mj Oproep tot bundeling van beschikbare krachten Nachtvorst R A p FF IS EN BA SI Negende politie verkeersleergang Echtpaar Albarda wordt in Nederland begraven Arnhem: van 14 t/m. 19 juni weer volop filmstad Kamer achter politiek van V.S. in Vietnam 7 WOENSDAG 19 MEI 1965 DE BILT. Koude, uit de poolstre ken over de Noordzee en de Britse eilanden naar het zuiden aangevoerde lucht is inmiddels tot zuid-Frankrijk doorgedrongen. Over de Britse eilan den breidt zich nu een rug van hoge luchtdruk langzaam in oostelijke rich ting uit. Een zwakke bij Ierland nog aanwezige storing zal tegelijkertijd waarschijnlijk verder in betekenis af nemend in zuidoostelijke richting naar zuid-Frankrijk trekken en geen in vloed op het wper in onze omgeving uitoefenen. In Engeland en Schotland kwam af gelopen nacht op uitgebreide schaal nachtvorst voor en verwacht moet worden dat dit ook in ons land komen de nacht het geval zal zijn. De aan voer van koude lucht blijft ook mor gen nog aanhouden, maar de kans op buien neemt af. Overigens heeft de koude lucht een zo lage tempera tuur. dat in Schotland sneeuwbuien voorkwamen en in het noorden van ons land hagelbuitjes. ZON EN MAAN Donderdag 20 mei: zon op 4.39, onder 20.35: maan op: 0.44, onder 8.04. Zondag 23 mei: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 20 mei: 5.58 v.m.; 18.22 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur is 4! j-lsi aSiiull' Den Helder 01 Ypenburg regenbui Vlissingcn regenbui Eelde 1. bew. De Bilt onibew. Twente h. bew Eindhoven h. bew. Zd.-Lunb. zw. bew. Helsinki motregen Stockholm zw. bew. Kopenhagen 1 bew. Aberdeen oobew. Londen onbew. Frankfort München Zürioh 10 >15 10 31 windstil windstil 19 windstil j8 windstil automonteurs, bollenkwekers, winkeliers... Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bfj de Raiffeisenbank. Omdat rij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat rij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor aile andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Voetgangers zijn nog steeds „opgejaagd wild" ROTTERDAM „De centrale politie verkeerscommissie consta teert met zorg dat in ons land de zo noodzakelijke coördinatie en samen werking van de verenigingen en stellingen, die zich, ieder op zichzelf, beijveren om de verkeersveiligheid Levensgevaarlijke berging lichamen Kransen in de (Van onze verkeersredacteur) te bevorderen, nog steeds ont breekt". Aldus mr. J. F. E. Hopman, hoofdcommissaris van politie te Arn hem, in zijn openingswoord van de negende politie verkeersleergang, die gisteren in het Rotterdamse Hil- ton-hotel gehouden werd. Spreker doelde kennelijk op de competentie moeilijkheden, welke weer eens zijn ontstaan tussen het verbond voor Veilig Verkeer en de Vereniging bescherming voetgangers over een landelijk kleuteractie. Spreker deed tevens een beroep op grotere uniformiteit, in het bijzonder ten aanzien van de voetgangers-oversteek plaatsen. Het toepassen van onderling sterk uiteenlopende methoden en midde len was uit den boze. Hij kondigde aan dat de stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid een geheel nieuw onderzoek in deze materie zal in stellen. rouwkapel DEN HAAG/SAMADEN De stoffelijke overschotten van het echt paar Albarda, die liggen opgebaard in het streekziekenhuis van Sama- den, zullen in Nederland worden be graven. Dit hebben nabestaanden besloten. De beide kisten zullen de zer dagen per KLM naar Schiphol worden geslogen na per auto eerst naar Zürich te zijn gebracht. De lichamen van de vier bij het vlieg ongeluk omgekomenen werden gisteren geborgen na een snelle actie van red dingsploegen op de levensgevaarlijke hel ling van de Fluela-pas onder constante dreiging van een lawine. Ook de K.L.M.- manager voor Europa, de heer Crans was daarbij aanwezig. Met een Alouette- straalhelikopter waren zij naar de ramp plaats gevlogen, nadat een eerste ploeg een landingsplaats had gereedgemaakt in de dikke sneeuwlaag. Valwind De Beechcraft was zwaar beschadigd en gaf de indruk recht tegen de helling te zijn gebotst. Een functionaris van de Zwitserse rijksluchtvaartdienst gaf als zijn voorlopige mening over de oor zaak -van het ongeluk, dat het toestel in een krachtige valwind terecht gekomen. Hoewel de beide vliegers Max Stumpfli en Werner Schmidt zeer ervaren waren, moeten zij een ogen blik de macht over het toestel hebben verloren en toen door het slechte zicht tegen de helling zijn gevlogen. De neus was vrijwel geheel in elkaar gedrukt en de beide vleugels waren voren geslagen. Met behulp van ijzerzagen kon men de lichamen van de heer en mevrouw Albarda bevrijden: ook een var de beiden piloten werd uit het wrak ge- „Van alle KLM-ers" Met de drie overledenen vloog de heer Crans terug naar Samaden. waar de stoffelijke resten werden opgebaard in de chapelle ardente van het ziekenhuis. Even later werd daar ook het lichaam van de tweede piloot opgebaard. Vier ge lijke kransen waren er bij de kisten ge plaatst. terwijl de heer Scholten. van de K.L.M., die het vervoer van de stoffelijke resten naar Nederland zal regelen, twee grote kransen namens de K.L.M. had laten leggen bij de kisten van de heer en me vrouw Albarda. „Van alle K.L.M.-ers". stond er sober op de linten. Zoon De K.L.M.-manager voor Zwitser land en zijn echtgenote waren intussen naar Zuoz bij Sankt Moritz g .-reden elementen in de door hen met zorg uitgekiende regelingen. Ook de poli tie geeft de voetgangers niet de aan dacht, die aan de andere groepen weg gebruikers wordt besteed. Gericht toezicht Gericht verkeerstoezicht zou het voet gangersverkeer heel wat veiliger kun- maken. Aangezien voetgangers op beschermde oversteekplaatsen in hoofd zaak door personenauto's en bromfiet sen worden aangereden, zal de speciale aandacht naar deze twee groepen dienen uit te gaan. Voorts zal toezicht moeten worden gehouden op de naleving van de maximum-snelheid, omdat het schatten snelheden boven 65 lom per bijzonder moeilijk blijkt te zijn. Ook zullen de verkeerslichten moeten worden „nageleefd", zowel door de bestuurders van motorvoertuigen als door de voet gangers. Voetgangers Met veel belangstelling werd geluis terd naar de heer D. M. de Jaeger hoofdinspecteur van de Eindhovense ge meentepolitie, die over het onderwerp gericht verkeerstoezicht ten aanzien de voetgangers sprak. Voetgangers, aldus spreker, worden nauwelijks als volwaardige wegge bruikers beschouwd. De voetgangers zelf zijn van mening dat de verkeers- voorschriften niet voor hen gelden. De bestuurders van voertuigen zien de voetgangers als vreemde eenden in de bijt. De verkeersingenieurs reke nen de voetgangers tot de storende om de 16-jarige zoon uit het eerste huwelijk van mevrouw Albarda in re lichten over het ongeluk. Vorige week hadden diens moeder en stiefvader hem uit Nederland teruggebracht naar het internaat. De dood van zijn beide ouders was de jongen tot gisteren nog niet meegedeeld. Twee leden van een reddings ploeg op de Fluela-pas bij het wrak van het vliegtuig waarmee de president-directeur van de K.L.M., zijn vrouw en twee vlie gers verongelukten. Kamerlid vraagt aandacht voor kruiswerk DEN HAAG De heren Van Heivoort en de Vreeze (beiden KVP) vragen aan de ministers van financiën binnenlandse zaken en sociale zaken of zij maat regelen willen nemen ten behoeve var de instandhouding en ontwikkeling vai het werk der kruisverenigingen. Planteiiziektenkundige dienst heeft nieuwe directeur DEN HAAG Dr. N. van Tiel, bio loog en sedert 1961 als hoofd werkzaam bij het Entomologisch laboratorium van het Woodstock Agricultural Research Centre van Shell research Ltd. te Sit- tinghouse in Engeland is per 1 juli be noemd tot directeur van de planten- ziektenkundige dienst van het ministe rie van landbouw en visserij. Dr. Van Tiel volgt in dez® functie dr. C. J. Briejèr op, aan wie om ge zondheidsredenen eervol ontslag is ver leend. Hij blijft nog ruim een jaar, tot de pensioengerechtigde leeftijd, als ad viseur beschikbaar. AMSTERDAM Op het ogenblik is de selectiecommissie voor de Int Filmweek, die dit jaar van 14 t.m. 19 juni weer in Arnhem wordt gehou den, druk bezig met het uitzoeken van de films, die waardig gekeurd kun nen worden om op de Filmweek te paraderen en via de publiciteitsmedia gepresenteerd te worden aan het Nederlandse volk. Er zijn réeds 40 films door hen bekeken en daarvan zijn er 7 uitgezocht. Er moeten evenwel in totaal 11 speelfilms vertoond worden, dus de commissie zal nog heel wat uurtjes in het duister moeten zitten. Onder deze zeven neemt Passolini's Bijbelse film „Het Evangelie naar Ma theus" uiteraard de eerste plaats in. De andere nu reeds goedgekeurden zijn: Liefdespaartjes van de Zweedse regis seur Mai Zetterling; Att Alska (Liefheb ben) van de eveneens Zweedse regisseur Jörn Donner: Les Barbouzes van Geor ges Lautner: H Deserto Rosso van An- tonioni; Le Bomheur van Agnés Varda; en Young Cassidy van Jack Cardiff. Bovendien waarschijnlijk: Jan Vrijmans nieuwe film Op de bodem van de he- Minister Vrolijk zal de Filmweek op maandagavond 14 jund openen: welke film dan vertoond zal worden is nog niet bekend. De filmvoorstellingen (vijf middagvoor stellingen en zes avondvoorstellingen) worden weer in het Rembrand-ttheater gegeven. Tijdens iedere voorstelling zal een nieuwe korte film worden vertoond, bij voorkeur V3n Nederlandse cineasten: terwijl evenmin de tekenfilms achterwe ge zullen blijven. Zowel vam Haanstra als van Huguenot van der Linden zul len nieuwe films worden vertoond; van eerstgenoemde de aardgasfilm: Slochte- ren aan de lijn van de andere; Of durf je niet Van Pim de la Parra komt: Aah Tamara (Momen teel de Nederlandse inzending in Can- Studiecolleget Naast' deze (grote) voorstellingen In het Rembrand t-theater, verzorgen de gezamenlijke Nederlandse organisaties op het gebied van de filmvorming ochtend bijeenkomsten in Saskia. Op 15 Juni brengen Ned. Filminstituut en Filmmu seum films voor de film vorming (met betrekking tot filmtechniek en montage); 16 juni behandelt de K.F.A. de thema tiek van de moderne film (vertoond wordt: Ugetsu Monogatari van Kenji Mi- zoguchi); 17 juni komt Filmcentrum met de diiscussiefilm in het vormingswerk (Waarom staan wij machteloos wordt dan vertoond): 18 juni behandelt Huib Deetman voor de Cefa de muziek in de film en 19 juni behandelt Film en Jeugd de problematiek van de kinderfilm (In leider dr. C. van Rijsinge met o.a de film ..Flipper, de dolfijn". Manifestaties Andere manifestaties zijn o.a. het rei zend bioscooptheater van het Ned Film- um. Ditmaal helaas niet met als ex plicateur de heer Huizinga. die om ge zondheidsredenen ddt vermoeiende werk meer kan doen. Een tentoonstelling de Rijksvoorlichtingsdienst in het Provinciehuis Filmproduktie en spreiding). Nachtvoorstellingen in het Saskia-theater van experimentele aard. Op zaterdagmiddag 19 juni komen de Ned. amateurfilmers (Nova) in twee voorstellingen in Saskia aan bod. De Staatsprijs Filmkunst 1965 zal op de sluitingsavond aan een Nederlandse cineast worden uitgereikt Benieuwd Zo hoopt men op een geslaagde Arnhemse Filmweek. Indertijd heeft Fellini gezegd: „Op de Filmweek te Arnhem is mijn film La Strada ge maakt". En nu maar hopen dat Arn hem '65 ook zo fortuinlijk zal zijn en een wereldfilm zal „maken", hoewel dit er wel niet in zal zitten, maar in ieder geval hopen de organisatoren, dat Arnhem stimulerend zal wer ken op de publiciteit voor de goede film in ons land en zodoende aan de vorming van de smaak van het pu bliek voor de goede film. Dat die nog steeds gemaakt worden, mag Arn hem dan bewijzen. We zijn be nieuwd. Ev- Grolle. Motie van vijf grote partijen DEN HAAG Met instemming van minister Luns heeft de Tweede Kamer gistermiddag over de oorlog in Vietnam een motie-Ruygers (soc.) aangenomen, waarin gezegd wordt dat de voornaamste oorzaak van de toegenomen spanningen ligt in de houding van Peking-China. Aan deze constatering wordt toegevoegd, dat de Verenigde Staten recht hebben op begrip en steun van hun NAVO-bondgenoten in hun streven een dam op te werpen tegen het opdringen van communistisch China in Azië. Deze motie was ondertekend door de vijf grote partijen in de Kamer. Alleen de fracties van PSP en CPN stemden tegen. Het Kamerdebat over Vietnam vond aats naar aanleiding van een interpel latie van de PSP-er mr. Slotemaker de Bruine, die de politiek en het militaire optreden van Amerika fel kritiseerde. (naar de woordvoerders van de vijf grote partijen met enige verontwaardi ging constateerden) geen kwaad woord van China zei. De heer Slotemaker kwam met een eigen motie, waarin hij de re gering verzocht bij de VS. een stopzet ting te bepleiten van het gebruik (resp. voorbereiding van het gebmUk) van ato maire bacteriologiNohe chemische en an dere wapens in Vietnam. Deze motie werd verworpen met alleen de PSP en de CPN vóör. Minister Luns begroette de motie- Ruygers als een welkome steun aan een eventuele Nederlandse poging om een einde te maken aan de gevaarlijke situa tie in Zuid-Ocst-Azië. De regering zal aarzelen alles te doen om tot een verantwoord gesprek over Vietnam te komen. Maar voor een eigen Initiatief in dóe richting ziet zij op het ogenblik geen mogelijkheid. Tot dusver zijn allle initia tieven afgestuit op onwil aan communis tische kant Met de ondertekenaars van de motie- Ruygers meende de minister, dait de Amerikaanse politiek ter bescherming en handhaving van, Zuid-Vietnam's onafhan kelijkheid steun venfient. ïn Z.-Vietnam is geen sprake van een spontane revolu tie, maar van een stelselmatige agressie door een nabuurland. Wat In Z.-Vietnam gebeurt, is slechts een onderdeel van de hele communistische expansie, dóe zich Minister M. Vrolijk: Medische proeven op dieren werkt stelen niet in de hand DEN HAAG Het kopen van honden en katten voor medisch-wetenschappe- lijke proeven, zoals dót door het centraal dierenlaboratorium van de r.k. univer siteit te Nijmegen geschiedt, werkt het stelen van deze dieren, naar de mening van minister Vrolyk (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) met in de hand. Degenen, die dieren bij het labo ratorium brengen, moeten zich namelijk legimiteren en bij eventuele vermissing van een dier of andere onregelmatighe den verleent het laboratorium alle mede werking aan het opsporingsonderzoek door de politie De bewindsman heeft dit mede namens de staatssecretaris van economische za ken, medegedeeld in antwoord op schrif telijk vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Dis (SGP). Eerste somerzegels op 1 juni DEN HAAG De eerste zomerpost- zegels worden dinsdagochtend 1 juni om elf uur verkocht op het hoofdkantoor van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aan de Park straat 38. Arbeidsvergunning voor dertig Turken DEN HAAG De op het ogenblik tn Amersfoort verblijvende Turken, die af gelopen weekeinde zonder de vereiste vergunningen in Nederland aankwamen, zullen, op de normale voorwaarden, een arbeidsvergunning krijgen. Dit houdt in, dat zij medisch moeten worden goedge keurd en dat de werkgever zich garant moet stellen voor hun terugreis naar Turkije. thams toespitst op Zuid-Oost-Azië. Thai land lijkt het volgende doel. „Ergens moet aan deze expansiedrift een halt wonden toegeroepen", aldus minister Hij twijfelde niet aan de mededeling tn zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk, dat de V.S. in Vietnam geen gifgassen, maar alleen traan- en misselük-makende gassen gebruiken. „Die worden ook ge bruikt door de politie in Europese lan den." Van bedreiging met atoomwapens Is volgens mr. Luns niets gebleken Advocaat-generaal Rotaprenten van Veldhoen zijn onverantwoord DEN HAAG Mr P. s'Jocob. advo caat-generaal bij de Hoge Raad der Ne derlanden, heeft gisteren de raad ge adviseerd het beroep in cassatie van de officier van justitie te Amsterdam tegen het vonnis van de arrondissementsrecht bank over het tentoonstellen van rota- prenten van Aad Veldhoen gegrond te achten. De advocaat-generaal conclu deerde tot een nieuw onderzoek door het gerechtshof te Amsterdam naar twee prenten waarover de kantonrechter te Amsterdam en de rechtbank van me ning verschillen. Verder adviseerde hij het beroep in cassatie van de 32-jarige R. J. G„ de ..Anti-Rookmagiër" en propagandist van Veldhoens rotaprenten, tegen hetzelfde vonnis te verwerpen. Het kunstenaarschap van de maker is, aldus de conclusie van mr s'Jacob, in geen enkel opzicht in het geding. Het gaat slechts om een ongeoorloofde ten toonstelling aan de openbare weg van kunstwerken. Een tentoonstelling die ook onverantwoord is, omdat zij het terrein van de seksuele voorliohting van het kind bestrijkt. Dit terrein is aan de ouders voorbehouden en mag niet dan met hun toestemming door anderen wor den betreden. Laten Ver. Staten Junta vallen? (Vervolg van pagina I) Junta-minister Camlnero deed zijn op zienbare onthullingen onmiddclijk nadat hij en andere vooraanstaande junta- functionarissen met de leden van de Amerikaanse delegatie hadden gespro ken. Hij maakt® bekend, dat de junta de Amerikaanse voorstellen voor een coalitie-regering verwerpt, omdat dit „het communisme in de hand zou wer ken". Opvallend is overigens, dat door Amerikaanse woordvoerders hoe langer minder wordt gesproken over een com munistisch beïnvloeding van de regering van kolonel Camaano. De junta houdt nog wel vol, dat er communistische en Castro-istische invloeden in het spel zijn. Tegenvoorstel Camlnero deed namens de Junta het tegenvoorstel, "een regering van na tionale eensgezindheid" te vormen, die zou moeten zijn samengesteld uit ale leden van de huidige junta, met :nbegrip van Imbert en ..alle demo dat de leden van de tegen-regering van kolonel Camaano door de junta niet als „democratisch" worden be schouwd. De verwijdering tussen de VS en de leden van de militaire junta blijkt ook uit een verklaring van Imbert: „Ik heb de leden van de Ame rikaanse delegatie eraan herinnerd, dat zij soldaten hebben gestuurd on der het motto het communisme te bestrijden", zo zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7