La vie a l'envers, fijnzinnige film over een geesteszieke NLC - 20 jaar geleden Professor Mönnich en Pepijn boeiden op lustrumfeest «rsa-sss Lof voor directeur Van der Pompe en zijn staf een STAALTJE BAD LAKENS 200 soorten Forum in Academie over ontwapening Causerie over broederschap voor Christenvrouwen nieuwe leidse courant vrijdag 2] mei j965 „K. en O. haalde achterstand in LEIDEN De Leidse volksuniversiteit K. en O heeft haar vierde lus trumfeest gisteravond luisterrijk gevierd met prof. dr. C. W. Mönnich uit Amsterdam als boeiende spreker en het cabaret Pepijn met een ontspan ningsprogramma van uitstekend gehalte. De avond werd afgerond met een gezellige ontvangst in het stedelijk museum De Lakenhal. Onder de ge nodigden bevonden zich de burgemeesters en wethouders van Leiden, Lei derdorp en Oegstgeest, de voorzitter van de bond van volksuniversiteiten, de directeur van de Culturele Raad Zuid-Holland en een vertegenwoordi ger van GedepiLteerde Staten dezer provincie. Het inleidende woord werd gesproken door de voorzitter van K. en O prof. dr. A Brouwer, die opmerkte, dat de Leidse volksuniversiteit weliswaar laat van start u gegaan, maar door haar grote activi teit een grote achterstand wist in te ha len. Hiervoor bracht hij hulde aan de le den der secties, het kantoorpersoneel en vooral aan directeur Van der Pompe zonder wiens inspirerende leiding, ken nis van zaken en doortastendheid K. en 0. nog lang niet zover zou zijn als het nu is. Het ledental is sinds de oprichting bijna verdubbeld. Merkwaardig Prof. dr. Mönnich schetste in een inte ressant vertoog de'culturele en geestelij ke veranderingen, die zich na de tweede wereldoorlog hebben voorgedaan. Als een de merkwaardigste verschijnselen in het hedendaagse geestelijke en culturele leven noemde hij de snelheid waarmee de resultaten van het pionierswerk van dichters en beeldende kunstenaars wor den aanvaard. Men kan dat bijvoorbeeld waarnemen aan de reclametechniek, die al snel gebruik maakt van de vondsten der experimentele kunstenaars. Dat wil niet zeggen, dat er een goede en directe aansluiting tussen kunstenaar en publiek bestaat, maar het wijst er wel op, dat nieuwe vormentaal in veel breder kring verstaanbaar is dan men op het eerste gezicht zou denken. Die vormentaal is ontleend aan het dagelijkse leven, aan het materiaal dat ons dagelijks onder ogen komt: flarden van kranteberichten, stuk ken van affiches, schroot. Het is daar- bü over het algemeen niet begonnen, dat de kunstenaar daarachter een die pere zin of een bijzondere schoonheid zou ontdekken, maar dat hij zich laat inspireren door zijn dagelijkse erva ringen en dat hij daardoor in com municatie wil treden met zijn mede- In dit opzicht ontwikkelt zich in onze cultuur een neiging zich af te wenden van de vroegere ..idealistische" schema's (idealistisch in de filosofische betekenis van het woord), dat wil zeggen van een visie waarin het leven wordt bepaald door de tegenstellingen van eeuwigheid en tijd. onveranderlijkheid en verander lijk verschijnsel. In de afgelopen twintig jaar heeft zich Datzelfde verschijnsel doet zich ook el ders voor. in de wijsbegeerte, die vooral de vraag naar het bestaan aan de orde stelt, als in het religieuze leven. Een te ken van dat laatste is de „aardverschui ving" in het katholicisme rondom het Tweede Vatikaanse Concilie en in de veel meer op het aardse leven gerichte belangstelling, zich in het hedendaagse katholicisme uitende, maar men kan ook wijzen op het succes, dat een boekje als Robinson's Honest To God heeft en de vernieuwingspogingen die zich 1 afspe len in het protestants kerkelijk leven er denken. Ook hier staat het concrete men selijke leven in zijn aardsheid op de voor. grond, ook hier is een van de centrale vragen die van de communicatie. Over het algemeen kan men zeg gen, dat onze hedendaagse cultuur gekenmerkt wordt door een brui sende drang naar vitaliteit. Met de oude vormen wordt steeds meer af gerekend, wat vroeger regulerend werkte verliest steeds meer zijn be tekenis. Deze drang kan wel gezien worden als een protest tegen de steeds verder gaande uniformering en depersonalisatie van onze tech nische cultuur, maar aan de andere kant moet men niet vergeten dat deze cultuur pas deze vitaliteits- drang gelegenheid tot ontplooiing geeft. Wij mogen geloven in de moge lijkheid, dat, nu het verstand sieeds grotere gebieden yan onze vverke- gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Vijf B.B.-ploegen deden in Leiden huil best LEIDEN Vijf BB.-ploegen warer gisteravond tijdens d'e distrieiswedstriiden in de weer: Leiden 1. Leiden 2. Voor schoten. Warntond en Leiderdorp Het rampterrein veronderstelde een flinke brand, veel gewonden en ontploffingsge vaar door een benzine-opslag Elke ploeg bestend uit vijftien personen en had een half uur om punten te verzamelen. Medewerking verleenden de heren W A. Kosten (brandweer). C Ravensber- gen (redding» en dokter A H van Bol huis (E.H.B.O.), die de prestaties van de groepen beoordeelden Over het ge heel genomen stonden die op hoog peil De leiding van de wedstrijden had de heer J P van der Meulen. districtscom mandant van d'e B.B. De groep Leiden 1 won de wedstrijd met 38 punten, nummer 2 werd Leider dorp met 37 1/3 p. 3. Leiden 2 met 36 1 6 p. 4. Voorschoten met 35M> p en 5. War mond met 30 1/3 p. het al eerder begonnen proces van af braak ten aanzien daarvan steeds duide lijker ontwikkeld: er is scepsis ten aan zien van onveranderlijke normen en men wil aan het leven de kans geven direct een communicatie van mens tot mens mogelijk te maken. Tekenen Over gesproken. Bij ons keuze uit meer dan HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Uit de N.L.C. van 22 mei 1945. Vlak vóór de capitulatie is te Antwerpen een schip aangekomen, geladen met 1.373.000 paar schoenen uit Amerika. Zij zijn voor het groot ste deel gefabriceerd van linnen met rubber onderwerk, voor dames, heeren en kinderen. De geheele partij bevindt zich thans in Brabant. Het Rijksbureau beraadt zioh over de wijze van distributie. Thans kan eenigszins worden overzien welke ramp zich in de Wieringermeer enkele weken geleden voltrokken heeft. Vast staat dat vele millioenen kilo's graan en aardappelen verdronken. Het verlies aan landbouwwerktuigen wordt geschat op f 7»2 millioen. Van de 37 staats boerderijen gingen er 33 verloren. Het dichten van de gaten in de dijken zal drie maanden in beslag nemen, het droogxnalen zeven maanden. Men kan aannemen dat het op zijn minst twee a drie jaren zal duren voor ons land weer producten uit de Wieringermeer verkrijgt. In alle Herv. kerken is een boodschap van de Synode voorgelezen waarin de lidmaten worden aangespoord tot levensvernieuwing, ge paard gaande met het breken met al hetgeen verdeeldheid in ons volk üou kunnen teweegbrengen. De Synode wijst op de gevolgen van den oorlogstoestand waardoor velen van de nonnen van een Christelijk leven zijn afgeweken. Met name noemt het schrijven de corruptie en den rwar- ten handel. lijkheid ontsluit, onze rede weer sterker een essentieel aspect van ons menszijn zal blijken. Verrukkelijk Over het Haagse cabaretgezelschap Pe pijn schreven wij reeds naar aanleiding van een eerder optreden in Leiden Eén der medewerkers. Fred Hugas. kon wegens ziekte niet meedoen, maar dat bleek voor Paul van Vliet. Liselore Ger ritsen, Judith Bosch en Rob van Kree- veld geen reden bij de pakken neer te zitten. Integendeel. Het ietwat gewijzigde programma werd zo sprankelend over het voetlicht gebracht, dat het heel lang duurde, voordat het ovationele applaus aan het slot was verklonken Dit was cabaret op hoog niveau, verrukkelijk, fantastisch Opbrengst collecte GMF, rayon Leiden LEIDEN In mei werd In diverse gemeenten de jaarlijkse collecte der Ge zamenlijke Militaire Fondsen gehouden De opbrengst ervan heeft het Comité In het Rayon Leiden alsmede de werkers (kader en personeel van de Leidse Koks- school) bijzonder verrast. De totaalop brengst bedroeg nl. ruim f 23.500 tegen een opbrengst van f 18.000 In het vorig De resultaten in de diverse gemeenten zijn als volgt: Alkemade (Kaagdorp) f58.82. Nieuwe Wetering f42.67. Oude Wetering f 103.74. Oud Ade f65.87. Roelofarendsveen f 142.11. Rijpwetering f47.21. totaal f460.42. Al phen a d Rijn f 1758.85. Benthuizen f 213.39, Bodegraven f 630. Boskoop f 659.73. Hazerswoude f 290.28. Hillegom f723.33. Katwijk en Valkenburg f2023.- Koudekerk f210.29. Leiden huis aan ht f4302.47. Leiden straat f2216.33. Leider dorp f475.61. Leimuiden en Rijnsater- woude f 182.87, Lisse f 740.61. Moerkapel- le £105.58, Nieuwkoop (Noorden) f357.21. Nieuwveen f84.91, Noordwijk f 1210.86. N'wijkerhout f400.16. Oegstgeest f553.51. Rijnsburg f919,38. Sassenheim f626.15. Voorhout f 193.69. Voorschoten f 1237.43. Warmond f201.38. Woubrugge-Hoogmade f 141.72, Zevenhoven f 73.45. Zoetermeei f798.21, Zoeterwoude f273.98 Al geprobeerd? Doe het nu! Verrassen nieuw M 0\ccuv u "onn"»1". t,oT mooier 3S(e,,ennvWs00k'nV95"3 LEIDEN Een forum over de vraag .Ontwapening, wat komt ervan?", uitgaande van de Stichting Polemologische Bibliotheek gisteravond in de academische filmzaal aan het Rapenburg gehouden, heeft de gedachte wel sterk bevestigd, dat dit een uiterst gecompliceerde en uiterst ïnoeilyk oplosbare zaak is. Kan men zich wel losmaken van de vrees dat de mens heid, die altijd bewapening heeft gekend, ook wel altijd met deze machts demonstratie zal worden geconfronteerd? In ieder geval is het niet zonder zin, daarover te denken en te spreken en de gevaren ervan te onderken nen. Het forum stond onder voorzitterschap van de Hervormde studenten- predikant. ds. J. A. Eekhof. Drs. B. Th. ter Veer van het pole- mologisch instituut te Groningen kwa lificeerde algemene en volledige ont wapening als een mythe in die zin dat de gedachte daaraan ongetwijfeld werkzaam is en activeert maar da het niet blijkt te lukken haar te rea liseren. Toch is er van een ongecon troleerde bewapeningswedloop geen sprake meer. Militaire beslissingen zijn uitgesteld en produkties traagd. Drs. G. J. de Bruyn, ontwapenings- deskundige van de P.S.P., pleitte voor relativering van het machtseven wicht, het nemen van eenzijdige ini tiatieven (politieke ontspanning, sa nering van de Ver. Naties en ook op het stuk der ontwapening zelf) en een gelijktijdige activiteit op alle noodzakelijke punten (dus niet wach ten met het volgende punt tot aan alle voorwaarden van het voorgaan de is voldaan). Dit vereist een ver anderde mentaliteit en dieper inzicht in de problematiek. Voor de econo mische gevolgen is een wereldplan ning nodig. Evenwicht handhaven Hervormde Jeugdraad draaide goede film LEIDEN Gisteravond draaide de Hervormde Jeugdraad in de Maranatha- kerk de film „Het naakte eiland" van de Japanse regisseur Kaneto Shindo. Deze filmvoorstelling werd de medewer kenden in het jeugdwerk aangeboden als dank voor hun activiteit Met -Het naakte eiland" heeft de jeugdraad een goede keus gedaan. Zel den immers ziet men een fi'.m. die zo elementair het menselijk leven in beel den weet te vangen Geschetst wordt de strijd om het bestaan van een Japans boerengezin op een rotsachtig eiland. Het eiland is vruchtbaar mits de m dag in dag uit. jaar in jaar uit ploetert en zwoegt Als in een eentonige cadans sleept het leven van deze vader en moe der met hun twee zoontjes zich voort De film krijgt een dramatisch hoogte punt als een der jongetjes sterft. Nog nooit zijn wij door een film zo ontroerd als door deze toen het kereltje doo: zijn kameraadjes werd begraven op het een zame eiland van zijn ouders. TUSSEN DE BLADZIJDEN STUDIO Op een zeer fijnzinnige wijze heeft Alain Jessua onder de titel „La Vie a l'Envers" (Het omgekeerde leven) een geval van paranoia beschreven. Een op het oog normale jongeman Jacques werkt in Parijs op een makelaarskantoor. In Viviane heeft hij een lieve, zij het wat on benullige levenskameraad gevonden. Viviane is fotomodel en heeft om haar heen de uiterlijke druktedie haar vak met zich brengt: meer lijken dan zijn. Charles Denner geeft een goe de vertolking van de figuur van Jacques, terwijl Anna Gaylor een uitnemende presentatie geeft van fotomodel Viviane. Uiteraard geen film voor enige sensatie, wel een klinisch gebruik. Jacques trouwt met Viviane, maar op een dag komt hij thuis als zij er niet is en de rust die dan van alle dingen uitgaat doet hem weldadig aan. Jacques trekt zich van dat ogen blik uit de uiterlijke wereld terug en gaat het ingekeerde leven van zijn verbeelding leven. Viviane die dit niet begrijpen kan doet een po ging tot zelfmoord, maar dat kan zelfs Jacques niet meer uit de vei lige beslotenheid van de door hem gefantaseerde wereld brengen. Zorro contra Samson REX Ditmaal twee levensgrote helden in één film. In het begin bin den ze te pas en te onpas de strijd met elkaar aan, maar tegen het eind zijn ze er eindelijk achter dat ze beiden voor, hetzelfde rechtvaar dige doel vechten en dan gaan ze uiteraard samen honderden tegelijk in de tegenpartij te lijf. Het gaat allemaal om eea testa ment. waarin bepaald wordt welke van twee nichtjes (een goede met blond en een slechte met zwart haar) de troon mag bestijgen. Pierre Brice heeft een van de heldenrollen, maar hij zal zich vermoedelijk in de op ho ger niveau staande Winnetoufilms eer op zijn plaats voelen. Vechtjasserij Seks, moord en thrills in Beverly Hills CAMERA Van de Duitse film titel „Die Tote von Beverly Hills" heeft een Nederlandse reclame man Sint-Nicolaasstemming een rijmp je gemaakt, dat speculeert op pube rale nieuwsgierigheid. Het valt allemaal nogal mee. tegen, net zo men wil. Men ziet een niet al te helder speurdersverhaai met detective Ben in de hoofdrol. Wie is de moordenaar van mevrouw Lu Sostlov? De kunstschilder dr. Steiniger, de auteur Gersten of de nachtclubdanser Cesare Giovanni? Of nog iemand anders misschien? Eerst weet Ben het niet. Maar hij komt er achter, na vele, zeer vele wederwaardigheden. (Detective) Hij blijft dromen en de stilte en n/aamheid zoeken. Als Viviane hersteld is, ziet zij in dat het beter Jacques werkelijk alleen te laten en de dokter zorgt voor de rest. Voor onbepaalde tijd vindt Jacques de zo begeerde rust in de witte stil an een kamer in een inrichting voor geesteszieken. Hij voelt zich er gelukkig. De film is sober en fijnzinnig ver teld met een goed gevoel voor d( tegenstellingen van het wereldje van fotomodel en de wereld der stilte, die de tot zich zelf ingekeer de Jacques zoekt. De wraak van een veroordeelde LLDO Massa keert na enige ja- n gevangenisstraf terug in de on derwereld om af te rekenen met Lu ciano, die hem, zoals hij denkt, in dertijd heeft „verlinkt". In een soort tweegericht strijden ze met elkaar en Luciano wordt gedood. Massa's zuster echter, die van ciano houdt, heeft de politie gewaar schuwd en te elfder ure wordt Mas- tijdens zijn vlucht, samen met zijn twee getrouwen gedood. De film. die wemelt van vaalgeti te flash-backs verloopt in een kalm sukkelgangetje en doet aan als huilopera op een versleten plaat. (Tranen met tuiten) De terugkeer van Frankenstein LUXOR Na jaren van verban ning keert baron Frankenstein naar Karlstadt terug. Hij vindt zowaar zijn monster weer, goed geconser veerd in het ijs van een gletscher en zo kan Frankenstein met behulp van elektra opnieuw beginnen het monster op de been te helpen. Peter Cushing is de baron en Fred die Francis heeft het fraais geregis seerd. Het geval mist iedere span ning of griezel. Het is gewoon zo maar wat met oude namen en mo tieven. Nee Frankenstein is na zi terugkeer echt de oude niet meer. (Niet eens griezelig.) (Film tegenstellingen) Buitenlandse Zaken, meende, dat de nucleaire ontwikkeling oorlog on bruikbaar heeft gemaakt als een mid del in de internationale politiek. Het doel van de bewapening is niet meer om oorlog te voeren maar om hem te voorkomen. Ontwapening kan een middel zijn maar toch kan een glo baal machtsevenwicht ook een oorlog voorkomen. Het niveau van de bewa pening dient te worden verlaagd, evenwel met handhaving van dat evenwicht. Primair is de verminde ring der politieke spanningen. Prof. dr. S. Kleerekooper uit Am sterdam zei een overtuigd voorstan der te zijn van algemene ontwape ning maar zeer huiverig te staan te genover eenzijdige ontwapening. „Ik geloof toch nog wel een beetje aan het machtsevenwicht, dat brutale ag- gressie kan voorkomen." Hij legde uit. dat bewapening inflatoire krach ten met zich brengt maar dat ont wapening, willen er door werkloos heid en economische crises geen kansen voor een contra-revolutie ont staan, slechts geleidelijk kan wor den gerealiseerd. Het door ontwape ning vrijkomende geld zou moeten worden gebruikt om de depressie, die een dergelijke ontwikkeling zou op roepen, op te vangen. Na de pauze hebben de niet wei nige aanwezigen over de uiteenlo pende aspecten van het bewapenings- en ontwapeningsvraagstuk nog druk gediscussieerd. Arbeiders tijdens hun werk bestolen LEIDEN Een van de twee arbei ders. die woensdag een kolenwagen aan de Potgieterlaan losten, zal dat voortaan ongeacht de weersomstandigheden, doen met zijn mancliestervest aan. Woensdag trokken beide mannen hun vest uit. On bekenden hebben zich ervan meester gemaakt. De zakken van het ene vest waren leeg. doch in het andere vest zat een portefeuille inhoudende driehonderd gulden. De vesten, die nog niet zyn teruggevonden, vertegenwoordigen zelf een waarde van 75 gulden per stuk. OVERGORDIJNSTOFFEN zéér uitgebreid assortiment ook orlon kwaliteiten. Terlenka vitrage's, grote keuze 90 tot 300 breed Vraagt vrijblijvend staalcollectie. INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 5-7 LEIDEN - TEL. 24610 Twee inbraken aan Zoeterwoudseweg LEIDEN Donderdagnacht is in«- gebroken in het garagebedrijf Van der Velden en in de constructiewerkplaats van de firma Van der Voet. Uit de garage werd een autoradio ontvreemd. Uit de constructiewerkplaats worden een stofzuiger, enkele pakjes sigaret ten en een doos met dertig verfkwas ten vermist. Uit een perceel aam de Zoeterwoudsesinigel, dat wordt ver bouwd, werd in dezelfde -nacht een transistorradio gestolen. Jaarfeest Jóng-Leiden LEIDEN Vanavond kwart voor 8 houdt de C.J.V. „Jong Leiden" haar jaarfeest ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan, in de grote zaal van ..Den LEIDEN De leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Zuidwest, hoorden op hun vergadering van gisteravond het een en ander over de broederschap van Taizé. Spreker was ds. H. Roest uit Soest. De protestante broederschap in Frankrijk heeft overal in de wereld aandacht getrokken, door het vele sociale werk dat men doet. Roger Schütz, student in Lausanne, was de oprichter van deze gemeenschap, toen na de oorlog de kerkelijke ver deeldheid in de belangstelling kwam. Hij had voor die tijd een gebeds groep en hielp in de oorlog vluchte lingen en slachtoffers. In 1949 vestigde hij zich met broe ders van verschillende protestante geloofsrichtingen in een vervallen kasteeltje in Taizé; hij nam de zorg 'oor weesjongens op zich. De broe ders leggen een drievoudige gelofte af: ongehuwd blijven, in gemeen schap van goederen leven en ge hoorzaamheid aan de prior beloven. Toch hebbén deze mannen zich niet geheel van al het wereldlijke afgesloten. Naar alle werelddelen worden zij uitgezonden. In Taizé heb ben zij een bloeiende boerderij, een drukkerij en een van de broeders arts met een gewone dorpsprak tijk. Taizé is door de broederschap een hele bezienswaardigheid geworden. Prolongatie TRIANON „Goldfinger". Perfect waargemaakte fictie. Uiterste zinne lijkheid gaat gepaard met grof sadis- Samen gezelligjes onder moe ders paraplu. Een scène uit de film „La vie a l'envers". Jaarlijks „doen" 250.000 mensen het dorpje, Ook is er plaats voor gasten, die er in retraite kunnen gaan. Ds. Roest was diep onder de indruk ge komen van de ex-nst, waarmee de broeders hun taak opvatten, de een voud, waarin zij leven en de liefde, waarmee zij hun leven in dienst van hun geloof stellen. 100% Egypfisch-katoenen KLEUTER JAS JES voor JONGENS en MEISJES von Jubileum-Waardecoupon nr. 5 [■SZZSSSSEuH

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3