Nieowe Leidse Courant Arabieren zeggen Bonn vaarwel BOOT Reactie op erkenning van Israël Achterdeurtje open voor het contact Op weg naar Nederland olgend jaar reclame in Belgische tv Als de strijd voorbij hulp voor N. -Vietnam Baby kwam in vuilniswagen Commentaren Leidingen hoogspanning aan oog onttrekken Loonbelasting leverde een derde meer op Dr. Van Mook overleden In Israël heeft men betrekkelijk onverschillig op het nieuws gerea geerd. Men hield zich daar voorna melijk bezig met een plotselinge hit- Stegolf van 28 graden. ;n brief aan zijn Israëlische ambt genoot. premier Levi Esjkol. schreef bondskanselier Erhard woensdag, dat Westduitse wapenleveranties aan Israël „geconverteerd" zullen worden, dat de regering te Bonn binnen drie maanden met Israël besprekingen zal beginnen over economische hulp, dat de meeste Duitse deskundigen, die buiten het NAVO-gebied werkten, naar land zijn teruggekeerd en dat ook de overigen spoedig terug verwacht ptn. Lof voor Erhartl Esjkol schreef Erhard. dat het be- uit is genomen tegen een wrede historische en stormachtige politieke achtergrond. In een communiqué dat Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblever mijn hert in teghenjport!' Vrijdag 14 mei I960. 46?Io jaargang Meer bewolking In het binnenland warm weer. in de kustprovincies koeler door wind van zee. Over het algemeen meer bewolking met later kans op enkele onweersbuien. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m.'3,35, p.kw. 10,05 BONN Wat al enkele maanden geleden verwacht werd, is gisteren gebeurd: de bondsrepubliek Duitsland heeft diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met de staat Israël en acht Arabische landen hebben hun di plomatieke banden met de regering te Bonn verbroken. De economische, consulaire en culturele relaties worden echter gehandhaafd en de Arabie- houden dus via een achterdeurtje het contact met de Westduitsers gaande. „Expositie" K.V.T. DARRAB HANDGEKNOOPTE TAPIJTEN per m2 134, ItOCKEFELLER-TAPIJT 00 cm. breed 64.60 WALDORF ASTORIA 00 cm. breed 74, LANA-TAPIJT 00 cm breed 26,60 30 cm breed 34,60 CONDOR-LOPER >7 cm breed 36. 0 cm breed 42. 0 cm breed 54, BULTHUIS christen Democraten confereren in Schevemngen 'Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG In gebouw ..Op gou den wieken" te Scheveningcn is vanmid- djR een studieconferentie begonnen over bolpverlening aan en samenwerking iftet ie ontwikkelingslanden De conferentie k belegd door de NEI, Nederlandse «quipe van de internationale unie van Christen Democraten en staat onder lei ding van prof. dr. G. C. van Nlftrik. De ongeveer 70 deelnemers discussiëren i vier groepen over de diverse aspecten an dit vraagstuk aan de hand van in leidingen van de heren drs. B. J. lldink. BS. C. J. H. Bertholct, drs. H. G. M. Linnebanik, drs. A. J. van der Meer, drs. 1 van Campen, prof. dr. J. Verkuyl en dr. K. J. Hahn. De discussiegroepen worden geleid door drs. Th. E. Westerterp. F. Schneider, foevr. dr. F. T. Diemer-Limdeboom en ®r Th. C. Esselaar. Morgenochtend bren- de rapporteurs in een plenaire zit- ;1>g verslag uit. waarna een forum, be gaande uit de inleiders onder leiding •'an luitenant-generaal b.d. Th. E. E H patfion op de gemaakte opmerkingen :rgaat. Ten slotte zal er een vrije discussie Plaatsvinden. In een ooqopdao R.K. Kerk en de nazi's pag. 2 Boekenzee in de RAI pag. 19 Engeland in Amsterdam pag. 19 Den Haag wil Europarle ment belangrijker maken pag. 7 Sport pag. 9 Nieuwe staatssecretaris landmacht trekt lijn van Haex door pag. 13 •Van Mook, de teleurgestel de pag. 13 Marechaussee Wordt do minee pag. 13 gisteren werd verstrekt, wordt gezegd, dat het aangaan van diplomatieke be trekkingen op een vroegere datum was afgestuit op de herinnering aan de verschrikkingen van het verleden. Er zijn geen geheime overeenkomsten gesloten. Premier Esjkol zwaaide kan selier Erhard lof toe voor diens per- soonlijk initiatief en vastberadenheid bij het bereiken van overeenstemming. Verwacht wordt, dat binnen enkele weken ambassadeurs zullen worden uitgewisseld. Aclrl hiaten De acht Arabische staten, die met Bonn hebben gebroken zijn: Egypte, Irak. Syrië, Libanon, Jordanië, Saoedi- arabië, Jemen en Koeweit. Soedan heeft laten weten dat het met Bonn zal bre ken op de dag dat beide landen ambas sadeurs uitwisselen. De Soedanese zaak gelastigde in Bonn heeft opdracht ge kregen, zijn vertrek voor te bereiden. Twee grote Arabische staten, Marokko en Tunesië, hebben nog niet met West- Duitsland gebroken. Verwacht wordt dat zij zullen volstaan met het indienen van protestnota's. Gok Libië heeft nog niets van zich laten horen. Regering besluit: CareJ Hugo blijft Garel Hugo DEN HAAG De Nederlandse rege ring houdt als naam van de echtgenoot van prinses Irene Carel Hugo aan. Dit besluit is al onder het vorige kabinet genomen. De uitgave van de nieuwe staatsalmanak was de directe aanleiding dc vorige regering om althans officieel enige klaarheid omtrent de namen, waarover al zoveel te doen is geweest, te scheppen. Nederlanders plegen overval op Belgisch postkantoor MAASTRICHT De politic te Maas tricht heeft gisteren de 33-jarige kraan machinist W. B. en de 33-jarige mijn werker J S uit Maastricht gearresteerd die ervan worden verdacht gisteren een roofoverval op het hulppostkantoor van de Belgische plaats Munster-Bilzen te hebben gepleegd. De buit van 97.000 frs is nog niet terecht. I itivisselingsprogramma's Ie eenzijdig Prinses Margaret op het Liver pool-station in Londen. Vandaar vertrok zij met haar echtgenoot naar het koninklijk jacht „Brit- tania", waarmee de oversteek naar Nederland gemaakt werd. Van daag opent de Prinses de Britse week in Amsterdam (Voor ver slag zie pagina 5). (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL De reclame in de te levisie is een dreigende onweerswolk aan de Belgische politieke hemel ge worden. Onze zuiderburen, die tot nog toe weinig last van pressiegroe pen hebben gehad, vrezen dat het Nederlandse j-egeringsbeleid hen toen dwingt binnen niet al te lange tijd het roer om te gooien. Achter de schermen wordt reeds druk gecon fereerd. Brussel heeft er zijn eigen gedachten over, doch over de vorm en de datum van invoering bestaat nog geen overeenstemming. Gisteren gaf de voorzitter van de raad van beheer van de BRT, oud- minister Julien Kuypers, zich in Brus sel aan een spervuur van vragen bloot. Duidelijk was dat de Vlaming, die namens de Vlaamse radio en tele visie sprak, ter gelegenheid van eer studiebezoek van een twintigtal Ne derlandse journalisten, niet het ach terste puntje van zijn tong wilde laten zien. Hij kon ook moeilijk anders, om- Johnson tot karikaturisten: IS WASHINGTON President Lyn don B. Johnson van de Ver. Staten heeft gisteren tijdens een door de tv uitgezonden rede voor Amerikaanse karikaturisten in het Witte Huis ge zegd, dat de VS bereid zijn ook Noord-Vietnam hulp te verlenen, als de oorlog eenmaal voorbij is. Hij herhaalde zijn eerder gedaan voor stel een Aziatische ontwikkelings bank te stichten ter financiering van de economische vooruitgang in Azië. Hij verklaarde, dat de V.S. bereid zijn laibij met dc Sow jetunie samen te werken Over China repte de president dit verband met geen woord. Ook hij niet, of de Aziatische ontwikke lingsbank in China projektem zou moe ten financieren. De president zei, dat de strijd in Viet- am Uvee kanten heeft. Ten eerste een militaire. „De communisten beginnen zich thasw te realiseren, dat wij onbe- onuitpultelijke Oplossing Daarmee kwam liü aan het tweede po liticke facet van het Vietnamese con flict: het feit, dat geen van beide partijen de stryd kan winnen en dat dus een politieke oplossing gezocht moet worden. HÜ herhaalde, dat de V.S. bereid zün zonder vooraf te stellen voorwaar den met Noord-Vietnam te onderhan delen. Volgens Johnson hebben de mees te niet-communistischc landen zicli vooi dergelijke onderhandelingen uitgespro ken. ^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leidon, Tel. 40447-34594 dat België, zij het hi een Vlaamse en een Waalse versie, een nationale om roep kent. Volgens de heer Kuypers is de re clame in de televisie en de radio nog geen actueel probleem in België, of schoon Nederland, misschien nog dit jaar. de eerste voorzichtige schreden op de weg naar adverteren in de aether wil gaan zetten. Geen inzet Hij staafde deze bewering door aan te voeren dat in de verkiezingsstrijd - België gaat op 23 mei a.s. naar de stem bus het thema reclame in de televisie geen inzet is. Wel gaf hij toe dat het pro. bleem als zodanig na het vormen van een nieuwe regering aan de orde zal komen. Tegelijkertijd liet hij doorsche meren dat het plan-Cals in zijn land ter dege werd bestudeerd. De heer Kuypers, die tegenover ons verklaarde een persoonlijke vriend premier Cals te zijn, vond de overigens nog door het parlement goed te keuren reclame-oplossing voor de Nederlandse aether een ,.knap stuk werk". Hij be twijfelde echter, of België het Neder landse voorbeeld zou kunnen navolgen. Brussel telt weliswaar geen zuilen in dc omroepwereld, dooh het heeft ander* problemen. In de eerste plaats wordt aan re clame in het algemeen slechts eer fractie voor het 'n Nederland uitge trokken budget besteed. In de tweede plaats zijn alle kranten, die inkomsten derving vrezen, er vierkant tegen. In de derde plaats speelt de tweetaligheid de adverteerders parten. De laatsten zijn verplicht hun „spots" twee keer te brengen, namelijk voor het Vlaamse en het Waalse volksdeel. Omdat het ook nog eens een keer od verschillen de mentaliteiten gerichte reclame boodschappen moeten zijn, zullen de kosten aanzienlijk hoger liggen dan die in Nederland. Niet achterblijven Niettemin is men ei' in Belgische poli tieke kringen van overtuigd dat Brussel niet zal kunnen achterblijven, als Neder land de bakeqs verzet. Natuurlijk speelt Frankrijk, vooral in Wallonië, óók nog een rol. maar opinie-onderzoek hebben aangetoond dat veel. televisie-toestellen bezittende Vlamingen naar Nederlandse programma's kijken. In het oosten van België is dit reeds langer met Duitse te levisie-programma's het geval, die. zoals bekend, vaak doorspekt zijn met reclame. De verwachting is dan ook dat Brus sel in het kielzog van Den Haag zal gaan varen. Naar verluidt, zal de BRT, maar ook de RTB (Waalse omroep) seizoen later dan Nederland met betaalde aether-boodschappen starten. (Voor vervolg zie pag. 13) De Koningin heeft gisteravond in de RAI te Amsterdam het jaar lijkse boekenbal bijgewoond. Op de foto: de aankomst van de Ko ningin onder een hemel van bal lonnetjes. (Zie ook pag. 5) LONDEN Een Britse vuilnisman heeft de ontdekking van zijn leven ge daan. Hij had juist het vu:L uit een afvalkoker van een flatgebouw in de wagen gestort toen hij een vreemd geluid hoorde. Toen hy het vuilnis door zocht ving hij een pasgeboren baby, die waarschijnlijk in de afvalkoker gewor pen is. Als de vuilnisman de kreetjes niet gehoord had zou het kindje door de hydrolische pers zijn vermorzeld. De baby, een meisje, werd vlug naar een ziekenhuis gebracht. Waarschijnlijk kan zij in leven blijven. Hogere premies verzekering ziektekosten DEN HAAG De premies van de meeste ziektekostenverzekeringen op koslprijsbasis zullen op 1 augustus sterk worden verhoogd. Deze verhoging zal over het algemeen voor een gemiddeld gezin met twee kinderen 15 procent be- De bedrijven volgen hierbij het voor beeld van de ziekenfondsen. Met de ver hoging zal gepaard gaan een verdere aan passing van de dekking aan de ontwikke ling van de medische wetenschap en en kele begrensde uitkeringen worden ver hoogd. De kosten van ziekenhuizen en specia listen stijgen namelijk, het aantal opne mingen in ziekenhuizen en consulten van specialisten neemt toe evenals het aan tal onderzoekingen in laboratoria, rönt genfoto's, enz. Opgemerkt wordt dat er thans eer miljoen Nederlanders particulier verze- kerd is en dat er weinig Nederlanders niet meer op de een of andere 1 tegen ziektekosten gedekt zijn. De ziektekosten zijn trouwens bijna door niemand meer te dragen. De ver- pleegprijs tweede klas bedraagt veelal meer dan f 40, soms 50. Een galblaas- operatie tweede klas kost al 600, een breukoperatie f500, operatie aan de blindedarm f 400-f 500. In 1064 zijn de verpleegkosten 3de klasse 16.4 tot 19 pet gestegen, tweede klasse 13,2 tot 16,5 pet, idem A 13,9 tot 16,8 pet, lste klas 11,4 tot 14 pet. De verpleging der de klas is thans 20 tot 35 pet duurder dan verpleging eerste klas in 1958. Rotterdam krijgt geen geld van ROTTERDAM Mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, wethouder van financiën van Rotterdam, heeft gistermiddag in de ge meenteraad medegedeeld, dat zij „gede primeerd" is teruggekeerd van een ge sprek met de ministers van binnenland zaken en financiën, de heren Smallen- broek en Vondeling. Er is voorlopig nog geen kans op, dat „Den Haag" Rotter dam uitkomst kan bieden in het tekort vijftig miljoen voor de uitvoering dit jaar van noodzakelijk geachte open bare werken. Rotterdam, zo heeft mejuffrouw Zee lenberg in Den Haag gezegd, leeft met een kasgeldschuld van 200 a 250 miljoen gulden op een vulkaan. Zeker nu de geldmarkt de laatste tijd „zo raar doet". Hogere ambtenaren pleiten uitkering-ineens UTRECHT Drs. W. .de Lange, voor zitter van de Centrale van Hogere Amb tenaren heeft vandaag i-n de algemene ledenvergadering, die in Utrecht werd gehouden gepleit voor een uitkering-in eens ter compensatie van gratificatie- /instidelingen in het bedrijfsleven. 5 de salarispositie van de hogere ambtenaren dan onder ministerschap van mr. Toxopeus aanzienlijk verbeterd, toch dient gewaakt te worden voor nieuwe mivelleringstendenzea Ook een verlaging van de pensioen premies noemde hij een zaak van recht vaardigheid. Mr. L. de Groot uit Den Haag hield vervolgens een referaat over „Toezeg gingen in het ambtenarenrecht". TN den vreemde is hij gestorven. zoals hij voor velen in Nederland een vreemde is geweest en gebleven dr Hubertus van Mook. Zijn naam roept de herinnering op aan de jaren van „dc Indonesische kwestie'" waarin hij immers, op een uitzonderlijk hoge post, een uiterst belangrijke rol heeft vervuld. Dan herinneren we ons, hoe hij, glo baal uitgedrukt, tal van Nederlan ders te vooruitstrevend was, Indone sië zelf echter niet vooruitstrevend genoeg. Zijn schepping was het fe deratieve Indonesië opgebouwd uit deelstaten. Van deze opbouw is on der Soekarno spoedig niets overge laten. Waarmee niet gezegd is, dat de visie van toen een onjuiste was. Maar dc keus lag elders. Dr van Mook was Iemand, van wiens bekwaamheden buiten dan deze Indonesische kwestie door Neder land wellicht een te gering gebruik is gemaakt- Zo werd het meer en meer een proces van wederzijdse vervreemding. We hebben reden om aan te nemen, dat dr Van Mook over dit alles te leurgesteld was. Misschien ook is hij als een teleurgestelde gestorven, en dat is iets wat zeker een christen nooit onverschillig mag laten. Wat wij nog mogen doen. is hem ge denken als een groot man. benoemd, kwam hij tot de slotsom dat hij bij de CHU behoorde. ÏIlj meldde zich dan ook aan als lid en bezorgde daarmee zijn minister een lepeltje- Men mag niet veronderstellen, dat hij van zijn politieke keuze spijt heeft gekregen. Maar wel zal hij hel gevoel hebben (gehad) dal hij van een koude kermis is thuisgekomen. Zijn politieke carrière werd schie lijk afgesneden. De zetel van de heer Haex wordt thans bezet door een burger, de voormalige plv. seeretaris-generaal voor de landmacht. Daarmee is te gelijk tegemoet gekomen aan de kri tiek, dat de top van defensie niet uitsluitend uit militairen moet be staan. De nieuwe staatssecretaris ls evenmin lid van een partij als dc heer Haex dat was, maar hij is ook niet van plan om het tc worden. Hebben we weinig bewondering voor het zich aansluiten bij een partij als men tot een hoge, politieke functie wordt geroepen, nog minder gelukkig voelen we ons wanneer men In zo'n geval in partijloosheid volhardt. Het kabinet-Cals is in meer dan een opzicht een parlementair kabinet. Daarom is het niet fraai, dat een partijloze staatssecretaris is aange trokken- Alleen de omstandigheid, dat er niemand te vinden was, die vertrouwd was met de ingrijpende reorganisatie van de KL. kan als verontschuldiging worden aange- Maar het zou in strijd zijn met ons systeem, wanneer partijloosheid een bewindsman minder kwetsbaar of zelfs onkwetsbaar zou maken bij de wisseling van regeringspartner(s). Men moet bereid zijn zijn lot aan dat van een politieke groepering te ver binden. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst Gedeputeerde Staten nemen proef (Van een onzer redacteuren) DEN IIAAG Uit een oogpunt van landschapsverzorging heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland besloten een proef tc nemen met de aanleg van groenstroken tus sen wegen en hoogspanningsleidingen. Op grond van ervaringen in het bui tenland wil men verticaal op dc hoog spanningsleiding zogenaamde dwars- strookjes opschietend hout planten. De proef zal worden genomen in de om geving van Ouderkek aan den IJssel. Ged. Staten hebben hierover over leg gepleegd met de maatschappij die de hoogspanningsleidingen bouwt, de E.Z.H. Deze maatschappij heeft zich in princi- Recordbedragen naar de fiscus DEN HAAG Nederland heeft in maart f 1162 ml» aan belasting opge bracht (tegen vorig jaar f 877 min). In de eerste drie maanden brachten de rijksmiddelen f 3262 (vj 2818) min op. Zoals gebruikelijk bleef dit nog bene den een vierde deel van dc jaarraming. Deze achterstand wordt gewoonlijk tegen het einde van het jaar inge haald. De kohierbelastingen brachten in maart f 233 (vj 168) min op. Aange zien er voor f 80 min aan aanslagen opgelegd werd, daalde het nog in te vorderen bedrag met f 35 min tot f 1034 min. De opbrengst van de afzonderlijke middelen in de eerste drie maanden van 1965 (1964) was o.m. in miljoe nen guldens: Inkomsten 642,5 (628,5), vermogen 50 (49), vennootsch. 117 (71) grond 21 (18), personeel 27 (24), loon 808 (600), dividend 18 (14), motorrij tuigen 67 (58), invoer 366 (329), wijn 8,5 (5), alcohol 53 (48), bier 15.5 (12), tabak 149 (125), omzet 746 (657). Minder opvallen Het lid van Gedeputeerde Staten, me vrouw Chr. De Ruijter-De Zeeuw, deelde ons vanmorgen desgevraagd mee, dat het landschapkundigen was opgevallen, dat hoogspanningsleidingen in bosrijke' streken veel minder opvallen. Zij zei. dat Gedeputeerde Staten het resultaat van deze proef bij Oudenkerk aan den IJssel willen afwachten, alvorens elders in de provincie groen aan te planten in de omgeving van hoogspanningsleidingcn. Gedacht wordt hierbij o.m. aan de thans in het zogenaamde middengebied, in de omgeving van Haastrecht en Boskoop, in aanbouw zijnde hoogspanningsleiding! Vooral uit oogpunt van landschapsver zorging zou het aanplanten van groen langs deze leiding nut hebben. DEN HAAG Dr. H. J. van Mook, oud-minister van koloniën m het Lon- donse kabinet en gewezen luitenant- gouverneur-generaal van Nederlands- Indië, is maandag 70 jaar oud na een ziekbed overleden in l'Islc sur la Sor- gue (Frankrijk). (Zie voorts pagina 13) De 17-jarige H. Kees uit Leende op slag dood toen hij op zijn brom fiets de rijksweg Eindhoven—Weert overstak en door een auto werd aangerc-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1