Boerderij met zwembad voor een halve ton .ZONDAGSBLAD, Rotterdammer uit Australië wilde ouders bezoeken ZATERDAG 22 MEI 1963 iNie uwe iLei dse Coerauit RUIM VEERTIEN jAAR geleden emi greerde de toen 20-jarige Klaas Nierop uit Rotterdam naar Austra lië. Hij is er figuurlijk gesproken veel gevallen, maar ook steeds weer op gestaan. Eind 1963 kwam hij met zijn Australische, in Engeland geboren, vrouw en twee zoontjes in Nederland terug. Zij woonden drie maanden in bij zijn ouders, gingen toen op zoek naar een eigen huis en vonden een oud, leegstaand boerderijtje in Wierum, dat zij groten deels zelf verbouwden tot een luxueuze woning. Enige weken geleden werd het boerderijtje verkocht. Toen waren zij ech ter alweer aan het timmeren en schilderen in een grotere, oude boerderij, die aan de Dokkumer Ee bij Raard staat. De verbou wing en meubilering kosten een halve ton, maar daar is dan ook alles bij inbegrepen, ook het 11 meter lange en 4 meter brede zwembad, dat de heer Nierop naast de boerderij heeft aangelegd. De noning van dc familie hierop in Wierum, die bijna geheel eigenhandig l ten villaatje iverd omgetoverd. Eenmaal in Australië terug wil hij ze naar Nederland gaan exporteren. Die zaak is hij nu aan het opbouwen. En hij kijkt in ons land uit naar goederen, waar een markt voor is in Australië. Hij heeft waterkranen gezien, die ze daar niet kennen. Er is reeds een monstercollectie on derweg. K. Nierop probeert. Vallen en opstaan, zo is zijn leven. „De ene keer verdien je, de andere keer verlies je. Dan moet je het gewoon opnieuw proberen", zegt hij. Leerschool Hij heeft een harde leerschool achter de rug. In Rotterdam grootgebracht, na de zeevaart school op 17-jarige leeftijd naar zee. Hij zag veel van de wereld, maar na drie jaar had hij er schoon genoeg van en dus emigreer- Een goede kans van slagen in Aus- ,,Je moet het zo zien", zegt hij, „een sufferd in Neder land, is een sufferd in Australië. Als je in Australië slaagt, slaag je hier ook, al leen heb je in Aus tralië meer mogelijk heden. Hij steekt zijn zoveelste filter sigaret op. ..Voor emigreren moet je jong zijn", zegt hij, tussen de 18 en 25 jaar. Ouder niet. Als je ouder wordt schiet je ergens wortel. Dat. is fout. Dan kom je in een vreemd land en als het je even teaenzit, pieker je er steeds over. hoe je het thuis had. Je anpassingsvermogen is minder root. Je laat je ouders achter- He zijn dan ook veel ouder. Zal c. ze nog wel eens terugzien? enk je dan. Maar als je een jaar of twin- ;g bent, pieker je daar niet wer. dergelijke gedachten ko men met eens bij je op. Je bent veel harder, meer op jezelf ingesteld, het kan je allemaal niets schelen." 36 Baantjes Twintig jaar oud zette Klaas Nierop* voet aan wal in Austra lië. „Ik heb 36 baantjes gehad", zegt hij lachend. „Ik weet niet allemaal wat ik gedaan heb. Drie dagen op een bakkerskar, twee dagen in een glasfabriek, gewerkt in de Snowy Mountains, ik ben manager j.n 'n berghotel geweest, ik heb met een vriend krokodillen geschoten voor de huiden hè ik heb op een vliegveld gewerkt, ik heb een schoonmaakbedrijf gehad en weer verkocht. Een fabriekje voor plastic botenbouw, een fa briekje voor plastic juwelen. Dat was het laatste, toen ben ik naar Nederland teruggegaan." alleen ideeën, tijd en geld heb ben." Het schijnt hem aan die drie niet te ontbreken. Het huis in Wierum verkocht hij met meubels en al, omdat het, naar hij zegt, „te klein was voor ons gezin. In Raard is ruimte te over. Zelfs ruimte voor een biljartkamer, ruimte ook voor twee badkamers met badkuipen! een boven en een beneden, ruimte even eens voor een ruime hal, waar de trap uit opklimt naar de bovenverdieping, en waar een bureau komt te staan. Zijn vrouw zegt in moeizaam Engels: „Ik vind dit heerlijk wonen. Ik wil nooit in een flat of in een huis, dat al helemaal klaar is, zelf wat maken vind ik veel mooier." Wonen is voor de heer Nierop zeer belangrijk. Goed wonen „U verbouwt die boerderijen toch om ze later weer met winst te verkopen?" „Ik verbouw ze. omdat ik ergens moet wonen. We kon den niet bij mijn ouders blijven. Dan zoek je wat. Ik verbaas me over de mensen hier. Als iemand een huis wil, moet hij dat van hel gouvernement. Dat moet bouwen. Alles moet hier voor de mensen geregeld wor den. Een verzorging van de wieg tot het graf. Er worden hier nummers gekweekt, geen mensen. In Australië heeft 70 procent van de mensen een eigen Hij steekt nog een sigaret op en zegt dan: „En hoe de mensen hier wonen. Nederlanders zijn schoon, dat is algemeen bekend, maar voor wonen hebben ze geen cent over. Je ziet hier notabene hui zen met een ton. Nou, een ton hoeft in deze moderne tijd toch niet meer. Je ziet mij niet in een huis zonder closet en een dou che. In Wierum was geen water leiding, geen elektriciteit, dat heb ik aan laten leggen. In dit huis in Raard was ook geen wa terleiding. -Nu wel, ik heb drie tanks van elk 12.000 liter aange schaft. Het eerste wat ik hier ge daan heb, is die badkamers aan laten leggen. Wat denk je? Ik kan er niet bij, dat de mensen gewoon maar genoegen nemen met het gemis van een closet en een douche. In Australië heb je ook niet overal riolering, maar tonnen zijn daar niet hoor." „En hoe krijgt u dat zwembad vol?" „Volgende week komt er een tank boot met water of er komen tank auto's van de melk fabriek. Er gaat veertigduizend li ter water in." „Moet dat steeds ververst worden?*' „Ik heb er een filter* systeem in gemaakt, zodat je maar een keer per jaar hoeft te verversen." „Hoe lang blijft u hier nog wonen?" De heer Klaas Nierop haalt zijn schouders op. „Ik moet mijn zaken eerst rond hebben, dan ga ik weer terug naar Australië". Of dat spoe dig is of niet, laat hij in het midden. In ieder geval heeft hij nog geen koper voor deze boer derij in Raard. „Je moet kleine kinderen nooit iets laten zien, voor het klaar is", zegt hij. De heer Kluns Merop, met beide zoontjes in de woonkeuken, ren kangoeroehuid op de knieën. ,.De mensen zijn hier vaak zo bekrompen", zegt hij. Hij blijft hier niet. Veel te koud „Ik pas hier niet meer", m 1 hij, „en het klimaat ligt me /niet. Veel te koud. In Australië is het veel warmer. De kinderen hadden nog nooit een kachel gezien. De vrouwen wassen, hangen de was op en een paar uur tater is alles droog. Hier niet. Het regent als de vrouwen moeten wassen, lo pen ze te denken: Hoe krijg ik mijn was droog. De mensen hebben allemaal problemen. Ze maken problemen. Nederland is een problemenland. Dat is voor een groot deel de schuld van het klimaat. Ik geloof, dat het klimaat de mensen vormt." Nee, voor K. Nierop geen Nederland. Voor een tijdje.... o.k., maar voor twintig, dertig jaar stellig niet. We zijn in december 1963 in Nederland gekomen. Ik wilde mijn ouders weer eens zien, die Kangoeroehuiden Het is één van de redenen, de belangrijkste uiteraard, maar hij is ook handelaar. De handel houdt hem zo lang in Nederland vast. De heer Nierop importeert kangoeroehuiden. Voor het open haardvuur in zijn boerderij te Raard ligt er één op de grond. „Voor de bontindustrie zijn ze ook geschikt", verklaart hij. Tijd en geld De fabriek heeft hij verkocht. „Ik heb nog vijftig procent van de aandelen", zegt hij. Na drie maanden ingewoond te hebben bij zijn ouders wist hij dat ook wel. „Jong kan niet te lang bij Toen is hij heel Nederland doorgereden op zoek 'naar een woning. In Wierum vond hij een boerderijtje. Dat heeft hij ge kocht. Hij en zijn vrouw zouden het wel even opknappen. „Had u wel eens getimmerd en gemetseld?" „Nog nooit", zegt hij, „ook in Australië niet. Ik heb in Wie rum een metselaar laten komen om een badkamer te maken en een keuken. Ik hielp mee en keek, hoe hij dat deed, toen het werk klaar was, kon ik het ook. Nou c'oen we het zelf." Niet alles, omdat sommige werkzaamheden niet door één man gedaan kunnen worden. Dan schakelt hij een vakman „Leuk werk. die oude huizen opknappen", vindt hij, „je moet Een blauwe Mercedes scheurt de stilte. „Daar zijn ze", zegt de schilder. De auto draait het erf op. De familie Nierop stapt uit. Twee kleine blonde jongetjes, een slanke jonge vrouw en de heer Klaas Nierop zelf, een forse enigs zins gezette man, die de vreemdeling even bekijkt en daarna vraagt wat hij komt doen. „Come in", zegt hij, als hij het weet. De deur met koperen klopper en bovendien een klingelbel uit vroeger dagen is niet op slot. „Dit is de woonkeuken", zegt Nierop, „dit is onze opvatting van een oud-Hollandse keuken. Ik heb hem zo groot gemaakt door een stuk van de stal er bij De boerderij ,te trekken". Er zijn vele antieke stukken te bewonderen. „Heb ik uil hel hele land vandaan" zegt hij, „die stoelen komen bijvoorbeeld uit Schoon hoven, de buiskachel uit Stap horst die is net zo origineel als die stoelen. Nee, wordt niet gebruikt, die slaat er voor de pronk. Die koperen wandborden heb ik in Amsterdam gekocht. D( t lepelrekje in Rotterdam, dat is uit 1300. als je er naar kijkt, valt het bijna uit elkaar. Die bank is een kerkbank, komt uit. de Universileitskapel in Lei den. Zo'n keuken vinden we leuk. Zo'n oude keuken met alle moderne gemakken dan natuur lijk: een ijskast, een grill, gas stel." Een Australische Nederlander verdwaald in Raard. „Het is hier mooi", zegt hij, „ik hou van de ruimte. En nu ik in Nederland ben, moet ik toch ergens wonen. Je bent hier overal vlakbij. Vlakbij de me ren, de bossen, anderhalf uur van Amsterdam." Afstanden zijn er niet voor de heer Nierop. Hij denkt Neder land als Australië. Honderd ki lometer? So what? Bijna rimpelloos ligt de Dokkumer Ee naast de weg van Raard naar Janum. Aan gene zijde van de weg met flinke tussen ruimten een aantal boerderijtjes. Aan de andere kant van het water en daarachter kilometers ver het weiland. Een paar boerderijen geven diepte aan het Friese landschap. Aan de horizon, piepklein, Rinsumageest. Twee schilders zetten ramen vaster in de sponningen met stopverf; „Het moet tochtvtij gemaakt worden", zegt de oudste schilder, „het is een oude boerderij, daar mankeert nogal wat aan, maar Nierop maakt er wat van. Die man klapt er wat geld tegenaan. Wel iemand die wat durft. Als je binnen ook ziet, het duurste is niet mooi genoeg, hij maakt er zelfs een biljart kamer in. En buiten een zwembad, mooie rozen struiken om het huis. Als het helemaal klaar is vraagt hij er een ton voor, moet je denken! Minder? Vast niet. Ziet u die trap hier in dit kamertje, heeft ie speciaal laten maken, die is met duizend gulden niet betaald. Die Nierop weet het allemaal wel hoor, neem dat maar van mij aan. Dat is een heel handige jongen. Moet u hem spreken? Ze zijn niet thuis, ze zijn met de auto weggegaan". Ik kijk naar de door de heer Nierop eigenhandig witgekalkte boerderij. Een opvallend bouwwerk in deze rij donkerder, somberder aandoende huizen. Een korte nieuwsgierige blik door de ramen: een groot deel is reeds luxe gemeubileerd, een wandrek in de woonkamer is nog in aanbouw, daarom staat het televisietoestel op de grond. Een kachel is er niet, wel een open haardvuur. „Er is centrale verwarming door het hele huis", zegt de schilder, „in de woon keuken staat de kachel, door het hele huis lopen buizen." Om het huis is het nog vrij chaotisch, een paar kinderfietsjes liggen in het gras naast wat speelgoed, 't Pad is modderig. Maar het zwembad met rood ge schilderde tegels en lichtblauwe betonnen wanden ligt pronkerig te wachten op water. Hollandse keuken

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13