Nieuwe Leidse Comraniit WILLEN VS JUNTA LATEN VALLEN? Hartelijke sfeer bij bezoek Elizabeth II r Caamano in de regering Op leger wordt sterke druk uitgeoefend Amerika hervat aanval op Noord-Vietnam Minister wil spoed met gelijke beloning Keukenhof sluit reeds morgen Commentaren Landbouw wil wat weten van vloeibare stikstof Dirscteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stenfvaitigh is ghebleven mijn hert in teghenspoer!" "Woemdag 19 mei 1965. 46*te jaargang De Bilt verwacht tot hedenavond: Flinke opklaringen en bijna nergens buien meer. Vannacht op uitgebreide schaal nachtvorst, morgenmiddag ieta minder koud dan vandaag. Matige tot Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Geen verzekering tegen longkanker DEN HAAG De Leidse verzeke ringsmaatschappij (NAVO) die enige geleden een zogenaamde longkan- kerverzekering in Nederland introdu ceerde, heeft besloten na 1 juni geen nieuwe verzekeringen van dit soort te accepteren. Zulks, zo wordt ons van de zijde van de verzekeringsmaatschap- j meegedeeld, in verband met de ge wetensconflicten die de longkankerver- lekering bij de artsen zou kunnen ver oorzaken. SANTO DOMINGO Amerika heeft de OAS (Organisatie van Ame rikaanse Staten) laten weten, dat er reden is om aan te nemen, dat kun dige en ervaren mannen bereid zyn, in de Dominicaanse republiek zitting te nemen in een regering, waar zowel extreme elementen als communis ten buiten zullen blijven. uw matras Er wordt naar een compromis ge streefd door de missie-Bundy, wel ke door president Johnson naar Santo Domingo is gezonden. Deze missie moet verder de inpassing van Amerikaanse troepen in de OAS- strijdmacht vergemakkelijken en voorzieningen treffen voor een ge leidelijke inkrimping en tenslotte I terugtrekking van de Amerikaanse i troepen als de vrede is hersteld. Ge bleken is echter, dat de militaire I junta, wier troepen thans in hevige Na vijf clagen van rust WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van refensie. heeft gisteren meegedeeld, dat de lucht aanvallen van de V.S. op Noord- Vietnam zijn hervat. Vijf dagen lang zijn er geen aanvallen uitgevoerd om de Noordvietnamezen de gele genheid te geven te reageren op pre sident Johnsons aanbod tot vredes onderhandelingen. Het State De partment heeft er eerder op de dag zijn teleurstelling over uitgesproken, dat Hanoi het aanbod niet heeft aanvaard. De Noordvietnamese leiders hebben inmiddels verklaard, dat de VS de lucht, aanvallen in het geheel niet heeft ge staakt. Elke dag. zo wordt gezegd, zijn er vliegtuigen boven Noordvietnamees gebied waargenomen, die nu en dan doelen met raketten bestookten. Hun acties tegen de Zuidvietnamezen werden echter doorgezet. In de nacht van maan dag op dinsdag bliezen de Vietcongs een belangrijke brug over de La Nga, op 110 kilometer van Saigon. schijnlijk uitgemoord. Zekerheid hier omtrent hebben de Zuidvietnamese militaire leiders in Saigon echter nog niet. Een feit is, dat. men al geruime tijd niets meei heeft gehoord. In Parijs deelde een woordvoerder van het Zuidvietnamese Nationale bevrij- dingsfront. dat de Vietcongrebellcn steunt, mee dat het front verantwoorde- vas voor de explosies op de lucht machtbasis Bien Hoa. waar zondae 27 Amerikanen en een Zuidvietnameos om het leven kwamen en een groot aantal vliegtuigen werd vernield. De Ameri kaanse commandant van de basis had de ontploffingen geweten aan een ..on- Hinderlaag Vermoed wordt, dat de rebellen twee peletons van de Zuidvietnamese militie in de provincie Binh Thoean in een hinderlaag zün gelokt en waar- OEGSTGEEST FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 In één oogopslag Kerk en kindertal - pag. 2 Doenitz haalde herinnerin gen op - pag. 5 en 9 Gevangenisstraffen te lang? pag. 5 Economen krijgen schuld van de woningnood - pag. 5 Politie bespreekt verkeer pag. 7 Filmweek in Arnhem - pag. 7 Motie van Vietnam - pag. 7 gevechten met de opstandelingen zijn gewikkeld, weigert mee te wer- Dit werd in Santo Domingo meege deeld door dc minister van defensie in het junta-bewind, Rivera. Caminero. Amerika zou de junta nu niet langer Geen namen Rivera Caminero zei geen namen te kunnen noemen. Hij wilde alleen zeggen, dat de Amerikanen, die het voorstel de den, burgers waren en via een tolk spra ken. Sinds zondag is een onderzoeks commissie van het Witte Huis in de Do minicaanse Republiek. Leider van deze delegatie is Thomas C. Mann. ondermi nister van buitenlandse zaken voor eco nomische aangelegenheden. De andere leden zijn: McGeorge Bundy, speciaal assistent van president Johnson, Cyrus R. Vance, onderminister van defensie cn Jack Hood Vaughn eveneens ondermi nister van buitenlandse zaken, maar voor inter-Amerikaanse aangelegenhe- Coalitie Volgens andere berichten uit San to Domingo zouden de VS een coa litie op het oog hebben van leden van de regering van kolonel Camaano cn leden van de junta-regering, die on der leiding staat van generaal Antonio Imbert Barrera. Deze coalitie zou on der leiding moeten staan, niet van president Juan Bosch, zoals kolonel Camaano en de opstandelingen wil len, maar van Antonio Guzman, mi nister van landbouw in de regering- Bosch. Voor de opstandelingen is Guzman aanvaardbaar, maar de lei der van de junta-regering Imbert. heeft Guzman „een stroman van Bosch" genoemd. (Voor vervolg zie pag. 7) Vijftig rode rozen voor zieke Adenauer BONN Vele duizenden Duitsers hadden er gisteren een nat pak voor over om koningin Elizabeth van En geland te kunnen zien. De vorstin en haar echtgenoot, prins Philip, on dervonden op de eerste dag van hun bezoek aan de Bondsrepubliek veel belangstelling en eerbetoon. De dag begon al mei een van de schit terendste naoorlogse ontvangst-ceremo nieën op het vliegveld van Bonn en ein digde met een banket op het slot Augus- tusburg in Brüht bij Bonn. Na d'e protocollaire ontvangst en een kort verblijf ta hotel Pctersberg In Bonn reden Koningin en Prins naar villa Ham- merschrmdt. Daar wei-den zij door bonds president Liibke ontvangen en wisselden vorstin en president geschenken uit. Elizabeth II hing Lübke de keten en het grootkruis van de Bath-orde om. Oud kanselier Adenauer, die ziek is. kreeg van de Koningin vijftig rode baccara- Op een ontvangst voor de internatio nale pers in de „residentie Petersberg" schudde de vorstin ongeveer 270 journa listen de hand. Zij zullen haar vergezel len op haar reis door de Bondsrepubliek Beroep op Stichting v. d. Arbeid (Van parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veldkamp zal bij het overleg over de loonpoli tiek voor 1966 een dringend beroep doen op de Stichting van de Arbeid om vol gend jaar en zo mogelijk eerder de gelijke beloning van mannen en vrouwen in te voeren, althans voor de zogenaamde gemengde functies (die zo wel door mannen als vrouwen kunnen worden vervuld Voor de andere func ties zal de gelijke beloning niet zo gauw kunnen worden verwezenlijkt. De minister van sociale zaken zei dit gistermiddag in de Tweede-Kamer, waar de socialistische afgevaardigde mevr. mr. Singer-Dekkcr hem het vraagstuk van de ..equal pay" terpelleerdc. Mevr. Singer had haar interpellatie al in februari, dus vóór de kabinetscrisis, aangevraagd. Zij be treurde het zeer, dat Nederland zich heeft gehouden aan de EEG-ver- dragsverplichting om per 1 januari 1965 de gelijke beloning in te voeren. Dr. Veldkamp zette uiteen, dat in verband met de voor loonsverhoging beschikbare ruimte de Stichting va Arbeid vorig jaar geen bindende be sluiten over de gelijke beloning heeft genomen. De zaak is toen verschov naar de bedrijfstaksgewijze c.a.o.-c derhandelingen. De minister beloofde echter om met alle hem ten dienste staande middelen de Stichting te len wijzen op de noodzaak de verdrags verplichting zo snel mogelijk uit voeren. Hij zal de Kamer van de dere ontwikkelingen op dit gebied schriftelijk op de hoogte houden. Ter loops wees de minister erop. dat Ne derland in de EEG een middenposit; ir wat betreft het verschil én- en vrouwenionen. Vlak voor het vertrek van prinses Margaret en lord. Snowdon terug r Engelanddraaide lord Snowdon op de Amstelkade nog even aan een Amsterdams draai orgel. Het deed lord Snowdon kennelijk plezier op deze m kale wijze afscheid van de hoofd stad te nemen. Auto rijdt in op wegwerkers: twee doden HOOFDDORP Een nogal hard rijdende 26-jarige Haagse cafetaria houder is gisteren op rijksweg 4 inge reden op een groepje wegwerkers, waardoor de 25-jarige wegwerker M. G. C. Rijgersberg uit Abbenes en de 39-jarige opzichter A. H. van de Kop pel uit Haarlem werden gedood. Het gebeurde op de afsplitsing in Hoofddorp. De auto kwam na een inhaal manoeuvre op de afrit terecht doordat de bestuurder de macht over het stuui verloor. De drie wegwerkers waren te verrast om zich in veiligheid te brengen De derde wegwerker werd licht gewond, evenals de echtgenote van de bestuurder. Het door Lübke aangeboden banket voor 98 gasten in het slot Augustus- burg in Brühl begon later doordat vele duizenden mensen die zich langs de route naar' het kasteel hadden opge steld. het koninklijk paar uitbundig toejuichten en de vorstin haar auto langzaam had laten rijden. In haar tafelrede sprak Elizabeth II on der meer over het „natuurlijke Duitse verlangen naar hereniging in vrede". President Lübke dankte haar dat zij „onze hoofidlstad Berlijn" in haar bezoek- nrqgram had opgenomen. De avond werd besloten met een taptoe van Westduitse legereenheden. Kwaliteit bloemen LISSE De Keukenhof zal enkele dagen eerder sluiten in verband met de minder gunstige weersomstandigheden. "Was het aanvankelijk de bedoeling nog deze hele week geopend te zijn. thans zullen de hekken definitief morgen avond dichtgaan. De kwaliteit van de bloemen zal daarna t e siecnt zun om nog als expositiemateriaal te kunnen dienen. Rel in Zuidwolde Bevrijdingstegel ..made in Germany'" ZUIDWOLDE Evenals in Rot terdam, waar een ongelukkig boek je over de bezetting misprijzende woorden veroorzaakte, heeft nu ook Zuidwolde, een „rel" om een bevrij dingsgeschenk aan scholieren, in dit geval een herdenkingstegel. De verontwaardiging vloeit voort uit de woorden ..Made in Germany" die ach ter op de herinneringstegel staan ver meld. Op de voorkant is de tekst te lezer.: 19451965: 20 jaar herwonnen vrijheid- Het comité dat de tegels bestelde, deelde desgevraagd mede: we hebben de tegels bij een firma in Gouda besteld. Taen wij die kleine lettertjes op de achterkant lazen hebben ook wij even de wenkbrauwen gefronst Maar och. dachten wij, tenslotte komt het toch op de voorkant aan. Landbouw-cao goedgekeurd UTRECHT De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring ge hecht aan het nieuwe mantelcontract voor de landbouw. Ook de cao voor het hoveniersbedrijf werd goedgekeurd. Bij net oversteken van de weg Til burgEindhoven, ter hoogte van de ge meente Oirschot. is gisteravond de 22- jarige wegenwachter H. J. P. Evers uit Diesscn (NB) door een bus aangereden •n op slag gedood. De Britse koningin Elizabeth t riveerde gisteren voor een offi cieel bezoek aan West-Duitsland op het vliegveld Walm, nabij Keulen. De foto toont haar tij dens het inspecteren van de ere wacht, vergezeld van bondspre sident Heinrich Lübke. Opbrengstf 1,71 per kg Eerste aardappelen van koude grond BROEK OP LANGEDIJK De eerste nieuwe aardappelen zijn weer geveild. Vier dagen eerder dan vorig jaar wer den de eerste nieuwe op de Langedijker veiling aangevoerd door tuinder J. de Jong uit Brock op Langedijk. die f 1,71 per kilo voor zijn aardappeltjes kreeg. Hij voerde in totaal twintig kilo aan. Autorijschoolhouders Kies toch met zorg r ij'instructeur UTRECHT „Stap niet zo maar naar de eerste de beste die zich „rij-instruc teur" noemt. Raadpleeg toch eerst de instanties, die terzake kundig zijn, zoals de ABAN de ANWB. de KNAC of de VAMOR". Dit zei de heer L. S. de Kleijnen, voor zitter van de algemene bond van auto rijschoolhouders in Nederland (ABAN) in een ledenvergadering te Utrecht. Hij constateerde aan de hand van cijfers van het C.B.R., dat de beunhazerij op de terugtocht is. Het aantal geslaagden is dit jaar opgelopen van 34 procent tot 40 procent. De heer De Kleijnen is van me ning, dat het percentage geslaagden ze ker tot zestig procent (landelijk bezien) zou kunnen worden opgetrokken. Vele instructeurs halen dit percentage gemak kelijk. De politie heeft vanmorgen vroeg bekend gemaakt, dat een kostbaar mid deleeuws schilderij, dat zondag uit de Doriaverzameling werd gestolen, gere tourneerd is Aan het werk was een briefje gehecht waarin stond, dat het in verband met een weddenschap wegge- TN de betrekkingen tussen de staten nemen de staatsiebezoeken van vorsten en presidenten een eigen plaats in. Een eigen betekenis komt ook toe aan het bezoek dat de Ko ningin van Engeland thans brengt aan de Duitse bondsrepubliek. Aan elk staatsiebezoek gaan bepaal de overwegingen vooraf. De redenen liggen in het politieke cn diploma tieke vlak. Het is de Koning die het vreemde land bezoekt en hij zij vertegenwoordigt in den vreemde op het hoogst denkbare niveau de eigen staat. Engeland,- kan men zeggen, brengt in deze dagen aan Duitsland een bezoek. Twintig jaren na de Tweede Wereld oorlog bezegelt Engeland op deze wijze, dat het ook zijnerzijds het ver leden officieel als afgesloten wil be schouwen. Dat is reeds belangrijk. In de eerste redevoeringen, waarvan de woorden uiteraard zorgvuldig zijn gekozen, is al gerept van de vriend schap die de eeuwen door tussen beide landen overheersend is ge weest. Dat was wat overdreven, maar de bedoeling was-te duidelijker de herstelde vriendschap moest worden onderstreept. Het bezoek is nog meer. Een staatsie- bezoek betekent een keuze. De keuze van een bepaald land met voorbij gaan op dat moment van andere. Men kan zeggen: de Britse Koningin bezoekt Europa, en binnen Europa bezoekt zij nader Duitsland, en bij voorbeeld niet Frankrijk. Ook dat geeft aanleiding tot gedachten, waar op wij de lezer nauwelijks behoeven te brepgen. FR zit niet zelden een tragisch ele- ment in de door Amerika ge voerde buitenlandse politiek. Men is ginds daarvan mag ieder overtuigd zijn van goede bedoelingen be zield. Maar de misrekeningen zijn niet zeldzaam, en zij zijn als regel het resultaat van onvoldoende be oordeelde situaties. Het Amerikaanse denken Is gewoon lijk van een treffende eenvoud, waar in toch werkelijk bestaande nuance ringen zich moeilijk baan kunnen breken. De wereld wordt dan opge deeld in wie achter Amerika staan en aan de andere zijde de commu nisten. Niet zelden wordt dc Ame rikaanse politiek door communistcn- vrees ingegeven. Maar ook in de po litiek is vrees een slechte raadgcef- Allengs is wel duidelijker geworden, dat ook de kijk van Amerika op bij voorbeeld het gebeuren in de Domi nicaanse republiek vatbaar was voor verbetering. Niet alle streven naar een andere regering wordt door communisme ingegeven. Een gevaar dat Amerika altijd loopt is dat het zich vereenzelvigt met wie in een land de lakens uitdelen behoudens uiteraard wanneer dit communisten zijn. Zulk een politiek kan dan het gevolg zijn van onjuiste beoordeling. De aanvankelijke hou ding tegenover de gebeurtenissen in de Dominicaanse republiek is daar van niet het enige voorbeeld, wel voor dit ogenblik het laatste. In dit alles wreekt zich dunkt ons een genoegzame informatie van het Amerikaanse volk ook in zijn pers over wat er in de wereld werke lijk te koop is. ^^autoverhuur AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 BUITEN EN BINNEN Ir. II t'llen tol instituut bodemonderzoek: GRONINGEN De directeur-ge neraal van de landbouw, ir J. W. Wel len, heeft gisteren het vijfenzeventig jarig instituut voor bodemvrucht baarheid aangeraden zijn licht niet te lang onder de korenmaat te hou den. Het wordt tijd dat dc landbouw eens verneemt wat het instituut weet over vloeibare stikstof- In het buitenland is er reeds lang een ANMB over fondsvorming Uitkering eerst na actieve periode BUITENGEWONE VERF DEN HAAG De Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en de elektrotechnische indus trie (ANMB) is tegen het terugbetalen van een deel van de contributie aan geor ganiseerde werknemers. Dc bond is voor stander van het geven van een bijdrage uit een te vormen fonds aan georgani seerde!) aan het eind van de actieve pe riode. Zulk een uitkering kan van waarde zijn in het streven naar bezitsvorming. In het buitenland kent men die uitke ringen uit door de ondernemingen ge vormde fondsen. Als men lid wordt van -en vakorganisatie doet men dat uit een >vertuiging en dan is men ook bereid laarvoor een offer te brengen, omdat nen nut en noodzaak van de vakbewe- ing inziet, aldus de heer M. Zondervan, andidaat voor het voorzitterschap van Ie ANMB in een vraaggesprek. Uit een 'ergelijk fonds, zo zei de heer Zondervan .ouden bijv. ook de kosten van de werk nemersorganisaties voor overlegorganen kunnen worden bestreden. onderzoek aan de gang cn de heer Wel len was ervan overtuigd dat het insti tuut er ook mee bezig is. Hoewel het contact op landbouwgebied met het bui tenland is toegenomen moeten we voor een groot deel op eigen kracht drijven. Dat kan omdat het instituut goed be kend staat. Dat kan zeker wanneer het instituut in Groningen de afstand naar Wageningen weet te overbruggen en ook met de praktijk (landbouwvoorlichting en industrie) op goede voet blijft Oorkonde in steen De heer Wellen had voordat hij zijn rede uitsprak een oorkonde in een steen gedeponeerd, welke steen deel zal gaan uitmaken van het nieuwe complex van het instituut in Haren. Verder spraken op de feestelijke bij eenkomst drs P. Bruin, de directeur van het jubilerende instituut, die enige as pecten der werkzaamheden belichtte cn de heer A. W. Wiebenga, voorzitter van het Landbouwschap die de dank van de georganiseerde landbouw vertolkte. Mr. Kolfschoten Commandeur Oranje Nassau ASSEN De burgemeester van Den Haag. mr H. A. M. T. Kolfschoten, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Dc heer Kolfschoten is deze onderscheiding verleend voor zijn verdiensten als voorzitter van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Dc minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, deelde dit gisteren mee op de algemene ledenvergadering, die te Assen werd gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1