m Nieuwe staatssecretaris trekt lijn-Haex door Briljant ambtenaar werd „displaced person" Marechaussee Reedijk uit Katwijk thans predikant „Personeel is kostbaarste" Drieduizend palen van f 180 per stuk langs kust Machtsstreven niet het belangrijkste Hoofdrol in Indonesische kwestie Reclame in Belgische tv VRIJDAG 14 MEI 1965 Kappers kochten postzegels met kostbare font DOETINCHEM, Twee kappers uit Doetinchem hebben voor een bedrag van 150,van een klant een blok van vijftien Nederlandse postzegels van zeven cent gekocht met een vouwfout, waardoor ze ven zegels afwijkingen vertonen. Dergelijke postzegels zijn voor verzamelaars begeerde voorwerpen en de kappers hebben al een bod van 6.000,gehad. Voorlopig lig gen de zegels goed beschermd In een kluis in een der banken in Doetinchem. De kappers de heren A. War- rebroek en G. Bolder die on langs samen een nieuwe zaak be gonnen, kochten de postzegels vrij dag 7 mei van een klant, die zij nog niet eerder onder het mes had den gehad. Hij bood hen de zegels aan en vroeg er f150,voor. Een bedrag, dat zij vlot op tafel leg den, omdat zij als verzamelaars wisten, dat zij met een unicum te maken hadden. Het gaat hier om normale fran keerzegels van zeven cent (oranje). De vouwfout moet zijn ontstaan doordat vóór het drukken en per foreren een vouw in het papier is jekomen. Zeven zegels vertonen nu onder het vouwtje een wit streepje. Ook de tanding wijkt af van de normale situatie. Misdruk ken als deze komen zelden onder liet publiek, want de PTT oefent een scherpe controle uit. Scheepswerf stopt produktie AMSTERDAM De N V. Amsterdam- jche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr heeft besloten de produktie van plas tic vaartuigen en andere produkten vam gewapend polyester van haar afdeling plastic bouw Walsland in Vianen stop te zetten, omdat deze afdeling niet ren dabel is. De lopende orders zullen wor den afgewerkt. Het personeel van die afdeling zal in de komende maanden in overleg met de vakbonden en de bevoegde instanties worden afgevloeid. Geen lid van politieke partij DEN HAAG De gisteren edigde staatssecretaris voor land machtaangelegenheden, de heer H. J. M. Peijnenhurg, is zich heel goed bewust dat hij met de aan vaarding van het onder-minister schap een stap in een onzekere toe komst heeft gedaan. Als plaatsver vangend secretaris-generaal was hij :eker van een goede stoel in de amb telijke molen tot het bereiken van een pensioengerechtigde leeftijd. Met een zetel achter de regerings tafel is dat wel even anders, zoals de heer Haex pijnlijk heeft ervaren. De tot de r.k. kerk behorende heer Peijnenburg is echter niet van plan om evenals zijn voorganger nu maar lid een partij te worden, zodat hij in elk geval niet de kans loopt om de dupe van een wisseling in de politieke constellatie te worden. Waarmee na tuurlijk niet gesuggereerd wil zijn, dat hij het daai'om nalaat. De nieuwe staatssecretaris vindt, dat zijn partijloosheid geen uitgesproken - of nadelen heeft, al voegt hij er toe dat hij natuurlijk de van huis uit welwillende steun van een politieke partij zal missen. Hij heeft zich een benoeming laten welgevallen, om dat hij door het werk ten behoeve van de landmacht bijzonder wordt geboeid. ,Ik heb dan ook bepaald niet de idee. dat ik me opoffer zo verklaarde hij tegenover enkele journalisten. Hij legt de nadruk op. dat de totale verant woordelijkheid voor de defensie "oij de minister berust. Zijn onder-minister- schap vergelijkt hij met het vice-presi- dentschap van een groot concern. Minister De Jong moet voor de be noeming van de heer Peijnenburg ge porteerd zijn geweest, omdat hij iiet beslist noodzakelijk vindt, dat de lijn Miljoenenproject Rijkswaterstaat Metingen van betekenis voor volgende generatie (Van een onzer redacteuren) KATWIJK Rijkswaterstaat is thans praktisch gereedgekomen met het plaatsen van ruim drieduizend palen langs de Nederlandse kust. Het betreft hier een onderdeel een miljoenenproject, waarmee 1963 een begin is gemaakt en dat ten doel heeft een beter inzicht te ver- Warm weer DE BILT Het hogedrukgebied, dat in de afgelopen dagen het weer in Nederland heeft beheerst, neemt in betekenis af en verplaatst zich lang zaam in zuidoostelijke richting. Tege lijkertijd trekt een oceaanfronl, dat in Spanje plaatselijk onweer heeft ge bracht, in de richting van Frankrijk. Samenhatigend met deze veranderin gen wordt de kans op onweer morgen «n de loop van de dag groter. Voordien zal het echter warm weer zijn, waarbij de temperatuur in het grootste deel van het land tot boven de vijfentwintig graden zal stijgen. Terwijl de temperaturen in onze omgeving aan de hoge kant zijn, stroomt over Scandinavië koude pool- lucht geleidelijk naar het zuiden. Deze lucht naderde vanmorgen Denemar- Zaterdag 15 mei: Zon op 4.47, onder 20 27; maan op 20.36, onder 4.57. Zaterdag 15 mei: volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D Helder vfSgén Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limb Helsinki Stockholm Wenen Innsbrucl Belgrado Athene Barcelon; Madrid Mallorca vindstil 25 10 schaffen in de ontwikkeling van de kuststrook. Het materiaal dat nu wordt verza meld, zal eerst over een jaar of twintig een overzicht van enige betekenis bic den. De metingen omvatten strandmetingen, kusthoogtemetingen, kustlodingen (het bepalen van de diepteligging van de zee bodem) en kustdoorlodingen. Deltaiverken De toenemende betekenis van de kust strook en het uitvoeren van waterstaat kundige werken als de Deltawerken hebben een belangrijke stoot gegeven tot deze intensievere bestudering. De vroe gere metingen werden verricht met de bekende kilometerpalen als vaste punten. Deze palen zijn een honderd jaar geleden geplaatst. De nieuwe palen staan 200 meter van elkaar. Hebben de oude een witte kop en een witte band, de nieuwe zijn voor zien van een oranje bovenstuk en even tueel van een oranje band, waardoor zij beter zichtbaar zijn voor degenen, die hetzij op het strand, hetzij per schip van de zee uit de metingen verrichten. Enkel de aanschaf en het plaatsen van de palen heeft het rijk al ongeveer een half miljoen gulden gekost, 180 gulden per paal. Rijkswaterstaat hoopt nu maar, dat kustbewoners en badgasten de nieuwe 4,5 meter lange aanwinsten wat meer zul len ontzien dan de oude, die nogal eens uit de grond werden gewrikt of in brand gestoken (Van onze parlementsredactie) wordt doorgetrokken. Dit is inderdaad van groot belang. De nieuwe staatsse cretaris heeft naar zijn eigen zeggen heel plezierig met de heer Haex mengewerkt en men krijgt de indruk, dat hij op de ingeslagen weg zal voort gaan. Ook hij legt de nadruk op goede personeelsverhoudingen. „Personeel het kostbaarste wat er is", merkt hij met overtuiging op. Als er nog verde re maatregelen voor de afvloeiing var mensen moeten worden genomen, zullen zij goed mogelijk worden begeleid. Ook bij de aantrekking van de vrijwilligers- nieuwestijl de techno-specialisten, die zich voor vier tot zes jaar verbin- en gedurende de diensttijd een vak kunnen worden opgeleid al aan de menselijke factor alle aandacht worden gegeven. Zij moeten, aldus de nieuwe staatssecretaris echt goed worden opgevangen en we moe- er voor zorgen, dat zij goed toe gerust weer de dienst verlaten. Intus- is kolonel N. Berghuis benoemd tot „project manager". Men hoopt, dat het najaar kan worden gestart met enkele honderden van deze vrijwil ligers. Zij zullen in een bepaalde streek bij één bataljon worden gecon centreerd. Het materieel van de K.L. er zijn de laatste tyd belangrijke aankopen gedaan noemt de heer Peijnenburg zonder meer goed. Hij wil er niet van horen, dat het AMX-materieel een mis koop zou zijn geweest, endanks de scheurvorming, die zich bij de lichte tanks heeft voorgedaan. Het onderzoek r de oorzaak van de scheurtjes in steunen van het kanon en in de koepels is nog steeds niet voltooid, uit de beproevingen waaraan de tanks zijn blootgesteld is wel geble ken dat er geen enkele reden bestaat de „inzetbaarheid" van de AMX 13 te beperken. Ook in oorlogstijd zou dit niet nodig Over enige jaren zullen gedurende ïn jaar of vier vijf enkele honderden miljoenen gulden op iedere defensiebe groting uitgetrokken moeten worden de aanschaf van nieuwe middel- e tanks ter vervanging van de Centurions. Het ligt in de bedoeling dan de zogenaamde post '70 tank te kopen, die thans door de Amerika- en de Duitsers in nauwe samenwerking wordt ontwikkeld. De vrees is wel geuit, dat deze tank voor het Nederlandse leger te laat ter be schikking zal komen, maar de heer Peijnenburg deelde mee, dat ons land bepaald geen ongunstige plaats op het lijstje van aflevering inneemt. Personeelsbeleid Baron van Lynden opperceremonie- meester Kon, Huis DEN HAAG De grootmeerter van het Koninklijk Huis J. J. L. van Lynden •evens benoemd tot opperceremonie- meester. Hij volgt in deze functie luitenant ge neraal b.d. C. F. Pahud de Mortagnes op, die op zijn verzoek op de meest eervolle wijze is ontheven van zijn functie. Lui- tenant-general Pahud de Mortagnes Is benoemd tot opperceremoniemeester ho- tegen voor de eigenaars aantrekkelijke vergoeding. De heer Peijnenburg noemt de proef „zeker niet mislukt", maar betwijfelt wel of deze oplossing afdoende zal zijn. Door een efficiënt beheer zullen gelden vrijgemaakt moeten worden om nog op grotere schaal deze oefeningen te houden. Maar ook dan zal men het niet zon der oefengelegenheid in het buitenland kunnen stellen. In Navo-kringen wordt hierop voortdurend de aandacht geves tigd. „Wellicht is er in het noorden van Frankrijk iets te vinden", aldus on ze zegsman. Op dit moment wordt niet gedacht aan een verdergaande opheffing van eenheden, maar wel laat de nieuwe staatssecretaris zijn gedachten gaan over een concentratie van verzorgende eenheden en opleidingseenheden. Bij zijn werk zal de heer Peijnen burg niet door de tot generaal-majoor bevorderde heer Haex als militair ad viseur terzijde worden gestaan, zoals hier en daar is geopperd. De heer Haex kijkt uit naar een passende func tie in het bedrijfsleven, vertelde hij ons zelf kortgeleden. Melkdetaillisten in Hoogeveen Kritiek op de Alg. hond van ïnelkhandelaren (Van onze soc.-economische redactie) HOOGEVEEN. De heer A. van Buuren, voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Zuivelprodukten in Nederland heeft dezer dagen op de jaarvergadering van de bond krachtig stelling genomen tegenover het streven van de Alge mene bond van melkhandelaren naar een enkele grote machtsorganisatie in deze branche. ,.Onze neutrale zusterorganisatie poogt steeds weer de overbodigheid van principiële organisaties aa- tonen.'' aldus de heer Van Buuren. „Als motief geldt hierbij, dat thans afbreuk wordt gedaan aan de machts ontplooiing". De heer Van Buuren gaf toe, dat het logisch klinkt het omslachtige werk drie organisaties samen te voegen in Van Mook: verbitterd en vergeten DEN HAAG In zijn landhuis te l'Isle sur Ia Sorgue (Frankrijk) maandag jl. op 70-jarige leeftijd overleden dr. H. J. Van Mook, oud minister van koloniën in het oor- logskabinet-Gerbrandy en oud-lui tenant-gouverneur-generaal van het voormalige Nederlands-Indië. Hij is in alle stilte te Avignon begraven. Zijn overlijden werd eerst gisteren bekend. Met dr. Van Mook is een man heen gegaan, wiens naam voor de krante lezer van de jaren veertig een zeer ver. trouwde klank had, maar van wie men de laatste jaren weinig meer heeft ge hoord. Zijn grootste bekendheid dankt hij aan de rol, die hij heeft gespeeld in de „Indonesische kwestie". In het rumoerige Nederlands-Indië van na de oorlog was hij drie jaar lang de hoogste Nederlandse gezagsdrager, maar meningsverschillen met de rege ring in Den Haag leidden eind 1948 tot zijn politieke val. Ver van Vaderland Dr. Van Mook is gestorven ver wat hij als zijn eigenlijke vaderland beschouwde: het voormalige Nederlands- Indië. In Semarang werd hij in 1894 als Dr. H. J. VAN MOOK (Van onze parlementsredactie) zoon van een onderwijzer geboren In Amsterdam en Delft studeerde hij che mie en in Leiden Indisch recht. In 1919 werd hij in Indiië controleur bij het binnenlands bestuur In 1928 d'eed hij in Leiden het doctoraal examen i Imd!ologische wetenschappen. Reeds in zijn studententijd gaf Van Mook blijk van vooruitstrevende opvat tingen over dc staatkundige toekomst van Nederlands-Indië. In Leiden richtte hij de progressieve „Vereniging van stu derenden met interesse voor Neder- landsch-Indië" op. De denkbeelden, die daar werden ontwikkeld, werkte Van Mook later uit in publikaties in De Stuw en het maandblad Koloniale Studiën, ganen die een nieuwe Indië-koers v< stonden. Tot de redactie van De Stuw behoorden behalve Van Mook ook de hoogleraren dr. J. II. A. Logemann, mr. B. ter Haar en de latere penningmees- van de Indische Volksraad, mr J A. Jonkman, nu voorzitter van de Eerste Carrière Na zijn terugkeer naar Indië zette Van Mook zijn ambtelijke carrière in ijltem po voort. Hij werd assistent-resident, referendaris op het kantoor van de be- 9tuurshervormin-g, kreeg in 1931 zitting in de Volksraad en in het College van Gedelegeerden. In 1934 werd hij hoofd van het bureau voor economische za ken te Batavia en in 1937 culmineerde deze race naai- de top in de aanstelling tot hoofd van het departement- In deze functie leidde hij in dc jaren 1940-'41 de laatste economische onderhandelingen met Japan, welk land uitsluitend voorde len voor zichzelf in de wacht poogde te slepen. Deze pogingen mislukten. Eind 1941 benoemde het Londense kabinet-Gerbrandy Van Mook (aan de rechtshogeschool te Batavia Sinds gisteren beroepbaar voor Geref. Kerken (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN DEN RIJN In zijn driekamer flat Anjerstraat 4B spraken wij gistermiddag met een van dankbaarheid stralende marechaussee, wacht meester eerste klasse P. Reedijk (40), voor wie enke le uren te voren de laatste barrière naar het predi kantschap by de Gereformeerde Kerken was wegge nomen in de vorm van een niet goed gevolgd afge legd préparatoir examen voor de classis. Zyn vrouw zat er wat stilletjes blij bij en wuifde de lof, die haar man haar toezwaaide, weg. Alleen de veertienjarige dochter, leerlinge der derde klas van de ulo-school, was nogal gereserveerd in haar reactie op dc aan staande ingrijpende verandering in het gezinsleven, vertelde dc thans be- roepbare kandidaat Reedijk ons. Al was het alleen maar om de verhui zing naar een andere plaats, die nu ongetwijfeld voor de deur staat. werkte. Direct na de oorlog trok hij als O.V.W.-er in Marineverband naar het voormalige Nederlands-Indië. Drie jaar later keerde hij terug naar Neder land, waar hij zich opgaf voor de ma rechaussee. „Dat werk animeerde me wel," zegt hij nu. „Het leek me een mooi korps. Trouwens, over 't geheel genomen, heb ik er tot volle tevredenheid ge diend. In 1949 werd ik hier op het Suggestie kwam van wijkpredikant Evenals zijn vrouw werd de heer Reedijk geboren in 's-Graycndccl in de Hoekscwaard, waar hij ook zijn jeugd doorbracht en waar hij na zijn lagere schooltijd in tuin- en landbouw vliegkamp Valkenburg geplaatst en daar ben ik gebleven tot op deze dag. Eerst was het heen en weer reizen naar 's-Gravendeel. eens per veertien dagen. We waren toen al getrouwd, dus dat was geen lolletje. Maar goed. in 1952 konden we inwoning krijgen in Katwijk aan Zee en sinds 1954 wo nen we hier in deze flat in het Molen- blok. Vijf jaar studie We werden hier al gauw opgenomen in de kerkelijke gemeenschap; dat ging heel goed. We voelden ons hier gelijk thuis. In 1955 werd ik tot ouder ling gekozen en benoemd. Toen vond ik mijn belangrijkste kerkelijke werk in het Molenblok. Ik kwam in de Evangelisatiecommissie en werd tot voorzitter gekozen, later ook tot voor zitter van de Interkerkelijk Evangeli satiecommissie. Een jaar of vijf geleden kwam ik op een goede dag in gesprek met de toenmalige predikant van deze wijk, ds. H. de Valk. Hij suggereerde het eigenlijk of ik cr niets voor voelde predikant te worden. Na een paar weken piekeren kwam ik tot de slot som, dat ik me best op deze wijze dienstbaar kon maken. Zo is het dus begonnen. In de avonduren s deerde ik hier in deze kamer en m'n vrouw en dochter naar bed wa ren, ging ik altijd nog een tijdje door. Protest Kort nadat ik de theologische studie ter hand had genomen, ontdekte ik. dat beheersing van het Grieks, Latijn en Hebreeuws eigenlijk onontbeerlijk was en dus ben ik ook die talen gaan leren. U moet niet vergeten, ik deed het met m'n hart en daardoor ging alles er vrij gemakkelijk in. Als er één is. die een offer heeft gebracht, dan is het mijn vrouw". „Nee hoor. dat mag u er niet Inzet ten". protesteerde deze. Daar was haar man het weer niet mee eens en dus staat het er toch in. „De medewerking op het vliegveld was subliem", ging deze verder. ..Dat betreft zowel de brigadecommandant als mijn collega's. Boven alle lof ver heven!" Enige tijd geleden wendde mare chaussee Reedijk zich tot zijn kerke- raad met het verzoek op grond van artikel 6 (vroeger was dat artikel 8) te worden toegelaten tol het predi kantschap. Dat artikel begint aldus: „Van de regel, dat een deugdelijke theologische opleiding vereist is, kan alleen worden afgeweken indien op overtuigende wijze blijkt, dat iemand in die mate de gaven bezit, die voor een dienaar des Woords onmisbaar Een week geleden was de particu liere synode van die gaven van de heer Reedijk overtuigd en gisteren de classis. Vandaar, dat hij nu beroep- 1940 een eredoctoraat had toegekend) tot plaatsvervanger van de gouver neur-generaal, jhr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer. Na de capitula tie van Bandoeng maart 1942) trok hij naar Australië en na zijn ont slag als It.g.g. (mei 1942) nam prof. Gerbrandy dr. Van Mook op als minis ter van koloniën in zijn regcrings nloeg. In deze functie voerde hij in de Verenigde Staten besprekingen een mogelijke zelfstandigwording van Indië na de Japanse capitulatie. Het is bekend dat hij bij die gelegenheid een standpunt innam, dat verder ging dan de meesten van zijn Londense ambtgenoten Hef was. Indonesische kwestie In september 1944. toen de bevrijding van Nederlands-Indië in voorbereiding was, werd Van Mook opnieuw benoemd tot luitenaint-gouverneur-generaal, maar tot februari 1945 bleef hij nog minister van koloniën. In oktober 1945 keerde hij naar Indië terug om daar te worden ge confronteerd met een toestand, die poli tiek én economisch in één woord deso laat was. De opstandelingenregering Soekarno was toen al de facto door de Engelse bewindvoerder, lt-generaal Chris- tisor,. erkend. Op uitnodiging van de Engelsen, zocht dr. Van Mook contact met Soekarno. maar op aandrang de Staten-Generaal stak de regering Den Haag daar een stokje voor. Toch bleken verdere besprekingen onvermijde lijk. Ze liepen in 1946 op de Hoge Ve- luwe) op een mislukking uit. Tijdens de conferenties van Malino, Pangkal Pinang en Den Pasar legde dr. Van Mook de basis voor de vorming van de deelstaten in het niet door de republiek van Soekarno beheerste ge bied. In juli 1947 machtigde Den Haag hem tot een politionele aotie tegen de republiek. Na interventie van de Vei ligheidsraad en onder binnenlandse po litieke druk liet het kabinet-Beel echter, tegen het advies van dr. Van Mook in, de gevechtshandelingen stopzetten nog vóór Djokjakarta. Soekarno's toenmalige residentie, was bereikt- Weerstonden Dr. Van Mook was als It.g.g. In die jaren allerminst een onomstreden figuur. Niet alleen by dc parlementaire oppo sitie, maar ook bij de regeringspartijen name ook in het kabinet wekte zijn al te zelfstandige politiek weerstan den op. De gevolgen konden dan ook niet uitblijven. BIJ de besprekingen ln Bandoeng en Den Haag over dc vorming federatieve regering voor In donesië werd hy naar het tweede plan zen. Anderen namen zUn leidende n de Indonesische kwestie hem was dit aanleiding zijn ont slag te vragen, wat het kabinet Drees- Schaik hem in oktober 1948 „op de meest eervolle wüze" verleende. Daar- zijn politieke carrière ten einde. Diep teleurgesteld vertrok hy naar Ne derland. „Ik voel me een displaced per- i-erklaarde hij by zyn aankomst op Schiphol Werk voor V.N. Na zijn ontslag heeft dr. Van Mook iige jaien gastcolleges aim Amerikaanse universiteiten gegeven in de sociografie Zuid-Oost-Azië en in de bestuur lijke administratie- Zijn veelomvattende kennis eai ervaring op deze terreinen be zorgden hem i>n 1951 dc functie van di recteur van de afdeling bestuurskunde dc Verenigde Naties. Hij heeft van deze afdeling een belangrijk adviserend en organiserend lichaam gemaakt. ZUn taak bestond in het adviseren van ont wikkelingslanden. die met bestuurlijke moeilijkheden te kampen hadden. van zijn reizen door Afrika liep dr. Van Mook een levensgevaarlijke in fectie op. waarvan hy weliswaar her stelde. maar diie hem toch noopte zijn functie neer te leggen. Hij bleef echter als adviseur aan de V N. verbonden. Ook kreeg hij nog de opdracht een cursus bestuurswetenschappen aan de universl- van New York te organiseren. Ruim jaar geleden trok hy zich in het Zuidfranre l'Isle sur la Sorgue terug, maar ook daar werden hem door de V N nog bestuurlijke adviezen gevraagd. Zijn laatste advies gold de mogelijkheid van een samengaan van de voormalige En gelse kolonie Gambia met de vroegere "ranse kolonie Senegal. Enkele weken geleden heeft dr. Van Mook nog gastcolleges gegeven aan het Institute for Social Studies in Den Haag. Kort nadiert werd hy ziek- organisatie. Als weids perspectief wordt dan geboden een sterke machtspositie, waar niets en niemand tegen bestand zal zijn. De heer Van Buuren vroeg zich af, of deze macht nu werkelijk zo begerens waardig is. Leidt deze niet tot dictatuur en rechteloosheid? De voorzitter prees de bond gelukkig, die in hef leven nog weet van andere waarden dan het najagen van macht. Gerechtigheid Het betrachten van recht en gerech tigheid is een Bybelse norm, die vaak heel slecht past in het streven naar be paalde soorten macht. Zolang de chr. bond deze normen nog aanvaardt, zal zijn plaats in de neutrale organisatie leeg moeten blijven. „Men kan niet straffeloos afgeven op zogenaamde „splinterorganisaties". Als er iets verkeerd gaat dan zoekt men veelal onmiddellijk maar de schuld by die organisaties, „die ">behoefte hebben om het zuilenstandpunt enig reliëf te geven". Een iets meer kritisch bezien van de normen bij hun eigen organisa tie zou beslist niet overbodig zyn", aldus de heer Van Buuren. Weinig tevreden toonde de voorzitter zich over de jongste margeverbeteringen voor de melkhandel. De margeverrui ming zal in 1965 de kostenstyging niet dekken. Maar nog teleurstellender vond hy, dat de minister van economische zaken zich niet gebaseerd heeft op de cUfers van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Concentratie Aandacht vroeg hy voorts voor de sterke concentraties bij melkproducenten melkverwerkérs. De melkdctailhandel zal alles moeten doen om in dit concen tratieproces een passende rol te spelen. Het ging de heer Van Buuren er niet om nu een machtspositie voor de detail list te creëren, maar wel wilde hy voor de toekomst streven naar een levens krachtig en onafhankelijk detalllistenbe- drijf naast dat van producent en ver werker. Met het oog op de voortgaande paral lellisatie moet verwacht worden, dat de melk in de toekomst in steeds meer za ken te koop zal zijn. De melkdetaillist brengt de melk echter thuis en van deze positie zal de melkdetaillist meer gebruik moeten maken. Dit dagelijks contact met de consument moet ten volle benut Hoogtepunt van de veirgadering van de melkdetaillisten was voorts de rede, die het A.R. Tweede-Kaanenlid, de heer B. Roolvink, hield over actuele middenstandsvr-aagstukkeni in de hui dige weivaartstijd. Hij besteedde daa-r- U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante ondèrwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 14, 17, en 18 mei 's avonds Nat. Boekenmarkt-Show Inlichtingen tel. 730641 W-23MEi (Vervolg van pagina 1) Hoewel de voorzitter van de raad van beheer van de BRT van mening was dat de programma-uitwisseling tussen de Belgische en de Nederlandse omroep „groeiende" is, denkt de publieke opinie r anders over. De Vlaamse omroep ver- ijt Hilversum tc weinig aandacht aan Belgische programma's te geven. De uit wisseling zou té eenzijdig zijn, met an dere woorden: er zouden meer Neder landers voor de Belgische radio en te levisie optreden dan omgekeerd. De kritiek lijkt niet ongegrond. Op toneelgebied bijvoorbeeld bestaat een enorme discrepantie. Per jaar brengt de BRT dertig Nederlandse toneelcreaties op het soherm tegen vier Vlaamse door Hilversum. Het ontbreken van een Nederlandse contactman in Brussel acht men een schrynend gemis. In dc persoon van dc heer Jan de Laet heeft dc BRT al byna twee jaar lang een intermédiair in Hil- De Holland Amerika Lijn heeft het 9.227 brt metende vrachtschip „Sommels- dyk" aan het Spaanse sloopbedrijf Isaac Manuel Varella Castellon verkocht. De oplevering zal ongeveer eind mei in Rot terdam plaatsvinden. Eén dag na haar huwelijk Is de 20- jarige onderwijzeres mevrouw M A. M. van den Berg-Benschop in het 'cen trum van Hengelo om het leven geko men. Zij werd aangereden door een militaire vrachtwagen en was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13