Nieuwe Leicis e Grarant OPROEP TOT BEZINNING TOSTI UITGERUST! Luna 5 maan sloeg op de te pletter II. Wemmers over crisis in overleg: Ook minder mooie aardappelen Produktschap is tegen prijsstop Wiesenthal op het spoor overlevende deelnemers CALEX Coalitie in Santo Domingo? Treinverkeer Randstad sterk verbeterd Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 13 mei 1965, 46^c ja-argang „StanfraiHgh is ghebtevei Mijn bert in teghenapoet!' Abonnementsprijzen p.v Aanhoudend droog De Bilt venvacht tot hedenavond: Droog weer en .over het algemeen weing bewolking. In het binnenland warm weer. In de kustprovincies koeler bij zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Om aanbod te vergroten: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Teneinde het aanbod van consumptie-aardappelen te ver groten heeft het Produktschap voor Aardappelen gistermiddag besloten de kwaliteitseisen met ingang van van daag enigszins te verruimen. Zo is de minimaal toelaatbare grootte van deze aardappelen teruggebracht van 35 mm tot 28 mm middellijn en is hel verbod om misvormde, rimpelige en bescha digde aardappelen in de handel te brengen, ingetrokken. De toegestane hoeveelheid aardappelen met andere afwijkingen is vergroot van 4 tot 10 procent. Deze verzachte bepalingen zullen tot 1 augustus a.s. van kracht zijn. Aardappelen, die niet aan de kwali teitseisen voldoen, worden tot veevoeder verwerict. Het produktschap vindt het bij de nu ontstane schaarste echter niet verantwoord voorraden voor veevoeder te bestemmen, die ook voor de menselijke consumptie te gebruiken zijn. al is de kwaliteit dan wat minder. Door verrui ming van de kwaliteitsbepalingen zal niet alleen het binnenlandse aanbod toe- en, doch zijn ook de mogelijkheden om buitenlandse aardappelen aan te ko pen vergroot. Geen bezorgdheid De voorzitter van het Produktschap voor Aardappelen, de heer C. II, J. van Bcukering, verklaarde dat het prijspeil van de consumptie-aardappelen nog geen reden tot grote bezorgdheid behoeft te Men is, zo zei hij. zo gauw geneigd een reeds twee jaar durend prijsniveau. dat te laag is om het areaal op peil te houden, als normaal te beschouwen. „Sinds in mei 1963 grote partijen goede consumptieaardappelen tegen enkele guldens per 100 kg moesten worden op geruimd zijn de prijzen aan de lage kant gebleven. Sedertdien moesten veel aard appelen aanzienlijk beneden de kostprijs worden afgezet. In andere gevallen kon nauwelijks van een lonende aardappel teelt worden gesproken. Het gevolg was dat de consumptie-aardappelteelt vorig jaar met 15 procent is ingekrompen", al dus de heer Van Beukering, die er bo vendien op wees dat de prijzen in diver se andere landen nog meer zijn gestegen Ongerust Hier en daar gedane suggeestles om de uitvoer te stoppen of af te remmen en om maximum consumentenprijzen in te voeren wees de voorzitter van de hand. Als dit laatste zou gebeuren dan komt de Nederlandse koper helemaal niet meer aan bod, want dan „vliegen" de aard appelen toch voor een hogere prijs de grens over. De heer Van Beukering vond het mede daarom zeer gewenst dat van regeringszijde de angst van de binnen landse handel voor een maximumprijsre- geling zou worden weggenomen. De han del zou zich dan vrijelijk in concurren tie met de buitenlandse kopers kunnen bevoorraden, iets wat zij thans niet durft uit vrees voor prijsmaatregelen van de overheid. De voorzitter meende voorts, dat het produktschap thans wel alles heeft gedaan wat het in de. huidige si tuatie kan en mag doen. Zoals bekend werd reeds eerder de invoer van Poolse aardappelen volledig vrijgegeven en werd de minister verzocht de invoer rechten op consumptie-aardappelen tot tenminste 1 juli a.s. op te schorten. Een overzicht van de plechtige inwijding van het Nederlandse ereveld Mill Hill Cementry bij Londen, waar prins Bernhard (in marineuniform) en de duke of Glouster (in landmachtuni form namens de Nederlandse i Britse Oorlogsgravenstichting kransen legden. (Voor verslag zie pagina 5). SER-rapport gereed U itkerin g-ineens: beslissing nog niet gevallen (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De commissie ont wikkeling nationale economie van de Sociaal-Economische Raad heeft gis teren het halfjaarlijkse rapport vast gesteld over de economische mogelijk heden voor het tweede halfjaar 1965. De inhoud van dit rapport zal waar schijnlijk beslissend zijn voor de al of niet uitbetaling van een uitkering in eens over 1965 Volgende week vrijdag behandelt de SER in plenaire zitting het rapport, waar na het aan de minister van sociale zaken zal worden aangeboden. (Van onze sociaal-economische redactite) SCHEVENINGEN De voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, heeft vanmiddag opge roepen tot bezinning om de crisis in de verhoudingen tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties de baas te worden. Nu het overleg ken nelijk een moeilijke periode tegemoet gaat acht hij deze bezinning nodig met het oog op de toekomst van ons land en van ons bedrijfsleven. stellen gekomen, die zowel naar presen tatie als naar inhoud de toets van de kritiek nauwelijks kunnen doorstaan. De vakcentrales hebben jaren gewerkt aan de vermogensaanwasdeling, maar zh hebben die zonder nader overleg als een onderhandelingsobject naar voren gebracht. Ook de bevoordeling van ge- organiseerden werd, weinig gemotiveerd, als eis op de onderhandelingstafel ge legd". aldus de werkgeversvoorzitter, die constateerde dat de vakbeweging zich werpt op de realisering van desiderata die onvoldoende doordacht zijn en waarbij het de vraag is of zij het gemoed van de werknemer raken. Hot zou van weinig verantwoor delijkheidsbesef getuigen, zowel ten opzichte van hen, die het huidige sa- menwerkingsbestel hebben gebouwd, tegenover de toekomstige gene- nartie, indien wij niet alles deden om een schadelijke ontwtikkeling stuiten", zo verklaarde hij in zijn jaarrede op de algemene vergadering van het verbond in het Kurhaus. „De ontwikkeling van de sociale verhou dingen is een principiële zaak en daarom de volle aandacht waard' De heer Wemmers zei zich niet de indruk te kunnen onttrekken, dat de krachtsverhoudingen zich gunste van de werknemersorganisa ties hebben gewijzigd en dat de vak beweging daardoor in een stemming van overmoed is gebracht. „In die stemming zijn zij met Werkgevers willen overleggen (Van onze soc.-econ. redactie SCHEVENINGEN. „Het Verbond van Protestants Chris telijke Werkgevers blijft bereid het overleg over de kwestie ge- organiseeraen-ongeorganiseerden voort te zetten en wij hebben daarom met instemming kennis genomen van de suggestie van de voorzitter van het Chr. Na tionaal Vakverbond om het be raad in kleine kring te hervat ten". Dit verklaarde de heer H. H. \yemmers vanmiddag in zijn jaarfede, toen hij sprak over zijn in eerste instantie mislukte bemiddelingspoging in deze kwestie, waardoor een nieuwe crisis ontstond in het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Volgens de heer Wemmers is het overleg in de stichting mis lukt omdat de vakcentrales niet bereid waren de acties bij enkele bedrijfstakken en ondernemin gen op te doen schorten. Aan zijn vanmiddag uitgesproken bereidheid tot hervatting van het overleg verbond de heer Wemmers dan ook min of meer de voorwaarde dat er dan geen plaats mag zijn voor individuele acties van vakbonden, omdat „wij hier te doen hebben met een vraagstuk, dat alle werk gevers en werknemers aangaat". mmmrnm TL ansee-con f eren tie +&R-R- ««'JiliOMIMIII, 3^0 Official dealer Leiden- e.o. SCHIPHOL Simon Wiesenthal, de vermaarde Oostenrijkse speurder naar ondergedoken Duitse oorlogs misdadigers, wqet de namen en de verblijf plaats van een aantal van de dertig deelnemers aan de beruchte Wansee-conf eren tie waar op 20 januari '42 hett besluit werd genomen tot het vermoorden van 11 miljoen Joden. Vermoedelijk de helft van de deelnemers, onder wie een zekere Rademacher die zich op het ogen blik in Damascus schuil houdt, is nog in leven. De beruchtsten van hen, Eichmann en Heydrich, zijn naar be kend dood. Wiesenthal onthulde dit by zijn aan komst op Schiphol. Hij arriveerde uit Wenen met zijn 19-jarige dochter Pau line op uitnodiging van de Amsterdam se studentenvereniging ASVA. Met grote stelligheid verzekerde Wiesen thal. dat Hitiers persoonlijke secretaris Martin Bormann in leven is en ergens in Zuid-Amerika woont. Hij wisselt steeds van naam en misschien ook wel van land. Thans zou hij aan zijn acht ste naam bezig zijn, aldus Simon Wiesenthal. Hij verklaarde, dat de kans dat Bor mann ooit wordt uitgeleverd gering moet worden geacht. „Zuid-Amerika levert nooit iemand uit. Het is een continent, dat bestaat uit landen, waar revoluties schering en inslag zijn. In die landen Is nu eenmaal het asielrecht heilig", zo zei hij. Er komen nog andere reden'bij. In Chili bijvoorbeeld verjaar* moord na 10 jaar en dus levert dit land thans geen oorlogsmisdadigers meer uit voor moor den, die 20 jaar geleden zijn gepleegd. Ook zijn er landen, zoals Brazilië, die geen mens kunnen deporteren, die zich in het land heeft gevestigd en daar eeD kind heeft, zo voegde hij er aan toe Verjari 1112 Sprekend over de strijd voor de ver lenging der verjaring, herinnerde Wie senthal er met voldoening aan, da; in Oostenrijk de verjaring geheel is afge schaft en dat Duitsland nog 4M> jaar respijt heeft gegeven. De nazi-speurder zei, dat zijn bureau door zal gaan met het opsporen van oorlogsmisdadigers. „Wij staan in verbinding met politie en justitie in vele landen en voor zover het Nederland aangaat ook niet het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie van dr. L. de Jong", aldus de heer Simon Wiesenthal en zijn dochter Pauline arriveerden gisteren op Schiphol. Zij zullen in ons land de hervertoning van de film „Het dagboek van Anne Frank" bij wonen. Wiesenthal, die zich reeds vaak in Ne> der-land op de hoogte is komen stellen en hier vele vrienden heeft gevonden. Nazi-rechter Kort geleden is het ons gelukt weer een nog in functie zijnde Duitse rechter, genaanid Hussleln, te ontmaskeren. Deze man had in de oorlog in Denemarken vier jonge Denen ter dood veroordeeld en bekleedde desondanks normaal een rech. terlijike functie in Beieren". Volgens Wie. senthal zijn er nog „vele van deze heren in dienst bij het Duitse ministerie van justitie". Vanavond woont hij in het Kriterlon- theater te Amsterdam de eerste herver toning van de film Het dagboek van Anne Frank bij. De opbrengst van de avond wordt afgestaan aan het documen- tatie-centrum, dat door ir. Wiesenthal wordt geleid. Wiesenthal zal de film in leiden met een redevoering over zijn Niet te verdragen Moet men, zo vroeg de heer Wem mers zich af, nog uitgaan van de oude tegenstellingen waarbij werknemer de werkgever ziet als de grote tegenstander en de belager van de werknemersbelangen? „Hoe moet men zich denken, dat in een sfeer van verscherping van de ver houdingen vruchtbaar overlee kan plaatsvinden over problemen als de structuur van de onderneming? Dit kan alleen tot een redelijke oplossing wor den gebracht indien de vakbeweging zich meer dan tot dusver realiseert dat een toenemende integratie van de werknemer in de onderneming met zich zal moeten brengen een verandering in positievere zin in haar houding tegen over de onderneming. Integratie van de werknemer in de onderneming en hand having van de tegenstellingen verdragen zich niet met elkaar". (Zie ook pag 7). SANTO DOMINGO Een delegatie van de OAS (organisatie van Ameri kaanse staten) is bijeengeweest met leiders van de rebellen. Later zei een van die leiders: „Er is alle reden te hopen dat we dicht bij een oplossing Hij sloot de mogelijkheid van een litiekabinet niet uit. „Ons doel is het herstel van de grondwet". Hij zei dat de junta van generaal Imbert Barrera niet wettig is en geen steun heeft van het volk, maar alleen van de Amerikaanse militairen. Een vreedzame oplossing hangt af van het ontslag van enkele of ficieren op sleutelposten, die steun ver lenen aan de junta. Forensenvervoer uitgebreid UTRECHT Op de „oude lijn" (Amsterdam-Dordrecht) gaan met ingang van de nieuwe dienstregeling op 30 mei drie in plaats van twee treinen per uur rijden. Ook het Hof pleinlijntje wordt met een trein uit gebreid. Daarom kan men straks een maal per uur van Den Haag naar Rotterdam en omgekeerd reizen. Het aantal forensentreinen wordt zoda- uitgebreid, dat men bijv. in het drukke ochtenduur elke tien minuten het nieuwe station Zoetermeer naar Den Haag kan sporen. Randstad Holland krijgt er drie nieu we stations bij: Rijswijk, Zoetermeer a Etten-Leur. Het grondpatroon van de treindienst op dc oude lijn wordt van twee op drie treinen gebracht. Eik uur rijdt er voor taan dus een sneltrein Amsterdam - Rotterdam - Roosendaal - Vlissingen - Antwerpen - Brussel, die alleen op de belangrijke stations stopt. Voorts een semi-stoptrein Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven en ten slotte ten gerieve van j de reizigers van of voor Rijswijk of R'dam - Lombardijen een stoptrein tussen Amsterdam en Dordrecht die zal bestaan uit Nieuw elektrisch materieel met automatisch bedienende deuren. Dit vc materieel trekt zo snel op, dat het verschil tussen stop- en sneltrein alt te verwaarlozen. Een gevolg van deze uitbreiding is, dat cr gedurende de hele dag tussen Amsterdam - Haarlem uur ten minste vijf treinen gaan Op het Hofpleintje wordt Berkel als station opgeheven. Het huidige station Rodenrijs zal voortaan Berkel en Roden rijs heten. Er komen ook meer forensentreinen in verband met het groeiende woon-, werkverkeer. Het betreft onder meer de trajekten Haarlem-Amsterdam, Lei- den-Dordrecht-Roosendaal, Maassluis- Rotterdam C.S., Gouda-Dcn Haag S.S., Zoetermecr-Den Haag (in het drukke ochtenduur elke tien minuten een trein). Haarlem - Alkmaar. Hoorn - Alkmaar. Edc/Wageningen - Amersfoort en Naar- den/Bussum - Amsterdam. (Voor vervolg zie pag. 11) De Nederlandse Studenten Raad zal niet deelnemen aan het negende wereld festival voor jeugd en studenten, dat deze zomer in Algiers zal worden ge houden. Brigadegeneraal W D. H. Eekhout overleden is in i op 47-jarige leeftijd overleden briga degeneraal W. D. H. Eekhout. Hij werd getroffen door een hartver lamming. Sinds vorig jaar okto ber vervulde de heer Eekhout de functie van plaatsvervangend directeur van het planbureau ten behoeve van het militair comité van dc NAVO te Washington. Het ligt in de bedoeling zijn stoffelijk overschot naar Neder land over te brengen. Brigadegeneraal Eekhout onder scheidde zich zeer bij de strijd in Ko rea in de jaren '50. Uitgeslapen? néén... ClDRAKACFL jsatessss "Rl <5EEF MIJ MAAR chcccladecl/tmitc »n verrukkelijke chocotodedr echts vet. Fris en pittig vc osti lest de dorst, is lekker I erbiedigt de slanke lijn I TEN om meer dan enig andere direct be trokkene bij het centrale overleg tussen werkgevers en werknemers heeft vandaag de voorzitter van het verbond van protestants christe lijke werkgevers, de heer H. H. Wem mers, zich beijverd om de ontstane kloof in de onderlinge verhoudingen te overbruggen. Al eerder hebben wij op deze plaats de gelegenheid te baat genomen voor dit streven onze waar dering uit te spreken en wij willen dat nu, bij de publikatie van zijn jaarrede, opnieuw doen. Het vraagstuk georganiseerden-onge- organiseerden, dat de directe aanlei ding werd tot de huidige crisis in het overleg, is weliswaar een belang rijke zaak, maar toch eigenlijk maar een peuleschil vergeleken bij de (veel ingrijpender) problemen, waar over de verantwoordelijke werkge vers- en werknemersleiders zich in de komende tijd moeten buigen. Gedacht moet dan worden aan het systeem van loonvorming, het eigen domsrecht, medezeggenschap van de werknemer, de structuur van de on derneming, vermogensaanwasdeling. Hoe zal men over deze geweldige zaken ooit vruchtbaar overleg kun nen plegen, als dc sfeer blijft zoals die thans is, zo heeft de heer Wem mers zich terecht afgevraagd. Een spoedige oplossing van het vraagstuk van de fondsvorming, die nog steeds plaatsvindt (zij het dan nu onder de dekmantel der geheim houding), zou de lucht aanmerkelijk kunnen doen opklaren. Daarom ver heugt het ons, dat de heer Wemmers zich bereid heeft verklaard in te haken op de suggestie van de voor zitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, om te proberen in kleine kring tot een oplossing te komen. Wij geloven niet teveel te zeggen als we menen, dat in deze ontwikkeling het bestaansrecht van het convent van christelijk-sociale organisaties opnieuw bewezen kan worden. Wij hopen van harte, dat de ander»» bij het overleg betrokken werkge vers- en werknemersorganisaties de ze nieuwe kans. geboren in het pro testants-christelijke kamp, met beide handen zullen aangrijpen. J)E BENOEMING van de voorzit ter van de Rijnmond is een zware geworden: zoals reeds werd verwacht niemand minder dan onze vorige mi nister-president. Het mag gelden al« een aanwijzing van de betekenis, die aan d»t nieuwe lichaam moet worden gehecht. Daarbij heeft kennelijk dc persoon van de benoemde en wat men diens- volgens van hem verwacht meer ge sproken dan zijn godsdienstige en po litieke overtuiging. Voor deze pos* toch leek een man uit de KVP niet de eerst aangewezene. Houdt deze benoeming in, dat nu ook in andere gebieden van ons land kandidaten uit kleinere groeperingen meer kan sen krijgen? De heer Martfnen zelf heeft zich ooi- als minister-president doen kennen als een bekwaam bestuurder, wiens kracht meer lag in saambindendc in vloed dan in het ontreden naar bui ten. Voordat het op een ongelukkig punt uiteenbrak. had zijn kabinet een sterk team gevormd. Nu de Rijnmond behalve on papier ook verder werke lijkheid moet worden, kan van deze eigenschap van de voorzitter opnieuw veel goeds worden verwacht. Intussen nadert de verkiezingsdatum van 2 juni. Opmerkelijke activiteit valt nog niet te bespeuren. Toch be treft het hier een belangrijke zaak. De belangrijkheid van het nieuwe lichaam is door de aanwijzing van deze voorzitter nog onderstreept. He' zal onze lezers duidelijk zijn de' ook bij de komende verkiezingen voor allen bij de bepaling van d»» stem de levens- en maatsehapnijbe schouwing die men de juiste acht z?' moeten meespreken. VERLOVINGSRINGEN MOSKOU/LONDEN De Luna 5 is op de maan te pletter geslagen. Dat gebeurde om 22.10 Moskouse tijd. Op vrijwel hetzelfde ogenblik con stateerde het Britse observatorium in Jodrell Bank dat de radioseinen van het ruimteschip van de Russen niet meer opgevangen werden. Dat de Luna 5 te pletter is geslagen bekendmaking de proef (een zachte landing en vestiging van een „radiostation") in eerste opzet mislukt Het is echter moeilijk gezien de be knoptheid van de mededeling vast te stellen in hoeverre het schot is mis lukt Sprak de verklaring aanvankelijk in de Engelse tekst van een landing en ui dc Russische tekst van een botsing later bracht men een correctie aan. waar in gezegd werd dat de Luna bij de maan gearriveerd zijnde, een grote hoeveelheid gegevens verzamelde, noodzakelijk voor de verdere ontwikkeling van een systeem voor een zachte landing op de maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1