunnen van zijn pupillen heeft, dat hij ouders adviseert, wèl of niét naar het vhmo, geen doorslag gevende stem in het kapittel heeft. Gelukkig zijn er reeds vele scholen die zich houden aan het advies van het school hoofd. Wat zijn nu in hoofdzaak de factoren die de geschiktheid voor de middelbare school be palen? Volgens een lijstje van drs. W. de Hey in het K.S. zijn dat: a. het aanwezige kennis- en inzichtsniveau van de leer ling; b. de aanwezige begaafd heid; c. de instelling van de leerling ten opzichte van het onderwijs en d. de houding van het gezin ten opzichte van het onderwys (het culturele niveau). IJking Voor het onderzoek naar het kennis- en inzichtsniveau kan op zinvolle wijze gebruik worden gemaakt van de schoolvorderingentest, waar van er ook in ons land reeds enkele zijn samengesteld. Een belangrijke factor bij deze tests is de ijking. Deze heeft betrekking op de opgaven en de beoordeling. De ijking van een goede schoolvorderingen test is landelijk, d.w.z. zij stelt vast in welke mate de leerling voor of achter is ten opzichte van het algemeen landelijk gemiddelde. Bovendien kan men hier althans iets van het inzicht van de kinderen pei len. 0 Verder is er de intelligentietest. Het onderzoek naar de moge lijkheden van de leerling heeft zich na de oorlog vooral onder invloed van Amerikaan se onderzoekingen snel ont wikkeld. Het psychologisch- pedagogisch onderzoek is allerwegen aanvaard. Deze tests z(in zodanig opgebouwd dat naast de I.Q.-bepaling ook een bepaling van de speci fieke begaafdheden, zoals het ruimtelijk inzicht en de ver bale en mathematische aan leg mogelijk is. Proefkla* Dan is er de methode van de proefklas die ten doel heeft in een aantal lessen de leer lingen op hun geschiktheid voor het door hen gewenste schooltype te beoordelen en wel in een een periode die vooraf gaat aan het nieuwe schooljaar. De inrichting van de proefklas dient te geschie den in nauwe samenwerking tussen afleverende en ontvan gende school. Drs. Hey geeft een voorbeeld voor de inrich ting van een dergelijke klas. Ze behoeft niet langer te du ren dan bijvoorbeeld zes da gen met in totaal 24 lesuren van vijftig minuten. De lei ding moet in handen zijn bij de docenten van het voortge zet onderwijs en een hoofd van een lagere school. Voor waarde voor dit experiment is natuurlijk dat de mensen die deze klas leiden een scherp observatievermogen bezitten. Vanuit een oogpunt van selectie kunnen hier kin deren worden opgespoord die zeker de begaafdheid bezitten voor het vhmo, doch die niet zyn opgemerkt. J. J. Sinnema nu officieel directeur U' (Van onze kerkredactie) TRECHT De Nederlandse Zondagsschool Vereeniging maakt zich op een groot feest te zoals hij zelf zei. constateerde ds. Ter gaan vieren Het komend jaar j Schegget. dat de kloof tussen het kind moeten namelijk de voorbereidin- gen worden gemaakt voor het hon- vraagstuk van het kind in de kerk derdjarig bestaan. Enkele van de ook steeds onoplosbaarder. Daarom 'moeten we in de nood waarin we verkeren helpen en niet zo angstvallig doen. Zover moeten we in dit jubi leumjaar komen, aldus de voorzitter. vens de installatie plaats van del vragen en problemen alles moeien nieuwe directeur de heer J. J. !^oen °m 101 °P'°s;inBsn te komen en (doen daarom een beroep op overgave, Sinnema. offers en hulp. t»is_*su nje{ pessimistisch. Bloemgracht plannen voor het eeuwfeest ont- vouwde gisteren de voorzitter van v"r de NZV, ds. J. ter Schegget op de jaarvergadering, die in Tivoli werd gehouden. Zo zal het RAI- gebouw worden afgehuurd en men hoopt Hare Majesteit de Koningin uit te nodigen. Gisteren vond te- Toekomst In Kongo Groot tekort aan docenten voor staatsscholen LOELOEABURG, KONGO De secretaris-generaal van de Kongolese Raad van kerken en zendingen, Pierre Shaumba, heeft in zijn jaar verslag gezegd dat op zeer korte ter mijn docenten voor godsdienstonder wijs nodig zijn voor de openbare scholen. Bovendien is er een grote be hoefte aan predikanten voor de grote steden en aan legerpredikanten. Het verslag werd voorgelegd aan de jaarlijkse algemene vergadering van de raad. In het verslag werd tevens aandacht geschonken aan de groei van de Kongolese kerken ge durende het afgelopen jaar, in weer wil van het feit dat in bepaalde distric ten van het land bijzonder ernstige moeilijkheden zijn geweest. Tijdens de conferentie herdachten de zestig vertegenwoordigers van ker ken en zendingen de protestantse zen delingen, de negen Kongolese predi kanten en de andere christenen die in het afgelopen jaar als martelaars zyn gestorven. Bij gedenken moeten we de toe komst voor ogen houden, doen we dit niet, dan staan we stil en dan breekt alles af. zo meende de spreker, die zijn jaarrede noemde: Vanuit de his torie naar de toekomst. Hoe meer de tijd voortgaat, des te meer verant woordelijkheid we moeten hebben en hoe meer geschiedenis, hoe meer we moeten hebben geleerd. Hij bracht de woorden in herinne ring van de ontvallen directeur, de heer Kroeze, die de zondagsschool het voorportaal van de kerk noemde. De kinderen moeten in de gemeente zijn op de plaats waarop ze recht hebben. De kerk moet niet toekijken, maar moet deelnemen. De gemeente mag niet onverschillig staan ten op zichte van het kind. Dit zijn lessen uit het verleden, maar zover zijn we nog lang niet, aldus de voorzitter. Er wordt een vervreemding van God openbaar, zo vervolgde hij. De mens buigt liever voor het werk van zijn handen. Overdracht op de kinde ren gaat ontbreken. De ouders zeggen de kinderen niet meer wat het leven tot leven maakt. De zondagsschool kan in dit alles bijstaan, maar nooit vervangen. We zullen echter met de Kritiek op hervormde synode DEN HAAG De Duitse „Klrchliche Bruderschaft" in Westfalen heeft ln een brief de Nederlandse Hervormde Kerk bedankt voor de broederlijke houding, die zij altijd heeft bewaard. De brief werd ge schreven in verband met het feit dat het 20 jaar geleden Is dat Nederland bevrijd werd van de Duitse overheersing. De „Kirchliche Bruderschaf- ten" zijn voortgekomen uit de zogenaamde „Bekennende Kir- che", die zich indertijd verzette tegen het nationaal-socialisme. Deze Bruderschaften hebben steeds vrij kritisch gestaan te genover de huidige Westduitse politiek. In de brief wordt gezegd dat op de jaarlijkse vergadering van deze Westfaalse gemeen schap gedacht is aan het feit dat twintig jaar geleden de oorlog eindigde „waarin door onze landgenoten aan uw land en zijn bewoners onmetelijke schade werd toegebracht." De brief vervolgt: Juist daarom is het ons een behoefte jegens het Nederlandse volk, dat werd aangevallen en over heerst, ons diep medeleven uit te spreken. Wij weten heel goed dat geen uiterlijk herstel datge ne wat verwoest werd werkelijk weer kan opbouwen. Wij zijn er zeer door getroffen dat ondanks het verleden het Nederlandse volk een houding van verge vensgezindheid jegens ons toon de, ofschoon wij het ook na de oorlog uw land niet altijd ge makkelijk hebben gemaakt." „Met deze brief zouden wij de kerk in Nederland willen dan ken voor de broederlijke hou ding, die zij altijd heeft be waard. Wij verzoeken u deze dank ook over te brengen aan de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Bij het kruis van Golgotha hebt u ons veel schuld vergeven. Dat ver geten wij niet en daarom groe ten wij u »n deze dagen van herdenken in dankbaarheid en eerbied. God zege ne het Nederlandse volk en zijn ker ken en geve u allen zijn vrede." AMSTERDAM Aan de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen van de Vrije Universiteit is tot 1 buitengewoon hoogleraar in de biofi- syca, tevens belast met het onderwijs in de natuurkunde aan medici en I biologen, benoemd dr. Joh. Blok te Delft, sinds 1963 buitengewoon lector aan de V.U., met als leeropdracht radiobiofysica. Tot gewoon lector werd benoemd dr. H. Verheul te Amsterdam, sinds 1958 in verschillende wetenschappelijke functies aan de V.U. verbonden, laatstelijk als wetenschappelijk hoofdambtenaar. Beide benoemingen houden verband met het feit, dat aan prof. dr. G. J. Sizoo in verband met de toeneming van zijn werkzaamheden als voorzitter van de Rijksverdedigingsorganisatie TNO op zijn verzoek met ingang van 8 november 1965 emeritaat is verleend als hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Aan de Bloemgracht (nu 65 tot 79 red.) staat een heel nieuw gebouw, dat dient als studiecentrum en voor opleiding van mensen voor de toe- j komst. We lijden aan een trieste; onderbezetting. Daarom vragen we om mensen, mensen met geloof in de j toekomst, aldus ds. Ter Schegget. In zijn welkomstwoorden tot de j heer Sinnema, sinds gisteren officiee directeur van de NZV, wenste de' voorzitter hem van harte geloof en trouw om te blijven. De heer Sinne-i ma, die afkomstig is uit het jeugd-' werk sprak daarna zelf enkele woor den. We moeten het evangelie zo doorvertellen, dat het gaat functione ren. In ons leven wordt het heil doorzichtig, zei hij. Herkozen werden in het bestuur ds. J. W. van Kooten uit Amsterdam, mej. H. M. Mulder uit Badhoevedorp en mevr. A. Varkevisser-Bakker uit Ellecom. Bekend werd gemaakt, dat de adjunctd-irectrice mej. T. de Vries zich uit het werk .zal terugtrekken, hoewel zij nog gedeeltelijk zal blijven meewerken. Zomerconferentie van Gemeentetoerusting ROTTERDAM De Stichting Gemeen tetoerusting organiseert van 9 tot 11 juli haar dertiende zomerconferentie op Woud- schoten bij Zeist. Het thema van deze conferentie luidt ..De vreze des Heren", de christen en zijn persoonlijk geloofsle ven. Over dit onderwerp zal prof. dr. B. J. Oosterhoff uit Apeldoorn (chris- telijk-gereformeerd) spreken. De corefe- renten zijn drs. C. P. Engel, ds K A. Firet en ds. G. Lugtigheid. In de week na de conferentie zal ds. Lugtigheid voor de NCRV drie studio diensten verzorgen eveneens met het the ma „De vreze aes Heren". De voorlopige tekst van deze meditaties zal op de con ferentie in studiegroepen worden bespro ken. Het secretariaat van de stichting is gevestigd Rozenburglaan 45 te Rotter dam. „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwig* heid" (Hebreeën 13 8). Een woord voor de weifelaars, voor de mensen, die zich be- zorgd afvragen of het allemaal wat de Here heeft gezegd en beloofd nog wel geldt. Ach ja, Jezus Christus, Die rondwan delde op aarde, zieken genas het is voor hen zo lang gele den. Voor hen is het alleen maar verleden tijd, geen: nu, doch toen. Het gaat met hen als met de mensendie nooit verder zijn ge komen dan het kruis. Ze blijven staan en vergeten, dat op het kruis de opstanding is gevolgd, op de dood het leven. In de brief aan de Hebreeën wordt er de nadruk op gelegd, dat in de verhouding mens-God de tijd geen rol speelt. De be loften aan de mens gedaan, zijn niet gedaan voor een bepaalde tijd, zij hebben hun kracht niet verloren, zij hebben aan waar de en betekenis niet ingeboet. Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde. Niets is er veranderd. Wat toen gold geldt nu nog. Het is allemaal precies eender gebleven. En is morgen nog hetzelfde, want Jezus Christus, geboren in de volheid des tijds is van alle eeuwigheid. Geen begin en geen einde. Altijd. Dat is de rotsvaste zeker heid. Daarom: geen iveifelen, geen angst, geen droefheid. De vreugde kan de overhand hebben. Hij is er en Hij zal blijven van geslacht op geslacht. Alles kan wijken. Hij wijkt nooit I van ons. Altijd dezelfde. Wat kan ons gebeuren? Wij lezen vanavond Psalm 20 vers 1 tot 10 Wij lezen zondagavond Psalm 21 vers 1 tot 14 Ds. Borgers op ICCC-vergadering Wereldcongres in Geneve UTRECHT Van een principi ële kentering binnen de Rooms Katholieke Kerk is beslist geen sprake, hoewel de theologische discussies zich nu in een andei klimaat afspelen dan vroeger en er over Reformatie en 'de reforma toren op andere wijze wordt ge sproken dan voorheen. Dit is eeti /an de conclusies van ds. D. H. Borgers, gereformeerd prec^-mt in Nijverdal, die vanmorgen op de algemene vergadering van dp Ne derlandse organisatie ter bevor dering van het werk van de In ternationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) een referaat hield over „Is Rome veranderd?" ;r geen sprake is van een principiële kentering, leidt ds. Bor- I gers onder meer af uit het woord van UTRECHT In een poging om I nieuwste rapport werd uitgereikt, het al de uitspraken van de Hervormde gehaald. Kerk over de kernbewapening een positief aspect te geven, heeft „Kerk en Vrede" een rapport op- .gestled „Geweldloze weerbaar heid". Daarin wordt gewezen op „geweldloze methoden" om vreem de overheersing te voorkomen. Dit rapport van deze christen-pacifis ten is een gevolg op hun kritiek op het rapport van de Hervormde Kerk van vorig jaar. Deze kritiek verscheen reeds enige maanden ge leden onder de titel „Wederwoord op wederwoord", maar heeft in de pers nauwelijks enige aandacht gekregen. tevens gewezen werd op de conferentie van „Kerk en Vrede" die op 29 en 30 mei op het conferentie oord Woudschoten wordt gehouden „ontwapening". In het rapport „Wederwoord op derwoord" had „Kerk en Vrede" vooral kritiek op het jongste synodestuk omdat dit niet oproept tot een massale dienst weigering. Deze organisatie had grote waardering voor het eerste rapport van de synode over de kernwapens, gepubli ceerd in 1962. waarin zeven maal een ..radicaal neen" tegen deze wapens wordt uitgesproken, maar acht het rapport va 1964 door de nieuwe wijze van present» ren toch een stap terug. Kerk en Vrede vreest dat grote groepen in kerk en volk allerlei I uitspraken uit het geschrift van 1964 zullen aangrijpen als vlucht- en uit vlucht-mogelijkheden voor de radica le uitspraken van 1962. dit jaar tot buitengewoon hoogleraar benoemde dr. P. C. Baayen te Amster dam, thans tot gewoon hoogleraar be noemd voor het onderwijs in de wiskun de. Aan de faculteit der geneeskunde is benoemd tot buitengewoon lector in de afdeling heelkunde voor het onderwijs in de revalidatie en reactivering dr. C. P. Dubbeldam te Amsterdam. Dr. Dubbeldam is sinds augustus 1954 als revalidatie-arts verbonden aan de Sociale Verzekeringsbank (SVB) te Am sterdam. Hij doceert tevens aan de stichting Opleiding sociale arbeid en aan de medische opleiding heilgymnasten, massage en fysische techniek te Amster dam. Vanaf 1958 is hij adviseur van het academische ziekenhuis der V.U. voor de opbouw en inrichting van een afdeling voor de revalidatie. Missie Integraalover Angola RIJSWIJK, ZH Het rooms- katholieke overkoepelende zen- dingsoorgaan „Missie Integraal" hoopt dat het Vaticaan stappen zal nemen btf Portugal om de kritieke situatie in Angola duidelijk aan de kaak te stellen. Hoewel de vriend schappelijke betrekkingen tussen Vaticaan en Portugal niet meer zo warm zijn, „de stem van Rome" weegt in elk geval zwaar voor het Portugese volk, aldus het blad. Het blad schrijft dat het volkomen begrijpelijk is dat het Vaticaan de uiterste behoedzaamheid betracht. Maar het gevaar is groot dat een voortdurende zwijgzaamheid grotere belangen schaadt dan de relatie tus sen Vaticaan en Lissabon. Het blad is verontrust over de situatie in Angola. President Nyerere heeft tijdens zijn bezoek aan Neder land verklaard binnen een jaar daar een uitbarsting te vrezen. Hij waar schuwde dat het einde nabij zou kunnen zijn van de westerse invloed ^N?rGizen.*czzzzziroizcn^± rcizon REISBUREAU GROENEVELD Hoogstraat 43 a Rotterdam Tel. 112535 I Gratis reisprogramma verkrijgbaar bij: en bil de plaatselijke boekingskantoren. in de nog door blanke overheerste gebieden, en dat de Chinezen dan het spel gewonnen zullen hebben. Er is op het ogenblik een plan in omloop dat Portugal ertoe wil bewe- genom het beheer van Angola en Mozambique over te dragen aan de voogdijschap van de Verenigde Naties. In ruil daarvoor zou Portugal 500 miljoen gulden moeten ontvangen ter bevordering van de industrialisatie van dat land. Prof. J. P. van Praag aanvaardt ambt LEIDEN De voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, heeft gisteren zijn ambt aanvaard aan de Leidse universiteit. Hij werd buitengewoon hoogleraar in de humanis tiek en wijsgerige anthropologic vanwege de humanistische stichting Socrates. Hij sprak over „Wat is humanistiek?" Als definitie gaf hij: „Humanistiek_i: ae theorie van het humanisme", komt steeds meer los te staan godsdienstige invloeden en wendt zich meer en me- tot het sociale leven e eraringswerkelijkheid. Het ontwikkelt zich tot een levensovertuiging gebaseerd op de mens en zijn menselijke werkeli'k- heid. Volgens prof. Van Praag is er eigenlijk nog geen echte theorie van het humaniS' me. Maar de humanistiek wil de huma^ nistische levensbeschouwing gaar door denken en de kern zoeken. kardinaal Alfrink, dat van het dogma niets veranderd zal worden. De ana thema van Trente (bijvoorbeeld: „als iemand zeggen zou, dat de zondaar door het geloof alleen gerechtvaar digd wordt, die zij vervloekt"), zo zei hij, zijn nog onverkort van kracht. Volgens hem valt hier niets „weg te interpreteren" door middel van de onderscheiding onveranderlijke waar heid en veranderlijke expressie van de waarheid. Ondanks alle getheologiseer over de verhouding Schrift-traditie, aldus ds. Borgers, blijkt de traditie oppermach tig. De eenheid der kerk bestaat volgens hem naar Roomse opvattingen nog altijd in de terugkeer tot de „ene moederkerk van Rome". ZOEKEN Ds. Borgers herinnerde ook aan het document over de oecumene, waarin de paus de uitspraak, dat „de protestanten onder de inspiratie van de Heilige Geest in de Heilige Schrift God vinden", heeft veranderd in: „dat zij Hem zoeken". Uit deze en andere wijzigingen, die soms tegen de wil van de meerderheid van het concilie werden aangebracht, blijkt vol gens ds. Borgers dat de oppermacht van de paus ongeschokt is, al het discussiëren over collegialiteit ten spijt. Hij voegde hieraan toe, dat de toeken- I ning van de titel „Moeder der Kerk" aan Maria en de pauselijke toespraak in Nazareth niet bepaald d* indruk wekken, dat er een hait wordt toegeroepen aan een verder voortschrijdende Mariadevo- tie. Verder noemde hil het zaak, niet alleen te Ietten op de theologische discussie, maar ook op de kerkelijke praktijk: „Er is een schrikbarende reli- kwieënverering en dat werkelijk niet alleen bij het gewone volk, de schedel van Andreas werd officieel ten gescher- ke gegeven aan de Griekse Kerk". Ds. Borgers merkte tenslotte op. dat de kerken van de reformatie zich bij het constateren van deze nken moeten hoe den voor hoogmoed. Op de vergadering in Utrecht gaf de heer D. M. Boogaard, voorzitter van het ICCC jeugdcontact, een over. richt van het ICCC-werk. De Neder landse afdeling van de ICCC heeft het ogenblik 245 leden, waaronder een groot aantal kevteraden uit <?'- verse kerken alsmede verschillende verenigingen. In Genève zal van 5 tot 11 augustus het zesde plenaire congres van de vorige congres hebben 20 kerken de ICCC worden gehouden. Sinds he» wens te kennen gegeven, lid te wor den (thans 82), de meeste uit Afrika, waar thans twee regionale raden werken. De Westafrikaanse ad heeft meege deeld, dat hij veertien kerkgenootschap- Den omvat met 287 kerken, 75 dominees en 48 evangelisten. De heer Boogaard zei. dat het wel zaak is, met de toelating van kerken tot de raad voorzichtig te zijn. Volgens he m zijn er namelijk voorbeelden van kerken en kerkjes die lid willen worden in de hoop op die manier aan veel geld te komen. De heer Boogaard deelde voorts mee, dat het aantal leder van het ICCC- jeugdcontact nog steeds stijgt en thans ruim 350 bedraagt. Het grootste gedeelte van hen komt uit de Christelijke Gere formeerde kerken cn de Gereformeerde Gemeenten. i Vrede" Beroepingswerk Volgens de hervormde synode be-1 j staat de mogelijkheid dat het vraag stuk van dienstweigering voorde kerk en de individuele christenen plotse ling uitermate acuut kan worden als j het gevaar dreigt, dat in een interna-; tlonaal conflict werkeliik kernwapens gebruikt zouden worden. Kerk en NED. HERV. KERK Beroepen te Vlaardingen ttoez. voor jeugdpredikant): J. E. van Veen te Noord-Schermer, Zuid-Schermer en~~ty~ 7,«"e j. „„j- Oterleek; te s Gravenhage (pred. met'eebrulk van kernwapens aan de orde bepaalde opdracht: Diaconessenhuis Bro- zou komen moet de technisch novo): W. van Wijngen. predikant var de Presbyterian Church van Nieuw- j midden in een hypernerveuze interna-1 Integendeel. En dan dat gestadige gegons van Zeeland te Wellington; te Wageningentionale situatie ineens realiseren j honderden drentelaars, die bovendien ook nog (nieuwe Dredikantsolaats): P. C. de ,kt hit mn.i „t-i.»»,,1)» u k k TOEN ikpas getrouwdw as dacht ik, dat ik het aan mijn status als huisvrouw verplicht was lar een huishoudbeurs te gaan. Ach arme, wat Vrede vraagt zich af hoe de synode een kwelling, gedeukt naar lichaam en geest zich in zo'n geval de situatie voor-1 kwom ik er vandaan, positief in het negatieve: stelt. „Als in een kritiek moment het noon weer. Stofzuigers, wasmachines en gasfor nuizen vind ik nuttige apparaten, maar er I eindeloos langs te drentelen als ik niets nodig héb ideologisch afgerichte soldaat zich \of het toch niet kopen kan het boeit me niet. maar 100 meter van gelezen hebt. Het idee om je wihens en wetens te laten confronteren met zoveel kilometer hiaat in je bestaan, nee mij niet gezien. Ik zou barsten van onbenul of van schuldgevoel, of van allebei. En moet dat dan vrijwillig? haar waarschuwing en mijn eigen aversie legen beurzen ten spijt heb ik een verrukkelijke ochtend beleefd. Ik had het gevoel, dat ik in een (nieuwe predikantsplaats): Bruyn te Nieuw-Loosdrecht: te Rijssen (4de pred. pl.): N. Kleermaker te Rot terdam. Bedankt voor De Bilt (3de pred. pl.): P. J. de Bruyn te Groningen. :enomen de benoeming tot predi- de Ned. Herv, Bond Aangenomen kant-directeur i voor Inwern" slag: B. J. GEREFORMEERDE KERKEN t«^?LVv°o?™HookLrk A H. Heering dat Kark BfrAMikt voor Zuldhoro H Kuiper te pasklare Nordhorn. Duitsland. dat hij moet weigeren?" voeten en ellebogen hebben, waar ze soms hard i mee werken, brr. Een gratis slok soep of een In het zojuist verschenen rapport i hartige hap loop ik er graag voor mis. „Geweldloze weerbaarheid" heeft Kerk en Vrede haar overtuiging met j Toeh wilde ik al lang eens naar de R.A.1, in betrekking tot object, grondslagen en J Amsterdam. methoden van de geweldloze weer- j Op naar de autobeurs dan? Maar wat moest ik baarheid neergelegd, daarbij geïnspi- daar? Uiteindelij k behoor ik tot die mensen reerd door het geweldloze verzet van die de kleur van een auto het belangrijkste 1 Lekker warm in de winter en een open IÏ04tang4&s onder meer Gandhi en Martin Luther j v i Vrede Aangezocht tot geestelijk verzorger van de protestantse gemeenschap in Noord-Italië. waarvan de leden werk zaam zijn bij het Euratomproject: H. den Boeft te Veendam. CHRIST. GEREF KERKEN Beroepen te Culemborg: kand.. P. Sneep te Vlaardingen. Aangenomen naar Zaamslag: kand. P. Sneep te Vlaardingen die bedankte voor Arnhem. Culemborg. Elburg. Klundert, Leerdam. Oosterbeek. Urk, Werkendam en Zuidland-Spijkenisse. King. Tijdens de persconferentie zei dak in de zomer is misschien ook nog een punt, a tt tt .- j.., Tr-_» TT— j- maar worde Ti over kopkleppen, schokrem- men of schijv,'tmpers kan ik niet. Een R.A.I. vol tenten, vol bfflun, vol leer, vol syntetische produk- ten, vol brommers, vol agrarische toestanden, ach voor mij hoefde het allemaal niet. oplossingen te hebben gegeven: „Het zijn suggesties die zeker wegen naar een oplossing wijzen." WAGENINGEN Prins Bernhard hoopt op 15 juni het nieuwe golf- en stromingslaboratorium van het Neder landse scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen te openen. Het nieuwe labo ratorium is speciaal gebouwd met het oog op de grote waterstaatkundige en andere werken, die in de naaste toekomst langs de Nederlandse kust zullen worden uitgevoerd. Onder andere Europoort, Deltawerken, exploratie Noordzee. en Maar dezet dagen we hadden toch boeken week? opende de R.A.I. wijd haar poorten voo- hei boek. ,Ga je mee naar de R.A.I.?" vroeg ik aan een vriendin. .Voor geen goud", was het vlotte antwoord, „kind, stel je voor, ik heb gehoord dat er 7 kilometer boeken staat. 7 km, wat een grauwe elltnde als je moet ontdekken dat je er misschien immense taartjeswinkel liep en overal van likken mOy.ni. Natuurlijk zou ik doodziek worden als ik alletegelijk zou willen eten, hoewel de medische boekenstand ruim gesorteerd was in psychiatrische uitgaven en wellicht hulp zou kunnen bieden. Zeven kilometer boek, dat zullen er dan wel een dikke 100.000 zijn. Wat. heerlijk, dat ik die nooitallemaal uit zal hebben, dat er altijd wat nieuws zal zijn voor een blijde en een sombere dag. Altijd weer boeken voor „een uurtje in bed" en voor een hele griepweek. Mooie, spannende, leerzame, dwaze en ernstige boeken. Wat een feest. O zeker, ook op de R.A.1. schoven drentelaars, dit zich erg elleboogbewiLst waren. Dat was bij die stands, waar auteurs in levende lijve aanwezig waren en handtekeningen zetten. Zelf ben ik daar echt niet zo tuk op, ik vind het net zoiets als het bezichtigen van stallen met paarden en leeuwen in een circus. De arme beesten hebben dan net een mooi nummer gemaakt en dan moeten ze maar weer naar zich laten kijken. Eén schrijfster was erg in trek, ze had een lange rij belangstellendenLekker aanstellerig (zo van hou-op-want-ik-heb-het-zo-graag) en gew artistiek gaf ze haar signatuur en een glimlachje weg. Huppetwee en de uitgever als de pikeur van dit nummer in zijn nopjes, allicht. Ken eindje verderop stond een al wat ouder heer met dezelfde opdracht, maar omdat hij geen populair werkje had gewrocht was er voor hem totaal geen belangstelling Zijn éne oog straalde iets uit van tevredenheid prettig rustig is het hier maar in het andere oog begon iets te gloeien van ergernis ik sta hier knap voor aap en dat mens verderop.. 7 km boek, soms sprong ik als een kangoeroe over wat metertjes heen. soms kroop ik met een slakkengangetje verder. De vrees van mijn vriendin is de mijne niet geworden: eigenlijk werd ik steeds opgein n- denei. Alleen op weg naar huis terug dacht ik: meer dan 100.000, waarom moest ik er zelf ook zo nodig een schrijven? Waarom, waarom? Herman de Man zou zijn heilige Pietje de Booy latrn antwoorden: „Hoef ik dat alsjeblieft niet ie zeggen?" Minke van Rysd'jk

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2