Nieuwe leidse Courant Europa, vermijd nationalisme Johnson in tv-uitzending via Early Bird: Niet meer in oude vervallen fouten Blanke jury kon het niet eens worden Caamano: regering zeker niet communistisch Geen publikatie van rapport aan CIO-M Nog meer vliegers onwel Commentaar Geraffineerde methoden van auto-inbrekers Drie flessen bier per mijl op „Snellius'' Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvastigh is ghebleve» mijn Hert m teghenspoetf' Zaterdag 8 mei 1965, 46ste jaargang Toenemende wind De Bilt venvacht tot hedenavond: Aanvankelijk enkele zonnige perloden en droog- weer. maar later vanuit het zuid westen weer toenemende bewolking, mo gelijk gevolgd door regen. Matige tot vry krachtige, aan de kust later krach tige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht WASHINGTON President Johnson heeft de Europeanen gevraagd niet terug te keren tot het bekrompen nationalisme, „dat het stramien van de westelijke samenleving generaties lang heeft vernield en met bloed doordrenkt". Hij deed deze oproep gisteravond in een televisieuitzending ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de geallieerde overwin ning in Europa. De uitzending werd via de Early Bird-satelliet overgebracht. Nationa lisme is voor geen enkel vrij land van belang en zal alleen maar de droom van een verenigd Europa en een Atlantisch deelgenootschap vernietigen, aldus Johnson. Tot de voornaamste doelen van de Atlantische politiek rekent Johnson de toenadering tot Oost-Europa, de hereniging van Duitsland onder ver antwoordelijkheid van de vier ge allieerde mogendheden, een grotere integratie van West-Europa en de instelling van een doeltreffender At lantische nucleaire defensie. De Amerikaanse strijdkrachten, die worden gesteund door de kernwapens van het moederland, zullen in Europa blijven zolang dat nodig en gewenst is. Europa en Amerika zullen samen de toekomst moeten bouwen. Samen moe. ten wij voorwaarts gaan, maar als ei een onder ons is. die niet mee wil doen, zal hij de anderen niet beletten door te gaan, aldus de president, die daar mee kennelijk doelde op De Gaulle. Erosie Sprekend over Oost-Europa, zei hjj: dc erosie van het IJzeren Gordijn moet worden versneld. Eens zal Europa weer itin wijde historische grenzen hebben. Aan de „schande van de oostzone" (Oost-Duitsland) moet een einde ko men. Het Duitse volk moet in vrijheid zijn toekomst kunnen bepalen. Onze taak is het de Duitsers te bevrijden zonder de historische omstandigheden te veronachtzamen, die wij allen be grijpen. De president benadrukte, dat er moet worden gewerkt aan een akkoord met de Sowjetunie. Onize vastberadenheid ir gevaar heeft getoond, dat de deur voor veroveringen in het west'en voorgoed gesloten is, terwijl zij nu open staat voor vreedzame oplossingen. Het is zowel in het belang van Moskou als in dat van ons, dat naar een einde van de spanning wordt gezocht Amerika noch Europa mag opnieuw de fouten maken, die in het verleden tot rampen hebben geleid: Amerika mag zich niet opnieuw in een isolement begeven en Europa mag zich niet door wrok laten leiden, aldus de president. Handel De president wees op de strijd tegen het communisme in Vietnam en de Do minicaanse Republiek, maar. zo zei hij. de hartslag van onze politiek is bij de Atlantische landen. Het nauwere contact tussen Amerika en West-Europa vond de president ook noodzakelijk voor de op lossing van de talrijke economische vraagstukken. De handel tussen de beide In één ooanoshn Synode en concilie pag. 2 Voetangels en rozen pag. 2 Nieuws achter het nieuws pag. 5 Financieel week overzicht pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD - De meidagen van 1940 - Spaanse protestanten - Kleding voor de wat ouderen - Met oude auto's: race Peking-Parijs - Hitiers vluciit-vliegtuig oevers van de Atlantische Oceaan moet vrijer worden, zei Johnson, die meedeel de, dat Amerika aan plannen werkt om de internationale monetaire reserves te vergroten en het internationale beta lingssysteem te moderniseren. Moord-Liuzzo HAYNEVILLE ALABAMA, <VS> De jury in het proces tegen de 21-ja- rige Leroy Collins, lid van de Ku Klux Klan, die van de moord op de voorvechtster voor rassengelijkheid mevrouw Viola-Liuzzo wordt beschul digd. is niet tot overeenstemming ge komen. Tien juryleden waren vóór en twee tegen veroordeling van de jonge monteur uit Birmingham, die mevrouw Liuzzo achter het stuur van haar gen neerknalde, nadat zij had deelgeno men aan de protestmars van Selma naar Montgommery. De uitsluitend uit blanken bestaande jury werd van haar taak ontheven, toen zij na meer 22 uur vergaderen meedeelde niet tot een beslissing te kunnen komen. Een functionaris van het openbaar ministe- heeft verklaard, dat voor septem ber niet zal worden beslist over de vraag of de verdachte opnieuw zal worden berecht. Portugal zal voor het eerst in de geschiedenis een delegatie van waame- zenden naar de ministeriële bij eenkomst van de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS). De Portugese minister van buitenlandse zaken zei. dat zijn land „een belangrijke rol kan spe len bij de versteviging van de banden tussen Latijns-Amerika en Latijns-Euro- Komt erkenning door Frankrijk binnen 24 uur SAN DOMINGO Kolonel Caa- manq>, de voorlopige president de Dominicaanse republiek heeft gisteren de Amerikaanse beschuldi gingen dat de rebellenregering com munistisch getint zou zijn scherp tegengesproken. Volgens Caamano is zijn regering absoluut democratisch. Hij heeft meer dan 30 landen bood- Min. De jong antwoordt Beerekamp DEN HAAG, Minister De Jong van Defensie is niet van plan het rapport openbaar te maken, dat een commissie aan het CIO-M heeft uit gebracht over de moeilijkheden bij de Prot-chr. geestelijke verzorging in de landmacht. Hij zegt dit in antwoord °P vragen van het Eerste-Kamerlid Beerekamp (ch). Op 14 april hebben het CIO en CIO- M (interkerkelijk contact in militaire overheidszaken) de minister meege deeld, dat de in deze organisatie sa menwerkende kerken elkaar hebben gevonden in een gemeenschappelijke visie, hoe de gerezen moeilijkheden op te lossen. Men stelde onder meer voor. ds. J. H. Sillevis Smitt. oud-hoofd- vloot-predikant. te vragen ad interim op te treden als -adjutor' van hoofdlegerpredikant. ds. B. A. met medebeslissingsrecht in de zaken die tot de competentie van de HLP behoren, zonder dat aan ds. Sillevis Smitt een plaats in het kader wordt gegeven. Door de gevechten in Santo Do mingo (Dominic Republiek) is de voedsel- en watervoorziening ge stagneerd. Amerikaanse militairen zijn ingezet bij de rantsoenering. Het Kamerlid Beerekamp wilde graag alle feiten weten, die hebben geleid tot het ontslag vragen van ds. Bos. Voorgesteld werd verder ds. H. J. Diekerhof een plaats te geven bij de luchtmacht en hem aan te stellen als directeur van het vormingscentrum „Beukbergen". Ds. Bos echter kon zich met geen van deze voorstellen verenigen, daar hij ze desastreus achtte voor de prot. chr. geestelijke verzorging, terwijl zij z.i. ook niet voortvloeien uit de clusies van het rapport dat is uitge bracht aan CIO-M waaraan ds. Bos zich onvoorwaardelijk had gebonden, aldus minister De Jong. Inmiddels heeft do minister ds. Sillevis Smitt verzocht zijn taak te aanvaarden. De minister maakt cr verder in zijn ant woord aan do heer Beerekamp geen mei. ding van of het ontslag van ds. Bos li ingewilligd. schappen gezonden met het verzoek om erkenning als regering van de Dominicaanse republiek. Caamano zei nog dat hij binnen 24 uur de er kenning van zijn regering door Frankrijk verwacht. De kolonel is van mening, dat zonder de aanwezigheid van Amerikaanse troe pen in zijn land de orde in San Domingo reeds al lang hersteld zou zijn. Er zijn aanwijzingen. dat de troepen van de voorlopige regering pogingen doen om de orde te handnaven Burgers die aan de zijde van Caamano's leger hebben gestre. den, worden verzocht nun wapens in te De Amerikaanse regering heeft Caama- 3's verklaring, dat zijn kabinet niet com munistisch is, weerlegd door een lijst te publiceren met de namen van 13 perso- van wie bekend L, dat zij commu nistische sympathieën hebben. OAS-zaak In de Veiligheidsraad ls het debat over de Dominicaanse republiek voortgezet. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. G. de Beus. zei, dat zijn regering het Ameri kaanse ingrijpen toejuicht De Raad dien de, steunend op het handvest een rege- van de kwestie door de Organisatie de Amerikaanse Staten, aan te moe digen, aldus dr. De Beus. De toestand vraagt dringend om een oplossing, die leidt tot de terugtrekking van alle bui tenlandse strijdkrachten. Dit was even eens de bedoeling van Amerika en de OAS had al nuttig werk in die richting gedaan, zo verklaarde de Nederlandse afgevaardigde. Nederland heeft belang bij de kwestie, aldus ging dr. De Beus verder, aangezien twee delen van het koninkrijk de Nederlandse Antillen en Suriname in of nabij het Caribisch gebied liggen. Hij achtte zich echter niet bevoegd om over de politiek toestand in de Dominicaanse republiek zelf een oordeel tc vellen. Incident Tijdens dc rede van dc Cubaanse af gevaardigde, dr. Alvarez Tabio, deed zich een opmerkelijk incident voor. De Cubaan wilde van de VS-afgevaardigde Stevenson weten hoe Amerika kan zeg gen dat er geen bevoegde overheid in de Dominicaanse republiek bestaat, terwijl bij de stemming over zijn resolutie op dc OAS-bijeenkomst dc Dominicaanse stem meetelde. Op dat ogenblik onderbrak dc Rus- rische vertegenwoordiger. Federenko, het betoog van de Cubaan. Hij eiste onmid dellijk het antwoord van Stevenson op de vraag van dr. Tabio. Na enkele ogen blikken van stilte zei Stevenson, dat hij zou antwoorden, wanneer hem dat schik te Fedorcnko: ,,U verklaart zichzelf daarmee volkomen onmachtig J» deze zaak". Stevenson .rood aanlopend): „Ik er ken geen onmacht. Ik zei dat ik de vraag zal beantwoorden als het mü goeddunkt". Fedorcnko: dit is de veilig heidsraad en geen amusementsclub voor het uiten en wensen en emoties. Er is hier een ernstig gesprek aan de gang. Dat is wat wij van de Ame rikaanse vertegenwoordiger venvach ten niet zijn emoties en grillen". Stevenson: ,Jk heb mij nooit rusti- Prinses Beatrix opende gister middag in het Haagse Gemeen temuseum de tentoonstelling ,,Taal en Tckèn", die er t.g.v. het 150-jarig bestaan van de Vereniging tot bevordering van de belangen des boekhandels is ingericht. De Prinses werd ver welkomd o.a. door burgemees ter Kolfschoten (midden) en rondgeleid door de hoofdconser vator, de heer H. J. A. M. van Haaren (rechts). Toen de Amerikaanse afgevaardigde officieel aan de beurt was verklaarde hij dat de Amerikaanse resolutie op de OAS-bijeenkomst ook een meerderheid van twee derden had gekregen als de Dominicaanse republiek niet had ge stemd. In dat geval zouden cr namelijk dertien stemmen zijn uitgebracht, bij negentien stemgerechtigden. Nieuwe junta Intusen is in de Dominicaanse repu bliek een nieuwe „junta" beëdigd, die onder leiding staat van Antonio Imbcrt. die destijds deelnam aan dc dodelijke aanslag op de voormalie dictator Trujlllo. Via de radio hebben de opstandelingen zich tegen de vorming van deze nieuwe junta uitgesproken. Deze junta komt in de plaats van de junta van kolonel Be- Op het programma van Imbert staat on der meer: herstel van de vrede en be ëindiging van het „bloedbad", inlevering door de burgerij van wapens, onder toezicht van de OAS en het verzoek aan de OAS om technische hulp, om het land weer op dreef te helpen. DEN HAAG Is het waar. dat het Rotterdamse gemeentebestuur het boek „Havenstad in de frontlijn" gratis ver strekt aan leerlingen van Rotterdamse scholen, terwijl het een passage bevat, die ..kwetsend is voor diegenen, die tijdens de oorlog de moed hadden geen lid te worden van de cultuurkamer"?. Deze vraag stelde het Tweede Kamerlid heer Schuring, wil de minister dan de, minister van onderwijs en wetenschap pen. Wanneer dit juist is, zo vraagt de heer Schuring, wil de minster dan de gemeentelijke autoriteiten wij/en op het „onwenselijke" van het verspreiden van het geschrift, dat deze en andere dubieuze passages bevat. Ook defect aan Thuiiderstreak DEN HAAG Na de moeilijkheden met Starfighters van de Koninklijke Luchtmacht, hebben zich thans enkele gevallen voorgedaan van onwel wor den van de vlieger tijdens vluchten met Thunderstreaks. De medische verschijnselen zijn echter verschillend. Er is geen enkele indicatie dat er verband bestaat tussen deze ge vallen en de oorzaak bij de R 104 g Star- fighter. De Koninklijke Luchtmacht is onmiddellijk een diepgaand onderzoek begonnen. :er de gevallen van onwel worden vliegers van Starfighters wordt ver nomen, dat zich na 1 maart jl. geen ge vallen hiervan meer hebben voorge daan. Het onderzoek hiernaar is nog niet beëindigd. Foto's bossen Drakesteyn R.V.D.: geen poging gedaan publikatie te verhinderen DEN HAAG De R.V.D. heeft gisteravond „naar aanleiding van an dersluidende berichten" meegedeeld: „Dat van officiële zijde nooit enige poging is gedaan de publikatie van de recente foto's van prinses Beatrix te verhinderen of uit te stellen. Het besluit om de foto's al of niet te pu bliceren en het tijdstip van publikatie was uiteraard een onafhankelijke be slissing van de hoofdredacties van de betrokken bladen, waarvan de R.VD- in een enkel geval in kennis is ge steld". Een dertiental leden van de Neder landse vereniging van fotojournalisten het niet eens met het communiqué dat het bestuur van deze vereniging gisteren uitgaf. Hierin werd o.m. gezegd, dat „de normen van fatsoen zijn over schreden en dat in dit geval misbruik gemaakt van de Nederlandse pers vrijheid". Tegen deze uitlating, gedaan zonder dat de betrokken fotograaf werd gehoord, wordt geprotesteerd. Dr. W. I.. G. S. Hoefnagels staatssecretaris DEN HAAG Naar het A.N.P. ver neemt. wordt in politieke kringen dr. W. L. G. S. Hoefnagels beschouwd als ernstige kandidaat voor de functie staatssecretaris van financiën. De minister van financiën, dr. ir. A. Von deling. had donderdagmiddag een uitvoe rig gesprek met hem. Maar. zo werd hieraan toegevoegd, de minister heeft niet uitsluitend met deze kandidaat ge sproken. Eén van de anderen echter heeft persoonlijke redenen bedankt. Dr. Hoefnagels (KVP) is de financiële en fiscale expert van het Staatsmijnbedrijf. ILTORGEN MOEDERDAG. Is dat iets voor de voorpagina van de krant? Is dat een onderwerp voor een commentaar? Moeten deze pagina en deze commentaarrubriek niet gereserveerd blijven voor heel andere verschijningen in het leven? In het algemeen, inderdaad treft men de moeder niet aan in het nieuws. En zeker niet wanneer zij in haar ge wone doen is. Dan is onopvallend heid een van haar karaktertrekken. Ze is er zonder gerucht en ze doet haar werk zonder gerucht. In deze tijd op zichzelf al een opmerkelijk ding voor wiens aandacht erop valt. Maar is dat destijds ook niet de reden geweest om een moederdag „in te stellen?" Om namelijk de moeder in onze menselijke samenleving „eens naar voren te halen?" Misschien hebben ook wel andere, meer zakelijke overwegingen een woordje meegesproken. Dat behoefde dan op zichzelf nog niet zo erg te zijn. mogelijk is het destijds wel een idee geweest van de winkelstand maar dan is het toch tegelijk een goed idee geweest. Want ook de onopval lendheid, waarmee zij haar plaats in neemt en haar werkzaamheden ver richt mag ons niet doen voorbijzien aan wat een moeder is. Voor haar gezin, maar niet minder ook voor heel de menselijke samenleving. We behoeven nauwelijks tot een lyrisch loflied op de moeder te ko men. I aarom niet. omdat het zo ge makkelijk is. En in feite ook zo van zelfsprekend. En omdat we er allen weet van hebben. En ten slotte ook omdat de moeder, juist vanwege haar karaktertrekken die haar sieren, minder zal hechten aan een loflied. Wat haar wel toekomt, ls een enkel woord van waardering wat ons als nuchterlingen al moeilijk genoeg kan vallen .En dat woord kan vergezeld gaan van een blijk van diezelfde waardering. Een blijk dat al spoedig omgekeerd evenredig moet zijn aan hetgeen de moeder werkelijk bete kent en ls. De kans hebben we dan morgen. Een wijze instelling, die moederdag, on vermijdelijk nu we niet van alle dagen moederdagen hebben gemaakt. Haal haar even naar voren, ze ver dient het. Haal haar naar voren zoals wij het nu gedaan hebben, tot op de voorpagina van de krant en tot in deze rubriek van commentaar. Botsing: dode en gewonden JUTPHAAS Bij een botsing tussen twee auto's gisteravond op de weg tus sen Jutphaas en Vreeswijk is een per soon om het leven gekomen en zijn vier anderen ernstig gewond. Het ongeluk ontstond toen de bestuur der van een bestelwagen in een flauwe bocht de macht over het stuur verloor en dwars op de weg voor een andere bestelwagen kwam te staan. Surinamers pleegden 20 diefstallen In hoofdstad dit jaar al 350 gevallen AMSTERDAM „In de hoofdstad zijn dit jaar tot nu toe al circa 350 diefstallen uit auto's gepleegd. En het aantal van deze diefstallen neemt nog steeds toe. vooral in de oude bin nenstad. De diefstallen zijn niet te wijten aan het slordig afsluiten van de wagens. Deze zijn eenvoudig open gebroken en de specialisten op dit NORFOLK Virginia Het bierverbruik aan boord van het Nederland se oceanografische schip „Snellius" is drie flessen per mijl (1,6 km). Dc bezoekers dachten dat de kapitein hen voor de gek hield, toen hij sprak over hel ..weten schappelijke b i e r-drin- ken" aan boord van zijn schip, maar de kapitein- luitenant ter zee F. Bra bander van de Koninklijke Marine zeide, dat hel bierdrinken volstrekt noodzakelijk was voor hun stromingsmetingen. Als de bemanning de flessen heeft leeggedron ken. worden ze, gevuld met 230 gram zand en ge stencilde instructies voor dc vinder, overboord ge gooid. De instructies iut- Stuur dit papier als 't u belieft op naar het Ko ninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut te De Bilt, Nederland' Brabander zeide, dal zijn bemanning met veel genoegen aan het pro gram meewerkt. In feite is de „Snellius" bezig met de uitvoering van een omvangrijker program van occanograflsch onderzoek dan dat. waarvoor dc bier flessen worden gebruikt. Het schip maakt een reis van 40.000 zeemijlen om oceanografisch onder zoek te doen van Halifax in Nova Scotia tot Lissa bon in Portugal en van New York tot Ierland en Spanje. Dit verklaarde de hoofdagent/recher cheur C. H. L. Kok gisteren als getuige voor het gerechtshof te Amsterdam, waar twee leden van een uit zeven Surinamers bestaande bende in hoger beroep terechtstonden voor een reeks diefstallen uit voornamelijk buiten landse auto's. Volgetis dc hoofdagent hadden beide verdachten circa 20 dief stallen op hun geweten. Zware straffen De procureur-generaal rnr. W. B. J. Aberson vroeg zowel tegen de 23-jarige colporteur T. J. M. D. als tegen de 22- jarige monteur R. A. C. bevestiging van het rechtbankvonnis: resp. anderhalf jaar en een jaar, beide met aftrek van voor arrest, De bende was al sinds december 1963 op pad. Hun buit bestond uit aller hande goederen, zoals kleren, fototoestel len, een bandrecorder, een schilderij en autoradio's. De hoofddader A. J. L. is door de rechtbank te Amsterdam veroor deeld tot één jaar en negen maanden, van welk vonnis hij niet in appèl is gê* De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir o.m.: „Als deze mensen uit Suri name hier komen, dan worden zij de goede natuurlijk niet te na gesproken of colporteur of souteneur. Zij schijnen te traag om te werken". Te hoog De raadsman van de colporteur achtte de straf, die de rechtbank zijn cliënt had opgelegd, te hoog in vergelijking met dc aan de andere bendeleden opgelegde straffen. Hij vroeg een aanzienlijk lagere straf. De raadsman van de monteur vroeg het hof zijn cliënt een gevangenisstraf van acht maanden te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1