(de stenen zondei lÜETMfillilJïMl I Plasticolor halen!! MTitl'JFfliTflfiflJ Kro1- —Toch is het zo!. «lesje en Josje Brick Bradford Senmoet Puzzelboek „Betekenis liefdegebod moeilijk aan te geven" MEI 1W VRIJDAG 14 MEI 1965 Vakbeweging voor zware opgave (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN Een van de zwaarste opgaven, waarvoor de vakbeweging zich thans ge steld ziet, is de werknemers dui delijk te maken, dat zij mede ver antwoordelijk zijn voor het wel- rijn van de gemeenschap waarvan rij deel uitmaken en dat deze me deverantwoordelijkheid beleefd moet worden vanuit de samenwer- kingsgedachte en niet vanuit de beginselen van de klassestrijd. Deze woorden sprak de voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen. gistermiddag tijdens de forumdiscussie over het ravport „Herziening van het onderne mingsrecht" op de jaarvergadering van het Verbond, van protestans-christelij- ke werkgevers in het Kurhaus Daar bij kwam hoe kon het ook anders ook de vraag aan de orde in hoe verre samenwerking en medezeggen schap tot verdere verwezenlijking zou den kunnen komen bij de scherpe te genstellingen. die zich de laatste tijd in het overleg tussen werkgevers en werknemers hebben geopenbaard. i Benogen woord De heer Van Eibergen sprak hier over een bewogen woord, dat bij de werkgevers stellig grote indruk heeft gemaakt. De gemakkelijkste weg, zo zoi hij, is voor de vakbeweging in de situatie van vandaag de weg op te gaan van de klassestrijd en zich daar bij zo sterk mogelijk tegenover de werkgevers op te stellen. Het liefde gebod ten aanzien van de naaste ver biedt het gaan van deze weg evenwel en stelt daartegenover de weg van ove-'^a en samenwerking. Het is voor de vakbeweging in de huidige omstandigheden buitengewoon moeilijk de werknemers te zeggen wat dit liefdegebod betekent, maar dit is niettemin toch noodzakelijk, aldus de voorzitter van het CNV, die ook rea geerde op de constatering, dat er bjj de werknemers nog steeds een zeker wantrouwen tegenover de werkgever bestaat. ,.Is het een wonder"? zo vroeg hy. „Ik loop nu al zo'n veertig gaar mee. maar ik heb van de werkgevers nog nooit anders gehoord dan „het zit er niet in". Wilt u aannemen, dat ik daarin nu niet meer geloof? Als er sprake is van wantrouwen dan moet de oorzaak daar van voor een belangrijk deel gevonden worden in onbegrip van de werkgever voor gerechtvaardigde verlangens vi de werknemer". Het forumlid ir. C. A. Doetz. directeur van de NV Koninklijke Glasfabriek te Leerdam, meende dat het wantrouwen meer voorkomt uit historisch gegroeide verhoudingen dan uit ontevredenheid over de verdeling van de revenuen der samenwerking in de onderneming, ter wijl mr, dr. W. F. van Gunsteren. direc teur van de Damco Scheepvaart Mij. NV te Rotterdam, een kortsluiting consta teerde in de organisatorische opbouw van het sociaal-economische bestel, dat niet aansluit op de realiteit. Van het forum maakte ook deel uit dr. B. PruUt, hoofddirecteur van de Steenkolenhandelsvereniging NV Utrecht. Voorzitter was ir. M. A. Geuze, fractie leider van de CHU in de Eerste Ka mer. Diverse vraagstukken, die in het rapport-Verdam aan de orde komen, pas seerden de revue, doch de tjjd was te kort om de diverse standpunten goed uit de verf te halen. Jeugdassemblee in Coventry COVENTRY Van 15 tot 24 juli zal in de beroemde Coventry-kathedraal een internationaal jeugdassemblee worden gehouden in samenwerking met het jeugddepartement van de Britse Raad van Kerken. Jongens en meisjes tussen 17 en 25 jaar uit vele landen en van vele christelijke tradities zullen dan bijeen komen. om te discussiëren over ..het geza^ nu" Daarnaast staat de nodige ontspanning op het programma, zoals een uitstapje naar Stratford-on-Avon HORIZONTAAL: 1. gemeente in N. Brabant - muziek instrument. 2. geur - bekende afkorting - soort onderwijs (afk.). 3. water in Utrecht - brede, grove lat. 4. soort van kraai - niet dezelfde. 5. zijtak Donau vogellijm - vreemde munt. 6. telwoord lichaamsdeel - bekende afkorting - tel woord. 8. niet lang geleden - muzieknoot 9. boom - soortelijk gewicht tafk.) bastaarduitgang - landbouwwerktuig. VERTIKAAL: 1. vrouw uit de boerenstand - rund. 2. gemeente in Gelderland - niet van het zelfde gevoelen. 3. zoon van Noach - vreemde taal. 4. Europeaan - gezamenlijk verteer. 5. mondeling - slaapziekte. 6. paard - voordeel - turks bevelhebber. 7. opening - muzieknoot - dat is (afk. Lat.) sint iafk.). 8. emeritus (afk.) - achting plaats in Zeeland. 9. oude lap - kippen loop - bijwoord. Oplossing vorige puzzel 1 B. 2. sla, 3. stoel, 4. genegen. 5 voormalig, 6. Bloemendaal, 7. voornemen, 8. verdrag. 9. staar, 10. mal, 11. 1. Vertikaal: 1. Bloemendaal. VANAVOND TE ZIEN zijn show als gasten 8.40 uur Danny Kayc ontvangt vanavond in Dorothy Collins en Howard Morris. 9.30 uur maakt Willem Duys in een directe uitzending uit Concordif in Bussum weer een „Vuist". Nederland 2 NTS 8.01 uur Het leven van Richard Strauss, een produktie van d< Baierische Rundfunk, waarin mensen aan het woord komen, die de beroemde componist persoonlijk hebben gekend. 9.10 uur In de reeks parodistische musicals van de Italiaanse Studi< Uno is vanavond de beurt aan een aflevering gewijd aan df befaamde roman Stevenson „Dr. Jekyll and Mr. Hyde". VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 8.05 uur het gevarieerde avondprogramma van de NCRV „Prisma" (samenstelling: Jan Filius) bepaalt zich ditmaal bij alle evenementen rondom de Boekenweek. 8.50 uur „Door de wereld gaat een Woord", de serie uitzendingen van geestelijke liederen onder redaktie van Kees Deenik. concerteert het Radio Kamerorkest onder leidtng van Roelof geven Joop Koopman en Ge Gouwswaard verslag van hun bevindingen tijdens een bezoek aan Groot-Britannië. Een en ander ter gelegenheid van de Britse Week in Amsterdam. 1812) Voor het verkrijgen van lage temperaturen worden vier beginselen toegepast, waarvan een tweetal al sinds mensenheugenis bekend zijn, ook al begreep men destijds niet, waarop zij eigenlijk steunden. De toepassing was echter vrij algemeen, omdat werd uitgegaan van het begin sel „eerst doen en pas daarna komt de theorie". In het verleden en ook in uw leven heeft dit veel resultaat gehad, zodat we niemand behoeven te verwijten, dat hij niet eerst het natuurkundeboekje heeft geraad- Het eerste beginsel, volgens hetwelk lage temperaturen kunnen worden verkregen, berust op het Joule-Thom- son effect. Dit klinkt voor mensen die geen middelbare schoolopleiding heb ben gevolgd, buitengewoon zwaar wichtig. Maar toch hebben zij hun hele leven er al mee gewerkt. Als u op een koude dag de handen wilt warmen, ademt u bijv. warme lucht uit uw mond. waarna u een warme luchtstroom op de handen voelt. Is echter de soep te heet, dan worden de lippen gespitst tot een nauwe opening en de luchtstroom die dan uw mond verlaat, voelt duidelijk koel aan. Deze koelte ontstaat door het Joule-Thom- son effect, dat ons verteH. dat door het plotseling uitzetten van een gas de temperatuur daalt. Dat is bij blazen inderdaad het geval, want de lucht in de mond staat dan onder een zekere druk en komt door de nauwe opening Koude lucht uit de mond van de lippen in de gewone atmos feer. Door de plotselinge uitzetting die dan plaats vindt, daalt de tempe ratuur van de luchtstroom. Niet alleen voor het afkoelen van elke hete hap die we naar de mond brengen is toepassing van het Joule- Thomson effect uiterst nuttig, maar ook voor het verkrijgen van zéér lage temperaturen is deze methode bijzon der waardevol. Met ein volgens dit beginsel werkende apparatuur wist Carl von Linde omstreeks 1895 lucht vloeibaar te maken. En met behulp van deze vloeibare en dus zéér koude lucht, en de daaraan aange paste apparaten, kon Dewar in 1899 het waterstofgas tot een vloeistof omtoveren. En door middel van deze vloeibare waterstof gelukte het ten slotte aan prof. H. Kamerlingh Onnes, de stichter van het koude-laborato- ripm te Leiden, het nog niet vloeibaar gemaakte gas helium in vloeibare toestand te verkrijgen. Dat was in 1908. dus al weer ruim een halve Voor we nu spreken over de lage temperaturen die hierbij optreden, dienen we eerst nog een paar andere methoden, die voor het verkrijgen van zeer lage temperaturen aange wend kunnen worden, te bespreken. Was de praktische toepassing van het Joule-Thomson effect u allang be kend, hetzelfde kan worden gezegd van het verdampingsprincipe. 10 In Rena had de omhelzing een einde gemaakt aan haar zwerfs verlangen. Het aanraken van zijn lippen was als de vuurslag uit oom Wolters tondeldoos bij het droge hout. Na die avond dacht ze dikwijls aan een helder vuur dat veel licht gaf en blij maakte. Ze verstond de kreet van het dier in de nacht en ze luisterde naar het bonzen van het eigen bloed als ze door het schaarhout sloop om Dries te ontmoeten. Hij ontliep haar, maar als ze elkander tegenkwamen, bleef ze naast heim, al sprak hij zelden tegen Ze wist hoe strikken gespannen moesten wor den, al zei ze dat de doodsstrijd van het dier dat daarin liep, ontzettend was Om haar die dwaze praat af te leren, drukte hij een gemarteld konijn in haar hand. Ze huiverde en kreunde van afschuw, maar ze ging niet weg. Ze waarschuwde hem voor Jurre Mensink. die de ronde kwam doen als Bernt Vasse op reis was. Ze wist dat Mensink, die het opzicht over de landerijen en de jacht aan de andere kant van de Oeler had, ook in het dal de baas wilde zijn. De landschut was niet streng genoeg, meende hij, maar Bernt Vasse kon geen kwaad horen over Volmar. Daarom kwam Mensink alleen naar het dal als de landheer van huis was. Rena wist veel meer dan Dries. Ze vertelde het als ze naast elkaar over de berg liepen. Haar schorre stem werd hem vertrouwd. Ze kon een boom aan één eind optillen en helpen dragen, maar als Jeep Karsten kwam. verborg ze zich. In 't Horst waren er maar enkelen die wisten wat Réna Demmer op de berg deed. Veel meer was er te praten over Martine Volmar, die zonder l door DIGNATE ROBBERTZ j zich te schamen een hele zomer met de schilder omging. De mensen vroegen zich af hoe dat moest aflopen en of Joryt Volmar niet flink genoeg was om een einde te maken aan het gedrag van zijn dochter. De eiken en de berkebomen droegen al brons en geel in kronen eer Andres Maler zijn bagage op de wagen van Sax laadde, die deze voor hem naar Hinberghe moest brengen. Zelf ging hij te voet over het Ganzepad. Martine bracht hem weg tot aan het dorpsstationnetje, waar tweemaal per dag een trammetje voorbijkwam. De stad waar Andres woonde, was ver. Martine kon zich niet goed voorstellen hóe ver. Terugkomend ontmoette ze tweemaal iemand uit 't Horst. Hun groet was kort en afwerend en ze voelde dat ze omkeken alsof er iets bijzonders aan haar te zien was. Ze liep nu in een leegte. De zomer was boordevol geweest. Ze had vergeten dat ze in 't Horst woonde en alleen geleefd in die wereld waarover ze als kind al gedroomd en gedacht had. Thuis had ze tekeningen van Andres. Als ze die in haar handen nam, wist ze dat het geen droom gebleven, maar werkelijkheid geworden was. Ze hadden haar de rug toegekeerd, zelfs Rena kwam niet meer. Als Martine naar oom Wolter ging, was ze nooit thuis. De oude man klaagde over haar zwerven. Martine wist niet wat ze daarvan kon geloven. Na de dood van zijn vrouw haperde er lfaar m 60 ^aa^de de dingen door el- Komt hij terug? vroeg Nanna. Ja, hij komt, moeder! Martine lachte terwijl ze dat zei, Er was iets nieuws aan haar, zo c" bI,« da' Nanna er niet tegenin kon loet? 28 bezorgd Weet je wat je Martme had niets verzwegen over haar vriend- oud!? schilder. Ook niet dat hij veie jaren ouder was en reeds een leven geleefd had. Hij kind w« °n ,00rl°Ê meegemaakt toen zij nog een hïï £fhd "f5 00k "at zc in hem gevonden en kende dtep en hes-tg reeds geleefd had was M^ar d»r n "°s nie* eeh"' bewust ÏStJr a",es had nie,s 'e maken met de spSn °V0r mensen in 't Horsl het liefst hem rint0ar ^aohtte zi' in haar brieven aan hem uit te schrijven en vorm te geven wat in haaï a°5ide dïd'rtv""?08 ZOcht Hii a"tvoordde naar altijd dadelijk; bijna dagelijks kwam de brievenbesteller het pad op naar de «ordeïr Hoe moet dat aflopen? vroeg Nanna weer. Dat kan ik niet zeggen, moeder. e ziekte die Nanna's lichaam doorwoekerde nfeT^n duidelijker Martine zag hei 2Pen Jory2 Wlld.e het nog niet zien. Zij leefden, NanL^r e'ge"e vervuld- naa*t elkander. Nanna streed de zwaarste strijd, omdat ze zoveel zeker wist, maar beter deed om daarover te zwijgen. (Wordt vervolgd) Franse les: 15.00 Lichte Tiofoonmuziek; 15.30 Signaal: dooumen- .„„v. voor en over jonge mensen: 15 50 Lichte grammofoonmuziek: 16.30 Sportpe- riscoop: 16.40 Promenade orkest: 17.00 Lichte grammofoonmuziek; 17.30 Kunstkroniek. (Tussen 18.00 en 18.30 kan het programma onderbroken worden voor een reportage van de Ronde van Nederland): 18 00 Lichte grammofoonmuziek; 18.30 Dansorkest; 18.50 Lichtbaken, lezing Hilversum n, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied: 7 20 Grammofoonmuziek: 7.25 Van de voor pagina: 7 30 Lichte grammofoonmuziek: 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied: 8.13 Lichte orkestmuziek (gr.): 820 Wegwijs, tips voor trips en vakanties: 8.30 Lichte grammofoonmuziek: 9.00 Loon naar werken, praatje: 9.10 Stereo: Klassieke orkestmuziek fopnl: 9 35 Klassiek pianospel (gr). VPRO: 9.40 Geheel en al. lezing: 9.55 Doe je vrouw de deur uit. praatje. VARA: 10 00 Grammofoonmuziek: 10.15 ZO. 135: gevarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws): 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12 30 Actueel sportnieuws: 12.55 VARA-Varia: 13 00 Nieuws: 13.15 Stereo: Lichte orkestmu ziek en zangsolisten: 13.40 Uitlaat, program, ma voor twintigers; 14.13 Radio Jazzclub; 14.45 Voor nu en later, lezing; 15.00 De Stem des Volks: Residentie-orkest en solisten: klassieke gewijde muziek; 16.00 Nieuws; 16 02 Boekbespreking; 16.20 Elektronisch or gelspel: 16.45 Amateurs-uitzending: 17.10 Ste- reo: Instrumentaal kwartet en zangsollste: 17.30 Weekjournaal. Televisie morsen De volgende ochtend liepen Jesje en Josje, zodra ze wakker werden, vlug even naar hun moeder om te horen of die lekker geslapen had, en dat bleek gelukkig het geval te zijn. Ze had ook weinig pijn meer gehad en Jesje en Josje straalden toen ze dit hoorden. „Misschien mag u er vanmiddag al wel weer uit, moeder!" zei Josje geestdriftig. „Zullen wij eens een lekker ontbijt voor >1 gaan klaar maken?" „Nee, dat hoeft niet." lachte moeder Joppers. „Daar is vader al mee bezig. Maar reken er niet op dat ik vandaag al weer op mag. jongens. Dat zal heus nog wel eventjes duren." Op weg naar school kwamen Jesje en Josje hun grote vrienden Barend en Berend tegen, die een beetje schrokken Kruiswoord-puzzel zonder zwart Commentaar: Onwaarschijnlijk, maar amusant Een thriller-achtig geval, bijzonder geschikt voor een zomerse avond als die van gisteren, had de NCRV voor de donderdagse toneeluitzending ge kozen en al had „Moord en Doodslag" I weinig of niets met het betere toneel te maken, toch hebben we ons met dit onwaarschijnlijke verhaal van de we- deerwaardighden van de stofzuiger verkoper en de mensen met wie hij in contact komt, geamuseerd. Het spel van Arnold Gelderman, I Pleuni Touw, John Leddy. Lo van I Hensbergen had juist charge genoeg I om alles nog wat ongeloofwaardiger te maken en af en toe kwam dit stuk van Engelse origine heel dicht bij de klucht. Wie dit alles serieus nam (en tv- critici zijn nu eenmaal geneigd om dat te doen,) zal wellicht de neus hebben opgehaald voor deze geschie denis. die van vele onmogelijkheden aan elkaar hing, een wat traag begin kreeg, maar die wij zeiden het al ons toch op deze zomeravond enkele uren prettig heeft bezig ge houden. De confessionele vereniging zal haar jaarlijkse conferentie houden op 16 en 17 juni op Woudschoten te Zeist. Onder andere zal prof. dr. G. C. van Niftrik op de avond van de eerste conferentiedag spreken over „De Kerk in de na- barthiaanse theologie". De algemene vergadering van de chris telijke vereniging' tot verpleging van langdurige zieken: Het Zonnehuis zal morgen worden gehouden in Utrecht. Aanvang is 's middags half twee in de bo venzaal van hotel Smits. De heer J. Slui ter. geneesheer-directeur van Het Zonne- huis-Zuidhorn zal hier ondermeer spre- Nedrrland f: NTS: 19.00 Nieuwe: 19.01 Voor de Kleuters AVRO: 19 06 Voor de tieners: 19.35 De Fllntstones. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Televi- rier: 20.40 De Danny Kaye Show. TV-film: 2130 Voor de vuist weg NTS: 22.40 Toeristische tips van de A.N.V.V.: 22.43 Journaal: 22 48-22.58 Ronde van Nederland, «en fllmverslag van de vandaag verreden Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws. KRO: 20.01 Het leven van Richard Strauss, docu mentair programma: 21.10-22.15 Dr. Jekyll en Mr Hyde. TV-spel. I België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 18 45 n.m Teletaallcs: Frans; 19.00 n.m. landmannetje: 19.05 Tienerklanken; 19.40 f Pol. tribune: 19.55 De Weerman; 20.00 Nws; I ».25 De Indiase film De Godin: 22.00 Nws; -'2.10-22 55 Le Rosslgnol (De Nacfhtegaal), opera v. Strawipsky. Op het Amstelveense gemeente huis is donderdagmiddag tv-om- roepster Elles Berger getrouwd met de semi-prof-voetballcr Bar ry Hughes, de Engelse Alkmaar speler. Het jonge paar begint een auto-wasserette in Alkmaar. Van Eiber gen over werknemers

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15