flet bezoek", een uitmuntende satire op de menselijke aard as 3 Damesmode Komt ook in Leiden DEFAAM Tc kust en te keur Jeugdparlement wil Potgieterlaan-belt snel doen opruimen nèt even anders Knappe werkstukjes van vrije expressie Drie koren vertolkten geestelijke liederen macht beetjt lig ge. teloos- is een tachts chaos, lat wij i chten. 1 recht, i, ver se be- i cht zgrond ?ft het hemel- en op op de e, was at Hij n aller mens m had NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 34 MEI 196S Vrüdac Middelstegracht 91, 79.30 uur: door lichting. De Doelen, 8 uur: ledenvergadering Drie-Octobervereeniging. Boerhaavezalen, Vrouwenkerkhof, tot 5 en 8 tot 10 uur: tentoonstelling creatieve cursussen K. en O. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond De Sleutelring. Den Burcht. 7.30 uur: uitvoering chr. kinderkoor „Ex Animo". Den Haag: Stadsdoelen. 8 uur: Nat. Ballet met „Het Zwanenmeer". Zaterdag Boerhaavezalen. Vrouwenkerkhof. 2 it 5 uur: tentoonstelling creatieve cur sussen K. en O. Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V. De Valk. .Israel nu en morgen" Bevrijdingskerk. Montgomerystraat, 30 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Leidse Jeugd- Actie, toneelgroep Arena met „Wie is de dief?" Welke apotheek? Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, apotheek Van Breest Smallenburg Lei derdorp en apotheek Voorschoten. LEIDEN Met grote meerderheid van stemmen heeft het Leids Jeugd parlement zich uitgesproken voor het uitbrengen van een advies aan het gemeentebestuur, het terrein tussen spoorlijn, Potgieterlaan en Haagweg zo spoedig mogelijk in beheer te verkrijgen teneinde de lang bestaande onhygiënische en onesthetische toestand in het belang van de gemeen schap te veranderen. Slechts de PvdA en de PSP onthielden zich van stemmen. De andere partijen gingen met dit principevoorstel van de Christelijke-Historische Unie mee. In het voorstel van de CH-fractie wa ren twee amendementen opgenomen, een van de PSP en een van de A.R. een aankomend verkoper en een verkoper met ervaring Foto Cine Jan Wolfslag N.V. Urcestraat 123 Leiden Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Bonjour tristesse (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De onver woestbare Molly (alle leeftijden) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het bezoek 18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Sandokan Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De gele Rolls Royce '14 jaar) Trianon '2.30, 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar) Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „Een boek wordt gemaakt" (typografisch werk Mart Kempers) en de best verzorg de vijftig boeken van 1963 (7mei7 juni) Het voorstel t. dat met genoemd terrein (ongevee) >x360 m) geen plannen beslaan Di de d'ireotie van de Ned<erlands< rwegen meegedeeld. Daar het ter- reeds vele jaren ongebruikt is er er vervuilde toestand verkeert is het tanstootgevend voor bewoners en langs- >are toestand spoedig een eind dient te romen Het voorstel behelsde het ver- :oek. genoemd terrein van de NS te ko- >en of zonodig te onteigenen. Een keuze uit een aantal variërende bestemmingen as een tweede CH-voorstel. Onmiddellijk na de opening van vergadering diende de PSP een motie het CH-voorstel miet in behandeling te nemen. Men meende dat de gemeente Leiden voor dit terrein plannen heeft, die op zeer korte termijn uitvoering zouden krijgen. Er zou een verhoogde spoorlijn worden «aangelegd met viaduc ten. De motie kreeg slechts steun var CPN en PvdA. Constructief AR WD. KVP en CHU stelden op het standpunt, dat indien de NS juiste inlichtingen had gegeven, met vage toekomstplan non van Leiden geen rekening behoefde te houden. Een constructief idee op konte termijn eind te maken aam de bestaande, onhoudbare toestand zou zeker op zijn aats zijn. zo meende men De toelichting van de CHU kwan r op de avond wat minder beknopt uit de doeken Toen deze fractie in haar voorstel de term „in eigendom verkrij- veranderde in ..beheer verkrijgen op voorstel van de PSP. en de bepaling 89.- 79, Engeland biedt meer dan de bolhoed De Engelse herenmode biedt u méér dan de bolhoed alleen. Deze mode is namelijk ook toonaangevend op het gebied der informele kleding. Vandaar de Engelse snit van blazer en colbert. Vandaar de strepen en ruiten. Vandaar de flannels en de tweeds. Het colbert links: de klassieke Engelse twee-rij blazer: het colbert rechts: flannel-twced. in het nieuwe window- pane desin. of kleur tegen kleur. Een stukje van het terrein aan de Potgieter laan, zoals wij dat vorig jaar in een reportage over de „openbare vuilnisbelten" lieten zien. Het Jeugdparlement besloot gisteravond het ge meentebestuur te adviseren op korte termijn aan dit terrein een andere bestemming te geven, in het belang van de gemeenschap. Eigen foto) opnam, dat spoedige uitvoering van be staande plannen ook geschikt zou zijn om de tossband te veranderen, kwam het voorstel in stemming met genoemd gevolg. De AR, die zich ook een wurm voorstandster toonde van het plan, meende dat aanleg van parkeerruim te de beste (voorlopige) oplossing zou zijn voor het te reinigen, te ega liseren en te dempen (de Spoor- haven) terrein. CHU, VVD, CPN, KVP en AR stemden nu voor het uit brengen van een zodanig advies door het LJP. Week brommen en jaar niet rijden na 4 glazen bier DEN HAAG. De Haagse politie rechter heeft een 35-jarige procuratie houder uit Leiden veroordeeld con form de eis. nl. een week gevangenis straf. intrekking van de rijbevoegdheid voor een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek var „voorarrest" van het eerder ingeno men rijbewijs. Met een alcoholpromillage van 1,50 was de autorijdende procuratiehouder op 12 maart op de Rijndijk in Voor schoten tegen een boom gereden. De inzittenden werden hierbij niet ernstig gewond. Een politieman verklaarde, dat de bestuurder na de botsing liep te wag gelen. Hij zou echter, zo verklaarde de man. slechts vier glazen bier hebben gedronken met een lege maag. Mr. Klaasesz opent Shultonfabriek LEIDEN. De commissaris der Ko ningin in Zuid-IIolland. mr. J. Klaa sesz, zal op maandag 31 mei a.s nieuwe fabrieksgebouw van Shulton N.V. op het industrieterrein aan de Rooseveltstraat officieel openen. Shul-ton N.V. is de Nederlandse dochtermaatschappij van de sedert bij na dertig jaar in Clifton (New Jersey) in de Verenigde Staten gevestigde pro- ducente van toiletartikelen, Shulton Inc. Shulton N-V. startte haar produk tie in 1955 in een oud pand aan de Oude Singel te Leiden; de kantoren waren in het Tervveepark gevestigd. De Nederlandse vestiging werd ge sticht om aan de steeds toenemende vraag in continentaal Europa te kun nen voldoen. Het bedrijf heeft thans 160 man personeel uit Lesiden en om geving in dienst. Het nieuwe fabrieksgebouw, dat is ontworpen door ir. C. M. Bakker van het architectenbureau AE.G. en J. D. Postma te Rotterdam, bestaat uit een geheel in staalconstructie opgetrokken produktiehal en een in staal en gewa pend beton gebouwd kantoorgedeelte. aarbij bijzonder veel aandacht is be steed aan een verfijnde afwerking. Met de bouw van de produktiehal. die tachtig meter lang en 43 meter breed is, werd in oktober 1963 begon- De nieuwe hal is al enkele maan den geleden in gebruik genomen. Het twee verdiepingen noge. zestien meter lange en 43 meter brede kant oor gedeel te. dat met de produktiehal een logisch geheel vormt, is pas sinds kort in ge- Ter gelegenheid van de officiële ope ning van het nieuwe gebouw zal de directie van Shulton N.V. maandag middag 31 mei van vier uur tot half zes voor haar relaties recipiëren. Witteveen - reeds een begrip voor damesmode Int AMSTERDAM -Kalverstraat HAARLEM. EINDHOVEN, UTRECHT, .AMERSFOORT. NIJMEGEN. MAASTRICHT, ROTTERDAM, AMSTELVEEN en AMSTERDAM-Osdorp. DEN HAAG (i.o.) -TUSSEN DE BLADZI3DEN AUPING Ledikanten Wentelbedden Stapelbedden Cleopatra's Binnenvering Polyether en Rubbermatrassen. INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE van 'tHoffstr. 5-7 Leiden, tel. 24610 Op expositie van K. en O. LEIDEN In de Boerhaavezalen heeft burgemeester mr. G. C. van der Willigen gisteravond een expositie van werken van deelnemers aan de creatieve cursussen van K. O. geopend. Een groot aantal van de 600 deelnemers, aan deze cursussen heeft heel leuke werkstukken ingezonden. Opvallend waren de resultaten bij het bloemschikken. Ook de diverse ty pisch vrouwelijke handwerkjes mochten worden gezien. De tentoonge stelde foto's en tekeningen waren van goed gehalte. Minder geslaagd was het schilderwerk, dat onzes inziens te weinig van eigen inzicht getuigde. Het was eigentijds genoeg, doch dat zal de vaardigers ervan wellicht niets uitma ken. Ze hebben hun plezier aan het werk beleefd. Opmerkelijk waren ook diverse van de getoonde plastiekjes en boetseer- werkjes, waaruit wel degelijk de hand van de docenten blijkt. Als parodie was er een groot plastiek, vervaardigd van allerlei afgedankte mei. dat men voor het inrichten v. expositie in de desbetreffende zaal had aangetroffen. Het bord „Oost West. thuis best" dat deel ervan uitmaakt, is niet van toepassing op de bezoekers. Burgemeester Van der Willigen hoopte in zijn openingstoespraak dat nog dan zeshonderd mensen zich tot het werk aangetrokken zullen voelen. Op het ge bied van de vrije expressie, aldus de burgemeester, worden de beoefenaren niet alleen zelf gelukkig, maar ze maken Bedrijfskorfbal om Zilveren Wals LEIDEN Op het sportcomplex i de Montgomerystraat wordt zaterdag 22 mei het jaarlijkse bedrijfskorfbal toernooi gehouden De inzet is de Zilveren Wals- «visselprijs Aan 'net toernooi nemen deel korfbaltwaalftallen van belastingen. Ver. enigde Touwfabrieken. stedelijke lichtfa. brieken, stadhuis. Ned. Rotogravure. H.C.W.. Kon Ned Grofsmederij, druk kerij De Bink. LO.I. en Smit Röntgen. De series beginnen om tien uur. Puzzelprommenten 1 P. van der Valk. Boshuizer- kade 42, Leiden; 2. J. Hazelaar, Van der Veldstraat 20, Lisse; 3. .1 W Perfors-Buys, Molenstraat 45. Sassenheim ook anderen met hun creaties gelukkig. Hij noemde de vrije expressie een prach tige vorm van (re)creatie. De leiding bij dit creatieve werk is volgens hem bij K, O. dat hij een zeer belangrijk in stituut in de Leidse gemeenschap noem de, in goede handen. UXOR Een aantal jaren geleden verraste Friedrich Diirrenmatt met zijn tot nu toe beste stuk: „Besuch der alten Daine". Hierin tekende hij de wraak van een oude, later zeer rijk geworden dame, op het dorp, dat haar in haar jeugd had uitgestoten. Dit stuk heeft voor Bernhard Wicki model geslaan voor zijn film „The Visit", waarin hij van de „oude dame" een rijke wedeuwe van een jaar of veertig heeft gemaakt, die terugkeert naar het tot armoede vervallen dorp van haar jeugd. Eens had zij daar haar grote liefde beleefd met Serge Miller, maar toen de gevolgen niet waren uitgebleven had Serge haar laf in de steek gelaten om te trouwen met een meisje met geld, zodat hij de dorpswinkel kon overnemen. Nu komt de dame terug: rijk, maar vol wraakzucht. Serge wil zij ten gronde richten (de doodstraf wordt door de gemeenteraad weer gevoerd) en dan wil zij wel zo wel willend zijn het dorp te helpen weer tot welstand te komen, hetgeen ook haar eigen belang is, want haar N.V.' bezitten het grootste gedeelte van het dorp waaronder de stilgelegde mijn. Serge probeert tevergeefs wraak te ontlopen, maar hij moet tot de trieste ontdekking komen, dat zijn vrienden hem in de nood alleen la ten. Op het dorpspleintje wordt hij inderdaad ter dood veroordeeld. Als de dame zo haar wraak heeft gehad, ziet zij van de voltrekking van het vonnis af: op het dorpsplein houdt zij haar vroegere dorpsgenoten voor, dat zij grote lafaards zijn, die een mensenleven willen offeren voor gewin. Serge moet voortaan blijven leven tussen de mensen, die hem veroor deeld hebben. Het dorp krijgt van de dame de toegezegde 2 miljoen, maar zelf trekt zij weg: nog eenzamer dan zij te voren was. nu zij haar wraak gekoeld heeft de liefde, waarnaar zij als jong meisje verlangd had, heeft zij ook nu niet teruggevonden. Het dorp van Diirrenmatt is uiter aard een fictief dorp, naar wat er plaatsgrijpt heeft naar zijn essentie wel degelijk bestaanbaarheid, want de liefdeloosheid en het egoïsme zijn nu eenmaal de onvermijdelijke gezel len der menselijke samenleving. Bernard Wicki heeft in zijn film de nachtmerrieachtige sfeer der samen leving uiterst scherp weten te por tretteren. Zowel in de massascènes deze dorpsgemeenschap ja,-gemeenschap), als in het sp hoofdfiguren: de dame van Ingrid Prolongaties A. G. S. sadisme. STUDIO „De gele Rolls Royce". n uiterst amusante ontspannings film. TRIANON „Goldfinger", per fect waargemaakte fictie. Uiterste zindelijkheid gaat gepaard met grof LEIDEN Aan de zangavond gisteren in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente werkten mee, behalve het eigen Leidse koor „Jubilate Deo", de verenigingen „De Lof stem" (Lisse) en „Jubilate", de mannen uit Katwijk. Ze zongen alle drie onder leiding van de heer L. Manneke. Ingrid Berguian als „de dame" in Bernhard Wicki's film „Het bezoek". Het programma was grotendeels ge- ik aan dat van de door ons gerecen seerde uitvoering in Liase, op 27 april. De koren hadden nu echter veel minder ruimte dan in de grote, hoge kerk var het bollendorp. Een centrale plaats on te zingen bestaat in de Leidse kerk nie Daarom stonden de koren in drie ban kenblokken opgesteld en de dirigent wandelde met zijn lessenaar van het een lar het ander. De Katwijkers bezetten het tegenover liggende uiteinde, zodat de hoofden van de vele toehoorders zich beurtelings naar rechts en naar links moesten i We schreven reeds over de goede lei derscapaciteiten van de heer Manneke. Weliswaar zongen zijn koren niet an ders dan (bewerkte) psalmen en gees telijke liederen, maar die uitvoeringen getuigden toch van toegewijde studie. We vonden de klank van de gemengde koren niet altijd even mooi en de sa menwerking van de stemgroepen niet al tc soepel. Maar met de beschaving is het, op enkele betoonde stomme e s en i's na. wel in orde en de duidelijke uit spraak was te loven. Ook zong men overtuigd, dus niet aarzelend. De dirigent gaat blijk baar degelijk te werk. Een bijzondere vermelding, wat de voordracht be treft, verdient het bekende „Midder nacht". waarin het bim-bam. tot pianissimo toe, mooi, lenig en zui ver klonk (door „Jubilate Deo"). Van ,,De Lofstem" mag o.a. worden vermeld „Heilig, heilig, heilig", van het sonoor en soepel zingende Katwijkse Jubilate, o.a. „Zondagmorgen". Ten slotte zongen de gemengde koren imen de bewerking door Praetorius van het heel oude lied „O grote Christus, eeuwig licht" (wat zwaar en traag, met iets schrille klank), „Een vaste Burcht" in de bewerking van Bach, (vlotter en levendiger dan het vorige) en, met goed resultaat, psalm 138 en Jellema's psalm 68. een soort van vrije parafrase op het Joh. van Wolfswinkel Bergman (een opmerkelijk goede rol); de op succes uitzijnde Serge van Anthony Quinn; de burgemees ter van Ernst Schroeder; de politie man van Hans-Christian Blech en zo- velen meer. Een goedgemaakte, se rieuze film. die zonder een meester werk te zijn toch een uitmuntende sa tire op het menselijk leven en bedrijf zien geeft. (De moeite waard). Sandokando tijger van Ceylon REX De Engelse gouverneur Lord Hillock krijgt in India kans zijn machtsdrift te bevredigen door met koloniale troepen de oorspronke lijke bewoners te terroriseren. Een zekere Sandokan, zoon van een sul tan keert zich tegen de Engelsen, weet na veel geploeter door moeras- en hete gevechten de vrijheid herwinnen en wordt en passant verliefd op de nicht van de lord, die zijn gevoelens uiteraard beant woordt. Een nietszeggende film in kleuren, waarvan de enige verdienste dc mooie natuuropnamen zijn. (Avontuur). De onverwoestbare Molly LIDO Ontspanningsfilm met als moraal: liefde is belangrijker dan geld. De hoofdrol wordt vertolkt door Debbie Reynolds, die als jong meisje verliefd raakt op een goud delver. De ene keer is er veel geld, de volgende keer helemaal niets en zo wisselt dat wel een paar keer. Maar centjes of geen centjes van een suikerzoete happy-ending men verzekerd zjjn. (Pretentieloze ontspanning Bonjour tristesse CAMERA Frangoise Sagan is een nog jonge Franse schrijfster, die precies weet hoe ze de aandacht op zich moet vestigen. We gunnen haar die gave. Of dat wat ze doet inder daad waard is zo in de belangstel ling te staan, willen we betwijfelen, maar dat is haar niet te verwijten. In de wereld wordt nu eenmaal al tijd het middelmatige geprezen. En het werk van Frangoise Sagan komt echt niet boven het middelmatige uit. Ook niet of zeker niet haar roman „Bonjour tristesse", waarin met enkele problemen wordt ge speeld, die een meisje als Frangoise Sagan was toen ze het boek schreef, beslist niet aan kan. De problemen van puberteit en liefde, van vaderbin ding en raffinement. Wie het boek leest, dat inderdaad op een vrij vlotte manier is geschreven en daar om zoveel lezers vond, zal dat mis schien niet allemaal zo opmerken. Maar nu is Otto Preminger geko men om er een film van te maken. Waarom ook niet: het gegeven leent er zich voor en de voor-reclame is al gemaakt. Die Otto Preminger is niet alleen een handige filmman, maar hij is ook een groot regisseur. En in die laatste kwaliteit is hij voor Frangoise Sagan geen goede verde diger. Want in de film heeft hij als regisseur naar de inhoud gezocht van de roman „Bonjour tristesse". Hij kwam tot de ontdekking dat er geen inhoud was. En zo moest hij gaan ontleden, zo moest hij vier hoofdfiguren gaan neerzetten die niet duidelijk omschre ven zijn, zo moest hij conflicten gaan uitbeelden. die niet geheel doordachte situaties zijn. En zo moest hij ook de bezoeker doen zien, dat Frangoise Sagan een wel erg on voldragen werkstuk heeft gemaakt. Otto Preminger heeft allerlei fil mische situaties in het gegeven stérk moeten uitbuiten om er een redelijke rolprent van te maken. Maar zyn film als geheel bleef onbevredigend, omdat ze gebaseerd is op een onbevredigend boek. Het geheel een soort melodramatiek arachtige liefde, dat we noch Francoise Sagan, noch Otto Premin ger kunnen gelukwensen met deze film. (Melodramatiek) Autoshop nan Breeslraal LEIDEN Morgenochtend om 9 uur wordt in het pand Breestraat 33 een fi liaal geopend van Verbove's Autoshop tc Den Haag. Vanmiddag werd een re ceptie gehouden waarvoor grote belang stelling bestond. In de autoshop kunnen automobilisten alles vinden wat van hun gading is. De collectie is overzichtelijk uitgestald. Een nieuwe speciale zaak voor deze artikelen voorziet in deze tijd van dividend voorstellen autorjjkdom zeker in een behoefte. 'f 500 000 toevoegen. Voldoende werk N.E.M.: 15 procent dividend over '64 LEIDEN In het jaarverslag over 1964 van de N.V. Nederlandschc Elec- trolasch-Maatschappij stelt het college van commissarissen voor 15 procent dividend uit te keren. In het afgelopen jaar was het be drijf in het algemeen goed van werk voorzien, alhoewel in het tweede en derde kwartaal een geringe onderbe zetting optrad. Er werden enige grote installaties voor de chemische indus trie opgeleverd. Daarnaast werden stoomketels, leidingwerken. waterbe handelinginstallaties en procesappara tuur vervaardigd. Voorts werden opdrachten ontvan gen en gedeeltelijk uitgevoerd voor twee grote indampinstallaties en enige omvangrijke leidingwerken. Mede met het oog op de te verwachten grote ac tiviteit in de noordelijke provincies in verband met de aardgasvondsten al daar, werd in de eerste helft van 1964 een fabriek overgenomen te Scheem- da. In juli 1964 werd opdracht ont vangen voor de pre-fabricage van pijpleidingen en de montage van ap paraten en pijpleidingen voor de in stallatie van een puttengroep in het Groningse aardgasveld. Later ontving men opdrachten voor nog twee put- tengroepen. De montage-afdelingen waren zeer goed bezet en konden zelfs belangrijk worden uitgebreid. Het winstsaldo bedroeg f 709.285 Gezien de grote nieuwbouwactivi- teiten van de chemische industrie in Nederland wordt een redelijke bezet ting voor het thans lopende jaar ver wacht. Hollandsche Discontecrings Mij. van 'on zal^ 9 juni 11 (vorig jaar 10» pet HOOGSTRAAT LEIOEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3