Het was al erg lang geleden Mijnwerkers door explosie tegen de muur verpletterd Der Spiegel brengt nu Adenauer in liet nauw 't is weer tijd voor Overlevende vertelt over ramp Engeland en Nederland willen Kennedy-ronde tot een succes maken DINSDAG 18 MEI 1965 Koningin Elizabeth in Bondsrepubliek Denkbeeldige streep onder het verleden (Van een onzer redacteuren) UET BEZOEK, dat koningin Eliza. beth II van Engeland dezer da gen aan de Bondsrepubliek brengt is voor de Duitsers een hele ge beurtenis. Het is niet voor het eerst, dat leden van het Britse vorstenhuis na de tweede wereld oorlog een bezoek aan West- Duitsland brengen. Prins Philip, de echtgenoot van de Britse vorstin en prinses Margaret, haar zuster, maakten de reis al eerder aker. Wel was het heel lang geleden, dat een regerende Britse koning of koningin een officieel bezoek hadden gebracht. In de afgelopen twintig jaren is bij tal rijke gelegenheden gepoogd, een Brits koninklijk bezoek aan de Bondsrepubliek te organiseren. Dergelijke pogingen werden in Londen telkens vriendelijk doch resoluut van de hand gewezen. De Britten stonden nog altijd zeer gereserveerd tegenover hun vijan den uit twee wereldoorlogen. Zij doen dat nog. Dat neemt echter niet weg, dat er nu eindelijk een denkbeeldige streep onder dit verleden is gezet. Tien dagen blijft de vorstin in de Bondsrepubliek. Zij zal ook een bezoek aan Berlijn betrekkingen tussen beide landen er in de loop van de jaren niet beter op geworden zijn. Zoals men weet had Adenauer toch al niet zulke prettige 'ervaringen met de Britten. Kort na de tweede wereldoorlog, toen hij weer burgemeester van Keulen was gewor den. zetten de Britse militaire autori teiten. die niets van zijn autoritaire optreden moesten hebben, hem aan de kant. En het valt te begrijpen, dat men het in Engeland helemaal niet prettig vond, dat Adenauer later kan selier van de Bondsrepubliek werd. Anderhalf jaar geleden moest „der Alte" echter zijn plaats afstaan aan Ludwig Erhard. Sindsdien werd reke ning gehouden met een spoedig be zoek van de Britse vorstin aan de Bondsrepubliek. En nu is het dan eindelijk zo ver gekomen. Goed bewaakt Aan het bezoek zijn vele maanden van voorbereiding voorafgegaan. De Duitsers hebben kosten noch moeite gespaard om het de vorstin zoveel als maar mogelij'k is naar de zin te maken. Zij hebben dan ook niets aan het „toeval" overgelaten. De trein, waarin het Britse vorstelijke gezel schap de reis door de Bondsrepubliek maakt en waarin Elizabeth II en haar gevolg acht van de elf nachten die het bezoek telt zal doorbrengen, wordt bijzonder streng bewaakt. Als de vorstin een boottochtje over de Rijn gaat maken, zorgen kikvorsman nen er onder de waterspiegel voor, dat er geen onaangename dingen kunnen gebeuren. Slechts drie nach ten brengt het gezelschap niet in de trein door. Twee nachten verblijft het in hotel Petersberg bij Bonn, dat bij wijze van spreken weer „gloednieuw" is ge maakt en voor deze speciale gelegen heid in zijn geheel door de regering te Bonn is afgehuurd. Een nacht vertoeft het koninklijk paar in het kasteel in Salem in Zuid-Duitsland. aar familie van koningin Elizabeth woont. Adenauer heeft verschillende malen getracht, de instemming van de Britse regering te verkrijgen voor een offi cieel bezoek van koningin Elizabeth aan de Bondsrepubliek. Hij werd in Londen koel bejegend. Men zegt wel, dit deze houding Van de Britten er mede oorzaak van is geweest, dat de Berlijn Als er niets bijzonders gebeurt, zal de vorstin ook een bezoek aan Berlijn brengen. Aanvankelijk had het er op geleken, dat dit bezoek geen doorgang zou kunnen vinden. Er moeten nl. 160 km boven het door de communisten beheerste Oost-Duitsland worden ge vlogen. Zou er opnieuw een politieke Der Alte wilde Gelden laten arresteren uitspraak is gedaan waarbü uitgever Augstein en waarnemend hoofdredacteur Ahlers van het Westduitse weekblad Der Spiegel van vervolging zijn ontslagen, is daarmee de kous nog lang niet af. Der Spiegel borduurt nog lustig ons blad had gewaarschuwd voor een komende politie-inval en daarom wil de hij Gehlen doen arresteren." Daar komt bij dat Adenauer toch al wan trouwend stond tegenover Gehlens activiteiten omdat bepaalde delen uit het artikel van Der Spiegel over de NAVO-oefening Fallex aan de inlich tingendienst ter lezing waren voorge legd en als niet geheim waren terug gezonden. Geen aanleiding Minister Stammberger wilde niet op het voorstel van Adenauer ingaan omdat hij meende dat daartoe geen aanleiding bestond. Volgens de akte van beschuldiging van 1962 zou het tijdschrift landverraad hebben ge pleegd. Maar de gerechtelijke vervol gingen zijn, zoals bekend, nu alle crisis over Berlijn ontstaan, zoals in het voorjaar het geval is geweest, dan wordt het bezoek geschrapt. Gaat Elizabeth II wel naar Berlijn, dan zal zij na meer dan 56 jaar het eerste Britse staatshoofd zijn, dat een visite brengt aan de oude Duitse hoofdstad. In de tijd, toen haar overgrootvader Edward VII 15 maanden voor zijn dood bij zijn neef keizer Wilhelm n voor een staatsbezoek aan Duitsland vertoefde en vooral Potsdam en Ber lijn bezocht, zag het er daar heel anders uit dan nu. Niet alleen is na al die tijd de landkaart grondig veranderd. Tussen de twee bezoeken liggen twee we reldoorlogen, de Russische revolutie, het einde van het Duitse keizerrijk, de nationaal-socialistische periode, die «indigde in een grote catastrofe. Versperd Bijna alle plaatsen, die Edward VII 56 jaar geleden bezocht, zijn thans taboe voor Elizabeth II. In het westen van Berlijn, op een steenworp afstand van de stad Potsdam, het prototype van een voormalige Pruisische stad met het slot van Frederik de Grote, Sanssouci en met zijn kastelen, palei zen en kerken uit een groot verleden, eindigt tegenwoordig de rit van de Westberlijners en hun gasten aan de Glienicker Brucke, die de communis ten op zeer cynische wijze de „Brug van de eenheid" noemen en met prikkeldraad en slagbomen versper ren. In het centrum van de stad staat de Brandenburger Tor. waarvan de middelste doorgang destijds was ge reserveerd voor de vorst en zijn gasten. Die poort is nu verdwenen achter de „muur van Ulbricht", die dwars door Berlijn is opgetrokken. Nog verder naar het oosten, achter Ber- lijns vroegere pronk- en paradelaan Unter den Linden, ligt de gapende leegte van het plein, waarop het slechts gering beschadigde stadskas- teel stond, dat Ulbricht in 1950 in de' lucht liet vliegen. Demonstratie rpONYPANDY (Wales) „Het 1 verschrikkelijk. Het was de beroemde musea evenmin bezoe- alsof wij in de hel liepen". Zo be ken als de monumenten van Potsdam. Zij zal slechts toegang hebben tot schreef de 31-jarige mijnwerker Pruisische kastelen van Berlijn, Char- lottenburg en Bellevue, de Berlijnse residentie van bondspresident Ilein- rich Lübke. Ook moet zij genoegen nemen met een ontvangst in het raadhuis van Schöneberg, de residen tie van burgemeester Willy Brandt. In haar programma is ook een bezoek opgenomen aan het Britse garnizoen, dat samen met Amerikanen en Fran: sen al twintig jaar op symbolische wijze de vrijheid en veiligheid van de Westberlijners garandeert. Niettemin vinden Duitsers en West berlijners het bezoek aan Berlijn van grote betekenis. Het demonstreert weer eens, welke betekenis de Britse regering hecht aan de verdediging, van het vrije deel van Berlijn. En de regering van kanselier Erhard zal heel tevreden zijn, als het bezoek van Elizabeth II ook in dit opzicht een succes wordt. Myrrhiddin Pritchard, één van de twaalf overlevenden van de ramp, de situatie 185 meter onder de grond op het ogenblik van de ont ploffing. „De explosie was vreselijk. Enke len van ons werden door de kracht van de ontploffing tegen de muur geslingerd, waar zij levenloos neerzegen. Kortom het was voor mij een verschrikking", zo vertel de. Pritchard, die aan gezicht en Bij de ingang van de mijn te Tonypandy in Wales wachtten familieleden van de mijnwerkers op bericht over hun man, vader, broer of zoon. handen brandwonden heeft opge lopen. Zijn ploeg van zes man had een rustpauze aan het hek naar de galerij. Dit was wat hij zich herinnerde: „Wij spraken over bingo. Plotseling kwam er een luchtstoot. De twee mannen die stonden werden tegen de grond gesmeten. Alles werd zwart omdat het stof zo dicht was. De windstoot duurde maar een paar se conden maar hij was verschrikkelijk. Hij sloeg onze helmen af en wij wisten niet waar wij waren. Wij zagen geen vlam of iets, maar het lawaai van de luchtstroom die ons in het gezicht sloeg was genoeg. Wij konden zelfs het licht van onze lam pen niet zien". Hij vertelde, dat direkt na de ontploffing de mijnschacht vol met rook was, zodat zij in paniek geraak ten. „Wij konden de in nood zijnde collega's door de enorme rookontwik keling niet helpen. Een ogenblik .dachten wij dat wij zouden stikken. Het enige wat wij konden doen was rustig afwachten op de dingen die j zouden komen. Wij wisten dat in een op de kwestie door en heeft geseponeerd. Er loopt alleen nog een Adenauer ervan beschuldigd in november 1962, toen hy nog bonds kanselier was, aan de toenmalige (socialistische) minister van justi tie Stammberger voorgesteld te hebben het hoofd van de West duitse inlichtingendienst Gehlen te doen arresteren. Adenauer ontkent de juistheid van dit bericht, maar Stammberger die thans socialis tisch Bondsdaglid is, heeft ver klaard dat het bericht wel juist is. „Adenauer", aldus Der Spiegel, „had de indruk dat een lid van de inlichtingendienst de redactiestaf van NATIONALE vervolging tegen de Westduitse luch.t- maehtkolonel Martin, die ervan wordt beschuldigd de redactie van Der Spie gel geheime gegevens in handen te hebben gespeeld, die in het aange vochten artikel werden verwerkt. De Gaulle schenkt Chileens jongetje geld voor woning SANTIAGO De Franse ambassadeur in Chili heeft een chèque voor 7.000 escudos (ongeveer 5.500 gld.) over handigd aan de familie van een vijf jarig jongetje, dat vorig jaar tijdens het bezoek van president De Gaulle aan Chili werd aangereden door een motorfiets. Het jongetje werd gewond en verloor een oog. Het geld is bedoeld om voor hem en zijn ouders een huis te gang naast ons een aantal van onze l kameraden door de explosie gedood I moest zijn. maar we konden totaal1 niets uitrichten", zo zei Pritchard. IN ANGST De mijnwerker vertelde, dat hij samen met zijn vrienden drie uur in angst onder de grond had gezeten, eer zij konden worden gered. Intussen deed men boven alles wat mogelijk was om de opgesloten mannen te bevrijden. Politie, brandweerlieden, mijnwerkers van andere mijnen werkten koortsachtig aan de redding van de opgeslotenen. Eindelijk, na uren van hard werken kon de eerste man naar boven worden gehaald, toen de tweede, derde tot en met de twaalfde. Voor de 31 anderen kon niets meer worden gedaan. BEDROEFD De twaalf geredde mijnwerkers werden door hun familieleden, die vijf uur in de stromende regen in spanning hebben gewacht, met tranen in de ogen begroet. Maar de verwan ten van de omgekomen mannen gin gen diep bedroefd naar huis. Inmiddels heeft de minister van energievoorziening, Lee, in het Lager huis aangekondigd, dat er een onder zoek zal worden ingesteld naar de juiste toedracht van dc ramp. Het is de tweede keer dat zich in deze mijn een ramp voorgedaan heeft. De eerste gebeurde in 1905, waarbij 33 mensen om het leven waren gekomen. Vriendelijk gebaar King gebruiken is: uizelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien- delijk gebaar waarmee u an deren deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking. Blanke mijnwerkers staken voor negers JOHANNESBURG Blanke mijn werkers in de Zuidafrikaanse kolen mijnen hebben gisteren het werk voor 48 uur neergelegd ter ondersteuning van promotie-eisen voor hun Afri kaanse collega's. In de goudmijnen :s reeds met succes een proef genomen met de benoeming van negers in functies die steeds uitsluitend voor blanken waren bestemd. U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen JJH ee*i Kij, I Buitenlandse reizigers 3 Onder de zeer vele ge- zijn gisteren op het vlieg veld Orly in Frankrijk onthaald op bloemen, parfum en een glas cham pagne, als inleiding van een Franse vriendelijk heidscampagne, die dient om het teruglopen van het toeristische bezoek aan Frankrijk tegen te gaan. Deze kleine ge schenken zullen de ge hele zomer worden uit gereikt. Tevens heeft men „glimlach-eheques" inge steld, die de gast kan toe wijzen aan de Fransman, die zich het meest bemin nelijk tegenover hem heeft gedragen. schenken, die koningin Elizabeth van Engeland zal ontvangen gedurende haar komende officiële bezoek aan IVest-Duits- land bevond zich ook een voor haar eenjarig zoon tje bestemde speelgoed- beer. „Bevond", want de jeugdige prins krijgt de beer niet. Volgens de Frankfurter Allgemeine komt dat, omdat zijn voorkomen niet verstan dig genoeg was. Men wil de vermijden dat prins Edward bij het groter worden de indruk zou krijgen, dat de Duitsers lijdensakte tekende en met de begrafenisonder neming. Amerikaanse luchtvaart autoriteiten hebben be kendgemaakt, dat in een week alleen al in Los An geles en omgeving 58 radio-installaties voor het openen van garagedeuren moesten worden wegge nomen, omdat de naviga- tie-signalen van vliegtui gen werden gestoord. An ders zou een piloot koers kunnen zetten naar een garage-deur. Omgekeerd worden deuren soms ge opend of gesloten als een vliegtuig overvliegt. AMSTERDAM Nederland en ingeland zullen nauw samenwer ken om de Kennedy-ronde tot een ;ucces te maken. Dit vertelde gis teren de Britse minister van han del Douglas Jay, in het Amster damse Hilton-hotel tijdens een ver gadering in het kader van de Brit se Week. Aanwezig waren prins iBernhard, prinses Margaret, lord j Snowdon en vele autoriteiten. I De Kennedy-ronde moet slagen, al dus de heer Jay om de tarief muren te NEW YORK Het hoofdkwartier vanhechten. Dat komt de minder ont- de Christian and Missionary Alliance!^lk^®lde, landen ten goede maar ook heeft bericht ontvangen ven he, Cantbo- djaanse Rode Kruis, dat via deze organi- Het is volgens hem geen wonder dat de Britse Week in Amsterdam wordt gehouden en hij illustreerde dit aan de hand van cijfers waaruit duidelijk bleek dat de handel tussen Nederland en Engeland nog steeds groeiend is, ondanks het feit dat beide landen in verschillende economische blokken De groei van de Britse export naar Nederland van bepaalde produkten is de laatste vier jaar sneller gegaan dan die vanuit de gemeenschappelijke markt voor dezelfde produkten naar Nederland. Dat bewijst, aldus de heer Jay. dat het de moeite waard is ka genichten. dat zij nog in leven waren handelskontakten te intensiveren, los ssasssts ,arieve" °f "mtk' verrichten. Via het Rode Kruis van a TVJTTTtf Cambodja is het nu de naaste verwanten LHAiWAil I JdIn van de drie Amerikanen mogelijk, om strikt persoonlijke brieven te schrijven. Ook mogen zij voedselpaketten sturen. satie briefwisseling mogelijk is met drie zendingsarbeiders, die sinds drie jaar in Vietnam vermist werden. Hiermee heb ben hun familieleden voor het eerst de zekerheid gekregen, dat de zendelingen og in leven zijn. De drie Amerikanen, dr. Ardel Vietti, v. Archie Mitchell en Dan Gcrber leidden een melaatseninrichting in Viet nam, toen zij op 30 mei 1962 werden overvallen door een bende guerillastrij- ders. Alle nasporingen waren sindsdien tevergeefs. Er circuleerden echter talrij- een bezoek aan de diamantslijperij Van Asscher in de Tolstraat waar 57 jaar geleden de beroemde Cullinan- diamant werd gekloofd en geslepen. De twee grote stenen daarvan zitten in de Britse scepter en de kroon. Aan de Prinses werd slijper J. Polk voor gesteld die juist 40 jaar bij het bedrijf werkzaam is en twee jaar geleden voor haar huwelijk een dia mant sleep. De Prinses droeg de ring met deze steen. Als eerbetoon aan de Prinses was in een der kamers op een diep blauw fond in diamanten een fraai gekroon de M neergelegd, bewaakt door vier man. De 426 karaat die er lagen hadden een waarde van maar liefst vijf miljoen gulden. Oudenbosch krijgt maankijker OUDENBOSCH De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek zal de volkssterrenwacht „Si mon Stevin" in Oudenbosch een maan kijker cadeau doen. Dit observatorium wordt geleid door broeder Eric. Deze verweierf bekendheid door zijn publika- ties op wiskundig gebied, die onder meer onder de schuilnamen Bruno Ernst en Ben Engelhart van de pers kwamen. De maankijker is afkomstig uit het laboratorium voor geodesie van de tech nische hogeschool in Delft. De Delftse hoogleraar prof. R. Roelofs heeft er destijds gedurende het internationale geo- Aan het eind van de morgen brach- fysische "laar "wa ar npmln sVn" ten prinses Margaret en lord Snowdon I mee ?edain waarnem,n*cn °P A»a"«

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5