Nieuwe Leidse Courant Wapenstilstand in Dom. Republiek m Wilson: 90 procent van staal naasten Uitbundige viering van Koninginnedag In afwachting van bemiddelaars 'tHoogeHuys In centrum hoofdstad wordt nog gevochten Eén zieke kan voorstel torpederen Heel gezin en buurmeisje bij botsing gewond Commentaren !S$ N.V. Overeenstemming in overleg KLM-vliegers Nog nooit zo nat in april Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigb is gheblevei mijn hert in teghenspoetl' Zat er Jap 1 inei 1965, 46ete jaargang Zonnig De Bilt verwaocht tot hedenavond: Over het algemeen zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, in de middag langs de kust matige wind tussen noord en oost. Dezelfde middag- temparaturen als gisteren of iets hogere. V.J f 3,35, p.kw. 10.05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Spike Jones overleden LOS ANGELES. Spike Jones, leider van het orkest, dat bekend werd om de komische geluidseffecten die het produ ceerde, is vandaag in zijn woning in Los Angeles overleden. Spike Jones Is 53 jaar geworden. SANTO DOMINGO In de Dominicaanse Republiek is gisteravond over eenstemming bereikt over een wapenstilstand, in afwachting van de komst van een bemiddelingscommissie van de organisatie van Amerikaanse sta ten ("OAS). Er wordt echter nog gevochten in het centrum van de hoofd stad. Wellicht komt dat omdat de rebel lenleiders het nieuws nog niet aan al hun aanhangers hadden kunnen doorgeven. Mogelijk zijn er ook ele menten, die zich niet aan de over eenkomst wensen te storen. Zoals bekend hebben communistische agi tators een belangrijke rol gespeeld' in de opstandige beweging van de Plannen nu bekendgemaakt LONDEN Premier Wilson heeft het parlement gisteren een witboek aangeboden, waarin het plan van de Britse regering is vervat om veer tien enorme staalmaatschappijen in het land te nationaliseren. Samen controleren deze maatschappijen 90 procent van de Britse staalproduktie, terwijl er 70 procent van de indus trie-arbeiders werkt. Het witboek Brood voor het hart MORGEN is het de grote dag van „Brood voor het hart". Morgen zal in niet minder dan tweeduizend kerken in ons va derland aan elke kerkganger worden gevraagd: „Wat doet u voor de vei*breiding van het Evangelie in Afrika, Azië en Latijns Amerika?" Uit de artikelen van oïize kerkredacteur Jan J. van Ca- pelleveen is wel gebleken hoe groot de behoefte is aan goede christelijke boeken, brochures, tijdschriften en nieuwsbladen. Vandaag schrijft hij op pagina twee van ons blad over zijn be zoek aan het lectuurcentrum in Kameroen, dat dank zij een subsidie uit de vorige actie kon worden gebouwd. zal donderdag in het Lagerhuis wor den besproken. Aangenomen wordt, dat het voorstel daar wordt goedge keurd, al zal het dan met een zeer kleine meerderheid zijn. De regering heeft op het ogenblik een meerderheid van slechts vier stemmen. Maar twee van Wilsons medeleden, Wyatt Donnely, hebben al te kennen gegeven tegen de nationalisaf.ie te zijn. Als zij zich van stemming onthouden zal de meerderheid dus gedaald zijn tot twee. Als zij tegenstemmen, zal de speaker van het Huis de beslissende stem moeten uit brengen. Deze verhouding betekent, dat een ziek Labourlid, dat vrijdag (wanneer de stemming wordt verwacht) niet aan wezig Is, de nederlaag van de regering kan bewerkstelligen. Dit houdt echter niet automatisch in, dat de regering zal vallen omdat aan het witboek de trouwenskwestie niet verbonden is Staatsobligaties Dc betaling van de blijkt uit het witboek, geschieden in de vorm van staatsobligaties. De daadw kelijke datum van nationalisatie zal weken na Koninklijke goedkeuring zijn of een vroegere, door de minister vast te stellen, datum. Het beheer van de 14 ondernemingen, die elk meer dan 475.000 ton ruwstaal per Jaar produceren, zal in handen worden gelegd van de Natio nal Steel Corporation, een soort holding maatschappij. Het bestuur van deze maatschappij zal bestaan uit de door de Briptse minister van energie aan te wij zen leden. Volgens de Britse regering zal de nationalisatie geen beperking van de invoer van staalprodukten met zich brengen. De staalverbruikers zullen vrij blijven in de keuze van hun leveranciers. Ongeveer 210 kleine staalondernemingen in Groot-Brittannië zullen in particulie re handen blijven. Wij herdenken T7ANDAAG wordt, in ons ▼Zondagsblad, aan de vreem de tijd rondom de bevrijding uitvoerig aandacht besteed. Uit de overstelpende veelheid van onderwerpen en indrukken hebben wij een keuze moeten doen. Op hen, die de oorlog en de bevrijding hebben meege maakt, stormen in deze dagen de herinneringen af. En de jon geren onder ons zullen, als zij het alles lezen, bedenken, dat zij van de vaan van de geeste lijke vrijheid, waarvoor een vorige generatie het leven veil had, zullen moeten overnemen. De grootste Onder de 14 ondernemingen bevin den zich, gelet op hun produktie van ruw staal, de grootste en op twee na grootste staalonderneming in Groot- Brittannië: United Steel en Steel Com pany of Wales. De op een na grootste Britse staalfabriek. Richard Thomas and Baldwins, is reeds in handen van de Staat. Deze laatste maatschappij werd in 1953 bij de denationalisatie van de staalindustrie, die na de oorlog reeds eenmaal door Labour werd ge nationaliseerd. door. de conservatieven uitgezonderd. De 14 ondernemingen zullen thans zo danig worden samengebundeld in de Na tional Steel Comoration. dat een e tueel volgende conservatieve regering het denationalisaliCDroces niet zal kun nen herhalen. De NSC zal nagenoeg de zelfde opzet krijgen als de andere indus trieën. die reeds genationaliseerd zijn, zoals de kolenmijnbouwindustrie. Verrassing De grootste verrassing van het rege ringsplan vormde het schadeloosstellings aanbod aan de aandeelhouders: het to taal bedrag ligt 120 miljoen Sterling ho ger dan de totaalwaarde van de aande len toen de beurs 24 uur voor de be. kendmaking van het witboek sloot. De schadeloosstelling is in sommige geval, len ongeveer 50 procent groter dan de marktwaarde van de aandelen bij het slot van de officiële beurshandel gisteren. Nog tijdens de nabeurshandel stegen de koersen van staalaandelen gis teren met bijna een pond Sterling per stuk. afgelopen week. Het bestand kwam tot stand op initiatief van de pause lijke nuntius in Santo Domingo, die handelde op verzoek van de OAS. Van Amerikaanse zijde weigerde men te zeggen, welke partij ten slotte de wet tige regering van de Dominicaanse repu bliek zal worden. De Verenigde Staten beschouwen nog steeds de militaire junta als het enige geoi-ganiseerde gezag in het land. Hun troepen werken de laatste dagen heel nauw samen met de strijd krachten. die trouw zijn gebleven aan de junta. Getracht is, een internationale zone van 30 km2 in te stellen met een vrije uitweg naar zee. In deze zone zou den de ambassades van de Ver. Staten en Engeland moeten liggen. Bij de po ging. dit gebied van rebellen te zuiveren, zijn twee Amerikaanse mariniers om het leven gekomen. Zes anderen werden door sluipschutters gewond. Gewroet In Washington verklaarde president Johnson, dat de vrede en democratie in de Dominicaanse republiek wor den bedreigd door het gewroet van buitenstaanders. De OAS gaat nu pro beren, zekerheid te krijgen dat de constitutionele procedure un het land wordt hersteld en dat vrije verkiezin gen gehouden kunnen wooden. Verlies van tijd kan betekenen, dat het te laat is om de vrijheid te behouden, die van het grootste belang is voor de democratie. Een vertraging of het falen om maatregelen te nemen kan een mislukkig betekenen van de po gingen. tot een vreedzame regeling te komen", aldus Johnson, wiens minis ter van buitenlandse zaken. Rusk, zijn reis naar Europa heeft uitgesteld. Evacuatie Al bijna 3000 buitenlanders zijn geëva cueerd. voornamelijk naar 't dichtbij ge legen Portorico. Behalve Amerikanen bevinden zich ook Nederlanders, Fransen, Spanjaarden, Portugezen en andere bui tenlanders in de Dominicaanse republiek. Terwijl de huis-aan-huis gevechten in Santo Domingo in volle hevigheid voortgingen, legden de Amerikaanse mariniers een gordel om een gebied van 30 km2. waar zich de meeste bui tenlanders bevonden. In heel Nederland en overzee Paleis Soestdiik trok enorme belangstelling DEN HAAG Nederland heeft uitbundig Koninginnedag gevierd. Honderdduizenden zijn, ook al door het zonnige lentewer, op deb een ge- het zonnige lenteweer, op de been ge weest. In alle delen van het land. feestviering dan in en rond paleis I Soestdijk, ook elders heeft men de vex-jaardag van onze vorstin vrolijk gevierd. in .miLaieraam werd een grool mili tair aeuie gouuuuen: vier compagnieën ztiusapex en arumoana, auizenatui ocnappen van ae tvonniKiijKe een aiuenng van ae xvonniKiijKe biuaen- ien scmetv ereniging en een gemoton- leenaussee uoKKen s mxuuags op net museumplein langs ae garmzoenscom- net Plein l9(tuïaio iVluzikaai feest Taptoe was er 's avonas ook ln Rotter dam: van de marinierskapel o.l.v. kapi tein-directeur J. P. Lars op de Park kade, welk muzikaal feest werd gevolgd door een indrukwekkend vuurwerk. Rond paleis Soestdijk is net tot laat in de avond druk gebleven. Ook na het defiilé in die ochtenduren bleven dui zenden voor de hekken staan. Het aan tal deelnemers aan het défilé werd ge schat op 30.000, meer dan ooit te vo ren. Degenen, die per auto kwamen, moesten hun wagen? op een afstand van 5 km van het paleis parkeren. Het voltallige Baarnse politiekorps plus nog 25 man van de reservepolitie en 30 man rijkspolitie zorgden er met be hulp van zes mobilofoontafels voor. dat het verkeer in goede banen werd geleid. Stagnaties deden zich niet voor, maar wél vormden zich 5 km lange fi les. Overzee Ook op de Nederlandse Antillen en in Suriname is Koninginnedag gevierd. Op de Antillen hield gouverneur Debrot in Fort Amsterdam een receptie en duizen den schoolkinderen kwamen een aubade brengen voor het gouvernementshuis. Ook was er een militaire parade, voorts overal oranjebals, volksspelen en andere festiviteiten. In Paramaribo hield gouverneur De Vries het „openbaar gehoor" nadat het bij het fort Zeelandia opgestelde batterij kanonnen en een eresaluut had gebracht, 's Avonds was er een door duizenden bij gewoonde taptoe, verzorgd door de mili taire kapel en dc Surinaamse polilieka- Een Dominicaans soldaat loopt langs een groep buitenlandse bur gers. die op het terrein van het Ambajador hotel staat te u-achten op dc evacuatie door personeel van de Amerikaanse marine. De burgers werden onder het vuur van de rebellen door middel van helikopters in veiligheid gebracht. Zoon had geen rijbeuijs MAASTRICHT Het uit vyf personen bestaande gezin A. H. J. K. uit Maas tricht en een tweejarig buurmeisje zijn gisteravond met min of meer ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgeno men na betrokken te zijn geweest bij een auto-ongeluk. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder de negentienjarige zoon. die niet in het bezit was van een rijbewijs, geen voorrang verleende aan een tegemoetko mende vrachtauto Trapezewerker Drobrowski ernstig gewond (Van onze Delftse redactie) DELFT De 26-jarige Roemeen se trapezewerker Nicky Dobrowski. die donderdag in circus Boltini bij een val enkele rugwervels kneusde, is gisteravond ernstig gewond in het vangnet terecht gekomen. Injecties om de twee uur na zijn eerste val (tengevolge van een te slap net), verhinderden hem niet om gisteren weer op te treden. Tijdens een drie dubbele passage, het topnummer van de Saltas Groupe, stortte Do browski naar beneden. Hij weigerde opname in het Gasthuis, waar hij de avond tevoren ook niet wilde blij ven en zich verzette tegen het ne men van röntgenfoto's. Als reden voor zijn onverantwoorde optreden zei hij ons: „Het publiek heeft er toch voor betaald". Na het herstel van het vrouwelijke lid van de groep van de gevolgen van een ernstige val is dit het tweede ongeluk dat de Salta's treft. Tilamis vraagt Voortzetting aow na emigratie DEN HAAG Drs. A. D. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer voor de CHU. heeft de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, schriftelijk gevraagd of het mogelijk is, de a.o.w.-uitkering te blijven toekennen, ook als degene die de uitkering ontvangt, emigreert naar een land, waarheen tevoren zijn of haar kin deren zijn geëmigreerd. Over Dom. republiek Rusland wil spoedzitting Veiligheidsraad LONDEN Het officiële Sowjetpers- bureau Tass heeft vandaag gemeld, dat Rusland heeft gevraagd om een spoed zitting van de Veiligheidsraad om de toestand in de Dominicaanse republiek te bespreken. "TEN week van gedenken wacht ons. Gedenken van de ons herschon- ken vrijheid. En daaraan voorafgaand gedenken van wat de vrijheid heeft gekost. Gedenken Is meer dan alleen terug denken. Gedenken is teruglcven naar het verleden en zo terugkeren naar het heden. Wie gedenkt ziet ook het heden anders, ziet het verleden inge dragen in het heden. Niet voor niets wordt ons in de bijbel het gedenken voorgehouden, opgedragen, als een plicht. De kijk op het heden, het zicht op de toekomst zij winnen erbij. Er valt in de komende dagen veel te gedenken. Te gedenken de her geven vrijheid. De bevrijding uit de verbijstering. Het opnieuw leefbaar worden van het leven. Dat was een geschenk, een gave die tegelijk een opgave werd. Gedenken heeft altijd iets in zich van schroom en van schaamte. Om de rijkdom die ge schonken werd. Om dc altijd onvol doende mate waarin deze werd be leefd. Er Is nu voor de mens een bevrij ding die alle andere bevrijding te boven gaat, ja zonder welke zich geen andere bevrijding wezenlijk denken laat. Ook deze nieuwe week vangen we met een zondag aan laat ons ook dat dan gezegd zijn. fN VELE kerken zal morgen een ga- ve worden gevraagd voor de actie die onder ons bekendheid heeft ge kregen als Brood voor het Hart. Daartoe In de gelegenheid gesteld, heeft onze krant in een reeks repor tages een indruk mogen geven waar om het gaat. Het gaat erom. dat aan miljoenen ook door lectuur het evangelie ge bracht kan worden. Wij leven ln een tijd waarin de mogelijkheden om de medemens te bereiken talrijker zijn en doeltreffender dan voorheen. Maar ook wordt van ons gevraagd al naar de mate van de mogelijkheden die ons zijn geschonken. En dan kun nen we alleen maar dankbaar zijn om de kansen die er zijn. Kansen waarvan het welslagen óók afhangt van onze bereidheid tot mee doen. van om het zware woord te gebruiken onze bereidheid tot het brengen van een offer dat die naam werkelijk verdient. Voor velen zal dat dan morgen het geval kunnen zijn; maar gelukkig is niemand aan een dag gebonden. Dc pers is mét radio en televisie in onze dagen een macht; zij kan ook een kracht zijn. Aan ons allen om dat mede waar te maken. Dc 470 ton grote Groninger kustvaar der Prins Bernhard is gisteren 1.5 zee mijl ten zuidwesten van het Oostzee- eiland Oeland aan de grond gelopen. Het schip was met een lading bevro ren vis onderweg naar Finland. VOLAUTOMATISCHE IHHIifcffililllüüfijlH DEN HAAG In de maanden maart en april is onder leiding van de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State, intensief overleg gepleegd tussen de directie van de KLM en de verenigin gen van vliegend personeel. Dit over leg heeft thans tot volledige overeen stemming geleid. Onlangs heeft de on dertekening plaats gehad van de tot stand gekomen overeenkomsten tussen de KLM en de verenigingen van boord- Bevr ijd ingslol ly,$ met Duits tintje DELFT Lolly's met een Duitse tekst op de verpakking, die be stemd waren om dc bevrijdingsdag onder leerlingen van Delftse la gere scholen te worden uitgedeeld, zullen worden teruggestuurd. De leerlingen zoude een zakje ont vangen met een rol pepermunt, een rol drop en een loly. Nadat dc loly's waren afgeleverd en al de lolly's waren afgeleverd en al gedeeltelijk bij de scholen waren bezorgd, ontdekte men dat op de papiertjes onder andere ,.mit far- bestoff' en „fünf pfenning" stond. Er komen nu andere lolly's, niet van Duitse herkomst, althans zon der Duitse tekst. DE BILT. April was ditmaal een bijzonder natte en sombere maand vooral til het oosten van het land. In Maastricht is zelfs een record gebroken nog nooit was daar sedert het begin van de metingen van de neerslag in 1853 een zo natte april voorgekomen. In De Bilt was de afgelopen maand de op een na natste april van de laatste 115 jaar. Het aantal uren zon was niet groot, maar ook in de voorgaande zes jaren is het weer in april over het algemeen aan de sombere kant geweest. De afge lopen maand was De Bilt de op één na somberste april van de laatste 25 jaar Het was de koudste april sedert 1958. werktuigkundigen, van pursers en hof meesters en van stewardessen. Gisteravond zijn in Den Haag ook de met de vereniging van KLM-vliegers ge troffen overeenkomsten officieel onder tekend. De bereikte overeenstemming heeft onder meer betrekking op de werk en rusttijdenregeling, de bemanningssa menstelling en een salarisverhoging van 5 procent ingaande 1 januari 1965. Over de gehele structuur van het georgani seerd overleg zad nog onder leiding van de heer Ruppert een bijeenkomst worden gehouden, waartoe zowel de vier vereni gingen van vliegend personeel, als de drie bonden van luchtvaartpersoneel zul len worden uitgenodigd. Verjaardag Koningin in New York gevierd NEW YORK Ter gelegenheid vin de verjaardag van koningin Juliana zijn gis teren in New York ongeveer honderdvijf tig vooraanstaande Nederlanders, die in de Ver. Staten wonen of werken, dc gast geweest van consul-generaal J. Welsing en diens echtgenote. De heer Welsing reikte koninklijke onderscheidingen uit aan de secretaris van het comité Neder landse muziek te New York, Max Tak en kanselier H. van der Schalke. Soekarno praat niet met Abdoel Rachman DJAKARTA President Soekarno heeft op een 1 mei-bijeenkomst ln dc sporthal verklaard dat hij niet naar Tokio gaat om met premier Toenkoc Ab doel Rachman van Maleisië over vrede te praten. Hij begon met te zingen: „Wie zegt. dat ik naar Tokio wil gaan Ik ben gelukkiger bij mijn volk" op de wijs van een populair liedje. De menigte klapte in de handen, juichte en song mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1