s 9 EENS? Blad Eindexamen of verjaardag op til? Een jaar van je leven in dienst van de naaste ^11 L Feestboeketten in met Uw ervaringen met de bevrijding Moeder houdt eeii vinger in de feestpap Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Sluipt u op uw tenen door het huis 's avonds, om de huiswerk-makers niet te storen? Voelt u mee met de dreiging van het naderende examen, die drempel vóór de maatschappij? Of kwam u teleurgesteld thuis van een kinderverjaardag waarop moeder, de buren en de ken nissen van advocaat en gebakjes nipten, en de kinderen zichzelf onledig hielden door de hele kinderkamer met alle oude en nieuwe speelgoed overhoop te halen? Dat nooit bij mij, dacht u meteen. Een examenfuif of een verjaarsfeest voor de kleintjes: in beide gevallen kan met wat voorbereiding een heerlijk feest thuis ge vierd worden. Een feest draait om moeder. De groten zal ze ad viezen geven, en de kleintjes zélf bezig houden. Hoe? Ze hebben zo weinig nodig voor een blij, opgewonden feest. Spel letjes, een feestdrank, lekkernijen en.meehelpen aan de voorpret. Om met dit laatste te beginnen: slingers en hoedjes zijn onontbeer lijk. Een vlaggetjesslinger kan zelfs de kleuter van vier al maken en een schakelslinger ook. De o laren kunnen helpen met moei lijker figuren: de honingraatslinger vergt geduld en vaardigheid, de harmonikaslinger is een waar kunststukje, ook een waaierslinger is een feestelijk geval. Van orêpe- papier kunnen allerlei bloemen worden gemaakt: we knippen een strook van de rol, die aan eén kant wordt ingeknipt in de vorm van „blaadjes" drie of vier van die blaadjes worden met twee duimen wat uitgerekt naar de bolle, tien tot twaalf blaadjes naar de holle kant. en van het geheel een roos. een narcis etc. geplooid. Feestmutsen kunt u veel beter zélf maken dan kopen. Een kapje, een bloemenkroontje, een feeën- muts, matrozenmuts, steek, bak kersmuts. chinezenhoed of clowns muts, een berenpetje of hoge hoed maken we van foto-karton of ste vig papier en het vouwblad „Slin gers er. mutsen" (voor 0.35 bij het K. en O. voorlichtingscentrum, 's Gravendijkwal 60 in Rotter- Modeshow Als het mooi verjaardagsweer is, kunt u een speurtocht voor ze uitzetten, of een optocht organise ren. Met een stapel oude kleren of lapjes uit de oude doos kun je een verrukkelijk spel spelen: mode show. Succes verzekerd! Een stoe lendans, een kimspel, neus-estafet- te met een leeg lucifersdoosje, voorwerpen zoeken, kringspelletjes met kleuters, zoekt u eens wat gezelligs op. Er is literatuur ge- Zelf hebben wij op kinderver jaardagen altijd een taart «met kaarsjes) die op het hoogtepunt van het feest gezamenlijk worden uitgeblazen en om de hygiëne denken we dan maar niet deze keer. Heel leuk is ook. de kinde ren zélf taartjes te latën maken. U hakt of koopt ronde koekjes, zorgt i Slavisch feest of houdt u het op een Chinees? VAN BLOEM'EN PLANT Het plezierige van rhododendrons, Azalea mollis en Japanse azalea's is, dat ze in de tuin, de vrij saaie periode tussen bollen- bloei en zomerweelde van eenjarig zaaigoed op zulk een vurige, uitbundige wijze weten te ftverbruggen. Elk takje kan uitgroeien tot een prachtige feestboeket, mits de struiken krijgen, wat ze verlangen en daar ontbreekt het nog wel eens aan. Nog veel te veel wordt van rhododendrons verwacht dat ze overal wel groeien en bloeien. En omdat ze '9 winters groen blijven, worden ze vaak ter maskering op de meest ongunstige donkere plekjes gezet. En dan liefst nog in schrale grond, zonder noemenswaardig voedsel. Dat de bloei dan te wensen overlaat is heus niet te verwonderen. bemerken, dat het kluitplanten zijn. De kluit is verpakt in een gaaslap of grove jute en wan neer we de struiken gaan plan ten, maken we een flink plant- gat. snijden het gaas los, maar laten het er wel onder zitten. Het verteert op de duur van zelf. Bij droog weer is het aan te raden, de kluit vooraf in een emmer water te laten volzuigen en hem daarna in de goed losge^pitte en verbeterde «je grond te zetten, zovfeel mogelijk tj, door turfmolm omgeven. Des te gemakkelijker vindt de nieuwe wortelvorming plaats. De plan- <5 ten worden net zo diep ge- A plaatst als ze op de kwekerij gestaan hebben, hetgeen aan de stam te zien is. 'y Azalea's en rhododendrons -j kunnen wel zon verdragen, maar ze wortelen ondiep en vooral rhododendrons houden van een beschaduwde voet. Aan die behoefte kunnen we vol doen door b.v. het afgemaaide gras onder de struiken uit te spreiden en 's winters afgeval len blad er onder aan te bren gen. In een droog voorjaar is bij pas geplante exemplaren dagelijkse en emmer water, aan te raden terwijl een natte zak, "dweil of lap om de stam Takken weg Wie bloeiende azalea's «n rhododendrons wil plukken, zal de takken zoveel mogelijk uit de top moeten wegnemen cn zich bepalen tot uitstekende exemplaren, om de struiken goed in model te houden. Noöit van onderen snoeien. Als de bloemen in een vaas slap han gen. direct in een teiltje onder water leggen tot ze zich her steld hebben. Belangrijk voor de volgende bloei is het wegnemen van alle uitgebloeide bloemen zo spoe dig mogelijk na de bloei. Eens per jaar in het voorjaar boven dien verdunde koemest houdt de moed er tevens in. waardoor we elk jaar opnieuw weer kunnen genieten van feestboe ketten in de meimaand. A C. MULLER-IDZERDA voor wat kleine ronde gesuikerde kaakjes, wat boter, hagelslag, flik jes, tummetjes of chocolaatjes. Laat de gasten naar hartelust torentjes bouwen met deze ingre diënten. Heel plezierig is het ook. de kleine gasten iets mee naar huis te geven. Dat kan een blanco kruidenierszakje met wat kleine snoepjes zijn. Een slinger waaraan wat kleine pakjes hangen in de vorm van pistaches, waarvan ze zelf geblinddoekt mogen knippen met een stompe schaar geeft ook reden tot gejuich. Verrassing Zeg erbij: thuis openmaken en u zult eens zien hoe snel en op tijd ze wegkomen! Wedstrijden in zak- lopen. houtblokken verplaatsen, geblinddoekt een dier laten teke nen, allemaal erg leuk. Kent u het pik-spel? Op een flinke schaal ligt een berg kleine snoepjes Laat één kind de gang op gaan. De anderen wijzen één bepaald snoepje lang snoepjes pakken (één één) tot het aangewezen snoepje wordt gepakt. De hele schare roept dan h£rd: pik! De verzamel de snoepjes mogen gehouden wor den. Het lekkers wordt bijgevuld en de volgende de gang opge stuurd. Rietjes kunt u versieren door er een vlaggetje omheen te plakken. Een brandend kaarsje op elk taartje, waxinelichtjes op tafel laten branden in kleine glazen- kommetjes (liefst in een donkere kamer) verhogen de feestelijkheid. Maak tevoren een schema van spelletjes. Wissel drukke met rus tige af. Bedank iedere gast uitbun dig voor het meegebrachte ca deautje. Stuur tevoren uitnodigin gen. Kunnen de kinderen zélf maken van twee op elkaar geplak te correspondentiekaarten. waar van de één twee cm wordt inge- vouwen. Op die twee cm plaksel smeren. Het ziet er nu écht als een programma uit: laat de buitenkant versieren met potlood of plak- kertjes, op de binnenkant kan datum, aanvang, programma en eind van de fuif worden vermeld. Hebt u alles klaar staan als uw gastjes komen? Limonade, kopjes, tractaties, en is de kamer wat uitgeruimd zodat ze hun benen kunnen uitslaan? Al duurt het feestje maar anderhalf uur. u zult een dankbaar gezelschap uitlaten! Groteren Zo uorden azalea's en rhododen drons voor de verkoop vervoerd door de Boskoopse vaarten, waar aan ook de vrouwelijke jeugd haar aandeel heeft. Om azalea's en rhododen drons met succes te kunnen kweken is het belangrijk te weten, dat het kalkschuwe planten zijn. die een zure grond prefereren. Veengrond ;s ideaal, dat zien we wel bij een bezoek aan Boskoop in d» bloeitijd! Wie deze grond soort niet in zijn tuin heeft, kan de plaats waar men dc struiken wenst te zetten ge schikt maken, door de grond daar met andere grondsoorten te vermengen. Schrale zand grond zowel als klei worden in elk geval twee steek diep gespit en met een flinke hoeveelheid bladaarde of bosgrond «naalde- grond is ideaal turfmolm en oude koemest vermengd. Is de grond zeer stijf en humusarm dan kan hij beter ter plaatse geheel vervangen worden. Kluitplanten prijsje» Bij wedstrijden hoi Zeepstuf, een zakmesje, een ket ting, een vaasje, een lepel, een babypopje, punteslijperstuk touw, kladbloc, potlood of tandenborstel vindt u hier. Verkleedpartijen zijn altijd verrukkelijk! Op deze foto zelf gemaakte mutsen: masker tan kruidenierszakje (links boven), kaboutermutsen, boerinnekapjes, clownsmuts, kroontje, indianen tooi. Gemakkelijk met de folder van het K en O-centrum. georganiseerd worden, ook zij zijn dankbaar voor oude kleren. Een Amerikaanse fuif hakt er niet zo in: daarbij zorgen de meisjes voor eigen baksels (die je weer kunt bekronen) en de jongens voor de dranken. Laat de lieve jeugd wel tevoren afspreken, wie wat mee brengt. Heel leuk voor de oudere jeugd is een „gerichte" fuif. Me vrouw Scholte-Hoek vermeldt in haar boekje een Japans tuinfeest. De jeugdige gasten hadden op hun uitnodiging allen iets van ki, tji of san achter hun naam gekregen en moesten in kimono's verschijnen met daarop Japans aandoende ver sieringen van papier, die ze uit knippen van illustraties. Als wand versiering waren er papieren waai ers, parasolletejs, lampions, de Jonge mensen van zeventien tot dertig jaar worden ook dit jaar weer opgeroe pen om gestalte te geven aan het zesde diaconale jaar, dat uitgaat van vele kerken. De Baptis ten Gemeenten Christelijk C.eref. Kerken, Doopsge zinde gèmeenten, Evang. Lutherse Kerk, Gereformeer de Kerken, Ned. Hervormde Kerk Oud Kath. Kerk, Remonstrants Geref. Gemeenten en de Vrije Evangelische Gemeenten, in casu hun diaconieën dra gen deze arbeid daadwerkelijk en financieel. Zij willen jonge mensen in zicht geven in veel nood, waar je thuis of op school niet mee in aanmerking komt en door allerlei instanties gelenigd wordt in vele tehuizen. Hon derden enthousiaste jongeren hebben zich de afgelopen jaren gegeven gedurende één jaar, en zich in dienst gesteld van de lijdende mens in opdracht van de gezamenlijke kerken. Lichamelijk of geestelijk ge handicapten, zieken, bejaarden, blinden, doofstommen, gezins- en jeugdzorgwerk, ouderzorg dervende kinderen maakten kennis met deze dlah's, diacona le help (st) ers. Want ook jon gens kunnen hun krachten ge ven bij zwaardere arbeidsthe- rapie, revalidatie of clubhuis werk. Zo willen zij een afspie geling zijn van de dienst die Christus aan de wereld bewees. Jongeren maakten zich los van hun werk, of kwamen direct van school als diah in dienst. Zij ontdekten dat: een bepaalde vooropleiding niet vereist is; plaatsing in overleg geschiedt waarbij rekening wordt gehou den met de eigen keuze: er wordt naar gestreefd twee of meer diah's tegelijk in een inrichting te plaatsen, verblijf intern; dat ze geregeld contact hebben met de groep en de leidster. Zij kregen kost, inwo ning, de bekende sociale voor zieningen, daarnaast een zak geld van ƒ65: vakantie, vrije dagen; reLsgeldvergoeding voor groepsbijeenkomsten en als ze naar huis gingen. In augustus begint de voorbereidingstijd in een vormingscentrum, in sep tember het daadwerkelijke hel pen. De commissie ziet er op toe. dat beslist niet alleen huis houdelijk werk of keukenar- beid wordt verricht, maar echt menselijk contact tot stand wordt gebracht tussen diah en hulpbehoevende. Er is een groot gesignaleerd tekort aan verzorging. Plaatsingmogelijk heden zijn in de volgende steden en hun omgeving: Rot terdam, Den Haag. Haarlem, Leeuwarden, Amsterdam, Arn hem en Utrecht. Belangstellenden on hun ouders kunnen terecht na één uur n.m. bij mevrouw E. Veerwater-Geljon, Stevinstr. 290 in Den Haag, tel. (070) 55 10 59. en bij mej. D. Scheepmaker. Westersingel 109 in Rotterdam, tel. (010) 12 30 07 waar u ook schriftelijk met aanmeldingen of inlichtin gen welkom bent. Trek een jaar uit voor anderen en zó voor jezelf is het motto voor 1965 van het Diakonale jaar. Enthousiaste ex-diah's hielden nog onlangs een reünie om al hun belevenissen weer eens op te halen, een bewijs dat zij er rijker van werden al was dat niet in hun portemonnaie. meisjes schonken in kimono thee uit een Japans theepotje, er was een geïmproviseerde vijver, chry- santjes van tomaat en hardgekoot ei, en tot bloem gesneden radijs jes. Zo zou je ook een Slavisch of Chinees feest innen verordine ren, mooie hoofddoeken en laarsjes bezit bijna elk meisje wel en met een beetje fantasie doe je veel. Het mooiste costuum krijgt een prijs vanzelfsprekend. Een bloemenfeest ieder moet een bloem voorstellen waarbij de groene kikker in dito trui, kousen, maillots en masker verscheen, nog zo'n grappige suggestie die we voor u opdiepten. Laat uw sugges ties door de groten zélf uitwer ken, het is tenslotte hun feest. Laat ze feesten onder veel toezicht maar hou u daarbij beslist op de achtergrond. Al lezende komt u misschien nog op wat ideetjes een boek voorstellen, een schrijver of leraars imiteren, en als u zo'n geval bezit: zorg dan voor wat mooie platen op de pick up. Elkeen had een andere er varing: velen werd weinig leed bespaard en bovendien heeft ieder een eigen bele vingswereld. De evacuatie, het schaarse eten, rechteloos heid, maar ook mede-mense lijkheid spreken een sobere, maar duidelijke taal uit de stroom van brieven waaruit we het voornaamste weerge ven. Terecht we kunnen er een boek over schrijven! „Vandaag 25 jaar geleden vond het bombardement in de Stampioendwarsstraten in Rot terdam plaats. Ik was koster van de geref. kerk en blok hoofd. Ik kreeg bericht, dat er nog een kind onder het puin moest liggen. Mij werd een ingestort huis gewezen, met de waarschuwing dat ik niet te veel moest riskeren, want de boel zou door .graven geheel kunnen instorten. Heit ging om een kinderleven ik werkte mij door het puin en begaf mij onder de vloer, die bedenkelijk naar beneden hing. Na een kwartier graven met mijn han den voelde ik een handje. Toen in spanning gezocht naar het hoofdje, wat ik al gauw te pakken kreeg. Na verwijdering van het puin uit het mondje, begon het kind eerst te snik ken. toen te huilen. Ik hield het losse handje vast met mijn hand en toen werd het kalm. Met mijn andere hand moest ik verder graven. Na een uur kon ik het de gelukkige moeder overgeven waarna ik me vlug verwijderde" is het.eenvoudige relaas van onze trouwe abonnee B. Kooyman, Mezenstraat 28 in R'dam, wiens adres we bij uitzondering voluit vermelden. „Want", schrijft hij, „na vele dingen de laatste weken in ons blad gelezen te hebben, die na jaren tot opheldering hebben geleid, vraag ik u of via dit schrijven het mogelijk is, er achter te komen, of deze per soon nog in leven is. Zo ja. wenst u hem het allerbeste toe namens zijn redder, het toen malige blokhoofd van het Noordereiland." Horen we noe eens of u succes had? Evacuatie, daar schreven nog niet veel lezers over, vindt mevr. J. N. te N. in een lange trieste brief waarvan we u het naars zullen besparen. Alleen dit: vele évacués uit die tijd werden niet alleen van huis en haard verdreven, vonden veel van hun spullen vernield terug, het ergste mijn oog erger gesneuveld of gedood familie lid". Het is nog niet voor alle mensen vrede concludeert deze schrijfster. „Als eigenaresse vraag ik mij af: zijn huiseigenaren eigenlijk wel bevrijd?" schrijft (Mej.?) M. v. V. te 's-G. Nog steeds hebben zij niet veel te vertel len en gaat de sympathie uit naar die arme huurders die uitermate beschermd worden." Ook al naar aanleiding van nare ervaringen na evacuatie. Zij besluit: „Misschien wekt deze rubriek wel emotionele gevoelens voor velen, niet voor ieder werd de oude toestand hersteld". „Wij hebben eens 100 voor een half mud aardappelen be taald, het onderwijs moest tel kens onderbroken worden doordat de Duitsers scholen vorderden. Mijn dochtertje had zo'n honger, dat ze stiekum het oude brood uit de ruif van de konijnen haalde, die een kost ganger van ons hield, écht gebeurd" verzekert mevr. J. de B. te H.I.A., nu 72 jaar oud. Dhr. J. N. te VI. was van 21 dec. '40 gevangen in het Oran jehotel, Buchenwald. Dora en Bergen-Belsen Het tweede Engelse legerkorps bracht be vrijding van alle kwellingen, vernederingen en nog ergere op onderzoek uit. Over een smal bospad kwamen zware tanks aan de Engelsen zagen er zo fris uit. anders dan de slordige Duitsers en wij maar juichen. Sigaretten en zuurtjes strooiden ze. Door het bos trokken de bevrijders van Enschede naar Gronau. De hele nacht heb ik naar het schieten staan kijken. Later zagen we iets praohtigs: onder doodse stil te stapten Duitse soldaten als krijgsgevangenen in een grote vrachtauto Ik dacht aan 10 mei '40. Toen stond er een Duitse vrachtauto en werden Nederlandse officieren wegge voerd", is iets uit dit bevrij- dingsverhaal. Ds. Barkey Wolf ging voor in een dienst, we waren nóg niet bevrijd, en zongen op ver zoek van een oude oroeder ps. 68 6, de koningen hoezeer geducht zijn met hun heiren weggevlucht en de vijand was nog niet weg. Leest u die psalm helemaal, vooral de laat ste regels. Het was heerlijk" ervoer mej. R. H. te V. „Ik behoef hier niet mijn angst en verdriet te vertellen toen in die koude en sombere novemberdag van' 1944 mijn man op transport werd gesteld naar Duitsland", aldus mevr. E. T.-H. te R. Niet ieder heeft die grote vreugde geproefd ervaringen dingen die doorstonden. eenmaal in het vaderland wa ren niet zo prettig: een ambte naar van de distributie gaf het advies, de verloren gegane stamkaart maar weer in Duits land op te gaan zoeken Zo kwam dhr. N. in het bezit van schoenen door bemiddeling van het voormalig verzet in bevrijd Nederland. De agent die hem in 1940 arresteerde was nog steeds in dienst (en nu nog altijd) en had de brutaliteit te zeggen, dat hij geen spijt had geiiad van arresteren van onze lezer. „We werden niet zó ontvangen en behandeld als waar we jaren van gedroomd hadden behandeld te zullen worden na gevangenschap voor de goede zaak zelfs moesten we nog twee kwartjes betalen voor een persoons-bewijszegel tje!" Mevr. B. te Gorkum weet van beschietingen, razzia's, on derduiken, slepen met aardap pels. kilometers ver om één flesje melk lopen, aren lezen op het land. In het begin van de hongerwinter ging ze naar de overkant «Brabant) om wat vlees te bemachtigen het was feest: 's zondags zouden ze een stukje vlees krijgen. Op een éénpittejtje stond het te sudde ren toen naast ons huis een bom viel alleen de muren stonden nog rechtop. Er waren geen persoonlijke verliezen, verder was nagenoeg alles ka pot, maar nóg weet ik dat het verloren stukje vlees het aller- Toen het front naderde vlucht ten gezinnen het bos in. om de grote weg vrij te laten op aanwijzing van radio Oranje. In klonk het schieten nog getrouwd waren! „Mijn zoon had geweigerd de loyaliteitsverklaring van de Delftse studenten te tekenen en dook onder in Aalten. Twee landwachters haalden hem weer weg: er was verraden dat cr op dat adres een onderdui ker zat. Er zaten er nóg meer, maar toen ze mijn zoon vonden waren zc tevreden. Van het onderduikadres werden zelfs dekens en andere benodigdhe den gebracht. Wat een prachtig werk deden de mensen in Aal ten in die tijd. Zoonlief moest aan de IJssellinie werken, vluchtte toen het front naderde en kwam de grote brug ten noorden van Zutphen over. toen de bewakers tijdens luchtalarm in de schuilkelder vluchtten, met de kans dat de brug gebombardeerd kon worden. Het lukte. Weer artilleriege vechten bij Warnsveld. weer in een schuilkelder: er klonk hys terische gegil op straat. De moeder van het gezin zei: dat houd ik hier niet uit. Wat ze vond op straat? Een vrouw die gillend van geluk de Canadezen verwelkomde. Op klompen is hij naar Aalten gewandeld, op zijn onderduikadres diende hij toen bij de B.S.'-, schrijft dhr. J. D. B. te R. Ook dieren kwamen moeilijk door de oor log. Zo ook de duif van mevr. J.L.-de K. te d. H. Het beestje bleef op stukjes suikerbiet in leven. Een stukje bruin brood at de vogel ook wel. Dat hadden we op het laatst niet meer. Mijn man had honger oedeem. Hij kon zelfs geen houtje meer hakken voor de noodkaohel. Nijdig gooide hij de bijl dan neer. Toen de bevrijding kwam zei onze zoon: gelukkig. Pietekop (De duif) heeft de oorlog overleefd." Ik dacht, maar durfde het niet hardop zeggen „gelukkig, pappa heeft de oorlog overleefd want hij had het niet lang meer gemaakt als er niet gauw hulp was op komen dagen. Die avond zullen we nooit verge ten!" Ouders moesten hun kinderen de deur uitdoen omdat er geen eten meer was. „Door een mislukte V 1 was er een ruit gesneuveld waarvoor we een plank getimmerd hadden. Na acht uur moesten we binnen blijven. Om negen uur werd er op de planken geklopt tot onze grote schrik. We hoorden roe pen: „als u de kinderen nog naar Friesland wilt hebben, is het morgen de laatste gelegen heid". Het was de plaatselijke predikant die veel voor kinaer transporten heeft gedaan. Bij mijn laatste kaars, die ik had geruild voor een pak surro gaatkoffie, heb ik toen de kle dij voor de kinderen klaar gemaakt en wat suikerbieten- koekjes gebakken op het nood- kacheltje. Geve God. dat ons nageslacht een dergelijke ramp spoed niet zal hoeven te beleven, alhoewel het voor het geloofsle- tijd je beleefde het voor honderd pro cent is de conclusie 1 B. v. V. te G. VOLGENDE ONDERWERP: Uw ervaring met hulpvaardigheid met verschillende gezinnen men te leven. Een hoogbejaarde moeder klaagt daardoor: „ik moest een levend kind afstaan. dennetakken. de diöhtbij. De kinderen zochten dekking onder De artikelen over de drie Kinderen die op bevrijdingsdag geboren werden riepen zoveel herinneringen in mij op, dat ik niet kan nalaten u te vertellen dat ik in Oostburg (Z. VI.) was voor en tijdens de bevrijding. We hadden zware maanden doorgemaakt: geen licht. gas. radio, niets voor de baby die op komst was; geen draadje wol, geen luier, alleen hadden we een onbeperkt vertrouwen in onze Hemelse vader. Toen de dorpelingen merkten dat wij niets bezaten kwamen ze in de weer: we kregen een wieg een opvouwbaar badje, een uitzet aan luiers, van anderen truitjes sloopjes, doopjurk. wollen kleertjes zoveel dat ik over vloed had. Niets kon ik kopen onze familie wound* in he' bezette Holland. Ik was be schaamd om zoveel weldaden Schrijft mevr. D. T. Hulpvaar digheid, dat wat we aan liefde ontvingen van andere mensen is dat eens geen goed onder werp voor onze rubriek? Een man haalt een kind van onder het puin, een ander redt er een uit het water, een vreemde hielp u ki tijden van nood ja wat zijn uw ervaringen met hulpvaardigheid, die beslist niet op de oorlog hoeven te «laan? Grappig, teleurstellend, om nooit te vergeten... we wachten weer nieuwsgierig als altijd af. Vergeet u niet het boekje van uw keuze te mel den én het adres in de brief Tot schrijfs! Hebt u we» l de kleine ik ouder allicht HET overkomt dat ik door een stad rijd, een straatnaam lees en denk: Hé! wie woont daar ook nog maar weer en je kunt er boe op zeggen dat het dan een brief vriendin is. Natuurlijk ben ik dan het huisnummer al voorbijgeschoten èls ik het weet, maar dat doet er niet toe. Als het zo is, is het steeds boeiend om een mo ment met andere ogen dan die van de oppervlakkige voorbij- rijdster de omgeving in me op te nemen. Zo stond ik de vorige week even ergens stil, ver voor bij het goede nummer denk ik, in ieder geval was ik dat toch kwijt. Maar ik wist: hier woont ze. Hoe vind je het hier, zei ik tegen mijn dochtertje dat naast me zat Mooi, zei ze, ik zou hier best willen wonen. Ik ook, dacht ik. Over het water voor ons zagen we de achterkanten van oude tuinen, een rust van bloesem en groen. Er waren overal geluiden, de stad was vlakbij en rumoerig, imaar voor het oog was er rust. ENKELE dichtregels kwamen bij me op: „ik koos een stad, een uitzicht en een strijd en t' hart, gemeerd nabij het land der handen voelt d'eeuwenoude merken in zich branden vreugd', pijn en rimpel alles op zijn tijd". Ieder van ons die wel eens staat uit te kijken, zomaar on der het werk 's morgens, weet daarvan. Juist het beleven van je menszijn-geeft je dikwijls het gevoel dat alle strijd jouw strijd is, dat je alleen bent in het beleven. Maar je bent niet alleen. Talloze vrouwen ervaren als jij. En als ik de één bedoel in mijn an'.woord, sohrijft de ander terug: dat was zeker voor mij. Dat is mooi. Bat maakt het leven los van eigen kleine be nauwenis, er komt opening, uit zicht, er zijn vrienden, er zijn anderen die evenals jij niet gelaten onder hun onvermijde lijke pak moeilijkheden willen gebukt gaan, maar vrolijk wil len leven en als het niet anders kan blijmoedig dragen. In bijna alle brieven vind ik zen ontstellend gebrek aan hulp. .Het zal de leeftijd wel zijn", ,,het komt omdat ik nu nog zo b kinderen zit',' hadden x groter huis". ..was er zoveel ziekte bij mij", „n word, vindt mijn man niet zo aantrekkelijk", al die kre ten gaan wel wat dieper dan het huishoudelijke, maar denk nu tel kens eens een hulp voor dag en nacht erbij. Zou bij ziekte, bij een tijd waarin je wat meer moet rus ten en je ontspannen, by klein grut, bij mogelijkheden van uit gaan of winkelen, zo'n hulp niet een klein verschü maken? Vast wel. De werkster, zegt u. Ja, maar die geest meestal niet ruimte en tijd aan de huisvrouw. Die zorgt hoogstens voor een bij-blijven, die houdt de achterstand tegen, die houdt het huis op peil. Die zorgt voor muren waarvan anders vlok- kenstof zouden dwarrelen achter- de-kast en onder-de-bedden. Op z'n mooist En zo blijft er toch gebrek aan mogelijkheden tot ademhalen. We wennen eraan, dat is het. We wijzen op de automatisering, ja. ja, maar we moeten veel meer halen dan vroeger, toen we echt om een klosje garen konden opbellen en het werd ons bezorgd. En welk paar handen zorgt voor de kleuter in de kamer als wij de was erdoor willen slaan? Wie gaat naar de bel als wij de baby voeden? Welke moeder van opgroeiende kinderen gaat op zaterdagmiddag met hen uit. omdat we toch al te weinig onvergetelijke momenten in ons leven hebben? Als ik vraag: wie durft de heer lijke dingen te laten voorgaan, dan zegt iedereen: ik, d%arvan ben ik overtuigd, maar ook zegt iedereen erbij: ik weet echter niet hoe het moet als ik weer thuis ben en we kijken naar buiten door vuiie rui ten en krijgen dan natuurlijk nog bezoek, en mijn man boos! En dat is waar, want zo is het, de man is boos, want de man is er al aan ge wend dat zijn vrouw toch wel doet wat gebeuren moet. Dat is het tweede soort hulp dat ontbreekt: het begrip van de man. EEN vrouw die er eens uitvliegt, met thuis een kast vol verstel werk, wil hij niet. Een vrouw die alles verstelt en geen oog meer voor zichzelf heeft, wil hij ook niet. En als er dan grote problemen zijn en aan wie worden ze bespaard dan worden die zwaarder te dragen door gebrek aan tweeërlei hulp. De lichtere moeilijkheden zijn dan nog net om door te komen, maar dóar blijft het leven dan ook staan. Zo van: zo is ons leven nu, en zo zal het ook wel blijven, dit ben je nu. r.ict vcelbijzonders, en je zult ook wel nooit meer wordenVan zulke dingen droomt een vrouw, over zoiets piekert zc als ze zo maar even wegetaart. Als je maar wat meer los zou kunnen komen van de huishouding. Dan zou het je direct minder kunnen scnelcn wat je man van je huishoudtalenten zegt Dan zou je weer veel minder aan zijn goed- cn afkeuring hangen en minder op en neer gaan met zijn humeur. En dan weer minder den ken dat de eerste liefde er wat af is. (Die is er ook af. Er kan nu een andere liefde zijn). EN uit de hele mallemolen van gedachten raken als je samen ziet hoe je er tobbend niet komt Want bij huishouden zowel als bij leven in het groot is altijd falen in begrepen. Over heel ons leven, niet over ccn bepaalde daad alleen, ligt vergeving. Zondag zat ik in de kerk achter con gezin waarin pa-lief de peper munten uitdeelde. Hij deed dat nog al kwistig en toen zijn hand weer eens uitschoot naar de kinderen, gaf zijn vrouw hem een tik. Nou aout dacht ik. 't Was welletje». Maar toen de dominee amen zei en de stilte van het gebed viel, zag ik dat de man weer zijn hand strekte, maar nu pakte hij zijn vrouws hand cn hield die vast. Ik heb mijn ogen gesloten. Zo was hpt goed. Ik ge loof dat we dat nodig hebben bij mopperen en ouder worden en drukte, er. ook als voldoende hulp met twee handen ons ontbreekt: die ene hand. Vergeving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15