KAAS OM KAAS Albarda: leider in moeilijke jaren Pensioenen financieren uit vermogensaanwas m Beloofde 50 nog veel te iljoen weinig ANB waarschuwt tegen malafide onderaannemer Koudegolf fiëSi Groot KLM-er ging heen Warboel in Chaam Vier jaar geëist tegen gemeente-ontvan ger Mr. G. van Muiden siet oplossing VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS Brits-Ned. Taptoe wordt militair-muzikale show Mr. Vrolijk„Regering zal arbeid steunen" 7 DINSDAG 18 MEI 1965 Volgens produktschap Aardappelsituatie lijkt beter DEN HAAG Met de aardappelvoor- liening lijkt het op het ogenblik wel goed te gaan. meent men bij het produktschap voor aardappelen. Sinds de tweede helft van de vorige week is er in de groothan- delspryzen een dalende tendens, die e wel nog niet In de kleinhandelsprijzen tot uiting komt. De prljsstoot naar boven begin vorige week is daar nog niet in verwerkt. Ook ais men er rekening mee houdt, dat de afgegeven invoervergunningen niet voor honderd procent plegen te wor den gerealiseerd lijkt het er volgens het produktschap op dat de totale import opweegt tegen de exort Voor financiële nood der gemeenten: Laatste jaarrede mr. Kolfschoten ASSEN De hachelijke situatie, waarin de meeste gemeenten op het ogenblik verkeren, baart de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten grote zorgen. Aldus de voorzitter van deze organisatie, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, vanmorgen in zijn jaar rede in Assen. De heer Kolfschoten Jaarvergadering in Kupersoord AMERSFOORT De voorzitter van de Algemene Bouwbedrijfs Bond. de heer A. Buys, heeft op de gisteren in het Kupersoord gehouden jaarverga dering van de bondsraad van zijn or ganisatie (78.000 leden) gewaarschuwd tegen het toenemende aantal malafide onderaannemers, koppelbazen en der gelijke in het bouwbedrijf. „Het Groe ne Hout" onder de werkgevers be dient zich in toenemende mate van deze lieden", zo constateerde de heer Buys, die daadwerkelijk medewerking van het hele bedrijfsleven onontbeer lijk acht om „tot definitieve uitsnij den van deze kwaal te geraken". Hierbij wreekt zioh volgens de heer Buys evenwel het feit. dat van overleg tussen werkgevers, en werknemersorga nisaties over algemene bedrijfstaksaan gelegenheden weineg of geen sprake is. laat staan het regelen daarvan. Het overleg beperkt zich tot nu toe tot het regelen van arbeidsvoorwaarden en so ciale voorzieningen. Het gemis van een permanent overleg- en samenwerkings orgaan doet zich al dagelijks gevoelen, aldus de neer Buys. De heer Buys meent te weten, dat de werkgeversbonden, verenigd in de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, over enige tijd een financieringsfonds zullen vormen ten behoeve van het research- werk in de bouwnijverheid. De heer Buys juicht zulks toe, maar een nare kant is dat het beheer over deze gelden vermoedelijk uitsluitend een werkgevers, aangelegenheid zal worden. De werkne mersorganisaties hebben daartegen reeds jeprotesteerd, want zij menen dat het aiet juist is in deze voor het Nederland- b volk zo belangrijke zaak de werkne- »ers buiten spel te zetten. De werkgeversopvatting, dat de gel den door ondernemers bijeengebracht gebracht worden en dus het beheer ervan primair een ondernemerszaak is. noemde de heer Buys een sprookje dat zijn bond weinig aanspreekt. DE BILT Boven Scandinavië be vindt zich een laqedrukgebid, terwijl de restanten van een oude oceaande- pressie langzaam m oostelijke richting over Engeland trekken Op de oceaan bevindt zich bij de Azoren een groot hogedrukgebied dat nog een uitloper vertoont naar IJsland en Groenland Noordelijke winden voeren aan de westzijden van het depressiegebied zeer koude lucht rechtstreeks uit hel poolgebied naar het zuiden De voor ste begrenzing van deze lucht was dinsdagmorgen tot over het noorden van ons land doorgedrongen en ver- waclvt moet worden dat de koude lucht zich vergezeld van regen, verder naar het zuiden zal uitbreiden, waardoor vooral in het zuidoosten van ons land nog een verdere temperatuurdaling zal optreden. In Schotland kwamen van nacht op verschillende plaatsen sneeuwbuien voor bi? temperaturen aar juist even boven het vrïesount in noord-Scandinaviè viel olaatse- _k sneeuw bij temperaturen onder nul. Nadat het koufront ons land is gepasseerd zullen in de koude lucht weer opklaringen voorkomen, maar deze zullen afgewisseld worden door enkele buien welke van hagel verge zeld kunnewgaan. Dè kans op nacht vorst is komende nacht nog klein maar neemt daarna toe. Zon en maan Woensdag 19 mei: Zon op 4.41. onde» 20.33 uur; maan op onder 7.09 uur Zondag 23 mei: laatste kwartier. Hoogwater Schevenlngen 19 mei: 5.23 uur v.m.; 17.48 uur n m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Ypenburg motregen Vlissingen gh. bew Eelde gh bew De Bilt gh. bew Twente regen Eindhoven zw bew Zd.-Ltmb. zw bew Helsinki motregen Stockholm regen Oslo zw. bew Kopcnh. zw. bew Aberdeen regenbui Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Innsbruck Belgrado Rome h. bew Barcelor Madrid Mallorca windstil 25 13 Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood is van oordeel, dat er niet slechts van een financiële, maar van een bestuurlijke noodtoestand sprake is. De oorzaken van deze noodsituatie liggen wat de financiën betreft zowel in de sector van de uitgaven als in die van de inkomsten. „De extra gemeentelijke uitgaven die in dit verband relevant zijn, zijn alle ten nauwste verweven met onze stijgende maatschappelijke welstand", zo zei de heer Kolfschoten. Hij noemde in dit ver band: het sterk gestegen loon- en salaris peil waar geen gemeente zich kan ver oorloven beneden te blijven, de gevol gen van de inwerkingtreding van de Al gemene Bijstandswet, een aantal prijs stijgingen in het algemeen die van de verzorgings- en verpleegprijzen in het bijzonder, de investeringen die noodza kelijk zijn ten behoeve van het expan sieve bouwbeleid, de bouw van scholen en gymnastieklokalen, de aanleg van in dustrieterreinen, de omschakeling op1 aardgas en ten behoeve van het verkeer. Uitkeringen Ten aanzien van de gemeentelijke In komsten blijft volgens de heer Kolfscho ten de voornaamste factor, dat de ver hoging van de uitkeringen uit het Ge meentefonds ten enen male achterblijven bij de. juist door de algemene welvaart, toenemende gemeentelijke uitgaven De heer Kolfschoten wees erop, dat de lasten van de Welvaart en de be stuurlijke schokken die deze met zioh brengen, in eerste instantie door de ge meentebesturen worden opgevangen, hetgeen op zichzelf natuurlijk geen on bekend verschijnsel is. Ook in tijden van economische neergang is dit het geval. Nu doet zich dus het omge keerde voor. De VNG-voorzitter vroeg zich echter af, of de middelen, waar over de gemeenten kunnen beschik ken, wel in overeenstemming zijn met de prestaties die nu, temidden van wat men zou kunnen noemen een wel- vaartscrisis, van alle zijden van haar worden verwacht. „Als wij de prin cipiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten in het oog houden, dan valt het op, dat de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten hiermee op tal van punten heel weinig in over eenstemming is", aldus de voorzichtige formulering van de heer Kolfschoten. Tal van gemeenten, waaronder de grootste, kampen met een zodanig be grotingstekort. dat het bestuur feitelijk is lam gelegd en planning op langere termijn vrijwel niet mogelijk is. In het afgelopen jaar hadden zeker 200 ge meenten geen reëel sluitende begroting. Veel andere gemeenten konden slechts na het nemen van bijzondere maatrege len een schijnbaar evenwicht tussen in komsten en uitgaven verkrijgen. Niet toereikend Mr. Kolfschoten bracht ln dit ver band in herinnering dat premier Cals in de regeringsverklaring heeft gezegd dat de gemeenten voor het jaar 1965 i additionele middelen tot een bedrag van f 50 min in het vooruitzicht zijn gesteld. ,Jk kan mij niet aan de vrees onttrekken, dat dit bedrag in verre niet toereikend zal zijn om de stijging der uitgaven, die nu eenmaal n^uw verweven zijn met onze maatschappe lijke welstand, op te vangen. De regering zal meer en meer moeten gaan inzien dat niet alleen bij economi sche crises in het verleden, maar ook bij economische hoogconjunctuur als in het heden, het Rijk en de gemeenten onder delen uitmaken van één maatschappelijk bestel, opgenomen zijn in één brede maatschappelijke stroming, en daardoor ten nauwste op elkaar betrokken. Zowel in nood als in welvaart zijn nationale en lokale samenleving één en behoren zij lusten en lasten in een rechtvaardig samenspel te delen, aldus de heer Kolf schoten. die vandaag zijn laatste rede hield als voorzitter van de Vereniging. Morgen zullen de afgevaardigden spre ken over de gemeentelijke aspecten van de ruimtelijke ordening. fcoi* jgatuieu Hoe (Van een onzer verslaggevers) Mr. di-. Horatius Albarda is de man, die in de voor de KLM moei lijkste tijd het roer van onze lucht vaartmaatschappij in handen nam: toen hij in juni 1963 tot president directeur werd benoemd was de KLM financieel op een dieptepunt. Onder zijn kundige leiding echter was de Maatschappij de laatste tijd weer hard bezig boven alle moeilijk heden uit te komen. Dat had hij zichzelf tot taak gesteld. Zodra de KLM weer gezond en gereorgani seerd was, zou hij zich weer terug trekken en dat ogenblik zou waar schijnlijk in de loop van dit jaar zijn aangebroken. Dan zou de vice-presi dent dr. G. v. d. Wal zijn taak over nemen. Het waren overigens niet alleen de laatste jaren, dat Albarda voor de KLM werkte. Toen hij tot president-directeur werd benoemd, was hij al 17 jaar bij de maatschappij betrokken, eerst als lid de raad van bestuur, later als com- aris en gedelegeerd commissaris. Bij zijn benoeming zei hij: „Ik heb voor dit bedrijf altijd een heel grote belangstel ling gehad. Het is het moeilijkste en ook het boeiendste bedrijf van alle onderne mingen, waarmee ik te maken heb ge kregen, en dat zijn er nog al wat". Inderdaad: Albarda werd vele ma len gekozen op hoge posten. Zijn hel der inzicht in financiële en economi sche problemen was in brede kring bekend. Zijn werk heeft dan ook voor het grootste deel steeds op dit terrein gelegen. BREDA Vier jaar met aftrek egens verduistering in dienstbetrek king en valsheid in geschrifte was gisteren voor de rechtbandk de eis tegen de 36-jarige voormalige ge meenteontvanger van Chaam, J. R. Voor ditzelfde delict moest ook de 39-jarige voormalige secretarieambte naar van Chaam J. K. terecht staan. Tegen hem werd tweeënhalf jaar met aftrek geëist- In de jaren 1961 tot en met 1964 zou R. ten nadele van de gemeente Chaam 123.000 gulden in eigen zak hebben ge stoken. K. verduisterde in die periode 17.000 gulden. De officier van justitie had in zijn tenlasteleging slechts een greep uit de vele frauduleuze posten in de boekhouding vermeld. Tienduizend gulden had R. nog uit de kas gepakt op 12 november 1964 nadat 's morgens was ontdekt, dat er fraude werd gepleegd. Hij was met dit geld de grens over naar België ge gaan' waar hij het opmaakte. In de kasboeken en dagboeken was op grote schaal geknoeid, verder wer den girostrookjes vervalst. De voorma lige ontvanger bekende vlot alle feiten en was uiterst bereidwillig bij het geven van inlichtingen aan de rechters. Hij ging zelfs zover, dat hij ongevraagd be kende ook eens de handtekening van de penningmeester van het bestuur van de wielerronde „De acht van Chaam" te LUNTEREN Voor een defini tieve oplossing van het pensioen- vraagstuk moeten zowel het kapi taaldekkingssysteem als het omslag stelsel afgewezen worden. Het eer ste is te kostbaar en op den duur on betaalbaar en het tweede laat teveel onzekei'heden open voor de toekomst bovendien zouden de kapitaal vorming en de bedrijfsinvestering een harde knauw krijgen. Als oplossing voor de toekomst ziet mr. G. van Muiden, secretaris van de Chr. Middenstandsbank, daarom de koppeling van het pensioenvraagstuk aan de vermogensaanwas. De pensioen fondsen dienen omgevormd te worden tot beleggingsverenigingen, die haar gelden beleggen in ondernemingen met risicodragend kapitaal. De rechtheb benden delen dan in de economische groei van het bedrijfsleven, ook na hun pensionering. De gepensioneerden zijn dan niet afhankelijk van de offers van jongeren zoals bij het omslagstelsel en bovendien wordt geen geld onttrokken aan de particuliere investeringen van het bedrijfsleven. De heer Van Muiden deed deze sug gestie in een '•ede voor de jaarvergade ring van de Ned. Chr. Verenigi.ig van Hoger Personeel. Ruime aandacht be steedde hij daarbij ook aan 't loonbeleid in Nederland. Hij sprak zich uit voor het afsluiten van cao's, waarbij gekozen kan worden voor minimum-, maximum- of zogenaamde spreidlonen. Staking of uit sluiting achtte hij alleen geoorloofd, in dien alle middelen tot overleg hebben gefaald. Hiertoe rekende hij ook arbitra- g2 door wijze mannen, te kiezen of aan Geen omslag of kapitaaldekking (Van onze soc.-econ. redactie) wijzen uit een lijst van namen, opge steld door de Stichting van de Arbeid. ou in de cao vastgelegd moeten wor den, maar liever nog in een wettelijke regeling. Meerjarige contracten De heer Van Muiden gaf de voorkeur an meerjarige contracten, die geregis treerd zouden moeten worden bij het loonbureau van het ministerie van sociale zaken. Wegens strijd met het algemeen belang kan de minister het contract on verbindend verklaren, na de Stichting van de Arbeid gehooid te hebben. De SER brengt jaarlijks een rapport uit over de sociaal-economische situatie na verschijning van Centraal Plan en ver slag Nederlandse Bank. Het volgende overleg tussen regering en Stichting van de Arbeid zal in de Rijksbegroting dan zijn nederlaag moeten vinden. Jen en ander werkt beïnvloedend op de loononderhandelingen in bedrijfstak en onderneming Worden bij de loonvor ming bepaalde grenzen overschreden dan moet de overheid en niet de organi saties ingrijpen De regering beschikt daartoe behalve over de onverbindend verklaring ook over de mogelijkheid van loonstop en loonpauze, die resp. ten hoogste een jaar en drie maanden zouden mogen duren. Tussentijds kan dan ac SER om een nieuw adrvies worden gevraagd. Behalve de werkgever zal ook de werknemer strafbaar zijn, indien nij han delt in strijd met de overheidsbepalingen voor het loonbeleid. Bij algemene maatregel van bestuur zal de regering algemene regels moeten stellen voor zaken als het minimumloon, vakantieduur, arbeidstijd, algemene loon- compensaties, enz. Evenals de lonen zul len ook de prijzen geheel vrij zijn. met uitzondering van gevallen als loonstop of loonpauze. Het overheidspersoneel zou eveneens in een vrije sfeer met de overheid over de lonen en salarissen moeten onderhan delen. De trend van het bedrijfsleven mag niet zönder meer gevolgd orden, opdat dit inflatie-bevorderend werkt. Vrijstellingen De heer Van Muiden vroeg ten slotte vrijstelling van vennootschapsbelasting voor de eerste f 10.000 winst van een N.V., vervanging van het vergunningenbeleid b(j de bouw door een partiële bouwstop en vervanging van de huurprysbeschcr- ming. Bouwsubsldies zouden alleen toe gekend moeten worden voor sociale wo ningbouw. Ter bevordering van een goede door stroming in de bewoning van de hulzen zou de huur aftrekbaar gemaakt moeten worden voor de loon- en inkomstenbelas ting. Grote gezinnen met lage inkomens zouden dan zelfs een toeslag kunnen krijgen. De verbindend en onverbindend ver klaring van ond ernemersov ereenkomsten zou meer aandacht moeten krijgen om de zelfstandigen in handel, ambacht en dienstverleningssector een doelmatiger beloning van de arbeid te waarborgen. hebben vervalst. Als bestuurslid van de ronde had hij een keer tienduizend kaar ten van een gulden laten drukken, maar van de opbrengst gaf hy maar 4.200 gulden al Minder spraakzaam Minder welbespraakt verscheen K. voor z(jn rechter. Hy had van de ont vanger meermalen verduisterd geld aan genomen. By zyn ondervraging werd duidelijk, dat het in Chaam een enorme warboel moet zyn geweest. Chaam had geen hoofd van de Be scherming Bevolking. De burgemeester zou volgens K. wel eens tegen hem hebben gezegd, dat hy maar zo lang hoofd moest zijn. Zonder dat ooit daar voor een vergoeding was vastgesteld en zonder dat K. ook maar iets voor de B.B. deed, tekenden B. en W. de man daten voor de vergoedingen aan K. vlot. Op de begroting stond voor de B.B. twee- tot drieduizend gulden per jaar. R. en K. namen dat geld maar op: K. kreeg steeds tweederde deel en R. eenderde. Demonstratie Zo waren er meer voorbeelden van de chaos waarover de rijksaccauntant C Vergeer, die als getuige werd gehoord, een rapport van 64 pagina's had opge maakt. Er waren ook, toen er een keer controle kwam van de verificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, loonstaten van gemeente-arbei ders vervalst. Men nam dan een lijst met echte handtekeningen, hield die te gen het raam, legde er de valse hjst op en trok de handtekeningen over. De voor malige ontvanger was voor de rechtbank ook zo bereidwillig om deze methode te demonstreren. Het is hoogst betreurenswaardig, zei de officier in z(jn requisitoir, dat door het totaal ontbreken van interne controle deze gemeente-ambtenaren over een groot aantal jaren de fraude hebben kunnen plegen en dat alles pas zo laat is ontdekt. Ook de verificatiedienst van de Vereni ging van Nederlandse Gemeente heeft jaren niets ontdekt, terwül er toch ook wel klachten kwamen van mensen die hun geld niet kregen. Beide verdedigers mr. F. van Liempt en mr. W. Meyer bepleitte clementie. Naar hun mening waren in de chaos te Chaam de verdachten niet de enige schuldigen. Zopdag is op 56-jarige leeftijd over leden mej. A. A. Broers, in de periode 19531958 verzorgster van de prinsessen Beatrix en Irene. ten in Leiden, waar hy in 1933 promo veerde op een dissertatie „De sche boycot". Inmiddels was in 1929 secretaris ge worden van de zgn. „Bezuinigingsconv missie", die in 1932 overging in de com- missie-Wel ter. Vervolgens trad hy ir dienst van de generale thesaurie van het ministerie van financiën, waar hy ver scheidene rangen doorliep. In het najaar van 1940 verliét hy de staatsdienst als waarnemend thesaurier-generaal, trad toen toe tot de bankiersfirma Hel dring en Pierson in Den Haag. In 1944 werd de heer Albarda door het college van vertrouwensmannen aangezocht na de bevrijding van Ne derland tijdelijk de leiding van het ministerie van financiën op zich te nemen als secretaris-tgeneraal. Naar aanleiding daarvan nam na de be vrijding zijn lidmaatschap van de ge noemde bankiersfirma een einde. Eind 1945 bedankte de heer Albarda als secretaris-generaal. Hij werd in het voorjaar 1946 benoemd tot directeur van de Nederlandse Handel Maatschappij, welke functie hy tien jaar vervulde. De algemene vergadering van aandeel houders van de KLM benoemde hem in april 1946 tot lid van de toenmalige raad van bestuur. Bij besluit van de buiten gewone algemene vergadering van deelhouders der KLM werd mr. Albar da in augustus 1956 benoemd tot lid de nieuwe raad van commissarissen, waarin opgenomen werden de leden de tot dat ogenblik bestaande raad van bestuur. Handel en industrie Hij bekleedde bovendien nog ta van besturende functies in de Neder landse handel en industrie. Hij was o m. gedurende twaalf jaar voorzitter van het centraal orgaan voor de eco nomische betrekkingen met het bui tenland. Samen met oud-minister Steenberghe heeft de heer Albarda opgericht het instituut voor de be vordering van de Nederlands-Ameri kaanse industriële samenwerking. Lange tijd bekleedde hij het voorzit terschap van het centraal instituut voor de industriebevordering. De heer Albarda is van het begin af lid ge weest van de commissie-Hirschfeld, die de Nederlandse regering heeft ge adviseerd bij de besteding van de te genwaarde van de Marshall-hulp. Commandeur O.N. Mr. Albarda had daarnaast een zeer grote internationale ervaring. Hy werd voor zijn gedurende de bezetting richt voorbereidend werk op monetair gebied na de oorlog benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Onlangs heeft de Koningin hem benoemd tot commandeur in de orde van Oranji Nassau. Geestig Oud-president-directeur van KLM, de heer I. A. Aler. die de heer Albania goed heeft gekend, verklaar- J. D. Backer directeur algemene zaken van de ANWB DEN HAAG Het bestuur van de A.N.WJ5. heeft tot directeur algemene zaken van de toeristenbond benoemd de heer J. D. Backer, tot voor kort commandant van een in West-Duite land gelegerd verkenningsbataljon. De heer Backer, die de rang van luitenant-kolonel bij de cavalerie be kleedde, is op 19 oktober 1916 geboren te Vlaardingen Voor zijn ondergrondse activiteit als krijgsgevangene werd hij onderscheiden met de Verzetster Oost-Azië. Na zyn be vrijding was hij o.m. belast met de repa triëring van 33.000 krijgsgevangen Ja panners van het eiland Halmaheira. Recepten vervalst: twee maanden BREDA De Rechtbank heeft de 56-jarige huisarts te Ulvenhout, P. v. L„ wegens het vervalsen van recepten waarop verdovende middelen werden verkregen, schuldig bevonden aan vals heid in geschrifte en veroordeeld tot twee maanden met aftrek van twee maanden voorarrest. Vandaag bij v.d. Brink Kc* 24.95 Special British mittmery at van den Briok's 9hops de het ontzettend in hem te hebben gewaardeerd, dat hij, toen de KLM in de moeilijke periode kwam, niet aan de kant is blijven staan, zich niet af zijdig heeft gehouden. Integendeel, de heer Albarda heeft hoewel hij wist dat aan het president-directeurschap in dergelijke omstandigheden geen eer te behalen was, de functie aanvaard. Hij heeft het, gelukkig beleefd, dat hi| heeft kunnen zeggen dat hiy kon te rugtreden omdat de zaak in het spoo* is, aldus de heer Aler. De heer AI-» barda was een beweeglijk en zeer geestig man. zo besloot de heer Aler zijn commentaar. Donderdag in Europahal van RAI (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM „Denk er wel aan, dat deze taptoe niet alleen een muzikaal feest is. Het is meer een militair vertoon, gebaseerd op het Londense Royal Tournament". Zo karakteriseerde captain P. E. C. Bei-ger van de Royal Navy de grote Anglo-Nederlandse Taptoe, die in het kader van de Britse Week a.s. donderdagavond in de grote Europa hal van de nieuwe RAI te Amster dam haar eerste uitvoering beleeft in aanwezigheid van koningin Ju liana en prins Bernhard eri die daar na nog vrijdagavond en zaterdag ('s middags èn 's avonds) te zien is. Afwisseling Nu het belooft inderdaad een enorme show te worden met veel afwisseling van muziek en allerhande spectaculaire demonstraties. In het totaal zijn er 300 Nederlanders en 500 Engelsen en Schot ten bij betrokken. Iedere Britse eenheid, die voor deze Taptoe is uitgekozen, heeft speciale banden met Nederland. Zo vocht het Parachute Regiment, waarvan twee muziekkorpsen spelen, bij Arnhem en de 52ste Lowland Division alsook het 41ste Commando Royal Marines vochten voor de bevrijding van Walcheren. In verband Vierde lustrum Stichting 1940-1945 AMSTERDAM De nieuwe regering heeft een open oog voor de wensen van de Stichting 19401945. Aldus minister Vroiyk op een buitengewone bbeenkomst van de stichting ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan. De regering, aldus de minister, erkent de opdracht van de gevallen verzetsstrij ders. Zij erkent de noodzaak die ere schuld te honoreren met wettelijke voor zieningen. De bijeenkomst werd ingeleid door de algemeen-voorzitter, mlmiste. Smailen- broek. de man die tijdens het verzet het idee voor deze stichting ontwierp. We gens zijn benoeming in het kabinet droeg hy zyn functie over aan mr. A. H. van Namen, rechter te Amsterdam. In diens plaats aanvaardde dire. D. Mulder de functie van algemeen secretaris en volg de mr. K. A. M. Bastiaensen deze als tweede penningmeester op. In zijn rede beklemtoonde minister Smallenbroek. dat de ttichting nog niet kan en mag wonden geliquideerd. Minister Vroiyk reikte aar. vyf „wer kers van het eenste uur" de versierselen uit. behorende by Komimklyke onder scheidingen. Zo werd tot officier tn de orde van Oranje-Nassau benoemd de beer J. H. J. Kersten, hoofddirecteur van de stichting, tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer H. Ottevanger (burgemeester van Kollum) hoofdbestuurslid. daarmee zullen 250 kinderen uit Arnhem en Renkum by de Generale Repetitie op woensdag aanwezig zijn. Opzienbarend Dit 41ste Commando Royal Marines (dus de commandotroepen van het Korps Mariniers) neemt een van de opzienbarendste gedeelten van het programma voor zijn rekening, nl. een competitie tussen vier ploegen in het transporteren van zware mortiers over een traject van hindernissen van meer dan 4 meter hoog. Een demonstratie van over de honderd exercities zonder commando geeft de Queens Colour Squadron of the Royal Air Force dus te vergelijken met een dergelijke exer citie op Taptoe Delft) en jonge matro zen van het opleidingsschip H.M.S. St. Vincent zullen een voorbeeld van hun lichamelijke training geven over hoge springbokken, waarna ze de traditio nele horlepijp zullen dansen. Maar zeker even boeiend zal worden het op treden van 90 Schotse dansers, die de kilts van tien beroemde regimenten dragen en de „eightsome reels" ten beste zullen geven. En natuurlijk zün dan ook niet ver geten dc „Military Band Pipes and Drums of the Royal Highland Fusiliers", de doedelzakspelers van een van de oud ste regimenten van het Britse leger. Speciale compositie Wat de muziek verder betreft de Marine Kapel van de Kon. Marine samen met de Royal Marines Band of Plymouth Command openen samen deze Taptoe en het Engelse orkest zal dan een speciale compositie van de dirigent „Amsterdam", ten doop houden. De Johan Willem Friso Kapel speelt om en om met de Massed Bands of the Parachute Regiment (die als regimentsmars heeft de„Wal- kürenritt" van Rich. Wagner, tot onze grote verbazing!) En de Kapel van de Kon. Luchtmacht vindt naast zich de Band van de Royal Air Force uit Duits land. de enige beroepskapel van de R.A.F. Ook de Amsterdamse Politie Kapel doet mee. De Londense Metropolitan Police vaardigde echter geen muziek kapel af, maar haar „Motor-cycle demonstration team". En ten slotte tre den alle bands samen op onder leiding van majoor H. F. W. van Diepenbeek. Het is een show. die wat het muzikale gedeelte betreft, erg bont van opzet is. Maar de „director of music", majoor H. F. W. van Diepenbeek, had dan ook met zo veel factoren rekening te houden! In de entreeprijs is zowel de toegang tot de Taptoe als tot de Boekenmarkt be grepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7