Nieuwe Leidse Courant Haven van Rotterdam leeft steekpenningen van Felle strijd woedt om de ladingen „Bestand'' tot een etmaal verlengd Geen stap verder met de nieuwe Philips-cao Topfiguren zeggen: Het kan niet anders Elizabeth herinnert aan Waterloo Kreymborg Krankzinnige clooclt tien mensen en li/elf zie Staatsgreep Z. -Vietnam verijdeld Commentaar Onderhandelingen over uitkering-ineens D>ecleur: F. DIEMER jgofdredacteur? Or E. DIEMER Vrijdag 21 mei 1965, 46ste jaargang r~ Geen nachtvorst meer Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Meest matige wind tussen zuid en zuid west. Warmer. Geen nachtvorst meer. CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Abonnementsprijzen Geloven met onze handen willen vragen voor een bijzon dere pagina in onze krant. Hij draagt tot titel „Geloven met onze handen" en er wordt het actuele probleem van de dienst aan de naaste in aan de orde gesteld. Na deze pagina volgen er nog twee over dit onderwerp. De achtergrond van deze se- e is dat wij mensen van de krant een nadrukkelijke po ging willen doen mee te den- te handelen in een vraagstuk dat ons allen raakt. Een probleem, dat tal van christenen waaronder wij onszelf het eerste zouden willen rekenen veel te weinig, voor- daadwerkelijk, bezig pleegt te houden. Als met onze aandacht aan het dienstbetoon, mede door een serie artikelen die we op de pagina's willen laten volgen, enigermate een andere habitus ten opzichte van deze opdracht mogen ontstaan, is reeds van het door ons begeerde effect verkregen. Steeds zullen onze publika- is in dit verband aan een vig net, ontworpen door onze teke naar Otto Dicke, herkenbaar zün. Men treft het rechts bo- onze eerste pagina over genoemd onderwerp aan. Het brengt in beeld de wijzende hand van de Opdrachtgever, de helpende en de hulpbehoeven de hand. en verder: VISSERIJ In de vissersliavens liggen weer de schepen schoon en gereed voor de nieuwe teelt. Morgen is het Vlaggetjesdag. Ter gelegenheid daarvan een aantal actuele beschouwingen over de zeevisserij pagina 19 en 21. ook Toelatingsexamen nadert pag 2. Rood-Ohina en de H-bom pag. 7. Beernink en de NCRV pag 9. Uitslag enquête: waar wordt het meest gekeken en ge luisterd? (Toon Hermans bovenaan) pag 15. Sport pag 17. „Wij willen weten Geertsema: wat heeft Bartels te vertellen? DEN HAAG De lieer Geertsema meent, dat tv-kijkend Nederland een interessante verklaring is onthouden van staatssecretaris Bartels door het niet- doorgaan van de door dr. Trimbos voor bereide KRO-uitzending van jl. dinsdag- In deze uitzending zou de heer Bartels een toelichting geven op het regerings standpunt over de geboorteregeling. In schriftelijke vragen aan de bewindsman informeert de heer Geertsema naar de inhoud van de niet-afgelegde verklaring, opdat dan tenminste de Kamer een beter inzicht krügt van het regerigsbeleia. ROTTERDAM „De Rotterdamse haven leeft op het ogenblik van het betalen en aannemen van steekpenningen. Byna ieder bedrijf past een der gelijk systeem toe. Topfiguren in de haven zeggen niet voor niets, dat geen enkele haven kan draaien zonder een dergelijke gang van zaken". Deze onthulling deed de strafpleiter mr. S. J. Polak gisteren in zijn pleidooi voor de laatste verdachte in de lang slepende zaak van dc Rotterdamse havenfraude, de 48-jarige expeditiechef P. A. G. O. Deze wordt ervan verdacht vele tienduizenden guldens, afkomstig van reducties en vrachtvergoedingen, te hebben verduisterd. Deze gelden waren bestemd voor zijn werkgever, Samen tegen de kleine Corsicaan KOBLENZ/WIESBADEN/FRANK- FORT Koningin Elizabeth heeft gisteren tijdens haar eerste toe spraak in de bondsrepubliek herin nerd aan het Brits-Duitse verbond tegen Napoleon toen troepen van de Duitse veldmaarschalk Blücher zij- aan-zij vochten met de soldaten van Lord Wellington tegen de kleine Corsicaan. „De laatste vijftig jaar", aldus Elizabeth, „hebben we teveel gehoord van zaken, die ons schei- verenigen Elizabeth zei dit in Koblenz. Van deze plaats uit vertrok zjj met een witte stoomboot voor een tocht over de Rijn. langs kastelen en de Lorelei Dominicaanse Republiek Wordt de strijd daarna hervat SANTO DOMINGO Het „be stand" tussen de elkaar bestrijden de partijen in de Dominicaanse re publiek zal geen 12 maar 24 uur duren. Dit gebeurt om het Rode Kruis in de gelegenheid te stellen omgekomen burgers en militairen weg te halen en de talrijke gewon den te verzorgen. Dit bestand zou vanmiddag om twaalf uur ingaan. OVERHEMDEN 2 STUKS -f g~k75 Bel-O-Fasl in pasteltinten Tricotnylon in ■wit en streep- Intussen heeft de OAS haar secretaris generaal, José a Mora uit Uruguay, op dracht gegeven, zijn goede diensten aan te bieden voor het herstel van de vrede en de democratische instellingen in de Dominicaanse republiek. Mora moet zijn contacten coördineren tfiet die van de vertegenwoordiger van Oe Thant, de Venezolaan Mayobre De veiligheidsraad heeft nog geen verdere stappen genomen met betrekking tot de crisis in Santo Do mingo. Vanmiddag zou de raad weer bij een komen. De kans op herstel van de vrede is echter nog heel klein, ondanks het be stand van 24 uur. De Junta-leiders hebben laten weten, dat er van werkelijk staakt het vuren geen sprake kan zijn. Na de gevechtspauze zal de aanval onmiddellijk worden voortge zet. Generaal Imbert, die aan het hoofd van de junta staat, liet doorschemeren, dat volgende week het grote initiatief van zijn troepen tegen de militairen van de opstandige kolonel Caamano verwacht kan worden. Eergisteren hebben Amerikaanse para chutisten de minister van buitenlandse zaken van de „consttitutionele regering" kolonel Camaano doodgeschoten. Vier van dc twintig rebellen, die hij aanvoerde tijdens een aanval od het Na- uonale Paleis, sneuvelden eveneens. Chaos De vertegenwoordiger van de Sowjet- unie in de Veiligheidsraad. Fedorenko. neeft gisteren gewaarschuwd, dat de Amerikaanse agressie tegen de Domini caanse republiek tot ontbinding van d< Verenigde Naties en internationale chaos zou kunnen leiden Hij vroeg vervolgens stemming over een verleden week diende resolutie, waarin de Amerikaanse inmenging wordt veroordeeld en terug trekking der Amerikaanse troepen wordt Benoemd tot ridder in dc orde Oranje-Nassau: J. Nooitgedacht, oud-di recteur J Nooitgedacht en Zonen te IJlst ^/^autoverhuur AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden, Te(. 40447-34594 .Begeleiding" In de stadjes en dohpjes langs de rivier werden oude kanonnen afgeschoten, speelden orkestjes en floten de boten, terwijl een groot deel van de bevolking onder de wijngaarden was samenge stroomd om Elizabeth en prins Philip toe juichen. In Kaub stapte Elizabeth in staatstrein van elf wagons voor dt 32 kilometer lange tocht naar Wiesbaden, de hoofdstad van de deelstaat Hessen, voor een bezoek aan de minister-presi dent. Georg-August Zinn Elizabeth en Philip bezochten de finan ciële hoofdstad van de bondsrepubliek. Frankfort, o.a. de Britse zakenkolonie aldaar. In Schloss Wolfgarten bezocht zij prins Ludwig van Hessen, een neef van de Koningin en zwager van prins Philip. In Beieren Koningin Elizabeth II is vandaag gezelschap van prins Philip aangekomen München. de hoofdstad van de deel staat Beieren, op de tweede dag van haar rondreis door West-Duitsland Het i eerste maal dat een Britse vorstin officieel bezoek aan Beieren brengt. CHAVAGNEUX Een 34-Jarige geestelijk gestoorde arbeider, Roger Gi- rerd, heeft gisteren in het op 34 kilome ter van Lyon in Zuid-Frankrijk gelegen dorpje Chavagneux eerst tien mensen en daarna zichzelf met een jachtgeweer om het leven gebracht. De slachtoffers wa ren zijn 58-jarige moeder, zijn 35-jarige echtgenote, zijn zes kinderen in d« leef tijd van een half tot tien jaar, zijn jarige broer en een nichtje van zestien maanden. De tragedie werd ontdekt door vrouw, die een paar schoenen wilde be zorgen. Toen niemand open deea, ging ze de keuken binnen, waar ze onder i laken de lijken van mevrouw Girerd vijf kinderen vond. De andere lijken la gen in andere kamers. Girerd zelf werd in de nabijheid van de boerderij aange troffen. Het geweer lag bij hem in d Stichting van de Arbeid komt 9 juni bijeen DEN HAAG Dc beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid hebben besloten dat op woensdag 9 juni vergadering van het bestuur zal worden gehouden. Daarbij zal aan de orde komen het probleem van de bijzondere uitkering over het jaar 1965 op basis van hetgeen is vermeld in het loonakkoord van de cember 1964. Bovend'ien zal ook hier aandacht wor den geschonken aan het vraagstuk ge- organiseerdenongeorganiseerden om nt te gaan of er mogelijkheden zijn om to' overeenstemming te komen. de zuiveliabriek Hollandia te Vlaai- dingen. De eis tegen nem was drie jaar met aftrek. mi. ruwn u«u meer ontnuiLuigen. .aicu vciu steekpenningen rekening lading die zich in de Rotterdamse ha ven afspeelt. Er worden enorm grote bedragen verspild om die lading te verwerven." Evenals mr. Polak had de officier be varen tegen enkele gewoonten bij de N.V. Hollandia. Mr Meeter noemde in dit verband de geschiedenis met twee cheques, die O. bij de kassier van het bedrijf afgaf, zonder een ontvangstbe wijs terug te krijgen. Dit bleek gewoon te te zijn. Ook uitte de officier beden kingen tegen het feit. dat de directie van Hollandia aanvankelijk geen enkel ver moeden had wat er zich met O. afspeel de. Dc llz, een zijrivier van de Donau, is buiten haar oevers getreden. Dit is waarschijnlijk het gevolg van de grote hoeveelheid smelt water. Op de foto de overstroomde Bundesstrasse 338 in Passau. Sciiijnocuiiji u.c ac<tij..wkpeddViebe- iestpieic op. Via uu ueunji it een aeei van ae doc-r Hoiian- iooaen laumg ten vervoei aange- eigeeu ae sas van net bedrijf en rxpeuuiecnei uanig 'an d'iit beariji kte hij eenter ook een gedeelte over zijn werkgever. „Zeker een soort ge- msgeld", veronderstelde oe president, R. J. Brunner. „Nee", aldus O., „een ïoutieve gedaohtengang." 'an^e Osto Ook bestond er een relatie tussen O. en het beruchte expeditiebedrijf Osto. In ruil voor de levering van lading aan Osto kreeg O. jaarlijks een bedrag van 30 000 gulden uitgekeerd. Ook van an dere Rotterdamse havenbedrijven kreeg de expeditiechef forse bedragen. Zij de den dit naar aanleiding van O.'s argu ment: „Als je me niets geeft, krijg jc geen Hollandia-lading. Dit dracht Jaar ruim 80.000 gulden op. Zijn salaris bij Hollandia bedroeg 20.000 gulden: Westplein bracht hem 30.000 gulden per jaar op. Hoeveel O. in de loop der jaren met zijn praktijken heeft verdiend, staat nog niet vast. Verdachte zei. (lat het on geveer f 250.000 is geweest. De bij het onderzoek betrokken rijksaccountant schatte het bedrag op het dubbele. Het optreden van de expeditiechef", aldus de officier, mr. W. D. Meeter. zijn requisitoir, „is in belangrijke male beïnvloed door de grote strijd SAIGON In Zuid-Vietnam is gis teravond een poging tot een nieuwe staatsgreep gedaan. Een aantal perso nen. van wie de meeten kolonels, is gearresteerd. De Zuid-Vietnamesc re gering was tevoren door een militaire veiligheidsdienst ingelicht. De regering is de toestand weer ge heel meester. De luchtmacht werd op verscheidene vliegbases in staat van alarm gebracht. Kolonels wilden de staatsgreep uitvoeren in samenwerking met twee bataljons van de Vietcong. Uit de plannen van het kom. plot was gebleken, dat generaal Ky en de minister van defensie generaal Ngoe- jen Van Thieu zouden worden vermoord. Allen die aan de staatsgreep hebben deelgenomen waren ook bij de staats greep van 19 februari betrokken. Kritiek De gearresteerden zouden Rooms-ka- tholiek zijn.Rooms-katholieke kringen hebben de huidige Zuidvietnamese rege ring herhaaldelijk gekritiseerd omdat zij niet is opgetreden tegen de Vredesbewe ging van de boeddhisten. TAAT de dynamische ontwikkelin- gen in ons land de overheid voor grote problemen stellen is zo langzamerhand wel bij iedereen be kend- Vaak wordt de klacht ge hoord. dat de overheid achter de feitelijke ontwikkelingen aan loopt en dat er allesbehalve van een slag vaardig beleid mag worden gespro ken (met excuses aan burgemeester ridder van Rappard, van wie wij deze uitdrukking niet mogen gebrui ken). In de praktijk is het dikwijls zo. dat allerlei plannen al door de feiten zijn achterhaald op het mo ment, dat ze worden vastgesteld. Men zou dan de conclusie kunnen trekken: niaak dan geen plannen, geef de spontane ontwikkelingen al le kans, liet leven laat zich toch niet in een keurslijf van planmatigheid Deze conclusie is niet juist. Het is de plicht en de taak van de over heid vooruit te zien, hoe moeilijk dit ook is. Planning moge als een modewoord klinken, het begrip zal reële inhoud dienen te hebben, als wij voor de komende generaties een land willenachterlaten, waarin ten- minst nog geleefd kan worden. Deze gehele problematiek heeft in het centrum der belangstelling ge staan op het congres van de vere niging van Nederlandse gemeenten, in Assen gehouden. Burgemeester Witte van Eindhoven heeft in een knap en doorwrocht betoog op een aantal uiterst belangrijke aspecten daarvan gewezen. Met klem heeft hij gewaarschuwd tegen alle „Spie lerei" op liet gebied van de ruim telijke ordening tegen dilettan tisme en perfectionisme, waarbij een hogere instantie nog eens dun netjes overdoet wat in lagere in stantie reeds deskundig van alle kanten is bekeken. Wij geloven, dat deze waarschuwing op haar plaats is. Zij komt' uit de gemeentelijke sfeer en zij is aan de praktijk getoetst. Beoordeling van gemeentelijke „uitbreidingsplan nen door „hogerhand" kan zeker niet worden gemist: ook een ge meentebestuur kan falen in zijn be leid. Correctie moet dan mogelijk zijn- Maar die beoordeling ook in de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening voorgeschreven wordt tot een farce, wanneer ..hogerhand" dc zaak gaat ophouden vanwege onbetekenende details. Er zullen (op elk gebied) spanningen blijven be staan tussen de gemeenten en de provinciale besturen of Den Haag- Dat kan. voor het vinden van wer kelijk goede oplossingen zelfs voor delen hebben- Maar er zal ernstig gewaakt moeten worden voor een zeker formalisme (en nog meer voor het scheppen van een prestigesfeer). Voor een goed samenspel is meer nodig dan een wettekst. Het vraagt wederzijds begrip, het elkaar erkennen in de specifieke verantwoordelijkheden en zeker ook het besef ,dat het meestal gaat om zaken, die naar menselijke bereke ning de toekomst bepalen. Na gesprek met minister Veldkamp: DEN HAAG De bespreking gis termiddag van een delegatie uit het de1 bestuur van de Stichting van de ar- Spoedig in Stichting van de arbeid: NVV: zeker niet minder clan twee procent DEN HAAG De onderhandelin gen in de Stichting van de arbeid over een uitkering-ineens kunnen nu spoedig beginnen. Vandaag is namelijk het halfjaarlijks econo misch rapport van de Sociaal-econo mische raad verschenen en daarin komt de raad eenstemmig tot de conclusie dat onze economie ^ich dit jaar gunstiger zal ontwikkelen dan in het najaar van 1964 (bij de op stelling van het loonakkoord-1965) werd voorzien. Slechts indien dit het geval zou zijn, zou volgens de vorig jaar gemaakte afspraken over een „nabetaling" gepraat kun nen worden. Het is lang geleden dat de S.E.R. naar buiten trad met een eenstemmig rapport, al wordt dan geen oordeel uitgespro ken over de economische mogelijkheden van een uitkering-ineens Maar de cij fers die onlangs door het Centraal Plan bureau aan de openbaarheid werden prijsgegeven, logen er niet om en ook in de S.E.R kon niiemand ontkennen dat de economische situatie er thans heel wat florissarater uitziet dan vorig jaar werd verwacht Hoeveel Het is (nog) niet bekend welke eis de drie vakcentrales in het bestuur van de Stichting van de Arbeid op tafel zullen leggen en het is evenmin bekend tot welk uiterste de werkge vers bereid zijn te gaan. Wel is uit diverse uitlatingen geble ken. dat de werkgeversorganisaties in het geheel niet gelukkig zijn met een ..nabetaling". Zij wijzen een uitkering ineens in principe af omdat er naar hun mening slechts van een gezonde econo mie sprake is indien er een overschot op de betalingsbalans staat Deskundi- gen van de vakbeweging achten het echter in het geheel niet onwaarschijn lijk. dat de economische ontwikkeling opnieuw gunstiger zal uitpakken dan het Centraal Planbureau verwacht. (Zo als bekend voorspelde het C.P.B. voor dit jaar een tekort op de betalingsbalans van f100 miljoen i De gedachten van dc vakcentra les gaan uit naar een extra vakantie toeslag, waarbij het N.V.V. reeds te kennen heeft gegeven geen genoegen te zullen nemen ..met minder dan 2 procent". Het N.K.V. heeft nog on langs gepleit voor een uitkering ineens, waarvan de omvang afhanke lijk zal zijn van de gezinsgrootte. De opmerkelijkste uitlating van werkge verskant kwam van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. die wenst, dat niet op centraal niveau maar in de be drijfstakken over een eventuele uit kering-ineens wordt beslist. Werktijd verkorting en indexclausule de knelpunten beid gistermiddag met de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft weinig.of niets bijge dragen aan de oplossing van vraagstuk waarvoor de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst van het Philips-concern de stichting heeft geplaatst. De minister ver klaarde weliswaar geen formele be zwaren te hebben tegen het afslui ten van c.a.o.'s met een geldigheids duur van langer dan een jaar, doch over de vraag of de materiële houd van de Philips-c.a.o. in strijd is met het huidige systeem van loon- afspraken, heeft hij zich niet willen uitlaten. „De verantwoordelijkheid loonvorming ligt primair bij het be drijfsleven. Laat dc stichting het zelf maar uitvechtdn", zo verklaarde de mi nister, die misschien ook zelf nie: goed raad weet met de Philips-overeenkomst De vraag of hij de c.a.o. onverbindend zou laten verklaren, indien de Stichting van de Arbeid haar zou goedkeuren, wilde de bewindsman evenmin beant woorden. De consultatie ol het ministe rie van sociale zaken, die ruim ander half uur duurde, heeft dus zo goed als niets opgeleverd Het bestuur van de stichting, op wiens verzoek deze be spreking plaats vond, zal zich nu bin nenkort opnieuw bezig moeten houden met de vraag of het op basis van de vo rig jaar gemaakte loonafspraken mogelijk en/of wenselijk is de nogal ingrijpende c.a.o. van Philips-Nederland goed te keuren. Het is nog niet bekend, wanneer de stichting weer bijeenkomt. Knelpunten Zoals bekend kwamen de directie van Philips en de betrokken vakbonden over. :en c.a.o. af te sluiten voor de tijd van drie jaar (1 april Jl. tot 1 april 1968) en in deze periode de lonen met ten minste 16 procent te verhogen in drie etappes, t.w. met 6 procent per 1 april Jl, 5 pet per 1 juli 1966 en nogmaals 5 pet per 1 juli 1967, terwijl de loonsverho gingen bovendien verhoogd kunnen wor den met het percentage, waarmee even tueel de kosten van levensonderhoud zullen stijgen. Verder werd o.m. afge sproken uiterlijk op 1 Juli 1967 de ar beidstijd te verkorten tot 43% uur per Zowel de werkgevers als de werkne mers in het bestuur van de Stichting van de Arbeid hebben geen bezwaar tegen de tijdsduur van drie jaar, even min als tegen de overeengekomen per centages van loonsverhoging. De knel punten zijn evenwel: de binding aan de kostenindex van levensonderhoud en de arbeidstijdverkorting. Naar 40 uur Tegen het eerste richten zich uitslui tend de bezwaren der werkgevers, maar met de overeengekomen arbeids tijdverkorting zijn geen van beide par tijen gelukkig, zij het om verschillen de redenen. De werkgeversorganisa ties zijn van mening dat eventuele erkorting van de werktijd alleen op centraal niveau geregeld kan worden (om een sneeuwbaleffect te voorko men) en dan alleen nog als de situatie op de arbeidsmarkt dat toelaat. Dc vakcentrales zijn daarentegen van oor deel, dat de afspraak bij Philips niet ver genoeg gaat voor een periode van drie jaar, aangezien zij uiterlijk In 1970 de arbeidstijd toch wel terugge bracht willen zien tot 40 uur. Het algemene probleem, waarmee de Stichting van de Arbeid nu (nog steeds) worstelt, iu de vraag of aan dergelijke Ingrijpende, nieuwe elementen in de loonvorming incidenteel goedkeuring kan worden gehecht, temeer omdat de ze vooruitgrijpen op het in dc komende jaren ie hanteren systeem van loon vorming. Daaruit zouden dan de ar beidstijdverkorting en dc indexclausule r te weren zijn. (Juist vandaag is bekend geworden, dat ook de vak bonden voor de metaalindustrie eisen in die richting hebben ingediend). Om deze redenen speelt men, naar wij vernamen, thans in werkgevers kringen met de gedachte de bij de Philips-c.a.o. betrokken partijen te verzoeken de op centraal niveau nog omstreden punten niet in do nieuwe arbeidsovereenkomst op te nemen, maar deze voorlopig te regelen in een afzonderlijk protocol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1