Nieuwe leidse Coraamit Amerika stelt Cuba verantwoordelijk Verdovende middelen op valse recepten Amerika: weer 3500 para's naar Vietnam Nieuw telefoontoestel - minder storingen r Johnson: psychologische oorlogsvoering via radio Aardbeving in El Salvador veertig doelen Frankrijk niet achter Amerika in Z.O.-Azië Delftenaar bekent moordaanslag DAGLICHT Commentaar 72xeautoverhuur Huisarts voor de rechtbank Opname gevraagd in inrichting; Di-n-'dag 4 mei 1963, 46>le jaargang Kracteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. OIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestigh is gheblever mijn hert in teghenapoet!' Depressieweer Veranderlijke bewolking: met af en toe enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11,15 uur). Kantoren Leiden N Steenstraat 37' Postbus Té Telefoon-31 441 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtend Onenigheid OAS over terugtrekken troepen MIAMI (VS) El Salvador, in midden-Amerika. is door een hevige aardbeving getroffen. De tot dusver beschikbare berichten geven uiteenlopende schattingen van het aantal slachtoffers. Volgens een woord voerder van de ambassade van El Sal vador in Washington zijn tenminste 40 mensen om het leven gekomen. Het ergst getroffen waren de plaatsen San Marcos en Santo Tomas. In San Sal vador, de hoofdstad, waren verscheidene gebouwen besohadigd en oude huizen in gestort. Een blad in Tucson (Arizona) zegt op gezag van de Amerikaanse ambassadeur in San Salvador dat in de hoofdstad een honderdtal mensen om het leven is ge komen. liet gebouw van de Amerikaanse ambassade had een schade opgelopen van 35.000 dollar. NEW YORK/WASHINGTON In dc veiligheidsraad heeft de Ameri kaan Stevenson de beschuldiging uitgesproken, dat agenten van de Cu baanse dictator Fidel Castro zich meester hebben gemaakt van de demo cratische revolutie in de Dominicaanse republiek. De Amerikaanse perma nente gedelegeerde voegde er aan toe, dat „Amerika niet opnieuw een com munistisch bewind op het westelijk halfrond zal toelaten, aangezien het communisme onverenigbaar is met de beginselen van het inter-Amcri- kaanse stelsel. De Amerikaanse troepen zullen pas uit de Dominicaanse republiek worden teruggetrokken zodra orde en rust hersteld zijn, aldus Steven son. Hij vertelde de raad, het bijzon der interessant te vinden, dat Cuba verzocht heeft, te worden gehoord als belanghebbende partij Nadat de Rus Federenko had ge vraagd om veroordeling van het Ame rikaanse optreden in de Dom. repu bliek en terugtrekking van de Ameri- Op verzoek van regering in Saigon: SAIGON Ongeveer 3500 Ame rikaanse parachutisten zullen bin nenkort in Zuid-Vietnam aankomen voor de verdediging van belangrijke militaire installaties. In een Ameri- kaans-Zuidvictnamees communiqué j is gisteren gezegd, dat de troepen op verzoek van de regering in Saigon worden gezonden. Een eenheid van 60 man. die de komst van de parachutisten moet voorbereiden is gisteren al uit Oki nawa gearriveerd. De parachutisten worden gelegerd op een vliegveld 20 kilometer ten noordoosten van Sai gon en op een marinebasis, die 50 kilometer verder naar het oosten ligt. Een Amerikaanse militaire woord voerder deelde mee, dat gisteren drie groepen legerhelikopters in Zuid- Vietnam zijn aangekomen. Het aantal Amerikaanse legcr-helikopters in Zuid-Vietnam is hiermee op 350 ge bracht. De kwestie-Vietnam was gisteren op de jaarlijkse bijeenkomst van dc minis terraad van de Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie (ZOAVO) in Londen hoofdschotel van gesprek. Frankrijk en Pakistan negeerden de oproep van de Amerikaanse onder-minister van buiten landse zaken George Ball, mee te helpen de communistische invloed in Vietnam In één oogopslaq Dag van de verpleging pag. 2 De bevrijder en de be vrijde - een pagina vol persoonlijke herinnerin gen op deze vierde mei pag. 5 Dominica: Washington wil geen risico pag. 7 Verzet in Indic, een wei nig bekende episode pag. 9 Tips voor Moederdag pag. 9 Ethergolven: TV-festival Montreux pag. 11 Morgen geen N.L.C. Morgen, 5 mei, ver schijnt ook de N.L.C. niet en is ons gebouw (le gehele dag gesloten. te elimineren. De andere, bij de ZOAVO aangesloten' Ihtftich, zégden, echter wel hun medewerking toe. Minister Ball on derstreepte het belang van de Ameri kaanse interventie in dat land. Hij ver klaarde, dat zijn land alles zal doen om te voorkomen dat Zuit-Vietnam een communistisch land wordt. Hij voegde er echter aan toe, dat de VS niet zullen ophouden met het zoeken naar een vreedzame oplossing. Tijdens conferentie hebben de ZOAVO- leden de Philippijnse luitenant-generaal Vargas benoemd tot secretaris-generaal van de organisatie. Hij volgt Konthi Soephamongchon van Thailand op, die sinds februari 1964 die functie heeft bekleed. TILBURG De 41-jarige opper man J. de W. uit Delft heeft bekend dat hij woensdag in Tilburg de aan slag heeft gepleegd op de 23-jarige mevrouw De Kok-van der Ven. De man, die zaterdag in zijn kosthuis in Delft werd aangehouden, heeft ver klaard dat geld, dat hij in de porte- monnaie van de vrouw zag zitten hem tot zijn daad heeft gebracht. De opperman was woensdag per brom fiets naar Tilburg gekomen, om een aan tal hem bekende families te bezoeken. Hij woonde vroeger in Tilburg. Bij me vrouw De Kok wilde hij vragen naar haar broers die hij uit die tijd nog kende. Het gesprek tussen beide verliep normaal tot aan het tijdstip dat de vrouw een betaling moest doen aan de incas seerder van het gemeentelijk enegiebe- drijf. Daarbij ontdekte De W., die geen cent op zak had. opeens nogal wat geld in de portemonnaie van dc vrouw. Hij heeft toen getracht in de gang het geld afhandig te maken. Toen dit niet lukte en zij verzet bood. mishandelde hij De opperman is daarop met de porte monnaie in de zak waar naar Delft ver trokken. Onderweg, op de Moerdijkbrug, ontdeed hij zich van de portemonnaie. Van het geroofde geld. ruim f. 175 bleek bij zijn arrestatie nog f. 127 over te zijn. kaanse troepen uit dat land, werd de zitting van de raad verdaagd tot van avond. Intussen heeft de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten) geen be sluit kunnen nemen terzake van een Amerikaanse verzoek, dat ook Latijns- Amerikaanse landen troepen naai Dom. republiek zenden. In het bijzonder Child, Ecuador, Mexico en Uruguay waren er tegen. Chili en Mexico pleitten voor het terugtrekken van de Amerikaansi strijdkrachten uit de Dom. republiek. Wel verenigden zij zich met een resolutie waarin gevragad werd, ge neesmiddelen en voedsel naar gebied van de strijd te zenden. Dit werk zal via het Rode Kruis lopen De speciale zitting van de ministers van buitenlandse zaken wordt Washington gehouden. Vanavond zullen de besprekingen v den voortgezet. Columbia heeft voorge steld, de Amerikaanse troepen deel te laten uitmaken van een „inter-Ameri- kaanse strijdmacht, onder het verenigd commando van de OAS'. Interventie In een toepsraak *tot de vakbondsleiders Washington verklaarde president John son, dat de Straten van Santo Domingo bezaaid liggen met lijken, naar schatting 1000 tot 1500. De ziekenhuizen liggen vol met gewonden. De president zei, dat niet de Ver. Staten maar de mensen die bui ten de Dom. republiek zijn opgeleid, in terventie hebben gepleegd in de zaken van dat land. Zij willen de regering omverwerpen liet land onder communistisch bestuur brengen. Wij zullen niet met de armen over elkaar in onze schommelstoelen toe kijken, hoe de communisten regeringen omverpen op het westelijk halfrond, aldus Johnson, die luid werd toegejuicht. De Amerikanen zijn nu een ..psycholo gische oorlogsvoering begonnen via radio en door middel van pamfletten de rebellen te bewegen de wapens i te leggen. Volgens onbevestigde berichten heeft de wetgevende vergadering van de Dom, republiek kolonel Francisco Caamano tot voorlopig president gekozen. Hij was velhebber van de legerstrijdkrachten, die op 24 april dc staatsgreep uitvoerden. Hij hield met zijn troepen stand' ondanks de tegenaanvallen van de strijdkrachten van generaal Wessin Y Wessin. Populaire Stiefbeenserie wordt vervolgd BUSSUM Het is zo goed als zeker dat de NCRV-televisie terug komt met de populaire Stiefbeen serie. Komende zomer zullen zes oude afleveringen op het scherm ko men. Wal de nieuwe zeven betreft: Natuurlijk zullen deze weer in de hoofdrollen worden bezet door het onafscheidelijke duo Rien van Nu- nen en Piet Romer, respectievelijk als Stiefbeen en zoon. Zoals men weet is de serie uit Enge land afkomstig. De schrijvers Ray Galton en Alan Simpson zullen zich weer zet ten aan het vastleggen van nieuwe avon turen, waar ze al ideeën genoeg voor hebben. Het merkwaardige feit zal zich waarschijnlijk straks gaan voordoen, dat de BBC en de NCRV ongeveer gelijktij dig met de nieuwe serie zullen komen. ,onze" uiteraard aangepast aan Ne derlandse verhoudingen. Hoe is mijn hart zó licht en zó bevrijd, in 't wonder van die aangebroken dag, die 'k door dit hoge raam ontluiken zag met tralies voor zijn blauwe heerlijkheid? Belofte van het toegezegde land waarvan mij dit gemetseld ijzer scheidt. 't Zijn tralies van mijn eigenzinnigheid en 'l metselwerk van mijn beperkt verstand. Maar desondanks en desalniettemin, en schoon ik 't wonder niet bevatten kon, viel, als de zegening van deze zon, 't genadelicht mijn hartewoning in. En in die vreugde wist ik louter dit, dat 't niet begreep, maar met mijn ogen zag: dit, Here, is Uw nieuw gewijde dag, die 'k in Uw naam beheer, maar niet bezit. MELIS STOKE De foto is genomen uit een cel in de Scheveningse strafgevangenis, waar Herman Salomonson (die onder de naam Melis Stoke o.a. romans had gepu bliceerd) gevangen zat. voordat hij naar het kamp Buchenwald werd gebracht, waar hij 7 oktober 1042 stierf, Zijn na de oorlog gebundelde gevangenis verzen werden uit de cel gesmokkeld en illegaal verspreid. '"TWINTIG jaren zijn voorbijgegaan sinds dc bevrijding. Vanavond gedenken wij de offers die moesten worden gebracht de vlaggen gaan dan halfstok en er ligt stilte over het land. Morgen wapperen de vlag gen breeduit en is er blijheid. Het een laat zich niet denken zon der het ander. De offers gingen aan de bevrijding vooraf, maar zonder de offers liet zich de vrijheid niet den ken. Wat in het nationaal-socialisme over dc wereld was gekomen, was van een ontstellende beklemming werd het, en wordt het nog, wel steeds in al zijn duivelse diepte door schouwd? Het was meer dan een oorlog, die ons toen is wedervaren het was een boze geest, die over ons voer. Iemand als Gerbrandy en anderen met hem hebben die geest onder kend zich dat bewust te zijn bracht hen tot onwankelbare weerstand. Zo ook een man als Churchill. Gerbrandy Is dood, Churchill Is dood. zovelen zijn al gestorven die de bevrijding nog hebben meebeleefd. Een nieuwe generatie groeit op. Maar wij allen blijven geroepen om door de verschijnselen heen te zien en niet te toeven bij de oppervlakte, maar te speuren naar de bewegende oorzaken op de achtergrond- Tezeer wordt, dat gemist, ook In pu- blikaties die onze gedachten naar het gebeuren van toen willen terugvoe ren. Mogen wij nog anti-Duits zijn?, luidt dan een vraag. De vraagstel ling is onjuist. Van ons wordt niet gevraagd, anti-Duits te zijn. Wat wij moeten zijn is bestrijders van de de- monieën zoals dezen zich toen ook over mensen stortten. Misschien is de een ontvankelijker dan de ander, maar wie gaat geheel vrijuit? Wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle. Toch is er voor allen mogelijkheid tot ontkomen. Twintig jaren geleden viel ons op nieuw de vrijheid ten deel. Welk een offers had haar bevechting niet ge kost. Vandaag nog is er leed en wee moed in talrijke gezinnen. Het ls ook daarom goed, dat aan het feest van de bevrijding, zoals wij dat mor gen vieren gaan, de bezinning van het gedenken voorafgaat. Gedenken is echter ook een schou wen in diepten als toen waren open gegaan. Wie daartoe bereid is, die ervaart de bevrijding des te meer als een genade genade die hem tege lijk weerbaar doet zijn en sterk. En die vraagt: Wat zal ik, met Gods gunsten overlaan, die trouwe Heer voor zijn gena vergelden? Herdenking van gevallenen in Ridderzaal DEN HAAG Meer dan 700 Ne derlanders, onder wie opvallend veel jeugdige personen, namen vanmiddag in de Ridderzaal deel aan dc plech tige nationale bijeenkomst, die de voorzitters van het comité Nationale Herdenking en van het comité Natio nale herdenking militaire gevallenen organiseerden. De bijeenkomst werd bijgewoond door koningin Juliana en prins Bernhard. Medewerking aan de herdenking ver leenden het Nationaal jeugdorkest het Christelijk Haags knapenkoor, het Ko ninklijk mannenkoor Die Haghe San- ghers, de Koninklijke militaire kapel, enige solisten en de acteurs Jules Roy- aards en Jules Croiset. Minister van staat, dr. W. Drees, hield een herden kingsrede. Privé-piloten in Amerika vliegen onder invloed WASHINGTON Eén derde deel van de ongelukken met particuliere vliegtui gen in de Verenigde Staten wordt ver oorzaakt door dronken piloten. Dit onthulde gisteren het vroegere hoofd van het Amerikaanse bureau voor de luchtvaart. Halaby, voor een commis- uit het Congres. uitsluitend nieuwe wagens 'per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden. Tel. 40447-34594 BREDA Voor de rechtbank heeft gisteren de 56-jarige huisarts P. van L. uit Ulvenhout terecht staan. Hij werd beschuldigd van valsheid in geschrifte (het uitschrij ven van valse recepten voor verdo vende middelen) en overtreding van de opiumwet, door het laten aan- PTT verstrekt in de loop van 1966: DEN HAAG De PTT materiaal en de introductie heeft besloten in de loop van nieuwe constructies, van 1966 een begin te ma- Met de ontwikkeling van dit ken met de verstrekking nieuwe toestel, het zogenaamde van een nieuw type enkel- JyPe z1*..65' w°rdl zowel naar - kwaliteitsverbetering als stam- voudig telefoontoestel. daardisatie gestreefd. De kwa- Dit besluit houdt verband liteitsverbeteiing, die op een met dc technologische ont- aantal onderdelen betrek- ren, welke onder andere verkleinen Daartoe zijn onder heeft geleid tot een ruimer "^Vïef0"gcb-rac-ht gebruik van thermoplastisch mechanisme greep *«7/(i H Als gevolg van de standaar- de nieuwe microtelefoon slechts het haak- disatie kan het onderdelenas- 350 gram tegen 550 gram bij sortiment worden beperkt. het oude type. Het toestel is lichtgrijs met Het toestel heeft i uitzondering van enkele de- waardoor men het tailonderdelen. zoals de bodem- hand kan opnemen en verplaat- plaat, de microtelefoonroosters. sen. Dit is in het bijzonder van de cijferplaat van de kies- belang bij toestellen die aan- schyf en de aardtoets. die in gesloten zijn op contactdozen, ivoor-wit uitgevoerd zijn. De vingerschijf is doorzichtig. Met behulp van een radertje Dank zij het gebruik van j thermoplastisch materiaal, Ls het toestel wordt de abon- nieuwe apparaat aanzienlijk n€e 'n slaat gesteld zelf de lichter in gewicht dan de thans geluidssterkte van de bel te re- «angbare modeUen.^Zo weegt geien. De twee uiterste stan den zijn: luid bellen en zacht O bieden van deze recepten bij apothe ken in Breda. Dc officier eiste zes maanden, waar van vier voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar en opne ming in een psychiatrische iurichting. De vraag of de arts zijn beroep mag uitoefenen wilde de officier overlaten aan de medische tuchtraad, waarvoor Van L. nog moet verschijnen. In september en oktober van het vorig jaar had dc arts recepten uitgeschreven op naam van patiënten die op dat mo ment net onder behandeling waren en die de verdovende middelen dan ook niet kregen, want de dokter liet ze zeil ophalen. Uit een onderzoek van de rijks, recherche is niet gebleken, dat de arts n verdovende middelen verslaafd was Toedracht De arts verklaarde zelf voor de rechtbank: „Als ik mijn patiënten be zocht gaf ik ze direct de nodige ge neesmiddelen, die ik bij mij had in de auto- Ik schreef een recept uiit en liet dan de patiënt de medicijnen ophalen en later bij mij thuisbrengen. Op die manier vulde ik dan mijn apotheek weer aan". De president van de rechtbank, mr. A. Stemfoort, vond dit een ongebruikelijke en onjuiste methode en daarmee was dc verdachte het wel eens. Hij zei, dat hij in een dwangpositie terecht was gekomen. Hij werkte enorm hard, maar hield geen administratie bij, kreeg schulden cn werd failliet verklaard. Enkele getuigen kwamen bevestigen, dat zij niet behandeld waren op de tijd stippen dat de recepten op hun naam waren uitgeschreven. Het aanvullen van de voorraad medicijnen op deze wijze noemde de officier valsheid in geschrifte, waaruit nadeel was ontstaan. De ver dachte had enorm veel verdovende mid delen in zijn bezit gekregen. De 43-jarige G. C. M van Iersel uit Tilburg, leraar aan de Hogere Textiel school aldaar, is met zijn das tussen draaiende delen van 'n lextielmachinc geraakt cn door verstikking om het le ven gekomen. Twee leerlingen, die niets van het ongeluk hadden gemerkt, von den hem. Hij was toen reeds overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1