aan een België bouwt gigantisch omroepcentrum Project van vijftien jaar INVESTERING VAN 300 MLN GULDEN Brick Bradford Jij en ikke" was een amusante musical album sigaren Puzzelboek —Toch is het zo!- «Jesje en Josje Senmoet DE STENEN ZONDE AlAAINDAG 17 MEI 1%5 ETHERGOIVEN ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN ETHÏRGOIVEN fTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN- -TREK DIT RAK AAW, ER WOfcPT N /0PPY GK'JPT HCT K&C//T- HOPPy EM NEEM I ALARM G" DITKRACHTRAN-/0LA7EN -I 3EL' EEfWT, YPAT ALARM &FTZ-. _.:iCK WAAR \KEWTFAT2E0WS PE CAPIfJE V.HE00EW OWTDEICr IK5LUIT HPT XZEKUWWEN HIER. iziek. p de man af, praatje. 20.00 Lichte -ammofoonmuziek. 20.25 Fuga emmen. hoorspel. 20.55 Muziek (gr.): The Planets. opera 21.45 Jaren om ons heen: het Neder- .conomiache leven in terugtol perspectief, lezing. 22.00 Oude muziek 22.20 Wereldpanorama. 22 30 Nieu' (opn. 2.40 Avondoverd lomische leven in terugblik (Van speciale verslaggever) SCHRIL Bij een bezoek Brussel kregen bKUSSEL De Belgische omroep, na de oorlog even onstuimig gegroeid als het zusterbestel in Nederland, bouwt met grote voort varendheid aan een gigantisch eigen huis, waarin alles wat radio en televisie heet, wordt ondergebracht. Het plan de campagne is over vijftien jaar uitgesmeerd, de gelden, welke moeten worden geïnves teerd (300 miljoen gulden) eveneens. Niettemin is van het omroepcen trum, dat op een terrein van meer dan twintig hectaren gestalte krijgi, al heel wat te zien. Al in 1967 moet de eerste van de zes fasen zijn voltooid, wat betekent dat dan reeds over vier middelgrote tv-stu- dio's van elk 400 vierkante meter, zomede twee grote tv-studio's van elk 1.000 vierkante meter kan wor den beschikt. Dat het ook in België noodzakelijk Is de krachten te bundelen en te concentreren, blijkt wel uit het feit, dat er momenteel in veertig gebou wen in Brussel televisie en radio worden bedreven. Het zijn alle ge bouwen met noodvoorzieningen het vroegere, Amerikaanse theater op het Expo-terrein is hier een goed voor beeld van welke de technische verfijningen nauwelijks kunnen op vangen. De uitbouw van radio er vooral televisie is nu eenmaal zó snel gegaan en zal in de toekomst aan een nog veel grotere acceleratie on derhevig zijn dat de ontwikkelingen met de grootste moeite konden worden bijgehouden. WOLKENKRABBER In het omroepcentrum, dat door negen architecten ontworpen is, en dat o.m een administratiegebouw met een hoogte van negentig meter zal krijgen, worden, behalve de eigen radio- en televisiediensten, ook de diensten van de wereldomroep en die van de Eurovisie ondergebracht. Merkwaardig, maar door de politiek gevoelig liggende tweetaligheid toch wel noodzakelijk, is de symmetrie van het complex. Alle studio's en diensten voor produktie, decors etc., zijn dub bel geprojecteerd, namelijk voor het Waalse (R.T.B.) en Vlaamse (B.R.T.) bestel. De ene afdeling is geen vier kante meter kleiner dan de andere, terwijl er zelfs aparte ingangen en uitgangen zijn. Voor gezamenlijk ge bruik komen alleen de stookplaatsen en de luchtkoelingsinstallaties in aan merking. De personeelsverdeling daar in het centrum komen zo'n drie duizend mensen te werken zal ook wel in het teken van de nimmer aflatende strijd tussen de Waalse haan en de Vlaamse leeuw staan. In totaal heeft men zestien televisie studio's gepland, waaronder zes, die voor de uitvoering van grote muziek werken zijn bestemd en die alle in een wonderlijke, doch architectonisch Naar aanleiding van het zeshonderd jarig bestaan van de Weense universiteit hebben 29 geleerden uit de gehele wereld een eredoctoraat gekregen. Onder hen zijn twee protestantse theologen, te weten prof. dr. Ernst Wolf, die in Göttingen systematische theologie doceert en prof. dr. Ladislaus Pakozdy, kerkhis toricus te Debreczen. dot België harder aan zijn centralisa- j tie van omroepdiensten zwoegt dav Nederland. Tegenover de vijfhonderd arbeidersdie dag in dag uit aan hel i reusachtige complex werken, steken j de vijftig man, die in Bussum grondslag voor het Nederlandse o roepcentrum Leggen, nogal schril af. De problemen zijn echter gelijk, i ook de financiële. De helft I middelen, welke men in België denkt nodig te hebben, komt uit eigen beurs; de andere helft wordt bankleningen verkregen. In Neder- land is. voorlopig 100 miljoen gulden voor het omroepcentrum uitgetrokken een derde deel dus van het bedrag, dat in het Brusselse project wordt geïnvesteerd maar in de loop der jaren zullen daar wel de nodige miljoenen bij moeten komen. Strak van lijn, maar toch als een sprookje uit het jaar 2000, is het Belgische omroepcentrum, aan welks bouw hard in Brussel wordt gewerkt. T'ri/rvi ZMSté. rend de Beer. 19 06 De woonboot (Th< Lseboat), film Comedy Caper. 19.20 Open baar Kunstbezit. 19.35 Huckleberry hou tekenfilm. 20.00 Journaal en weeroverzlc 20.20 Politieke Partij: GPV. 20.30 Termir nreportage over het Waterloo Station nden. 21.05 Brief Encounter, speelfilm (beide keuringen 18 j wereldoorlog, docui 22.55-23.00 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het 20^01 Andy Griffith - De 20.55 Boekeni de boekenmarktshow. ken. 19.40 Pol. tribun» TV-spel. 22.30 Commentaar „Jij en ikke", de vernederlandste musical comedy van Engelse origine, vormde zaterdag de hoofdmoot van het gevarieerde NCRV-programma en Jaap Molenaar had voor dit amusante geval spitse teksten geschreven. Piet Römer, Jenny Arean, Magda Janssens, Matthieu van Eysden, Adèle Bloemen- daal. John Lanting en vele anderen hadden voor een goede rolbezetting gezorgd en het verhaal van de pas ontdekte baron Van Meerwaerd was door regisseur Steye van Brandenberg in een aardig nieuw jasje gestoken. Vele kijkers zullen zich met deze Pygmalion-achtige geschiedenis zeker hebben geamuseerd. Vóór „Jij en ikke" had Kees van Langeraad vragen beantwoord, die bij de NCRV waren binnengekomen, naar aanleiding van de „schok'-verkeers- met prachtige sigarenbandjes uitzending van 15 april jl. Eén der meest belangwekkende daarvan was wel, die over het nut van veiligheids gordels. Ir. Bastiaanse van de werk groep interieurbeveiliging van RAI/ TNO te Delft was tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk op de bruggen in Rotterdam geen gewonden zou hebben geëist, als de inzittenden gordels zouden hebben gedragen. Ir. Bastiaanse koppelde aan zijn beschouwing nog een vraag voor de kijkers vast, die hij voor het weten schappelijk onderzoek graag beant woord zag. nl.: „Welke ongelukken zijn u mèt veiligheidsgordels be kend?" Men kan hierover naar het RAI/TNO-instituut in Delft schrijven. In dit programma werd voorts nog ingegaan op de kwaliteit van het wegdek in Rotterdam, aan het nut van leren slippen, aan de bloedproef en de strafmaat bij rijden onder invloed. Zo werd deze vragenbeant- woording een goed verlengstuk van het spectaculaire NCRV-programma van 15 april. In „Attentie" kwam het boekje ..Rotterdam in de frontlijn" (omstre den geschenk voor de middelbare scholieren) nogmaals aan de orde en werd een onthullende reportage ge wijd aan het uitbuitsysteem, dat som mige kamerverhuurders er voor bui tenlandse arbeiders op na houden. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, NTS 8.30 »r-r draait een film oveT een etmaal op het Waterloo Station in Londen, getiteld „Terminus". 9.05 uur „Brief Encounter", de hoofdfilm van deze avond, werd kort na de oorlog één der meest frappante produkties van de Britse filmindustrie. David Lean voerde er de regie over. Noel Coward schreef het toneelstuk, dat voor de rolprent als voorbeeld diende. Nederland 2, NTS. VARA 8.01 uur Andy Griffith als de sheriff van Mayberry in „De nieuwe 8.25 uur Veelgelezen, een gesprek met en tussen de meest-gelezen auteurs van Nederland en daarna om 8.55 uur wordt een reportage gegeven van de Boekenmarkt in de Amsterdamse RAI. VANAVOND TE HOREN Hilversum I. NCRV 8.00 uur „Feest in de bergen door Manuel en de Music of the Moun tains" op grammofoonplaten. 9.45 uur de tweede reeks lezingen van drs. B. Udink over het Ne derlandse economische leven in terugblik en perspectief „Twintig jaren om ons heen". Om 10.55 uur wordt de vierde uitgezonden. De nummers vijf en zes komen op Hilversum II. AVRO 8.05 uur „Sjout". AVRO's Tienershow uit het Concerthuis in Gro ningen. 9.25 uur „Volgend jaar geen Rivièra". een hoorspel van Michael Brett, onder regie van Bert Dijkstra. Kro: 7.00 Het levende Ouverture: reportages en com- •egen informatie en lichte gram. ;k (7.30-7.40) Nieuws: 8.00-8 0! Overweging). 3.30 Nieuws. 8 40 Voor de huisvrouw. 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pianorecital: klassieke muziek. 11.50 Volaan vooruit, praatje 12.00 Angelus. 12.03 Franse chansons. 12.20 Wij van het land, programma boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Al- of grammofoonmuzlek. 12.50 Licht - zangsolisten. 13.30 Licl - zaterdag jl.). 15.10 "Lichtbaken, lezing. 15.20 Musiëst." gevarieerd muzikaal programma. 16.00 lere luisteraars. 17.00 Voor srheidsvoorlichtingNiei program Jeugd. 17.5 s uit c Bm Henk Denn- 18.00 Musicerende dilttanten. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen.18.30 De Spring^ 18.50 Van klai weten: actualiteitenprogramma voor iet midden- en kleinbedrijf. jum II. 208 m Avro: 7.00 Niews. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramofoon- .uziek. Vpro: 7.50 Dagopening. Avro: 8 00 ieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuzlek. 8.25 De Groenteman. 8.30 Lichte grammofoonmu- ,-ervolg). 8.45 Morgenwijding. 9.00 grammofoonmuzlek. 10.00 Voor de Kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. 1100 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw 12 40 Licht orkest. 13 00 Nieuws. 13.10 Eventuecel actueel of grammofoonmu zlek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Klassieke en 14.40 Schoolradio. calling, praatje 17.35 Lichte grammofoonmu» Televisie morgen België Nederlands progr Kan. 2 en 4.05-14.40: Schooltelevisie. 1814) Slaagde prof. Keesom er in 1932 in door verdamping van vloeiba re helium onder gereduceerde druk een kouderecord te vestigen van 0.71 - - gr. K, ofwel 0,71 gr. C boven bet K. dus 0.0044 gr. C boven het absolute «cht absolute nulpunt (d.i. 272,44 gr. C nulpunt! onder het vriespunt), de mogelijkheid Wie zich uit een vorige beschou- ta h.Ct °nnfs laboratorium in de Nieuwsteeg te Leiden af en toe want zulke moeten erkennen, dnt V'oï'tl'ektl WOrd"' "iet fWjlP" hiermee wel zo'n beetje uitgeput. Vrij wel gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar hadden de Nederlandse geleer den P. Debije in 1926. en de Frans man NV. F. Giauque (die te Berkeley. Californië, hoogleraar was) In 1927 er op gewezen, dat door plotseling ont- magnetiseren van een paramagnetiseh zout, een temperatuurdaling wordt verkregen, indien de magnetische konstante van dat zout mèt de toena me van de temperatuur eveneens toeneemt. De Leidse hoogleraar De Haas, opvolger van prof. Keesom. paste in samenwerking met dr. Wiers- |jjk. dat in de loop der tijden Leiden in de kou de laagste temperatuur heerst; niet alleen de laagste tempera tuur op aarde, maar waarschijnlijk ook de laagste die in het heelal voorkomt. Want in het wereldruim heerst tussen de vaste sterren altijd nog enige warmte tengevolge van de straling. Die warmte is weliswaar niet groot en bedraagt ongeveer één of twee graden Keivin, maar dat is ruim voldoende om ons te doen inzien, dat die ruimte toch nog veel en veel te „heet" is (400 a 500 maal zo heet) om een vergelijking met het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden te kunnen doorstaan. Nu komen we dan eindelijk toe aan een lezer die iets wil weten over de mengsel eerst in een sterk magne- bereikt. Zoals u weet, zullen alle koudgaskoelmachine. tisch veld te brengen en daarna molekulen bij die kou hun beweging plotseling te demagnetLscren. werden hebben verloren, en volkomen stil- m samenwerking met H. A. Kramers staan. Maar het theorema vah de 9. Toen de kinderen om vier uur uit school kwamen gingen ze natuurlijk eerst ven bij hun moeder kijken. „Ik heb zo, heerlijk geslapen", lachte lévrouw Joppers. ,,Het was tö stil in huis. Wat gaan jullie nu doen, kinde ren?" „Eerst een kop thee voor u zetten", antwoordde Jesje. „Dans ons huilwerk maken. En dan voor het eten zorgen." „Dat is een heel programma", lachte moeder Joppers. „Doe het maar rustig in, hoor. Het hindert niets, al eten we ;n kwartiertje later dan gewoonlijk." Jesje had vrij veel werk op, maar tegen half zes zat ze toch ingespannen de aardappelen te schillen. Ze had het wel eens een enkel keertje meer gedaan, maar niet z» erg vaak en het viel haar wel een beetje tegen: ze had gedacht dat het makkelijker was. 1,Jet moet dunner schillen!" bromde Josje. „Zoals jij schilt hebben we wel zes kilo nodig!" „Och, laat me toch, joh!" zei Jesje gepikeerd. .Morgen mag jij het doen. dan zullen we eens zien wat jij ervan terecht brengt!" Toen Josje een kwartiertje later in de keuken kwam, zag hij de aardappelen op staan. Hij liep naar de zoutpot, nam een flinke schep zout en gooide die in de „Daar heeft Jes natuurlijk niet aan ge- beetje doen." En hij voegde de daad bij het woord. Weer een kwartier later stonden dé kinderen samen in de keuken. De pannen dampten en Jesje stond met een vork iq haar hand, klaar om te zien of de aardappelen al gaar waren. „Laat mij eens een boontje proeven, Jos!" vroeg zij. „Geef mij die vork eena Josje prikte een paar boontjes uit de pan en stak ze in zijn mond. „O, wat zout!" zei hij dan, een vie« gezicht trekkend. „Haast niet te eten, 12 a Het wachten duurt. De schaduwen van de jeneverbes worden langer en donkerder en ver dwijnen als de maan schuil gaat achter een wolkenveld. De wind steekt op, aarzelend, alsof hij zoekt waar hij zal blazen. En dan klinkt gedempt, alsof het van onder de aarde komt, de roep van de doodsvogel. Met sprongen rent Rena de holle weg in. Ze kent alle geluiden op de berg en in het dal. De doodsvogel laat zich zelden horen- Is het achter haar bij de zwarte mulder of voor op de brink, bij de mensen? Dries, Dries Borne, waar ben je? Het bonst in haar keel en het prikkelt in haar neus als ze hijgend op de brink komt. Een schreeuw gaat door 't Horst: Brand! De dompe roep nadert, hij zit op de rieten daken en keert terug naar de es. Brand! De heide brandt! Het is Pee Ros. de herder van 't Grobbenuus. die op zijn boerhoorn blaast. Met zijn kudde woont hij in een hut op de heide vanaf zijn i kindsheid. In de eenzaamheid heeft hij de gave gekregen van meer te kunnen zien en horen dan 1 nndere mensen. Geboorte en dood, vreugde en j ramp roept hij om op zijn hoorn. De Horsten kennen de lage manende toon, die nazoemt tot in hun zielen. 1 Dries Borne is vooraan. Langs de huizen rent hij. Er vliegen deuren open. En dan voert de wind het mee. een scherpe lucht van droge brandende heide. Met hun monden open, struike lend, zwaaiend met spaden en schoppen draven floor DIGN.4TE ROBBERTZ EUui fiii-H(-|>iix:e( de juiste oplossing leest cirkeltjes de naam van een gemeente ui Gelderland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Best-orgel. 2. odeur-oa- M.O.. 3. Eem-raster, 4. roek-ander. 5. Inn j glu-ore, 6. negentien. 7. keel-oa-een. 8. Onlangs-do. 9. es-S.G.-aat-eg. Vertikaal: 1, boerin-koe. 2. Ede-oneens. 3. Sem-Engels. 4. Turk-gelag. 5 oraal nona. 6. Ros-nut-aga. 7. gat-do-i.e.-st. 8. Em-eer-Ede, 9. lor-ren-nog. de Horsten achter de wildeman aan. Ergens in het zuidwesten, achter het Oelerbos, moet het begonnen zijn. De opgeschrikte keuters wier land aan de heide grenst, graven al. Ze zijn gekomen met al wat ze hebben, hun vrouwen en kinderen, zelfs de kleinsten, die in dekens gewikkeld tegen de akker liggen, omdat ze niet alleen kunnen thuisblijven. De hofhonden zitten er bij en bassen met tussenpozen tegen het tumult. Joryt Volmar verdeelt het volk in groepen en Ante Eornc geeft de breedte van de te graven greppels aan. De maan licht bij door spleten va* het wolkendek. Schaduwen duikelen over de gebogen ruggen, leggen zich op het roodachtige zand en kantelen verder als spotgrimassen. Er is niemand die iets zegt; alleen het hijgen en steunen van hun weerstand togen het naderende vuur spreekt. Met zijn gezicht naar de wind gekeerd staat de landschut op een kleine heuvel. De wind suizelt en sart, gaat op en weer neer. woekert in de rossige gloed die laag over de aarde voortkruipt. Tegen de schemervale lucht is zijn gestalte ontzaglijk. Een jongen die dat ziet, geeft een schreeuw, maar als de mannen die het dichtst bij zijn, opkijken, is de landschut onzicht baar achter slierten dikke droge rook die aandrij ven. Het walmt en dringt in hun keel, hun ogen beginnen te tranen en dan is het vuur er. Omhoogspringend tegen een den, die kronkelt en wringt en zich overgeeft. Het vuur vreet begerig de dorre heide, slingert tegen de stammen der berken op en waaiert in hun kruinen tegen de hemel. Overal kraakt en knettert het. Het vuur gilt en lacht en vreet. De meesten graven een eind verder, dichter bij de ontginningen. Als de voorsten het niet meer kunnen houden, spiegelt het ros in hun ogen voor ze zich omkeren om opnieuw aan te vallen. Slaperige vogels vliegen op. enkele stokken in hun vaart, fladderen verward de rook in en storten terug op de oude plek, waar ze omkomen. Hazen, konijnen, de rappe muizen en een wezel, zijn bloeddorst vergetend, vluchten mee. Het is geweldig om het vuur over de heuvelin- gen te zien komen. Strelend vlijt het zich aan de aarde, bedekt die als met een stralenkrans, grijpt met rode vingers naar de bremstruiken. En dan het wijd uitsproeien van vonken in het knette rende hoge schapegras. dat tot dartelend pulver verzinkt. Joryt schat de breedte van het vuurveld. Tot voorbij de hut van Pee Ros zullen ze moeten graven. Een smalle vuurtong is weer over de greppel gesprongen en lekt verder, alleen zicht baar door een rookwolkje dat opdwarrelt. Bij een pol gras springt de vlam op. vermenigvuldigt zich. gulzig vretend in het ruige dorre mos. Met smakken gooit Joryt het zand er bovenop. Als een bezetene graaft hij met lange armen en ontbloot hoofd, zijn gezicht zwart van de smook. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7