j DE STENEN ZONDE KRO keurt programma I Jui)i,er van dr. Trimbos af Brick Bradford Brits-Franse samenwerking vliegtuigbouw Puzzelhoek «Jesje en Josje hapj; Senmoe! blijf jong,blijf fit: fiets! mm 1%5 DINSDAG 18 MKT 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVIN-ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN KTHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- R.k.-standpunt te weinig belicht j Derde casino voor Het Franse zangeresje France Gall, dat in Napels met het liedje ,,Poupée de cire". het Eurovisie Songfestival won, wat voor haar de weg naar teenagersterrenroem opende, heeft voor de AVRO-show van Johnny Kraaikamp en Rijk de Gooyer opna men gemaakt. Maandag kwam France op Schiphol aan. LONDEN Groot-Britannié en Frankrijk hebben gisteren een over eenkomst getekend voor de gezamen lijke ontwikkeling van twee nieuwe vliegtuigen voor militair gebruik. De investeringen hiervoor zijn zeer hoog: reeds in het begin een bedrag van 500 miljoen gulden. Het gaat om een supersonisch vliegtuig met vaste vleugels, dat de RAF en de Britse marine als oefenvliegtuig zullen ge bruiken en de Fransen als oefen- en gevechtsvliegtuig, en om een verken ningsvliegtuig met verstelbare vleu gels, dat zowel Britten als Fransen voor onderscheppings- en verken ningsdoeleinden zullen gebruiken. De overeenkomst werd gisteren on dertekend door de ministers van de fensie en luchtvaart van de beide landen Pierre Messmer en Mare Jacquet namens Frankrijk en Denis Healv en Roy Jenkins voor Groot-Bri tannië. Men verwacht, dat het in totaal om ongeveer duizend toestellen zal gaan. die gebouwd zullen werden door vliegtuigfabrieken in de twee landen. Het straallesvliegtuig annex gevechtsvliegtuig zal. naar verluidt, worden ontwikkeld uit een Frans ontwerp, de Bregne-121. Het ondcr- scheppingsvliegtuig, dat nog door des kundigen van de twee landen moet worden ontworpen, zal naar men hoopt in 1970 gereed zijn. Frankrijk en Engeland zullen le vens de mogelijkheid bestuderen van AMSTERDAM De KRO heeft het programma over bevolkings groei, waarbij het onderwerp ge boorteregeling ter sprake kwam, van de Utrechtse arts C. J. B. J. Trimbos afgekeurd. In tegenstel ling tot wat in de programmabla den vermeld staat zal het van avond dus niet op het tweede te levisienet te zien zijn. Het was een forum met dokter Trimbos als ge- spreksleider, waaraan deskundigen van verschillende levensbeschou wingen deelnamen. De voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, heeft het besluit gisterochtend aan de heer Trimbos medegedeeld. „Ik betreur dit besluit uitermate", verklaarde de gespreksleider tegen over journalisten, die hem opbelden. „Het gesprek met mr. Van Doorn heeft wel een uur geduurd. We heb ben speciaal het programma dat de vorige week reeds op de band was vastgelegd, nog eens afgedraaid, maar volgens de voorzitter was het voor de KRO moeilijk voor een uitzending te accepteren. Hij gelooft dat het pro gramma voor een rooms-katholieke omroep te weinig het rooms-katho lieke standpunt belichtte. Ik ben het daar helemaal niet mee eens en dat heb ik hem dan ook duidelijk ge zegd." Representanten Volgens de heer Trimbos voelt de KRO als grootste bezwaar dat de twee r.-k. medewerkers aan het pro gramma niet beschouwd kunnen wor den als representanten van de rooms- katholieke opvatting over het pro bleem der geboorteregeling. Die twee medewerkers waren in de eerste plaats de gespreksleider zelf en pater dr. J. Godschalk. Door het afkeuren van het pro gramma komt vanavond ook niet op het scherm een volgens de heer Trimbos zeer interessante verklaring Kerk en Israël-dag in Wassenaar op 10 juli WASSENAAR De Hervormde raad voor de verhouding van Kerk en Israël hoopt zijn 20ste Kerk en Israël-dag te houden op zaterdag 10 juli op het landgoed Ter Veken aan de Schouwweg 56. Het hoofdthema van die dag zal zijn: Thora-Het Goddelijk onderricht. Sprekers zijn: ds. S. P, Tabaksblatt uit Den Haag over: De Thora en het Joodse volk, ds. S. Gerssen uit Utrecht over: De Thora in het christelijk geloof en mr. S. A. Graaf van Randwijck uit Oegstgeest over: De Thora en het heidendom. Overige sprekers zullen zijn: ds. H Dekker ui' Amsterdam en ds. J. H Grolle uit Utrecht. die de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, voorafgaand aan het pro gramma uitsprak. Daarin gaf hij een nadere toelich ting op het regeringsstandpunt over geboortebeperking (gedoeld wordt op de passage die premier Cals over dit onderwerp in zijn regeringsverklaring heeft opgenomen). Forumleden Aan het forum namen onder leiding van de heer Trimbos de volgende leden deel: prof. ir. J. Th. Thijsse van het Institute for Social Studies te Den Haag, de humanistische hoogleraar prof. G. A. Kooy, te Wageningen, de enige niet-rooms-katholieke hoog leraar van de hogeschool te Tilburg, prof. J. Godefroy, demograaf, de voor zitster van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, mevr. dr. M. Zeldenrust-Noordanus en drs. R. Kaptein van de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin. Mr. Van Doorn is van mening dat verschillende principiële aspecten in het op de band opgenomen forum gesprek onvoldoende tot hun recht komen. Hierdoor zouden bij de kij kers. zowel rooms-katholieken als niet-rooms-katholieken, misverstan den kunnen worden gewekt. De KRO zal binnenkort alsnog een forum-ge sprek inzake hetzelfde onderwerp uit zenden. ning. 7.10 Klassieke grammofoonmuzlek. 7.30 zieken 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofooi ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen 11.30 Lichte grammofoonmuzlek 11.50 Twaalfuurtje, cabaretprogramma. 12,0! Akkordeonmuziek met ritmisch kwartet. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12 40 Grammofoonniuziek, eventueel aktualiteiten. 12.50 Musette-ensem- zangsollsten. 13.15 Lichte grimmo- maandag jl 14.30 Licht instrumentaal kwintet. 14.50 Klassieke kamermuziek (gr.). 15.05 Britse week: Om roeporkest en solist: klassieke en moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Jeugdland 17.15 Eurojazz. 17.50 Over heidsvoorlichting: De Dolltie nu. 18.00 Hel Spektrum: lezing* Radio yolks-uj Het culturele ka- rakter van Amerika door Dr. J. W. Schulte Nordholt. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieu' ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. luziek. (7.25—7.30 Licht! •olg). 9.00 Van alle ke muziek (opn.) 7.20 Lichte grai Van de voorpagir grammofoonmuzk.. praatje 9.05 Öude en Kiassie- _>n.). VPRO: 9 40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuzlek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital: moderne muziek. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorkest 12.27 Mededelingen b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Licht ensemble 12.55 Actua liteiten 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest maarts, lezing BEST Het op roulette gebaseerde I behendigheidsspel Jupiter krijgt zijn derde casino en wel in Best. Daar. in café De Rooy aan de rijksweg Eind hovenDen Bosch, zal men aan drie tafels kunnen spelen, evenals in restau rant De Leeuw in Zevenaar waar ook aan drie tafels wordt gespeeld. De uitzetter van het spel, de Sche- veningse zakenman C. J. Osse. heeft de toezegging gekregen dat de voorlopige vergunning voor Zevenaar, die voor twee maanden gold, zal worden omge zet in een definitieve vergunning. In het andere casino van het Jupiterspel, in hotel De Gouden Leeuw in Olden- zaal, wordt het spel aan zes tafels be oefend. r—Toch is het zo Laagvliegerij van 18 tot 21 mei DEN HAAG Tijdens de van 18 tot 21 mei durende internationale oefening „Royal Flush", een luchtfoto- verkenningscompetitie van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in cen traal Europa zullen mogelijk ook bo ven Nederland enkele vluchten op vrij geringe hoogte, nl. plm. 250 meter, worden uitgevoerd, aldus deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee. Dit kan ook 's avonds geschieden, tot uiterlijk middernacht. Kruiswoordpuzzel zonder zwart solist: gezamenlijke bouw van een luchtbus voor ongeveer 200 passagiers met een actieradius van 400 tot 1500 kilometer. De Britse minister voor lüchtvaart Denis Healy deelde mee, dat de beide landen overwegen ook met j Duitsers en Italianen vliegtuigen te' bouwen. 14.25 Oude wijsjes nieuwe muzikaal klankbeeld. 14.55 Kal< 15.00 Voor de jeugd. 18.50 V. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, AVRO, NTS 8.50 uur „Hoofdstuk IV", een cabaretprogramma met Lia Dorana. Ton van Duinhoven, Iris Zegveld en diverse andere mede werkenden. 9.35 uur komen vader en zoon Preston als „De Verdedigers" weer een moeilijke zaak tot een goede oplossing brengen. Nederland 2, NTS, KRO VANAVOND TE HOREN Hilversum I, KRO 9.00 uur de vierde uitzending in' de serie Van Randgewesten tot Benelux-Middengebied. Ditmaal wordt aandacht gewijd aan Brabant en Zeeland. 10.45 uur een programma van Engelse songs en Franse chansons, samengesteld door Leo Nelissen. Hilversum II, AVRO Horizontaal: 1. dag der week, 2. plaats in Gelderland-gekheid. 3 stad in Italië- boom, 4. water in Friesland-turks bevel hebber-mikpunt. 5. voorgeschreven kerk gebruik-rangtelwoord. 6. lichaamsdeel volk uit de oudheid. 7 gemeente in Gelderland-oude lengtemaat-rriorsdoekje, 8. cilindervormig voorwerp - lied - plech tige gelofte. 9 slag-biersoort-radio om roep (afk.). Verticaal: 1 water in België-boom, 2. vette vloeistof-niet dicht opeen staande- aardrijkskundige aanduiding (afk 3. na dato (afk.)-stuk hout-zijtak Douro. 4. lidwoord-vertegenwoordiger-voorzetsel, 5. voegwoord-water in N.-Brabant-emeri tus 'afk-gemeente in Gelderland, 6. rond gebouw-behoudens vergissingen fafk. Lat.), 7. lidwoord-mening. 8. de gezamenlijke hoeveélheid-wild zwijn. 0. lidwoord-vertegenwoordiger-voorzetsel, muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL I. gelaten. 2. maraboe. 3. tamboer. 4 genegen. 5. verdrag. 6. regelet. 7 vol- 1815) Afkoeling wordt verkregen door verdamping, maar óók door een gas plotseling te laten uitzetten. Op dit laatste denkbeeld is men wellicht het eerst gekomen, doordat men het tegenovergestelde waarnam, nl. dat hitte ontstaat wanneer een gas sterk wordt samengeperst. De fietspomp b hiervan een prachtig voorbeeld, want iedere Nederlander weet hoe heet de pomp wordt door het telkens samen persen van de lucht die we In de band willen brengen. Maar goed. het tegenovergestelde Is dus ook juist: wanneer in een gesloten cilinder de zuiger wordt omhooggetrokken, daalt de temperatuur van het gas. Volgens dit principe heeft Philips in Eindho ven de koudgaskoelmachine ontwik keld, waarvoor enkele jaren gele den de Kamerlingh Onnes-medallle werd toegekend. Dlt wijst er op. dat met behulp van deze machine zeer lage temperaturen kannen worden be reikt. Het Nederlandse koude-labora- torium heeft n.l. niet zo bijsonder veel belangstelling voor het gewone vriesweer dat door normale koelin stallaties wordt opgewekt, maar toont wel aandacht wanneer het om buitengewoon koude temperaturen gaat. Aangezien de koudgaskoelma chine het gebied tussen 80 gr. C en 200 gr. C bestrijkt, wordt aan die voorwaarde dus wel voldaan. BIJ het koudgaskoelproces en nu volgen we de uiteenzetting die J. W. L. Kohier en C. O. Jonkers daarover hebben gegeven wordt een hoe veelheid gas bij kamertemperatuur samengedrukt, waardoor warmte vrij komt, die bijv. door koelwater wordt afgevoerd. Vervolgens wordt het gas tot een bepaalde temperatuur afge- Koude in machine koeld, waarna onder het verrichten van mechanische arbeid uitzetting plaats vindt. Door deze uitzetting komt de z.g. expansiekoude vrij. Ziehier het gehele principe, dat in een gesloten cyclus plaats vindt (waardoor men niet verplicht is lucht te gebruiken, maar ook een ander gas kan kiezen, mits dit medium zich inderdaad als een ideaal gas ge draagt) Nu b het principe van een dergelij ke koelmachine op zichzelf niets nieuws, want de hoofdlijnen hiervan zijn in het verleden ook al uitge voerd, zij het dan met twee afzonder lijke machines voor het samendruk ken en het uitzetten van het gas. Daarna is het uitgevoerd in cén machine, die echter een dbcontinue beweging van de zuigers vergde. Het voordeel van de door Philips gecon strueerde machine b nu. dat met een continue zuigerbeweging een geheel gelijkwaardig kringproces wordt ver kregen. Een technische uiteenzetting hiervan b natuurlijk niet mogelijk, maar wanneer u zich voor ogen houdt, dat met deze koudgaskoelma chine de lage temperaturen in één trap van kamertemperatuur af kunnen worden bereikt, alléén door de zui gers te laten werken, zal ieder moeten toegeven, dat een geweldige vereen voudiging Is verkregen ten opzichte van de ingewikkelde installaties van vroeger. Zoals uw motor heet wordt door te draaien, zo produceert de koudgaskoelmachine Intense koude. Nu nog iets over de gedragingen van stoffen bij lage temperatuur. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. ..Ik... ik. dacht dat jij vergeten zou in te doen", stamelde Josje, r een beetje in „en daarom heb ik gedaan." „O, uilskuiken", riep zijn zusje. „En in de _aardappelen?", vervolgde ze ver- „Ook", knikte Josje bedremmeld. „Geef die vork eens hier!", gelastte Ze pakte een aardappel uit de pan, nam er een hapje van en trok dan een vreselijk vies gezicht. „O. Jos, die zijn niet te eten! Wat ben jij toch een eigenwijze domoor! Wat moeten we moeder nu voorzetten?" Meneer Joppers, die de opgewonden stemmen hoorde, kwam haastig kijken wat er aan de hand was. „Jos heeft nog eens extra zout bij de aardappelen en de boontjes gedaan, va der!". snikte JWje. „Nu zijn ze niet meer té eten!" „De b-b-boontjes m-misschien nog wel", zei Jesje met een klein stemmetje. „Proeft u eens. vader." Meneer Joppers prikte een paar bonen aan de vork en nam er voorzichtig een ze goed afspoelen gaat dat misschien nog net", knikte hij. .Wat moeten we moeder nu voorzet ten!", riep Jesje weer, die helemaal ontdaan was. „Alleen maar boontjes, met een stukje vlees", sprak vader Joppers. „Erg veel honger heeft ze toch niet. Kom, ik zal de bonen eens goed afspoelen. Haal jij-vast. maar een bord en een mes en vork." Een minuut of tien later stapte Jesje met haar moeders maaltijd naar boven. „Proef eens of het te eten is, moeder", zei ze bedrukt. „Jos is toch zo oerdom ;eweest. Ik wil hem voortaan niet meer n de keuken hebben!" Neder- 20J5 Omroeporkest: moderne muziek 2100 Van randgewesten tot Benelux-middengebied (IV). documentair programma. 21.25 Actuali teiten of grammofoonmuzlek. 22,25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Liedjesprogramma. 23.25 Lichte grammo foonmuzlek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel. 18.25 Stei .00 Paris vous pa Parijs. 1905 20.05 Leg e erland I. NTS: 19,00 Nieuws in het kort. Barend de Beer. 19.16 Weekjourna'al. Engelse les. gehoorgestoorden. 20 00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Telet KRO: 20.01 Film 65. llng, forum. 21.35 Fagot en piano: klassieke muziek. 21.45 Onze man in Washington. RKK22.10 Paulus achterna. Godsdienstig Drogramma. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10. 18.55 Teletaalles: Frans. 19 10 n.m. Zandman netje. 19.15 De Flintstones. 19.40 Pol tribune 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Nws 20.25 Dokter Ben Casey. TV-feuUl. 21.15 Panorama. 22.00 Israëlische uitz. 22.30 Nws. Het is weer lente tijd om uw fiets weer eens helemaal in orde te maken. 13 Ineens zien de anderen hoe de landschut vecht •net hej vuur. Hij slaat erop trapt in de vlam en dan dooft het. En alsof de wind zich wil neerleggen bij zoveel mensenkracht, trekt hij zich terug. Een ontzaglijke stilte hangt over de heide, de rosse gloed wordt doffer. Er staat iemand naast Joryt Volmar. Eerst als hij zich uitrekt en met zijn mouw langs zijn voorhoofd wrijft, bemerkt hij het. Dries Borne heeft blinkende ogen en 1 lacht achter zijn tanden, grommend. Indringers trappen we weg. wat jij, Volmar! De landschut zwijgt. Langzaam dringt het tot hem door wat de wildeman bedoelt, maar dan is Dries al weg. Joryt spuwt op de geblakerde strook heide vooi hij naar de zandrug gaat. Is het hoog genoeg?, vraagt een keuter. Joryt knikt. Daar, verder, wijst hij. nog een greppel, we moeten zeker zijn. Zelf doet hij de eerste steek. Indringers wegtrappen! Als een donkere toon blijft het in hem hangen, donkerder nqg dan de roep van de boerhoorn. Tegen de ochtend kunnen de oudste mannen naar huis gaan. Dunne rookflarden wiegelen voorbij; het proeft wrang en droog op de lippen en maakt de keel rauw. Zweder Thase schenkt de laatste koffie uit de grote kannen. Marye heeft ze gebracht met brood erbij, dp de wagen waarmee ook de spaden en zandzakken vervoerd werden. Joryt drinkt een kroes leeg en dan bemerkt hij door DIGNATE ROBBERTZ S ook hoe groot zijn honger is. Zweder reikt hem een dubbele snee brood. Ze eten zwijgend en als de wagen met de lege kroezen en kannen wegrijdt, wijst de landschut de jongeren aan die moeten blijven waken. Daarin zal niemand hem tegenspreken. Van nacht waren ze allen één. Het ging om grote dingen, waarvoor de kleine, al te menselijke, moeten wijken. Zelfs Jeep Karsten, die toch niet meer van de jongsten is, blijft en laat zich dooi de landschut een plaats aanwijzen, waar hij een greppel moet verbreden. Andres Maler heeft ook gegraven. Hij is met Arend Jan meegegaan toen de boerhoorn riep. Meer dan de anderen heeft hij, op zijn spade gesteund, naar het vuur over de heide gekeken. Hij zag Joryt Volmar op de heuvel staan en hij begreep wat het was dat nog tussen hem en Martine's vader stond. Hier zou hij het kunnen overwinnen als er niemand bij was. Nie onder een dak. Een grote warme genegenheid voélt Andres voor de zwijgende landschut, die heen en weer gaat tussen de mannen en weet dat hij zal moeten verantwoorden wat hij vannacht gedaan heeft. Hij zou naar hem toe willen gaan en niet anders zeggen dan eenvoudig: Vader! Maar voor ieder zijn aangewezen post betrokken heeft en de ouderen weg zijn, is de landschut niet meer te zien. Dries Borne en enkele jongens kijken naar de grijze auto die langs de ontginnin gen. hobbelend over het ongelijke spoor, naar hen toe komt Als hij bij de hoge zandrug stopt, komen de anderen ook nader. Bernt Vasse laat zich zo zelden zien dat ze nieuwsgierig zijn om hem te bekijken. Boven op de zandrug staande overziet hij het brandveld. Welke domkop zou dat hebben aangestoken? Het klinkt niet verontwaardigd of verwijtend, eerder een beetje spottend. Als hij de kring rondkijkt, herinnert hij zich vaag het gezicht van Dries Borne. Heel even flikkert het in zijn ogen -?n trekken zijn wenkbrauwen samen. Jurre Mensink heeft de wildeman eens te pakken gehad en meegenomen naar de landheer. Dat was vernederend geweest voor Dries, vooral omdat Bernt zei dat hij maar een pak slaag moest nebben. Mensink had dat niet gewaagd. In Bernts herinnering is het verongelijkte gezicht van de jachtopziener en daarom lacht hij. Alleen Dries, die nooit iets kan vergeten, begrijpt het. Zijn laag breed voorhoofd buigt naar voren en hij bijt het eruit: De domkoppen wonen niet hier, maar aan de andere kant van de Oeler. Dc iongens gaan een stap achteruit, ze willen er liever niet mee te maken hebben. Bernt Vasse is de landheer, al lijkt hij in niets op zijn vader. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9