Nieuwe Leidse Courant Wervelstorm teistert Pakistan Lawine van 9 doden, 21 Zugspitze: gewonden Verdwaalde bommen" op Bien Hoa ontploffen nog Aantal slachtoffers reeds ongeveer 5500 Dringend verzoek om hulp aan Rode Kruis Frontale botsing: twee doden tl' i d/ u s ïJib friA Huis-aan-huis gevechten in Santo Domingo Terras vol zonnebaders werd bedolven 99 Ongeluk of sabotage Vierhonderd peetvaders voor gevonden baby Ju an Lechin uitbewezen Pools bezant vraagt asiel Twee jongens gewond bij schietpartij Veeblefs Maandag 17 mei 1965, 46f*e jaargang Dir.cf.ur: F. DIEMER Heefdr.dict.ur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ^St.ntv.jtigh ii gh.blevcr nijn hert m f.gh.njpoet1' Kouder De Bilt verwacht tot mort en* vond: óverwegend zwaar bewolkt met nu en wind. (Opgemaakt RAWALPINDI liet aantal doden als gevolg van de wervelstorm, die vorige week gedurende negen uren acht districten van Oost-Pakistan heeft jeteisterd, is officieel vastgesteld op bijna 5500. Aanvankelijk werd aan- (enomen, dat 1000 tot 1500 mensen waren omgekomen. In de afgelopen 24 oren is echter duidelijk geworden, dat vele duizenden mensen het leven hebben verloren. Het zwaarst getroffen district is dat van Barisal. Daar alleen zijn reeds bijna 4700 lijken geborgen. De andere getroffen districten zijn Faridpoer, Khoelna, Dacca, Noakhali, Mymensingh, Comilla en Sylhet. Ooggetuige Een ooggetuige uit Chandpoer heeft ,In de avond waren er nog veel boten op de rivier. Maar de volgende norgen lagen er in Chandpoer geen jchepen meer op het water". Vijf mil- zijn dakloos geworden door het vernielende geweld van de enorme vloedgolven. Er is veel vee verloren ge- dan 50.000 dieren, naar men aanneemt. Elk jaar In Oost-Pakistan AMSTERDAM Op de Kruisweg in ti Haarlemmermeer zijn zaterdag nacht bij een frontale autobotsing de ll-jarige dr. E. M. Hekking uit Nijme- ten cn de ongeveer 22-jarige H. H. Ro- loff uit Krefeld (Duitsland) om het leven gekomen. Drie personen werden bij dit ongeluk ernstig gewond. Volgens de rijkspolitie is het onge luk vermoedelijk gebeurd doordat de heer Roloff bij een inhaalmanoeuvre op de linkerweghelft kwam waarna lyn personenauto frontaal in botsing kwam met de door de zestigjarige J. J. F. Beynes uit Heemstede bestuurde personenauto. In die laatste wagen zaten ook mevr. eynes en het echtpaar Hekking. De beer Beynes, zijn vrouw en mevrouw Hekking zijn met ernstige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis in Haar lem. De Duitse auto vloog na de botsing AMSTERDAM Zaterdagavond is de 26-jarige H. C. J. van Nieuwkoop uit Haarlemmermeer op het met verkeers lichten beveiligde kruispunt in Hoofd dorp met rijn motor in botsing gekomen net een personenwagen. Hij werd daar bij zo ernstig gewond, dat hij op weg iar een ziekenhuis is overleden. De auto werd bestuurd door J. C van uit Hoofddorp. De auto kwam uit de tegenovergestelde richting en sloeg op 'net kruispunt links af. Op dat moment botste de motor tegen de auto. met zo danige kracht, dat de auto kantelde. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Zijn vrouw, die ook in de auto zat, moest net vrij ernstig letsel opgenomen wor den in een ziekenhuis. ROTTERDAM Zaterdagnacht is in het Dijkzichtziekenhuis de zesjarige Johnny Friedrich overleden. Het Jon getje was daar zaterdag met zeer ernstige verwondingen opgenomen, nadat hij op he Grote Kreek in Rotterdam was aan gereden door een personenauto. De auto greep het kind toen het plotseling hard lopend overstak. NIJVERDAL Op de Rccreaticweg 'ossen Iloltcn en NUverdal Is gisteren 'en personenauto, vermoedelijk door te hoge snelheid uil de bocht gevlogen en 'egen een boom gebotst. De bestuurder, de twintigjarige G. J. Nijland uit Rijssen was op slag dood. De drie overige inzittenden werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het zie kenhuis te Almelo volkte gebieden ter wereld. De me: zijn eraan gewend, hun huizen opnieuw te moeten opbouwen. Elk jaar wordt het land door wervelstormen geteisterd. In 1963 kwamen bijna 10.000 en in 1960 r dan 14.000 mensen om het leven. Er wordt op grote schaal hulp verleend aan de slachtoffers. De schade wordt voorlopig geschat op bijna een miljard gulden. Aan het internationale Rode Kruis is reeds gevraagd om met de grootste spoed melkpoeder, kleding, waterziuiverende tabletten, geneesmid delen en andere noodzakelijke dingen te Nederlandse hulp Ten behoeve van de stormrampen Pakistan heeft het Nederlandsche Roode Kruis besloten om per eerste gelegenheid 20.000 blikjes kindervoeding en vijfhon derd dekens te zenden. Verder heeft het Rode Kruis inlichtingen gevraagd wel ke medicijnen het Pakistaanse Rode Kruis nodig heeft. Indien mogelijk, zul len ook deze zo spoedig mogelijk wor- ;n afgezonden. Giften op nummer 777 Giften ten bate van de rampslachtof fers kunnen worden gestort op het spe ciale gironummer van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag: 777. - S u-i 1 Wessins troepen ingesloten SANTO DOMINGO In het delijkc deel van de hoofdstad van de Dominicaanse republiek ontstonden vannacht opnieuw verbitterde huis- aan-huis-gevechten. waarby tanks en bazooka's werden gebruikt. Volgens de laatste berichten hebben troepen kolonel Caamano eenheden van gelc- raal Wessin ingesloten. Velen zouden samengedrongen zijn op een kerkhof. Caamano is, zoals men weet, ..presi dent van de constitutionele regering" die door communisten overheerst zou worden. Generaal Wessin y Wessin staat aan het hoofd van de loyale troe pen, d-ie het slagen van de opstond in april hebben verijdeld. De gevechten waren zaterdagavond al hervat, toen de strijdkrachten van generaal Wessin een „verpletteringsoffensief inzetten. Het hoofdkwartier van kolonel Caa mano zou zwaar zijn beschoten. De vrouw van Caamano zou met haar 2 kinderen naar de Argentijnse ambas sade zijn gevlucht. Slachtoffers Er zouden bij de strijd veel slachtoffers zijn gevallen onder militairen en burgers. Het dodencijfer was gisteravond al ze ventig. Het offensief begon enige voordat een groep VN-waarnemers in de stad ariveerde onder leiding van de In dische generaal Rikhye. Deze werd uit bundig begroet, toen hij gisteren een be zoek bracht aan het door de rebellen be zette deel van Santo Domingo. Vandaag wordt de Venezolaan Mayobre verwacht. Hij vertegenwoordigt VN-secretaris- generaal Oe Thant. Besprekingen Amerikaanse troepen proberen het vuur te blussen, dat in een B-57 bommenwerper woedt. Het red- dings- en blussingswerk geschied de onder uiterst moeilijke omstan digheden. Constant bestond hel gevaar van ontploffende bommen. De ravage op de Amerikaanse' vliegbasis Bien Hoa werd gisteren aangericht door een spontane c GARMISCH PARTENKIRCHEN De witte dood heeft dit weekeinde in het Duitse wintersportgebied har der dan ooit toegeslagen. Negen mensen werden gedood en 21 ge wond, van wie enkelen zeer ernstig, toen gistermiddag vlak onder de top van Duitslands hoogste berg, de 2.964 hoge Zugspitze, een sneeuwmassa loskwam, die als een reusachtige golf over het Schneeferner-Haus hotel spoelde, waar op het terras niets vermoedende mensen zaten te rus ten. Acht van de negen doden heb ben de Duitse nationaliteit. De ne gende is een Oostenrijks meisje. De slachtoffers zijn mannen, vrouwen een meisje van vier. Men meent dat nog negen personen (aanvanke lijk dacht men aan veertig) onder de Ketting-explosie eiste 21 doden BIEN IIAO Een verdwaalde bom, die in dc ravage van de eno kettingexplosic van gisteren op de Amerikaanse luchtmachtbasis Bien Hao bij Saigon lag, is vanochtend ontploft. Het gebeurde terwijl Ame rikaans en Zuidvictnamees personeel nog met man en macht bezig was met opruimingswerkzaamheden op de zwaar geteisterde basis. Men vreest, dat er nog meer explosies van „verdwaalde bommen", die een grote LONDEN. De enkele uren oude baby. die donderdagmorgen door vuilnis, ^an Arthur Hudson in het huisvuil werd gevonden, heeft 400 peetvaders ge- «regen. Allen vuilnislieden in het district Southwark Borough, waar de mooie, Wauwogige baby werd gevonden. De mannen willen iedere week elk één «uiiing geven voor de opvoeding van het kind. zodat per week tegen de 200 «uiden beschikbaar zal rijn. Verpleegsters in het ziekenhuis hebben de baby. d'e in een goede conditie verkeerde, ondanks dat zij in een stortkoker van flatgebouw was geworpen. Jane gedoopt. Zij is inmiddels door het doopsel de Kerk van Engeland opgenomen. De hoofdverpleegster van het ziekenhuis *rij,,Het is een schatje en ik ben bang. dat wij haar grondig zullen verwennen", •oigens Aithur Hudson, een vrijgezel, is Jane „het liefste en mooiste babylje, Qat ik ooit heb gezien". vernielingskracht hebben, zullen vol gen. Volgens de Amerikaanse autoritei ten op de basis zijn gisteren 21 Ame rikanen en een Vietnamees gedood. Aangenomen wordt echter, dat het aantal doden tot hoger dan dertig zal sty gen, als het bergen van de lijken uit de enorme ravage is voltooid. Twee Amerikaanse en zeven Zuidviet- namese militairen verkeren in levens gevaar. Bijna honderd Amerikanen liepen verwondingen op. die niet van ernstige aard zijn. De meeste doden en gewonden zijn bij de Amerikaanse strijdkrachten gevallen. De ketting explosie heeft de grootste schade aan gericht, die tot dusver bij een enkele communistische aanval werd veroor- Spontane ontploffing' De Amerikanen blijven erbij, dat de explosie door een ongeluk werd veroor zaakt en niet door sabotage. Een speciale ploeg Amerikaanse deskundigen zal een onderzoek instellen. Het ongeluk zou t zoals aanvankelijk was gemeld bjj het inladen van bommen in de toestellen zijn gebeurd. Er zou sprake zijn geweest van een „spontane ontploffing" Vernield werden tien Canberra's, el. Skyraiders en een F 8-Crusader. Talrij ke andere toestellen werden beschadigd. Op het moment van de ramp stonden ongeveer vijftig vliegtuigen dicht bij el kaar. Plotseling was er een regen var brandende brokstukken, die een ketting, reactie teweeg bracht. Gedurende vijftien of twintig minuten ontplofte het ene toestel na het andere. De lucht wa: vol vlammen, rook en lichtflitsen. Ter wijl het vuur zich verspreidde gingen munitiedepots de lucht in. Niettemin kan de basis nog steeds worden ge- Overleg Intussen hadden de Russische en Franse ministers van buitenlandse za ken, Gromyko en Couve de Murville twee uur over Vietnam gesproken. Zy deden dat in Wenen, waar de Rus de Fransman voor het ontbyt had ge- inviteerd. Hun Amerikaanse en Britse collega's waren toen al naar huis te- rujsgekeerd na de viering van de Oos tenrijkse onafhankelijkheid te hebben bijgewoond. Het ontbyt, dat Couve de Murville werd aangeboden had vol gens ingewijden veel meer weg van een banket. Een andere bijzonderheid is, dat de Rus twee keer geweigerd had, met Rusk over Vietnam te pra ten. sneeuwmassa's zyn bedolven. Er be staat weinig hoop, dat zy nog levend zullen worden aangetroffen. Korte tijd na de ramp begonnen honderden redders koortsachtig aan het bergingswerk. Duitse en Oosten rijkse soldaten (de grens loopt over de Zugspitze). douanebeambten, leden van de bergwacht en Amerikaanse soldaten begonnen te proberen de slachtoffers uit de betonhard samen geperste sneeuw te bevrijden. Ondanks hevig noodweer, sneeuw- en hagel buien, werd dit werk bij fakkels en schijnwerpers voortgezet. Gisteren groeven ongeveer 400 mannen verder in de 800 meter lange en 200 me ter brede sneeuwlaag, die op sommige plaatsen 14 meter diep is. In het da] staan twaalf hefschroefvliegtuigen ge reed voor het geval tegen alle verwach tingen in nog overlevenden worden ge vonden. De mannen worden bij hun werk geholpen door 25 lawine-honden. Vanmorgen namen meer dan 1.000 redders deel aan de bergingswerkzaam heden. onder wie militairen van eenhe- van het Westduitse en het Ameri kaanse leger. Ploegen van 350 man elk losten elkaar af voor de uitgravingswerk- zaamheden die dag en nacht worden voortgezet. De ploegen werken elk vier ar aan een stuk. Volgens dc politie zal een massa leeuw, die het reddingswerk bedreigd de loop van de dag worden opgebla- :n. Gisteren werden driesneeuwvelden met gebruik van explosieven opgeruimd Angst De 25-jarige Amerikaanse luitenant Kirk Shadrick, vertelde hoe hij en on geveer 30 andere skiërs de lawine zagen neerkomen. „Wij stonden in het diep ste deel van het skidal onder het hotel te wachten op een kabelwagen naar de top van de berg. We hoorden hard gerommel en toen we opkeken zagen we dc sneeuw naar ons toe razen. Het hotcldak werd getroffen en de sneeuw stroomde er als een waterval overheen. Een paar mensen raakten evenals ik in paniek en skieden weg. Daarmee red den zij hun leven. Wij zagen slachtof fers die schreeuwend van angst wer den omvergeworpen en rondtolden als in een wasmachine. Tachtig procent de menspn stond verlamd van Redders Later zag hij een hond op een bepaal de plek snuffelen. De redders begonnen daar te graven, een meter diep werd het handje van een kind vrijgemaakt en spoedig daarna waren het kind en zijn moeder onder de sneeuw vandaan ge haald. De moeder bleek dood te zijn, het kind, een zesjarig Duits meisje, stierf later, aldus Shadrick. Reeds gistermorgen werd door de jus titie in München begonnen met een on derzoek naar de schuldvraag. Meteoro logen zijn van oordeel dat dc tempera tuurstijging van de laatste dagen de voor de tijd van het jaar ongewoon dikke sneeuwlaag losgemaakt heeft. Enige uren na de ramp werden in het Oosten rijkse Vorarlberg vier Duitse skiërs door een lawine overvallen. Drie mannen werden gedood en een ernstig gewond. Ook Soedan breekt met W.-Duitsland KHARTOEM Ook Soedan heeft naar aanleiding van het aanknopen van di plomatieke betrekkingen tussen West- Duitsland en Israël de diplomatieke be trekkingen met de Bondsrepubliek ver broken. LA PAZ De voormalige vice-presi dent en vakbondsleider van Bolivia. Juan Lechin, is zaterdag gearresteerd en het land uitgezet wegens pogingen om de huidige Boliviaanse regering om ver te werpen. Als gevolg van zijn uit wijzing is er met ingang van vandaan een algemene staking uitgeroepen. De spanning in het land neemt merkbaar toe. mr. George Bundy, In de stad gearriveerd om besprekingen te voeren. Hij wordt vergezeld door onderminister van defen sie Vance en en-kele medewerkers van het state department. Bundy heeft een „informatie-opdracht" en zal zolang blij ven als nodig Is. Niet naar diner Prinses Beatrix heeft last van keelontsteking DEN HAAG Prinses Beatrix heeft last van een keelonsteking. Ze moet enige dagen het bed houden. Dit betekent voor haar afzien van het normale dagpro gramma. Zo zal zij hedenavond niet aan kunnen zitten aan een diner dat in de Britse ambassade ter ere van de aanwe zigheid van prinses Margaret cn Lord Snowdon zal worden gegeveiT. ün plaats van prinses Beatrix zal nu prinses Mar griet dineren, alsmede aan het daarop volgende bal deelnemen. Actie „Dierenland" brengt f 80.000 op SOESTDIJK Een delegatie van tien kinderen, die hebben deelgenomen aan dc nationale jeugdaktic „Dierenkind", hebben zaterdag op palcis Socstdijk aan prins Bernhard in zyn kwaliteit van pre sident van het Wereld natuurfonds een cheque aangeboden ter waarde van 80.000 gulden. Dit is 't bedrag, dat Nederlandse kinderen gedurende de Paasvakantie hebben bijeengebracht tijdens een lnza- melingsaktie ten behoeve van een van de projekten van het World Wild Life Fund, namelijk het stichten van een die- renkinderhospitaal in Kenia. Senator Derksen (65) overleden DEN HAAG Op 65-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer J. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer voor de KVP. In 1952 werd de heer Derksen tot lid van de Eerste Kamer gekozen. In 1956 werd hjj herkozen door voor voorkeursstemmen, een bijzonderheid die zich bij de verkiezing van Eerste- Kamerleden nog nooit had voorgedaan. Volendamse kotter is terecht DEN HAAG Dc vermiste Volen damse visserskotter Johannes Christina, die donderdag voor het laatst was gezien is terecht. Er heeft zich geen ongeluk voorgedaan. Waar het schip zich precies bevindt was vanmorgen nog niet bekend. BERLIJN' Het hoofd van de Pool- militaire missie in West-BerlUn. Ty- kocinski, heeft gisteren de Amerikaanse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. In afwachting van toestemming is Ty- cocinski naar West-Duitsland overge bracht. Vijf knapen hielden politie-aiito aan AMSTERDAM Twee agenten kreeg een schot in de linkerschouder burger hebben zondagnacht om streeks half vier op de Oudezijds Voorburgwal geschoten op vijf jon gelui tussen de vijftien en vieren twintig jaar die hen in hun auto hadden lastig gevallen cn hadden getracht hen te ontwapenen. De achttienjarige matroos J. V. BINNENVERI NG het beste bed ooit gewaakt! goodwill SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. en de eenentwintigjarige dekknecht J. B. werd in zyn linker bovenarm geraakt. Na behandeling in een zie kenhuis zijn beiden, samen met de drie andere jongelui, in voorlopige hech tenis genomen. De politiewagen, die niet als zodanig herkenbaar was, werd op de gracht aan gehouden door de vijf knapen die daar wat rondhingen. Twee van hen gingen ieder aan een kant van de auto staan cn bedreigden de inzittenden. De bijrijder had een pistool in zijn hand omdat hij en zijn collega achter een fietsendief aanzaten. De aanvaller drukte de arm van de bijrijder achterover en trachtte hem zijn pistoolte ontemen. Toen dit niet gelukte liep de knaap weg. Aan de linkerkant van de wagen was de chauffeur inmiddels door de andere man aangevallen. Hy trok zfjn pistool waarna ook deze aanvaller de benen nam, gevolgd door de drie an deren die om de wagen stonden. „Staan blijven99 De agenten, die meenden te maken te hebben met één van de groepen die in die buurt nogal eens burgers lastig val len cn in de graent gooien, sommeerden de jongelui te blijven «taan. Toen ze hieraan geen gevol gaven schoten zij. De achttienjarige plaatwerker J S. en de vierentwintigjarige houtbewerker K. B. worden er van verdacht de politie mannen te hebben aangevallen. De fietsendief, een zestienjarige scho lier, werd later eveneens gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1