Tram en bus blijven noodzakelijk kwaad Grote stadsbewoners zijn het aardig met elkaar eens: Rest van de wereld wint van Matthews-elftal: 6-4 Hoogste toren Europa heet Gerbrandy-toren Stichting met Philips-cao naar minister Sneeuw speelt veel deelnemers parten Makinen heeft beste kansen Jaschin in topvorm Geiler bereikt halve finale Landbouwer: ik redde Rus "NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 APRIL 1965 In plastic naar Keukenhofs kleurenpalet DEN HAAG. Al valt de regen zo nu en dan wet bakken uit de hemel, toch is het lente in de bollenstreek en overal ziet men grote velden hyacinten en tulpen in bloei, die één groot kleurenpalet vormenOp do Keukenhof prijken thans do narcissen, hyacinten en vroege tulpen in een rijke verscheiden heid van bloempartijen, vormen en kleuren tussen de bloeso- mende krentenboompjes, Japan se kers en forsythia's van het. voorjaarsbos. Dus al zullen we misschien ingepakt in plastic, met kaplaarzen en parapluie ge wapend de lente moeten gaan aanschouwen, te zien is er in ieder geval veel van het vochtige voorjaar Smaldelen van de marine samengevoegd DEN HAAG. De marinelelding heeft besloten de beide smaldelen, bekend als smaldeel 1 en smaldeel 5, samen te voe gen tot een geheel dat smaldeel 5 zal blijven heten en onder commando zal staan van de huidige commandant van dit smaldeel, commandeur jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, die met ingang van 1 mei tot schout-bij-nacht bevor derd zal worden. Het smaldeel zal in het algemeen be staan uit het vliegkampschip, een krui ser, een aantal jagers en fregatten als mede uit onderzeeboten. Smaldeel 1 deed voornamelijk dienst als opleidingseen heid. Door rationalisatie van de diverse opleidingen is het niet meer noodzakelijk i dergelijke eenheid operatief te hou- PROMOTIES 3 ..Separation of lithium isotopes by irrent exchange - electrolysis". Promotoren: prof, dr J Kistemaker. bijzon der hoogleraar in de natuurkunde te Leiden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is tussen de Hagenaar, de Amsterdammer en de Rot terdammer niet veel verschil van opvatting over de drie gemeentelijke vervoersbedrijven in die drie steden. Die „overeenstemming" is er vooral ten aanzien van de negatieve opvatting over bus en tram. Voor velen blij ven zy een noodzakelijk kwaad. Dit zyn enkele conclusies uit het lijvig rapport dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft gemaakt in op dracht van het gemeentevervoersbedrijf van Amsterdam, de Rotterdamse Elektrische tram en de n.v. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maat schappij. Doel van de enquête was de image van de vervoersbedrijven en hun personeel te bepalen en verder een inzicht te krijgen in de meningen ten aanzien van service, voorlichting en overheidssubsidie. In ieder vervoerS' gebied zijn ruim achthonderd mensen voor deze enquête geïnterviewd. Gebleken is, dat zowel de bus als de tram met negatieve elementen worden geassocieerd. Opvallend is echter, dat in Rotterdam de bus gunstiger af steekt. Men vindt daar de bus „eer snel en gemakkelijk vervoer". De Haagse bussen zijn daarentegen veel minder in trek. Dat in Rotterdam de 'oorkeur uitgaat naar de bus komt 'olgens de enquête omdat de trams (de vragen zijn gesteld toen de nieuw ste trams nog niet in dienst waren ge steld) niet verwarmd zijn, in tegen stelling tot die in Den Haag en Am sterdam. Ongeveer een derde van de bevol king van achttien jaar en ouder maakt zelden of nooit gebruik van tram of bus. een kwart maakt gemiddeld minder dan twee ritten per week. De lijn waarvan relatief het meest gebruik wordt gemaakt in Rotterdam is 1 Den Haag 6 en in Amsterdam 16. De gebruikte-vervoermiddelen zijn in UTRECHT De tv-toren in IJs- selstein, met 392 meter nog steeds de hoogste toren van West-Europa, heet sinds gistermiddag Gerbrandy-toren. Het oudste dispuut van de Utrechtse Protestants-Christelijke Studenten vereniging SSR, NAT geheten, heeft deze naam bedacht. NAT, dat het ne gende lustrum viert, heeft hiermee prof. mr. P. S. Gerbrandy willen eren, die vele jaren voorzitter was van de Nederlandse Omroep Zender maatschappij n.v. (Nozema). Het Utrechtse studentendispuut, dat volgorde van belangrijkheid: tram/bus te voet fiets - auto - brommer - trein -motorfiets - scooter. De vraag „wat vindt u van de metro" (alleen gesteld in het vervoersgebied van de RET) werd in de meeste gevallen be antwoord met „geweldige oplossing". De negaitieve antwoordden gingen hoofd zakelijk over het ongemak üjdens de aanleg. Ook de meningen van het publiek ten aanzien van chauffeurs en conducteurs lopen niet veel uiteen. Zy zijn overwegend gunstig. De chauffeurs en bestuurders werden gunstiger beoordeeld dan de conducteurs hoewel de laatsten een ho- tere score haalde voor behulpzaamheid. Verder heeft de enquête uitgewezen dat het percentage van de ondervraagden dat vindt dat trams en bus bard genoeg rijden tweemaal zo hoog als het percen tage van de ondervraagden, dat van mening is. dat de snelheid te laag is. In alle drie de vervoersgebieden prefereert men een snelle opeenvolging van trams en bussen boven een korte loopafstand tot de haltes en eveneens de helft kortere rijtijd boven het dicht op elkaar zetten van haltes. De snelheid gaat dan ook boven het ongemak. Een meerderheid vindt \jprder dat de overheid het tekort de vervoersbedrijven moet aanvul- Tevreden de Het publiek Is tevreden vice en vooral de Rotterdammer is ten aanzien van tram en bus een tevreden mens. Toch wilde men in alle vervoers gebieden vriendelijker personeel. De wens „minder volle trams en bussen" komt zelfs helemaal onder aan de rang lijst. BU de minder prettige ervaringen werd vooral genoemd het doorrijden van trams en bussen bij de halte, het te snel dichtdoen van deuren en onbeleefde chauffeurs. Ook is gevraagd naar toekomstige verkeersvoorzieningen. Er waren acht verschillende mogelijkheden. In Am sterdam en Den Haag staat de onder grondse of kruisingsvrfje baan helemaal bovenaan, op grote afstand gevolgd door „parkeerplaatsen buiten de stad". In Rotterdam is het de metro die wint, maar als tweede mogelijkheid wordt direct genoemd: dubbeldekswegen met beneden gemotoriseerd verkeer ven voetgangers. Dispuut NAT eerde staatsman Chr. Geref. kerken blijven stationair (Tan onze kerkredactle) DORDRECHT Blijkens het zojuist erschenen Jaarboek 1965 der Christe lijke Gereformeerde Kerken bedraagt het aantal leden dezer kerken thans 66.171, verdeeld ovgr 173 kerken, die ge diend worden door 104 predikanten, waarvan tien in bijzondere dienst. Heit aa'nital kerken vermeerderde met 1 door de instituering van Oostelijk Flevo land Het aantal predikanten vermeer derde eveneens met 1. doordat zes kan didaten in het ambt werden bevestigd, maar twee predikanten overleden, twee met emeritaat gingen en één zich aan het kerkverband onttrok. Ih het ledenaantal is een zeer kleine stijging vergeleken met vorig jaar. n: lijk slechts 46. Dit komt. doordat de statistiek is opgemaakt na de moeilijkhe den in Zwijndrecht. Het jaarboek ver meldt voor deze plaats 694 leden minder dan vorig jaar Afgezien van Zwijndrecht dus een vooruitgang van 740 of 1.1 procent. Gerekend naar de normale be volkingsgroei hebben we moeite op peil te blijven, aldus ds. J. C. Maris in zijn jaaroverzicht Blijkens een nadere «pecifikatie (waar. i Zwijndrecht buiten beschouwing is gebleven, om de statistiek zuiver te houden, bedroeg het geboorteoverschot de Christelijke Gereformeerde Kerken 1964 1012. Het ..grensverkeer" met andere kerken leverde echter een ver liespost op van 58 Uit een kerk werden 34 christelUk-gereformeerd. waartegen- ver 64 staan, die onkerkelijk werden. Kerkelijke grensoverschrijdingen wa in het talrijkst met de Nederlandse Hervormde kerk. Er kwamen 275 over. terwijl 305 zich onttrokken De Gerefor meerde Kerken leverden voor de Chris telijke Gereformeerde Kerken een ver liespost op (reap. 173 en 273). waartegen over staat, dat uit de andere kerken der [ereformeerde gezindte 240 overkwamen n maar 130 christelijk-gereformeerden n omgekeerde richting gingen. Met betrekking tot de andere kerken (waaronder de Rooms-Katholieke Kerk) was er weinig grensverkeer: 20 leden werden gewonnen, terwijl 53 r.aar deze kerken vertrokken PERSONALIA Prof. ir. F Helllnga Is aangesteld als rector magnificus aan de landbouwhoge school te Wageningen voor het tijdvak, ingaande het studiejaar 1965/66 en ein digende aan het einde van het studiejaar 1967 68. Mr J. B A. van de Loo te 's-Herto- genbosch: benoemd tot rechter in de ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch. Ir. A. A. S. H Aerden te Tilburg: benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Breda. gistermiddag met het negende lustrum feest begon, heeft de gewoonte op de lustra of diës iets groots te doen. Zo werd in 1955 de universiteit van Harder wijk opnieuw opgericht en in 1959 werd de moord op Jan van Scha ff els ar door Amersfoorters in Barneveld gewroken. De weduwe van prof. Gerbrandy was gistermiddag aanwezig bij de onthulling van het naambord bij de ingang van de tv-toren, waarop tevens de FM-zenders prijken evenals de semafoon-zender. De heer Willem Vogt. radiopionier en oprichter van de AVRO. schetste tydens een bijeenkomst die aan de naamgeving voorafging, de grote ver diensten van de staatsman-hoogleraar Gerbrandy. Deze loste in 1935 het zen der-vraagstuk na een jarenlange com- ie-arbeid op en was tot aan zijn 73ste levensjaar met een korte on derbreking voorzitter van de raad van beheer van de Nozema. „Een natio nale figuur", noemde de heer Vogt de overleden staatsman. De feestvierende studenten bleven ook gisteravond in IJsselstein. Na een ont vangst op het gemeentehuis verbrandden ze de tv-toren Lopik" (althans een co- pie daarvan) op een stijlvolle manier. Dit dan vooral in de hoop. dat het bouw werk voortaan in binnen- en buitenland alleen bekend zal staan als „Gerbrandy- toren". De studenten willen afrekenen met een verkeerd spraakgebruik: er ls geen zender Lopik, want de tv-toren staat in IJsselstein. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties ln de Stichting van de Arbeid zijn van mening dat de nieuwe c-a.o- voor het "5.000 man tellende Phillps-personeel niet „past" ln de loonregels. die voor dit Jaar op cen traal niveau zyn overeengekomen. Het bestuur van de stichting besloot daarom gisteren unaniem deze c.a.o. (nog) niet goed te keuren, maar daarover een ge sprek aan te vragen met de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veld kamp. Zoals bekend is voor het Philips-con cern een c.a.o. afgesloten met een geldig heidsduur van drie jaar, waarbij ook reeds loonsverhogingen voor 1966. 1967 een deel van 1968 zijn overeengekomen. Bovendien is een anti-inflatiebepaling op genomen waarbij de lonen extra mogen worden opgetrokken indien de kosten van levensonderhoud stijgen. Bij de opstelling van het loonakkoord- 1965 is niet voorzien in de mogelijkheid van een dergelijke langlopende overeen komst De werkgeversvertegenwoordigers in de Stichtrtig van de Arbeid zowel als de vakbeweging waren van mening dat de Philips-c a.o veel waardevolle ele menten bevat. Daar deze overeenkomst echter vooruitgrijpt op het in de komen de jaren te voeren loonbeleid werd het nuttig geacht het oordeel van de rege ring daarover te vragen. APELDOORN. Op de Jaarvergade ring van de algemene bond van bier handelaren en mineraalwaterfabrikanten heeft de secretaris, drs. C. J. Kievit, in zijn jaarverslag gezegd dat de geschatte omzet van de frisdranken in 1964 waar schijnlijk een nieuw hoogterecord heeft bereikt met bijna 28 liter per hoofd de bevolking. Op de schouders van Jaschln en Puskas wordt „koning voetbal". Sir Stanley Matthews, in triomf naar de kleedkamer gedragen. Tulpenralley geëindigd De Tulpenralley 1965 zal als een de zwaarste de geschiedenis ingaan. Dinsdag gingen 168 equipes vol goede moed van start. Verwacht wordt, dat slecht* zeventig equipes het einde van deze rit zullen halen. Af en toe leek het de ralley van Man te Carlo wel. Vooral de sneeuw speelde de coureurs veel par ten. Dit laatste natuurelement was ei oorzaak van, dat een deel van de ralley bijna kwam te vervallen. Wanhopige cou reurs belden gisterochtend, dat de weg voor de Mont Saleve een onderdeel van het 308 kilometer lange traject waarvan Champagnole het beginpunt is door de sneeuw volkomen onberijd baar was. Daarop besloot wedstrijdlei der Piet Nortier dit deel van het traject te laten vervallen. Zijn telefoontje kwam echter te laat. De ralley-rijders hadden het zekere voor het onzekere genomen en waren doorgereden. Toch bleek dit voor 43 equipes te veel te zijn. Uitvallers Het was zelfs mogelijk de klassements proef op de Mont Saleve te houden. Hier strandden cracks als de Engelsen Harper, Riley en „Tiny" Lewis. Frankrijk ver loor zijn favoriet Henri Greder. De Nederlander Tonio Hildebrand (Plymouth Baracuda, 4433 cc.) kon niet tegen de Col de la Faucille opkomen. Nadat hij sneeuwkettingen had gekocht kon hij de wedstrijd vervolgen. In de Ar dennen moest Tonio echter opgeven. Onze landgenoot Tom Gadsonides wa« toen al van het strijdtoneel verdwt Demonstratie van puur aanvallend voetbal STOKE ON TRENT Gezeten op de schouders van Jaschin en de ietwat corpulente Puskas nam de vijftigjarige Sir Stanley Matthews gisteravond afscheid van zyn voetbalpubliek. Hartelijk werd hij toegejuicht op weg naar de kleedkamer. Tevoren hadden spelers en toeschouwers hand in hand het oude Schotse lied „Auld Lang Syne" gezongen. Het was een waardig afscheid van de voetbalsport. Maar voordat Sir Stanley deze hulde ontvangst mocht nemen, moest hij eerst negentig minuten voetballen met een versterkt Stoke City tegen een FIFA-elftal dat onder de wat voor barige naam Rest van de wereld er zaten uitsluitend Europeanen in in het veld trad. De 50.000 toeschouwers in het Victoriastadion zagen op het moeilijk bespeelbare kleiveld een mooie, sportieve en doelpuntrijke wed strijd. Maar liefst tien maal moest een van de keepers in het net vissen. De wereldsterren trokken ten slotte aan het langste eind en wonnen met 64. Naast de toeschouwers in het stadion zagen ook miljoenen televisiekijkers in Europa, dat Matthews zijn mannetje nog best staat Hij gaf weer diverse uitge meten passes, al kon hij door het ge durfde offensieve verdedigingsspe] van de Duitse linksback Schnellinger zijn i „Tovenaar van Blackpool" niet helemaal waar maken. Maar wat gaf dat eigenlijk? Het was een afscheidswedstrijd. demonstratie van hoe de voetbalsport ook kan zijn. Geen 4-2-4, Nee. fris. spor tief en aanvallend voetballen was het parool. Er viel zo heel wat te genieten. Uitmuntend keepwerk van Jaschin, ondanks de corpulente omvang uit stekend spel van Puskas en Kubala, prachtig stopwerk van de Tjechische spil Polunar, dc aanvallen van de snelle Schot Henderson. Maar ook aan Engelse zijde werd zeer sterk gespeeld. Om enkele namen te noemen, de kant- halfs Baxter en de Schot Baxter. Het eerste doelpunt viel al heel spoe dig. De laatkomers zaten nog niet op hun plaats en de andere toeschouwers gingen er eens voor zitten toen de Belgische linksbuiten Van de Boer na een minuut 10 scoorde. Doelman Tony Waiters ging hierbij niet helemaal vrijuit. Drie minuten later maakte Puskas er met een enorm schot 20 van. Dezelfde Puskas zorgde weer met een afstandsschot voor 30. De Engelse bleven echter aanval len. wat resulteerde in een tegenpunt van Douglas. Jimmy Greaves en Maso- pust brachten voor rust de stand op 4-2. Na de pauze kwam er een impasse ln de doelpuntenregen. Aan belde kanten kwam een invaller in het veld. Bij het FIFA-elftal werd Di Stefano vervangen door de Deen Sörensen en bij de Engelsen Gilzean van Tottenham Hotspur door Ritchie van Stoke City. Met name Rit chie was een duidelijke versterking. Na dat Kubala voor 52 zorgde, verkleinde Ritchie dc achterstand tot 53. na goed voorbereidend werk van Matthews. Vooral in de tweede helft zorgde Jaschin voor enkele bliksemsnelle, reacties die niet alleen de bewondering van het pu bliek opriepen, maar ook de Engelse spelers vaak met stomheid sloeg. Toch zag Doughas nog kans een doelpunt te :oren: 5—4. Toen bleek, dat het publiek ook warm kan lopen voor een vriendschappelijke wedstrijd, mits er goed wordt gespeeld. De Engelsen schreeuwden om een gelijk maker De mannen van Matthews hebben alles aan gedaan. Maar Jaschin en niet de laatste plaats de beide backs Jo- h an son en Schnellinger bleken niet meer te passeren. Het laatste doelpunt viel aan de andere kant. Rechtsback Hender- bracht met een prachtig schot de eindstand op 64. De opbrengst van deze vriendschappe lijke wedstrijd is voor Sir Stanley zelf. Naast dit financiële voordeel werd hem nog iets anders aangeboden, namelijk een burgemeesterschap. Matthews is be noemd tot ere-burgemeester van de Ca- ïadese stad Brandon in de provincie Manitoba. Een Canadese delegatie heeft hem de onderscheiding in Stoke on Trent overhandigd. De Nederlandse hoop was toen nog ge vestigd op Rob Slotemaker. Na een aan tal sterke klassementsproeven moest hij echter vlak voor de Nederlandse grens opgerven. Grandioos werk leveren de vyf DAF- equipes. die alle nog in de strijd zijn. De kleine Daffodils namen byna moeiteloos de besneeuwde hellingen van de Franse Jura. ZU zijn de favorieten van de vol- gerskaravaan. Ongeluk Helaas vah er ook een ongeluk te no teren. De Deense equipe Madsen/Sven- ningsen vlogen op de Col de la Faucille uit een met ijs bedekte bocht en kwamen tegen een boom terecht. De rijders li«Pen hierbij kneuzingen op; de wagen werd ernstig beschadigd. ENGELSE LEAGUE Manchester United verloor laatste wedstrijd LONDEN Manchester United ie gis teren officieel Engels voetbalkampioen van het seizoen 1964/65 geworden. De Mancunians, die na de wedstrijden van maandag toen zij zelf van Arsenal won nen en concurrent Leeds United een punt verspeelde tegen Birmingham Ciity, al vrijwel zeker waren van de titel, ver loren weliswaar hun laatste (uit)wed strijd tegen Aston Villa met 21, maar werden door een beter doelgemiddelde dan Leeds United toch kampioen. Bedde clubs behaalden 61 punten uit 42 wed strijden. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden: Eerste divisie: Aston VillaManches ter United 21, SunderlandSheffield Wednesday 30. Tweede divisie: Bolton Wanderers Cardiff City 10. Leyton Orient—Co ventry City 13, Manchester City Charlton Athletic 21. West Ham United in Europese bekerfinale ZARAGOZA (Spanje) De Engelse club West Ham United heeft de finale het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars bereikt. Gisteren speelden de Engelsen gelijk, 1—1, tegen de Spaan se bekerhouder Zaragoza. Omdat West Ham de eerste wedstrijd met 21 had gewonnen was dif. gelijke spel voldoende om over te gaan naar de finale. De En gelsen komen in deze finale uit tegen de aar van de beslissingswedstrijd To- München 1860, die volgens een be sluit van de Europese voetbalunie woens dag 5 mei in Züridh wordt gespeeld. Kandidateruchaaktoernooi MOSKOU De Russische grootmees ter Yefim Geiler heeft de halve finales van het kandidatentoernooi om het we reldkampioenschap schaken bereikt De achtste wedstrijd van zijn duel tegen zijn landgenoot Vasily Smystov eindigde in remise, waardoor de stand op 5(42(4 kwam. Geiler komt in de halve finale uit tegen Spassky. SCHAKEN Van der Weide werd studentenkampioen AMSTERDAM De Amsterdamse student Van der Weide is studenten schaakkampioen van Nederland gewor den. Titelhouder Van der Berg (Leiden) bracht het nu niet verder dan de derde plaats. In de tweede groep zegevierde de Leidenaar Munnlnghoff. die nu het volgend jaar het recht heeft mede te dingen naar de nationale titel. De eindstanden zijn: hoofdgroep: 1 Van der Weide (Amsterdam) 6J4 punt; 2 Ree (Amsterdam) 6. 3 Van der Berg Leiden) 5. 4 Roos (Delft) 5. 5 Monte Leiden) 4. 6 Nederkoorn (Amsterdam) 7 School (Groningen) 2*4, 8 Speek (Amsterdam) 2, 9 Riemersma (Wage ningen) 2. Promotiegroep: 1 Munninghoff (Lei den) ö'i. 2 t.m. 5 Van Bockel (Amster dam), Kuggeleijn (Delft). Englander (Amsterdam) en Moors (Utrecht) elk 5 punten. (Vervolg van pagina 1) Bodewitz, die na de oorlog volledig blind is geworden, zegt zidh de Rus niet duidelijk meer te herinneren. Zijn naam zou zoiets zijn geweest als Piekof, zei hij Nog jarenlang zou hij een papiertje waarop de Rus zijn naam had geschreven hebben bewaard, maar onlangs bij de schoonmaak zou het zijn zoek geraakt. Het zoeken naar de redders van de Rus is daarom zo moeilijk, omdat nog andere Russen zijn ondergedoken ge weest in dit gebied. Andere families staan er om bekend Russische miltiai- ren een tijdlang te hebben verborgen. In elk geval zal een nadere controle nodig zijn om voor honderd procent uit te maken of de bejaarde Bodewitz de door de Russische ambassadeur gezochte man is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11