f Leids oorlogsdagboek J.H. Kasten (9) Honderd Leidenaars danken hun leven mede aan 'n warme kachel Koninginnedag- in Leiden ?Medio '42: Duitsers vorderen ?n: waakhonden en goede fietsen Officieren 11a melden in Breda direct krijgsgevangen gemaakt JS Mevr. Tolenaar herinnert zieh hongerwinter met warmte Groep van 15 vrijwillig(st)ers |gy BRÉS m 1 11^ richtte ziekenhuis in voor I u <1 n koude, ondervoede zuigelingen JL 4M& BB1 et jrstopt. Ze Explo De illegaliteit verspreidde tij dens de oorlog onder andere deze foto van koningin Wilhel- /0I mina, prinses Juliana en haar b< dochtertje Beatrix en Irene. isje De heer Kasten heeft de foto goed bewaard. (Exclusieve publicatie Nieuwe Leidse Courant) mei 1942 Willem moet naar huprcda, waar alle officieren, cadct- 'si^cn en adelborsten zich moeten handden in de Chassc-kazernc. In kranten staan de tyden voor n sllc terugreis aangegeven. Laat in avond doen allerlei geruchten s^e ronde. Willem komt niet te- 3befcUg. wij wachten tot midder- 'mepacht. .*aJö mei Vroeg In de morgen al bekend, dat alle officio ufen zyn vastgehouden. Zij wor- len overgebracht naar een kamp n Duitsland. Half negen brengt Alle post een gestencilde brief, on- ^Jlcrtckcnd door Willem. Hierin wordt de reden van de interne- 'tffpng meegedeeld. Militaire klc- toiletbenodigdheden 25 kg) moeten voor Breda worden Ingele- g,hoogstel hjo mei ii 1 (18 mei Rokerskaarten geldig. De wordt gedistribueerd. Gelukkig ad. ter een pijpje. Israg jUnj jn de afgelopen nacht van 1 v°ti tot twee uur veel vliegtuigen over. >erio(t is nu al de derde nacht dat er zo Jozfeselijk veel wordt gevlogen. Nie tend kan slapen. Hevig afweervuur. ft lij horen dat Keulen gebombardeerd Deleó ,oti9 juni Willem heeft bericht ge- dat hij te Neurenberg in krijgs- Vjvangenschap zit. Naar Den Haag ge- rHejjest om een pakket voor hem bij het hisnfade Kruis te brengea NNI?5 ^un'- Hedenavond twee zware lminslagen dicht in de buurt, rich- chrP Katwijk. Ben uit bed gegaan jt was elf uur. Ik zag een grote brand ou- :ec Waakhonden 28 juni Moet met onze hond J naar de veemarkt op last van de Ortskommandant. Kon direct weer terug, want ze moesten grote hon den hebben (waakhonden). Dus met onze Kobus weer naar huls. 26 juli Afgelopen nacht wet ^r veel vliegtuigen over. Omstreeks uur bominslagen in de omge- Alles dreunt en rinkelt. Zwaar eervuur. Rijwielen worden gevor- door de Duitsers. Het hele huis boven naar beneden doorzocht ilosie 15 augustus Vannacht een harde slag en veel geraas. De lucht was roodgekleurd. Vanmorgen bleek dat het persgasstation aan de Hoge Rijndijk in de lucht is gevlogen. Veel huizen in de omtrek bescha digd. De krant meldde vanavond de fusillering van vijf Nederlan ders. als waarschuwing tegen ver dere sabotagedaden. 31 augustus Er komen 's nacht: nog steeds veel vliegtuigen over. Twet maal bominslag in de omgeving. Het is vandaag Koninginnedag- Oranje bloemen bij het portret van de Ko ningin gezet. 2 oktober Tot heden weinig bij zonders. De avonden zijn regenachtig. Het is de vooravond van 3 oktober. Geen drukte in Leiden, want de ge bruikelijke taptoe is verboden. Om negen uur echter een aantal bommen werpers met zwaar gedreun over Lei den in oostwaartse richting. Toch tap toe voor 3 oktober. Indrukwekkend 3 oktober Dienst in de Pieters kerk met dr. G. J. Streeder als voor ganger. De kerk is weer stampvol. Als vorig jaar. weer een indrukwekkend samenzijn. Een prachtige herfstdag, maar er is natuurlijk geen feest. Geen paling of fruit te krijgen. Toch huts pot met klapstuk gegeten, al ontbrak de traditionele haring. Wegens kolen- gebrek hebben wij de haard in de huiskam'er verwisseld voor een kleine Californië. 24 november Gisteren 40 jaar getrouwd. Veel aanloop. Vanavond om vijf uur hoorden wij hier een harde slag. Denkelijk het springen van een mijn. Vliegtuigen hoor je de laatste dagen niet. Het zal de stilte voor de storm zijn. 30 november De Californière brandt goed. De haarden staan op stal. het vernuftig gemaskeerde por tret van koningin Wilhelmtna. Het berust (voor zover wij kun nen nagaan) op de traagheid van het oog. Men moest er enige mi nuten ingespannen naar kijken en dan plotseling het oog af wenden en in een lichtbron tu ren. Dan zap men wie ver trouwd was met de trekken van de koningin haar portret dui delijk. Dc Duitsers verspreidden het bericht, dat dit brandplaatjes waren. Als men de uitgeworpen geallieerde vliegtuigen) plaat jes beetpakte., zou men brand wonden oplopen door fosfor Ook dit heeft de heer Kasten be. pet De polyester polka ialop-kolder van Centrum Wij moeten erg zuinig zijn met brand stof. Wij hebben 8 hl. antraciet, maar wij moeten er tot maart mee doen. Gelukkig nog een partijtje hout van prof. Oort gekregen en nog wat van een boom uit de laan. 1 december Vanmorgen, toen ik naar het Roode Kruis was, kregen in Leiden bezoek van vliegtuigen. Er waren er vier in zwaar gevecht gewik keld. denkelijk twee Engelse en twee Duitse. Er werd zwaar geschoten. De projectielen werden op verscheidene plaatsen gevonden. Op de Sterrewacht had iedereen het schouwspel gezien. Bus te water 5 december Sinterklaasavond, maar geen oude viering. Om zes uur vanavond reed de autobus Lei denZoetermeer in het Rapen burg bij de Nonnensteeg. De 19 passagiers zijn gelukkig allen ge red. De bus lag op zijn kant in het water. De ruiten alle ingetrapt. Dc achterdeur lag gelukkig boven de waterlijn. 7 december Horen dat de Phi lipsfabrieken in Eindhoven gisteren zijn gebombardeerd 8 december Verzending pakketten tot 5 januari stopgezet. „Er gaan te veel naar onze officieren" 20 december De hele maand tig geweest, maar vanavond echter weer een massa vliegtuigen over. Uur lang geronk van zware Bommenwer pers. Weinig afweervuur. Heldere maneschijn. 31 december Naar de Pieterskerk geweest. Voorganger was ds. D. Kuil man. Volle kerk. Een mooie preek. 1 januari 1943 Alles wel hier. 27 januari Willem en Jetty ge trouwd (met de handschoen). Een grote dag voor ons. 's Avonds trekken meer dan een uur lang zware machi nes over. 3 februari Gisteravond viel er een bom in de omgeving. Volgens de kran. ten zijn er grote dingen op komst. Stalingrad is gevallen. Afwachten 8 februari De kranten melden de dood van generaal Seyffart, comman dant van het NSB-legioen (doodge schoten) (Wordt voortgezet) Open-Denrdiemt LEIDEN Zondagavond om 7 uur wordt in de Pieterskerk een Open-Deur- dienst gehouden o.l.v. dr. P. L. Schoon- heim. Het onderwerp is: ..Alsof het van daag gebeurde"- Voor de samenzang wordt een liederentolad uitgereikt. De plaatsen in de kerk zijn vrij. Er worden tijdens de dienst en bij de uitgang col lectes gehouden. De Duitsers wisten wel af van hel als kinderhospitaal ingerichte Katholiek Militair Tehuis aan de Oude Singel. Er was voedsel, er waren medicijnen, instrumenten, er was linnengoed. Er was ook een staf van ongeveer 25 mensen, die zich geheel belangeloos inzet ten om ondervoede babies te red den. Maar nooit hebben de Duit sers zich ermee ingelaten. Omdat het een goed doel betrof waar schijnlijk. Zoals deze oude oor logsfoto duidelijk laat zien, was het inderdaad een ziekenhuis dank zij onvermoeibaar werken in een daarop niet zo uitgezochte omgeving. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN „Huisarts Jan van Leeuwen van de Hoge Rijndijk (nu nar- cotiscur in Haarlem) vertelde mij in de hongerwinter eens over zuige lingen van patiënten, die door gebrek aan warmte geen normale tem peratuur konden krijgen. De moeders kregen melkpoeder verstrekt, maar zij konden dat niet aanmaken met warm water. De kinderen kre gen geen warme kruiken: ze konden niet in warm water worden ge wassen. Veel mensen hadden niets te stoken. Die babies waren ab soluut ten dode opgeschreven, als er niet snel iets aan werd gedaan. De ziekenhuizen waren overvol en gebrek aan warmte was bovendien geen medische maar een sociale indicatie. Zodoende was er weinig hoop voor hen. Jan van Leeuwen vroeg mij toen of er niet een flinke kachel met brandstof te „organiseren"' viel. Die kachel kwam er. Met brandstof. Zoals op andere plaatsen in de stad gebeurde, werd in het Katholiek Militair Tehuis aan de Oude Singel-hoek Mare een zaal ingericht, moeders hun zuigelingen met hun flesjes konden warmen". LEIDEN Hier volgt het programma voor de viering van de Konin ginnedag. 7 uur: reveille door de stad; 8.15 uur: aubade Stadhuisplein; 9 uur: kinderfeest in bioscopen en Antonius-clubhuis; 9.30 uur: poppenkast in Den Burcht; 9.30 uur: optocht Burgemeesterswijk: 10 uur: kerkdienst Pieterskerk (voorg. ds. J. .4 Eekhof); 10 uur: kinderspelen terrein Zoeterwoudsesingel: 10 uur: gymnastiekdemonstratie op Stadhuisplein 10.30 uur: poppenkast in Den Burcht; 11 uur: kinderspelen Burgemeesterswijk: 11.30 uur: poppenkast in Den Burcht; 1.30 uur: start oranjewandeltochten Den Burcht 1.30 uur: kinderspelen Burgemeesterswijk, met poppentheater van Oom Wim: 2 uur: mars van Jong-K. en G. en show op verscheidene plaatsen in de stad; 2.30 uursportmiddag Kikkerpolder. 4 uur: concert Van der Werfpark door Werkmans Wilskracht; 4.30 uur: muzikale rondgang Nieuw-Leven 4.45 uur: wandelaarsdefilé bij stadhuis 7 uur: jeugdspelen Burgemeesterswijk 8.30 uur: muzikale demonstratie en taptoe op Pieterskerkplein door K. en G. i water konden wassen en waar zij Tot zover het relaas van oud-com pagniescommandant van de Birwne- Isndse Strijdkrachten, C. Zandbergen. Mevrouw A. L. H. Tolenaer-Roebroek, echtgenote van de internist aan de Rijnsburgerweg en moeder van negen gezonde kinderen, vertelt het verder. ..Boven het tehuis woonde zuster A. Tolenaar. een gediplomeerd verpleeg ster die na de oorlog mede het Wit- Gele kraamcentrum heeft opgericht in Leiden. Zij was door de ondergrondse aangetrokken om tegen vergoeding de leiding op zich te nemen van wat een compleet kinderziekenhuis zou wor den. Zij was mijn a.s. schoonzuster. Zij vroeg mij ik woonde zelf in Den Haag waar ik lerares was aan een huishoudschool of ik de Ha'bo-kin- dertjes wilde komen helpen. Er was dringend een diëtiste nodig. Toen ging ik. Het was denk ik februari '45. Scharminkeltjes CEMEENTE LEIDEN tegen -"d LEIDEN Dat Officiële publikaties mens zoveel onzin kan schrijven! En hoe.' Dimitn el m+enkel Frank kan blijkbaar veel kanten op en al kan men bedenkingen bben, het staat als een paal boven water, dat hij goed toneel schrijft. te ,,le dialoog is vlot en hij kent de werking, of het nu Blaffen tegen de is, of „Spinoza" of „De polyester polka", drie heel verschillende cht iTfikken, hij toont zich telkens een goed toneelschrijver. acitei' ijn t<Vat het laatste van genoemde drie recht*ken betreft, het is volkomen kol- aaP A die door Frenkel Frank zó be- terefdclci Gn bewerkt wordt, dat nie- discrifid er iets in of achter kan zoeken, van geeft het publiek alleen maar lach- diatcties. Wie daar bang voor is, doet i de Hemelsbreed opdracht krijgt een f«iekje te schrijven bij reclame voor yester. schrijveneer Treurniet, een soort detec- Vj8orf komt met een kijker uit de keu- ik 1{ bij Varenheid „liefdes loze lis- Enk' bespioneren. En omdait bijna profeereen in de strikken van Amar evenehvard raakt, wordt het allemaal te 'n >n I om waar te zijn. Omdat het een tehtig blijspel is, komen er natuur- geen dramatische brokken, maar kerei£r komt na soms vele buitelingen vroutfr netjes op de plaats, waar hij gehatrt De toneelgroep Centrum heeft er onder regie van Walter Kous een vlot te opvoering van gegeven voor leden van K. en O. Wim van den Heuvel speelde de rol van Varenheid met veel humor. Los, maar niet losgeslagen. De hele voorstelling heeft de regisseur goed binnen de perken weten te houden. Na Wim van den Heuvel willen we Henny Orri noemen als Zara, een meer of minder lichte juffrouw, maar die door haar spel en vooral het vlotte zeggen van de tekst geen aanstoot gaf Het is vooral om deze rol, dat we menen dat amateurs zich maar liever niet aan dit stuk moeten wagen. Ze missen nu eenmaal de techniek die deze rol eist. Zwakke plekken waren er niet Elke rol was goed tot heel goed bezet, zo dat het geen wonder was dat dc op- voerenden een ovationeel applaus kregen. A. C. Bouwman Sluitingsuur vergunnings- er lokaliteiten op 30 april 1965. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitings uur voor vergunnings- en verlofslokali teiten in de nacht van 30 april op 1 mei a.s. tot 1.00 uur en in de nacht van 5 op 6 mei a.s. eveneens tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mo gen gedurende bedoelde nachten tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. Sluiting gemeentelijke bureaus. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrij ven. behoudens het hierna vermelde, op vrijdag 30 april en woensdag 5 mei a.s. dc gehele dag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal op 30 april van 13.00 tot 17.00 uur geopend zijn. Voorts zal op zaterdag 1 mei a.s. bet bureau van de Burgelijke Stand geopend zijn van 9.00 tot 10.00 uur, uitsluitend voor het doen van aangifte van over lijden. Voorlichting van Leids Onderling Ziekenfonds LEIDEN Het Leids Onderling Zie kenfonds heeft giteren en dinsdag in Den Burcht dc jaarlijkse twee voor- lichtings- en filmavonden gehouden. De heren H. J. Anbeck en J- de Vries bestuurder en secretaris van dc cen trale bond. hielden inleidingen ovei ..Wat staat er nu weer op stapel". Alvorens een uiteenzetting te gever van de ziekeniondsvoorzieningen die thans op stapel staan, bespraken zij de van kracht zijnde regelingen. Men maakt thans nog een onderscheid tus sen de verplichte verzekering (loon dienst). de. vrijwillige (zelfstandigen en ambtenaren) en de bejaardenver - zekering. Ongeveer 70 pet van de be volking valt onder dc ziekenfondsver zekering. de overige 30 pet moet alle risico's zelf dragen of op eigen initia tief ergens onderbrengen. De regering heeft thans een nieuwe ..volksverzekering" (op de manier zo als AOW en AWW zijn geregeld) ïr voorbereiding voor zware geneeskun dige risico's. Hierin zullen onder meei vallen de kosten van verpleging in psychiatrische inrichtingen nadat het eerste jaar door een ziekenfonds is be taald1), in verpleegtehuizen, in tehui zen voor lichamelijk gehandicapten, enz. Verwacht wordt, dat een desbe treffend wetsontwerp nog dit jaar wordt ingediend. Na drie voorfilmpjes konden de aanwezigen genieten van de kleuren film „Salem Alei'kum", geprojecteerd door Gerard Bogaard. H1LLEGOM Hedenavond houdt de K.V.OB de jaarvergadering m Tres long. aanvang 8 uur. De behandeling van de beschrijvingsbrief is het voornaamste agendapunt Wij kregen soms doodgriezelige kinderen binnen. Scharminkeltjes, zo geworden door kou en honger. Die konden na een bad en een warme fles niet naar huis. Dc kin derarts A. Kuyper uit Oegstgeest nam ze onder zijn hoede. Gewel- Mevrouw Tolenaar, die dank zij haar moeizaam geworstel met een moeilijke kachel eens „Roetmop" werd genoemd, nu gefotografeerd in de moderne keuken van haar eigen huis aan de Rijnsburgerweg, waar zij moedert over haar negen kinderen. (Foto N. v. d. Horst) Een aandoenlijke foto van „Voortorentje" en „Prinsesje", twee kinderen die in erbarmelijke toestand bij zuster Tolenaar wer den gebracht. De ouders konden de kinderen door de noodtoe stand geen voeding en warmte geven. Ook deze twee zijn er bovenop gekomen. Op de schoorsteen staat het speelgoed. Een duidelijke illustratie van het geïmproviseerde maar uitstekende ziekenhuisje. dig, wat hij voor die kinderen heeft gedaan. Ze moesten hier blij ven, zei hij. Aan Zandbergen en zijn mensen vroeg hij om kinderbedjes. We kregen een veertig. En dat, terwijl alles wat hout was al in de kachels was verdwe en. Er zijn er zelf bij getimmerd. Dokter Kuyper sohreef voor elk kind wij hadden er soms wel veer tig af meer in huis een apart diëet voor en medicijnen. Er was geweldig veel werk te doen. Behalve zuster Tolenaar werkte een groot aantal meisjes uit de stad hard mee. In ploegen en volgens een schema. Zij deden het. net als dokter Kuyper ik, voor niets. Voor een maaltijd, die via gaarkeuken en B.S bij ons terecht kwam. Mand brood Wat mij die tijd het meest heeft getroffen, was het feit dat er elke dag weer een mand met brood kwam van de B.S. Stel u voor. toen iedereen honger had: een mand met brood! En dan waren er de andere spullen. De BS lever de schitterend linnengoed. Dat „haalden" zij bij boeren, die het hadden geruild voor een beetje eten. Zij werden goed aangepakt. Sommige boeren de goede niet te na gesproken konden niet meer in huis komen vanwege de goederen die zij zich lieten geven voor eten. Door de strenge discipline van dok ter Kuyper moest er worden gewerkt als in een echt kinderziekenhuis, hoe wel het daar helemaal niet op was ingericht. Wij hadden dan ook onze handen vol met het waarborgen van de hygiëne van gebouw en instrumen ten. De meisjes werkten geweldig goed. r zij moesten 's avonds om acht uur binnen zijn. Zuster Toienaar en il woonden boven het gebouw, dus werk ten wij van zes uur 's morgens tot mid dernacht. Ik was in de keuken een stukje van de bibliotheek met een monster van een kachel gedetacheerd. Daar stelde ik de inhoud van de flesjes men en warmde ik het eten op voor ongeveer 15 mensen. Maar ik boende ook wel gangen en vloeren. Dokter Va-n Leeuwen noemde mij „Roetmop", omdat ik altijd met het slecht trekken de fornuis stond te worstelen- Het was nu ik erop terug zie een prachtige tijd. Samenwerking, doorzetten, geweldig hard en belange loos werken van die vrijwilligsters, de toewijding van verpleegsters en artsen. En wat het belangrijkste was de vreugde als de kinderen weer opknap- Prinsesje Wij hadden een jongetje van een jaar. dat tien pond woog. Wij noemden hem het „vuurtorentje" omdat hij rood haar had. En een „beeld" van een meisje, het „prin sesje". Die twee waren er heel erg aan toe. Maar wij hebben het ook Van de ruim honderd ten dode op geschreven babies die wij kregen, zijn er meen ik slechts vijf gestorven. Toen de bevrijding aanbrak, moesten wij het gebouw verlaten. Zuster Tolenaar (nu gepensioneerd in Rotterdam) en ik hebben met de laatste zeven pa tiëntjes in het E'.isabethziekenhuis de onderneming afgerond. Toen kwam er weer melk en warmte. Ons werk was niet meer nod'ig. Wij hadden een hon derd piepkleine Leidenaartjes mogen redden. Ik ken er nog verscheidene Behalve dat zij al haar krachten in die hongerwinter volledig aan het Habo-werk heeft gewijd, offerde mej. Roebroek begin '45 nog meer op voor de Leidse kinderen. Onvrij willig en onbewust. Tijdens het bom bardement op het Bezuidenhout- kwartier in Den Haag was zij in Lei den bezig. Haar familie kon nog een zantal persoonlijke bezittingen uit het huis redden, maar aan de uitzet van „Roetmop" werd niet gedacht. Het ouderlijk huis is volledig afge brand, omdat de Duitsers niet wil den blussen;hetwas geen militair terrein. Ondanks dit teleurstellende verlies van haar uitzet, trouwde mej. Roebroek in oktober '45 met dr. To lenaar, die zich op Dolle Dinsdag aU internist te Leiden had gevestigd. Een happy-end voor haar. NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 APRIL T9f3

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3