Nieuwe Leidse Courant 'T WAS WÉÉR BEVRIJDING t©sti Manifestaties in steden en dorpen OAS neemt taak van Ver. Staten over Nederland in een ongekende feestroes Vliegramp Santa Cruz: 30 doden Geruchten verloving Beatrix voorbarig Vakbonden in confJict met Koninklijke Zout Gaslekkaae met aansteker opgespoord Militair bij du ik oefening Commentaar Rebellenleider voorlopig president CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „S!entv»*tigh U gheblevet mijn hert m teghenspoet!' Donderdag 6 mei 1965. 46?te jaargang Veranderlijk De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later enige regen of motregen. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets zachter overdag. .J Abonnementsprijzen p.v bezorging 18.00—19.00 uu VLAGGEND NEDERLAND Welhaast even uitbundig als twintig jaar geleden is de bevrijdingsdag gevierd. Na de plechtige en sobere herdenking van de gevallenen gingen gisteren in heel het land de vlaggen uit. Overal werd feest gevierd. Met massale bijeenkomsten, met parades, met diensten of, gewoon, met spontane straatfeesten. Meer dan voorgaande jaren was het een feest een bevrijdingsfeest, waaraan vrijwel iedereen meedeed! Indrukwekkend slot van de feest viering werd gisteravond de mani festatie „Vrijheid, Blijheid" in he Amsterdamse RAI-congrescentrum, bijgewoond door het Koninklijk paar. prinses Beatrix, prinses Margriet met haar verloofde en het voltallige ka binet. Het werd een massabijeen komst, waarin Nederland terugkeek naar vijf donkere oorlogsjaren. Mil joenen zijn er getuige van geweest, want het hele feest werd uitgezon den door radio en tv (NRU en NTS hadden het feest samen met het tionale comité viering bevrijdingsdag georganiseerd). Pieterskerk Koninklijke deelname aan de feest viering was er ook 's morgens toen h de Leidse Pieterskerk een herden kingsdienst werd gehouden: Koningin, Prins en prinses Margriet zaten voor aan in de kerk toen prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, VU-hoogleraar eer toespraak hield. De tweede wereldoor log werd niet gevoerd, zo stelde hij, om koloniën, grenswijzigingen of eco nomische machtspositie, maar om het vóór of tegen het nationaal-socialisme. Dit gaf deze oorlog tegelijk een af schuwelijk en een eenvoudig karakter, want het nationaal-socialisme was in uitgangspunt en in praktijk anti-god delijk. De hoogleraar constateerde, dat bij elke viering van de bevrijding het getal van hen. die in de oorlogs jaren present waren kleiner wordt. Zo missen wij thans Koningin Wilhelmina, Gerbrandy en Churchill. Deze drie soldaten van het eerste uur hebben het antigoddelijke karakter van het natio naal-socialisme van het begin af on derkend. Bevrijdingsleger Uitbundig was het welkom, dat de Amsterdammers het „geallieerde bevrij dingsleger" bereidden. Enkele tienduizen den belangstellenden waren samenge stroomd om de sfeer van „toen" opnieuw te doen herle.ven. De „geallieerde stoet" werd gevormd uit 17 3-tonners, 5 jeeps en 300 merendeels dienstplichtige mili tairen en oud-strijders uit o.m. Canada, Engeland. Amerika. Frankrijk en Polen, die langs de hele route luid werden toe gejuicht en applaus in ontvangst namen. Het bevrijdingsfeest was vooral ook een feest voor de Amsterdamse jeugd. Zij mocht ml. een plaatsje zoeken in een van de volgende vijftien 3-tonners. Ander evenement: de reünie van oud-onderduikers in Emmeloord (waarvan elders in dit blad meer), waaraan ruim 260 voormalige onder duikers deelnamen. Zelfs het onder duikersmenu ontbrak niet op de feest maaltijd in het „onderaiukersparadijs", zoals de Noordostpolder in de oorlog bekend stond. Wapenschouw Indrukwekkend was de wapenschouw in Amersfoort, waar vijfduizend militai ren van marine, land- en luchtmacht een kleine 500 voertuigen en ruim 50 vlieg tuigen toonden. Het was niet een schouw SANTA CRUZ (Kanarische eilan den) Gisteravond is op het vlieg veld van deze stad een super-con- stellation van de Spaanse lucht vaartmij. Iberia bij de landing ver ongelukt en in brand gevlogen. Def tig inzittenden kwamen om. Tot de achttien mensen, die de ramp over leefden, behoort een passagier, die in Rotterdam had geboekt. Zijn naam wordt opgegeven als Per Halvorsen. De meesten van de 40 passagiers en alle acht bemanningsleden waren van Spaan se nationaliteit. Andere passagiers had den geboekt in Zürich. Düsseldorf en Londen, van de bemanning overleefden alleen de steward en de stewardess de ramp. Het toestel, dat van Madrid kwam slipte na de landing op de rolbaan. raak te met de neus de grond. Daarna brak brand uit. De benzinetanks zijn vermoe delijk ontploft. alleen om het zuivere militaire vertoon, maar om het publiek nu eens in het groot kennis te laten maken met het nieuwe materieel, waaraan een goed deel van de defensiegelden in de afgelopen jaren is opgegaan. En dat publiek wés er op de Amersfoortse Vlasakkers tzie ook elders in dit blad.»: ongeveer een kwart miljoen toeschouwers hebben het vertoon gadegeslagen. Onder hen ook Koningin, Prins en prinses Beatrix. Zo was het bevrijdingsfeest: uitbundig en spontaan. In het hele land heeft men het gevierd. Met volks- en kinderfeesten, maar ook uiteraard vooral in de grote steden met massale manifestaties. Zo was er in Den Haag op het Binnenhof een grote bevrijdingsmarkt, die werd geopend met de ontsteking van het be vrijdingsvuur. Estafettelopers hadden het vuur uit Caen in Xormandië opgehaald- Herdenking Maar Nederland vierde geen feest zon der herdenking van zijn grote doden. Overal in het land zijn zij, die voor onze bevrijding vielen, herdacht. Koningin en Prins legden kransen bij het nationale monument op de Amsterdamse Dam en op het Baarnse Stationsplein, plechtig heden. die door duizenden werden bij gewoond. Duizenden waren er ook op de Haag se Waalsdonpervlakte, op de begraaf plaats Ovenveen, er werd herdacht in> Utrechts Domkerk, in de Amsterdam se Westerkerk, er waren bijeenkom sten in he-1, kamp Vught, op het Britse oorlogskerkhof in Uden en (gisteren) op het Canadese oorlogskerkhof in Holten. Daarbjj was ook generaal Charles Foulkes. die in Wageningen de capitulatievoorwaarden dicteerde aan de Duitsers, 's Middags nam hij in Deventer een Canadese militaire pa- In Dronten werd een monument ont huld voor de in de oorlog gevallen vlie gers en in Waalre had een herdenkings plechtigheid plaats bij het eregraf van de Brabantse soldaat Nederland heeft het beseft: zonder herdenken geen feest vieren. Overal in het land viel 's avonds klokslag acht een doodse stilte De lich ten doofden. Treinen, tranms en auto's stopten. Nederland herdacht. In een plechtig stilzijn. Voor hen. die het be vrijdingsfeest niet mochten vieren Koningin en Prins: Gun haar rust' O 77 DEN HAAG Zowel in de bui tenlandse en hier en daar de Nederlandse pers zijn de laatste Geen fonds, dan ook geen cao Reeds een zestal geheime fondsen gevormd (Van onze sociaal- economische redactie) HENGELO Naar wij vernemen hebben de betrokken vakbonden ge weigerd nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten af te sluiten, vooi de ondernemingen van het Konink lijke Zout/Ketjen-concern als niet tegelijk ook aanvaardbare afspraken kunnen worden gemaakt over de •orming van een fonds ten behoeve van de georganiseerde werknemers. De nieuwe collectieve arbeidscon tracten voor K.Z.K. hadden reeds op 1 april jl. moeten ingaan. De drie vakbonden hebben met hun leden, die in dienst van het Zout-con- cern werkzaam zijn te Hengelo, Amster dam. Delfzijl en Winschoten, in tussen tijdse voorlichtingsvergaderingen het verloop van de onderhandelingen be sproken. Daarbij hebben de werknemers zich unaniem achter het standpunt van hun besturen geschaard geen c.a.o.'s af ïc sluiten indien geen zekerheid bestaat omtrent de vorming van een georgani- seerden-fonds. De directie van K.Z.K. stelt zich evenwel op het standpunt dat eventuele besprekingen over een derge- Geheim Intussen zijn, zo vernamen wy voorts, in de afgelopen dagen fondsen ten behoeve van georganiseerde werk nemers tot stand gekomen bij een zes tal ondernemingen. De directies van deze bedrijven (gevestigd in het noor den en in het zuiden van ons land) wensen hieraan echter voorlopig geen publiciteit te geven uit vrees voor, wat ons genoemd werd de „toorn van de centrale werkgeversorganisaties." Ook de betrokken vakbonden bewaren (op dringend verzoek van de directies) angstvallig het stilzwijgen over de na men van deze ondernemingen. In de komende weken zullen wellicht nog meer van dergelijke „geheime fond sen" lot stand komen. Nieuwe onrust In de industriële sector wachten mo menteel nog enkele tientallen collectieve arbeidsovereenkomsten op vernieuwing, hoewel ze al lang van kracht hadden moeten zijn. De onderhandelingen over een groot deel van deze c.a.o.'s schieten niet op, omdat de betrokken werkgevers (evenmin als de Kon. Zout/Ketjen) daarin niet de vorming van fondsen wil len betrekken. Bij verschillende ondernemingen zijn de verhoudingen aanzienlijk verscherpt, "o werd ons van vakbondszijde verklaard. Het is dan ook niet uitgesloten dat hier :n daar de heersende arbeidsonrust tot :en uitbarsting zal komen". maanden vele malen berichten ge publiceerd over een op korte termyn te verwachten verloving van prinses Beatrix. In dit verband werden de namen van enkele Duitse prinsen ge noemd. Naar aanleiding van deze berich ten heeft de Rijksvoorlichtingsdienst op verzoek van Koningin en Prins een communique uitgegeven, waarin „de geruchten over een spoedig te verwachten aankondiging van d< verloving van onze oudste dochter' vooroang woraen genoemd. „Wij aoen mede namens naar een drin gend oeroep op u. alten naar ae rust tijd te gunnen in een aangele- yemieiu als aeze een weloverwogen peslissing te nemen het communi que was oriuer lavend: Juliana, tsernhard. Een Amsterdamse loiugraax zou zater- ig in ae tuin van Kasteel Draxeaieyn serie foto's hetioen gemaakt van de jongeman. Prinses De RVD zei over ae jongeman slechts, a; vriend" gold. Zijn lecrtiju worat gescnat up aertig jaar. De loto s zun oriuer i aantal buileruanost oiauen nu toe is geen van ae opnamen gepunn- ceera. maar te midaernaent maaKie ae Daily Express bekena. aat in zun laaute editie een foto van aé serie zou prijken, waarop de jongeman „goed te nerkennen" zou zyn. Vannacht noemde men de jongeman, wie niemand uurfae ie zeggen of het inderdaad -een eventuele veriovmgskan- didaat was. in ae Lonaense Fleet Street nog ..Mister X' Naar Londen Vanmorgen om negen uur, op net al lerlaatste moment, kwam prinses Beatrix op Schiphol aan en vertrok het Eleetra-lijntoestei Orion van de KLM naar Londen, waar ze vanmorgen als peettante aanwezig zou zijn bij de doop van de drie weken oude Sybilla Louise, net eerste kind uit het huwelijk van de Zweedse'prinses Margaretha en de Britse zakenman John Ambler en had het cfop geleken, dat dc Prinses het vliegtuig niet zou halen, want op weg naar het vliegveld werd de hof. auto in Uithoorn tien minuten opgehou den door een afgesloten brug. n minuut voordat het toestel vertrok echter, draaide de auto het platform op Vanmiddag zou de Prinses, na de doou- plechtigheid. het International Student House in Londen bezoeken. Morgenoch tend wordt zij op Schiphol terugver wacht De gissingen van de Londense pers omtrent de eventuele verloofde van de Prinses vond men vandaag op de front pagina's. Zij gaan van prins William Gloucester, neef van koningin Eli zabeth II, Nicholas Tollemache, zoon van Britse miljonair-bierbrouwer Lord Tollemache tot „een rijke jonge pro testantse Nederlander, een Canadees en Brit", de drie laatsten zonder namen Bij aankomst op hel Londense vlieg- eld deed en zei prinses Beatrix niets. Opgewekt lachend liep zij elegant de vliegtuigtrap af. Bij de grootse wapenschouw die op Bevrijdingsdag in Amersfoort werd gehouden, keek ook de Koninklijke familie met belangstelling naar de indrukwekkende onderdelen van onze strijdkrachten. Foto: Konin gin, Prins en juist daarachter prinses Beatrix. BERGEN (L.) De 29-jarige J. Keijzers werd dinsdag levensgevaar lijk gewond bij een gasontploffing. Hij trachtte in de kelder van zijn woning een gaslekkage, die was ontstaan door dat de aansluiting op een met vloei baar gas gevulde stalen cilinder niet goed was gekoppeld, met een sigaret tenaansteker op te sporen. Er volgde een hevige explosie die het huis beschadigde. De steekvlam ver wondde de heer Keijzers en zette zijn kleren in brand. Desondanks wist de man nog naar zijn buren te strompelen, die een emmer water over hem heen smeten. De „voorlopige" nieuwe president van Dominica, kolonel Francisco Caa- mano Dena. groet met gebalde vuist een grote menigte, die op het plein in Santo Domingo was samengestroomd, nadat hij even tevoren de eed had afgelegd België zou ons aardgas te duur vinden BRUSSEL België vindt dat ons land bij de onderhandelingen over aardgaslevering aan dit land in be paalde opzichten overvraagt, zo blijkt uit reacties van officiële zijde in het dagblad De Standaard. Daarbij wordl niet zozeer op het gas voor huishou delijk als wel voor industrieel gebruik gedoeld. t Huishoudelijk aardgas zal de Belgen niet veel duurder komen dan de Neder landers. Maar het industriegas, aldus het Belgische blad. maakt op büna de zelfde afstand van Slochteren plotseling een sprong van 4.5 voor de Nederlandse gebruiker naar 5.5 cent voor de Bel gische. Dit achten de Belgen in wezen onaanvaardbaar, ook al is deze prijs dan reeds vastgesteld in een voorlopig akkoord. O' c DEJJ HAAG In Don Oever is dinsdag de twintigjarige ongehuwde machinist der eerste klasse bij de Ko ninklijke Marine P. J. A. M. van Tillo uit Bergen op Zoom tijdens een duik- oefening om het leven gekomen. De machinist, die in Den Oever een oplei ding volgde tot duiker, was in een zo genaamde mijnenzoekbak nabij het op leidingsschip Soemba onder water ge- i. Toen na ongeveer 45 minuten de machinist niet op het gebruikelijke at- tentiesein reageerde, werd hij onmid dellijk boven water getrokken. Kunst matige ademhaling mocht toen niet De mijnenzoekbak. die voorzieningen heeft om ongeveer anderhalf uur onder water te blijven, is voor nader onder zoek in beslag genomen. Een reeds sa mengestelde commissie stelt een on derzoek in. TJET is van de bevrijding een stijl volle herdenking geworden en zo hoorde het ook. Er zijn ook mo gelijkheden benut om af te steken naar de diepte, en ook dat was pas- Wij denken, om iets te noemen, aan het aangrijpende woord, in de Leid se Pieterskerk gesproken door prof. De Gaa.v Fortman en waarvan men ook via de radio cn televisie kennis heeft kunnen nemen. Inderdaad, de bevrijding was meer dan het einde van een oorlog zoals er in de geschie denis der mensheid zovele zijn ge weest. Ware zij dat, het zou reeds heel belangrijk zijn. Een oorlog, wel ke ook, blijft een gruwelijke zaak, waarin en waaromheen het voor boze machten gemakkelijk vrij spel is. Maar hier was meer in het geding. Hier was zoveel in het geding, dat men van de bevrijding in vollen ge- moede kon zeggen: Gods vijanden zijn vergaan, want het was geweest een overheersing, maar gelukkig ook een nederlaag van de anti-goddelijke macht van het nationaal-socialisme. Dat gaf diepte aan de strijd. Wilhel mina, Gerbrandy, anderen zij hebben de strijd zo gezien en zo ge streden. Het gaf daarom ook diepte aan de»bevrijding. en het moest ook diepte geven aan dc herdenking van die strijd en van die bevrijding. Nog bij een andere gedachte, ook door ons aangestipt, knoopte prof. De Gaay Fortman aan. Gedenken is te ruggaan naar het verleden, maar om vandaar terug te keren naar het he den, om zo ook te sterker de toe komst tegen te gaan. Vrijheid betekent de mogelijkheid om datgene te doen hetgeen men heeft tc doen. Vrijheid is ruimte om te leven, om mens te zyn, maar daarom ook omdat men dc hieruit voortvloeiende verantwoordelijkhe den aanvaarden 'en dragen zal. En wat een taken wachten ons dan nog. Ook ons als volk. En ook de gene raties van nu en straks, die ten dele al andere zijn dan toen wij werden bevrijd. Het was goed om te gedenken. Het was goed om na te denken. Om dan te beter te denken aan het heden en om dan te beter vooruit te denken naar wat komt. Toestand Dominica nog onzeker WASHINGTON Er zal een in- ter-Amerikaansc strijdmacht wor den gevormd, die tot taak krijgt in de Dominicaanse republiek een male toestand te scheppen. Deze strijdmacht zal geleidelijk de taak van de Amerikaanse troepen moeten overnemen, die thans in de hoofd stad Santo Domingo de rebellen in bedwang houden. De ministerraad van de OAS (Orga nisatie van Amerikaanse Staten) die hiertoe gisteravond besloot, bepaalde voorts, dat de strijdmacht onder gezag van de OAS zal staan. Op het ogenblik bevinden bijna 19.400 Amerikaanse militairen zich in Santo Domingo. Het ligt In de bedoeling, dat het grootste deel ervan zo snel mogelijk door troepen uit Latyns-Amcrikaanse landen zal worden vervangen. De politieke toestand ln de Domini caanse republiek is Intussen nog onzeker. De rebellen beheersen slechts het cen trum van de hoofdstad. Hun leider, kolo nel Caamano, heeft zich door het parle ment tot voorlopig president laten uit roepen en beschouwt zich als dc enige wettige vertegenwoordiger van de Dom.- republiek Kort nadat men met Caamano een ak koord had bereikt over bestendiging van het bestand, braken gevechten uit tussen rebellen en Amerikaanse militairen. De Amerikanen gebruikten lichtkogcls om het strijdtoneel te verlichten. Het aantal omgekomen Amerikaanse militairen ls gisteren tot zeven gestegen. Er zouden ook enkele Amerikanen in handen van de rebellen zijn gevallen. In de Veiligheidsraad heeft de Sowjet- ïie een resolutie ingediend, waarin de raad wordt verzocht, dc militaire Inter ventie van Amerika te veroordelen cn de onmiddellijke terugtrekking van de troepen van de V.S. te eisen. De Amerikaanse permanente vertegen woordiger, Stevenson, verzocht de raad, zich van actie tc onthouden om de OAS In de gelegenheid te stellen, haar taak ervullen. Na een langdurige woor denstrijd tussen dc vertegenwoordigers van Cuba, dc Sowjelunle cn de Ver. Staten ging de raad tot vanavond uiteen. Dan zal dc kwestie opnieuw worden be handeld. <JEEFMIJ MAAR... choccladedïan/c rukkelijke chocoladedrank me» eerbiedig! de slanke

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1