Toon Hermans vestigde record: 5.64 miljoen mensen bij bnis Brick Bradford Onderzoek NRU/NTS naar kijk- en luisterdichtheid Jesje en Josje Lichte muziek en het nieuws populair Senmoet IFIasticolor halen!! i DE STENEN ZONDEI 15 VRIJD Vr, 21 MKT 1065 ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN WAT 15 orr? HCT WAREW AUCMMl TREPFERS MAAR DOEM CAT CHWG wr ITHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-l ETHERGOLVEN- (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM Vierennegentig procent van de Nederlandse tele visiekijkers (of ruim 5,6 miljoen) van 15 jaar en ouder heeft de One-manshow van Toon Hermans gezien. En Toon Hermans haalde daarmee een nog niet bereikte niek in de vaderlandse kijkdichtheid. De klucht met Joop Doderer „Drie is teveel" op Oudejaarsavond kwam heel dicht in de buurt van Hermans' One-manshow. Die werd door 90 pet. van de kijkers gezien. Deze cijfers zijn bekend geworden, dank zij het nog wel experimen tele, maar toch wel intensieve on derzoek, dat de Afdeling Studie, Documentatie en Onderzoek van de NRU en NTS voortaan regel matig zal laten instellen door In- tomart uit Hilversum. De resultaten van de eerste periode (van 1 januari tot en met 26 februari j.l.) zijn nu bekend gemaakt. In tomart werkte met twee steekproeven (één voor radio en één voor televisie) van elk 1500 personen, die beide represen tatief zijn voor de Nederlandse bevol king van 15 jaar en ouder. Op deze manier werden wekelijks, door mid del van schriftelijke ondervraging, de luisterdichtheid en de waardering van circa 150 radio-programma's en de kijkdichtheid en waardering van geveer 100 televisieprogramma's En omdat de onderzoekers 1 pet. voor de televisie op 60.000 personen stelden, blijkt uit deze cijfers, dat Toon Hermans door 94 x 60.000 i mensen boven 15 jaar, oftewel 5.640.000 kijkers is gevolgd. Om dus 1 het aantal kijkers te berekenen, moeten de hieronder gegeven per centages steeds met 60.000 worden vermenigvuldigd. Het eerste NTS-journaal op Nederland I behaalde in de onderzoekperiode een kijkdichtheid van 60 pet., met een top van 73 pet. op de avond van de Toon Hermans-show. Het tweede journaal werd aanzienlijk minder bekeken. Dit kwam slechts tot een gemiddelde van 30 pet. De actualiteitenrubrieken van de diver* omroepverenigingen werden natuurlijk ook onder de loep genomen. Brandpunt van de KRO was met 55 pet. het meest bekeken programma, dan volgde VARA's Achter het Nieuws met 52 pet., dan AVRO's Televizier met 49 pet. en Atten tie van de NCRV met 45 pet. De onderzoekers tekenden bij deze cijfers aan. dat in de periode AVRO en NCRV; elk maar één actualiteitenuitzending had- den en wel op zaterdagavond. De geën- i quetteerde kijkers konden over deze pro- gramma's ook hun waarderingscijfer ge-1 ven. en wel volgens de schoolrapporten- j norm van 1 tot en met 10, met 5 als bijna voldoende en 6 voldoende. Zij kenden aan genoemde tv-uitzendingen gemiddeld 6.9 toe. AMUSEMENT Toon Hermans vestigde met zijn One- man show ook een record met het waarderingscijfer. Hij kreeg gemiddeld 8.5. De show van ..Holiday on Ice" (met Sjoukje Dijkstra) had een kijkdichtheid van 88 pet. en een waardering van 7.8. de finale van het Nationale Songfestival 88 pet (7.2). Stiefbeen en Zoon 84 pet. (7.91. Rudi Carrell 80 pet. (7.1). De buitenlandse filmseries mochten mógen zich lariteit verheugen, meeste belangstelling, de bewoners van de Ponderosa Ranch werd door 80 pel. van de ondervraagden bekeken en zij gaven er een waardering van 7.7 aan. ..De Beverly Hillbillies" van de NCRV werden goede tweede met 69 pet. en 7.6, dan volgde AVRO's Dick van Dykeshow met 65 pet. FILMS De maandagavondse speelfilm van de NTS kreeg een gemiddelde kijkdichtheid van 66 pet. en een gemiddelde waarde ring van 7.5. De hoogste cijfers haalde de romantische rolprent Jane Eyre met 77 pet. en 7.8. De grootste waardering kreeg de film Ketenen van de haat" over de aan elkaar gekoppelde blanke en de neger, die uit de gevangenis vluchten. Churcliills dood voor radio en tv HILVERSUM In het kader van het continue programma-on derzoek van NRU en NTS werd speciale aandacht gewijd aan pro gramma's, die bij het overlijden van Sir Winston Churchill werden uitgezonden. Het tweemaal uitge zonden klankbeeld kreeg in totaal 2.220.000 luisteraars, de reportage van de uitvaart werd door 1.450.000 mensen gehoord. Dc documentaire, die de tv uitzond over het leven van Sir Winston werd door 2.950.000 kij kers gezien, de Eurovisie-reportage met commentaren van Wilson, Home en Macmillan door 2.2 mil joen. Circa 5 miljoen mensen ke ken naar de reportage van de begrafenis, oftewel 84 pet. Onge veer 2.5 miljoen kijkers bleven de gehele tijd aan het toestel, vier miljoen mensen keken 2 uur' of de kunnen zelfs door ner_ dikte van 100 m niet worden tcgenge- yen- houden. Die harde straling, bestaande energierijke 1818) Een wet op het terrein v natuurkunde vertelt ons, dat de ener gie van een straling omgekeerd even redig is met de golflengte. Hoewel dit een wijsheid schijnt, waar we in het diep in de mijnen door en gaan door hebbeni alles heen. Zo mat de Nederlandse teei dat een voltreffer kreeg, bleek Inodlaag ter werden door hem de hogere lagen de atmosfeer ingezonden, waar zij 30 km hoogte urenlang werden dringt tot blootgesteld aan het bombardement de kosmische stralen. Ieder kreef- dagclijks leven weinig geeft zij ons toch wel enige houvast hoogleraar Clay in de Domaniale te zijn gedood. Nu is dat op zichzelf ..ijkheden mijnen van Kerkradc tengevolge van niet alarmerend, maar het schenkt ons i het rode kosmische straling 3 ionenparen per toch in ieder geval de overtuiging. zijn dat ook al bemerken we niets i hoogte door het voortdurende bombardement In het van kosmische deeltjes, waaraan wij bloot staan, er toch iets in ons verandert. Dat is inderdaad het geval. En die veranderingen die in ons plaats vin den zijn zó fundamenteel, dat het oudheidkundig onderzoek er een me thode uit heeft ontwikkeld, waardoor het mogelijk is oude organische res- „lgemeen kan men zeggen, dat de tanten met grote nauwkeurigheid te lichaam, maar zelfs door de kosmische straling op 30 km hoogte dateren. Om dit uit de doeken te huis heen gaan. Van ongeveer 200 maal zo sterk is als op doen. moeten wij teruggrijpen naar het aardoppervlak. In de vijf minuten de belangrijke ontdekking die W. F. stralen, een mengsel van zowel gela- die u wellicht nodig hebt om dit Libby kort na de Tweede Wereldoor den als neutrale deeltje en elektro- artikeltje te lezen, hagelen ruim 3,5 log deed en welke ontdekking bij het magnetische golven, dat uit de we- miljoen van deze automaire deeltjes uitreiken reldruimte tot ons doordringt. Deze kosmische stralen blijken een enorm doordringingsvermogen te bezitten, Toch moeten we de uitwerking hier- liclit werken immers nauwelijks op de }'*®r norn^'e l^^L^Op gevoelige fotografische plaat in, maar de veel kortere violette golven maken dc plaat in een oogwenk zwart, want hun golflengte is kleiner en daardoor is hun energie groter. De energie van de nóg kortere ultraviolette golven is zelfs zó groot, dat de stralen in staat zijn door onze huid heen te dringen. En de duizendmaal kortere Röntgen stralen gaan zelfs door ons hele lichaam heen. Nog rijker aan energie zijn de gammastralcn. die niet alleen deze orde zijn ook de kosmischi de Research Corpora- door u heen. zonder dat u het tion Reward werd gekenschetst als bemerkt of er schade van ondervindt. i de zachte kosmische stralen gaan door een 10 cm dikke loden plaat heen en de hardste van deze stralen i niet onderschatten, zoals dc Zwit serse hoogleraar Eugster heeft aange toond. Bijna 200.000 kreefteëieren de kijkers zag Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klassieke grammofoonmuziek. 7 40 Geestelijke liedei neons ill een prote popu- igemiddeld» de toneelstukken op don- li» iSS mtan"'Mv's'Slrd"' eUin," nïTv^ntunn van waardcrin« wa' U sratnina ,8.30-8 10 Nieuwst 12 00 AnjJiiu. 1 D„nd.!!Ieï noHet sPel -Portret van een Moord was in 1 12.03 Lichte muziek iopn) 12 24 Marktberich- Bij de radio-uitzendingen: HILVERSUM Over de periode van januarifebruari 1965 heeft Into- mart ook voor de radio het begin gemaakt 'biet het continue dnderzoek naar de luisterdichtheid. Hiervoor werden eveneens 1500 personen boven 15 jaar regelmatig schriftelijk onder vraagd. De onderzoekers stelden voor de radio 1 pet. op 80.000 mensen en beperkten hun activiteiten tot 8 uur 's avonds. In het algemeen kon worden vastge steld. dat vóór 10 uur 's morgens 37 pet. naar de radio luisterde. Tussen 10 en 13 uur eveneens 37 pet., van 13—17 uur 34 pet., en van 17—20 uur 40 pet. Op zaterdag en zondag lagen die cijfers voor de periode van 7—10 uur 's morgens lager en wel op 30 pet. Opvallend was. dat twee maal zoveel mensen 's ochtends vóór zeven uur de radio al aan hadden staan, dan na 12 uur 's nachts. De nieuwsberichten haalden een vrij grote dichtheid, om 7 uur 14 pet., om 8 uur 22 pet., om 18 uur 26 pet.. 19 uur 11 pet. De overige nieuwsuitzendingen wef- den minder beluisterd. Grammofoonplatenprogramma's in het lichte genre kregen de grootste percenta ges: Arbeidsvitamenen (AVRO) 37 pet. en een waardering van 7.7. Tijd voor Teenagers (VARA> 21 pet. (7." de onderzoekperiode het meest bekeken toneelstuk met 64 pet. en ..De Opvolger" met 39 pet. het minst. SPORT Naar Sport in Beeld keek 57 pet. (waardering 7.2) en de voetbalwedstrijd Vasas GyörDWS kreeg 63 pet. en 7.9. De Europese kampioenschappen kunstrij den werden door 44 pet. bekeken (waar dering 7,9), de wereldkampioenschappen hardrijden trokken 42 pet. der kijkers naar de buis en dat deden ook de internationale zwemwedstrijden te Bre- Bijna 1/3 van het aantal kijkers volgde de avonturen van Walter en Connie in de Engelse lessen voor beginners. Dit programma haalde 31 pet. en een gemiddelde waardering van DAGSLUITING De Dagsluiting van de NCRV kreeg door de week 19 pet. en op zaterdag 23 pet. en een cijfer van 6.9 en de Epiloog van de KRO *23 pet. en op zaterdagen resp. 37 en 41 pet., bij een waardering van 6.8. Meer kijkers waren geïnteresseerd in de quiz-programmas. De wedstrijd ..Eén tegen Allen" van de NCRV hielcQ>9 pet. bij het scherm, met 7.5 als cijfer. 17 ,\Vie van de Drie" (AVRO) trok 74 OjUjRA) 74 TWEEDE NET Ook de programma's op Nederland 2 10-f- en 20— (AVRO) 19 pet (7.4). Op werdenin het onderzoek betrokken De Tienertoeren (NCRV) 13 pet. (7.3). onderzoekers gingen er van uit. dat nog Klassieke muziekprogramma's haalden lang niet iedereen naar het tweede net gemiddeld slechts 3 pet., en datzelfde kan kijken. Bovendien werd uit hun percentage 12.27 Mededelii louw. 12.30 Nieuws. 12.40 Radio Rally. Overheidsvoorlichting: Geven en ne- De familie Van Buuren praat weer het verkeer.12.55 Licht instrun' nble en zangsolisten. 13.15 Radio Voor de jeugd. 14.07 Radio meskoor. 14.30 14.40 Franse les. 15.00 Voor de kleutei Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 15.30 Lichte grammofoonmuziek 16.30 Sportpei n. lezing. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, htendgymnastiek en socialistisch strijdlied. !0 Lichte grammofoonmuziek. (7.25-7.30 m de voorpagina). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte uziek. 16.15 Stereo: Omroeporkest mi-klassieke en moderne muzii ereo: Orgeikwartetlichte muziek'. 17.20 't ziens in Den Haag, Pinkstersportfeest n de Nederlands Culturele Sportbond. 17.30 dualiteiten. ammofoonmuziek. (8 0-8,30 Wegwijs, tips or trips en vakanties.) 9.10 Stereo. Klas- ike grammofoonmuziek. 9.35 Klassiek piano- praatje. VARA: 10.00 Loon naar werkei lezing. 10.10 Z O 135. gevarieerd programrr (Om 11.00 Nieuws.) 12.27 Mededelingen t.b. land- en tuinbouw. 12.30 Tussen start e finish: actueel sportnieuws. 13.00 Nieuw 13.40 Voor de twintigen Jazzclub. 14.45 Nii 16.02 Londens Festival-orkest: Film- 13. „Pas maar op dat je geen zout in de thee doet, Jos," lachte moeder Jop- pers. Dan vertrok haar gezicht zich plotseling en Jesje vroeg verschrikt: „Wat is er, moeder, hebt u weer pijn?" „Ja, daar krijg ik plotseling weer zo'n steek," knikte haar moeder. „Kan ik iets voor u doen?" vroeg Jesje bezorgd. „Nee. laat maar." zei haar moeder. „Wacht," ging ze verder, ,ik geloof dat daar juist de dokter aankomt." De deur ging open en dokter B.elsma en meneer Joppers kwamen de kamer binnen. .Kom. Jos. wij gaan naar beneden," gelastte Jesje. „Dt dokter is er, hè?" zei Berend, die klaar was met stofzuigen. „Dan gaan Barend en ik er maar vandoor. De boel ler nu weer glad. Als je ons weer nodig hebt. geef je maar een seintje, „Graag, Berend," antwoordde Josje. „En nog heel hartelijk bedankt „Vervelend hè. dat moeder opeens weer pijn kreeg." zei Josje bedrukt. „Ik wou dat de dokter maar gauw beneden kwam." Nu, lang hoefden ze niet te wachten. Maar dokter Belsma en vader Joppers keken geen van beiden erg opgewekt, toen ze de huiskamer in kwamen. „Jullie moeder moet voor een paar daagjes naar het ziekenhuis, kinderen," sprak de arts. „Er moeten foto's worden gemaakt en dat kan thuis natuurlijk niet gebeuren. U krijgt dan wel spoedig bericht," wendde hij zich tot vader Joppers. „En maak je maar niet onge rust. hoor kinderen. 'Jullie moeder komt weer gauw terug." „Naar het ziekenhuis!" riep Josje be dremmeld, toen de dokter vertrokken was. „O, wat afschuwelijk! Vindt ze het niet erg?" „Leuk is het natuurlijk niet," ant woordde vader Joppers „Maar het kan nu eenmaal niet anders. Ze maakt zich alleen ongerust hoe het nu met jullie „O. wij redden ons best, hè Jos!" riep Jesje uit. .Dat komt heus wel in ordel" wierven ook de in de onderzoek duidelijk, dat r v.'cir.ia Cijfers van bekende programma-onder delen waren: Weer. of geen weer 15 pet. (7 6). Djinn 12 pet. (7.4). ZO. 135 9 pet. (7.1). Moeders wil is wet 19 pet. (7.6), Hoogtezon en Zonnebloem 10 (7.4) De toestand in de wereld van mr. G. B. J Hiltermann gooide hoge ogen: 21 pet. (7.5). Zestig minuten voor boven de zestig 13 pet. (7.4). Van de actualiteitenrubrieken had „Dingen van de dag" (VARA) 11 pet. (6.7), „Vandaag" (NCRV' 9 (7.3) „Eventueel Actueel" (AVRO) (6.6) en „Echo" (KRO) 6 (7 2) Uit het onderzoek bleek, dat de radio tussen 5 en 8 uur het meest beluisterd I werd. Dan wei-den percentages va erschakelt naar Nederland 2 als dit wél mogelijk is. Alleen voor de buiten landse filmseries bleken de kijkers wel bereid in massa de knop om te draaien. Perry Mason" (40 pet.) en „The Lucy Show" (nu weer op Nederland 1) <34 pet.) kregen de grootste kijkdichtheid, met uitzondering van de uitzending van de voetbalwedstrijd FC KölnLiverpool, die met 52 pet. op het tweede net recordhouder werd. 17.35 Voor de kindei België: Nederlands 10.30-11.40 Volksuniv. 17.45 Schooltelevisie. IVerf? Plasticolörïl De speelfilms van Nederland 2 kregen gemiddeld 28 pet. maar de actualiteiten programma's van VARA. KRO en NCRV haalden hier slechts resp. 9, 5 en 3 pet. Bij deze cijfers dient men dan n bedenken, dat de onderzoekers de moge-1 UjO noaig neooen om goea ie versiaan wai ue li ikheid van het kijken naar Nederland 2 herder zeggen wil. Wat mensen doen, Volmar, op 1/3 deel van het geheel hebben is als een heidebrand, 't Begint met een vonkje dus 1 pet. op rgens in 't verborgene, dat verder smeult tot het een vlammenzee is. En dan hebben ze elkander weer nodig om het te doven. Buiten de hut klinkt het schelle geblaf van de honden die de schapen bij elkaar houden. Alleen Mikkel zit bij de herder, een bedaard oud dier. Hij houdt zijn kop schuin en dan glanst het in zijn ogen. Kom, zegt Pee, we gaan de trek beginnen. Joryt gaat mee naar buiten en wast zijn handen in het ven. Er kleeft nog as en roet aan. Als hij weer recht staat, behoeft hij alleen maar diep te ademen om te vergeten dat het vannacht brand de. Een eekhoorn rent langs een stam naar boven, zijn staart als een'rosse pluim achter hem aan. Het water, de grassen, de sparren, alles is doorzin- derd en overschenen van licht- Peé ziet het gezicht van de landschut en diens ogen. waarin het word* weerspiegeld. Niet in het dal blijven en naar de aarde kijken, Volmar, dan trap je op den duur in je eigen schaduw. De herder raakt even de schouder van de landschot aan voor hij met Mikkel de heide opgaat. Zijn schapen volgen hem voet voor voet, heel de lange dag door. In 't Horst werd gezegd dat de mulder van de Hidder bij het maalloon dat betaald moest worden, ook nog een schep meel uit iedere zak door DIGNATE ROBBERTZ nam, vóór die door de boeren gehaald werd. Eén schep was een oud recht, maar Siewert nam er meer. Hij deed dat in de donkere molen, waar het sloeg en stampte en liever niemand naar binnen ging. Onder elkander fezelden de boeren er over dat Siewert een dief was. Jeep Karsten had aan de landsehut gevraagd wat die ervan daoht. Ze moesten er iets tegen doen. Ja, zeker! Jullie kunt de zakken meel wegen of jullie kunt een aanklacht indienen tegen de mulder, bij Bernt Vasse of bij Mensink. Die zullen dan bewijzen vragen en als jullie die geven kunt, zal er wel recht geschieden. Ik heb nooit gezien dat Siewert meel uit jullie zakken schepte, voegde de landschut er nog bij. Die laatste woorden hadden bij enkele keuters kwaad bloed gezet. Vooral bij Jeep. Volmar wilde de mulder beschermen, zoals hij ook deed op de Oeler, waar Siewert buiten de oaden liep en dwars door struikgewas en beplan tingen brak. De Horsten deden niet anders, maar ze meenden dat het alleen hun recht was. De mulder was een vreemde, die niets op hun berg te maken had. Niemand had ooit gezien dat hij strikken zette of op een andere manier wild jaagde en toch beschuldigden zij hem daarvan. Hoewel hij van elders gekomen was en daarom niet zo maar in de gemeenschap kon worden opgenomen, verweten ze hem toch dat hij niet naar „De Groene Specht" kwam om de nieuwtjes te bepraten. De oude mulder had dat wel gedaan: die maakte ook een praatje met de boeren als ze met hun wagen het molenerf opreden. Siewert niet, hij keek nauwelijks naar hen. Zijn hoofd zat wat te diep tussen zijn schouders en zijn gezicht was zo donker dat ze hem de bijnaam van „de zwarte mulder" gegeven hadden. Dat donkere zat niet in zijn zwart haar en zijn bedroefde ogen. Het was iets anders, dat zichtbaar werd, nu en dan. De meeste Horsten hadden zijn stem nog nooit gehoord en ze zagen kwaad 111 zijn stille bijna bewegingloze manier van lopen, 's Nachts zwierf hij over de Oeler en verschrikte de stropers door ineens uit de struiken te voorschijn te komen. Het leek dan of hij niet minder schrok, want nog sneller dan hij opdook verdween hij weer 't Was niet in orde met Siewert van de Hidder, vooral niet na de dood van de oude mulder, die in de kolk verdronk. De bak waarop een nieuwe molensteen werd aangevoerd, was gekanteld. Siewert, die toen nog knecht was, stond er ook bij, maar hij verdronk niet Alleen de oude mulder verdween met de steen in de diepe kolk. Daarna werd Siewert de mulder en begon hij 's nachts over de Oeler te lopen. En overdag als het tijd was om te werken. Hij zette de molen stil en trok er zich niet van aan of de boeren op hun meel wachtten. Zijn enige gezel was een hond, ruig en donker als hij zelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15