Kanttekeningen Nieuwe reorganisatie van Baptistenunie MEl B0EKÉN HAW Ml m Een woord voor vandaag Teugels bondskarretje stevig vasthouden Bisschop van Den Bosch laakt briefschrijvers Rector: beste opleiding nu maar net goed genoeg Verrassende openheid van verschillende confessies MAANDAG 17 MEI 1965 STAATSSECRETARISSEN pjET kabinet-Cals was vrijdag precies een maand oud. Geen opmerkelijk jubileum en zeker geen periode waarin van de nieuwe ploeg al specta culaire daden mochten worden verwacht, maar met een enkel ding (zoals het toekennen van een medische faculteit aan Rotterdam) heeft het kabinet toch al bewezen, dat het de ambitieuze woorden van de regeringsverklaring waar wil maken. Voor de rest is het afwachten. Over goed vier maanden verschijnt de rijksbegroting-1965 en pas dan komt er tekening in het optreden van dit kabinet. Intussen begint deze week de Tweede Kamer weer normaal te draaien. Door de kabinetsformatie is heel wat behandelingsrijpe stof blijven liggen en vóór het zomerreces half juli moet er hard worden gewerkt om de achter stand zoveel mogelijk in ie halen. De meeste nieuwe ministers en staats secretarissen krijgen de komende maanden dus de gelegenheid om in de volksvertegenwoordiging te tonen wat ze waard zijn. Deze week hebben ze het nog rustig. Alleen minister Samkalden moet er aan geloven, maar die kent het vak al. ET kabinet is overigens nog niet compleet. Er ontbreken nog twee a drie staatssecretarissen. De benoeming van onderministers verloopt weliswaar vlotter dan in 1963, toen de laatste (dr. Diepenhorst, voor Ontwikkelingshulp) pas vier maanden na het debuut van het kabinet-Marijnen werd aangesteld, maar zo snel als men aanvankelijk had gedacht gaat het nu ook weer niet. Premier Cals had immers gehoopt, al bij het Kamerdebat van 27 april met een voltallige ploeg achter de regeringstafel te kunnen verschijnen. De moeilijkheid zit 'm in de toewijzing van staatssecretariaten aan de PvdA. Deze partij moet er evenveel krijgen als de KVP, dus vier. Dat is twee weken geleden afgesproken op de Hoge Veluwe. Inmiddels zijn de socialis tische Tweede-Kamerleden Posthumus en Egas benoemd tot onderministers voor resp. internationale vervoersaangelegenheden en maatschappelijk werk, maar over het resterende tweetal is nog niets bekend. Het akelige voor de PvdA is, dat ze weinig of geen keuzemogelijkheden meer heeft. De vetste happen van de kluif zijn al door de andere partijen verorberd. Zes van de elf staatssecretarissen uit het kabinet-Marijnen zijn aangebleven, het staats secretariaat voor financiën eiste de KVP op, terwijl deze partij bovendien het tot niinisterspost gepromoveerde onderministerschap voor ontwikkelings hulp in de wacht sleepte. "f "OOR de PvdA bleven na de benoeming van de heren Postumus en Egas alleen nog de twee vakante staatssecretariaten van defensie over. Maar daarop is de PvdA, die in het verleden felle kritiek op minister De Jongs reorganisatie van de defensietop en die bovendien ook nog een heel klein beetje rekening moet houden met pacifistische elementen in eigen kring, nu juist niet zo gebrand. Veelbetekend is, dat geen PvdA-man, maar de partijloze ambtenaar Peijnenburg deze week de politieke leiding van de landmacht toegewezen kreeg, ofschoon daar toch echt wel een socialist voor was te vinden. Het is dan ook nog zeer de vraag, of de PvdA een onderminister voor de luchtmacht beschikbaar zal stellen. Gebeurt dat niet, dan moeten er twee gloednieuwe staatssecretariaten uit de grond worden gestampt om het socia listische viertal vol te maken. Voor de PvdA is dat een beetje een pijnlijk geval. Ze heeft zich vroeger vaak verzet tegen het scheppen van kabinets- posten, waaraan zakelijk gezien niet dlrekt behoefte leek te bestaan, maar die voornamelijk dienden om een bepaalde partij kwantitatief aan haar trekken te laten komen. In die situatie ls de PvdA nu zelf beland. Maar niemand die eraan twijfelt dat ze de nieuwe staatssecretariaten straks zonder meer zal accepteren. De nieuwe fractieleider van de PvdA, drs. Nederhorst, had daarom wat voorzichtiger moeten zijn toen hij twee weken geleden het ministerschap van mr. Bot te licht bevond. is het geval-Bot inderdaad dubieus. Een aparte ministerspost voor de ontwikkelingshulp is en blijft een vreemde figuur. De begeerte van de KVP naar een zesde ministerszetel ligt er te dik bovenop. Dat neemt niet weg, dat men in ons land toch wel wat al te huiverig is voor uitbreiding van het aantal kabinetsfuncties. We hoeven niet het voorbeeld te volgen van landen, die een minister hebben voor de belangen van de oud-strijders. We hoeven ons ook niet te spiegelen aan het Engelse kabinet-Wilson, dat rond honderd leden telt: ministers, staatssecretarissen, onderstaatssecretarissen, parlementaire secretarissen e.d. Maar we hoeven evenmin bedenkelijk te kijken als er om welke reden dan ook een paar nieuwe staatssecretariaten bijkomen. Wat geeft het of ze min of meer „pour besoin de la cause" worden gecreëerd, zoals straks met de socialistische staatssecretariaten het geval zal zijn? Ook dan verlichten ze immers de taak van de betrokken ministers. Dat is de hoofdzaak. Ministers zouden meer en meer de details van het beleid aan onderministers moeten kunnen overlaten, om zelf meer tijd en gelegenheid te hebben zich aan de grote lijnen te wijden. Overbelast als ze zijn, komen ze daar vaak niet of nauwelijks aan toe, tot schade van hun beleid. Om het met de woorden van oud-minister Zijlstra te zeggen: „Het is ont stellend, hoe weinig tijd een regering en ook individuele ministers hebben voor het ontwerpen van beleidslijnen op lange termijn. Immers, van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat moeten ze zich bezighouden met een onmoge lijke hoeveelheid probleempjes-van-de-dag. Ze dreigen te verstikken in deel problemen op korte termijn." TAE oplossing van dit probleem hangt niet alleen af van een uitbreiding van het aantal staatssecretarissen. Zo gemakkelijk gaat dat niet, Prof. Zijlstra wees er (o.L terecht) op, dat de ongebreidelde zucht naar detaillistische in formatie bij de volksvertegenwoordiging een van de voornaamste factoren is, die ministers beletten om zich op de hoofdlijnen van hun beleid te concen treren. Veel hangt dus af van de vraag, of het parlement zich in de toekomst meer zelfbeperking zal weten op te leggen door een efficiëntere werkwijze en een soberder vraagstelling, die zich meer op de hoofdzaken en minder op de details richt. Maar dat is een hoofdstuk apart. In handen van studiecommissie In het begin van de vijftiger; Naast deze permanente commissies u f. j tI»bleven stichtingen bestaan voor kerk- jaren heeft de Unie van Baptisten Lw en. diacoïessenarbeid, die even- Gemeenten in Nederland een nogal I eens fondsen konden vormen uit gif- ingrijpende reorganisatie onder-1 ten. Deze vrijwilligheid is na ruim gaan. Voor verschillende takken een ^.„socce;^wor- van arbeid (opleiding, zending, gemeenten voor de landelijke arbeid totaal méér gegeven dan begroot was. Wel was de opbrengst niet voldoende gelijkmatig verdeeld en kreeg met name 'de zendingsarbeid meer dan was gevraagd, terwijl andere instanties hun begroting niet geheel konden :rwezenlijken. Hierin vonden thans verschillende gemeenten een reden, om opnieuw de organisatie van de Unie te bezien en diverse voorstellen werden dan ook besproken op de 85ste Algemene Ver gadering van de Unie, die van 13-15 ei plaatshad in Arnhem. De vergadering wilde echter niet overhaast te werk gaan en besloot alle voorstellen, die op de organisatie betrekking hadden, voor te leggen aan een studiecommissie, die in 1966 rapport moet uitbrengen eventueel onder aanbieding van de nodige voor evangelisatie) werden rechtstreeks door de jaarvergadering gekozen permanente commissies ingesteld, die toen de desbetreffende sub commissies van de (besturende) commissie der Unie vervingen. Een meer zelfstandige ontplooiing deze werkterreinen was daardoor mogelijk, terwijl de financiering niet langer zou geschieden door betaling van een verplichte om slag, maar door het innen van vrijwillige bijdragen. Wereldraad eist zelfbeschikking voor Dominicanen NEW YORK De directeur van c commissie van de Wereldraad van Kerken internationale aangelegenheden, de het recht van de Dominicaanse Republiek om haar problemen zelf op te lossen haar regering zelf te kiezen. Zijn verklaring is toegezonden aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en aan de Organisatie van Amerikaanse staten. De Dominicaan se Republiek moet beschermd worden te, gen buitenlandse strijdkrachten, om he even of het communisten of Amerikaanse militairen zijn, aldus dr. Nolde- li kunt kopen in Europa's grootste boekhandel 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 14, 17. en 18 mei s avonds Nat Boekenmarkt-Show inlichtingen tel. 730641 tt-23MEi AMSTERDAM Beroem ngswerk NED. HERV. KERK Bedenkt voor Huizen (vac. G. H. v. Kooten): W. C. Hovins te Nw.-Lekker- land. Benoemd tot bijst. i.h. pastoraat te Hilversum: C. v. d. Wal. em.pred. te Mui- den. die deze benoem, aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden (vac. wijlen dr. J. H. Westerink): J. H. Baas te 's-Gra- venhage-W. (evang.); te Enumatil (accl.): P M. Veldhuijzen te Westbroek; te Voor burg: (vac. dr. J. M. Vlijm): G. Rang te Haarlem-Z.; te Gorinchem (vac. W. G. Scheeres): drs. R. Strijker te Dieren. Bedankt voor Leeuwarden: R. Petersen te Bergum (Fr.). Benoemd tot legerpred. in lang ver band: H. den Boeft te Veendam. NEI besluit conferentie Ontwikkelingshulp alle deemoed (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De tweedaagse conferentie over ontwikkelings hulp, die de Nederlandse equipe 'van de internationale unie van christen-democraten heeft gehou den, is zaterdag geëindigd zonder de aanneming van een resolutie zulks in tegenstelling tot verleden jaar. Dat christelijke moeten we dar maar tussen aanhalingstekens zetten Sinds Descartes heeft zich een atomi- seringsproces in onze beschaving voorgedaan, waardoor wij niet de eenheid des levens kennen, die wij veelal juist wel in de ontwikkelings landen aantreffen. Wij zijn maar „afvallige" christenen. Dat moet ons tot deemoed stemmen. Uit die vreem- stellen. Voorrecht Haten, A. Bosnia te Groningen en S. W. Vis te Hengelo. Als Uniepredikanten werden erkend ds. D. Boschma te Coevorden en ds. C. de Jong te Klazienaveen. Indien er van de Gemeenten geen bezwaren voor 29 mei binnenkomen, worden met ingang van die datum als predi kant beroepbaar gesteld de afgestu deerde candidaten Chr. Ever te Leeu warden en A. v. d. Beek te Brugge (België). Opleiding Woensdagavond vond een stijlvolle begroetingsavond plaats onder leiding van ds. J. Bosma te Arnhem. De vele afgevaardigden werden toegesproken door verschillende officiële vertegen woordigers, onder wie burgemeester Matser van Arnhem en een vertegen woordiger van de plaatselijke Oecu menische Raad van Kerken. Het was de eerste maal, dat men deze verga dering in Arnhem hield. Donderdagmorgen hield de voorzit ter van de (besturende) commissie der Unie ds. F. E. Huizinga een openingstoespraak onder de titel „Het voorrecht, om nu te leven". „Wij hebben het voorrecht in een merkwaardige tijd te leven. We doe len niet op de technische prestaties maar wel op het leven, dat ritselt in de Rooms-Katholieke Kerk. Het meest verheugende is, dat de Bijbel een steeds voornamere plaats gaat inne men in huizen en gedachten der leden van die kerk. Een terugkeer naar de bronnen kan alleen maar heilzaam werken en wij kunnen slechts bidden, dat niet alleen die kerk, maar ook alle vaderlandse kerkgenootschappen zich i zullen losmaken van overgeleverde i inzichten, die het hier en daar zullen moeten afleggen tegen het Woord; dat de bron is van onze kennis en overtuiging". Ds. HuiXinga. die bij enkele kandi daatstelling ook tot voorzitter der vergadering werd gekozen, drong er in zijn openingswoord op aan, dat de gemeenten zich bezig zouden houden met de actuele problemen van deze tijd. „Het woord van God moet wer kelijk gestalte kunnen aannemen in ons leven." Overigens verheugde de unie-voor zitter zich over de samenbindende kracht in de Unie," die bij alle onderlinge verscheidenheid toch iets realiseert van Chrstus' bede, die de eenheid der zijnen begeert". Nieuw werk Een belangrijke bfclissing was de tewerkstelling van de heer José Par- raga te Enschedé als evangelist onder de in Nederland wonende Spanjaar den (voorlopig voor de tijd van één jaar). Deze uit Spanje afkomstige baptist was eerst werkzaam in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). Ook in andere plaatsen (o.a. Arnhem/ Ede) wordt reeds onder de Spaanse werkers geëvangeliseerd. Als nieuwe gemeenten werden in de Unie opgenomen de pas geïnstitueer de gemeenten te Harderwijk en te Amsterdam-Noord. Het nieuwe dagelijkse bestuur van de (besturende) commissie der Unie .•erd samengesteld als volgt: Voorzit ter: ds. F. E. Huizinga te Hengelo, ice-voorzitter: ds. W. Veenstra te Amsterdam, leden: drs. J. Bijleveld te Do rector van het seminarium drs. i J. Reiling te Bilthoven, die hartelijk 1 werd gecomplimenteerd, dat hij naast zijn doctoraal examen in de1 letteren afgelopen week cum laude i'oor zijn doctoraal examen in de j theologie te Utrecht was geslaagd, deelde mee, dat de commissie voor de opleiding en het bestuur van het centrum „De Vinkenhof' (waarin het j seminarium is gevestigd) aan de diverse besturende instanties een voorstel hadden gedaan, dat twee mogelijkheden opende voor de toe komstige ontwikkeling van semina rium en centrum te Bosch en Duin: 1. een ontbinding van de samenwer king, waarbij het seminarium naar de stad wordt verplaatst en het recreatie- en kampwerk naar een meer noorde lijk gelegen streek; 2. het handhaven van de samenwer king, wat aanpassing van „De Vinken hof" aan de eisen van de opleiding betekent. Een beslissing hierover zal tijdig aan de participerende organisaties (Unie, Vrouwen- en Jeugdbeweging) worden voorgelegd ter goedkeuring. Op donderdagavond werd een fi nanciële voorlichtingssamenkomst ge houden, terwijl een „Europa-avond" vele bezoekers trok. Op deze „Europa- avond" spraken ds. J. Broertjes uit Bosch en Duin als president van de Europese Baptisten Federatie en ds. Th. van der Laan, staflid van het baptisten-seminarium te Ruschlikon (Zwitserland). Vrijdagavond was er een gezamenlijke avondmaalsviering, waarin ds. Bosma voorging. Het Woord is vlees geworden en het heeft, onder ons ge woond. Het zijn woorden, zwaar van inhoud, die Johannes gebruikt in de inleiding van het naar hem genoemde Bijbel boek. Het bepaalt ons bij de functie van het woord, bij het wezen van de woorden, die ons elke dag, bij duizenden tegelijk, over de lippen komen. Woorden en nog eens tbQorJj denwie zal ze tellen? Ze vervluchtigen en dikwijls zeggen we enkele minuten later: heb ik dat werkelijk*J gezegd? Ze blijven haken, in het hart van de ander, en ze- zijn daar aanleiding tot onrust, tot gegriefdheid ook. Ze zijn er vaak om onze werkelijke bedoelingen tc verbergen' met woorden kan je alles doen en als iemand ons van woordbreuk mocht beschuldigen, dan is het meestal niet zo moeilijk het zo te dradien. dat wij de ander wijs kunnen maken, dat hij ons verkeerd heeft begrepen. Hier staat het Woord met een hoofdletter. Het Woord, dat God is. Het Woord, waarin de Eeuwige en de Almachtige Zich open- baart, waarin Hij de mens tegemoet treedt. Dit Woord is vlees geworden, tastbaar, lichamelijk. God is mens ge worden om onder ons te wonen, om solidair te zijn met het schepsel, dat mens is. In het V/oord js God naast ons komen staan, Hij is getreden in ons bestaan, en dat Woord was leven en dat leven was het licht der mensen. Het zal een mysterie blijven en wij zullen er voortdurend voor moeten waken, dat wij er een woordenspel van gaan maken. Dit is genoeg: het vleesgeworden Woord heeft onze zorgen en lasten, onze zonden en gruwelen op Zich genomen, opdat ttrij in de diepste zin van hei woord zouden kunnen verder leven. Vanavond lezen wij: Psalm 17 vers 1 tot en met 15. ONDERWIJS BENOEMINGEN - _„jk G. Sikkema foort: Luttelgeest B. Groters te D Middelburg Rotterdam: P. Pais te Hardenberg. i Hulst: Wommeli Christ, geref. jongeren bijeen (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT Het is nood zakelijk dat jonge mensen persoon lijk positie kiezen om daardoor verantwoord hun levensroeping te kunnen vervullen. Daarom wil het jeugdwerk van de Bond van Chr. Geref. Jongerenverenigingen zijn leden het woord Gods door onderlinge bezinning en samen binding persoonlijk doen kennen als een levend en totalitair Woord. Dit Woord stelt de eenheid van het de culturen komt ons iets „christe- r». lijks" tegemoet, dat als basis voor een De voorzitter van De Nederlands ecj,te dialoog dienst kan doen. equipe, prof. dr. G. C. van Niftrik, stelde vast dat men over het veel- De zaterdagmorgen heeft het congres omvattende vraagstuk nog lang niet, Benut om te discussiëren met een forum i. „UoHnrnWn Fr unrHt wel nnet- gevormd uit de inleiders van de avond is uitgesproken Er *e' tevoren. De voorzitter prof. luit.-generaal merkt zei hij. dat wij in de b d T E E a Mathon vond het ontwikkelingslanden komen met onmogelijk: - evenals wij dat met het oog op de verslaggeving vinden om een samenvatting van het besprokene tc geven. Eén van de belangrijkste vraag stukken was of wij moeten volstaan met hulpverlening zonder meer of dat wij ook moeten poger onze westerse, christe lijke geestesgesteldheid over te dragen. Orde in chaos Prof. Mathon stelde vast, dat er ten aanzien van net' ontwikkelings werk een benaming, die ver- scheidenen prefereerden boven ont wikkelingshulp op allerlei ni veaus verwarring heerst. In dc chaos moet orde worden geschapen. Daarnaast moet worden gezocht naar de kanalen, waarlangs de hulp Kwaadsprekerij in Rome NIJMEGEN In een toespraak heeft bisschop W. Bekkers van 's Herto genbosch geklaagd over mensen die achter de ruggen van hun bisschoppen om brieven naar Rome schrijven. Daarin klagen zij over de huidige ont wikkeling in de Rooms Katholieke Kerk van Nederland. Hij noemde dit een vorm var kwaadsprekerij. Bisschop Bekkers zei: „Als Iemand niet in staat is om met de theoloog mee te denken, dan hoeft hij zich geen verwijt te maken zelfs zichzelf niet als conservatief te bestempelen. H(j kan gerust zijn: niemand verplicht hem met die theoloog mee te denken. Van de andere kant moet hij toch wel zeer goed weten waarover hij spreekt en zich terdege afvragen of het lukraak lanceren van veroordelingen en opvattingen in al zijn domheid niet grenst aan kwaad- Tenslotte vestigde prol Mathon de eenmaal dichter bij de tegenstander. rtV' r' Wa' HESS. gbTdThooEt1 IT'SS "XWtffSSd bijgewoond door ben achter de rug van de bisschoppen om klachten in te dienen bij de hoogstekwam namelijk het poijtieke. De com- mr. Bot. die als minister zonder porte- bestuursinstanties in Rome. zouden inderdaad van kwaadsprekerij beticht munistische landen richten zich steeds feuille met de ontwikkelingshulp is be- kunnen worden, ware het niet, dat zij eerder zichzelf een brevet van onver- meer op de Latijns-Amerikaanse landen last. Minister Smallenbroek zat vrijdag •togen hebben uitgereikt. in plaats van op Afrika, omdat deze moet gaan, wil „Free lance"-voorzitter Journalisten de dupe dagblad concentraties (Van een onzer verslaggevers) BERGEN Zaterdag heeft de sectie free lance journalisten van de Federatie van Nederlandse Journalisten te Bergen (N.-H.) haar algemene vergadering ge houden. die druk was bezocht. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage, scher pe kritiek geoefend op de wijze waar op bij dagbladconcentraties de free lance journalisten worden bejegend. Hij wekte op tot strijdvaardigheid en het sterk ma ken van de eigen positie. De vergadering behandelde het rapport van de honorarium-commissie. De voor gestelde richtlijnen zullen door een com missie ad hoe nog nader worden uit gewerkt en op een in het najaar te hou den buitengewone algemene vergadering worden vastgesteld ROME De officier van justitie heeft de gebaarde monniken van het capucijner- klooster waar verleden week een grote ladjng gesmokkelde sigaretten werd aan getroffen zomede een dode man, van medeplichtigheid aan smokkelarij be- Wjicjie geen uit- or geestelijken, iedereen gelijk". Theol. schooldag vrije er. gemeenten want „de wet i zijn, dat deze te bestemder plaatse komt. De vooral door de jongeren geponeerde stelling, dat er meer geld ter beschikking moet komen, wordt spoedig niet meer dan een kreet. Tenslotte zeker van Oe maximumstraf op dit soort overtredin- s twee jaar en een hoge boete. Vier van de vijf monniken van het afgelegen klooster zijn ••eeds overgeplaatst naar een klooster dat vlak naast een politie bureau staat. De vijfde mag het verla ten klooster blijven bewaken. aan het diner s Van onze kerkderactie) HILVERSUM „Wij kunnen in deze tijd niet meer volstaan met een voldoende opleiding,'' zei de reetor van de vrij-evangelische Theologische School, ds. J. van de Werfhors zaterdag op de school dag, „omda onze gemeenten zen- dingsgemeenen zijn, die uitgaan vanhe feit dat het verlorene ge zocht moet worden. Voor die taak is alleèn de beste opleiding goed genoeg." Reeds eerder in zijn referaat had ds. Van de Werfhorst gezegd dat er een eigen theologische opleiding no dig is, „omdat we een eigen plek hebben." Dat is het gevolg van het feit dat we leven in een wereld vol verbroken gemeenschap. God denkt niet: hoe meer kerken, hoe liever. Maar wij zijn vrije gemeenten, omdat wij in het verleden in die kerk waarin wij gezamenlijk leefden de Heer met elkaar niet zo wisten te dienen dat we bij elkaar konden blijven." Dok de voorzitter van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, ds. J. Karelse. sprak met nadruk over de noodzaak van een goede opleiding van de predikanten. „Er zijn gemeen teleden die dc wetenschap niet zo erg belangrijk vinden. Voor hen is het voldoende als er een opwekkend woord wordt gesproken. Maar juist de grote opwekkingspredikers hebben al len een theologische school gesticht of een dogmatiek geschreven." KENNIS Het is jammer zei ds. Van de Werf horst dat mensen soms zo lichtvaardig spreken over de opleiding van predikan ten. Juist het feit dat Christus timmer man was. zegt de Joodse prof. Flusser, laat zien dat hij een ontwikkeld mens was. De Heilige Geest daalde neer op de door Christus onderwezen leerlingen, opdat zij leiding zouden kunnen geven. Paulus was een geleerde. Een werker in Gods rijk heeft inzicht en kennis nodig. Luther kon in 1522 de bijbel in de volkstaal vertalen, omdat eerder Erasmus een uitgave van het Griekse Nieuwe Testament had verzorgd. Wij wensen, zo zei hij, predikanten, die Christus laten zien als de van God gegeven Heiland. Hem tonen als de Verlosser van de wereld, als de Here die het alleen voor het zeggen heeft in ons leven en in dat van de gemeenten, die ons Christus verkondigen als de Volmach- tige, die alle dingen nieuw maakt en als de komende Heet in heerlijkheid om Zijn gemeente tot zich te nemen, die Hem tonen als de Gekende, straks in zijn komen in heerlijkheid, door Zijn volk Israël, die ons Hem doen zien als de Voleinder van ons geloof, die eens alle dingen nieuw maakt en het Koninkrijk overgeeft aan God de Vader, opdat Hij zij alles en in allen. OPLEIDING Juist omdat de vrije evangelische gemeenten zendingsgemeenten willen zijn hebben zij voor hun predikanten de beste opleiding nodig, zei de rector nog. Een van de aanwezigen sloot daar in de middagvergadering bij aan met de vraag of de minimum opleiding van Mulo-A niet te weinig is. Ds. Van de Werfhorst deelde mede dat in het verleden wel eens een poging ondernomen is door het cura torium om de eisen voor de vooroplei ding te verhogen. De Bondsvergade ring waarin alle vrij evangelische gemeenten vertegenwoordigd zijn heeft dat voorstel indertijd verwor pen. Nu heeft het curatorium een nieuw plan opgesteld, dat in juni aan de Bondsvergadering zal worden voorge legd. Volgens dit plan moet de studie verlengd worden van vijf tot zes jaar. In het bijzonder zal dan meer aan dacht nog geschonken kunnen worden aan de oude talen en het theologisch Duits. Jonge mensen met gymnasium opleiding zullen dan alleen de vier jarige theologische opleiding behoe ven te volgen. MEISJES Mevrouw Van Vliet de Lange uit Amsterdam, presidente van het vrouwen werk, vroeg of er ook een plaats is voor meisjes op de Theologische School. Ds. Van de Werfhorst zei dat de vraag naar de vrouw in het ambt in de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten op het moment niet actueel is, maar dat wil riet zeggen dat er aan de school geen meisjes kunnen studeren. Hij noemde het een bijzonder voordeel als de vrouwen van de predikanten ook theologisoh geschoold zijn. De Amsterdamse pastor, ds. J. Tim mermans haalde herinneringen op uit de begintijd van de school in Apeldoorn onder ds. A. Winckel, zoon van een gereformeerd predikant, door het Leger des Heils gegrepen en vrij evangelisch predikant geworden. Ds. P. Tönjes, een van de jongste predikanten vertelde iets over zijn ervaringen uit zijn studietijd. Hij deed een beroep op de ouderlingen om, als studenten komen preken, hen niet met zoveel nadruk hun jeugd onder de neus te wrijven. „Dat is net voldoen de." zei hij, om het laatste restje zelfvertrouwen af te nemen zodat ze als stotteraars op de kansel staan." leven en vormt en wijst de rich» ting in alle relaties van het leven. Aldus omschreef jeugdwerkleider Bas Molenaar op de zaterdag ge houden huishoudelijke vergade ring: het doel van dit jeugdwerk. Voor het eerst dit jaar is men ertoe overgegaan deze vergadering op vier plaatsen in het land te houden om zodoende meer chr. geref. jongeren i de gelegenheid te stellen zo'n verga dering bij te wonen. In hotel Ponsen kwamen zaterdag afgevaardigden van verenigingen uit de districten Noorde- loos. Gouda. Rotterdam. Zeeland Dordt bijeen. Bndsvoorzitter ds. J. H. Vel erna opende de vergadering. Hij vertelde dat de praktijk heeft uitgewezen dat één huishoudelijke vergadering on voldoende is. Dit was voor het honds- bestuur aanleiding vier vergaderingen te organiseren; de bijeenkomst in Dordt was de derde in het land, na die in Haarlem. Apeldoorn en die op 29 mei in Groningen. Over het jeugdwerk zei ds. Vèlema dat veel op stapel wordt gezet. „Ons werk is niet statisch. Er zit beweging in. Daarom moeten we voortdurerfd controleren of alles goed gaat", aldui de bondsvoorzitter. „We moeten de teugels van ons hondskarretje stevig in handen hou den om ons doel te bereiken", aldus begon de heer Molenaar zijn referaat, dat als titel had „Een karretje op de zandweg". Het doel staat vast, aldus vervolgde hij, maar de middelen om het te bereiken (de verenigingen) staan niet altijd vast. Een vereniging ls soms «en karretje met een aan hangwagen, die allebei een andere kant heen willen. Dit kan wrijving veroorzaken en de enige mogelijkheid om dan toch het doel te bereiken is met elkaar praten. Het karretje kan ook te zv worden belast, waardoor het niet op de weg naar het doel kan komen. Ook kan het karretje te lang zijn, waar door het onderling contact tussen de mensen op het karretje onmogelijk is. Al met al moet dus soms aan een vereniging heel wat worden gesleu teld om bij het doel terecht te komen. De heer Molenaar ging vervolgens wat nader in op bepaalde elementen van de door hem gegeven doelom schrijving. tijd in Duitsland. Volgens superintendent Wollschlager is dit een gevolg van het feit, dat men in de leidende kringen van de verschillende landskerken steeds meer de noodzaak inziet van de geestelijk# verzorging van de militairen. Ook de predikanten zelf staan meer welwillend tegenover het legerpred ikant- schap, dan een aantal jaren geleden. Agromisa studieweek beëindigd WAGENINGEN - Ds. H. Olde, zendingspredikant uit Indonesië, noemde de mooiste ervaring van de Agromisa studieweek de durf elkaar van mens tot mens te ont moeten, het buiten de gebruike lijke kaders treden tegen de diepe achtergrond van „gezonden" te zijn. Ds. Olde waardeerde in het bijzonder de verrassende openheid van de verschillende confessies. Van verschillende kanten werd waar dering uitgesproken over de Agromisa week. die georganiseerd door reformatori sche en rooms-katholieke studenten uit Wageningcn in de eerste plaats is opgezet om zending en missie enerzijds en landbouwkundigen anderzijds bekend te maken met eikaars werk. Pater drs. N. Rood. directeur Mej. A. P. Perquin, lerares in Suriname, was het meest getroffen door die voordrachten waarin d# andere mensen centraal stonden, door de medemenselijkheid. Broeder A. G. Roes uit Westelijk- Nieuw-Guinea onderstreepte nog eens dat eerste de mens uit de dagelijkse noden moest worden geholpen en dat pas dan het missie, en zendingswerk vruchtbaar kan worden. De heer L. Eppink van de rooms- katholieke studentenvereniging legde de nadruk op de ervaring van de deelnemers aan de Agromisa dat niet alleen de kennis van de technici voor de missionarissen en zendelingen be langrijk is, maar dat omgekeerd ten minste even belangrijk zijn de ideeën van deze groep voor de technici. Het zal nooit de bedoeling worden van de Agromisa een stoomcursus te creëren. De studieweek is een poging een een landbouwschool in de Kongo, zei oriënterend beeld te geven van de te hopen in veel contact met allerlei) agrarische problematiek in de tropen mensen een oplossing te hebben ge-en subtropen en te trachten wegen vonden voor zijn speciale moeilijkhe-i aan te geven voor praktische oplo» den in de Kongo. singen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2