Den Haag kan parlementaire democratie afdwingen Regering heeft sterke kaarten HOFNAR Studenten zelf moeten excessen voorkomen EEG-AKKOORD OVER GROENTEN EN FRUIT Bormann nu in Mexico gezien? Conservatieven krijgen er nu 522 zetels bij Simon Wiesentlial zoekt schuldigen onder burgerlij ke gezaghebbers Nijenrode gaat uitbreiden Nog steeds Frankrijk contra de Vijf Ongeluk Franse kerninstallatie Paus schenkt gouden roos aan Fatima Luna 5 maakte grote stofwolk blijf jong,blijf fit: fiets! Honderd vijf tig priesters vergeefs naar Madrid 7Ü eett &omte Kif 7 VRIJDAG 14 MEI 1965 Mevrouw Jacqueline Kennedy, de weduwe van de vermoorde Ameri kaanse president, is op bezoek bij haar zuster in Londen. Zij genoot in de buurt van Buckingham Palace van het prachtige voorjaarsweer, sa men met haar kinderen John en Caroline en haar neefje Anthony Radzi- toill, die zijn tante stevig bij de hand hield. Minister Diepenhorst over dood jhr. Rutgers van Rozenburg DEN HAAG Groentijden blij ven een tot dusver niet bevredi gend opgeloste problematiek bie den, zo heeft minister Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen) ver klaard in zijn antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede- kamerlid Tans (soc.) in verband met de dood van de student jhr. D. L. L. Rutgers van Rozenburg bij het inauguratieritueel van het ge zelschap „Tres faciunt collegium" op 11 april van dit jaar. In antwoord op de vraag van de heer Tans, welke maatregelen er zullen wor den genomen om aan dit soort feodale praktijken eens en voor goed een einde te maken zegt de minister dat hierbij onderscheid moet worden gemaakt tussen preventieve en repressieve maatregelen. TUCHÉ Hij vervolgt dan: Blijkens een verklaring van de senatus contractus (college van rector soren) van de rijksuniversiteit te Utrecht is dit college de mening toegedaan, dat repressieve maatregelen eens te overwe gen en mogelijk te nemen zijn, nadat het gerechtelijk vooronderzoek en een eve tueel nader door de rector magnificus te stellen onderzoek zijn afgesloten. De minister conformeert zich in dezen aan de mening van de senatus contractus. Het is mogelijk meent de minister, dat, indien het openbaar ministerie tot sepo nering zou overgaan, er toch aanleiding zou zijn tot het nemen van een academi sche tuchtmaatregel. Over de te nemen preventieve maatre gelen verwijst de minister naar i' klaring van de senatus contractus rijksuniversiteit te Utrecht, die zegt zich genoopt te voelen in het openbaar kenbaar te maken, dat naar zijn oordeel installatiemethoden. welke gepaard gaan met aantasting van het lichaam de installandus, in de universitaire meenschap onduldbaar zijn. Nadat zal zijn beslist, of in dit geval tuchtmaatre gelen moeten worden genomen welke, zal deze verklaring, minister verwacht, worden aangevuld door een nadere verklaring op dit punt de rector magnificus of de Het gezelschap Tres faciunt collegium zelf heeft in een brief aan de rector magnificus o.m. mededeling gedaan van het besluit de activiteiten van het gezel schap voor onbepaalde tijd te staken en alvorens deze in enigerlei vorm worden hervat eerst met de reotor magnificus overleg te plegen. Voorts zullen installa ties, die met enige aantasting van het lichaam gepaard gaan, niet meer plaats vinden. REGELINGEN De minister merkt tenslotte op,dat installatie van een altijd gering aantal studenten in een gezelschap of vereniging onderscheiden moet worden van de groentijden en novitiaten. Voor de laatste activiteiten zijn sedert enige jaren bij de universiteiten en hogescholen regelingen getrofffen, welke tot strekking hebben de rectores magnifici volledig van de gang van zaken en van mogelijke incidenten op de hoogte te houden. In de praktijk hebben deze regelingen tot dusver gunstige uitwerking gehad. STRAATSBURG De Neder landse regering zal, wanneer bin nenkort in Brussel de onderhan delingen beginnen over gemeen- sóhapsfinanciering van de Europe se landbouwpolitiek en de Europe se parlementaire controle daarop, met sterke kaarten voor de dag komen. Dit is de conclusie van de Nederlandse afgevaardigden in het Europese parlement in Straats burg. Het is reeds zeker, dat een akkoord over onafhankelijke inkomsten voor de gemeenschap (uit de invoerhef fingen op landbouw- en industriepro- dukten) niet op ratificatie van Den Haag behoeft te rekenen als niet tegelijkertijd in voldoende Europese parlementaire controle wordt voor- Bij discussies over dit vraagstuk in Nederlandse kringen in Straatsburg is gesteld, dat voor de ratificatie in het Nederlandse parlement niet een ge wone meerderheid vereist zal zijn, doch een meerderheid van tweeder de, omdat met deze regelingen een wijziging van de positie van de Kroon als oppergezag over 's lands financiën, aan de orde komt. Derhalve zullen de Nederlandse ministers aan de onder handelingstafel in Brussel, met name tegenover hun Franse collega's, een sterk argument hebben. VETO-RECHT In de Belgische hoofdstad stelde gisteren staatssecretaris De Block voor het Europese parlement een vetorecht te verlenen op het gebied van alle wetgevende arbeid. Nederland blijft protesteren BRUSSEL De EEG-minister- raad heeft volledige overeenstem ming bereikt over de in december aan Italië toegezegde extra-be scherming voor de groente- en fruitproduktie. Er zullen nu extra heffingen op invoer van landen buiten de gemeenschap mogelijk zijn om de afzet van Italiaanse sinaasappelen, appelen en peren in de Zes te bevorderen. senatus contractus. GARANTIES Voor wat het voorkomen van metho den, als de hier gewraakte betreft, is er voorts een belangrijke taak weggelegd voor de studenten zelf. De senatus veteranorum van het USC heeft in een brief aan de rector magnificus van dc rijksuniversiteit te Utrecht blijk gegeven zijn verantwoordelijkheid in dezen te verstaan. De senaat heeft te kennen e eeven van het gezelschap Tres. dat overigens zijn activiteiten geheel buiten het USC heeft en ook geen erkend corpsgezelschap is. garanties te zullen verlangen, die iedere herhaling van een gebeurtenis van een dergelijke aard uitsluiten. Vooral Duitsland en Nederland hebben zich verzet tegen het openen van de automatische mogelijkheid van extra-heffingen, die tegen GATT- afspraken indruisen. In dat geval zou den aan de GATT-partners op ander gebied wat de invoer betreft tege moetkomingen moeten worden aange-1 boden. De Nederlandse bewindsman kwam met dit voorstel tijdens een bes. king in de EEG-ministerraad van de voorstellen van de Europese commis sie tot uitbreiding van de bevoegdhe den van de Europese Assemblee. Behalve dit vetorecht bepleitte mr De Block het houden van directe verkiezingen voor het Europese par lement in de zes EEG-landen en de verlening van het recht de samenstel ling van het Europese uitvoerende orgaan te beoordelen. Directe steun van de vier EEG- partners, buiten Frankrijk, kreeg het Nederlandse voorstel echter niet. Wel werd nog eens duidelijk gemaakt, dat ook voor deze landen een gemeen schap met eigen financiële middelen zonder controle van een met bevoegd heden bekleed parlement in Straats burg, een onaanvaardbare zaak is. De EEG-ministerraad zal vandaag beslis sen wat er verder met de voorstellen van de Europese commissie gaat ge beuren. l\a 7 jaar Howard Jones nam afscheid van Indonesië DJAKARTA De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, Howard Jones, heeft gisteren in het Merdeka paleis afscheid genomen van presi dent Soekarno. De 65-jarige diplomaat heeft zeven jaar lang de ambassadeursfunctie be kleed. Geen andere Amerikaanse ambassadeur heeft zo lang dezelfde post bezet. Reeds verscheidene jaren geleden had hij om overplaatsing verzocht maar president Kennedy verzocht hem toen aan te blijven. Jones staat bekend als een goede persoonlijke vriend van Soekarno. Hij zei, bij het verlaten van het paleis, dat hij 24 mei uit Indonesië zou ver trekken en was benoemd tot kanse lier van het Oost-West-centrum van de universiteit van Honoloeloe. President Johnson heeft reeds een nieuwe ambassadeur benoemd maar in afwachting van de bekrachtiging daarvan is diens naam nog niet ge noemd. In de tussentijd zal ambassa deraad Francis J. Galbraith als zaak gelastigde optreden. 'lijk dat Martin Bormann, eens rech terhand van Hitier. zich momenteel in 'de Mexicaanse staat Oaxaca ophoudt. De ambassade heeft iemand naar deze ontoegankelijke streek gestuurd om poolshoogte te nemen. Een Mexicaan heeft de ambassade getipt. Hij vertelde dat hij Bormann had gezien en dat hij bereid was een lid van de ambassade naar deze plaats te brengen. De Mexicaan zou Bormann herkend hebben van een foto in een Amerikaans tijdschrift dat zijn lezers opwekte in geval van opduiken van deze man de dichtstbij zijnde Westduitse ambassade te waar schuwen. Zoals bekend heeft Simon Wiesen- thal de indruk dat Bormann zich in Chili ophoudt. Onbreekbaar glas Nederland vraagt EEG schorsing invoerrechten op aardappelen BRUSSEL Minister Biesheuvel I heeft zijn collega's van de andere' EEG-landen gevraagd de invoerrech- j ten op aardappelen te mogen schorsen met het oog op de schaarste in Nederland. Een schaarste ontstaan door te grote uitvoer en de late oogst van de nieuwe aardappelen. Neder land zou om de invoer te willen vergemakkelijken tot 15 juli geen in voerrechten willen heffen van landen buiten de gemeenschap en van EEG- landen. Waarschijnlijk vandaag zou een besluit over dit verzoek vallen. Poging Portugal uit UNESCO te stoten PARIJS Zeven Afrikaanse lan- flinke den en India hebben gisteren stappen ondernomen Portugal uit de UNESCO te stoten De afgevaardigden van genoemde v in Duitse taxi's Het komt er nu zelfs op neer dat de extra-heffing die aan Italië is ver-BONN Taxichauffeurs in West- leend, moet worden ingetrokken in- Duitsland zullen voortaan door wan den van onbreekbaar glas van hun passagiers gescheiden zitten en daar door beter beschermd te zijn tegen roofovervallen. Deze hebben sinds het einde van de tweede wereldoorlog aan 182 Westduitse taxichauffeurs het le ven gekost. Naar gisteren in Bonn bekend werd gemaakt zal de overheid binnenkort voorschriften uitvaardigen waarin een dergelijke veiligheidswand verplicht gesteld wordt. Vermoedelijk zal in het glas een opening worden gelaten waardoor de passagier kan betalen. Uit Nederland blijven de protesten overigens nog komen tegen deze EEG- regeling voor groenten en fruit. Het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad zeggen in een brief aan de ministers van land bouw en economische zaken dat deze regeling zuiver protectionistisch is en niet in het belang van de consument omdat de prijzen voor groenten en fruit zullen blijven stijgen. Voorbeeld: Duitse UITSLUITEND TABAK UTRECHT Het Nederlands Oplei- dings-Instituut voor het Buitenland (N.O.I.B.) in Breukelen gaat uitbreiden. De bevolking is gegroeid van 120 man in 1946 tot 340 man thans. De aanmel ding doet verdere groei verwachten, doch nu al is er een tekort van 70 bed den. Er komen vier semi-permanente paviljoenen bij (totaal 130 bedden), waardoor na 1 september aanstaande ruim 400 jongemannen Nijenrode kunnen bewonen. Met deze uitbreidingswerk zaamheden is 800.000 a één miljoen gulden gemoeid. Daar Nijenrode een monument is, zijn de laatste uitbreidings mogelijkheden thans uitgeput. Het N.O.I.B. gaat samenwerken met de Business school van de universiteit van Oregon in Eugene. In augustus ko men er 30 studenten van deze school onder leiding van een hoogleraar vooi een jaar naar Nijenrode, terwijl omge keerd 22 studenten van Nijenrode col leges gaan volgen onder leiding van hun docent drs. W Grader. Sinds september is aan het N.O.I.B. een „international branch" verbonden. Het normale studieprogramma wordt daar in het Engels gegeven aan buiten landers. TURIJN De boeren in Noord- Italië zün de wanhoop nabij, aangezien de te velde staande rijst het slachtoffer van de langdurige droogte dreigt te worden. Het water in Noord-Italië is langza merhand zo schaars, dat in sommige gemeenten een waterdistributie is inge voerd. De rijstverbouwers in de provin cies Novara en Vercelli zaaien als gevolg van het watergebrek geen rijst meer in. In Piemont, een gebied dat gewoonlijk tweederde van Italiës binnenlandse rijst- voorziening voor zijn rekening neemt, is dit jaar slechts 25.000 hectare ingezaaid de helft van andere jaren. De droogte is een gevolg van twee factoren. Er valt geen regen, in de Alpen is het dit jaar zeer laat gaan dooien, waardoor het waterpeil in de rivieren zeer laag is. De Po staat vrijwel droog. staatssecretaris K. F. Vialon AMSTERDAM Simon Wie- senthal heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat zijn do cumentatiecentrum voor de opspo ring van oorlogsmisdadigers in Wenen zich in de toekomst meer zal gaan bezighouden met het ver zamelen van materiaal tegen Duit sers die in de oorlog een groot bur gelij k gezag in de door Hitier be zette landen uitoefenden. Als voorbeeld noemde de nazi speurder de huidige Duitse staatsse cretaris voor ontwikkelingshulp. K. F. Vialon, die tijdens de oorlogsja ren Regierungsdirektor was van de afdeling financiën in Riga, een ogenschijnlijk onschuldige positie. Maar deze afdeling hield zich bezig met het beheer van de vermogens van de omgebrachte Joden en andere slachtoffers. Tevens behoorde het in casseren van lijfrenten van omgeko menen tot haar werkzaamheden. Om de gelden aan te vullen werden voorts grafstenen van Joodse slachtoffers verkocht, aldus de heer Wiesenthal. Tweede voorbeeld Als tweede voorbeeld noemde de heer Wiesenthal de huidige president van de rechtbank in Beieren, R. Husslein, die tijdens de oorlog vier Denen ter dood heeft veroordeeld, omdat zij in hun land een brug hadden opgeblazen. De heer Wiesen thal is geneigd tot de opvatting, dat vonnissen van een bezetter ongeldig zijn. Daartegenover staat de opvatting van een aantal Duitse juristen, die menen dat hier sprake is geweest van normale rechtspraak. JSeo-nasVs Het hoofd van het Weense docu mentatiecentrum vertelde, dat zijn doel van tweeërlei aard is: het opspo ren van oorlogsmisdadigers en het voorkomen, dat jongeren besmet wor den met het neo-nazisme. „Dit ver schijnsel moet niet overschat, maar ook niet onderschat worden. De neo nazi's zijn in het algemeen mensen die niet kunnen verdragen, dat hun na de oorlog slechts een geringe rol in het leven is toebedeeld. Fonds voor werk van Wiesenthal AMSTERDAM Gisteravond is in Amsterdam besloten een fonds op te richten tot steun van het werk van ir. Simon Wiesen thal. De heer Wiesenthal, die op het ogenblik in ons land ver blijft, sprak gisteravond een in leidend woord voor de aanvang van de reprise van de film „Het dagboek van Anne Frank" in het Amsterdamse studententheater Kriterion. Hierbij zei hij onder meer dat zijn werk ernstig wordt gehinderd door tekort aan geld middelen. Namens de ASVA, de Algemene studenten vereniging Amsterdam, kreeg Wiesenthal direct daarop te horen dat in kringen van de ASVA en de Vereniging van ex-politieke ge vangenen is besloten een fonds te vormen om voortzetting van het werk van zijn documentatie centrum mogelijk te maken. De heer Tom Rot, voorzitter van de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen zal zich met de administratie van het fonds belasten. Giften kun nen worden gestort op giro 8000 van de Amsterdamse bank in Amsterdam met vermelding Wiesenthal-fonds. Geen besluit over Kennedy-ronde BRUSSEL De verschillen in de Europese economische gemeenschap tussen Frankrijk enerzijds en de vijf partnerlanden anderzijds over de Kennedy-ronde zijn gisteren in Brus sel weer duidelijk aan de dag getre den bij de bespreking van de voor stellen van de Europese commissie voor een wereldgraanakkoord. Van daag zal de kwestie verder besproken worden, maar eerst zou gisteravond nog in onderling overleg naar een compromis gezocht worden, een com promis dat waarschijnlijk wel zal uit monden in een vage volmacht aan de commissie om het gesprek in de Kennedy-ronde over granen voort te zetten. De EEG had een aanbod voor een regeling van de internationale graan handel al voor 26 april moeten in dienen maar door onderlinge onenig heid moest uitstel worden gevraagd tot 18 mei. Het voorstel van de com missie houdt in de instelling van een internationale referentieprijs voor granen en het gemeenschappelijk financieren van de afzet van graan overschotten tegen bijzondere voor waarden aan ontwikkelingslanden. Frankrijk wil een zo hoog mogelijke referentieprijs, uiteraard om zijn lOsitie als exporterend graanland te levorderen. De andere landen willen een lage prijs, enerzijds om overpro- duklie tegen te gaan, anderzijds om een lonende produktie mogelijk te maken. De gemeenschappelijke financiering van overschotten aan ontwikkelings landen bracht andere geschillen tussen Frankrijk en de Vijf aan het licht. Couve de Murville zei overigens te betwijfelen of dit voorstel wel aan vaardbaar zou zijn voor de VS, die hun enorme surplus aan voorraden voor ontwikkelingslanden graag ge bruiken als politiek wapen, dat zij niet gaarne zullen verliezen als Europa gaat meedoen. Merkwaardige houding van een Franse minister die toch wordt geacht niet zo veel misbaar te maken wanneer het er om gaat Ame rika een hak te zetten. PARIJS In het experimentele deel van de Franse atooinfabriek te Pierrelat- te heeft zich gisteren een ongeluk voor gedaan dat niet ernstig van aard zou zijn. Een „zeker aantal" mensen werd in observatie genomen. Drie hunner werden in een ziekenhuis opgenomen, doch hua toestand baart in het geheel geen zorgen, aldus een communiqué. Het werk in de fabriek werd normaal voortgezet. WASHINGTON Het reisplan van het Amerikaanse vliegdekschip „Inde pendence", dat op weg is om zich bij de Zevende vloot in de Stille Oceaan te voegen, is zodanig gewijzigd, dat niet van 21 tot 31 mei een bezoek aan Kaapstad zal worden gebracht. De Zuid- afrikaanse regering heeft laten weten, dat de gekleurde opvarenden van het vliegdeksohip niet welkom zouden zijn. ROME Paus Paulxis houdt van symbolische geschenken als olie op golven van verontwaardiging. Hij heeft nu een gouden roos ge schonken om te plaatsen in de schrijn van Fatima in Portugal. Het is kennelijk een poging om de Portugezen, die nog altijd boos zijn op de paus, omdat hij naar India reisde dat „hun" Goa bezette vriendelijk te stemmen. In een uitzending over radio Vati- caan zei de paus tenminste in rijn bloemrijke taal dat de roos „een getuigenis is van dc liefde die wij zenden aan het katholieke, missiona- rie en het Maria-Portugal. Moge dit geschenk u, lieve kinderen, aanzetten uw liefde en uw toewijding te beves tigen en verhevigen voor hen, die Portugal altijd vergezeld hebben in rijn schitterende geschiedenis". Tijdens het concilie, toen er nogal scherpe aanvallen kwamen van som migen bisschoppen op de overmatige weelde aan sierraden en kerkelijke folklore, schonk de paus zijn tiara aan de armen, die uiteindelijk bij de rijke Amerikaanse kardinaal Spell- man terecht kwam. Toen er pogingen werden ondernomen om contacten te leggen met de Griekse Orthodoxe Kerk zond hij de zogenaamde „sche del van Andreas" naar Griekenland. 9 BERLIJN Een Oostduits volgsta- tion heeft bekendgemaakt, dat de remra- ketten die bij de nadering van de maan door de Luna-5 zijn afgevuurd, een stof wolk van 230 km lang een 80 km breed hebben veroorzaakt. Het volgstation te Rodewisch heeft 20 foto's van de maan gemaakt, waarop de enorme wolk duidelijk te zien is. Om 20 uur 15 (w.e.t.) toen de Luna-5 de maan bereikt had, was de wolk volgens profes- Penzel, directeur van het observato- n te Rodewisch, het grootst Hij nam in omvang af en om 20 uur 21 was hij vrijwel verdwenen. "Hoe gaat het er mee?" "Best, Ik fiets immers weer1 LONDEN De conservatieve partij Engeland heeft bij gemeenteraadsverkie zingen in Engeland en Wales et overwinning behaald. Zij boekte to-winst van 522 zetels, afgaande op de vrijwel complete uitslagen van de stem ming. De regerende Labour-partij leed een netto-verlies van 377 zetels, terwijl j landen hebben bij de leiding van ae de liberalen in totaal 168 zetels achter- i UNESCO een ontwerpresolutie inge- ui* gingen. diend, waarin wordt gevraagd aan dei volgens waarnemers is het op grond volgend jaar te houden Algemene van deze uitslag vrijwel uitgesloten, dat Vereaderine van deze VN-oreanisatie1 premier Wil™ .op korte termijrgl Srten ÏÏbNEs! n Zijn krappe meerder- CO zodanig te wijzigen, dat de assem- els in het Lagershuis te blee het uitsluitend beslissingsrecht I I over het lidmaatschap zal krijgen. I Mevrouw Bea Parker uit Tucson in de Ameri kaanse staat Arizona heeft een aanrijding met een goederentrein gehad, zonder er ook maar iets van te merken. Verderop de route werd zij door een spoorwegman. die een telefoontje had ge had, met een handgebaar tot stoppen gemaand. Hij vroeg haar of ze niet had gemerkt, dat ze door een trein was aangereden. „Nee, is het werkelijk?" antwoordde de hoogst verbaasde mevrouw Par ker. De trein, die met grote snelheid reed, heeft het achterste deel van de wagen bescha digd. Mevrouw Parker zei echter: „Ik heb er niet van gevoeld". I Westduitse oplichters hebben misbruik ge maakt van de voorliefde voor dure en goede kle ding van Erich Mende, de vice-kanselier van de hondsrepubliek en minis ter voor zaken geheel Duitsland betreffende. Op naam van Mende be stelden zij in München kostbare kostuums en schoenen, zonder uiter aard de rekening te beta len. Hilmar Reksten. een Noorse reder, heeft ge vraagd een nieuwe tan ker van 90.000 ton, die in Londen in aanbouw is, te mogen noemen naar Sir Winston Churchill. „Dit als eerbewijs aan een groot man", aldus Rek sten. De tanker zal op 31 mei te water worden ge laten. Mevrouw Maud ling, de echtgenote van de voormalige Britse mi nister van financiën, zal de doopplechtigheid ver richten. George I van Engeland, is niet explosief, zodat koningin Elizabeth van Engeland, als ze de bondsrepubliek bezoekt, niet bang hoeft te zijn. Geruchten wilden, dat het standbeeld van So phie op een onontplofte bom uit de tweede we reldoorlog stond. De poli tie heeft een onderzoek ingesteld, maar er is niets van waar. Zodat koningin Elizabeth rustig een bezoek kan brengen aan het kasteel Herren hausen bij Hannover, waar haar voorouders vandaan komen. MADRID Het proces tegen een Spaanse rooms katholieke priester uit Baskenland, die ervan beschuldigd wordt tijdens een preek onwettige propaganda te hebben bedreven, werd gisteren voor onbepaalde tijd uitge steld, nadat honderdvijftig mede priesters uit Baskenland voor het gerechtsgebouw in Madrid waren sa mengestroomd. Zij hadden per trein, bus of auto vierhonderd km afgelegd om het proces tegen pater Alberto Gabicago- geascoa bij te kunnen wonen. Toen ze zich voor het gebouw, waar het hof van openbare orde zetelt, hadden verzameld, kregen ze echter te horen, dat het proces voorlopig geen door gang zou vinden, daar de president van de rechtbank plotseling last had gekregen van een bronchiale aandoe ning. De 28-jarige priester, die zich in oorlopige vrijheid bevindt, heeft I land. In Parijs bevindt zich volgens de tenlastelegging in een BaskLsche regering in ballingschap. handeld, die op het balkon van een lagere school de Spaanse vlag hadden vervangen door het Baskische natio nale dundoek. Het Spaans openbaar ministerie, dat zegt, dat de priester „gevestigde in stellingen" heeft aangevallen en af schriften van de preek heeft ver spreid, heeft al een voorlopige eis tegen pater Alberto laten horen, na melijk drie jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 15.000 gulden. De separatistische activiteit in Bas kenland in Noordwest-Spanje heeft al eerder tot een aantal processen geleid. Het bewind van generaal Franco be schouwt de nationalistische beweging als „subversief". Zelfbestuur wordt geëist door de verboden Baskische Nationalistische Partij. Een aantal leden van de meer radicale ETA wil en samengaan van de Spaanse Bas kische provincies met Frans Basken- preek op 1 november jl. gepleit grotere vrijheid voor de Baskische taal en cultuur. Volgens Baskische kringen had hij ook het optreden van dc politie gehekeld, tijdens een Inci dent in het dorp Ajurias bij Guernica, waar de pater zijn parochie heeft. De politie had volgens hem jongelui mis De president van Jemen, maar schalk Abdallah Sallal, is afgetreden. Naar radio-Sanaa gisteren meedeelde zal het presidentschap tot de verkie zing van een nieuwe president wor den waargenomen door een nieuwge vormde presidentschapsraad, die uit de vier vice-presidenten bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7