Alles goed en u/el Ruim 7000 gereformeerde vrouwen in Groningen Legerpredikanten in opleiding ontstemd Een woord voor vandaag Geref. sociale arbeid vierde 2e lustrum Lutherse predikanten gaan meer verdienen DONDERDAG 13 MEI 196$i Reeds 175.000 gulden voor actie Zoeken naar Vrouwen Ger. Gem. bezorgen Merksem bandrecorder (Van een medewerkster) UTRECHT De Bond van Meisjes- en Vrouwenverenigingen uitgaande van de Gereformeerde Gemeenten hield gisteren onder leiding van de ere-voorzitter ds. H. Rijksen uit Gou da xljn jaarlijkse landdag. In zijn openingswoord bepaalde ds. Rijksen zijn gehoor bij Tabitha, met name als er van haar staat, dat zij vol was van goede werken en aalmoezen. Men wil graag aalmoezen geven, als het maar geen vrije tijd gaat kosten. Die is te kostbaar voor velen, aldus ds. Rijksen. De heer J. Koppjan. leraar aan de kweekschool De Driestar te Gouda sprak vervolgens over de lectuur in het gezin. Hij nam als voorbeeld de geschiedenis van de kamerling („Verstaat gij hetgeen gij leest?") en legde de nadruk op verantwoord lezen en kritisch lezen Tijdens de discussie bleek vooral, hoe belengrijk dit onderwerp voor zijn ge hoor was. 's Middags sprak mevr. S. van Malken- horst-Visser uit Rotterdam over „het gezin in onze samenleving". Op zeer prettige wijze besprak zij de problemen rond het gezin. Ook hier volgde een aangename en leerzame bespreking. Aan de evangelisatie van de Gerefor meerde Gemeenten in Merksem (België) werd een bandrecorder aangeboden, waarvoor de aangesloten verenigingen het geld bijeen hebben gebracht. Een collecte voor het Sea-Puyt-weeshuis in Korea bracht 331,56 op. De algemeen adjuncte, mevr. W. M. den Hertog uit Utrecht, die gisteren aftrad, kreeg een fruitmand en een zeer hartelijk dankwoord voor het vele werk. dat zij 18 jaar voor de bond heeft Indonesisch bezoek voor Bartimeus ZEIST De bewoners van het chris telijk blindeninstituut „Bartimeus" heb ben gisteren kennis gemaakt met drie Indonesische dames, die tijdens hun ver blijft in Nederland een werkbezoek aan dit instituut brachten, dat dit jaar zijn gouden jubileum viert. Het waren me vrouw J. S. Nasoetion, echtgenote van de Indonesische minister van defensie en presidente van het Indonesische Vrou wencongres en van diverse andere orga nisaties op sociaal en maatschappelijk terrein, mevrouw R. Ramono, commis saris van politie te Djakarta en de secretaresse van mevrouw Nasoetion, mejuffrouw mr. Loehoelima. De gasten werden door de talrijke paviljoens van het instituut rondgeleid door de penning meester van het bestuur, de heer W. L. van Haaften en door de predikant-direc teur van „Bartimeus", ds. A. de Vries. Uitnodiging kwam 70 jaar te laat REITSUM Een van de lei ders van de Doleantie (1886) in Friesland was ds. J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum. Vader Ploos", zoals hij algemeen ge noemd werd, overleed in 1895. Zowel het een als het ander schynt toch nog niet algemeen hekend te zijn, getuige de brief die dezer dagen in het Friese dorpje arriveerde, geadresseerd aan „ds. J. J. Ploos van Amstel, ned. herv. predikant te Reit sum". De Reitsumse post toonde zoveel inzicht in de kerkgeschie denis, dat zij de brief niet aan de hervormde, maar aan de ge reformeerde pastorie bezorgde! Volgens Kerknieuws behelsde het schrijven een verzoek van een blad, of ds. Ploos voor 15 mei een meditatie voor de krant wil de schrijven. Wellicht, dat de naam van de hervormde emeri tus-predikant ds. J. J. Ploos van Amstel te De Bilt, die in Rekken heeft gestaan, de afzender tot deze vreemde ,flip of the pen" aanleiding gaf. Billy Graham, de Amerikaanse evangelist, is er op uit getrok ken in Kopenhagen om de Deen se nozems uit te nodigen de bij eenkomsten by te wonen. Zijn eerste samenkomst werd ver stoord, doordat Deense jongeren stinkbommen in de zaal gooiden. Toen besloot Graham zelf de straat op te gaan om contacten te leggen. Pools christendom viert jubileum met nieuwe vertaling WARSCHAU Volgend jaar zal wor den herdacht, hoe duizend jaar geleden het christendom in Polen is gekomen. Het is de bedoeling, om ter gelegenheid daarvan met een nieuwe bijbelvertaling i het Pools te komen. Dit deelde een Poolse baptistenpredi kant, ds. Z. Pawlik, onlangs in Londen mee tijdens een toespraak tot baptisten. Hij liet een exemplaar zien van de vier evangeliën in modern Pools. Het Nieuwe Testament zal weldra ook van de pers komen, terwijl volgend jaar de gehele Bijbel gereed is. T>s. Pawlik Is zelf een van de vertalers. Het werk heeft tiental len jaren geduurd. Het afgelopen weekend hebben de Poolse baptisten herdacht, dat vierhon derd jaar geleden in dit land de eerste doopsbediening bij onderdompeling plaats had. De samenkomsten werden onder meer bijgewoond door de predi kant-directeur van De Vinkenhof te Bos en Duin. ds. J. Broertjes in zijn functie van president van de Europese Baptisten- federatie. GRONINGEN Op de 28ste bondsdag van de Bond van Gere formeerde Vrouwenverenigingen in Nederland, die woensdag ge houden werd in Groningen, is de het afgelopen jaar door de leden van deze bond gevoerde actie „Ge ven voor zeven" afgesloten. De actie, die tot doel had de besturen van zes protestants christelijke scholen in België en één die van Paron in Frankrijk te steunen heeft in totaal bijna twee ton opge- bracht, om precies te zijn: 175.261,45. Dat was er tenminste woensdag om twee uur. In de loop van de dag kwam er al weer meer bij, zodat dus het uiteindelijke to taalbedrag beslist nog hoger zal worden. In elk van de zes gebouwen, waar over de niet minder dan 7.200 bonds- daggangers waren verdeeld, werd het bedrag symbolisch aangeboden door Colenbrander uit Steenwijk tot afgevaar digde voor Drenthe. De leden van de •erenigingen hebben ook dit jaar postzegels verzameld en verkoch opbrengst was 1.100 gulden. Dit geld zal gebruikt worden, om vrouwen, die er beslist eens uit moeten, in de gelegenheid te stellen met vakantie te gaan. Besloten werd dat de volgende bonds- HAVANA Gisteren is het proces begonnen tegen 53 baptisten, die beschul digd worden van spionage ten behoeve van de Verenigde Staten. Onder hen zijn veertig predikanten. Volgens radio-Havanna zouden de bap tisten, die begin april gearresteerd wer den, met instructies en steun uit de Ver enigde Staten ook contrarevolutionaire propaganda hebben gemaakt. Onder de beklaagden zijn twee Amerikanen, de 61- jarige ds. Herbert Caudill. die als de leider van het complot wordt beschouwd en al 35 jaar op Cuba werkzaam is en zijn 31-jarige schoonzoon ds. J. D. Fite. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Onder de achttien predikanten, die op 26 april in Nunspeet zjjn opgekomen voor een drieweekse militaire voorbereiding op hun taak als le- gerpredikant, heerst grote ont stemming over de gang van za ken. De wjjze, waarop zij als ge volg van het conflict in de top van de geestelijke verzorging in hun nieuwe werkkring worden in geleid, achten zij onverantwoord. De hoofdlegerpredikant ds. B. A Bos die verwacht spoedig door de minister van defensie van zijn taak te worden ontheven heeft dezer da gen aan de in opleiding zijnde predi kanten geschreven, dat hij voor hun bezwaren volledig begrip heeft en achter hen staat. Hij bevestigt, dat hij de betrokke nen destijds een volledige opleiding heeft toegezegd. Hij had dit gedaan, zo vervolgt hij, omdat hij niet kon vermoeden dat hem opnieuw de be slissingsbevoegdheid zou worden ont nomen en hij „opnieuw uit de verte zou moeten toezien hoe er met de opleiding geknoeid wordt". Onvoldoende Tot zijn spijt heeft ds. Bos moeten constateren, dat van buitenaf onvol doende begrip voor de waarde van een functionele opleiding wordt ge toond. Hij wijst er op, dat het besluit >m de aanstaande legerpredikanten siechts een militaire training te geven door het CIO is opgenomen en dat dit besluit door de minister is overgeno men. Deze gang van zaken was voor hem mede oorzaak geweest om zijn functie ter beschikking te stellen. Aan het ingrijpen van buitenaf, waardoor hij machteloos was gewor den, wijt ds. Bos het ook dat de betrokkenen nog niet weten, waar zij hun arbeidsterren: zullen vinden. Ten slotte wekt hij hen op om toch hun roeping te volgen en met elkaar te zoeken naar een oplossing van de moeilijkheden. (Van een onzer verslaggevers) twee provinciale bestuursleden, die op. dag gehouden zal worden een enorm vel papier de cijfersj onthulden, die het gehele bedrag! vormden. In de Harmonie werd deze enorme gift aanvaard door een blij verraste dr. N. J. Hommes uit Rotter dam namen de Stichting Vrienden van Paron. Hij las een bijzonder hartelijke brief voor van het school bestuur in Paron, dat alvast Voor deze financiële steun bedankte. „En zie, Ik ben met u al de dagen, tot aan de voleinding der wereld" (Mattheüs 28:20). Een geweldig vertroostend woord deze belofte van Jezus. Hijl blijft met Zijn kerk. En niet voor enige tijd, nee, tot aan de voleinding der wereld, dat is tot Zijn wederkomst. De moedelozen kunnen hieruit kracht putten. Wat er ook ge. beurt, hoe die kerk in de verdrukking komt de Here is en blijft aanwezig, al moge het soms schijnen, dat Hij er zich nietj van aantrekt hoe het leven van de Zijnen reilt en zeilt. Uit deze belofte hebben in de loop der eeuwen de vervolgdev] om Zijns Naam wil de kracht gekregen verder te gaan. Uit deze belofte hebben de eerste christenen, opgesloten in donkere catacomben en voor de leeuwen geworpen, tot het laatst toe kunnen getuigen van Hem, Wiens nabijheid zij ge. voelden. En hebben de martelaren op de brandstapel nog uan Hem kunnen zingen. Met ons tot het einde der dagen! Hoe tegenstrijdig het ooi: lijkt. En hoe het ook schijnt, dat de spotters het gelijk aan hun kant hebben. Hoe groot, de tegenslag, die Gods kinderen in het leven kunnen ondervinden, ook is, en hoe voorspoedig het de spotters pok mag gaan. Ik ben met u tot aan de voleinding der wereld. God is getrouw Hij houdt Zijn woord. Wat er ook gebeurt: Ik ben met u. Zwolle. SPREKERS In elk der gebouwen werd door een spreker het onderwerp: „Waar gaan we heen" ingeleid, waarover naderhand vragen konden worden gesteld. Spreker in de Harmonie, waar de bijeenkomst werd geleid door mevrouw A. J. De Rooij-Tiemens uit Den Haag, was ds. A. C. Kersten, eveneens uit Den Haag. „De vraag „waar gaan we heen?" of „waar gaat het eigenlijk naar toe?", wordt de laatste tijd veel gesteld in onze gerefor meerde kerken", aldus de predikant, dan nogal twijfelend. Het gaat zozeer over het doel van de reis daarover zijn we het allemaal wel maar wel over de reis zelf. de route. Dat was in de jaren twintig en dertig, dat vandaag niet meer zo is, wekt wel eens de indruk van verwarring verliezen van de vastigheden. Het is echter alleen het zoeken van een nieuwe weg naar hetzelfde doel. En dat zoeken van een nieuwe weg is een positieve zaak." Deze predikant wees erop, dat het feit dat alles in een wat andere vc gegoten wordt geen principiële zaak NORMEN Maar er zijn ook principiële zaken aan de orde: vragen over huwelijk en gezinsvorming en het zoeken van verantwoorde ontspanning. Aan de hand van de bijbel moet gezocht worden naar nieuwe ethische normen. Belangrijke vragen in het engere kerkelijke leven zijn er met betrek king tot samenwerking met de her vormde kerk en aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. „Hierover denken we als gereformeerden onder ling niet allemaal gelijk", aldus de spreker. Maar laten wer ervan over tuigd blijven, dat we allen streven naar hetzelfde doel: de dienst van God. Laten we elkaar, al denken we op dit punt niet helemaal gelijk, blijven v Irouwen. Wantrouwen is de basis voor een nieuwe kerkscheu ring. Mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters uit Alkmaar werd gekozen tot secretares- D. C. G. Bramer- Ds. M. P. de Roon overleden DRUMPT Dezer dagen is over leden de hervormde emeritus-predi kant ds. M. P. de Roon. Hij is 37 jaar oud geworden. Ds. De Roon aanvaard de zyn ambt op 2 juni 1907 in de gemeente Wadenoyen bij Tiel. In 1918 verwisselde hij deze plaats met het naburige Drumpt. Hier stond hij 25 jaar, totdat hij in 1943 met emeri taat ging. Vandaag is ds. Van Roon in Drumpt begraven. Ds. De Lange gaat GZB verlaten (Van onze kerkredactie) ZEIST Naar wij vernemen, heeft ds. J. de Lange het voornemen zijn werk als director van de Gerefor meerde Zendingsbond te gaan beëin digen. In verband hiermee heeft hij zich weer beroepbaar gesteld. De reden, waarom ds. De Lange de Gereformeerde Zendingsbond gaat verlaten, zal officieel worden bekend gemaakt in het orgaan van de G.Z.B. Alle den Volcke. Het is dan ook nog niet bekend, met ingang van welke datum ds. De Lange zijn werkzaam heden beëindigt. Ds. De Lange, die nu 55 jaar oud is, is zendingsdirector van de G.Z.B. sinds 25 januari 1956. Tevoren was hij Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN Wij lezen vanavond Psalm 13 vers 1 tot 8. Meer coördinatie in eigen kring (Van onze kerkredactie) UTRECHT Op feestelijke wijze is gisteren herdacht, dat de Stichting raad voor Gereformeer de Sociale Arbeid tien jaar be staat. In 1955 besloot de generale synode het GSA op te richten, op dat het maatschappelijk werk een „eigen leven zou kunnen gaan leiden". In zijn openingsrede noemde de voorzitter, dr. W. van der Zwaan de interkerkelijke samenwerking, waartoe dit werk heeft geleid en nog kan leiden Men zal zich in de eerstkomende tijd vooral bezighouden met de structuur van een samenwer kingsorganisatie. Voorts pleitte hij voor een betere coördinatie, vooral in eigen kring. Prof. dr. C. A. van Peursen hield een causerie over: Mens en maat schappij in nieuw perspectief. Niet de maatschappij de wereld om ons heen verandert, zo zei hij, maar de mens zelf verandert. Mens en maat schappij vormen één geheel: meta morfose van de maatschappij is meta morfose van onszelf. Alle veranderin- KUNST De nieuwe vice-voorzitter van de stichting, dr. H. van den Berg, hield een referaat over: Sociale arbeid, kunst binnenste buiten. Hij baseerde deze titel onder andere op de uit spraak van verschillende schrijvers, die maatschappelijk werk een kunst noemen. Automatisering van dit werk wordt alleen toegepast door hen, die die kunst niet machtig zijn. In het bijzonder droegen aan het feestelijk karakter van dit jubileum bij, de medewerking van de Konink lijke Militaire Kapel, onder leidinj van de directeur le luitenant A. Posthumus en Feike Boschma's ma rionettentheater De militaire kapel bracht een zeer origineel repertoire ten gehore, zowel van klassieke, ali moderne muziek, waarvan „Turf in je ransel" wel erg furore maakte. Het poppenspel was bijzonder knap ge speeld. Dr. Martin Buber ereburger van Jeruzalem JERUZALEM De gemeenteraad heeft gisteravond besloten, om de uit Wenen afkomstige wijsgeer Martin Buber tot ereburger van de stad te benoemen. Buber, die nu 87 jaar is, woont in de stad sinds 1938. Prof. Buber, qchrijver boeken op het gebied van wijsbegeei' te, sociologie en godsdienstgeschiedo nis, wordt algemeen beschouwd ali een van de grootste denkers van onzë gen maken, dat er een niéuw perspec- J.oc^ is hij_in Israël een omstr» - den figuur, onder meer, omdat hij zich tegen de doodstraf voor Eich- mann verzette en voor de Palestijnse vluchtelingen de mogelijkheid van terugkeer naar Israël wil openstellen. Ook de orthodoxe Joden waren tegen zijn ereburgerschap, omdat zij het niet eens zijn met zijn interpreta tie van het Joodse geloof. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze lngezonden-stukkenrnbrlek kannen door alle lezen (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft n dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermclding_ van naam en woonplaats. Zeven mannen met machine-pistolen hebben gisteren te Valencia. 160 kilome ter verwijderd van de Venezolaanse hoofdstad Caracas, een bijkantoor v. een bar.k van 25.000 dollar beroofd. Zij zeiden, dat het geld zal worden gebruikt ten behoeve van groepen guerilla-strij- iders, die behoren tot de „strijdkracht!" voor de nationale bevrijding". Ongepast De misselijke manier waarop publici teit is gegeven aan een (notabene) vermeend feit met betrekking tot het geluk van onze Kroonprinses moet velen tot verontwaardiging hebben ge bracht. Dat dit door sommige persmen sen „als een onontkoombare noodzaak" wordt voorgesteld, „want nieuws is nieuws en het was niet meer te stuiten", ja, dat zelfs „het belang van de lezers" op het tapijt werd gebracht waren alleen maar kinderachtige vond sten en smoesjes die eigen verkeerde houding moesten goedpraten. Hulde aan alle bladen die zich konden beheersen en die con amore aan het verzoek van de koninklijke ouders gehoor gaven. Voorburg S. L. Gruntker Ongepast (2) Als heel gewone huisvrouw meen ik te weten dat wanneer men een gluurder bij zijn huis signaleert tegen deze persoon proces-verbaal kan worden op gemaakt. Is het dan niet mogelijk en wordt het niet de hoogste tijd op te treden tegen binnen- en buitenlandse persfotografen die met hun telelezeD gluren in paleistuinen om zaken te fotograferen die voor hun ogen niet bestemd zijn? Waar blijft op deze manier de persoonlijke vrijheid van ons koninklijk gezin en waar blijft de eerbied voor het persoonlijke leven der leden van dit gezin? Puttershoek R. Robanus Maandag Ongepast (3) helemaal geen sprake meer van enige piëteit in een zaak als deze, die zo ontzettend belangrijk is voor degenen die erbij betrokken zijn? Geloven som mige heren van de pers nu heus dat we als Nederlandse lezers behoefte hebben aan datgene wat zij „veronderstellen" aan de hand van een telelensfoto die ze op ongepaste, brutale, onbeschaafde ma nier hebben verkregen? Rotterdam G. den Ouden Europees AMSTERDAM - Op de derde en laatste dag van de vergadering van de synode van de Evange- lisch-Lutherse Kerk kwamen de financiën aan de orde. Langdurig werd beraadslaagd over de pre- dikantstractementen, die steeds weer dreigen achter te raken bij de financiële veranderingen. Be sloten werd om de tractementen in elk geval met 5 procent te ver hogen. Een spoedige verdere ver hoging zal mogelijk volgen als de resultaten van de geheel nieuwe regeling gunstig blijken te zijn. In de middagvergadering was dr. F. Emmcn namens de synode van derlandse Hervormde Kerk allen hun dochter toch met rust te laten is er onmiddellijk al weer een journalist fin Engeland) die haar een j microfoon voorhoudt ter beantwoording i van een ongepaste vraag. Het schijnt 1 moeilijk te zijn zich behoorlijk te gedragen, vooral als het om leden van D. G. Hoevers, de praeses van ccn Koninklijk Huis gaat. de lutherse synode gewaagde van deiVoorburg J. Comijs Joh.zn bijzonder goede verhouding tussen bei de kerken. Dr. Emmen accentueerde dat de kerken van de reformatie bij eenhoren en eikaars aanvulling nodig hebben. Besloten werd om de gemeente Wa- geningen bij Ede te voegen. Dat dit mogelijk bleek is een nieuw bewijs van de totaal -gewijzigde verhouding der „richtingen" in de Lutherse Kerk. Het proponentsexamen van de aan staande predikanten werd nieuw ge regeld. Het zal ten dele in tentamens kunnen worden afgelegd. Het studie verlof van de predikanten (een zoge- naamde sabbatsjaar) dat inmiddels7L°.rv. werkel.Uk door al is gaan functioneren werd nogjin -der kerkordelUk geregeld mededeling over een «mogelijke! verto- 1 ving van onze Beatrix? Is er dar Ongepast (4) Volkomen juist was hetgeen u stelde over het gevaar van misbruik van communicatiemiddelen. Inderdaad leven we wat dit betreft ook al in een gevaarlijke tijd. Gehoopt mag worden dat ons kroonprinses Beatrix verder gevrijwaard mag zijn van deze „anti machten" en dat zij in een belangrijke persoonlijke zaak als een verloving en een huwelijk een weloverwogen, eigen, vrije keus mag doen. Rotterdam C. Deijkers Ongepast (5) r pei dacht dat er ook maar één krantenlezer land zit te wachten op Wanneer de landen van Europa met volkomen behoud van eigen nationaliteit zich niet spoedig economisch, politiek en militair hecht aaneensluiten in een statenbond dan zie ik er nog van komen dat deze generatie het beleeft dat Amerika Europa gaat koloniseren nieuwe-stijl eerst belangen investe ren. dan mariniers zenden zo nodig nl. indien politieke ontwikkelingen die be langen dreigen te schaden, enzovoorts. Van Frankrijk uit begint het ontwaken en hopelijk de victorie. Geen Europeaan zal het prettig vinden van een Ameri kaanse overheersing te moeten worden bevrijd door een Russische atoombom op Cape Kennedy. Washington of New York. Den Haag B. F. Weijling. Vrome in ambt (10) Wat heb ik mij geërgerd aan de negatieve stukjes van enkele herenlezers over de vrouw in het ambt. Deze heren (met een grote H?> hadden eeuwen eerder moeten leven; toen had de man alles voor het zeggen. Maar van liever lede. ook al toen de vrouw meer ging studeren, is gebleken dat van discrimi natie geen sprake kon zijn. Wat nu de ..bewijzen" betreft in de tijd van Paulus had de vrouw nauwelijks meer waarde dan die van slavin. Ze was er alleen goed voor de „Heer der schep ping" op zijn wenken te bedienen en om zonen te verwekken f dochters wa ren niet ui tel). Dus is het geen wonder dat Paulus zegt dat de vrouw in de gemeente zwijge. Paulus leefde ten slotte in een tijd die niet met de onze te vergelijken is. Tegen de schrijvende (discriminerende) heren zou ik willen zeggen: als ze getrouwd zijn beklaag ik hun vrouwen en hun eventuele doch ters. die een man en vader bezitten die zich zó verheven gevoelt boven het ••ridere geslacht. Oen Haag w. H. de Baeler Vrouw in ambt (11) Over hetgeen twee mannelijke scri- oenten de vorige keer te berde brachten t a.y. dit onderwerp ben ik toch wel verbaasd: wèt een kortzichtigheid! Was het ook niet met de woorden van Paulus over de onderdanigheid der slóven aan hun heren, dat men eeuwen cn eeuwen lang de „bijbelse fundering" gaf voor het ..goed recht" der slavernij? tijd waarin hij werd geschreven? En dan (in dit verband notabene) spreken over de „god van de tv.". Ja ja. zo nebben we de radio als een duivelsding gehad en ook de auto, de trein en de fiets. Laten we toch liever positief spreken over dit alles als komende uit Gods hand en dat we al die gaven tot Zijn eer dienen te gebruiken. Rotterdam A. Snijder Vrouw In ambt (12) De bijbel is overduidelijk over de vrouw in het ambt. Mij geldt het een gebod des Heren dat de vrouw in het ambt ongeoorloofd is. Maar daarom kunnen vrouwen binnen de kerk genoeg doen: verpleegster, gezinsverzorgster, maatschappelijk werkster, onderwijzeres op zondagsschool. Aan dit bijbelse ge bod wordt door voorstanders geweldig getornd. Daarbij doet het argument ..tijdgebondenheid" bijzonder opgeld. Maar er zijn toch ook vrouwelijke ministers, rechters en gaat u maar door? Inderdaad,'doch de emancipatie van de vrouw uit het burgerlijk leven over brengen naar het kerkelijke, heet ver wereldlijking En wat Mirjam betreft: heeft zij zich niet tegen haar onderge schiktheid verzet, waarvoor zij met verbanning en tijdelijke melaatsheid werd gestraft? Overigens: profeteren kan men ook zonder in het ambt te staan. God roept geen vrouwen tot het ambt: laten wij dit gebod door onze krachteloos ma- inzettingen dan Den Haag J. J. A. Sandee Vrouw in ambt (13) Tot de Heren der Schepping die zo fel reageren zou ik willen zeggen: Stap toch eens van uw hoge voetstuk van eigenwaan en alleenheerschappij af. de tijd van de Batavieren waarin de mannen dronken en dobbelden, en de vrouwen het werk moesten doen. is allang voorbij. Verder zou ik willen opmerken: Laten we nu eens ophouden om de Bijbel te misbruiken, door er een prikboek van te maken, waar we telkens als we het gelijk aan onze zijde willen hebben, een tekst uitprikken die ons standpunt moei mdersteunen. Dit deden de Farizeeën ook altijd („Wij hebben de Wet van Mozes"). Ik ben nog nooit een onge trouwd persoon tegen gekomen, die me seriei" J- J-- geble had. Ten slotte zou ik de heer Ten Hoor uit Rotterdam willen vragen niet te generaliseren, want schrijver dezes is bepaald niet voor de nieuwigheden welke hij opsomde. Boskoop j. Loef Dzn. Oejaarde ambtsdragers (2) grens voor ambtsdragers bepaalde, maar wel dat ouderlingen om de twee jaren moesten aftreden en anderen in hun plaatsgesteld worden. De Levieten moesten volgens de Mo zaïsche wetgeving bij het bereiken van de 50-jarige leeftijd hun dienst beëindi gen. (Num. 8) Er zijn erger en „heillozer" dingen de kerk ingeslopen, onder de naam van goed gereformeerd, dan deze leeftijds bepaling van 70 jaar. Dit laatste betreft maar uiterlijke dingen, waarom en de onderlinge bijeenkomsten niet behoeft na te laten, met gevaar van verder af te wijken. Veen. J. van der Pol. Bejaarde ambtsdrayers (3) De heer Timmermans en velen met hem mogen dan op grond van hun leeftijd volgens de Hervormde Kerkor de geen ambtsdrager meer zijn dat is toch op zichzelf niet zo heel erg? Ten slotte is ieder gemeentelid ambtsdrager en al is men dan op grond van zekere formaliteiten die nu eenmaal in een geordende gemeenschap noodzakelijk zijn in formele zin geen ambtsdrager meer. daarom is men. en dat is mijns inziens toch wel heel belangrijk, door de Here God toch nog niet uitgeschakeld voor geestelijk werk? Wat men als zijn roeping aanvoelt kan men in de ge meente blijven doen. Daar kan niemand bezwaar tegen hebben. Integendeel. Den Haag F. J. v. d. Chijs Protestantisme in in Spanje N.a.v. het artikel in het Zondagsblad over het protestantisme in Spanje gaar ne het volgende commentaar onzerzijds. I. Ons is ds. José Cardpna en diens functie aü uitvoerend secretaris ri de commissie voor de verdediging van het Spaans protestantisme bekend. Ons is tevens bekend dat deze commissie uit gaat van de Wereldraad van Kerken, die in Spanje weerklank vindt bij een minderheidsgroep niet-orthodoxe protes tanten, die helaas oecumenisch georiën teerd zijn. Met deze groep protestanten en met genoemde commissie heeft onze stichting geen contact, evenmin als met de Wereldraad van Kerken. Het is ons bekend dat genoemde verdedigingscom missie ir, Nederland wordt gesteund door de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht. Blijkens o.a. „Hervormd Ne derland" van 23 februari 1965 wordt deze commissie ook reeds gesteund door de Vereniging ..Het Evangelie in Span- 2. Overtuigd van de noodzaak van het belang naar Spanje zendelingen te stu ren. die op grond van nun studie en ervaring leiding aan de evangelisatie in Spanje kunnen geven, onderneemt de Stichting „De Spaanse Evangelische Zending' momenteel belangrijke stap pen om in de naaste toekomst hiertoe ti komen. 3. Onze stichting neemt gaarne aan, dat lectuur welke niet is gekeerd tegen de r.k. kerk met toestemming van de Spaanse regering in Spanje kan worden ingevoerd. Geheel anders staat bet echter met de invoer van bijbels en v.. reformatorisch evangelisatiemateriaal, waarover in uw artikel niet is gespro ken. Zeist J. R. van Oordt (Secr De Spaanse Evangelische Zen ding) Slordig voorbereid? Hoewel het „oude^koek" is, kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat onze verdediging in 1940 nogal slordig moet zijn voorbereid. Waarom warer J" Maasbruggen niet weken voor de t val door Mariniers bezet, en waarom waren er loodsen voor onze soldaten gebouwd OP het vliegveld Waalhaven en niet in de onmiddellijke omgeving ervan? Er waren als ik het wel heb ook geen goede loopgraven om het vliegveld waar militairen dekking konden vinden. Ten slotte vind ik het merkwaardig waarom men in 1940 geen kans heeft sezien de Moerdijkbrug te laten sprin gen. Rotterdam. J. SoeteM Herdenken Vorige week hebben we de gevalle nen uit wereldoorlog II weer herdacht- Het gaat hierbij niet om die gevallenen- zelf maar om óns. Wat hebben wij met de bevrijding gedaan? De Verenigde-, Naties werden opgericht. Prachtig de enige en juiste weg. Een maand later echter kwam de Navo. De communisten met wie we samen tegen de naziterreur hadden gestreden werden onze nieuwe vijanden, de bewapeningswedloop be gon. Voor mij is het duidelijk dat dit uit hetzelfde nihilisme voortkomt als het zo door ons gehate nazidom destijds. Sterker waartoe de nazi's in staat waren zijn ook wij in staat. Denk maar aan Algiers. Angola. Vietnam Wat is dan nog de zin van herdenken? Hebben de pacifisten gelijk? Asperen. A. van Ooijen Geen dorp In het Zondagsblad las ik het artikel ..Wageningen werd geen Verdun". Maar nu moet mij als geboren Wageninger toch wel wat van het hart. U schreef namelijk van Wageningen dat het H het dorp aan de Rijn". Maar ook al is de plaats niet van enorme omvang bet is toch heus een stad, die enkele jaren zeieden zijn 700-jarig bestaan vierde. Het heeft een echte stadsgracht en een niet minder werkelijke stadspoort.; Trouwens de inwoners zeggen nog altijd als ze eaan winkeleh: ik ga even de stad in. Dit wilde ik graag even recht zetten. Den Haag. J. de Jong-Veenenda«l

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2