Nieuwe Leidlse Comraml WIE ZAL DAT BETALEN? UITGERUST Stichting van de Arbeid weer in de crisis Algemene vraag in Kamerdebat: Vooral financiering in 65 in het geding AUTO BIERMAN N.V. AUTOPARADE Bejaarde landbouwer zou Rus hebben gered H C A L E X Vrouw (23) overvallen - toestand kritiek Bemiddeling H. H. Wemmers mislukt Commentaren Mariniers V.S. geland in Dom, republiek Prinses Beatrix verkocht reet in cafés =4 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,78, rastigh is gheblevei «rt in teghanspoet!' Donderdag 29 april 1965. 46ste jaargang Opklaringen De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige noord oostelijke wind. Iets hogere middagtem- peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uurj. f 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van onze parlemcnlsredactie) DEN HAAG Hoe denkt liet kabinet-Cals de verhoging van de rijks- jitgavcn, die het in de regeringsverklaring heeft aangekondigd, te finan- peren? Waar haalt het de benodigde extra middelen vandaan? Deze vraag I gisteren, tijdens de eerste ronde van het Tweede-Kamerdebat over de tgcringsvcrklaring. door vrijwel alle fractieleiders gesteld. Men was iooral nieuwsgierig naar de wijze waarop de regering in 1965 de uitgaven- lijging zal opvangen. Over wat er in 196G in dit opzicht moet gebeuren, II straks dp eerste Miljoenennota van minister Vondeling wel opheldex-ing trschaffen, zo veronderstelde men. |De eerste ontmoeting tussen de jamer en het nieuwe kabinet heeft jsteren geen spectaculair karakter >had, al was het debat vaak beiend, niet in de laatste plaats door ft debuut van de nieuwe fractie- bders Nederhorst (PvdA) en Rool- hk (ARP). KVP en PvdA hebben ph, zoals men mocht verwachten, het algemeen zeer positief te- ver het kabinet en het regerings- rogram opgesteld. AR-fracticleider Roolvink was mis- i iets minder gul met zijn instem- ■jng ten aanzien van het program, maar |jk hij wilde het kabinet graag een faire geven. Zijn bedenkingen richtten vooral op het financiële beleid en i mogelijke inflatoire impulsen die kunnen uitgaan. Ook de beide bositieleiders Geertsema (WD) en ternink (CHU) maakten zich daar zor- De heer Bcernink liet zich over ka- net en program heel wat minder itisch uit dan zijn liberale collega en meeste woordvoerders van de klei- fracties. Volgens de CHU-leider be- Ist het regeringsprogram een aantal frisse ideeën en enkele aardige plan nen. Hij deelde mee. dat zijn fractie het regeringsbeleid zal prijzen waar het te prijzen valt en zal laken waar dit geboden is. Veel aandacht werd ook besteed aan het verloop van de kabinetsformatie. De heren Schmelzer (KVP) en Nederhorst (PvdA) spaarden de heer Beernink hun kritiek niet, maar de heer Roolvink (ARP) liet het uittreden van de CHU en het persoonlijk aandeel daarin van de heer Beernink vrijwel geheel buiten be schouwing. De c.h.-fractieleider zelf mo tiveerde zijn formatiebeleid nogmaals uitvoerig. Minister-president Cals zou de fractie leiders vanmiddag om één uur antwoor- De Keizer volgt hem op H. A. Lunshof weg Vrolijkheid in de Tweede Kamer tijdens het debat van gisteravond over de regeringsverklaring. Zo reageerden dè ministers Suur- hoff, Samkalden. Luns, Vonde ling, Cals en Biesheuvel op de als altijd geestige opmerkingen van de communist M. Bakker. bij Else) ier bij:e' STATIONSWEG 11-17 LEIDEN Tel. 40447 en 40448 |Show van gebruikte auto's. Keuze juit diverse merken o.a. Simca 1000: Ford Cortina; V.W.; Opel; Renault GRATIS FIAT 600 worden verloot. Geopend vrijdag 30 april 1022 u. Zaterdag 1 mei 10—18 u. Schriftelijke garantie. InruilFinanciering. AMSTERDAM De heer H. A. Luns hof heeft eervol ontslag gevraagd en gekregen als hoofdredacteur van Else- viers weekblad. Hij zal worden opge volgd door de heer W. G. N. de Keizer, die reeds eerder deel uitmaakte van de hoofdredactie HeL ontslag van de heer Lunshof geschiedt niet om gezondheids redenen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot w.ethouder. in de vaca ture ontstaan door de benoeming tot minister van drs. J. M. den Uyl, drs. R J. de Wit (PvdA). Als gemeenteraads lid werd geïnstalleerd drs. J. R. van der Vijf rode bataljons in Zuid-Vietnam SAIGON In militaire kringen in de Zuidvietnamese hoofdstad wordt aan genomen. dat nu al vijf bataljons gere gelde Noordvietnamese troepen in Zuid- Vietnam opereren. Van Amerikaanse zijde is hier nog werd slechts een melding gemaakt van geen commentaar op geleverd. Tot dusver do aanwezigheid van een bataljoen. Volgens niet bevestigde berichten uit Sydney zal Australië tropen naar Zuid- Vietnam zenden. Het kabinet van pre mier Menzies zou daartoe gisteren heb- benbcsloten. Verwacht wordt, dat spoe dig een officiële verklaring zal worden afgelegd. De Sowjetunie is bereid, deel te ne men aan een internationale conferentie over Cambodja, mits er niet over de kwestie Vietnam wordt gesproken. Twijfel aan juistheid ervan Uitgeslapen? néén... DRAKACELI"— BOERTANGE Na het verzoek van de Russische ambassadeur in ons land hem mogelijk inlichtingen te geven over de Nederlanders die de Rus Titov op zijn vlucht uit een do denkamp bij zich hebben laten on derduiken, zijn er van verschillende kanten onderzoekingen ingesteld. Het laatste nieuws is dat een zekere Derk Bodewitz en zijn inmiddels zijn overladen dochter, die destijds (1945) een boerenbedoeninkje vlak bij deg rens bewoonden, de gezochte redders zijn geweest. In Boertange en omgeving wordt anderzijds aan het verhaal van de 83-jarige Bode witz getwijfeld. Het komt hierop neer dat een neef van hem, de enkele weken geleden ge storven heer Evert Harms met de vluchteling was komen aanlopen. De man had zijn ahnden op de rug, ze wa. ren aan elkaar geketend. Hoewel Bo dewitz zijn dochter en de brenger van de vluchteling alles nogal griezelig vonden, gingen ze toch in op de ver zoeken die de Rus hun via gebarentaal deed hem bij zich in huis te nemen. Dit is gebeurd en gedurende veertien -C5L.RS- n tec! Official dealer Leiden e.o. (Advertentie) In één 4DI oogopslag Géén afvloeiing van in tellect pag. 2 1 Alles goed en welpag. 2 Nieuwe „wet" van Parkin son Rusland hoort bij het Westen pag. 7 1 Meisjes naar Ivoorkust pag- i Kamerdebat vau gisteren pag. 9 l Hoe denkt het publiek over bus en tram? pag. 11 i Voetbal: afscheid van Stanley Matthews pag. 11 I Koninklijke onderschei dingen: ook dit jaar weer duizenden geridderd. pag. 13, 15 dagen zou de man in het huisje zijn ge bleven. Toen de bevrijding daar was zot Bodewitz hem op zijn verzoek een eind- weegs hebben vergezeld in de richting Winschoten, vanwaar de Rus zijn weg verder zelfstandig heeft gezocht. (Voor vervolg zie pag. 11) TILBURG In haar woning aan de Tilburgse Veemarktstraat is gis termiddag de 23-jarige mevrouw G. de Kok-van der Ven door een onbe kende overvallen en daarbij zo ern stig aan het hoofd gewond geraakt, dat zij in kritieke toestand naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Er moest direct operatief worden ingegrepen. Omdat het ilachtoffer nog niet kon worden ver hoord is omtrent de toedracht van het gebeurde nog weinig bekend. Toen het 24-jarig zusje Toos van het slachtoffer, dat bij haar inwoonde, des middags omstreeks vijf uur van haar werk thuis kwam. vond deze de deur van de woning gesloten. Zij is daarop bij de buren gaan informeren. Toen ze even later weer naar huis terugging, zag zij haar zuster wezenloos en hevig bloedend plotseling voor de ramen staan De ijlings gewaarschuwde politie ver schafte zich toegang tot de woning door het inslaan van een ruit. Zij vonden di vrouw vrijwel buiten bewustzijn in eei plas bloed op de grond liggen. Alles wees erop dat er een hevige worsteling tussen de vrouw en de dader moet heb ben plaats gehad. In de keuken en ii de beide kamers van de benedenverdie ping was een complete ravage aange richt en werd een breed bloedspoor getroffen. Motief Aangenomen wordt, dat de vi geruime tijd voordat zij werd gevonden, gewond werd geraakt. De slagen op het hoofd zijn kennelijk met in het huis aanwezige voorwerpen toegebracht Toen de echtgenoot van mevrouv Kok en de verloofde van haar zuster, beiden bouwvakkers en werkzaam op een bouwbedrijf in Tilburg, van hun werk thuis kwamen, werden zij gecon fronteerd met de situatie. Wie de dader is en welk motief hij voor deze aanslag had, is nog niet bekend. DEN HAAG De kwestie van de fondsvorming ten behoeve van ge organiseerde werknemers is gister middag aanleiding geworden tot een nieuwe crisis in de Stichting van de Arbeid. Nadat de heer II. H. Wein- mers, voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werk gevers, tevergeefs nog een bemidde lingspoging had gedaan om het be gin april afgebroken gesprek over dit vraagstuk weer in goede banen te leiden, liet de vakbeweging we ten zich intern te zullen beraden over de vraag of zü in de gegeven omstandigheden haar medewerking nog kan verlenen aan de toetsing van nieuwe arbeidsovereenkomsten. Het overlegorgaan van de drie vakcen trales komt volgende week donder dag bijeen om hierover een beslissing te nemen. Directe aanleiding tot de nieuwe dis cussie in het bestuur van de Stichting van de Arbeid was de c.a.o. voor de N.V. Balamundi te Huizen (NH). waar over de looncommissie van de stichting geen beslissing had kunnen nemen. Zo als bekend zijn bij deze c.a.o. betrok ken werkgevers- en werknemersorgani saties overeengekomen uit de onderne- mingskas een fonds te vormen, waaruit een deel der vakbondscowtributies aan de georganiseerde werknemers zal wor den terugbetaald. Evenals in de loon- nissie het geval was wilden ook in het stichtingsbestuur de werkgevers dit fonds in de beoordeling van de cao. betrekken, zulks in tegenstelling tot de vakcentrales. Bemiddeling Bij de besprekingen hierover lan ceerde de heer Wemmers het voorstel alsnog richtlijnen voor de fondsvor ming op te stellen, waarbij dan be paald zou moeten worden dat bij de onderhandelingen in de bedrijfstakken (evenals bij de AK.U. is geschied) (Va redactie) geen definitieve afspraken mogen wor den gemaakt over de bestemming van de gelden. Bovendien zouden deze on derhandelingen los gemaakt moeten vorden van de besprekingen over de .a.o.-bepalingen. Voorts zou in de -ichtlijncn bepaald kunnen worden lat over de bestemming van de fond- en nader overleg moet worden ge pleegd. waarbij de mogelijkheid om de georganiseerde werknemers daar- rechtstreeks te laten profiteren leens in de beschouwingen zou kunnen worden betrokken. Ook de beheersvorm van de fondsen zou dan nog onder de loupe kunnen worden genomen. Uit de discussie hierover bleek, dat vrijwel alle werkgevers wel bereid wa ren af te zien van hun aanvankelijke eis van een paritair beheer der fond sen. Zij willen nu wel genoegen nemen met een zekere controle (via waarne mers of accountants bijv.). Iets waarte gen de vakbeweging geen overwegend bezwaar heeft Schorsing Het bemiddelingsvoorstel van de heer Wemmers was voor de vakbewe ging aanleiding schorsing te vragen. Na vrij langdurig, afzonderlijk beraad liet zij weten wel aan de opstelling van richtlijnen mee te willen werken, mits daarin meteen de mogelijkheid zou worden neergelegd om bij de fondsvorming in principe overeen te komen dal georganiseerde werkne mers rechtstreeks van de gelden (bijv. door terugbetaling van contributie) kunnen profiteren. Dit bleek onoverkomelijke lijkheid te zijn, evenals het ver langen van de werkgevers om fondsvor ming niet meer te koppelen aan c a.o - onderhandelingen. De vakcentrales ver klaarden t.a.v. beide punten niet meer lerug te kunnen komen op het mandaat dat zij hun bonden (na het mislukken •van de vorige onderhandelingen in de stichting) hebben gegeven. In diverse bedrijfstakken en ondernemingen is de mogelijkheid van rechtstreeks profiteren reeds geopend, De werkgevers weiger den de vakbeweging bij de eventuele op stelling van richtlijnen hierin tegemoet te komen. Fial voor AKU En daarmee was dc crisis een feit. De c.ao. Balamundi blijft voorlopig liggen, hoewel beide partijen unaniem van me ning waren dat deze overeenkomst op zichzelf voor goedkeuring in aanmerking komt. De werkgevers willen echter hun handtekening niet plaatsen omdat zij het fonds mede in de beoordeling wensen te betrekken. Wel keurde het stichtings bestuur de A.K.U.-c.a o. goed, daar de werkgevers geen bezwaar hadden tegen de wijze waarop in dit bedrijf een fonds lot stand is gekomen, ril. mét de bepa ling dat over beheer en bestemming nog nader overleg zal worden gepleegd. Daarmee is de Balamundi-e.a.o. In de kwestie georganiseerdenongeor ganiseerden een belangrijke toetssteen geworden voor het gehele toetsingsbe- leid in de Stichting van de Arbeid. .Deze c.a o, kan in de geschiedenis van dc loonpolitiek wel eens een heel goe de naam krijgen", zo verklaarde de voorzitter van het NVV, drs. D. Roe mers. gisteravond na afloop van de besprekingen tijdens een korte pers conferentie Echtgenote president Nigeria bij Koningin DEN HAAG De Koningin heeft gis teren op paleis Huis ten Bosch de echt genote van de president van Nigeria, mevrouw F. Azikiwe ontvangen. TTE omstandigheden hebben ertoe geleid, dat morgen de verjaar dag van onze Koningin gevierd gaat worden, nadat zojuist allerlei poli tieke besognes de aandacht van ons volk hebben beziggehouden. Poli tiek wij weten het heeft de neiging dat men gaat onderstrepen waarin men zich van de ander on derscheidt. Men kiest partij. Geluk kig echter is er ook veel dat ons volk vereent. Gelukkig is er bij wisseling ook stabiliteit. Ja, men kan zeggen: juist omdat er zoveel is dat ons vereent, kunnen wij ons veroorloven tegelijk onderling verscheiden te zijn. De wisselingen zijn mogelijk juist op de basis van de stabiliteit. Wat ons volk vereent is met name de hartelijke genegenheid jegens on ze Koningin. Wij schatten onze Ko ningin hoog om haar ambt, maar evenzeer om haar persoon en om de wijze waarop zij aan haar koning schap inhoud en gestalte weet te geven. Dat alles moet veel van haar ver gen. De liefde van haar volk zal haar veel waard zijn. Waard moet liaar ook zijn het gebed waarmee wij haar volk, haar dragen. Ook daar aan mag het morgen niet ontbreken. TNE centrale werkgevers- en werk- nemersorganisaties in het be- bestuur van de Stichting van de Ar beid zijn het ook gisteren niet eens geworden over de benadering van het levensgrote vraagstuk der onge organiseerden. Wij betreuren dit, omdat de onver wacht snelle ontwikkeling van de fondsvorming ten behoeve van ge organiseerde werknemers nog slechts een middel overlaat om deze „wilde" kettingreactie in de hand te houden. Dat middel is (we schreven dat za terdag op deze plaats eveneens) het overleg De voorzitter van het verbond van protestants-christelijke werkgevers, de heer H. H. Wemmers, heeft dins dag op een persconferentie terecht nog eens gewezen op de grote waar de die aan het overleg in een der gelijke situatie moet worden toege kend. Daarbij toonde hij zich enigs zins bezorgd over de mogelijke ge volgen van een werkgevers-weer standsfonds tegen stakingsdreiging ten aanzien waarvan momenteel in ondernemerskringen plannen bestaan. Moet het de kant op van „hard tegen hard"? Wij geloven van niet. Geheel in de geest van wat hij dinsdag heeft betoogd, heeft de heer Wemmers gisteren in de Stichting van de Ar beid een bemiddelingsvoorstel ge daan, dat naar onze mening voldoen de positieve elementen bevatte om voortgang van het overleg reëel te doen zijn. Het mocht helaas niet zo zijn. Nu hebben we de laatste jaren al meer ernstige crises in de stichting be leefd. Zij werden alle opgeheven. We hopen, dat de betrokken partijen, daardoor bemoedigd, het zoeken naar de steen der wijzen ook ditmaal niet te spoedig zullen opgeven. SANTO DOMINGO Vierhonderd Amerikaanse mariniers zijn in de Domi nicaanse republiek aan land gegaan om de levens van enkele duizenden Ameri kaanse burgers te beschermen, nu de strijd in de hoofdstad voortduurt. Kort nadat de mariniers (per helikopter) wa- en geland, zonder tegenstand te onder inden. maakte president Johnson dit in en tv-rede te Washington bekend. De mariniers mogen geen partij kie- en in de verwarde strijd in Santo Do mingo. Wel zullen zij blijven, zolang Amerikaanse burgers hun hulp nodig heb ben. De mariniers zullen zich zonodig ook ontfermen over burgers van andere landen, die daarom vraigen. Frankrijk heeft een transportschip ('de Medoc) aar Santo Domingo gezonden om Fran- burgers te evacueren. Ongeveer 1000 aai de ca. 2300 Amerikanen zouden reeds aar veiliger oorden zijn overgebracht. De Ver. Staten hebben ook om een zitting van de OAS (organisatie van Amerikaanse stateni gevraagd- Vanmid dag zou de raad bijeenkomen om de si tuatie in de Dominicaanse republiek te bespreken. NTS rekent niet verloving Morgen een nationale feestdag: koningin Juliana viert haar 56ste verjaardag. Bij gelegenheid daar van een recente foto van Max Koot. Dubbele vreugd op Soestdijk: prinses Margriet verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven, wordt morgen 26 jaar. AMSTERDAM De Nederlandse Televisie Stichting heeft zich voor bereid om gereed te zijn, als even tueel een bericht over een ver loving van prinses Beatrix bekend zou worden. Zover is het nog niet, maar de NTS wil, mede omdat de verlovingsgeruch ten de laatste dagen weer sterker werden, gereed zijn. In het Vondelpark is een samen- spreking gehouden met vertegen woordigers van vele Amsterdamse verenigingen, die als het zo ver is naar Dam zulQen gaan. waar de NTS dan een directe reportage verzorgit. Intussen is bekend geworden, dat prinses Beatrix geheel incognito (met een oude jas aan, een pruik op en een donkere bril) samen met majoor A. Bosschardt van het Leger des Heils een tocht heeft gemaakt langs de café's en nachtgelegenheden van Am sterdam. Op de fiets vertrok zij van het goodwillcentrum. Met de „Strijd kreet" in de hand ging zij samen met de majoor diverse café's binnen. De kroonprinses had de hele dag bezoe ken met een sociaal karakter afge legd, aldus de TeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1