Den Haag Tyler „basis voor HOOFDSCHOTEL? VLEES! 3. Lichtstad uur onder stroom Dr. Paul Rijkens (76) overleden KAAS OM KAAS 4 Groot kenner van Europa Brandt: Duitse crisis menselijk oplossen' Drie fabrieken door vuurzee verwoest gr; vermoord Wapens uit VS in Israël album sigaren (Turks-Cyprioten betogen tegen regering-Makarios /ft &OSlt£ Ky Staking gooit roet in eten van toeristen Nyerere neemt 5 minister mee Hé! Idee! DINSDAG 20 APRIL 1965 De nieuwe ambassadeur van de VS (Van een onzer redacteuren) ,,Mijn vrouw en ik vinden het fijn om naar Nederland te gaan'', zei William Royall Ty ler, de Amerikaanse ondermi nister voor buitenlandse zaken, die gisteren tot ambassadeur in Den Haag werd benoemd. „Tijdens mijn loopbaan heb ik het genoegen gehad een groot aantal Nederlanders te leren kennen en ik heb vele vrienden onder hen. Ik heb grote bewondering voor Neder land en de Nederlanders. Hoe wel Tyler nooit in Nederland heeft gewerkt heeft hij ons land verscheidene malen bezocht. Westberlijnse burgemeester in V.S. Betere verhouding met Oost-Europa zowel als particulier als met zijn bijzondere bewondering rr. i I cnrffiilct mft nnvprholpn wa; een officiële taak. EINDHOVEN Door het uit elkaar iringen van een transformator in bet 'TEM-station Eindhoven-Oost heeft Brabantse lichtstad Eerste Paasdag uur zonder stroom gézeten. Ook groot deel van oostelijk Brabant •ooral het treinverkeer ondervon- rin veel last van de stroomstoring. In het transformatorhuis ontstond rand die snel door de brandweer kon Orden bedwongen. In het Diacones- fhuis werd een lichtaggregaat ge- laatst, omdat men in hêt ziekenhuis iet over een noodstroomvoorziening (schikt. In Eindhoven was tegen zeven uur storing weer verholpen, maar het 'inverkeer had nog langer last. rst tegen negen uyr was in Tilburg storing in de bediening van wissels seinen opgeheven. Verscheidene linen hadden een uur of meer rtraging, terwijl de zg. „Duitse" ein naar Venlo moest worden terug- sleept. waar een diesel werd inge- Drie doden door lawine in Alpen BRIANCON In de Franse Alpen een lawine neergestort op veertien den van een Parijse skiclub. Drie rsonen zijn volledig bedolven. Men eft de hoop opgegeven hen nog te inen redden. Vijftien Duitse en itserse skiërs, die sinds donderdag or slecht weer op de Mont Rlanc de buitenwereld waren afgesne- zijn terecht. Zij waren erin slaagd een hut te bereiken, maar nden, omdat de radio in de hut fect was, geen contact krijgen met buitenwereld WILLIAM R. TYLER Tyler is een kenner van Nederlandse Vlaamse schilders. Rembrandt heeft ]hy spreekt met onverholen waardering lover deze meester der schilderkunst, over het .magische van Rembrandt" en over de diepe menselijke inhoud van diens werk, over zijn uitzonder- i lijke kwaliteiten, niet alleen als schil- i der. maar ook als mens. Tyler staat bekend als een beleefd en j vriendelijk mens, een geleerde en een deskundige op het gebied van de j Middeleeuwse kunst. Hij is ook een man, die niet van onzin houdt en al tijd een snel en ter zake dienend ant woord .wenst, z<5 zeggen zij, die hem kennen Deskundig De nieuwbenoemde ambassadeur staat bekend om zijn grote kennis van de Amerikaanse problemen in Europa, een gebied, waarin hij zich sinds het begin van de tweede wereldoorlog heeft gespecialiseerd. Toen hij als on derminister werd beëdigd, keken ve len die hem niet kenden verwonderd op, toen zij zijn lichte maar duidelijke Engelse accent hoorden. De reden hier- is waarschijnlijk dat Tyler (zoon een verdienstelijk ambtenaar bij .•roegere Volkenbond) in Europa werd geboren en daar werd opgevoed. Hij behaalde een graad aan de univer siteit van Oxford voordat hij op 22- jarige leeftijd naar de Ver. Staten ging. Internationaal Toch heeft de familie Tyler diepe wortels in de Ver. Staten. De stich- de familie kwam in de zeven tiende eeuw uit Engeland naar wat nu de staat Massachusetts is. Tyler werd in 1910 in Frankrijk geboren. Zijn moeder was een Italiaanse uit Florence. Zijn vader, die ook in Ox ford studeerde en die een bekend his toricus was, vertegenwoordigde de Volkenbond na de eerste wereldoorlog Hongarije. Na zijn terugkeer in de Ver. Staten werkte Tyler verscheidene jaren voor de Guarantee Trust Com pany, voordat hij zijn studies aan de universiteit van Harvard hervatte, waar hij in 1941 het doctofaal behaal de op een proefschrift over een kunst historisch onderwerp. gendienst in Amerika en later in Frankrijk. Hij werd voor zijn verdien sten onderscheiden met de Vrijheids medaille van het ministerie van de fensie. In 1954 trad Tyler toe tot het ministerie van buitenlandse zaken. Hij werkte onder meer aan de ambassa des te Bonn en Parijs. In 1962 werd hij onderminister van buitenlandse za ken. Tyler spreekt evengoed Frans als Engels. Met Duits heeft hij ook geen moeite en van Spaans en Italiaans weet hij eveneens het een en ander. Het moet hem dus niet moeilijk val len, zich in Europa thuis te voelen. Het is van groot belang, dat presi dent Johnson een onderminister van buitenlandse zaken en nog wel een man als Tyler naar Den Haag wil zen den. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat deze benoeming een veel wijder strekking heeft dan de verte genwoordiging van de Verenigde Sta ten in Nederland. Rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de veelzijdige diplomaat Tyler naar Nederland wordt gezonden om zo onopvallend mogelijk invloed te kunnen uitoefenen op de Amerikaans-Europese betrekkingen. Daarvoor lijkt onze Residentie inder daad de aangewezen plaats. En het is dan ook niet te veel gezegd, als we concluderen, dat het diplomatieke le ven in Den Haag er op zijn minst in teressanter door zal worden. Taxichauffeur Trafalgar Square in Londen was I op Tweede Paasdag. De betogers het einddoel van een massale ageerden ook tegen de oorlog in optocht van demonstranten te- Vietnam en tegen de apartheids gen het gebruik van kernwapens politiek van de Zuidafrikaanse regering. MÜNCHEN Op gruwelijke wij ze is op Eerste Paasdag een taxichauffeur vermoord. Het slachtoffer, de 23-jarige Karl Heinz Seidenfuss, werd met drie schoten om het leven gebracht. De politie arresteerde daags daarop een Amerikaanse militair, die gele gerd was in een kazerne in de buurt van de plaats van de misdaad, in de Münschense buitenwijk Schliesheim. De soldaat wordt op het ogenblik aan een verhoor onderworpen. Volgens de politie heeft de moorde naar de chauffeur vermoord omdat hij zijn rit niet kon betalen. Het slachtoffer werd namelijk niet be roofd. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn in de Duitse Bondsrepubliek 190 taxi chauffeurs vermoord. Volgens de bond van taxichauffeurs zijn de moordenaars in vele gevallen Ame-: rikaanse militairen. DONGEN In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie fa brieken en een landbouwschuur aan het vuur ten prooi gevallen bij een grote uitslaande brand. Ternauwernood kon de met groot materiaal uitgerukte brandweer voorkomen dat een vierde fabriek en een nieuw gedeelte van de reeds brandende chemische fabriek Cellin eveneens in vlammen op gingen. Verwoest werden de tassenfabriek van de firma Embrechts van der Geyn, de schoenfabriek Gebr. Jacobs afdeling van de chemische fabriek Cellin. Door het instorten van zijgevel moest de stal van veehouder Van Loon er ook aan geloven. Ruim 30 koeien konden met moeite worden gered. De brandweer bestreed met 18 stra len de grote vuurmassa. Er ontwik kelde zich een enorme vonkenregen die zich tot ver in de omtrek ver spreidde. De temperatuur was zo hoog dat draadglas in de fabriekshallen smolt en zware, ijzeren balken door de hitte doorbogen! Bij de tassenfa briek wordt de schade op drie ton geschat en het bedrijf zal ongeveer In de gemeente Dongen (N.-Br.) brandde in het weekeinde een groot complex af. waarin een tassenfabriek. een leerfabriek en een chemische industrie waren gevestigd. Welke enorme schade het vuur aanrichtte, laat deze foto zien. WASHINGTON Burgemees ter Willv Brandt van West-Berlijn heeft verklaard, dat hij, indien hij in september tot Westduits bonds- kanselier zou worden gekozen, zou pogen de slechte gevolgen van de Duitse deling in menselijk opzicht te verzachten, ook indien er nog geen politieke oplossing voor dit vraagstuk zou kunnen worden be reikt. Brandt, die in Washington was voor overleg met president Johnson en andere Amerikaanse leiders, zei dit in een televisièuitzending van de Natio nal Broadcasting Company (NBC). De Westberlijnse burgemeester werd de vraag gesteld wat hij, bij verkiezing tot bondskanselier, doen om West-Duitsland dichter bij Oost-Duitsland en Oost-Europa brengen. Brandt antwoordde: „Ik wil hier wel een duidelijk onderscheid j maken. De Oostduitsers behóren tot mijn eigen volk. Zij andere deel van dezelfde familie". Hij noemde de passenovereenkomsten een voorbeeld van hetgeen hij bedoelde met een verzachting der slechte ge- j volgen van de Duitse deling. Brandt dat mogelijk ook andere een maand stilliggen. Bij de schoen fabriek is de schade ongeveer zeven ton. inclusief de gehele zomervoor- raad.^waarde drie ton. De directie j praktijk liggende technische „humani- j seringsmaatregelen" zouden kunnen worden genomen. TEL AVIV De Ver. Staten heb ben een aantal „hawk"-luchtdoelra- ketten aan Israël geleverd volgens een reeds eerder gesloten Israëlisch- Amerikaanse overeenkomst. Ingevolge dit akkoord zijn, ook Israëlische mili tairen in Amerika met de bediening van deze raketten vertrouwd maakt. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier, is giste ren naar Rabat in Marokko vertrok ken om in een gesprek met koning Hassan de Westduitse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten te verduidelijken. met prachtige sigarenbandjes ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN 'Grieken worden Turkije uitgezet eeriNlCOSIA Ongeveer vijfdui- Turkse Cyprioten hebben zon- .eeijg in Nicosia protestdemonstra- js gehouden tegen de regering- ïveifekarios, die de Turkse wijk in de mewprische hoofdstad heeft afgeslo- Ji na een schietincident. De de- erjonstranten hieven de leuze aan: Turkse leger naar Cyprus", ft de betoging op het Ataturkplein bkken zij naar de Turkse ambas- 'Zij voerden vele aanplakborden en Kgen met zich mee. De leuzen Kien een beroep op Engeland. Tur- je en Griekenland, de mogendhei- ln die de status van Cyprus hebben waarborgd. in te grijpen en de Fluiting ongedaan te maken. De Irks-Cyprioten hebben telegrammen lar de VN en de drie waarborgende pgendheden gestuurd Hierin wordt onder meer gezegd, dat de Grieks-Cyprioten de levering van onder andere melk voor kinderen en tarwemeel om brood te bakken onmogelijk maken en dat de VN- vertegemvoordigers niet in staat zijn te helpen De Cypriotische regering heeft de levering van dertig ton graan aan de Turkse wijk van Nicosia toegestaan- De vrachtauto's zijn za- terdag teruggestuurd, maar werden gisteren doorgelaten. De Turkse regering heeft bekendge maakt. dat zij van de ongeveer zes duizend Grieken, die nu nog in Tur kije wonen, de helft eruit zal zetten. De andere drieduizend, die moham medaan zijn, zullen mogen blijven. Sedert bet ontstaan van de Cyprioti- j sehe crisis zijn ettelijke duizenden I Grieken uitgewezen. Volgens de officiële cijfers van de Turkse regering wonen er behalve 6.000 personen met een Grieks pas poort ook nog 35000 Turken van Griekse afkomst in het land. In het verleden heeft de Turkse regering i verklaard, dat deze personen door de|i grondwet beschermd worden. Wf -r- DEN HAAG Gisteravond is in het Wilhelminagasthuis in Amster dam op 76-jarige leeftijd overleden dr. Paul Rijkens, oud-voorzitter van de raad van bestuur van Uni lever n.v. en oud-vice-president van Unilever Ltd. Dr. Rijkens was ruim vier weken geleden in het zie kenhuis opgenomen. Paul Rijkens werd 14 september 188 te Rotterdam geboren. Hij be zocht de hbs aldaar en begon zijn loopbaan bij Van den Bergh's Ltd in Rotterdam in januari 1910. In 1913 werd hij benoemd tot directeur van verscheidene gelieerde maatschappij- ~n van Van den Bergh's Fabrieken Na de fusie tussen Van den Bergh en Jurgens in 1927 werd hij benoemd tot directeur van de Margarine Union Ltd in Londen en van de Margarine Unie nv in Rotterdam, tien jaar later I volgde zijn benoeming tot voorzitter van de raad van bestuur Tijdens de oorlog verbleef hij in Londen, alwaar hij lid was van de buitengewone raad van advies van de Nederlandse regering in Londen. Hij plaats m«et uitzoeken IL. kanaal door de landengte van Midden- Am eriba tussen Atlantische Oceaan en Stille Oceaan. Dit omdat het Panama kanaal niet meer aan de eisen des tijds voldoet. Voorzitter van de commissie is dr. Milton Eisenhower, een broer van de roegere Amerikaanse president. I Reusachtige vleermuizen vleugelspanwijdte tot één meter hebben in het noorden van de Mexi caanse staat Chihuahua dorpelingen en vee aan gevallen. Een regerings team is uit Mexico-City vertrokken om de grot ten waar de vampiers slapen met vlammenwer pers leeg te branden. I Een 68-jarige inwoner het bij Venetië gele gen Udine is eergisteren door een auto aangere den. Hij bleef enkele mi nuten op straat liggen met een geheel van het lichaam gescheiden been. De ontsteltenis der toe schouwers verdween ech ter snel, toen bleek, dat het een houten been was. De man zelf was onge deerd. dat prins Ingolf van De nemarken zich binnen kort gaat verloven met de 26-jarige mej. Inge Terney uit Kopenhagen, winkelmeisje van beroep. Inge is een talentvolle amateur-danseres die zo nu en dan als fotomodel poseert. Zij staat thans achter de toonbank in een winkel waar elektri sche apparaten worden erkocht. Ingolf De club van secreta ressen bij Amerikaanse Congresleden heeft voor de lieve meisjes, die de parlementsleden als ge heimschrijfsters terzijde staan, een cursus judo georganiseerd. Dit om de secretaressen in staat te stellen eventuele aan randers, tasjesdieven e.d. ervan langs te geven. was voorzitter van de Nederlandse Missie voor Kinderen, die Nederland se kinderen in staat stelde na dt oorlog in Engeland weer op krachten te komen. In 1955 ging hij met pensioen. Paul Rijkens was ridider in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was doctor honoris causa van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, oud-curator van de Groningse universiteit en curator van de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam. BRUSSEL Het personeel van het vliegveld van Brussel heeft in de nacht van zondag op maandag het werk weer hervat. Alleen de radio- en radartechnici hebben hun gisteren begonnen staking voortgezet. De sta king beeft voor talrijke toeristen roet in het eten van hun vakantie gegooid. De Britse European Airways gelastte alle vluchten naar België af. In Parijs strandden ruim tweehonderd reizi gers. die naar Brussel wilden, op het vliegveld Le Bourget. Air France bracht hen met bussen naar hun bestemming. Passagiers voor Londen werden per bus naar het vliegveld van Rijssel gebracht; andere Sabena- reizigers met bestemming Amsterdam of Parijs gingen per trein of per bus. Degenen die naar Milaan wilden wer den naar Schiphol gebracht. Vliegtui gen voor de luchthaven Oostende kozen Rotterdam, Maastricht of Calais als landingsplaats. Daar stonden bussen om de voor namelijk voor Belgische kustplaatsen bestemde reizigers op te nemen. Vele met bestemming Engeland of omge keerd namen op het laatste moment de boot. In alle haast werden plannen ding der economische en culturele uitwisselingen met Oost-Europa. „Er zouden mogelijk plannen kunnen worden uitgewerkt voor een technische en wetenschappelijke samenwerking, met name op het gebied der zoge naamde „infrastructuur", dus de aan leg van kanalen en wegen en de bouw van krachtstations. Dit zou tot weder zijds voordeel der Oost- en Westeuro- pese landen kunnen strekken", aldus Brandt. Over het vraagstuk der Duit se hereniging zei hij ten Slotte, dat de Duitsers zei' z.i. ook aan de samen spraak zouden moeten deelnemen. DAR-ES-SALAAM In de komen de weken zal zich een belangrijk gedeelte van de regering van de jonge Verenigde Republiek van Tanzania in ons land bevinden. Zoals reeds is aangekondigd, zal de president van Tanzania, dr. Julias Kambarage Nyere re, van woensdag 21 tot en mfct zaterdag 24 april een officieel bezoek aan ons land brengen. Hij zal verge zeld worden door de minister van buitenlandse zaken, de heer O. S. Kambona, de minister van verbindin gen en werken, de heer Sadara Aki- da, en de minister van staat, de heer I. M. B. Munanka. Uit Dar-es-Salaam wordt thans bericht, dat ook de minister van financiën, de heer Paul Bomani, en de minister van land bouw, de heer S. A. Maswanya, tot het gevolg van president Nyerere zullen behoren tijdens dien bezoek aan Ne derland. De minister van financiën wil in Nederland onderhandelingen voeren over financiële en technische hulp. Opper-Volta wil Tsjombe helpen PARIJS Opper-Volta is bereid de haat van andere Afrikaanse landen te riskeren om premier Tsjombe van Kongo te helpen, mocht deze om hulp vragen. President Yameogo zei in een interview met een Tunesisch blad dat Opper-Volta Kongo met alle militaire middelen bij wil staan. Toen hem werd gewezen op het gevaar van een Afrikaanse oorlog, omdat verscheidenen staten de Kon golese rebellen helpen, zei Yameogo dat „ze" erom gevraagd hadden. Vol gens hem bereidt Ghana in Opper- Volta een komplot voor en zijn er meerdere landen die zich onrechtma tig bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van hun buren. Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood V erldoze stal „Van Goyen" LONDEN Een werkloze metaal arbeider heeft bij een openbaar ge rechtelijk vooronderzoek bekend, dat hij onlangs uit het Nationale museum van scheepvaart te Greenwich in Engeland een schilderij van Jan van ---- -- Goyen had ontvreemd, omdat hij „con- gemaakt om zes of zeven extra veer-j tant geld" nodig had. De verdachte diensten Oostende—Dover in te voe-jJohn McGeenchan, werd aangehouden JV. i -oen hij trachtte het gestolen werk Het personeel van liet Brusselse getiteld „Vissersboot in riviermonding Stakmgu over om i? de avondschemering", te verkopen kracht bij te zetten aan hun loon- j Het^ schilderij is naar schatting 50 000 eisen' 1 gulden waard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5