[Nieuwe Leidse Courant Uitkering krachtens wao welvaartsvast Horen en zien zit in de klem lelijk Tunesië stelt voor Israël te erkennen Incorporatie ziektewet zou te veel tijd vergen Nicht en neef kozen vrijheid Geen landingsrecht voor 42 toeristen Griekenland wil KLM. MAC of Schreiner Bloesem in de Betuwe, corso in bollenstreek Mr. Marijnen voorzitter Rijnmond Brand in metaalfabriek: schade 2 min gulden Loosdrechtse plassen poel van vuil Commentaren Dfr.rt.uf: F. DIEMER HeeEdred.rt.ur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St.ntv.sfigh it 9h.bl.ve1 Vrijdag 23 april 1963, 46?te jaargang Iets koudere na^ht Opklaringen, maar In hoofdzaak in het binnenland ook helr en daar een bei. Zwake tot matige noordelijke wind. Iets koudere nacht. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur}. Veldkamp: Mijn belangrijkste wetsontwerp Vilde staking breidt üch nog uit strokarton jreid f 100.000 |e reserveren (Van onze soc.-eeon. redactie) GRONINGEN De werkgevers strokartonindustrie hebben |kich tegenover de vakbonden bereid ^erklaard op dezelfde voorwaarden de AKU-directie gedaan heeft honderdduizend gulden te reserve- fonds, waaruit werkzaam heden van de werknemersorganisa- zouden kunnen worden gefinan- fierd. In nader overleg zou dan een regeling de bestemming van dit bedrag n worden ontworpen. De bij de oor strokartonindustrie betrokken ïkbonden hebben te kennen gegeven an 100.000. wat aan de lage inden, doch hun voornaamste s dat de werkgevers niet be tid zijn in principe in te stemmen met erlangen der bonden het fonds tchtstreeks ten goede te doen komen ui de georganiseerde werknemers. Naar wij vernemen zal vanavond te n (Drente) nieuw overleg tussen •erkgevers- en werknemersorgam- plaatsvinden. De wilde staking in Groninger strokartonindustrie heeft •h inmiddels nog tot enige andere fa- ieken uitgebreid. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Voorlopig voelt minister Veldkamp van Sociale zaken en volksgezondheid niets voor een intrekking van de ziektewet en incorpo ratie van de in die wet vervatte regeling in de arbeidsongeschiktheidswet. Het wetsontwerp op de arbeidsongeschiktheidsverzekering zou daartoe diepgaand moeten worden gewijzigd en dit zou veel tijd vergen. Een der gelijke vertraging is niet verantwoord met het oog op de sociale positie van de invaliden. Aldus minister Veldkamp in zijn memoi'ie van ant woord, waarin hij zegt verheugd te zijn, dat „het belangrijkste wetsont werp, dat hij ooit heeft ingediend" zo goed is ontvangen in de Tweede Kamer. Minister Veldkamp achtte overi gens een incorporatie van beide re gelingen wel wenselijk. Naar aanlei ding van het pleidooi van de Kamer voor het beperken van de zieken gelduitkering tot drie maanden, zegt minister Veldkamp, dat na verloop van drie maanden een invaliditeits- schatting moeilijk is. De uitkeringen krachtens de nog goed te keuren wet zullen welvaartsvast zijn, want de minister wil de daglonen, die naar de uitkeringen zullen worden bere kend zodanig aanpassen aan eventuele loonstijgingen, dat de uitkeringen niet slechts worden aangepast bij stijgende le vensduurte, doch ook bij stijgende wel vaart van de werknemers. De mogelijkheden om t« komen tot een zo goed mogelijke revalidatie acht minister Veldkamp in voldoende mate aanwezig in het wetsontwerp,- dat nog door de Kamer moet worden goedge- lir hnroepverenigingen: geen programmers naar buitenland DEN HAAG De omroepvereni- ingen hebben bet verstrekken van igen programma's aan het buiten- oorlopig stopgezet, daarmee val openend tegen de aange- ondigdc uitgave van het gratis in-huis-weekblad „Horen en Zoals bekend zouden in dit ge- ustreerde blad dat wordt uitgege- n door Nederland Printing NV te n Haag, alle radio- en tv-program- i's worden opgenomen. Reden voor actie van de omroepverenigingen de verklaring van directeur Veer- imp van Nederland Printing die ge il heeft de gegevens voor zijn blad het buitenland te betrekken. Hil- rsum besloot daarop de grenzen ge el te sluiten. Com in entaar Commentaar van de heer Veerkamp: zit ik lelijk In de klem. Onze infor- itiebronncn lagen in het buitenland. die niets meer uit Hilversum krijgen, ijgen wij ook niets meer. Ik weet niet we ons eruit zullen redden. Welis- ïr is het wellicht mogelijk gegevens andere bronnen te halen, maar voor uitgave van ons blad zal het toch odzakelijk zijn dat le levering van ngevens voor een lange periode water- om wel te rusten In één oogopslag Nieuwe Hervormde bun del op komst pag. 2 Hallstein, de produkt- schappen en de EEG pag. 7 Cnossen en Warnaar (geen Siamese tweeling, maar toch verlaten wereld van de emigra tie pag. 9 Kritiek van Nyerere pag. 9 N.O.P. nodigt onderdui kers nog eens uit pag. 9 Sport (o.a.: morgen Frankrijk-Nederland) pag. 11 Ethergolven (Haakjes en Oogjes) pag. 13 dicht is. Dc uitgeverij wacht voorlopig op de uitspraak van de Hoge Raad op 7 mei. in het conflict tussen de omroepen en Televizier. In het buitenland is de brief van het centraal bureau (onderdeel van de fe deratie van omroepverenigingen) met veel kritiek ontvangen. Bij de BRT toont men begrip, maar bij dc Belgische kranten ls men verontwaardigd. Aan gezien in België geen programmabladen bestaan wordt in de kranten veel aan dacht besteed aan radio- en tv-program- Ook de uitgevers van het grootste radio- en tv-programmablad ..Hör zu" van Duitsland begrijpen weinig van de omroep-maatregel. Spoorwegstaking om vijf kwartjes LONDEN Duizenden forensen uit de Londense voorsteden zijn vanmorgen te laat op hun werk gekomen doordat onder de treinbestuurders een 24-uurs- staking was uitgebroken. De staking was aigekomcLigd omdat één bestuurder zich erover had beklaagd dat hij als gevolg van een overplaatsing op een andere route ongeveer 1 gulden 25 minder afstandstoe9lag ontving. Dr. Soebandrio in ziekenhuis DJAKARTA De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soe- bandrio, is volgens radio-Djakarta in een ziekenhuis opgenomen. Dc aard van zijn ziekte werd niet onthuld. eer vierjarigen verongelukt Weer zjjn twee vierjarige kleuters gis teren om het leven gekomen. De een bij een verkeersongeval, dc ander door ver drinking. Begin deze week moest ook al melding gemaakt worden van het ver ongelukken van vier vierjarige klnde- PURMEREND Het vierjarige zoon tje van de familie Eeltink uit Edam raakte nabij de ouderlijke woning te water en verdronk. Het ventje was ste kelbaarsjes aan het vangen toen het in het water tuimelde. Een neefje haalde de vader die zijn kind op het droge te halen. De levensgeesten waren toen geweken. LICHTENVOORDE Het vierjarige dochtertje van dc familie Te Plate ver ongelukte gisteren toen zij met haar step vanuit een zandweg dc straat opreed en daarbij tegen een personenwagen op- Te Parijs is plotseling op zestigjarige leeftijd overleden de heer W Booker, uitgever te Amsterdam en organisator an kindercomités op velerlei gebied. Voor hen, die al op jeugdige leeftijd arbeidsongeschikt werden, acht de nister het onmogelijk een aanvullende oudedagsvoorziening in te bouwen in de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Op dit punt worden in verschillende particuliere pensioenregelingen al vri;' algemeen voorzieningen getroffen, al dus minister Veldkamp. V reu wie Hij spreekt er zijn vreugde over dat zijn voorstel om slechts één medische dienst in te schakelen bij de uitvoering van de W.A.O. algemene instemming heeft gevonden bij de Kamer. Op de vraag uit de Kamer of het geen aanbeveling zou verdienen één grote dische apparatuur op te zetten voor de gehele sociale verzekering, inclusief de volksverzekering en de arbeidsbemidde ling, zei dc minister dat hij dit voorlopig een te ver gaande stap vindt. Nota Aan de memorie van antwoord is voorts een nota van wijziging toege voegd, waarin wordt voorgesteld, aar de in te stellen gemeenschappelijke medische dienst de bevoegdheid te verlenen tot oprichting of instandhou ding van revalidatie-inrichtingen, waardoo'r het bestaan van het revali datiecentrum van de sociale verzeke ringsbank te Amsterdam wordt ge waarborgd. Becijferingen In de memorie van antwoord zijn ter slotte nog enige becijferingen opgeno men over de mogelijke stijging van df premielast bij de invoering W.A.O. De premie voor de ziekengeldverzeke ring. ziekenfondsverzekering en de ar beidsongeschiktheidsverzekering in totaal wordt geschat op 14,2 procent van he verzekeringsplichtig loon. Dit percentage zal omdat de afwikke ling van de lopende ongevallenrenten door liquidatie van de daarvoor gev de fondsen zal geschieden, nog niet direct bU het in werking treden van de W.A.O., doch eerst een aantal jaren daarna nodig Slachtoffertje van moordaanslag buiten gevaar AMSTERDAM De elfjarige Louise van U, die gisteravond door vier pistoolschoten van haar vader binnen enkele seconden ouderloos en zelf ernstig gewond werd, is praktisch buiten levensgevaar. Zojuist ontvingen wij de nieuwe collectie Gordijnstoffen Draion Satijn cretonne Damast Linnen Velours. INTERIEIR-VERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Sinds vrijdag spoorloos HILLEGOM De 15-jarige Irene Kardol is er met haar 17-jarige neef Peter van Ast vandoor. Sedert vorige week vrijdag is niets meer van hen ver nomen. Het meisje heeft 's middags het oudelijk huis velaten zonde dat er een vuiltje aan dc lucht was. De jonigen, die uit Duitsland afkomstig is werkte in een Noordwijks hotel. Irene Kardol ging veel met haar neef uit VAASSEN Het tweejarige dochtertje van de heer Beekman raakte tijdens het spelen gistermiddag in de Grift te water en verdronk- MORGEN. ZATERDAG 24 APRIL LAATSTE DAG TRABANT AUTOMOBIEL SHOW van 's morgens 10 uur tot CITY GARAGE Zweeds vliegtuig leeg naar Athene SCHIPHOL De vakantiereis van 42 Nederlandse toeristen naar Griekenland moest gisteren onver wachts worden uitgesteld, omdat de Griekse regering de Zweedse maat schappij Ostermaji Air landingsrech ten weigerde. Voor een reisbureau in Eindhoven betekent deze gang van zaken een strop van ongeveer 25.000 gulden omdat de 42 vakan tiegangers op een KLM-toestel moesten worden gezet, dat vandaag is vertrokken en voor zover zij gis- DODEWAARD De bloeiperiode van de vruchtbomen staat weer de deur. Dit week einde zullen de zwarte kerse- en perebomen in het Gelderse rivierenge bied, mei als traditioneel middelpunt de Be'uwe, hun bloesempracht tonen. De stichting VVV Gel ders rivierengebied heeft ook dit jaar weer vier speciale bloesemtochten uitgestippeld, te weten de Betuweroutes oost en west, de Maas- en Waal- route en de Bommeler- waardroute. De routes hebben de afgelopen we ken een grote onder houdsbeurt ondergaan. De stichting heeft een nieuwe folder van de routes uitgegeven. Ook de bloembollen- velden momenteei steeds meer hyacinten en tulpen, ondanks de kou zullen morgen weer duizenden bezoekers trek ken. vooral omdat het jaarlijks bloemencorso dan door de streek gaat route Sassenheim L isseH i 11 egomBe nne- broek v.v., tussen 1030 en 13.20 uur en 's mid dags tussen 15 en 17.40 uur). De weersvoorspellingen zijn goed: zon, weinig wind en ietsje warmer... teravond niet meer naar huis kon den in hotels moesten worden onder gebracht. Het was de derde keer. dat eei vliegtuig van de Zweedse maatschap pij naar Athene zou vliegen. De eerste twee reizen zouden de Zweden geen ernstige moeilijkheden hebben onder vonden. De Griekse regering wil het toeristenverkeer tussen Griekenland en Nederland uitsluitend in handen leggen van Nederlandse en Griek se luchtvaartmaatschappijen, zuals, Olympic Airways, KLM. Schreiner Airways en Martins's Air Charter. De directeur van laatstgenoemde on derneming, de heer M(artin) Schroder is onlangs naar Athene geweest besprekingen met de Griekse regering. Toen is onder meer de positie de voornaamste concurrent van MAC, Scheiner Airways, ter sprake gekomen evenals kennelijk de positie van niet- Nederlandsc en niet-Griekse onderne mingen als Osterman Air. Het Zweedse toestel, een DC-7, iï na aanzientijke vertraging leeg naar de Griekse hoofdstad vertrokken. De piloot had bij aankomst op Schiphol al verteld, dat hij geen landingsrechten zou krijgen. Hij kreeg gelijk, want alle pogingen per telex en per telefoon van reisbu Fit haalde niets uit. Het Londense reisbureau Polytravel had kennelijk de moeilijkheden even zien aankomen, want meer dan de helft van de stoelen in de DC-7, die Engelsen waren bestemd, werden niet geboekt. In Athene wachtten gisteravond 50 En gelse en 50 Nederlandse toeristen tever- geeft op de aankomst van de DC-7. die om tien uur had moeten landen en het terug naar Nederland had moeten vlie gen. Door de vertraging op Schiphol was het Zweedse toestel gisteravond om tien uur nog ergens boven Europa. Ook de honderd vakantiegangers moes ten in hotels worden ondergebracht. De 42 Nederlandse toeristen zijn op kosten van Fit ondergebracht in het Palace- hotel in Noordwijk en Amsterdam-Hilton, Victoria en Museum-hotel. Fit zal voortaan alle vliegreizen aan Martin's Air Charter opdragen. Bij de installatie van de heer W. Thomassen tot burgemeester van Rotterdam, waren ook zijn collega's uit Den Haag en Am sterdam aanwezig, alsmede zpn Rotterdamse voorgangers mr. P. J Oud en mr. G. E. van Walsum. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Binnenkort, zo hebben w(j reden om aan te nemen, is de be. nocming te verwachten van de voor malige minister-president mr. V. G. M. Marüncn tot voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. Zoals bekend heeft de oud-burgemees- :r van Rotterdam, mr G. E. van Walsum an begin af aan op het standpunt ge staan, dat de burgemeester van Rotter dam tevens voorzitter van Rijnmond dient le zijn. een standpunt, dat echter nooit door de regering is gedeeld. Ook de nieuwe burgemeester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, schaarde zich gisteren in zijn in6tallatierede achter zijn voorganger „Maar". zo zei hij „mochten evenwel de geruchten oVer een op handen zijnde benoeming door de feiten worden bevestigd, dan kan de voorzitter van de Rijnmond rekenen op een open deur en een open oor bij de burgemeester van Rotterdam". HALSTEREN Een gistermiddag om streeks half zes in het bedrjjf van de Zuid-Nederlandse inctaaiwarenfabriek Planietha uitgebroken brand heeft een schade van naar schatting twee miljoen gulden aangericht De brand begon ui een lakcabine: als gevolg van de zich hierin bevindende zeer brandbare verf nam hij in korte tijd een grote omvang aan. Twee pro- duktiehallen, elk met een oppervlak van 2.500 vierkante meter, werden met de daarin opgestelde kos'bare produkt-ie- machines door het vuur vernield De brandweer wist de opslagplaats voor de emballage en een kleine fabrieksruimte te behouden KOOG AAN DE ZAAN De rode haan kraaide ook in een Koogse was fabriek Maar dankzij het krachtig in grijpen van de brandweerkorpsen werd voorkomen dat de fabriek (Jonk N.V.) aan de Wezelstraat voor de tweede maal In enkele jaren tijds tot de grond toe afbrandde. Schade beperkt De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op ongeveer honderdvüf- tig duizend gulden geschat. Tijdens werk zaamheden met een snijbrander zijn vonken in de waskoker van de raffina derij geraakt, in welke koker ongeveer vyftig ton was was opgeslagen Dr. H. L. Golterinan in Utrecht: IJ sselni eerwater ook bedreigd UTRECHT De Loosdrechtse plassen zijn nu al zover vervuild, dat zij op vele plaatsen niet meer doen aan de TNO-norm voor zwem baden. Dit verklaarde dr. H. L. Gol- terman, directeur van het hydrobio- logisch instituut gistermiddag Utrecht, waar hij sprak op de eerste van de twee akademiedagen die door de Kon. Ned. Akademie van weten schappen worden georganiseerd. De Loosdrechtse plassen omvatten een gebied van ongeveer 2500 ha wa ter. De totale inhoud, die ongeveer 50.000.000 kubieke meter bedraagt, wordt ongeveer eens per jaar ververst. Door menselijke verontreiniging is de concentratie van stikstof- en fnsfnr- verbindingen op dit moment zo groot, dat de jaarlijkse produktie van de Loosdrechtse plassen op ongev 100.000 ton droge stof per jaar kan worden geschat. Dat betekent meer dan die van een even grote oppervlakte land. Per hoofd van de bevolking wordt per jaar 4 gram fosfor - 40 gram stikstof in of andere verbinding via het afval water in het oppervlaktewater gedepo neerd. De hierdoor ontstane grote hoe veelheid fytoplankton sterft te zijner tijd tijd weer af en vormt dar een geweldige' bedreiging voor de zelfreinigende wer- king van het oppervlaktewater Lucht van rotte eieren In het buitenland zUn grote meren be kend. aldus dr. Goltcrman die hierdoor olkomen zuurstofarm kunnen worden, vaarna produktie van zwavelwaterstof op gang komt en de lucht van rotte n ontstaat. Als andere gevaren dc zware stikstof en fosforbemesting noemde hy het verdwijnen van allerlei soorten organismen en zelfs het ontstaan van qnkele giftige algen-soorten. Dr. Golterman pleitte voor een veel kx-achtiger wet tegen de waterveront reiniging dan het ontwerp dat thans ter tafel ligt. Hij pleitte eveneens voor een scheiding van het afvalwater uit keukens en badkamers enerzijds en toiletten an derzijds, gecombineerd met een verbe terde w.c.-spoeling. (Voor vervolg zie pag. 9) TAE rede waarmede de nieuwe bur- gemeester van Rotterdam zijn ambt heeft aanvaard, betekent al dadelijk een inbreng in de bespre kingen die gaande zijn rondom de Rijnmond. De heer Thomassen zag het hele Rijnmondgebied in het verschiet als een gedecentraliseerde eenheid, een gebied dat zou zijn opgedeeld in ge meenten van 50 a 100.000 inwoners, een opdeling die zich ook zou vol trekken over Rotterdam. Stellig een belangwekkend denk beeld. dat echter, naar terecht werd gesteld, nog heel wat beraad en stu die zou vergen. Ook wij zijn voorstanders van niet al te grote en dus nog overzichtelijke gemeentelijke eenheden. In de daar mede samenhangende behoeften heb ben de wijkraden zoals ze te Rotter dam zijn ontstaan, omdat ze niet mo gen besturen doch alleen mogen ad viseren, slechts ten dele kunnen voorzien. In de gedachtengang van Rotterdams nieuwe burgemeester zouden ze tot gemeentebesturen uit groeien. Zeker is, dat over samenballingen van de bevolking als in de Rijnmond hetzelfde geldt de samenballingen elders het laatste bestuurlijke woord nog niet is gesproken. Er zijn ontwikkelingen gaande, die Interes sant zijn en die door verstandig denken moeten worden gevolgd, in dien niet voorafgegaan, in elk ge val begeleid- ïy/TET betrekking tot de jongste ka binetsformatie, die inderdaad in bepaalde opzichten een merkwaar dig karakter vertoonde, is in kriti sche zin wel opgemerkt, dat verlie zende partijen in de regering zijn gekomen en daarentegen winnende partijen zijn uitgeschakeld. Voor een deel is dat waar, voor een ander deel vergt de opmerking, dunkt ons, aanvulling, wil men: her ziening. Zeker, de CHU. die sinds lang aan het vooruitgaan was, is buiten de re gering geraakt, de ARP is gebleven waar ze was dus binnen de rege ring. Men weet. dat wij dit uiteenvallen betreuren. Juist wie een samengaan van beide partijen, hoezeer ze over dat samengaan ook zelf moeten be slissen, met vreugde meent te mogen zien, heeft met het uiteengaan moei te. Dat laatste zal minder gelden wie tegenover een nauwere aanslui ting toch gereserveerder staat. Maar zolang de partijen zelfstandig zijn, zullen zij ieder voor zich het be leid moeten bepalen. WaarMf wij stellen, dat uit dc omstandigheid dat een partij verliest nog geen verplich ting voortvloeit zich aan het rege ringsbeleid te onttrekken, evenmin trouwens als omgekeerd. Elke partij zal voor zich kansen, mogelijkheden en verantwoordelijk heden beoordelen. bovenbedoelde opmerking, die de aanleiding vormde tot de commenta ren die wij nu leveren, ook hen op het oog had. moeten wij vaststellen, dat bij de jongste Kamerverkiezin gen beide partijen een gelijk lot had wedervaren. Zowel liberalen als so cialisten waren aan de verliezende hand Vergeleken met de raadsverkiezingen van 1962 hadden de Kamerverkie zingen van 1963 voor de WD wel een klein herstel opgeleverd. Niette min moest zij in de Kamer niet min der dan drie zetels inruimen, verhou dingsgewijze meer dan de vijf waar van de aanzienlijk grotere PvdA af stand moest doen. Ten aanzien van deze partijen kan men dan ook moeilijk staande hou den dat bij dc formatie van nu de verkiezingsuitslag van 1963 met voe ten is getreden. Niet dat de formatie niet bij ons vragen oproept. Maar de zaken moe ten juist worden gesteld. ^/^autoverhuur /^"uitsluitend nieuwe wagens per dog, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Lelden. Tel. 40447-3459* Revolutionair plan van Bourguiba TUNIS De Tunesische presi dent Bourguiba heeft met betrekking tot de Palestijnse kwestie een n lijtionair plan gelanceerd, dat de Arabische leiders in woede zal doen ontsteken. Bourguiba stelt voor, dat de Arabieren, in ruil voor de repa triëring van de Palestijnse vluchte lingen, Israël erkennen, dat door de V.N. vastgestelde grenzen heeft. Het Tunesische staatshoofd, dat zijn plan onthulde tijdens een toespraak voor studenten en leden van de re gerende Destourpartij, zou ook heb ben aangedrongen op rechtstreekse onderhandelingen tussen. Israël en de Palestijnse Arabieren m een neu- iraal land. Maar deze onderhande lingen konden slechts succes hebben als men bereid was zijn compromis- oplossing ie aanvaarden. Ontdooiing in een volgende fase zou Arabieren en Joden in staat stellen vreedzaam naast elkander te leven en econo mische betrekkingen met elkaar aan te knopen. Boui-guiba had in zijn rede echter wel duidelijk doen uitkomen, dat het succes van zijn plan twijfelachtig was gezien het felle nationalisme bij de Arabieren. Ook was hij het lang niet zeker, dat Israël het plan zou aanvaarden. In elk geval, zo had hij gezegd, kon het niet direct wor den uitgevoerd. Intussen heeft men in politieke krin gen te Tel Aviv vei'klaard. dat het voorstel van Boui-guiba zal worden af gewezen. Men wil wel besprekingen voeren, maar ronder voorwaai-den vooraf. Bovendien acht men het on denkbaar. dat Israël nog bereid jxJ zijn. de talrijke Palestijnse vluchtelin gen op zijn grondgebied toe ie la- (Voor zervolg zie pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1