Nieuwe Leidse Courant Nieuwe regels voor veiliger verkeer Meer contact met ons land Geen bermtoerisme meer - zebra s beter beschermd Reeds over 3 weken van kracht C AI. E X Straalvliegtuig stort in woestijn -121 doden Morgen bestand van 12 uur Commentaren Jaarlijks extra uitkering voor georganiseerden Donderdag 20 mei 1965, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven V. Opnieuw nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en nog slechts enkele verspreid voorkomende balen. Overwegend zwakke wind, op uitge breide schaal nachtvorst, maar morgen middag iets minder koud dan vandaag, (opgemaakt om 11.15 uur). 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een aantal verkeersregels wordt gewijzigd. Om de elk jaar toenemende verkeersonveiligheid althans enigszins te verminderen, zijn na jarenlange studie enkele verbeteringen aangebracht, die in het Staatsblad van vandaag worden opgesomd. Over twintig dagen, dus vanaf woensdag 9 juni, zijn de nieuwe regels van kracht. De belangrijkste daar van volgen hier: uitgerust met een verbrandingsmotor met cilinderinhoud van ten hoogste 50 dat voor wat zijn bouw be- ...straks verbod STOPVERBOD Het is voortaan alleen in noodgevallen toegestaan op vluchtstroken te stoppen. Dit omdat het na het stilstaan weer invoegen op autowegen dikwijls oorzaak is van ongelukken. Het verbod geldt niet voor de met het blauwe bord en witte P aangeduide parkeerstroken en parkeerhavens. LIFTVERBOD Voetgangers wordt verboden zich zon der noodzaak op een autoweg te be vinden. Oorzaak van deze bepaling is het feit, dat lifters zich vaak daar opstellen, waar dit in verband met de verkeersveiligheid allerminst gewenst is. Liften mag dus ook niet meer op verkeersrotondes, op toe- en afritten van autowegen en vluchtstroken. 20 KM-VOERTUIGEN Het gebruik van 20 km-voertuigen (waarvoor geen rijbewijs nodig is) wordt beperkt tot het plaatselijk bezorgend verkeer. De cilinderinhoud van het voer tuig mag dan niet groter zijn dan 300 cm3. Een uitzondering wordt gemaakt voor landbouwtractoren, stoom- cn mo torwalsen en andere voertuigen, die wor den gebruikt bij de wegenbouw. Voorts wordt een uitzondering gemaakt voor voertuigen met een cilinderinhoud van ten hoogste 250 cm3 en kennelijk inge richt voor een invalide. Uit sociale over wegingen wordt de overgangstermijn ge steld op anderhalf jaar. Hierdoor zullen de bestuurders in de gelegenheid worden gesteld alsnog een rijbewijs te halen. KENTEKENS De politie krijgt ruimere bevoegd heid kentekenbewijzen in te vorderen: zij zal dit nu ook kunnen doen als aan een motorrijtuig ernstige gebreken worden geconstateerd, of wanneer hei" bij een aanrijding zwaar wordt be schadigd. Wanneer de betrokkene bin nen 20 dagen naar genoegen van d< politie aantoont, dat de noodzakelijke herstellingen ,zijn verricht, kan hij het bewijs weer terug krijgen. Voorts kan de politie tot invordering over gaan. als niet is voldaan aan de in het kentekenbewijs vermelde voor waarden. RIJLESSEN Een ander onder zijn toezicht een mo torrijtuig te doen besturen, is voortaan alleen toegestaan als men ten minste drie jaar in het bezit is van een geldig rijbewijs. Bovendien moet hij zo zitten, dat hij onmiddellijk moet kunnen ingrij pen. Bij wijze van overgang wordt een uitzondering gemaakt voor hen, die op het tijdstip waarop de nieuwe bepaling van kracht wordt, in het bezit zijn een geldig rijbewijs. BROMFIETS .nummerborden Indonesië wil vaste voet in EEG DEN HAAG ernaar zijn produktie- en handels kanalen verder te reguleren. In de diep snijdende operatie, die aan de gang is, wil men Nederland een bij zondere plaats toebedelen. Amster dam, maar ook Rotterdam, zullen de toegangspoorten van Djakarta voor de E.E.G.-landen worden. De positie, die Duitsland, met name Hamburg, een lange tijd heeft ingenomen, boet aan betekenis in. Het is zelfs moge lijk dat Amsterdam opnieuw een ta- baksmarkt gaat worden Deze algemene gevoelens konden gisteravond worden geconstateerd in het Haagse hotel Wittebrug. waar dc grote zaal bijna te klein was om de genodigden voor een door de Indone sische ambassade georganiseerde re ceptie te ontvangen. De ontvangst was aangericht ter gelegenheid van het bezoek, dat twee Indonesische be windslieden aan Nederland brengen. Het zijn de minister van plantages, Frans Scda. die zich bijzonder bezig houdt met de afzet van tabak, en dc minister van handel, brigadier-gene raal Achmad Joesoef, die tevens on derminister van buitenlandse handel is. Op de receptie waren, behalve veel Ne Indonesië streeft derlanöse zakenlieden we merkten o.a. de heren Verolme en Zwolsman op ook verscheidene regeringsvertegen woordigers aanwezig. De voornaamste van hen was ongetwijfeld de nieuw be noemde minister van economische za ken, drs. J. M. den UyL Met de laatste hebben beide Indone- sische ministers gisteren besprekingen gevoerd In Haagse politieke kringen wordt aangenomen dat niet alleen de Nederlandse kredietverlening honderd miljoen gulden aan de orde is gekomen. Ook zou besproken zijn_ wat er verder kan worden gedaan de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Indonesië nauwer aan te ha len. Het onderwerp schadeclaims zoi doodgezwegen zijn Dit zou pas wordei aangeroerd, als Indonesië in financieel opzicht beter te paard zit. Zoals bekend, is het krediet, dat nistcr Luns Djakarta het vorig jaar heeft beloofd, al grotendeels onderge bracht en bestemd. De Indonesische luchthaven Kemajoran zal er o.m moderne landings, annex startbaan aan overhouden. Scheepsbouwer Cor nelis Verolme staat eveneens hoog ge noteerd, daar het zo goed als zeker is dat hij als eerste Nederlander contract ter waarde van 17 miljoen gulden voor de bouw van een scheeps werf in Tandjong Priok zal afsluiten. (Voor vervolg zie pag. 17) treft alle voor rijwielen normale eigen schappen bezit. De vereiste goedkeuring soort en type zfjn overgebracht naar afzonderlijk technisch artikeL Tech nische afwijkingen tasten hierdoor de status van het rijwiel met hulpmotor dus niet meer aan, maar vormen een zelfstandige overtreding. NUMMERS Het aantal letter- en cijfercombi naties op de kentekenborden zal kun nen worden verdubbeld. Naast de hui dige combinatie van twee groepen van twee cijfers, voorafgegaan door een groep van twee letters, is nu ook de combinatie van twee groepen van twee cijfers, gevolgd door een groep van twee letters mogelijk. Voor motorrij tuigen van niet ingezetenen (welke zijn geregistreerd in de GN- en BN- series) is een speciale regeling getrof fen: om de beperkte geldigheidsduur van het kentekenbewijs aan te geven wordt op het bord het jaar (wit op een rood fond) aangegeven, waarin de gel digheid eindigt. AANHANGWAGEN een kleine bagage aanhangwagen achter tweewielige mo torrijtuigen. wordt onder bepaalde tech nische voorwaarden toegestaan. Tevens geldt dan een snelheidsbeperking van 70 AMBULANCE Aan ziekenauto's worden dezelfde fa ciliteiten gegeven als aan de auto's van politie en brandweer. Dit houdt in, dat ambulance-auto's, die een blauw zwaai licht en drietonige hoorn voeren, na politie en brandweer voorrang genieten het overige verkeer. Blauv/e zwaailichten zullen voortaan alleen mo gen worden gevoerd door politie-, brand eer- en ambulancewagcns. ZWAAILICHTEN Gele knipper- en zwaailichten mogen leen worden gebruikt in door de mi nister aangegeven gevallen. Gedacht wordt hierbij aan voertuigen, die wor den gebruikt bij de gladheidsbestrijding, of voertuigen, gebruikt voor werken aan, boven wegen en aan takelwagens. Andere voertuigen mogen dc lichten niet gebruiken. ZEBRA'S Bestuurders van voertuigen trams worden verplicht een voetgan gersoversteekplaats voorzichtig te deren en het wordt hun verboden een voertuig op meer dan twee wielen of een tram, die voor zo'n oversteek plaats stilstaat of deze nadert, te pas- RIJBANEN Op rijbanen met meer dan één rij strook (bv wegen op douane-emplace- :cn en tunnelwegen) zullen twee kleurige lichtinstallaties worden aange bracht. Daardoor zal het verkeer op paalde rijstroken kunnen worden geblok keerd en over andere rijstroken worden geleid, indien noodzakelijk. Indien een rijstrook niet mag worden gebruikt, wordt dit aangegeven door een rood verlicht diagonaal kruis. Een groen lichte, naar beneden wijzende pijl geeft aan dat het gebruik van de rijstrook toegestaan. Een proef met dit systeem wordt thans genomen in de „flessehals' van rijksweg 13 bij Delft. Brandweerlieden onderzoeken de wrakstukken van het Pakistaanse straalvliegtuig dat vannacht in het heuvelachtige woestijngebied bij Kairo neerstortte. Telefoto. Fiscale service aan autorijders DEN HAAG Omdat de autobelas- tingadministratie op computers i' overgeschakeld kunnen voortaan t< beginnen in de grote steden houders van die kaarten drie weken voor het aflopen van de belastingtermijn een herinneringskaartje verwachten dat zij moeten betalen, nu toe was er alleen een aange hechte kaart die men kon opsturen om het bezit van een nieuwe te komen, ar men moest zelf aan de tijd denken, is dat dus niet meer zo en krijgt tijdig genoeg bericht om zelfs nog te gireren. De aanmaning bij vergeten komt echter te vervallen. H5LRS" Official dealer Leiden e.o. Op nieuwe route bij Kairo Dominicaanse Republiek personen zijn vanmorgen omgeko men bij het neerstorten van een Pa- kistaans straalverkeersvliegluig vlak voor de landing, in de woestijn bij de Egyptische hoofdstad. Zes inzitten den werden gered. Het toestel, een Boeing 720-B Jet liner van dc Pakistan International Airlines, meldde moeilijkheden met de renikleppcn enkele minuten voor dat het moest landen. Een zware grondmist belemmerde het zicht op het vliegveld. Brandweereen heden en ziekenwagens stonden bij de landingsbaan tevergeefs op het toestel te wachten. Een toestel van de Westduitse Luft hansa zag de wrakstukken het eerst meldde het ongeluk. Zodra het daglicht dit mogelijk maakte, werden helikopters van de luchtmacht naar de plaats van de ramp gezonden en werden de zes mensen vijf ut het ongeluk gered. Over de identiteit van de slachtoffers was vandaag nog niets bekend. Naar alle waarschijnlijkheid waren er o.a. 26 jour nalisten aan boord. De verongelukte Boeing vloog nl. op een kort geleden ge opende luchtroute naar Kairo en de Jour nalisten zouden ter gelegenheid daarvan deze reis hebben gemaakt. Het vliegtuig was gisteravond 01 jr Pakistaanse tijd in Karatsji opgeste- »n op weg naar Dharan, Kairo. Genève Londen en zou vanmorgen in Londen zijn gearriveerd. Dc Boeing 720-B Is een gewijzigde ;rsie van de beroemde Boeing 707 kan middelgrote afstanden afleggen. De reddingswerkzaamheden werden door de Egyptische minister van lucht- hart Ahmed Seif geleid. Ooggetuigen verklaren dat het toe stel volkomen vernield la et was een afschuwelijk gezicht SANTO DOMINGO De elkaar hc strijdende groepen in de hoofdstad var de Dominicaanse republiek zouden erin hebben toegestemd, morgen ge durende 12 uur het vuren te staken, liet Ro'de Kruis zou dan gelegenheid krijgen, doden en gewonden te ber gen uit de gevechtszone in het n den van de stad. De bekendmaking van V.N.-zijde volg de. nadat secretaris-generaal Oe Thant een beroep op de Ver. Staten had gedaan, te helpen bij het bewerkstelligen van een staakt het vuren. Pogingen van de V.N.- bemiddelaar Mayobrc waren voordien mislukt. Dc oproep tot het staken van het v was in de Veiligheidsraad voorgesteld door Frankrijk. Nederland behoorde tot de landen, die zich er onmiddellijk achter schaarden. De Russische vertegenwoor diger sprak zijn verbazing uit over hel feit dat de bemiddeling van de Ver. Sta ten was ingeroepen. Niettemin schaarde hij zich achter de Franse oproep, wa over niet gestemd behoefte te worden. Intussen heeft de O.A.S. (organisatie van Amerikaanse staten) dc Veiligheids raad gevraagd, zich niet verder in t« laten met de gebeurtenissen in Santo Domingo, omdat anders twee internatio nale organisaties langs elkaar heen den werken. De rebellen verliezen nog steeds terrein- VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER nraarsmansteeg 21 leiden tel 20778 Bos en heidebrand TILBURG Juist op de rand der gemeenten Tilburg en Hilvarenbeek heeft gistermiddag circa 3 kilometer ten wes ten van de nieuwe camping behorend tot het recreatie-oord „De Beekse ber gen" een felle bos- en heidebrand ge woed. In twee uur tijd werden vier hectare vernield. •as, verminkte lüken, koffers, nuera's en sigarettenkokers". Maar zes mensen zijn kennelük uit de vliegtuigdeuren geworpen. Zfj zijn de dood ontsnapt en in een ziekenhuis opgenomen Reddingsploegen hadden de beschik king over zes ziekenwagens en twintig brandweerauto's. TNE OMSTANDIGHEDEN op ver keersgebied wijzigen zich voort durend en daarom ook vragen de re gels voor het verkeer voortdurende aanpassing. Een aantal regels die over enkele weken van kracht wor den vindt men in de krant van van daag opgenomen. Men neme er zorgvuldig kennis van. Meer en meer wordt het noodzake lijk, met een behoorlijke portie we tenschap door het leven te gaan. Het geldt het figuurlijke, niet minder het letterlijke gaan. De regels op verkeersgebied hebben welzijn cn veiligheid van de mens op het oog. Er zijn onderscheidene groe pen verkeersgebruikers en de belan gen van die onderscheidene groepen moeten worden behartigd on met elkaar in harmonie gebracht. Geva- rensituaties moeten zoveel mogelijk worden voorkomen en waar zij niet geheel te vermijden zijn. moet het mogelijke aan zekerheden worden aangebracht. Overigens geldt ook hier. als waar ook in het leven, dat belangrijker nog dan welke regeling is de mentaliteit, de gezindheid, waarmee men zich in het verkeer begeeft. Het behoort een gezindheid te zijn, waarin men zon der aflaten de ander als medemens onderkent, de medemens die men in zijn mensheid heeft te eerbiedigen en wiens leven - even kostbaar is als welk leven, ook het eigene. TN DE jaarlijkse bijeenkomsten van de Nederlandse burgervaders en andere hogere gemeentebestuurders overheerst de laatste jaren de som bere toon over de zorgelijke situatie waarin de gemeenten verkeren. De voorzitter laat niet na, aan die bezorgdheid op klemmende wijze uitdrukking te geven en hij weet zich daarbij dc tolk van alle aanwezigen. De pijnlijke financiële toestand is een erfenis die het kabinet van het vorige heeft overgenomen, waarmee wij niet gezegd willen hebben, dat het vorige kabinet aan de situatie zoveel had kunnen verhelpen. De zorgelijke situatie zelf moet in wezen worden gezien als een van die spanningsverhoudingen zoals we er in de welvaartsstaat van vandaag meer aantreffen de welvaartsstaat waarin het wel een voorrecht, maar daarom nog niet in alle opzichten gemakkelijk, is te leven en waarin te leven ieder van ons daarom ook nioct leren. Bedenkelijk wordt het, wanneer de gemeenten ook datgene niet kunnen ondernemen wat voor een normaal functioneren van de burgerlijke samenleving noodzakelijk is. Beden kelijk wordt het niet minder, wan neer de onmogelijkheden op finan cieel gebied leiden tot neerslachtig heid in de gemeentelijke sfeer. Ook deze laatste gevaren blijken de laatste jaren al meer dan denk beeldig. In aardappelmeelindustrie: Kon. Zout en Unilever: afwachten MUSSELKANAAL Naar wg vernemen is ook in de aardappel meel- en derivatenindustrie over eenstemming bereikt over de vor ming van een fonds, waarvan uitslui tend de georganiseerde werknemers zullen profiteren. De werkgevers- cn werknemersorgani saties in deze bedrijfstak hebben afge sproken, dat elke georganiseerde werk nemer jaarlijks een extra-uitkering zal krijgen van f i52.-. In de aardappelmeel- dwccladed/umic en derivatenindustrie werken ca. 2.500 man in vaste dienst, waarvan resp. onge veer 80 en 60 procent is georganiseerd, eze werknemers betalen aan hun vak bond f 1,50 f 1.75 contributie per week. Voorts heeft de directie van de N.V. Purit Maatschappij te Klazienaveen (Dr) zich bereid verklaard één procent van de totale jaarlijkse loonsom te reserve ren voor een fonds ten behoeve van de in dit bedrijf werkzame werknemers, die georganiseerd zijn. Over de bestemming van dit fonds moet nog nader overleg worden gepleegd met de betrokken vakbonden. De N.V. Purit heeft teven» besloten de winstdeling ten behoeve van de werknemers te verhogen van 10 tot 12 procent. Zoals wij reeds eerder meldden, wor den momenteel ook „geheime" fondsen t.b.v. georganiseerde werknemers ge vormd De directies van de betrokken bedrijven (en op hun verzoek ook de vakbonden) weigeren hieraan publiciteit te geven uit vrees voor de" centrale werkgeversorganisaties. In diverse an dere bedrijfstakken en ondernemingen liggen de onderhandelingen over nieuwe c.a.o.'s thans volkomen stil, omdat do werkgevers willen wachten op overeen stemming op centraal niveau, die nog steeds niet uitgesloten is. Bekend is dat thans „achter de schermen" ijverig naar een oplossing van het probleem der fondsvorming wordt gezocht. In afwach ting van de resultaten hiervan zijn de c a o.-onderhandelingen o.m. bij Konink lijke ZoutKetjen, Unilever en in de baksteenindustrie opgeschort Zestig schilders Wilde staking bij de Poreeleyne Fles DELFT Vanochtend ls een wilde staking uitgebroken onder 60 man schil- dersperconecl van dc N V. Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek „De poree leyne fles". De bonafide vakbonden, die momenteel met de directie in onderhandeling zijn, over de arbeidsvoor waarden. voor deze groep, stellen zich niet achter deze wilde staking. Dc aan leiding tot deze staking is geweest het feit. dat aan een eis tot loonsverhoging (wederom in overleg met dc vakbonden) eisen van dc zijde van de directie zün gekoppeld, die wel door de bonafide vakbonden, maar niet door dc schilders worden geaccepteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1