Vijf mei 1945 - een dag om NOOIT te vergeten 's f cids oorlogsdagboek .1. H. Kasten (20 en slot) NLC - 20 jaar geleden Ervaringen bij hulpwerk in donker Amsterdam JfïWJWE LETDSE COUR 4 NT DONDERDAG 13 MEI 1965 Schietpartij in de Breestraai door zenuwachtige Duitsers - alleen maar gebroken ruiten (Exclusieve publikatie Nieuwe Leidse Courant) 5 mei 1945 Vroeg uit de veren, want de capitulatie gaat vanmorgen om acht uur in. Om half negen is Leiden al in vlaggentooi. Het is in de binnenstad zo druk als op 3 oktober. Eén grote, juichende menigte, ge tooid met oranje en de nationale kleuren. Groepen van honderden meis jes en jongens trekken zingend door de straten. Om elf uur betreedt de afgezette burgemeester Van de Sande Bakhuysen weer het Stadhuis. Iedereen wacht nu op de aankomst van de geallieerde troepen. De Duit sers bewegen zich nog gewapend over straat, 's Middags blijkt dat zij nog geen bericht over de capitulatie hebben ontvangen. De verzetsbe weging of ondergrondse kan daardoor nog niet ingrijpen en het NSB- zootje arresteren. Het feestvertoon gaat echter ongestoord door, tot in de middag de moffen in hun zenuwachtigheid tot een sehietparttftje over gaan. Gelukkig geen slachtoffers. Wel een paar kapotte ruiten op Bree- straat 83. Wij hopen dat onze bevrijders spoedig zullen arriveren en dat wij dan geen moffen meer in Leidens straten zullen aantreffen. Maar wel een Tommy of een Canadees. Dankdiensten 6 mei, zondag Eerst vanmor gen naar de dankdienst in de Pie terskerk. Daar spraken ds. Kuilman en ds. Kelder. Ook in de andere kerken dankdienst. Van acht uur in de morgen af stonden de mensen in de rij om een plaatsje te bemach tigen. Om tien uur was de Pieters kerk al propvol. Het leek wel of er 4500 mensen waren. Na een dank rede van ds. Kuilman, sprak ds. Kelder over de 46ste onberijmde Psalm. Na afloop het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezon gen. Het was een historische plech tigheid in het historisch bedehuis, waar Leidenaars in 1574 ook God dankten voor de bevrijding uit de klauwen van de overweldigers. De ondergrondse strijders lopen nu gewapend door Leiden. Zij zijn bezig de Duitse richtingborden te verwijde ren en Engelse aan te brengen. De moffen zijn aan het inpakken. De ge hate Landwacht ziet men niet meer op straal. 7 mei Het is vandaag weer bar druk in de stad en volop feest. Ieder een wacht od de troepen van de ge allieerden. Laat in de avond wordt bekend, dat zij dinsdag zullen komen. In de avond maakt de N.B S. een be gin met het arresteren van Landwach- ters en NSB'ers. Onvergetelijk 8 mei Vanmiddag weer druk op straat- Er komen twee regimenten Canadezen door, die op Oud-Poel geest worden ondergebracht- Alles is gemotoriseerd. De klokken luiden en roepen de bevrijders een wel kom toe. Om vijf uur komt de Irene Brigade, onze jongens door Leiden op weg naar Den Haag. Het was een onvergetelijk moment. De gehele dag worden nog NSB'ers gearresteerd. En meiden, die het met de moffen hebben gehouden, de kop kaalge knipt en tentoongesteld. Druk werk 9 mei In de voormiddag worden vooraanstaande NSB'ers in veewagens weggebracht. Vandaag uitdeling van lèvensmiddelen, bacon, boter, eimeel en chocolade- De druk is van de men sen af..AUes heradem:. Het schorum. dat ons zo lang heeft verdrukt, is nu van de straat. 10 mei. Hemelvaartsdag Het is vandaag vijf jaar geleden, dat de mof fen ons in de nacht overvielen. Van daag is het erg stil op straat en er worden heel veel bloemen gebracht naar het monument voor de gesneu velden aan het Haagse Schouw en el ders. Het is prachtig zomerweer Gevangen 11 mei Leiden is nog steeds in feesttooi. Bij het Gangetje, waar de radiouitzendingen voor het publiek worden versterkt, is het steeds enorm druk. Vandaag zijn een massa Duit sers vertrokken om zich in krijgsge vangenschap te begeven. 12 mei Vandaag heeft het spoor wegpersoneel de arbeid hervat. Men Uit de NLC van zaterdag 12 en maandag 14 mei 1945: In Nederland is de politie-orgaaisatie in ouden vorm hersteld, waarbij de door de Duitschers ingestelde titulatuur is opgeheven en weer gesproken wordt van hoofdcommissaris, commissaris, inspec- Het ligt in de bedoeling de gearresteerde NSB'ers te werk te stellen; o.a. bij de opruiming van landmijnen. Gisteren is in de Van Vollenhovc.nstraat te Rotterdam de gehate Sicherheitspolizei ontwapend. Er is een groote voorraad munitie buitgemaakt. Tot Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land is benoemd Mr. Dr. J. C. Baron de Vos van Steenwijk, vroeger burgemeester van Haarlem, tot w.n. Commissaris van Zuid-Holland Dr. A. A. L. Rutgeers, oud-Gouverneer van Suriname, in de provincie Utrecht Ridder Bosch van Rosenthal. maakt alles in orde, opdat de treinen weer kunnen gaan rijden. Ook het personeel van de N.Z.H. weer aan de slag. Van het politiekorps zijn 30 men sen geschorst. Het overheidsapparaat wordt grondig gezuiverd. 18 mei Gisteravond is het tap toe geweest. En daarmee zijn de fees ten van de bevrijding geëindigd. Het was een lange stoet, getooid met LEIDEN Vandaag publiceren wij de twintigste en laatste aflevering van het Leidse oorlogsdagboek van de heer J. H. Kasten. Uit de vele reac ties van onze lezers is grote belang stelling gebleken voor het weliswaar incomplete, maar toch „alledaagse'' en daardoor reële stuk historie. On derwijzers, zo hoorden wij, knipten het uit om het voor de klas te ge bruiken. Kinderen legden er plak boeken van aan. Ouderen vroegen extra kranten, wanneer een bepaald nummer was zoekgeraakt. Rijker Wij mogen hieruit vaststellen, dat het dagboek indruk heeft gemaakt. Niet als verslag van heldendaden, maar als een glimp van de honger, de kou, de armoede en het leed van vijf bange jaren. Wij plaatsten het, niet om oude koeien uit de sloot te halen, maar om de herinnering aan de slechte tijd even op te halen. Naast vele andere lessen die uit de oorlogs tijd te trekken zijn, is er die van de grote dankbaarheid. Een vluchtige blik op dit verleden zal de tegen woordige tijd rijker doen uitkomen, dan velen die nu beleven. Ook dat kan belangrijk zijn. Dank In de eerste plaats gaat onze dank baarheid uit naar de heer Kasten zelf de levenslustige 86-jarige. Daar naast echter zijn wij allen erkente lijk, die door het beschikbaar stellen van materiaal ons in staat stelden de dagelijkse afleveringen te illus treren. Veel van dat materiaal moest helaas ongebruikt blijven liggen. Men bedenke daarbij dat onze krant niet van elastiek is. Bovendien zou veel" ook niet goed zijn. oranje, vlaggen en vaandels, en ver gezeld door vier muziekkorpsen. Vandaag is bekend gemaakt dat men tot middernacht buiten mag blijven. Gisteren ontvingen wij weer een blik biscuits en worstjes per persoon. En er gaat nog meer komen, zoals vet en suiker. Deze week ook nog twee ons boter per persoon ontvangen. (EINDE) Jeugd parlement gaat pralen over advies aan gemeentebestuur LEIDEN Het is de bedoeling dat het Leids Jeugdparlement vanavond in de raadszaal van het stadhuis een adivie# zal uitbrengen aan het gemeentebestuur. Dat behelst het in eigendom verkrijgen van een groot braakliggend terrein in de binenstad. eigendem van de Ned. Spoorwegen. Het idee is van de Christelijk-Histo- risdhe fractie. Deze stelt verder voor dat het L.J.P. in tweede fase een advies zal uitbrengen omtrent de bestemming die aan het terrein moet worden gegeven. Bak van de maand Lij De Natuurvriend LEIDEN Eenmaal per maand zal het aquarium van een lid van „De Natuurvriend'' door de overige leden kritisch worden bekeken. De eigenaar van de „bak van de maand" komt op deze manier op de hoogte van wat aan mankeert en wat er goed aan is. Andere leden kunnen met de op en aanmerkingen eveneens hun voor deel doen. In het Gereformeerde I Jeugdhuis besloot de vergadering op advies van de voorlichtingscommissie Op 2 juli wordt in de grote zaal van Den Burcht een feestavond gehouden. Men zal de nationale tentoonstelling Haarlem bezoeken. Mevrouw L. M. H. A. Lijten-Sengers trad af als secretaresse; zij mocht als dank voor haar werk een plant in ontvangst ne men. Tot nieuwe secretaris werd de heer A. de Jong. Beyerincklaan 21. gekozen. Enkele nieuwe leden traden toe en de heer J. Visser hield een causerie e voorjaarswerkjes in het aquarium. De vergadering stond on der leiding van penningmeester P. Geertsma. Stoet dragers M.W.O. voor P. W. Erkelens LEIDEN De dragers van de Mili taire Willemsorde in de afdeling Leiden en omgeving worden uitgenodigd vrij dagmiddag om half één in de aula van begrafenisassociatie ..Ad Sanctos" aan wezig te zijn voor de vorming van een uitvaartstoet bij de begrafenis van de heer Pieter Willem Erkelens in leven drager van de Militaire Willemsorde vierde klas. Afloop Ten slotte nog even „hoe het verder ging met de familie Kasten". De oud ste dochter, getrouwd met een hoge bestuursambtenaar in Indonesië, bleef ruim drie jaar in een interne ringskamp op Java. Haar inan iti ander Jappenkamp. Beiden kwameti er levend uit. Eerste stuurman Joop voer de gehele oorlog voor de geallieerden. Ook hij kwam heelhuids thuis. Willem, de krijgsgevangen gemaakte legeroffi cier. keerde reeds op 31 mei terug uit Neu-Brandenburg. De familie is dus weer gezond en wel bijeengekomen, zij het dat het verlossende bericht uit Indië pas op 2 oktober 1945 in Leiden aankwam. Men begrijpt, dat de vreugde die bij de bevrijding al tijd nog enigszins was overschaduwd voor dit gezin toen compleet FOTO 1 Een jeep van de Canadezen wordt op de Plan tage bestormd door Leidenaars. (Foto N. van der Horst). FOTO 2 Grote verkleed partijen voor de lange en tal rijke feesten ter gelegenheid van de bevrijding. Deze foto, gemaakt op de Korevaarstraat, is ook van N. van der Horst. FOTO 3 Over de Bree- straat zwierden en zwaaiden grote groepen uitgelaten jonge mensen, zoals deze, waarvan de eerste rij voornamelijk uit le den van de chr. korfbalver eniging Pernix bestaat (Foto N. van der Horst). FOTO 4 Met een anto van de B.S., geëscorteerd door een motorordonnans, wordt bur gemeester Van der Sande Bak huysen, toegejuichd door een grote menigte, op vijf mei 's morgens omstreeks elf uur bij het Stadhuis gebracht. FOTO 5 Wethouder Wil brink, wethouder Verwey, de burgemeester, de chef-staf van de B.S. en (hoofd boven de rand) districtscommandant De Gast van de B.S. (v.l.n.r.) ne men de toejuichingen op het bordes van het Stadhuis in ont vangst. FOTO 6 B.S.-districts commandant W. de Gast en zijn staf voor het hoofdkwartier in het Prytaneum aan het Rapen burg. Bijzonder trots was de B.S. (later) op de zelfgemaak te wachthuisjes naast het hoofdkwartier. FOTO 7 De B.S.-officier voor pers en voorlichting, Van der Neut (met het bekende baardje) op het spatbord van de radiowagen voor hat Stad- FOTO 8 Enkele dagen na de bevrijding is bij het Haagse Schouw een grootse herdenking van de gevallenen gehouden. B.S., militaire en burgerlijke autoriteiten waren daarbij aanwezig. Het zag zwart van de mensen. FOTO 9 Een van de vele geallieerde soldaten, die nog tijdens de glorieuze intocht met handen tegelijk sigaretten, chocolade en andere heerlijk heden in de grijpgrage vingers van de juichende Leidenaars drukten. Plattelandsvrouwen Leiden LEIDEN ..Ik ben niet beter of anders dan een publieke vrouw. Ik ben er alleen bespaard voor gebleven". Deze woorden sprak mej. A. N. Hoekendijk gisteravond voor leden van de Chr. Plattelandsvrouwen- en meisjesbond afd. Leiden. Dit kon een vrouw zeggen, die 23 jaar in „Donker Amsterdam" heeft geleefd en gewerkt en dit uit roeping deed. Na tien jaar voor de klas te hebben gestaan, werd mej. Hoekendijk als on derwijzeres afgekeurd. Toen kreeg zij een boodschap „Ga naar de prostituees en zij zullen u voorgaan in hel ko ninkrijk Gods". Sindsdien ging zij met een pak Elizabethbodes de kroegen 'snachts af. haalde meisjes uit de goot en bracht ze naar ouders terug of bezorgde vrouwen werkhuizen. Zij leerde de tra giek kennen, die zich dikwijls achter een onverschillig uiterlijk verborg. Geloof Mej. Hoekendijk vertelde van twee vrouwen, die zij weer bij Jezus had ge bracht en die haar nog een lesje in waarachtig geloof gaven Burgerlijke stand t an Leiden LEIDEN Geboren: Johannis Wil lem. zn v A van der Welle en A C Wildemans; Albertus Cornells, zn v A C Kleijn en J L van Olst: Leo. zn v C Guijt en J Nijgh: Stephanus Mar- tinus, zn v P F van der Kleij cn A M A Bosman; Linda, dr v W J Nieu- wenhuijzen en R A van der Vlist; Anthony Robert, zn v J van de Wetering en J Plezier; Jeroen Lau rens, zn v L G Verver en K Eltingh; Benjamin, zn v H G Kahn en C van Aken; Roland Amadeus, zn v M J Koornstra en I J E M Zibirre. Gehuwd: G C J van Hagen en H J Overleden: A M Bergman, 60 jr. echtg v W Kuilboer: N W van den Haak. 75 jr. man; G Zwollo, 82 jr. Uitspraak van dronken Cor. die 22 jaar dronken was en met mannen sliep, omdat zij niet wist, waar ze anders 's avonds naar toe moest: „Sinds ik weet wat Jezus voor mij deed, doe ik niets meer, wat Hij niet prettig vindt". En rode Nel. die als kind van 17 zodanig lichamelijk door haar vader verknoeid was, dat zij geen kind meer kon krijgen, vergaf haar vader, omdat zij anders het vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven onze schuldenaren, niet kon bidden. Ook schreef mej. Hoekendijk een boek „Deze vrouwen" getiteld, om aan het Nederlandse volk te laten zien. wie er ook schuldig aan zijn, dat er een donker Amsterdam bestaat. Commandant Palstra naar Leiden LEIDEN Zondag zal de samen komst van het Leger des Heils die om half acht begint, worden geleid door de kommandant van het Leger in Nederland, de heer W. F. Palstra. De heer Palstra wordt vergezeld door zijn echtgenote en de hier ter stede bekende majoor R. J. Schurink. Lager saldo Hoek SCHIEDAM De bruto-winst van W A. Hoeks Machinefabriek is in 1964 f315000 gedaald, mede doordat er In 1963 een bijzondere bate was van f 190.000. Het batig exploitatiesaldo was f3.23 (vo rig jaar 3.49) miljoen, brutowinst f3,31 (3.62> min. Voorgesteld is 17 (17)*. di vidend op f2,63 (2,63) min. kapitaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3