Moeten dalen van Lesse en Demois verdrinken? WS Opdat Rotterdam over tien jaar kan drinken rt Bij na evenveel doden thuis als in verkeer Oud - bondskanselier Figl (62) overleden Wereldfederatie veteranen kandidaat voor Nobelprijs Bevrijding in heel Europa herdacht lASCtf Ongerustheid over positie zelfstandigen Jjh eeft MEI 1% M AANDAG 10 MEI 1965 rkt. Aar, 962 slacht.' n per ki ■45-4.80 0. varken! slacht^ 1 6211|| kens °[l° !salmóe?r beurs. Hr! boerderr lokte rs de drei bollen t organi had geei ars tegei pat clubs u. Rotte t van di ;te groe; latselijtt tter Scheffer 2er Va: stuurslk Bond wandel- 2 DV'i Air. th „Moedj ..Onde 1 Hot igen. Di :gen ee: zal eerd (Van een onzer redacteuren) DAVERDISSE (B.) De mens kan een Spoetnik maken en een Telstar, maar het dal van de Lesse is van Gods hand. Dat zegt de burgemeester van Da- rerdisse, een kleine man met grote vereelte sterke handen en een ver weerd gezicht. We staan op het dorpspleintje op de top van een heu vel en zien uit over golvende landen, de blinkende bruisende Lesse bene den en slechts enkele vierkante boer derijen verloren in het groen. Een landschap van wijdte en stilte, een kostelijke oase voor de stenen wereld der steden in het noorden en westen. Terre condamnée. zeggen de bewo ners van deze streek triest, want als de plannen door gaan, zal het dal van Haute-Lesse verdronken worden door een enorme stuwdam, die men in het riviertje wil bouwen om een stuwmeer te vormen, waardoor 4000 hectares on der water komen te staan. Kerken en boerderijen zullen verdrinken, de levende rivier verstillen tot een dood meer. Non au barrage" (Neen tegen de stuwdam), het staat op de stroken die de automobilisten op hun achterruit plakken. Neen tegen de stuwdam, het klinkt in elk gesprek. „Non" het staat neergekalkt op bomen in haastige 1 etters, het is door onbeholpen handen op grote stukken karton getekend en achter de ramen der huizen gezet. t»! „Non! En dit „neen" klinkt door heel de Ar dennen van Namen tot Stavelot en var Luik tot Bouillon. De stuwdam Lesse is namelijk niet de enige, die grote plan van de regering vermeld staat. In de Semois moet ten oosten van Bouil lon een dam komen, die een meer zal vormen met een oppervlakte dan 30 vierkante kilometers en een diepte van 300 meter. De dorpen Dohan, Morte- han. La Cornette en Cugnon zullen ver raadhui drinken, met de bossen op de bergen, die onder de driehonderd meter hoog zijn alle dalen. De longen van het land. waar duizen den uit de steden in weekends en vakan ties ruim komen ademhalen, nieuwe kracht komen opdoen, zullen verstikt worden in de verdrinkingsdood. Angst SchM dervot» C. va' Ook de angst doet de bewoners deze streken „non au barrage" zeggen. Mm kent immers de rampen van Fréjus en Italië, waar stuwdammen doorbraken? Aljer ooit iets met de dam in de Semois gebeurt, staat de stad Bouillon in enkele a f 32? ""nuten tijd tot de top van de kerktoren onder water. En bij de Haute-Lesse vreest men al evenzeer rampen, want wie weet wat er onder de grillige oppervlakte de aarde daar schuilt? Worden er steeds niet opnieuw grotten ontdekt van c lelijke uitegstrektheid met onderaardse rivieren? En wie weet wat er gebeurt, wanneer daar een druk van miljoenen kilo's op komt? Op 15 januari werd het plan vs regering bekend gemaakt Een stuwdam In de Haute-Lesse en de grootste stuw dam ter wereld in de Semois, opdat zoet- waterreservolrs gevormd zouden worden, j waardoor België zou kunnen voldoen 'I de eis van Nederland, vastgelegd in J Rijn-Schelde verdrag binnen tien jaar roet water te leveren. Tien jaar Nederland snakt naar goed drinkwater en de Rotterdammers en Delftenaren zul. len over tien jaar weer zuiver water kun nen verwachten, want België heeft zich daartoe in het verdrag verplicht. En Bel. gië zal dan ook genoeg hebben voor d< eigen steden in het westen en misschien zelfs noord-Frankrijk kunnen helpen. De noodzaak om zoet water te krijgen begrijpen de bewoners van de „ve deelde streek" best. Maar zeggen ze: ..Waarom moet de oplossing zo gevonden worden?" Desnoods enige kleine stuw- dammen, maar waarom een hele land streek vernielen? En gaat de techniek niet elke dag ver der? Maken ze in Amerika niet reeds drinkwater uit zeewater? De enorme stuwdammen zullen minstens tien jaar kosten om te bouwen. Alleen al het laten vollopen van het stuwmeer in de Semois zal twee jaar vragen. Het kan best zijn. dat het nut van de stuwdam over ti maar twijfelachtig is. Doch dan de natuur onherstelbaar vernield. Toerisme Weersverbeterinv DE BILT. Achter de kleinemaar actieve depressie, die gisteren over de W'addeneinlanden trok en die in ons land veel regen en een stormachtige wind veroorzaakte, is met noordwes telijke winden koele polaire lucht ons land binnengestroomd. Hierin komen opklaringen voor, maar de tempera turen zijn aan de lage kant. De genoemde depressie lag van morgen al boven het zuidelijke gedeel te van de Oostzee. Boven de Britse fHanden is een rug van hogedruk aan gekomen, die nog in betekenis toe neemt. Deze rug zal dinsdag ons land be reiken, hetgeen een verdere weersver- betering tot gevolg heeft. De wind neemt af en de temperatu ren worden wat hoger. Er komen meer opklaringen en de kans op regen is ZON EN MAAN Dinsdag 11 mei: zon op 4.53, onder 20-21; maan op 15.31, onder 3.52. Zaterdag 15 mei: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 11 mei: 12.11 v.m.; n.m. jaar toe. Uit Luik en Brussel, uit Ant werpen en van de kust komen de men sen naar de Ardennen. Nederlanders ,en Fransen genieten er hun vakantie. In de winter de dunstbevolkte streek, in de zomer de huiskamer der Belgen. Maar men loopt er elkaar toch niet ii de weg, want de bossen en bergen zijn zo uitgestrekt, dat men uren dwalen kan zonder iemand tegen te komen. Vele wandelingen zijn aangegeven, maar de V.V.V.'s hebben zelfs een handleiding voor het verdwalen, want aan wie zou men de weg kunnen vra gen? „Verdwaalt ge", zo zeggen de fol ders, „zoek dan een rivier en volg die met de stroom mee. dan komt u altijd wel bij een hoeve of een dorpje". De stuwdammen hebben ook de Vla mingen in verlegenheid gebracht. Ze wil. len graag goed water hebben, maar niet ten koste van hun natuurreservaat. Ze generen zich bovendien, dat de Walen zouden moeten betalen voor het voor hen gunstige Rijn-Schelde verdrag. Plakkaten En ze plakken ook de strook „Non au barrage" op hun auto's. Ze tekenen peti ties, waarvoor lijsten gereed liggen bij bezienswaardigheden., In het kasteel van Godfried van Bouillon ligt een dik boek, waarin de bezoekers hun handtekening mogen zetten. Men zet er nu een kreet bij tegen de stuwdam. „Alleen domme mensen doen domme dingen" staat er en „Een mooi stukje natuur mag niet ver dwijnen. Waar moeten we binnen tien jaar nog heen?" „De hele wereld tracht stukken natuur te bewaren en hier vernielt men de na tuur voor een twijfelachtig nut en met levensgevaarlijke kanten", zegt maitre Legros, advocaat in Hotton en schrijver van de Ardenner sprookjes. En de bevolking zegt het heel kort „Non au barrage". Of nog korter „NON": de heuvels Het dal Semois, die veroordeeld zijn te verdrinken wanneer de stuwdam ten oosten van Bouillongebouwd Peijnenburg (45) staatssecretaris van defensie? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In politieke krhTen wordt de benoeming van de heer G. H. J. M. Peyncnburg tot staatssecreta ris van defensie verwacht. De heer Pey- nenburg 45 jaar en geen lid van eer politieke partij is sedert 1963 plaats- vervangend-secretaris-generaal voor d« landmacht en als zodanig volledig in de reorganisatieplannen voor de landstrijd krachten ingewerkt. Het was voor minister De Jong bij zonder moeilijk om iemand te vinden, die het werk van staatssecretaris Haex kan voortzetten. Thans moet nog wor den voorzien in de vakature van staats secretaris voor luchtmachtaangelegen heden. In dit verband wordt wel de naam genoemd van generaal-majoor vlieger J. H van Giessen uit Voorburg, lid van de P. v. d. A. Het is voor de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. moeilijk om staatssecretarissen voor Defensie te leveren, aangezien zij zich fel heeft ge keerd tegen de departementale reorga nisatie. In 1963 stemde de socialistische fractie zelfs tegen de salarispost van de minister. Protestmars tegen de woningnood AMSTERDAM Ongeveer honderd slachtoffers van de woningnood hebben zaterdag in Amsterdam meegedaan aan protestmars tegen de woningnood. In drnilerige regen volgden de demon stranten met spandoeken de uitgestippel de route door de stad. Het Actiecomité woningnood in Am sterdam was teleurgesteld door de ge ringe belangstelling. Zeventig oude auto's, die vóór 1917 zijn gebouwd, zijn zaterdag uit Parijs vertrokken voor een reis naar Wenen, waarbij zij gemiddeld 20 to; 25 kilo meter per dag moeten rijden. De auto's zijn afkomstig uit negen landen, waar onder Nederland. AMSTERDAM In en om de wo ning gebeuren bijna evenveel onge lukken als in het verkeer. In 1962 ge beurden er thuis 1870 dodelijke on gevallen, of bijna vijf per dag. In het verkeer vielen in dat jaar 2082 doden. Bij bedrijfsongelukken kwa men in 1962 370 mensen om het le ven. Hierop vestigde dr. J. F. de Meijer, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, vanmorgen de aandacht, toen .-hij in Amsterdam de zesde be- drijfsveiligheidsbeurs opende. Op deze beurs wordt uiteraard alleen de bedrijfs veiligheid benadrukt. De staatssecretaris vond het Jammer, dat in het algemeen de onveiligheid In het verkeer en het bedrijf zoveel aan dacht krügt. In cn om de woning ge beuren aanzienlijk meer ongelukken dan in het bedrijf. Volgens hem is iemand, die thuis gewend is aan het opmerken van risico's, ook meer opmerkzaam in het verkeer bij zijn werk. Hij nodigde daarom het Veiligheidsinstituut uit, op dit gebied meer te gaan doen. Opvallend noemde de staatssecretaris het, dat het bij de ongelukken thuis voornamelijk de bejaarden en de heel kleine kinderen zijn, die het slachtoffer worden. In 1962 trof 73 procent van de dodelijke ongelukken mensen van 65 jaar en ouder en 10 procent kinderen be neden de vier jaar. De meeste dodelijke ongelukken komen voor door vallen, na melijk 1345. Honderd slachtoffers waren te betreuren door verstikking, meestal door voedsel in de keel of bij manipula ties met lakens of dekens in de wieg. Heel Oostenrijk rouwt WENEN Ir. Leopold Figl, oud bondskanselier en oud-minister buitenlandse zaken van Oostenrijk, is gistermorgen op 62-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan nierkanker en liep bovendien onlangs een longont steking op. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Figl overleed gister morgen om kwart over elf na bijna een week in een coma te hebben ge legen. De Oostenrijkse staatsradio onder brak het normale programma om zijn dood bekend te maken en ging toen over op ernstige muziek. Een mensen menigte verzamelde zich voor het huis van Figl. Velen huilden. Leopold („Poldl") Figl was bij de Oostenrijkers zeer geliefd, niet in het minst door zijn grote optimisme. „Nie mand heeft Figl ooit moedeloos ge zien", zo zet de huidige kanselier van Oostenrijk, Josef Klaus, in een denkingsrede. Hij noemde Figl de man, die er meer dan enig ander toe bijdroeg, dat Oos tenrijk zijn onafhankelijkheid terugwon en ais tot nu toe enige land ter wereld weer werd herenigd. Toen Figl in 1945 bondskanselier werd. was zijn land verdeeld in vier zones, ter. wijl Wenen, net als Berlijn, ook in vier sectoren uiteenviel. Tien jaar later was Oostenrijk weer herenigd. Leopold Figl werd op 2 oktober 1902 in het plaatsje Rust géboren. Zijn moeder reeds vroeg weduwe en moest de op voeding van negen kinderen alleen ver zorgen. Dat gebeurde op de kapitale boerderij, die reeds meer dan 400 jaar familiebezit Leopold war na zijn gymnasiumtijd werkstudent aan de landbouwhogeschool In 1935 werd hij als landbouwkundig ingenieur benoemd tot directeur van de rijksboerenibond. In maart 1938, kort na de annexatie van Oostenrijk door de s, werd hij gearresteerd en naar Dachau overgebracht. In mei 1943 liet men hem weer vrij. Onmiddellijk daarna organiseerde hij het verzet in Oostenrijk. Met gelijkgezin den sprak hij veel over wat er met het land moest gebeuren na de oorlog. Na de aanslag op Hitler van de 20ste juli 1944 werd hij door de Gestapo opnieuw gearresteerd, toen er aanwijzingen wa ren, dat Oostenrijk er iets mee te maken ad. Tot februari 1945 zat hij in Wenen in een dodencel. Hij dankte zijn leven aan het feit dat de Amerikanen snel door stootten, Na de overwinning van de ge allieerden kreeg hij van een Sowjetrussi- sohe bezettingsofficier opdracht een nieuwe regering te vormen. Op 27 april 1945 werd dr. Renner met goedkeuring van de vier bezettende mo gendheden tot staatskanselier benoemd. Figl werd staatssecretaris. In november 1945, nadat er verkiezingen waren ge houden, werd hij bondskarselier als zijn de de leider van de winnende Oostenrijk se Volkspartij. Dr. Kanl Renner werd de eerste bonds, president, bij de verkiezingen van 1949 werd hij voor de tweede maal bondskan- In 1953 trad hij als kanselier af en werd minister van buitenlandse zaken. Twee jaar later was hij lid van de dele gatie naar Moskou, die in Moskou de her eniging van Oostenrijk wist te bewerk stelligen. In 1959 trad dr. Figl uit de re gering om voorzitter van de Oostenrijkse Tweede Kamer (tot 1962) en nadien gou. verneur van de provincie Neder-Oosten- rijk te worden. Voorzitter BNMO op lustrumcongres: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor velen van ons roept dit congres soms droeve herinneringen op. Maar uw aanwe zigheid, Majesteit, maakt het congres t een feest voor ons allen". Met deze woorden ving de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, president de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers, zaterdag middag in de Ahoy'-hal te Rotter dam zgn rede aan ter gelegenheid van het vierde lustrum-congres van de bond. In de Ahoy'-hal waren 3600 perso nen bijeengekomen, militaire oorlogs invaliden, oorlogsweduwen of nabe staanden van militairen die in de log waren gevallen. De Koningin arriveerde om half drie bij de Ahoy'hal waar zij behalve door de heer Van Lanschot werd begroet door burgemeester W. Thomassen en door de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz. Mevrouw H. Dam-van Eijk, bestuurslid der afdeling Zuid-Holland Zuid van de B.N.M.O.. bood de Koningin bloemen aan. De heer Van Lanschot kon in zUn con gresrede mededelen, dat de W.V.F. wereldfederatie van veteranen, officiéél kandidaat is gesteld voor de Nobelprijs de vrede. En het eind van zijn con gresrede eerde de heer Van Lanschot de Amerikaan Norman Acton, secretaris- Westen boycot Russische parade DACHAU/MOSKOU/BERLIJN/PARIJS In geheel Europa is gisteren het feit herdacht dat twintig jaar geleden 'n einde kwam aan de terreur van de Duitse nazi's. Ieder deed dat op zgn eigen wgze. In Berlijn, Moskou en Parijs ronkten de motoren en daverden laarzen. Eindeloze militaire parades trokken voorbij aan autoriteiten en militairen die zich in de tweede wereld oorlog hadden onderscheiden. In de voormalige concentratiekampen kwa men vroegere kampbewoners bijeen om gezamenlijk hun gevallen kame raden te herdenken. Ook in Nederland werden enige sobere plechtigheden gehouden. Alle Westelijke ambassadeurs, met uitzondering die van Frankrijk en IJsland, hebben gisteren zowel de pa rade op het Rode Plein als de daarna gehouden receptie geboycot. Aanlei ding daartoe was een artikel van de hand van de Russische minister van defensie, maarschalk Ridion Malinof- ski, waarin deze het Westen beschul digt van de vorming van „agressieve bevrijdingsbewegingen te onderdruk ken". De Westelijke landen, die tot de boycot besloten, waaronder de Verenigde Staten, lieten zich door la gere diplomaten en militaire attachés vertegen woord igen. Moskou greep de gelegenheid aan om een boodschap te richten tot alle rege ringen, parlementen en volken van de wereld, waarin de Russische regering oproept tot „actief handelen ter verde diging van de vrede". Deze tijd zou moeten worden geken merkt, aldus de Russische boodschap, door versterking van de strijd voor liquidatie van broeinesten van oorlog. door bezinning wat een derde wereld oorlog. en dan een atoomoorlog, ons zal brengen. Natuurlijk hadden de parades weer politieke protesten tot gevolg. De wes terse mogendheden protesteerden te gen het feit dat in Oost-Berlijn Oost- duitse soldaten schouder aan schouder meemarcheerden met Russische troe pen, waardoor, aldus de westelijke nota, de viermogendheden status van Berlijn was geschonden. De Russische ambassadeur bij de DDR wees dit pro test als ongegrond van de hand. Partijleider Ulbricht wilde ook nog enig diplomatiek succes uit deze her denking halen. HU, een Duitser, wenste president De Gaulle geluk met zijn Koningin Juliana zaterdag in Rotterdam in gesprek met deel nemers aan het lustrumcongres van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. overwinning op nazi-Dultsland twintig Burgemeester ridder v«n R.ppard jaar geleden, waardoor weer een begin heeft gisteren namens de Koningin een kon worden gemaakt met het opbou- {aart, bloemen en een schriftelijke geluk- wende werk van de vrede. Ulbricht zet wens aangeboden aan de heer en me te hopen op blUvende goede samen- vrouw G. van Rosmalen—Casteleijns uit werking tussen Oost-Duitsland en Heemstede, die zeventig jaar zijn ge- Frankrijk. trouwd. De bruidegom is 94. de bruid 98 by jpijjz de beste medicijn FTTWirm-ft-Ti'ii Voorzitter Middenstandsbond: generaal van de W.V.F., met het gouden bondskruis. De heer Acton werd na deze onderscheiding persoonlijk met een hand druk door de Koningin gehuldigd. Uitvoerig ging de heer Van Lanschot in op hetgeen wordt gedaan en nog moet worden gedaan voor de militaire oorlogs slachtoffers en hun nabestaanden. Hij stelde dat er nog altijd een groot verschil bestaat tussen de uitkeringen aan hen, die tot de Nederlandse strijdkrachten be hoorden en die-aan hen, die tijdens de oorlog in Indonesië in militaire dienst „Voor de groep militaire oorlogsslacht offers van het Koninklüke Nederlands- Indische Leger is de alom geïntroduceer de welvaartsvastheid van de uitkeringen nog steeds een utopie" aldus de heer Van Lanschot. „Hun maximale uitkeringen liggen zelfs lager dan de minimum pen- sieoenen van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. Velen van hen zijn ge noodzaakt een beroep te doen op de alge mene bijstandswet. De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, kon in zijn rede de heer Van Lanschot beloven dat in gezamenlijk overleg een oplossing zal worden gevon den, die recht doet aan alle factoren, die bij de pensioenregeling zijn betrokken. Ab Goubitz redt bejaarde vrouw UTRECHT Ab Goubitz uit Hilver- ïm, de man van de ochtendgymnas tiek. sportleraar en sportjournalist heeft gisteren een bejaarde Fran^&lse die in het water van de Utrechtse Cathargncnsingel was gevallen, gered. De vrouw, de tachtigjarige Camille Lecerf uit Senne Maxtine, was in het ater gevallen, nadat zij op de Rijn kade over een betonnen stootrand voor auto's was gestruikeld. Op haar hulp geroep snelden tientallen mensen toe. Er vormde zich een groep van meer dan honderd personen, maar niemand waagde zich in het water. Ab Goubitz (54) was van het station op weg naar de Beatrixhal om daar televisieuitzinding van de turn- wedstrijd Nederland-Polen (dames) van commentaar te voorzien. Hij bedacht zich geen moment, deed zijn overjas i colbert uit en dook. Voor de onverschilligen Defferre wil één grote partij PARIJS Gaston Defferre, kandi daat voor het Franse presidentschap, zal op het komende congres van de so cialistische partij de vorming van een democratisch-socialistische federatie voorstellen, waarin hij alle vooruitstre vende partijen van socialisten tot chris ten-democraten verenigd wil zien. Een dergelijke grote partij, tussen Gaullis- communisten, zou in staat moe ten zijn de massa van onverschilligen zich op te nemen en de burgers mei de politiek te verzoenen. De toetredende partijen zouden een groot deel van hun bevoegdheden aan de federatie moeten overdragen, zodat zij in staat zal zijn beslissingen te nemen. Defferre wil de nieuwe partij voor juli op de been hebben. ASSEN De voorzitter van de Kon, Ned. Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, is ongerust over de positie van de zelfstandigen. Deze on gerustheid, die hij vanmorgen uitte ir zijn jaarrede in Assen, geldt de feite lijke ontwikkeling in het afgelopen jaar en beleidsperspectieven. Hij her innerde er in dit verband aan, dat de Sociaal-Economische Raad in zijn (eind 1964 verschenen) vijfde halfjaar lijkse economische rapport geen recht vaardiging zag van een verdere ver- I De 89-jarige Cesare Colli uit Varese in Italië heeft vijf jaar verlenging van zijn rijbewijs gekregen, nadat hij een dokters attest kon laten zien, dat hij nog kerngezond is. Colli rijdt al sinds 1913 en heeft nog nooit een onge luk gehad. I In het eerste kwartaal zijn in Hamburg 41 red dingboeien, 49 reddingha- ken en een niet te schat ten hoeveelheid redding- touw ontvreemd, dat bij bruggen en andere ge vaarlijke punten was op gehangen. Volgens de po litie hangen de Hambur gers deze voorwerpen In hun huisbars. I Een Chinese eethuis eigenaar in de omgeving van Windsor Castle, bui tenverblijf van de Britse vorstin, had zijn gevel rood laten schilderen, want dat is volgens de Chinezen een kleur, die geluk brengt. Hoffunctio narissen verzochten de Chinees dringend een minder opvallende kleur te nemen, omdat de Ko ningin prijs stelt op zachte tinten. Toen de Koningin de volgende dag langs reed. had de gevel een donkerbruine kleur. De Engelsman Stanley zette dit weekeinde zijn auto langs de weg In Market Harborough en ging een monteur halen. Toen deze arriveerde, had den onbekenden de auto ontdaan van de wielen, de deuren, de versnellings bak. de accu, de kente kenplaten, de bumpers, de ruitenwissers, de radia- teur, de remtrommels, de bedrading en het koffer- deksel. Passerende auto mobilisten op de drukke weg verklaarden twee mannen met de ontmante ling te hebben bezig ge zien, maar er verder geen aandacht aan te hebben geschonken. Met de wil voor deze gedachte wat te doen is het zijns inziens maar matig gesteld. De grootste pressiegroepen sellen hun eisen en „zij vinden helaas tegenover zich degenen die uit vaak begrijpelijk eigenbelang een beleid, dat op lange termijn voor henzelf on gunstig zal zijnv eerder stimuleren dan tegenhouden". De lieer Van der Weele acht naaste toekomst een loonvorm met nog meer vrijheid moeilijk te realiseren. Hü acht nog steeds niet bewezen dat het huidige loonsysteem heeft gefaald daarom moet worden vervangen Naar zijn oordeel groeien de werkne mersorganisaties hoe langer hoe meer uit tot pressiegroepen zoals die in de VS. Een duidelijk voorbeeld daarvan vindt hjj de manier waarop men thans de zaak georganiseerden-ongeorganiseerden trak teert. Als het grote goed van d werking in de Stichting van de Arbeid duidelijk wordt gefrustreerd dat het blijkbaar alleen nog overeind gehouden wordt als aan alle eisen van de werk nemers wordt voldaan, is dat zijns in ziens een gevolg van het feit- dat de span ningen op de arbeidsmarkt de Stichting) "ver het' hoofd zijn gegroeid. Wat het investeringsloon betreft merkte Trouwe metgezel Heel veel mensenhebben steeds en overal King op zak of in de tas. Omdat ze ondervonden hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe metgezel! de heer Van de Weele op, dat het dui- welijk is. dat hiermee een nieuwe aan slag wordt gepleegd op het zelfstandig ondernemerschap in het midden- en kleinbedrijf. ,Wü hebben er geen behoefte aan ze zorgen te vermeerderen met het in vesteringsloon dat voor ons niets anders is dan een vorm van liquidatie-uitke ring". De speculatiewinstbelasting van het kabinet-Cals noemde de heer Van der Weele tenslotte in strijd met het stimu leren van de deelneming in risicodra gende financiering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5