Nieuwe leidlse Courant Rustpauze aanval N.-Vietnam BOOT r Grote vier zijn in Wenen bij Amerikaans gebaar tegenover Hanoi een Het dubbeltje voor Roelof.... Britse koninklijke gasten vliegen naar de Veluwe Nederlanders zijn geen grote viseters Vakbeweging doet aan afpersing Commentaren Chinese kernbom niet onderschat, maar nog geen bedreiging Oe Thant stuurt generaal Rikhye naar Dominica weerbericht ('"■O thtdPar. F. DIEMER j Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it gheblevar mijn hert in teghentpoet!' Zaterdag 15 ïuei 1965, 46s»te jaargang K. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst Abonnementsprijzen p.w. 1 0,78. p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 WASHINGTON/WENEN Het feit, dat sinds woensdagavond alleen verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam zijn uitgevoerd, heeft w nemers in Washington aanleiding gegeven tot speculaties. Men meent dat Xoord-Vietnam bereidheid heeft getoond, deel te nemen aan besprekingen met de Verenigde Staten en andere landen over Vietnam, zonder v waarden vooraf. In dit verband wordt eraan herinnerd, dat president Johnson donderdag in een en tv-rede nog eens heeft gespro ker economische samenwerking in zuidoostAzië. Anderzijds hekelde hij iet „imperialisme van communistisch- dat er op uit zou zijn. geheel e onderwerpen. Noord-Vietnam jou thans meer op Moskou dan op Pe king georiënteerd zijn. Toch zou mer tog aarzelen, tegen de zin van de Chi- tezen te gaan onderhandelen. .Operationeel" Een woordvoerder van het Witte Huis noemde overigens het uitblijven van bomaanvallen op Noord-Vietnam een .operationele beslissing". Invloedrijke democratische leiders in de VS hebben er herhaaldelijk voor gepleit, de lucht- unvallen op te schorten om Hanoi ge legenheid te geven, de vredesvoorstellen Johnson te overwegen. Aa redding van kind IMMELOORD „Men kan het le ven van een kind niet betalen", aldus nerrouw R. Koomen, naar aanleiding un de ruchtbaarheid gegeven aan de beloning van een dubbeltje voor Roe- >f Ernst, die haar vierjarig zoontje ieesje uit het water had gered. Me- rouw Koomen vertelt: ..Inderdaad beb ik Roelof en zijn vriendje elk een dubbeltje gegeven. Ik heb erbij ge- xegd, dat is alvast iets. Ik had alleen maar een tientje, een paar centen en twee dubbeltjes in mijn portemonnee- Het was de eerste reactie in opwinding en ik wilde de jongens niet met lege handen wegsturen". Mevrouw Koomen is zeer ontdaan rer het feit, dat het bericht over haar beloning in de pers is verschenen. Ze ïeeft inmiddels besloten, dat Roelof ets mag uitzoeken voor zijn hobby, let commentaar van de moeder van toelof: „Ach, mevrouw Koomen had lelemaal niets moeten geven. Als hij ets groots had gekregen, had hij het och terug moeten brengen". Nieuw Kamerlid DEN HAAG In de vacature van dr. A. Vondeling ,arb.) die tot minister financiën werd benoemd, is tot lid an de Tweede Kamer benoemd drs. J. van Hessen te De Bilt Reeds eerder varen m de vacature benoemd mej. mr. *maire en prof mr. Belimfante, beiden Amsterdam. De ministers van buitenlandse za ken van de VS, Engeland en Frank rijk. Rusk, Stewart en Couve de Mur- ville zijn gisteravond in Henen aange komen, waar zij vandaag met hun Russische collega Gromyko informele gesprekken hoopten te hebben over Vietnam. Deze besprekingen zouden plaats hebben tijdens de viering van de tiende verjaardag van de na-oor- logse onafhankelijkheid van Oosten- Voordat Rusk en Stewart samen uit Londen vertrokken, werd in de Britse hoofdsrtad bekend, dat president Johnson in het geheim heeft aangeboden d? bom bardementen te stoppen als de commu nisten bereid zijn een soortgelijk gebaar te maken. Op het Amerikaanse voorstel is nog geen antwoord gekomen. De me dedeling werd door Rusk en Stewart gedaan, ij konden nielk vertellen hoe het voorstel de communisten is toegezonden. De Russiohe partijleider Brezjnef heeft gisteren de afgevaardigde van de Zuid- vietnamese rebellen. Dang Goeang Ming, in Moskou ontvangen. Deze overhandig de een brief van Vietcong-leider Ngoe- yen Hoeoe Tho. Inmiddels heeft de Russische vakver enigingsraad besloten voedsel, transport middelen, geneesmiddelen, textiel en an dere produkten naar Noord-Vietnam te Opstoppingen bij winkelen De middaguren van de eerste dag van de Britse week in Amsterdam, besteedde prinses Margaret en Lord Snowdon aan een typisch vrouwelijke „sport?': winkelen. De foto toont hen bij Hirsch. Doelgerichte propaganda noodzakelijk UTRECHT De Nederlandse bevolking eet nog onvoldoende vis, constateerde het Tweede-Kamerlid J. A. van Bennekom vanochtend in een voordracht op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Neder landse Vissersbond. Het vleesverbruik nam sinds 1950 toe met ongeveer twintig procent) maar het visverbruik bleef vrijwel constant. De heer Van Bennekom meent dat een doelgerichte propaganda noodzakelijk zal Wijven. Rekening moet evenwel worden gehouden met de hogere eisen het publiek thans stelt aan kwaliteit, verpakking en dergelijke. Publiek stelt hogere eisen O De heer Van Bennekom vroeg de bij zondere aandacht van de regering voor de sociale factor ln de visserij, alsmede voor het visserij-onderwijs. Naar zijn mening zullen beurzen beschikbaar moe ten worden gesteld voor het bezoeken van deze scholen. Om de werfkracht te vergroten zal het bedrijfsleven ook aan dacht moeten schenken aan de „image" van de visserij naar buiten. 'ardering Waarderend sprak de heer Van Ben- oekom over het visserijbeleid van de huidige minister en blij was hij. dat de nieuwe staatssecretaris voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk als Tweede Kamerlid voorzitter was van dt vaste commissie voor de visserij, waar door hij de plaats van de visserij in het regeringsbeleid kan versterken. Minder tevreden was de heer Van Bennekom over do trage voortgang in het EEG-visserij beleid. De visserij in de omringende landen wordt flink ge steund door de regeringen. Met alle waardering voor de twee miljoen gul den die onze regering voor structuurver betering van de visserij heeft uitgetrok ken, kan eerst een bevredigende rege ling worden getroffen wanneer op inter nationaal gebied bereidheid bestaat el kaar te vinden. Pleidooi De voorzitter van de Nederlandse Vis sersbond, de heer K. Hoekstra, pleitte voor verbetering van de kwaliteit van de Nederlandse vis. HU somde een aan tal mogelijkheden daartoe op. De Ne derlandse vissers zijn naar zijn oordeel bereid mee te werken aan structuurver betering, maar daarbij kan medewerking van de overheid niet worden gemist. Er moet iets worden gedaan aan het te kort aan gediplomeerd personeel. De heer Hoekstra oordeelde een aanvulling van de bemanningsvoorschriften nood zakelijk, Bij hun tocht per jeep door de Amsterdamse binnenstad werden prinses Margaret en haar echt genoot hartelijk toegejuicht. VOLAUTOMATISCHE ttMllliilllllllllllllfflliil In één ooaondaa Bisschop dankt Neder land pag. 2 Achter het nieuws pag. 5 Newyorkse werd koningin pag. 5 Zweeds nazi-komplot pag. 5 Nieuw werk voor mr. Marijnen pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Boerderij met zwembad. Christelijke pers in Het nut van examens Ervaringen met de be vrijding. AMSTERDAM. Als het werkt zullen prinses Margaret en Lord Snowdon morgen per helikopter van Schiphol naar Ottcrloo vliegen, waar zij een bezoek zullen brengen aan het KrÖIler Mitller-museum. Voor deze luchtreis zal speciaal uit Engeland een Britse helikopter naar ons land vlie gen. Voordat zij vertrekken zullen de Britse gasten eerst een dienst bijwonen in de Engelse kerk aan de Amster damse Groenburgwal. Vermoedelijk wordt ook nog een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. Gistermiddag hebben de Prinses Lord Snowdon enkele uren gewinkeld in enige drukke winkelstraten in de Amsterdamse binnenstad. Zij werden vergezeld door de Britse consul-generaal in ons land, de heer F. H. Crowther. De tocht werd gedeeltelijk te voet, gedeel telijk met twee kleine auto's gemaakt. Het verkeer in de Leidsestraat, waar zij evenals in de Kalverstraat enkele zaken binnengingen, ondervond enige vertra ging, omdat vele belangstellenden op de rijweg stonden. Deze winkelmiddag kwam na de offi- Paar bezoekt Rijksmuseum ciële opening, in het RAI-congrescentrum, van de Britse week, een plechtigheid waarbij ook koningin Juliana, minister Luns en Amsterdams burgemeester Van Hall aanwezig waren. Verrukt In haar korte toespraak herinnerde prinses Margaret eraan, dal zij zeven tien jaar geleden voor de eerste keer in Nederland was bij de inhuldiging van koningin Juliana. Zij was verrukt opnieuw in Amsterdam te zijn. Er waren verscheidene andere sprekers. De voorzitter van de Britse Kamer van Koophandel, Douglas Jay, zei, dat de handel tussen Engeland en Nederland de laatste jaren sterk Is gegroeid. Nederland neemt per hoofd van de bevolking per jaar voor zestien pond Sterling Britse goederen af. Het afgelopen jaar bedroeg de export van Nederland naar Engeland miljoen pond cn dc export van En geland naar Nederland 200 miljoen. „Nederland is onze derde grootste af nemer in Europa en wij zijn Neder lands derde 'grootste afhemer in de wereld", aldus de heer Jay. Ook de minls- /an economische zaken. drs. J. M. den Uyl, hield een toespraak. Hymne Gisteravond stond een bezoek aan het Rijksmuseum op het programma. Dit geschiedde op uitnodiging van het ge meentebestuur van Amsterdam, die voor deze ontvangst in grote stijl 700 personen had uitgenodigd. Van de vele aanwezigen werd o.m. Peter Diamand, die leider wordt van het Edinburghfestival, aan het prinselijk paar voorgesteld. Voor de in gang van het museum stonden een aantal Britse toeristen die bij verrassing een Engelse hymne zongen. Prins Bern ha rd op tv HILVERSUM Donderdag 20 mei zendt de NTS van 20.20 tot 20.30 uur op Nederland 1 de toespraak uit, die prins Bernhard houdt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Prins Bernhard- Chr. Middenstand Bond (Van onze soc.-ccon. redactie) RIJSWIJK (Z.H.) De vakbewe ging heeft al minstens een miljoen gulden bij verschillende werkgevers onder toepassing van allerlei pressie middelen afgedwongen. Onwillekeurig maakt men hierbij een vergelijking met de in artikel 317 van het Wetboek van Strafrecht strafbaar gestelde af persing. Dit schrijft de Christelijke Middenstands Bond deze week in een hoofdartikel in zijn orgaan „De On dernemer". Juridisch kan evenwel niet van afper sing worden gesproken, aldus de C.M.B., maar maatschappelijk is er toch wel sprake van. ,,Het lijkt er bedenkelijk veel op, dat met name het NW en het NKV bezig zijn amok te maken en bet zorgvuldig opgebouwde overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid on. mogelijk te maken. In hetzelfde hoofdartikel wordt de Philips-c.a.o.. die zoals bekend een gel digheidsduur van drie jaar heeft, een uitgesmeerde loonexplosie genoemd. De C.M.B. acht voorts geen reden aanwezig voor de door de vakbeweging verlangde uitkering ineens, omdat het door de re gering centraal gestelde beleidsdoel, na melijk herstel van het evenwicht' dit jaar volgens het Centraal Planbureau nog niet zal worden gerealiseerd. De Christelijke Middenstands Bond vindt een verdere verhoging van het looninkomen evenmin verantwoord uit een oogpunt van rechtvaardige inko mensverdeling. ,,De zelfstandigen genie ten geen enkele inkomensverruiming in tegenstelling tot alle andere bevolkings groepen. Wanneer men op grond van de betalingsbalanspositie de beschikbare in komens zou willen vergroten dan doet men er beter aan, de tweede trans van de voorgenomen belastingverlaging eer der door tc voeren, bijvoorbeeld per 1 januari 1966". aldus de C.M.B Min. Veldkamp denkt na Wordt aow ook Bij emigratie doorbetaald DEN HAAG Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) zal op korte termijn overwegen, of het mogelijk is de aow-uitkering vol ledig te blijven toekennen aan de be jaarden, die zich bij hun geëmigreerde kinderen voegen. De minister heeft besloten dit in overweging te nemen op grond van een advies hierover, dat hij van de Sociale Verzekeringsraad heeft ontvangen. De bewindsman, die dit mededeelt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Tilanus (CHU), vestigt er overigens de aandacht op, dat tot nu toe wel doorbetaling aan ge- emigreerde bejaarden plaatsvindt van het ouderdomspensioen, dat over wer kelijke verzekeringsjaren is opgebouwd. Slechts het ouderdomspensioen, dat ge baseerd is op de fictie van een verze kerd zijn geweest over de jaren, gelegen tussen de 15de verjaardag en 1 januari 1957, vervalt bij vertrek naar het bui tenland. Minister Veldkamp had reeds eerder in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij er wel voor voelde om de bejaarden, die zich bij hun geëmigreerde kinderen willen voegen, het volledige ouderdoms pensioen te laten behouden, hij had toen gezegd te zullen zien, wat hij hieraan zou kunnen doen. Prins Bernhard vertelt over vliegervaringen In het jubileumnummer (20 jaar) van De Vliegende Hollan der, officieel orgaan van de Ko ninklijke Luchtmacht, schrijft prins Bernhard over zijn vlieger ervaringen in oorlogstijd. Wij plaatsen het artikel vandaag op pagina 7. •TEKER naar het hart van velen heeft gisteren prof. Van Niftrik gesproken, toen hij de verwijdering tussen de grotere protestants-chris telijke partijen meer als incidenteel dan als symptomatisch zag. Inciden teel wil zeggen, dat het 'n op zichzelf staand gebeuren is, waaraan men nog geen verdere gevolgen behoeft te verbinden, symptomatisch wil zeg gen, dat het gebeuren het gevolg is van dieper liggende oorzaken, wat uiteraard als heel wat ernstiger zou moeten worden gekenmerkt. Men mag prof. Van Niftrik voor deze be oordeling van de situatie dankbaar zijn. Vroeger al had hij zich over de gang van zaken teleurgesteld ge toond wie was het niet? Buiten staanders hadden zich al gehaast, het gebeuren uit te leggen als het begin van een nieuwe ontwikkeling. Waarbij de ARP zich almeer de pro gressieve richting zou bewijzen, de CHU daarentegen almeer de behou dende. Echter, haastige spoed is ook in het beoordelen zelden goed. Zowel ARP als CHU immers vertonen in nerlijke verscheidenheid, en waar het hier christenen geldt, die politieke werkzaamheden ontplooien, ligt het voor de hand dat van enige intensi teit blijkt, maar dat men tegelijker tijd elkaar niet spoedig loslaat. Ons standpunt als onafhankelijk protes tants-christelijk dagblad is bekend. In hoeverre chr. partijen willen sa mengaan, is aan die partijen zelf ter beoordeling. Wat wij vanuit onze on afhankelijke positie trachten te be vorderen, is dat men elkaar tenmin ste goed ziet en dat geldt ook de an dere protestantse groeperingen buiten deze twee. Men mag elkaar niet uit het oog verliezen, juist dan niet wan neer omstandigheden daartoe drei gen te leiden. Er is een grens aan de onderlinge verwijdering zoals men zich die kan veroorloven. Het stemt tot waardering, dat ook prof. Van Niftrik het, voor wat betreft de ver houding van ARP cn CHU, in deze geest heeft gesteld. De Koningin heeft gisteren een in formeel bezoek van 'n uur gebracht aan het Anne Frankhuis, waar zij het Achter huis bezocht en de herdenkingsexpositie Lea Steinwasser. Eén dag na haar huwelijk Is de 20- jarige onderwijzeres mevrouw M. A. M. den BergBenschop in het cen trum van Hengelo om het leven geko- Zij werd aangereden door een mi litaire vrachtwagen en was op slag dood TOKIO De tweede atoombom, die communistisch China gisteren boven het proefterrein in Lop Noi in het westen van het land tot ont ploffing heeft gebracht, is ongeveer van dezelfde kracht als de eerste op 16 oktober en die, welke Hiroshima verwoestte, zo is in Washington be kendgemaakt. De Amerikaanse re gering meent, dat de fundamentale machtsverhouding in de wereld niet door is gewijzigd. Er gaapt een brede kloof tussen deze proef en een nucleair overbrengingssysteem, al dus het commentaar. Overigens onderschat men in Washing ton de Chinese vorderingen niet. Aan vankelijk dacht men, dat de eerste Chi nese atoombom ..een buitengewoon ruwe" proef was. Later moesten functio narissen in de Amerikaanse hoofdstad echter toegeven, dat de bom beter dan men meende. De Amerikaanse i missie voor atoomenergie zei, dat er wijzingen waren dal de bom van nium 235 was voorzien, wat een hoge graad van technische kennis vereist. Voor de winning van uranium 235 is een ingewikkelde fabriek nodig. Franse func tionarissen hebben al toegegeven, dat China verder is dan Frankrijk wanneer het een dergelijke fabriek heeft. Frank rijk werkt nog steeds met plutonium. Amerika zendt gif gasbommen SANTO DOMINGO Verscheidene journalisten hebben gisteren geholpen bij het uitladen van gifgasbommen van het soort, dat in Vietnam werd ge bruikt. Van Amerikaanse zijde is de aankomst van het oorlogsmateriaal bevestigd. Men kon niet zeggen of het ook zal worden gebruikt. Intussen heeft de Veiligheidsraad ge vraagd om een staken van het vuren. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de machtiging een vertegenwoordiger naar Santo Domingo te zenden. Hij heeft de Indische generaal Rikhye hiertoe op dracht gegeven. Een kleine staf zal hem voorgaan. De raad heeft voorts besloten, verte genwoordigers van beide Dominicaanse partijen gelegenheid te geven, de res pectievelijke standpunten uiteen te zet ten. Dit houdt geen erkenning in. Vol gende week zal de raad hun argumenten aanhoren. In Washington is officieel bekendge maakt, dat een vliegtuig van de lucht macht van het bewind onder leiding van generaal Imbert Barrera donderdag tij dens een aanval op een radiostation van de rebellen door Amerikaanse strijd krachten werd neergeschoten. De Amerikaanse regering heeft voorts laten weten geen zeggenschap tc hebben over het vliegveld, van waar de toestel len zijn opgestegen. Dat is in handen van de loyale troepen. Het radiostation ver dween aanvankelijk uit de ether. Latei- werd de uitzending hervat. Tegen de avond viel de zender opnieuw uit. nadat de luisteraars het geluid van automati sche wapens en rinkelend glas hadden gehoord. Intussen zijn de eerste troepen van een Latijns-Amerikaans land in Santo Do mingo gearriveerd. Zij werden met een Amerikaans transportvliegtuig van Hon duras naar de Dominicaanse Republiek overgebracht. De Russische premier Kosygln heeft gisteravond, reagerend op de explosie, gezegd, dat een kernoorlog „in onze tijd onmogelijk is", ondanks de gespannen toestapd in de wereld. Hij kritiseerde de Chinese toetreding tot het kamp van kernmogendheden niet direct, maar zei wél, dat de Sowjetunie tegen de ver spreiding van kernwapens is. India heeft de proef veroordeeld. Het heeft in de ontwapeningscommis sie van de V.N. zijn bezorgdheid uit gesproken over de ernstige schade, die hierdoor is toegebracht aan vrede cn veiligheid. Ook de Japanse afgevaar digde laakte de proef. Hij noemde deze in strijd met de pogingen van de V.N. tot ontwapening te komen. In nationalistisch Chinese kringen op Formosa werd de proef een uitdaging van de V.S. en een intimidatie van de anti-communistische landen in Azië ge noemd. Amerika's minister van buiten landse zaken Dean Rusk^ verklaarde gis teren in Londen voor zijn vertrek naar Wenen niet te geloven, dat de proef ver band houdt met de oorlog in Vietnam. Amerikaanse proef Even na de Chinese explosie hebben de V.S. gisteren een ondergrondse kern proef van .gering-middelmatige kracht" genomen in de woestijn van Nevada. De proef was de elfde in dit jaar. Toen de eerste Chinese atoombom ontplofte, vond op dezelfde dag eveneens een Ameri kaanse ondergrondse proefexplosie plaats. Kans op onweer De Bilt verwacht tot hedenavond: In het binnenland nog warm weer. In de kustprovincies koeler door wind van zee. Over het algemeen meer bewolking met een kans op enkele locale regen- of onweersbuien. „De hond gaat mee kamperen, mam. Hij kan mooi de afwas cloen voor ons."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1