Keten van HELDENDADEN MILITAIRE WILLEMS-ORDE ZONDAGSBLAD Nieuwe L ei else Couiramt een gouden draad door de historie van land en volk Jos Gemmeke, de enige vrouw uit het verzet, die Ridder MWO werd Honderdvijftig jaar ZATERDAG 24 APRIL 1965 Els van Dalen had haar plaats ingenomen bij het springgat en tuurde in de duisternis naar de lichtsignalen, die in de buurt van Nieuwkoop zouden worden afgegeven, ten teken dat zij daar het vliegtuig moest verla ten. Maar anderhalf uur reeds had de bommenwerper cirkels gedraaid en nog waren er geen lichtsignalen gezien. De piloot wilde terugkeren, omdat hij het niet verantwoord achtte met een aangeschoten machine lan ger te zoeken. Het was Els van Dalen of haar hart bleef stil staan. Zij wist, dat ergens men sen op haar stonden te wachten, mensen die haar nodig hadden èn de wapens. Asjeblieft, smeekte ze de piloot, probeer het nog een keer. De piloot liet zich vermur wen. Nog eenmaal duwde hij de neus van de bommenwerper om laag en toen ineens, ja, daar zagen ze de rode en groene lichten. Ze waren waar ze moesten zijn. De piloot riep: .Go" en Els van Dalen sprong. Ze sprong in het duister van de nacht. Maar ze was op een veel te geringe hoogte gesprongen. De parachute kreeg geen kans meer haar vaart af te remmen. Met een zware smak viel ze in een weiland op naar rug. Haar parachute kon ze niet loskrij gen. Hij werd een speelbal van de wind. die hem greep en haar meesleurde. Ze bleef liggen in een sloot, en zo vonden de verzetsmannen haar. Ze had haar rug ernstig bezeerd, maar ze klaagde niet. Het kroos van de sloot zat in haar kletsnatte haren. Maar ze hielp de ver zetsmannen met het in trucks laden van de zware containers met materiaal, waarop in Hol land werd gewacht. Ze verkleedde zich bij een boer en toen reden ze dwars door Duitse controleposten naar Den Haag. En tot het eind van de oorlog ging ze door met het werk, dat ze was begonnen omdat ze niet had kunnen ver kroppen. dat haar land doo vreemden was overvallen. er blijk van gaven het leven veil te hebben voor koning (in) en vaderland. Sinds koning Willem I in 1815 de ridderorde instelde, zijn er in totaal 6200 Ridders in de vier klassen waaruit de Orde bestaat benoemd, te weten: 51 Groot kruisen, 84 Kommandeurs. 392 Ridders derde klasse en 5673 Ridders vierde klasse. In ons land wonen vandaag de dag nog 95 Ridders in de Militaire Willems-Orde en twee van hen zullen op 1 mei te Amsterdam worden gehuldigd, omdat zij dan de dag herdenken waarop zij vijftig jaar geleden tot Ridder werden geslagen. Het zijn J. V. Romijn en P. J. Looyer. Overal De Militaire Willems-Orde is overal ter wereld door Neder landers verdiend. De onder scheiding werd verleend na hardnekkige gevechten in Atjeh en op Lombok, zij is uitgereikt voor daden van moed, beleid en trouw betoond op de slagvelden in Europa en in het Verre Oosten tijdens de Tweede We reldoorlog en tijdens de politio nele acties in Indonesië en de strijd in Korea daarna. Zij is, ook postuum, uitgereikt aan officieren, onderofficieren, kor poraals en soldaten van iee-. land-, en luchtmacht en aan burgers, die zich in het verzet bijzonder moedig hebben gedra gen. In enkele zinnen soms maar staan in de Ridderregisters de roemruchte daden opgetekend. Men leest, dat de Europese ziekenoppasser J. H. Geelen op 7 augustus 1882 tijdens de ge vechten bij Tjot Rang (Atjeh) een zo zeldzame mate van moed en zelfopoffering ten toon sprei dde, dat hij telegrafisch door Ziin Majesteit de Koning tot Ridder in de Militaire Willems- Orde werd benoemd. Gedurende het zeer hevige en op korte afstand gevoerde gevecht al zijne krachten aan de verzorging der gewonden wijdende, bekwam deze militair een schotwond in den arm, doch na zich voorlopig verbonden te hebben, bleef hij zijne taak met de meeste toewijding volbren gen; ook nadat hij ten tweeden male door een kogel, ditmaal in arm en rug, getroffen was. Eerst nadat hem op den terugtocht naar Toengkoep het ongeluk trof door beide benen geschoten te worden, staakte deze brave militair zijn dienst en liet hij lems-Orde der vierde klasse werd benoemd, omdat hij op 10 mei 1940 bij Wateringen, geheel alleen en slechts bewapend met een karabijn drie Duitsers uit een klein geland vliegtuig gevangen nam en daarna twaalf goed bewapende Duitsers uit een transportvliegtuig tot over gave dwong. En in de nacht van 11 op 12 mei, ingedeeld bij een groep onder een officier, droeg hij „op uiterst stoutmoedige wijze en in feite de leiding van de groep nemende, bij tot het zuiveren van aanvankelijk door de vijand bezet te huizenblokken, waarbij hij van dak tot dak springend de overige manschappen van zijn groep tot voorwaarts gaan aanmoeidigde". Op 12 mei werd Clasener op het gevechtsveld bevorderd tot dienst plichtig sergeant. En te Voorburg verwierf de reserve tweede luitenant de cava lerie G. J. L. Maduro het Ridder kruis vierde klasse van de Militai- re-Willems-Orde, bij de bestor ming van de villa Dorrepaal. Lui tenant Maduro, naamgever van Madurodam. verloor het leven in de bezetting, toen hij gevangen zat 'm een Duits concentratiekamp. Eindeloos Eindeloos lijkt het aantal blad zijden van de Ridderregisters, waarop de namen van die duizen den dapperen staan geschreven. Men leest de naam van de kapitein der Mariniers Willem Schuiling, die wero onderscheiden met het Ridderkruis der v i rde klasse voor zijn grote moed en bijzonder be leid als compagnies-commandant bij het zuiveren van en het stand houden op de Boompjes te Rotter dam. Willem Schuiling moest de onderscheiding helaas postuum gorden verleend. Hij overleed schuilplaatsen te verlaten. Hij plaatste toen een witte lap op de borstwering. Op dat moment kwam Toelen als ordon nans met het bevel, dat onder geen voorwaarde de te rugtocht mocht worden aanvaard. Hij verwijderde daarop de witte lap. Toen hij terug keerde naar zijn compagniescom mandant werd hij beschoten en raak te hij gewond. Postuum werd de Militaire Wil lems-Orde der vier klasse verleend aan de reserve tweede luitenant-waarne mer B. Swager- man. De mutatie in het Ridderregis- ter vermeldt, dat hij op 10 mei 1940 in een onbescherm de bommenwerper naar Ockenburg vloog om dit vlieg veld te bombarde ren. Op de terug- - - reis werd het toe- stel door Duitse ja- gers boven zee ter - hoogte van Katwijk jplëfe neergeschoten. Van de vijf inzittenden ontkwam alleen Swagerman aan de dood. Hij daalde met zijn parachute op zee. wist zich van zijn valscherm te ontdoen en vervolgens vijfhonderd meter in zijn zware vliegeruniform naar de wal te zwemmen, waar hij zich bij de vechtende troepen aansloot. Maar 's avonds meldde hij zich op Schiphol. De volgende dagen nam hij weer deel aan verscheidene vluchten. Hij sneuvelde op 13 mei met de gehele bemanning, toen de laatste bommenwerper na een vlucht naar de Moerdijkbrug bij Ridderkerk werd neergeschoten Swagerman had deze vlucht niet hoeven te maken. Hij nam geheel vrijwillig de plaats in moedig gedrggen Alleen u-Brandenburg. Op de morgen van 12 mei, bij de gevechten op de Grebbeberg, wist de dienstplichtig soldaat J. F. C. Toelen stellingen, die waren verla ten weer te doen bezetten. Hij was ordonnans van zijn compagnies commandant. die hij met raad en daad terzijde stond en hij trad op met gezag als dat nodig was. Later op de dag, toen de opstellingen bij het Hoornwerk stormrijp waren geschoten, er gebrek aan munitie was en de mitrailleurs buiten gevecht waren gesteld, kon een van de sectiecommandanten zijn soldaten niet meer bewegen de IS aam Haar naam staat opgetekend in de Ridderregisters, die be waard worden op de Kanselarij der Nederlandse Orden te Den Haag. Hij staat vermeld bij de namen van duizenden anderen, die in de loop van de honderd vijftig jaar hebben uitgeblonken door heldenmoed. Een zeer lan ge reeks namen van mensen, die in tijden van gevaar nooit aan zichzelf hebben gedacht, doch Namen, namen, namen. De luitenant-ter-zee der eerste klasse A. J. Bussemaker, com mandant van de 016, voer in de nacht van 11 op 12 december 1941 langs de noordoostkust van Malakka. Nabij Soengei Patani ontdekte hij een aantal Japanse transportschepen. Boven water varende ging hij tot de aanval over. Hij aanvaardde daarbij groot risico, want zijn actie bracht hem in ondiep water, en in geval hij ontijdig zou worden ontdekt waren zijn kansen op ontsnapping gering. Doch alles verliep naar wens. Vier Japan-se troepentransportschepen wer den achtereenvolgens met torpe do's tot zinken gebracht. Hare Majesteit koningin Wilhel- mina bepaalde, dat de naam van de luitenant-ter-zee Bussemaker zou worden bijgeschreven in het register van de Militaire Willems Orde als Ridder der vierde klasse. En op 23 december 1941 wist de luitenan"-ter-zee der eerste klasse C. A. J. van Well Groeneveld als commandant van K14 een 40.000 ton aan Japanse scheepsruimte te vernietigen door een meesterlijke aanval op een sterk beschermd Japans konvooi, dat op weg was naar Kuching aan de noordwest kust van Borneo. Om nog voor het invallen van de duisternis contact met het konvooi te kunnen maken moest hij met uiterste snelheid aan de oppervlakte blijven varen Even voor de duisternis inviel kreeg de K14 he- konvooi in zicht Het bestond uit drie transport schepen. een tanker en drie oor logsschepen. In sluipvaart ging de onderzeeboot op de vijand af Het water was ter p.'aatse slechts 12 meter diep en de K14 kroop dus praktisch over de grond. In weer wil van de tientallen dieptebom men, die de Japanse oorlogssche pen, onmiddellijk na de eerste torpedo-aanval van de K14, wild in zee smeten en het Nederlandse Honderdvijftig jaar geleden, op 30 april 1815. stelde koning Willem 1 de Militaire W'l lems-Orde in. „strekkende tot belooning van uit stekende daden van moed, beleid en trouw, bedreven door diegenen, welke, zoo ter zee als te lande, in welke betrekking ook, en zonder onderscheid van stand of rang, Ons en het Vaderland dienen. Deze Orde zal echter in bijzondere ge vallen ook kunnen worden gegeven aan vreemde militairen, niet in Nederlandschen dienst zijnde". De onderscheiding, de hoogste mili taire dapperheidsonderscheiding die ons land kent, bestaat uit vier klassen: Ridders der eerste klasse, genaamd Grootkruisen, Ridders der tweede klasse, genaamd Kom mandeurs en de Ridders der derde en der vierde klasse. Het grootmeesterschap van de orde is onafscheidelijk verbonden aan de Kroon der Nederlanden. Dit betekent, dat Koningin Juliana Grootmeesteresse is. Haar eerste daad na haar kroning tot Koningin der Nederlanden was, zoals be kend, het verlenen van het Groot kruis aan haar moeder, prinses Wilhelmina. Het versiersel van de Militaire Wil lems-Orde bestaat uit een wit geëmailleerd kruis met acht gou den geparelde punten. De armen van het kruis vermelden de woor den: Voor Moed, Beleid, Trouw. Over het geheel ligt het Bourgon dische kruis, bestaande uit groene laurierstokken, saamverbonden door „de gouden vuurslag, op de tegenzijde vervangen door een blauw geëmailleerd medaillon, waarop in het midden van een lauwerkrans de letter W„ alles gedekt door een gouden koninklij ke kroon. Het lint is oranje met smalle donker-blauwe strepen. Tot de buitenlanders, die in de loop van de honderdvijftig jaar met het Ridderkruis der Militaire Willems- Orde werden onderscheiden beho ren de hertog van Wellington, Sir Winston Churchill en president Franklin D. Roosevelt, en voorts tal van vorsten. Bij het ontvangen van de decoratie leggen de Ridders in handen van hem, die de onderscheiding uit reikt, de volgende eed af: „Ik beloof en zweer mij als een getrouw en wakker Ridder te zul len gedragen, mijn leven altoos te zullen veil hebben voor Koning (in) en Vaderland, en door al mijn vermogen mij steeds trachten waardig te maken de onderschei ding mij door de Koning(in) toe gestaan. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Het honderdvijftigjarig bestaan van de Militaire Willems-Orde wordt op 29 en 30 april en op 1 mei feestelijk gevierd. Op 29 april biedt de regering de Ridders in de Ridderzaal een koffiemaaltijd aan, koningin Juliana houdt een ont vangst in Huis ten Bosch van alle Ridders met hun echtgenoten en de directe nabestaanden van posthuum gedecoreerde Ridders. Voorts is er een défilé van deta chementen van de drie krijg's- machtonderdelen op het Haagse Lange Voorhout, een kranslegging bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam en een bijeen komst in Krasnapolsky te Amster dam, waar de Ridders J. V. Romijn en P. J. Looyer die in 1915 in de Orde werden opgenomen, worden gehuldigd. (Van een onzer redacteuren) „Zij heeft belangrijke dien- iten bewezen aan de gealli- lerde oorlogvoering en de Ne derlandse regering. Deze on- ianks haar jeugd in het on- lergrondse verzet reeds in de ■Jaren 1942 en 1943 ervaren en mm,beproefde vrouw heeft als tontactagente verscheidene nalen het transport van zen- Iers en van andere uit Enge- r* and ontvangen materialen, iet daaraan verbonden le vensgevaar ten spijt, bijzon- Ier kundig en moedig ver- torgd. In het bijzonder heeft rij in de tweede helft van ok tober 1944 met groot levens gevaar zich per rijwiel van lezet gebied met zeer belang- ijke microfilms, bestemd -,oor het Bureau Bijzondere eidilDpdrachten te Londen, door •ntrcle bi vijandelijke linies heen \aar Brussel begeven, bij elke tocht zij bij de brug bij 'eusden en vervolgens nabij onder zwaar gealli- terd en Duits vuur geraakte. Na van Brussel naar Enge land te zijn doorgezonden en ia daar als zelfstandige agen- !e v<an het Bureau Bijzondere Opdrachten te zijn opgeleid, s zij begin maart 1945 met ten geheime opdracht in be let Nederland geparachu- Ieerd en is zij, niettegenstaan- ie een bij het landen opgelo ken vrij belangrijk lichame lijk letsel, onmiddellijk na de landing behulpzaam geweest ig' !>tj het vervoer, der tegelijk <net haar afgeworpen wa- ge penen". Om die reden werd Jos Gem- Ineke de hoogste militaire dap- [ETE^erheidsonderscheiding ver leend, die ons land kent: Ridder DTjn de Militaire Willems-Orde 8er vierde klasse. Vijf jaar na ;#j>et einde van de oorlog werd irijd AJÜ door koningin Juliana tot Ridder geslagen, als enige trouw uit het verzet en na l*n' firinses Wilhelmina ook als eni- nanti vr0UW( ^je 00jj deze onder- jcheiding heeft gekregen. Zij was nauwelijks achttien lar toen zij als Els van jj, balen met het verzetswerk %egon. En ze moet dit van :onde af aan wel voortreffelijk lebben gedaan, want steeds rioeilijker werden de opdrach- die haar werden toever- rouwd. Toen zij in het late lajaar van 1944 te Londen arri veerde werd haar gevraagd of :ij geheim agente wilde worden :ei ja, hoewel ze wist dat ze agente per parachute zou torden gedropt en 75 procent de gedropte agenten door Duitsers was gevangen geno- nen en het leven had verloren. Asjeblieft een stormachtige en ijs- coude nacht in maart 1945 klom i oude Britse bommen werper. die boordevol was ge touwd met vierentwintig lange xmtainers met wapens, munitie explosieven. Nederland lag >nder een laag, dik wolkendek )e piloot cirkelde rond boven iet inktzwarte land, terwijl de tog els van het Duitse afweerge- oorlogsschip deden schudden en trillen, wist de bemanning drie Japanners tot zirken te brengen. Luitenant Van Well Groeneveld werd later onderscheiden met het Ridderkruis vierde klasse der Mili taire Willems-Orde. Helaas pos tuum. want enkele dagen na zijn terugkeer in Soerabaja verloor hij het leven bij het demonteren van Waalbrug De naam Jan van Hoof, opgete kend in de Ridderregisters zal blijven herinneren aan de moedige daad van een 22-jarige Nijmeegse jongeman, die in het najaar van 1944. toen de oorlog naar zijn einde holde, de Waalbrug voor de geallieerden redde door met grote koelbloedigheid de springladingen pnklaar te maken. Een dag later werd hij door Duitsers gewoon vermoord. Een terrorist, zeiden ze tegen eikaar. en zij schoten hem dood. terwijl hij met de rug naar hen toestond. Maar koningin Wilhelmina schreef later aan zijn ouders in de brief, waarin zij hun meedeelde, dat Jan van Hoof postuum was benoemd tot Ridder in de Militaire Willems-Orde: „Geest en karakter van uw zoon Jan konden de ondraaglij ke last van onrecht en Duitse dwinglandij niet langer dulden. Zijn verzet groeide met de dag en vond zijn hoogtepunt bij de bevrijding van ons vaderland, toen hij op 18 september 1944 door zijn heldhaftig optreden de Waalbrug redde" Honderdvijftig jaar Mili taire Willems-Orde hon derdvijftig jaar grote daden van moed, beleid en trouw, een keten van heldendaden, die als een gouden draad door de geschiedenis van ons volk loopt Literatuur: A. S. H. Booms. Xeerlands krijgs roem in Insulinde J. J. C. P Wilson. Vijf oorlog*- A. C. van Beers, Periscoop op! Dick Hendrikse. De dag waar op m(jn vader huilde

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15