Goud oppotten nog steeds veel voorkomende hobby Rijnsburgs elftal verliet gramstorig het terrein Miljoen hyacinten trossen worden in 25 praalwagens verwerkt Sevorderingen tuinbouwschool te RIJNSBURG Tineke is bloemenkoningin Feest in Lisse belooft veel voor de toekomst Nevobo afdeling Leiden houdt wimpeltoernooi Visvergif in Marsdiep- gevaar echter geweken? TWISTED MATTING VAN DER SPEK NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 196S IJver en haast in de bollenstreek BOLLENSTREEK Vijfentwintig praalwagens rijden zaterdag van ilf elf tot ongeveer half zes een veertien kilometer lang traject, van Sas- •nheim tot Bennebroek en terug. De eenmaal vastgestelde corsodatum, april, wordt niet gewijzigd, ook al zit men door de kou van de laatste eek een beetje krap in de hyacintennagels. Tweeduizend vierkante me- rietmatten moeten met een miljoen kleurige hyacintentrossen worden edekt en dat kost de vandaag al ijverig werkende stekers en steeksters 10gal wat hoofdbrekens. Dooh men zal ér wel komen, al heeft en niet de beschikking over een rui- i voorraad van alle bestaande kleu- tn. Blauw zal wel de hoofdtint van i corso 1965 worden, geel zal men einig zien (tenminste bij de hyacin- Men heeft zelfs bloementrossen Wassenaar, waar de kwekerijen eerder over bloeiende gewassen ichikken dan enkele kilometers onderlijker. aan laten rukken. Nederlands fabrikaat Van de 25 praalwagens zijn er vijf. t door de Vereniging Nederlands ibrikaat zijn ingezet. De jubilerende jreniging (vijftig jaar) heeft ook iar aandeel in het corso de ontwer- li door de artistieke corsoman A. W. n Driel (en diens zoon) uit Amstel- ien laten maken, zodat de wagens in geheel van de bloemenstoet pas- De langste wagen van het corso is Iftien meter; de hoogste en breedste metingen zijn vijf meter. Men ver- icht. dat 300 a 500.000 mensen naar lenteparade zullen komen kijken, ch natuurlijk spelen de weersom- indigheden in het corsofestijn een el grote rol. Niet alleen praalwagens en versier- personenwagens zijn zaterdag te doch ook 22 muziekkorpsen, larvan een aantal bedrijfskorpsen de medewerking van de V.N-F. Vanmiddag en vanavond tot mid- trnacht) kan men in de veilinghal- van H.B.G. aan de Grachtweg te sse de corsowagens in opbouw in. Vrijdag van 10 uur 's morgens middernacht kan men op zijn ge nie de dan klaargekomen wagens kijken en zaterdagmorgen tussen If 9 en 10 uur staan ze gereed bij startplaats (Warmonderdam, Sas- nheim). Fotowacht Voor een nieuwtje zorgt de Stich- sg ter bevordering van de amateur- ografie te Amsterdam: aan het cor- rijdt vooraf een ..fotowacht". een to bemand met twee enthousiaste. kundige amateurfotografen die het pu bliek langs de route voorlichting ge ven (via luidsprekers) omtrent belich- buitenlandse gasten van de streek en de badplaatsen (de bollendorpen be schikken over 5000 en de badplaatsen over 15.000 bedden) kunnen zich op deze manier ook in de avonduren ver maken. Vorig jaar zijn de feesten sue cesrijk verlopen en men hoopt er in d« naaste toekomst niet slechts een Lis- ser, doch een streek-evenement van te maken. Misschien volgend jaar al? helpen. Het fotograferende publiek kan bovendien meedingen in een foto- en dia wedstrijd over het bloemen corso. Aanrijding bij de afrit Oegstgeest OEGSTGEEST Vanmorgen ver leende de bestuurder van een bestel auto. H. J. E. uit Leiden, komende var de afrit van rijksweg 4 nabij het Rhijn- ziahtwegjviaduct geen voorrang aan de personenauto van bestuurder H. G. B. uit Katwijik. Het gevolg van de aanrij ding was, dat de heer H. J. E. met in wendige kneuzingen en een hersen schudding moest worden opgenomen het Academisch Ziekenhuis te Leiden en dat beide auto's zwaar beschadigd moesten worden weggesleept. Dodelijk ongeluk te Sassenheim SASSENHEÏM. Op het kruispunt Sassenheim-Noord had gistermorgen half 12 een autobotsing plaats met ernstige gevolgen Een Volkswagen, be stuurd door de 23-jarige L. T de W. de Zilk (Noordwijkerhout) kwam de Provinciale weg. De bestuurder wilde de Hoofdstraat oversteken. Hier bij gaf hij geen voorrang aan een uil de richting Lisse- komende vrachtwa gen. De voorzijde van de personenwa gen werd gegrepen door de vrachtwa- waarbij de inzittende verloofde de bestuurder, de 21-jarige mej. W. P. Borst uit Lisse. op de weg werd geslingerd. Zü kwam terecht onder de achterwielen van de vrachtwagen, en op slag dood Een tragische bij zonderheid is, dat de jongelui over en kele dagen in het huwelijk zouden tre den De bestuurders van de beide wa gens hadden geen letsel. De volkswa gen werd zwaar en de vrachtwagen minder zwaar beschadigd. tingstjjden, de- juiste standpunten, de beste films, enzovoort. Zelfs kan men in deze auto- waarin een kleine don kere kamer is ingericht, kleine storin gen aan foto- en filmtoestellen ver- In deze voorjaarsweken worden in Lisse voor de tweede maal de bloe- menfeesten gehouden door de jonge stichting Elfesta. De vele binnen- en INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN KONINGIN WILHELMINASCHOOl - KERKSTRAAT 21 PRINSES IRENESCHOOL - TULPENSTRAAT 1 RIJNSBURG dinsdag 27 arpil en op donderdag 29 april a.s. wordt des middags tussen 100 en i uur gelegenheid gegeven in de scholen om leerlingen te laten inschrijven voor nieuwe cursus. De leerlingen moeten voor 1 oktober de leeftijd van zes jaar heb- bereikt. Gaarne trouwboekje RIJNSBURG Volgende week dinsdag- en donderdagmiddag zullen in Jeugdhaven de diploma's worden uitgereikt aan de leerlingen van de Tuinbouwschool die met goed gevolg hun eindexamen hebben ge in. Hierby zullen naast de leerlingen ook ouders en enkele andere ge- idigden aanwezig zyn. Thans is reeds bekend welke leerlingen naar een gere klas worden bevorderd. Het zyn: ivorderd van klas 3A naar 4A: Adri rman, Wassenaar: Henk Cederhout, jnsburg; Theo Devilee, Voorschoten; terlof Glasbergen, Rijnsburg: Jac. tgewoning, Rijnsburg: Jan Hogewoning, jnsburg; Frans Homan, Sassenheim; mus v. d. Mey, Valkenburg; Daan de n &oy, Rijnsburg; Leen Noordam, Wou- De strobinder aan het werk. Hij zorgt ervoor dat men in het corso de vormen van de uit te beelden figuren herkent door het met rietmatten bekleden van de metalen staketsels. Duizenden zullen zaterdag deze twee am bachtslieden aan de inzendin gen van de Vereniging Neder lands Fabrikaat zien vooraf gaan. De figuren zijn een ge trouwe nabootsing (in grotere afmeting) van de bronzen Ko ning Willem I prijs van de V.N.F., die in 1956 werd inge steld en in 1958 voor het eerst aan een Nederlandse industrie werd toegekend. Auto over de kop in Katwijk KATWIJK Vannacht om tien over twaalf is in de bocht van de Provin- cialeweg nabij de Kantineweg een srtelauto over de kop geslagen toei Leidse bestuurder probeerde een autobus van de NZH in te halen en daarbij in de berm raakte. Het ongeluk liep goed af. De Leidenaar liep slechts fnijwonden 0 ugge; Diok v. Paridon, Leiden; Piet ,'Jjlman, Wasssenaar; Cor van Rijn, Wou- Augge; Piet Smittenaar, Leiden; Hennie Rijnsburg; Jan v. d. Tang. Voor- Karei v. Turenihout, Lisse; Floor blotter Rijnsburg: Henk v. Vliet, Aijns- irg; Dirk de Vries, Valkenburg; Kees d. Zwart, Sassenheim; Laurens v. d. wart. Valkenburg; Nico Koot, Voor- hoten. (Niet bevorderd: 2.) Bevorderd van klas 3 B naar 4B: Ab Best, Rijnéburg; Jan v. Delft, Rijr.s- g; Martien v. d. Deyl, Noordwijk: t v. Egmond, Rijnsburg; Hans v. Eg- ond. Rijnsburg; Leo v. Geest, Rijns- rg; Hans Hoek, Noordwijk; Ben Hoger- ir»t, Oegstgeest; Dick v. Iterson. Rijns- Bram Koekebakker, Rijnsburg: Jan de Koning, Rijnsburg; Hans Kórt, Rijnsburg; Joop Kromhout, Rijnsburg; Niek Looyenstein, Katwijk; Jan v. d. Niet, Noordwijk; Leen v. Nieuwkoop, Sassenheim; Keei Noort, Rijnsburg; Sjoerd Postma, Rijnsburg; Gerrit Ooms, Valkenburg; Henk Oudshoorn, Valken burg; Andries Reyerkerk, Noordwijk; Geert v. Rijn, Katwijk; Wim van Rijn, Katwijk; Koos de Roo, Sassenheim. Volleybalteams Rijnsburg in de prijzen RIJNSBURG Met wisselend suc- hebben een dames- en een heren- m van de volleybalvereniging jnsburg in Hilversum meegedaan een toernooi dat de Gooise Volley - Club had uitgeschreven voor feede klassers. De dames moesten is in de laatste wedstrijd het hoofd ligen. De beslissingsgame bracht srlies bij 1820. Een tweede prijs was t gevolg van deze prestatie. De he il startten bepaald zwak met twee iljjke spelen, maar daarna werd geen meer verloren, zodat thans een irste prijs in de Rijnsburgse prijzen- prijkt. RIJNSBURG Morgenavond houdt NCBO de jaarvergadering in „Com- jirdia". Deze vergadering heeft een ex- l feestelijk tintje omdat de afdeling vijf bestaat. Na het huishoudelijk gc- •elte zullen de Boerenkapeil uit Kat- ijk en de zingende zusjes Zwaan op- leden. De heer J- de Mooy houdt '4 Oe-man-show'. Aanvang 8 uur RIJNSBURG Vanavond om 7.45 orden in Jeugdhaven de „Jonge Ker- verwacht. Deze avond zal in het ken staan van de begroeting van nieu- leden, die kortgeleden belijdenis var in gelood deden. i zijn handen op. Katwijk opgelet! VRIJDAGMARKT zeer prachtige nylon onderjurken rijk r kant, alle kleuren tot maat 50. Alle maten nu 3,98. Prachtige badlakens 3,98. Nu 2 stuks 5,1 pers. lakens nu 4,98. Super wit rib herensportgoed, het goed dat mooi blijft in de was. Alle maten 1,5 Elk 2e stuk 0.99. Ons heren netsportgoed 2,98, nu alle maten 1,98. Leuke jongens- en melsjespyama's, leeftijd 4 jaar. nt By aankoop van 5.3 zeldzame speldjes cadeau. Zie borden Japie. Nijverheid en Handel Leiden LEIDEN Vanmiddag heeft dr. A. Batenburg, onderdirecteur van de Algemene Bank Nederland N.V., in de koffiekamer van de Stadsgehoor zaal voor het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over: Terugkeer naar de gouden standaard? Dr. Ba tenburg zei, dat hij verscheidene bankiers heeft ontmoet voor wie de gou den standaard een zeker gevoel van heimwee oproept naar tijden waarin de overheid een minder leidinggevende rol in het economische leven ver vulde dan thans in vrijwel alle landen het geval is. De emotionele reactie van de meeste jongeren daarentegen zal dichter staan bij de opvatting van de Engelse eco noom Keynes, die de gouden standaard heeft betiteld als een barbaars relikwie. Keynes was van oordeel, dat de voor atanders van de gouden standaard zich laten leiden door conservatisme, scep ticisme en wellicht ook door bijgeloof. Scepticisme Dr. Batenburg ging niet verder in op de vraag of en in hoeverre deze drie factoren ook een rol hebben gespeeld bij de geruchtmakende persconferentie van generaal De Gaulle, waarin deze een pleidooi hield voor terugkeer naar de gouden standaard. Wel besprak hij de vraag of dit plei dooi kan zijn ingegeven door een sterk gevoel van scepticisme ten aanzien van de werkzaamheid van internationale be talingsstelsels, die voor de afwikkeling van het internationale betalingsverkeer LISSE Tot bloemenkoningin 1965 is gisteren, tijdens de zeer geslaag de eerste bloemenfeestavond in de stijlvol versierde veilinghal van Hobaho, gekozen de 18-jarige Lisser schone Tineke van der Ploeg. Onder enthou siast applaus beklom zij het podium, waar de bloemenkoningin van vorig jaar haar de sjerp in de kleuren pan Lisse om de schouders legde. Tineke kreeg voorts een boeket bloemen en zij werd toegesproken door de voor zitter van de propagandacommissie van de stichting Elfesta, de heer J. de Vos. nin of meer grote plaats hebben in geruimd voor de op vertrouwen geba seerde internationale kredietverlening. Hoewel het goud nog steeds een zeer voorname rol speelt in de stij ging van de internationale liquidi- teitenmassa het heeft daarin de afgelopen tien jaar voor ongeveer 45 procent voorzien is voor de we reld als geheel een duidelijke daling waarneembaar in het percentage dat het goud uitmaakt van de totale mo netaire reserves- Dit was'vlak voor de laatste oorlog nog bijna 90 pro cent, in 1953 nog 67 procent thans 60 procent. Over de grieven van Frankrijk die het hebben bewogen een pleidooi te houden a zulksz elfs in praktijk te bren- voor het afwikkelen in goud vaT tekorten en overschotten in hert inter nationale betalingsverkeer merkte dr. Ba. te-rrburg op. dat het duidelijk is. dat de heer De Gaulle zijn afkeer over het hui dige stelsel van internationaal betalings verkeer heeft uitgesproken omdat het in zijn politieke verlangen een paald deel van continentaal Europa der leiding van Frankrijk tot een der de macht te formeren naast Rusland de Verenigde Staten- Strijdig met deze Franse visie is de economische pene tratie van het Amerikaanse bedrijfsle- in continentaal Europa. Het eerste bloemenfeest van het sei zoen doet veel van de komende evene menten verwachten. Met groot succes traden op Willeke Alberti (haar vader was door ziekte verhinderd), Milly Scott. Victory-rol-skating-group en het Cocktail Trio. Na het officiële pro gramma bleef men nog tot ver na middernacht bijeen onder muzikale klanken van het dansorkest De Guso- nians. Mocht Willeke Alberti met haar gouden-platen-nummers veel succes oogsten, het optreden van Milly Scott werd eveneens met een ovationeel applaus beloond. Met bewondering volgde men voorts de prestaties van de rolschaatsgroep en met het Cock tail Trio amuseerde het publiek zich uitstekend. Goede beurt Extra, bussen van de N.Z.H.V.M. stonden na afloop van het feest voor het i ?rvoer van de bezoekers naar alle bollenstreekdorpen en daarbuiten ge reed. Het stichtingsbestuur van Elfesta heeft met de organisatie, programma keuze en uitwerking een goede beurt gemaakt en dat na slechts één sei zoen ervaring! De voorzitter van de stichting, de heer A. Bruggeman, had bij de aan vang van het feest in het bijzonder burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf en de vele buitenlandse bezoekers (in hun eigen taal) verwelkomd. De Busdiensten op corsodag HAARLEM. Gedurende het Bloe mencorso in de Bollenstreek op zater dag 24 april zullen de N.Z.H.-diensten op de ljjnen 22. Den HaagNoordwyk BollenstreekHaarlem 23. Noord wij- kerhoutBollenstreekHaarlem, en 50, HaarlemLeiden geruime tijd niet vol gens de dienstregeling worden uitge voerd. Nadere inlichtingen worden ver strekt aan de haltekantoren in Haarlem Schoolvoetbal in KATWIJK KATWIJK AAN ZEE Gisteren werden de schoolvoetbalwedstrydcn op het Katwijk-terrein aan de Piet Hein- laan en in de Hoornes voortgezet. De finale bij de junioren ging tussen de christelijke ulo-school (hoofd de heer Kiugkist) en de l.ts. De ulo-school won met 20. Bij de wedstrijd christelijke ulo (Bentsnijder) tegen christelijke ulo Rijnsburg (senioren) deed zich een ver velend incident voor. Eén der Rijns- burgspelers kreeg van de scheidsrechter een waarschuwing wegens te hard spel De betrokken speler maakte daarop een gebaar naar de scheidsrechter, waar op deze hem naar de kleedkamer zond. Naar aanleiding hiervar verliet hei elftal van Rijnsburg en bloc het terrein, een onsportieve daad, die nog wel een staartje zal hebben. Door deze houding van de Rijnsburgers kwamer de beide elftallen van de christelijke ulo-schooJ (Bentsnijder) in de finale. Elftal 1 won met 5—0. Alvorens tot uitreiking der prijzen over te gaan dankte het bestuurslid van de KNVB, afdeling Leiden, de heer D. Goedhart, het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen der „erreinen, het bestuur van de v.v. „Katwijk" voor de materialen, tocrnooileider D. van Biezen, die echter de tweede dag door ziekle verhinderd was, en de scheidsrechters Van Kempen. Jonker, Bergman, Kulk en Slootweg. Vervolgens reikte hy aan de aanvoer der van de junioren van de chr. ulo school, hoofd de heer Kiugkist, de dokter J. Bergman-wisselbeker uit en de aan voerder van de senioren van de chr. ulo-school (Bentsnijder) de Katwijkse Post-wisselbeker. Uitslagen De uitslagenSenioren: Visserijschool Ichr. ulo I (Bentsnijder) 10; L.T.S. IIchr. ulo II (Bentsnijder) 11; Vis serijschool Ir.k. ulo Noordwyk 01; L.T.S. IIVisserijschool II 00; cbr. ulo I (Bentsnijder)—r.k. ulo Noordwijk l0; chr. ulo II (Bentsnijder)Visserij school II 0—0; L.T.S: I—chr. ulo (Kiug kist) 00: chr. ulo Noordwykchr. ulo Rijnsburg 0—0: L.T.S Ichr. ulo Noord wijk 20: chr. ulo (Kiugkist)chr. ulo Rijnsburg 03; L.T.S. I—chr. ulo Rijns- burg 0—1; chr. ulo (Kiugkist)—chr. ulo >"oordwijk. 02. Winnaar poule I chr. ulo I (Bentsny- der)winnaar poule III chr. ulo Rijns burg 00; winnaar poule II chr. ulo II (Bentsnijdi winnaar poule III chr. ulo Rijnsburg 0—0. Junioren: TuinbouwschoolL.T.S. VI 11; chr. ulo tl (Bentsnijder)L.T.S. V 30; chr. ulo NoordwijkL.T.S. IV 30: r.k. ulo Noordwijkchr. ulo Noordwijk 4—0: chr. ulo II (K! gkist)—L.T.S. 1 0—4; chr. ulo III (Bentsnijder)—L.T.S. III 1—1; TuinbouwschoolV.G.L.O. 01; L.T.S. V—/isserij school. 01; chr. ulo Noordwijkchr. ulo I (Kiugkist) 01: rk. ulo NoorlwtjkL.T.S. II 20; chr. ulo II (Kiugkist)chr. ulo I (Bentsny- der) 0—3; chr. ulo III (Bentsnyder)— chr. ulo Rijnsburg 01; L.T.S. VI= V.G.L.O. 22; chr. ulo U (Bentsnyder) —Visserijschool 3—1; L.T.S. IVcbr. ulo t (Kiugkist) 0—1; chr. ulo 11 Noord wyk—L.T.S. II 0—2; L.T.S. I—chr. ulo I (Bentsnijder) 1—0; L.T.S. IIIchr. ulo Rijnsburg 03. Winnaar poule I V.G.L.O.winnaar poule II chr. ulo II (Bentsnyder) 0—1; poule IV r.k. ulo Noordwyk— poule V L.T.S. I 2—2; winnaar poule I V.G.L.O.—winnaar poule III chr. ulo I (Kiugkist) 03; winnaar poule IV r.k. ulo Noordwykwinnaar poult VI chr. ulo Rijnsburg 2—0; winnaar poule II chr. ulo (Bentsnyder)winnaar poule III chr. ulo (Kiugkist; 03; winnaar poule V L.T.S. I—winnaar potue VI chr. ulo Rijnsburg 2—0. De finale ging hier tussen du chr. ulo (Kiugkist) en L.T.S. Deze werd gewon nen door de chr. ulo met 20. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE. Vrydag: hoog water 8.04 en 20.40 uur; laag wa ter 3.26 en 15.54 uur. laatsten bedankten hem daarvoor met een spontaan applaus. Overigens zijn er dit jaar voor het eerst vijf charmante Elfestameisjes, die onr der meer de buitenlandse bezoekers van de feesten begroeten, voorlich ten en begeleiden. Vanmiddag zijn Swiebertje met Bromsnor en Saartje by de Lisser jeugd op bezoek en morgenavond wordt de operette „Blumen von Hawaii" opgevoerd door het Haags Operettegezelschap. Gevaar Het gevaar van de Franse houding kan zijn, dat dit voorbeeld op grote schaal wordt gevolgd door die vele lan den, die belangrijke vorderingen in dol lars snel in goud kunnen omzetten. De positie van de Verenigde Staten is daar bij bepaald kwetsbaar. En gevreesd moet ■orden, dat het monetaire goudaanbod tekortschiet om in de stijging vai behoefte aan internationale liquiditeiten te voorzien. Het goud aanbod zou veel belangrijker rol in dit verband kurmen spelen wanneer het verschijnsel de goudoppotting belangrijk kunnen worden beperkt Een arm land als India met een officiële goudreserve nauwelijks enkele honderden miljoe- dollars bijvoorbeeld heeft bijna viei miljard dollar aan particuliere goudvoor raden- Dr. Batenburg stelde, dat wanneer Europa meent Amerika te kunnen dwingen tot aanvaarding van het door Frankrijk gepropageerde prin cipe tot afdekking van tekorten in goud, men er hier rekening moet houden, dat vooral Europa het gelag zal moeten betalen. Een zich LEIDEN Voor het wimpeltoernooi van de Nevobo afdeling Leiden bestaat grote belangstelling. Vijftig teams, waar van enkele „buitenstaanders" zoaïs Tor nado (twee teams) en DIO (twee teams) gaven zich op. De indeling is als volgt: Heren, groep K (27 april): DVO 3, I. d. Moriaan 2, Blijft Fit, Tornado 2. Groep L (27 april): WW 2, I. d. Moriaan, Rijns burg 3, Vobaka. Groep M (29 april): DVO 2, De Valken 2, DES 2. winnaar groep K. Groep N (6 mei): Rijnsburg 2, DSS 2, Tornado, winnaar groep M. Groep O (6 mei): GGV 2. DES. WW, winnaar groep L. Groep P (Ï3 mei); Catena, GGV, Donar 2, winnaar groep N. Groep R (14 mei): De Valken. RUnsburg, Raaphorst, winnaar groep O. Groep S (19 mei): SVL, DSS. winnaar groep P. Groep T (21 mei): Do- nar, winnaar groep R. beste tweede uit groepen P en R. Dames, groep A (28 april): DVO 2. GGV 2. Argos 4, Dio 2. Groep B (28 april): I. d. Moriaan, Donar 2, Argos 3, Rynsburg 3. Groep C (11 mei): DVO, Donar, De Valken, winnaar groep A. Groep D (12 mei): Vobaka, Dio, Rijns burg 2, winnaar groep B. Groep E (17 Aanrijding op Maresingel LEIDEN Op de Maresingel ter hoogte van de Pasteurstraat werd gis teren de 24-jarige bromfietser J. Bave- iaar aangereden door een auto toen een andere auto hem geen voorrang verleende. Met een hersenschudding en een gebroken jukbeen moest hij naar een ziekenhuis worden gebracht. V.V.V. Noordwijk NOORDWIJK Dinsdagavond om acht uur houdt de VVV in De Zee leeuw haar algemene ledenvergade ring. mei): Rynsburg, Castellum, DES 2, naar groep C. Groep F (18 mei): 'GGV. Argos 2, winnaar groep D en beste tweede uit groepen C en D. Groep G (25 mei): Nieuw Brunhilde, Raaphorst, wir groep E beste tweede uit E en F. Groep H (26 mei): Nieuw Brunhilde 2, DES, WW, winnaar groep F. Aan de oproep voor het houden een junioren toernooi gaven 4 dames- acht heren teams gehoor. De winnaar de poules kunnen worden beschouwd als jeugdkampioenen van de afdeling Leiden. Dames: Vobaka 1, Rynsburg 1, Nieuw Brunhilde 1, Castellum 1. Heren: Vobaka 1, Rynsburg 1, Kange- roes 1. Castellum 1, L. Dagblad 1, L Dag blad 2, Tornado 1, Raaphorst 1. van Europa afkerende kapitaal stroom zal in menig land het gevaar van onderbezetting en werkloosheid oproepen. In de bloeiperiode van de gouden standaard bestond wellicht nog de moge lijkheid door verlaging van lonen en {wijzen de export te bevorderen en zo doende betal mgsbalanstechndsch voor het nodiige evenwichtsherstel te zorgen, maar de huidige starheid in het lonen- en prij zensysteem verhindert zulks ten enen male- Overigens zal Frankrijk alleen niet in staat zijn de gouden standaard te her stellen. En de belangrijkste leidingge vende figuren uit het centrale bankwe zen in Europa hebben reeds te kennen gegeven het Franse verlangen in extre- e vorm niet te zullen steunen. Een relatieve toeneming van de betekenis van het goud is evenwel waarschijnlijk. De Franse kritiek heeft ertoe geleid, dat in een verdere behoefte aan internationale liquidi teiten in veel mindere mate zal kun nen worden voorzien door een aan was van liquiditeiten in de vorm van dollar- en sterlingsaldi. Daarin zal op andere wijze moeten worden voorzien. Tuinbouw en Plantkunde bijeen Hortus niet alleen voor wetenschap LEIDEN De afdeling Lelden van Tuinbouw en Plantkunde heeft gister avond in het Gereformeerd Jeugdhuis haar laatste ledenbijeenkomst van het seizoen 1964-'65 gehouden. In zijn wel komstwoord richtte vice-voorzitter H. Griffioen zich in het bijzonder tot de heer B. F, Bruinsma, hortulanus van de Leidse Hortus Botanicus, die een lezing hield over het onderwerp ^Bo tanische tuinen". Tijdens de vlotte afwerking van enke le huishoudelijke punten werden de he ren J Kriest (besïuursödd) en H. Veen- dorp (gewoon lid) met algemene stem men tot afgevaardigde naar de Alg. jaar vergadering te Utrecht gekozen. De heer Bruinsma wees allereerst op het feit, dat de meeste outsiders niet weten wat een hortus eigenlijk is. Veelal huldigt men namelijk de opvatting, dat een hortus een soort museum van oude planten ls waarin alleen wetenschaps mensen zich thuis voelen. Deze opvatting is, aldus spreker, vol komen misplaatst. Weliswaar werden horti gesticht voor botanisch onderzoek en onderwijs doch in de laatste Jaren wordt de doelstelling ook uitgebreid, waardoor ook leergierige amateurs en liefhebbers van b.v. bijzondere planten soorten zonder meer bezoeken aan horti brengen. De Leidse hortus (gesticht in 1587 en de oudste in ons land) neemt onder de naar schatting 350 horti, die thans over de gehele wereld de weten schap dienen, een voorname plaats in. Na de pauze projeoteerde de heer Bruinsma een groot aantal fraaie kleu rendia's van enkele Duitse en Belgisch» horti. Opening badhuis Lindestraat LEIDEN Op woensdag 28 april hoopt burgemeester mr. Van der Willigen het raeuwe gemeentelijke badhuis aan de Lindestraat officieel te openen. Sociëteit Boshuis LEIDEN Aan de «xriëteritsevonden in het Boshuis, die uitgingen van de Herv. wijkgemeemte Boehuizerwijk, is nu een eind gekomen. In september zal worden nagegaan, of het zin heeft ze te hervatten. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De kopersulfaatver- blnding waaraan de grote vissterfte on der de Nederlandse kust is te wyten, is thans het Marsdiep binnengedrongen op weg naar de Waddenzee. De gifconcen- tratie is thans echter zo gering gewor den, dat kan worden verwacht, dat var een massale vernietiging van het vis- broed en de mosselcultuur geen sprake zal zün. Wat dat betreft loopt deze nare affaire dus naar alle waarschijnlijkheid met een sisser af. De politie in Noordwijk heeft nog steeds geen spoor gevonden van degene, die het vergif op het strand by de vuur toren heeft gestort. Deskundigen hebben berekend dat 't om een partij kopersul faat van 850 kg gaat waarvan de kost prijs f 1.35 per kg bedraagt. Omdat het MODERN - STERK - GOEDKOOP in naturel, extra zware kwaliteit 5.70 m2 rood gemeleerd ƒ4.70 m2 POLYETHER MATRASSEN 10 cm dik, mooie kwaliteit tijk 80 x 190 ƒ49.50 Voor uw woninginrichting en stoffering Tel. 2393 - VALKENBURG Z.-H. dus kennelijk zon grote hoeveelheid be treft zyn ook alle grossiers bezocht maar deze nasporing heeft evenmin re- sultaait opgeleverd. Verder is in Katwijk een onderzoek ingesteld. Daar liep het spoor eveneens dood. Volley baltoernooi in Valkenburg VALKENBURG De sportvereniging „De Valken", afdeling volleybal houdt hedenavond, morgenavond en zaterdag haar 2e Paas-Volleybaltoernooi, in het Dorpshuis. Deelnemende verenigingen zyn: De Valken (Valkenburg ZJL). W.VV. (Wassenaar). Teylingen (Sassen heim), V.V.R. (Rynsburg), K.V.C. (Kat wijk) en D.V.O- (Leaden). Aanvangstij den; donderdag, en vrijdagavond 19.00 uur en zaterdagmiddag 1330 uur (in gang achterzyde). De wisselbekers zyn in het bezit van K.V.C. 3 (Heren) en Rijnsburg I (Da mes). De prijzen zullen uitgereikt wor den door burgemeester M. A_ van der Have. Christenvrouwen bijeen te Valkenburg VALKENBURG Onder leiding van presidente mevrouw v. d. Nagel de Mooij kwam de afdeling van de Ned. Christen-Vrouwenbond in de Herv. kerkzaal bijeen. Na de pauze hield mevr. C. M. Groot Enzerink-van der Tas, een be spreking over het boek: Land van zon wijn van W. de Hollander-Bronder. Iet is het verhaal van een emigran te, die met haar gezin een nieuw be staan wil opbouwen in Frankrijk. Uit dit emigrantenverhaal bleek dat het emigrantenleven ook niet altijd rozen geur en maneschijn is. Mevr. Groot Enzerink is er in ge slaagd dit eerlijke en realistische boek nader „tot leven" te brengen. VALKENBURG De opbrengst van de collecte voor Draagt Elkanders Las ten in onze gemeente was f130,25. (Vorig jaar i 163.25).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15