Meer aandacht voor onze technische huisslaven Overal Hollanders De jubilaris RISSEEUWS BOEIEND REISVERHAAL: Reklame en de groei van uw bedrijf door Herman Steggerda ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 MEI 196S Van een onzer verslaggevers De Nederlanders hebben samen een slordige zestien miljoen elektrische en elek tronische apparaten in hun woningen. En ieder jaar ko men er vier miljoen bjj dat wilzeggen: de verlich ting niet meegerekend Wat dat betekent? Dat we lang- zaamaan een welvarend land je aan het worden zjjn, De tobbe heeft plaatsgemaakt voor de wasautomaat, de kel der voor de ijskast, wat vroeger luxe was, is nu „stan- Ieder jaar stijgt het aantal produkten, dat de fabrieken uit rolt. Het zijn er nu al veertig: van de elektrische strijkbout tot het televisietoestel en de auto matische afwasmachine toe. Niet dat alle 3,3 miljoen Neder landse gezinnen al deze produk ten in huis hebben: ze hebben er gemiddeld nog maar vijf. Maar het ziet er wél naar uit, dat dit er binnenkort dertig zullen zijn. En dat zou dan betekenen, dat er in Nederland 120 miljoen van deze apparaten in gebruik zullen komen: 120 miljoen welvaartssymbooltjes, 120 miljoen helpende handen voor de huisvrouw. Maar ook: 120 miljoen extra zorgen en zorgjes als de dingen niet meer werken zoals ze het zouden moeten doen. Want evenals alles kunnen ze kapot gaan. Een stofzuiger, waarvan de kool borstels gedurende jaren niet vernieuwd werden, wil wel eens stil blijven staan, een radiotoe stel heeft na verloop van tijd JH wel eens een nieuwe buis nodig, lossen!" Het'aantal van hen. die in een televisieapparaat kan een j„ deze branche op noemens- van de vele weerstanden het waardige schaal zaken doet, begeven. Er zijn vele kansen op ioopt 1P. ons land in de vier een defect. cijfers. Maar, hoewel het defec- Hoe gaat dat nu, met zo n te apparaat, altijd in eerste gestoord apparaat? En nog instantie bij hén terecht komt, meer: hoe gaat het straks, als er kunnen zij niet altijd helpen. uu.cvc.c.. vclt,w. gijn? n van dle »PP»r»te» Sfl.'L kapMn. worden. Onze .grootste De bekende schrUver P. J. Rie- seeuw heeft met zUn nieuwste boek. Overal Hollanders, velen aan zich verplicht. In dit reisverhaal", zo als hy het zelf noemt, heeft de heer Risseeuw de bevindingen neer gelegd van zjjn reis door de Ver enigde Staten, Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland werk Grand Rapids. Hij laat de leven daar besteedt hij aandacht, niet-blanken geschreven. Wordt er i- Er is ook verdeeldheid op kerke- ook nog wel eens gedacht f J* ------m i> Dia Zuid-Afrika. Op b'loeiende wUze, zij het dat hU verhouding Christian Reformed - hier en daar zeer in details treedt, Reformed Church de revue passé- lijk gebied. Een van de emigranten problemen van de blanken". Alles heeft de auteur zijn ervaringen ren en vertelt iets over Willem zegt: ..Als de Presbyteriaanse kerk wijst cr op, zo concludeert de aaneen geregen, zodat een boek Eerdmans, die een uitgeverij heeft van Australië geweest was wat de auteur, dat Zuid-Afrika uit zijn ontstond, dat de familieleden van die miljoenen boeken over de hervormde kerk in Nederland is, eeuwenoude slaap ontwaakt. Ern- emigranten zeker met smaak zul- gehele wereld verspreidt. „Zijn zou er waarschijnlijk geen Re- stig wordt er gezocht naar een Ien lezen. En ook voor anderen is kracht ligt voornamelijk in de formed Church zijn gekomen. De uitweg en naar een vreedzame kennisneming de moeite waard. theologie, niet in de romans, die leer in de Presbyteriaanse kerk veelrassige samenleving, zowel naar de smaak van het Hollandse men typeren als door Indrukken door door de staat als door de kerk. Zeer veel van wat de voor het merendeel protestants-christe- lijke emigranten in de vreemde verdiensten tot stand hebben gebracht laat de Nederland" schrijver de revue passeren. En kele belangrijke indrukken willen we hier graag doorgeven. publiek te romantisch, te zoet en Arminiaans". De heer Risseeuw Zo glijden enkele belangrijke te vroom zijn. Maar hij heeft brengt in dit verband de woorden continenten aan het oog van de Kuyper, Schilder en Berkouwer in van prof. Bavinck in herinnering: lezer voorbij. Dit met twee series het Engels toegankelijk gemaakt ..De geschiedenis heeft bewezen, foto's verluchte boek verruimt de - |dat blijft-— van zijn grootste hoe gescheiden kerken bloot staan blik van ons Nederlanders en laat zijn relatie tot aan het ernstige gevaar haar eigen in het bijzonder zien met welke beginsel en standpunt tot J bestanddeel der waarheid te i Ervaringen ken en alzo de weg op te gaan". Reeds in de eerste helft van de Niet minder interessant zijn de Een reeks gesprekken voerde de vorige eeuw vertrokken er grote ervaringen die de auteur in Aus- heer Risseeuw in Zuid-Afrika. Een groepen Nederlanders naar de Ver. tralië en Nieuw-Zeeland heeft op- Hollandse emigrante vroeg zich af: Staten. In Amerika, zo schrijft de gedaan. Aan alle facetten van het ..Er wordt in heel Europa over de heer Risseeuw, blijft men de me ning toegedaan dat de vervolging van de afgescheidenen in Neder land als de voornaamste oorzaak moet worden gezien van hun ver trek (tussen 1834: de Afscheiding en 1847). Twee predikanten gingen hierbij voorop, ds. A. van Raalte en ds. Scholte. Zoals ds. Van Raalte in die jaren Amerika doorkruiste voor zijn „anker der hoop voor dit volk", zo is dr. R. Kooistra thans bezield door het ideaal van een christelij- ki universiteit voor Canada en de VS, in de geest van de Vrije Universiteit in Nederland. De or ganisatie is al sinds 1956 van de grond. De oprichters zijn er zich echter van bewust dat er nog heel wat water door de SL Laurens zal stromen eer de plannen zullen zijn verwezenlijkt de secte geconfronteerd. Overal Hollanders, een reis verhaal, door P. J. Risseeuw. Uitgave Bosch en Keuning N.V., Baarn. (200 blz., ƒ9.50). Voorloper irele problemen zélf kunnen op- .4 an lange rijen tafels worden in de werkplaatsen de defecten aati de apparaten opgespoord. Een korps van technici is er bij inge schakeld. Als voorloper hiervan wil men eerst een Wetenschappelijk Insti tuut oprichten. Dit instituut zal „in al zijn geleerde werkzaamheden moeten belijden dat de ware wijs heid alleen gevonden wordt door de ware religie, dat is door het studeren bij het licht van Godf Woord, waardoor wij ons later H tticclnvfsn leiden bij het ordenen en verstaan nuiaiUYCii van de wetenschappelijke vraag- Zegt Philips: het is zaak, dat stukken welke zich aan ons voor- er door de bezitter meer aan- doen", aldus dr. Kooistra. dacht wordt geschonken aan al Protestands blad Duizendpoot Natuurlijk, er zijn handela- ders als hoogtezonnen. dacht, die men ook geeft aan de En waar vind je de man. die industrie op dit gebied (juist, in auto o-,, de porseleinkast of tX siSSlen WaSbandT=cor"' het Zuiden dC!, 'andS\V? aan de tui„d oS llé elektri- opinieblad CelvinUt Con.adt, de. televisietoestellen, bandrecoi- negentien van deze werkplaat- dingen" werken immers overigens niet kerkelijk-gebonden ders als hoogtezonnen. hele- serii overal in het land. Daar niet eeuwigdurend* is- Het blad verscheen reeds kort ren, die een hoop weten en ook maal, door en door, kent? Een iiggen ze opgestapeld, al die Het voor hem alleen maar na de o°rl°8 als voorzetting van dergelijke technische duizend- afzenden artikelen. Rijen dik voordeel opTeveren Bij de be Canada Calvinist Veel predikanten uitvond er hippn gr0te 5» hoge rekken. Over de werk- SBBjk*5XS apparaten uitzonderingen. banken buigen zich de technici, van nu is d?t missChlen nog niet want Calvinist Contact is als dl* Het is de handelaar bij wie de defecte apparaten in eerste instan tie worden ingeleverd. Weet hij de problemen niet op te lossen, dan brengt de ophaaldienst de appara ten naar de werkplaatsen. banken buigen zich de technici, Daarom ook is de industrie mannen. die gespecialiseerd belangrijk. Bij de 120 mil- cussle-orgaan in Canada niet r.,«. ingesprongen. Al jaren geleden zijn, die elk draadje, elk moer- joen appara,en Van straks wèl. weg te denken, richtte ZIJ grote werkplaatsen tje, elk lampje thuis kunnen oók technische huisslaven Natuurlijk bezocht de heer Ris- brengen Geen oplossing Zijn daarmee nu alle proble men uit de weg geruimd? Zeker niet! Want een vraagstuk, dat nog lang niet is opgelost is de geringe kennis, die de eigenaar heeft van het apparaat. Kan men van een auto altijd duide lijk maken, wat het mankement is. de eigenaar van een televi sieapparaat kan meestal niet meer zeggen dan: „hij is niet goed, maak hem maar weer in orde". Wanneer nu dit apparaat ze ven jaar oud is, zal de technicus het weer .technisch als nieuw willen maken. Hij weet niet. welke functie van het toestel eigenlijk niet meer naar het genoegen van de bezitter ver richt wordt. Hij maakt dus alles, wat r.iet honderd procent meer is en de eigenaar krijgt inderdaad een bijna nieuw ap paraat terug. Een toestel, waar van men alleen'aan de buiten kant kan zien, dat het al zeven jaar oud is. Uiteraard betekent dat dik wijls onnodig werk en onnodig hoge kosten. Als de handelaar precies had geweten wat het probleem was. had de technicus de klacht ongetwijfeld sneller en vaak met beter resultaat voor de klant kunnen verhel pen. Wellicht ook was dan geble ken, dat er helemaal geen fout was. Want maar al te vaak wordt van een tv-toestel ge- :egd, dat het niet goed is omdat iet een bepaalde zender niet -an ontvangen. Die zender ligt dan echter eelal niet binnen het bereik: ioordat men ten opzichte van le zender achter een groot ge bouw of achter een heuveltje woont, of doordat de antenne niet in orde is. Al heel dikwijls bleek bij navraag, dat men zenders als Duitsland of Brussel- Vlaams wilde ontvangen, terwijl vragen zorg.... seeuw ook het calvinistisch bol- Autewr Risseeuw heeft in zijn bock „Overal Hollanders" het leven der Nederlandse immigranten beschreven. Ook in Canada. Deze luchtfoto brengt de parlementsgebouwen van de Canadese hoofdstad Ottawa en de om geving daarvan in beeld. Reklame en de groei van uw bedrijf, door drs. F. van Puffe- len. Uitgave N. Samsom NV. Alphen a.d. Rijn. Nu het accent nog steeds bezig is maar geringer te maken; de ver- hierover zo kort en zo duidelijk spilling aan materie, tijd en denk- zoveel goede voorlichting. Het is werk. Doelmatigheid moet steeds te merken dat de auteur, verhon ger als norm worden aangelegd den aan reklamebureau de la Mar. de economische curve gunstig nauw voeling hield met de prak te verschuiven van de produktie blijven. Doelmatigheid ook in tijk. Ieder die met reklame te naar de distributie, vraagt ook de denkwerk. Dat vereist deskundig- maken heeft, zal van de lezing van reklame voortdurend meer aan- heid; op z'n minst is nodig dat dit boek nut hebben. De ervaren dacht als een der machtige hulp- oponthoud, vertraging en omwegen man als hulpmiddel voor bezinning middelen er voor. Tevens is voor door gebrek aan inzicht, worden en steeds beter onderscheiden, de de welvaarts-ontwikkeling een voorkomen. Dat nu bedoelt dit minder ervarene als een leer proces gewenst dat zo ongeremd hoekje ten aanzien van de rekla- school. Zeer geschikt vooral voor mogelijk verloopt, liefst zelfs met me, waarvan voor de ontwikkeling reklamemakende ondernemingen, een toenemende versnelling. Hier- van het bedrijfsleven zo enorm voor welke het speciaal is bedoeld toe dient ook, de verspilling al- veel afhangt. Zelden lazen we (132 blz., 7,90) etje Brand tot vandaag een opvallend mannetje, want er zijn vele Brandsma's en velen met de nodige boekhouddiploma's die hun leven slijten op een bureau stoel in een eindèloos ge vecht met cijfers. Maar van daag-is hij de jubilaris. Wat onwennig en klein schuilt hij in de grote leren fauteuil, zijn handen wat nerveus ge spreid op de koppen van de armleuningen. Zijn zwarte pak wat verschoten op de lange weg met trouwpartijen en begrafenissen en een du rende dienstbaarheid aan de kerk als diaken. Naast hem zijn vrouw, wat vergrijsd en moe, doch zicht baar zijn steun en toeverlaat in de strijd om een net burgermansbestaan. De klei ne tafel met bloemen vóór hem verschaft zijn schichtige ogen een rustpunt onder de steels geworpen blikken van het afdelingspersoneel, dat hem weegt en befluistert. Op korte afstand de lange tafel met daarachter een der directeuren met de hoofden van dienst in druk gesprek, alsof zij een dagelijks agen dapunt afhandelen. Niemand heeft er notie van hoe de jubilaris strijdt tegen een deprimerend ge voel. Voor hem is er niets feestelijks aan. Dc muren met de sombere, hoge eiken lambrizering, de geschilderde portretten van de oprichters en beheerders van de bank, in statig zwart uitgebeeld waai-van de strakke ernst elke glimlach doet verstij ven, de smalle glas-in-lood- ramen met de symbolen van handel en scheepvaart krij gen voor hem de sfeer van een rechtszaal, waar aan stonds zijn veertigjarige plichtsbetrachting in het ge ding zal zijn, waarbij hij niets te zeggen heeft, maar weerloos heeft aan te horen wat men daarover zeggen zal. ZE gaan een komedie opvoeren, zo heeft hij het vannacht gefor muleerd, want wie weet hier wie ik ben, wat ik denk en hoe ik leef achter de fagade van mijn dienst baarheid als bankemployé? Zijn vrouw roept hem te rug tot de werkelijke opvoe ring van het spel waarin hij de centrale acteur moet zijn, met een tekst die hij al vele malen voor zichzelf heeft gewijzigd, maar die hij nooit zal uitspreken om niet in conflict te komen met de Zijn vrouw informeert wie wie is en fluisterend geeft hij antwoord. Dan zegt ze: „Je kijkt alsof ze je dood vonnis gaan uitspreken." „Allicht", zegt Brandsma. „Je bent een vreemde vent. Ik begrijp je niet", fluistert zijn vrouw, maar grijpt tegelijk wat steels zijn hand en knijpt daarin, want ze houdt van die vreemde, met wie zij een leven van simpel geluk en weinig zor gen heeft gedeeld. De directeur staat op uit zijn zetel, schraapt zijn keel en met een lichte verheffing van stem begint hij: „Geach te jubilaris." Die „geachte" ben ik, hij kon ook gewoon Brandsma zeggen zoals hij dat doet als ik in zijn kamer moet komen. „Veertig jaar trouwe dienst is een feit, dat zeker een feestelijke bijeen komst wettigt." Brandsma is alweer terug gekeerd tot zijn eigen tekst. „Trouwe dienst". Jullie we ten niet dat achter die trouw een man schuil gaat vol dag dromen en opstandigheid. Nee, dat vermoed je zelfs niet.... Aohter de bloemen vervloeit voor hem het ge zwollen loflied van de direc tie. Ik ben allang tot het In zicht gekomen, dat ik trouw ben geweest omdat ik niet anders kon. Een hoogvlieger en een ondernemend man hou je niet in het gareel. Ik ben maar het paard in het gareel en sprongen maak ik slechts in mijn gedachten. Ik vrees elke verandering, elke nieuwe aanpassing en boven alles de mensen. Misschien is dat mijn geestelijke luiheid. Hier vangt hij weer enkeh zinnen op. reeks van jaren een lichtend voorbeeld geweest waarin men nimmer tevergeefs een be roep op u deed. De weken voor de grote balans vergden vaak vele overuren, doch de ze waren u nooit teveel. U was op uw post zolang dit noodzakelijk was. Een prach tige toewijding waarover we ons verheugen en waarvoor wij u dankbaar zijn." Je moet zeggen dat mijn toewijding niets anders is als de narcose van de arbeid die ik elke dag nodig heb om niet dood te gaan bij het ritme van elke dag en om nog wat blijmoedigheid te tonen voor mijn omgeving en de kwelling van mijn dualis me de baas te blijven han gende als een veroordeelde in de lus van de gehoor zaamheid en de droom van de sprong naar de bevrijding, fk weet alleen niet hoe.... maar als ik dat wist, dan.... doordrongen van de hem toegezwaaide lof. Zijn vrouw stoot hem aan. Hij moet nu opstaan om de felicitatie, het gebruike lijke gouden horloge en de enveloppe met inhoud in ontvangst te nemen. Hij spreekt een beetje verward een paar dankwoorden, want die had hij vannacht, verge ten te formuleren. Zijn onmiddellijke chet. die daarna het woord neemt, doet een loffelijke poging een apart accent te verlenen aan de man Brandsma zelf. ,Je bent in het bijzonder een rustige en behulpzame colle ga, Brandsma en tussen ons is nooit een moeilijkheid van enige betekenis gerezen. Ik kan nu natuurlijk zeggen dat ie zo van nature bent, maar er gaat geen mens door het leven zonder wisseling van het getij. Zij behoren bij ons leven als onze hartslag en ademhaling. Maar uiterlijk heb ik nooit kunnen consta teren in wat voor getij je leefde. Zo ben je in je werk, in je omgang met de anderen *n in je gezin...." Hier kijkt Brandsma ver wonderd op. Wat weet jij van mijn particuliere leven? Hij richt een vragende blik op zijn vrouw. „Zijn ze soms oij je thuis geweest?" Zij knikt met kleurtjes op haar wangen. „Ze wilden weten wat ze je geven zouden." Brandsma heeft geen com mentaar. Kan hü zeggen, dat zijn uiterlijke vriendelijkheid steunt op een verborgen le vensangst? Wie zal dat be grijpen? Ze kunnen moeilijk zeggen, we hebben je altijd maar een wezel gevonden. Zijn vader was een strenge in zichzelf gekeerde man ge weest, onbewogen en hard voor zichzelf en anderen. Zo was hij ook dood gegaan, zonder klacht of kreun. Hij had zijn vader nooit om een gunst gevraagd. Het was altijd moeder die bemiddelde en het was hem achteraf nooit duidelijk geworden hoe die twee met elkaar omgin gen. Zo was hij van kinds af aan op zichzelf teruggewor pen en in zichzelf gekeerd geraakt, in een verstolen conflict met iedereen die hem bedillen wilde. Ons kort verhaal Zijn vrouw Christine, had hij per ongeluk ontmoet Zij was even onopvallend als hij geweest en daarom had ze eenvoudig haar kans waarge nomen en had hem ge- „In overleg met uw echt genote en uw dorst naar kennis kennende, mag ik je nu namens de afdeling een boexeiibon overhandigen." Dit geschenk maakt Brands ma toch even blij en hij drukt spontaan de hand van zijn chef, die hem de belofte doet van uren vergetelheid met een boek. DAN komt de schok, die hij in zijn denken niet heeft verdiscon teerd, en die de di recteur als een verrassing tot het laatst had bewaard. „Uw jaren toewijding en trouw hebben ons doen besluiten om u, in de jaren, dat u nog actief werkzaam zal zijn op de bank, een leidende functie te geven op de centrale boekhouding en wij ver wachten dat u deze taak met dezelfde liefde zult vervul len, die zo kenmerkend is voor uw gehele diensttijd bij ons." Hij kan niet opstaan en zeggen: „Nee, dank u.... mijn vertrouwd bureau, mijn vaste collega's, ik wil ze niet kwijt. Geen gro tere verantwoordelijkheid als tublieft. Hij staat voor zijn stoel met een schemering voor zijn ogen en ondergaai het warme applaus als een lauwe regen in de zomer zonder paraplu.... Zijn vrouw kust hem met tranen in haar ogen „Heerlijk voor je", zegi ze oprecht. een van zijn jubi leumsigaren, temid den van een feestelijk gestemde familiekring. Er wordt gelachen en op zijn gezondheid gedronken. Doch nu en dan kijkt hij op zijn gouden polshorloge, want hij voelt zich moe en verdrietig. Hij is zich diep bewust, dat dit de laatste halte is voor een algehele verstilling. Het is te laat geworden voor opstandigheden, te laat om de onrust in zijn hart te voeden, de onrust die hij nu trouwd Zonder verzet had als de hond aan de kettina hij zich gevoegd. Zij hadden e gek< hun zorgen gekend, kinderen grootgebracht, die intussen al waretj getrouwd en zonder te hevige schokken waren ze aan de grens van hun avond land gekomen.... Wat spreekt die man nu van trouw? Trouw is hij. die de verleiding tot ontrouw heeft gekend doch staande is gebleven. Ik ben maar een stroom die niet zelf zijn loop heeft bepaald, maar eenvou- moet houden en waartegen hij voortaan „koest!" moet roepen Maar dit zou nie mand horen. Nog vijf jaar centrale boekhouding... en dan, weer die kamer.... en afscheid met pensioen. „Hé. drink is jongen. Daar ga je Brandsma.... nog vele jaren!" Brandsma drinkt en lacht de lach van een tragi sche clown.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17