HEILAND VAN GOEDE VRIJDAG MOET HEER VAN PASEN ZIJN Toogdag in nieuwe vorm van herv. geref. jeugd Telefonische reacties na NCRV-uitzending h Een woord voor vandaa CJV menu met zeven gangen WOORDSPEL SLOEG BIJZONDER AAN Als elk christen een levend geloof had Paasvergaclering bracli jeugd naar Rotterdanf DINSDAG 20 APRIL Ruim 3000 jongeren op Paasappel (Van onze kerkredactie) UTRECHT ..Christus was een dogma voor me, waarover ik kon discussiëren, maar ik ontdekte dat Hij meer moet zijn, dat Hij in mijn hart wil wonen", zo getuigde een teenager, Gratie van der Schoor, gisteren op het Paasappel in Utrecht. En de gereformeerde predikant, ds. F. (Erik) H. Veenhuizen, voegde daar aan toe: „Ve len hebben hun grijpgrage vingers uitgestrekt naar wat Christus voor hen deed. Maar zij beseffen niet dat de Heiland van Goede Vrijdag ook de Heer van Pasen moet zijn, die in ons wil werken". Het was duidelijk dat dit heel persoonlijke geloofsappel een diepe indruk maakte op de ruim drieduizend jonge mensen, die in de Julianahal bijeen waren. De dag was georganiseerd door een viertal jeugdevangelisatiebewegingen. Youth for Christ, Jong Nederland voor Christus, Verdieping en Active ring en medewerkers van de Naviga tors. Reeds in zijn openingswoord zei Hans Keijzer, die de drie bijeenkom sten leidde, dat het beslist niet de bedoeling was dat dit paasappel een vrijblijvend karakter zou dragen. „Wij komen er recht voor uit", zei het in de zaal waar honderden en nog eens honderden jonge mensen zelf mee wilden lezen in hun eigen bijbel. Het werd een dag van blijde getuige nissen van jonge mensen, een drietal indringende toespraken die met inten se aandacht gevolgd werden, van opgewekte samenzang en soli, waarin de zekerheid van het persoonlijk geloof werd uitgezongen. voor hun zonden gestorven is. Wat meer is nodig? Maar pasen is wel degelijk een werkelijkheid. Goede Vrijdag laat ons zien wat Christus voor ons gedaan heeft. Pasen echter leert ons wat Christus in ons wil doen. Hij wil ons tot koningen maken, overwinnaars over de zonde. Apostolaat Materialistisch? Vit Duitsland was de vroegere di recteur fan Youth for Christ, de heer Leo J. Pasman, overgekomen, die nu Er wordt geklaagd, zei de evange aQn dg bijbelschool te Wie. list George finicky dat de jeug dencst. Na het appel tot geloof, en het materialistisch is, en velen het leven appel (ot verdieping van het geloofs- absurd vinden. Maar de vele jongeren die Christus persoonlijk kennen, erva ren dat Hij het leven zin geeft. Het is goed om hoge idealen te hebben, maar, zei hij, we moeten beseffen dat hoge idealen alleen niet voldoende zijn. We komen er niet door voor te nemen dat we „vroom willen gaan leven." We moeten bulgen voor Chris tus. In de middagsamenkomst vervolgde ds. Veenhuizen dat vele mensen niet hij dat wij jou willen oproepen om goed „,ad weten met het paasfeest tot Christus te komen en voor Chris- - - - - tus te leven." Deze toogdag leek als twee drup pels water op vele andere toogdagen van andere organisaties, en toch had hij een volkomen eigen karakter. Onder leiding van Hans van der Steen werd er enthousiaster gezongen dan wij ooit gehoord hebben. Als de sprekers hun bijbels openden, ritselde Ruth Kos (piano) en Henk Beekman (elektronisch orgel) begeleiden de enthousiaste sa menzang van de 3000 jongeren in de Julianahal te Utrecht. leven, bracht hij een appel tot de daad tot wat wel genoemd wordt het lekenapostolaat. het „Waarom", zo vroeg hij, soms of we de problemen van ons leven in geloof niet kunnen oplossen, waarom zijn de omstandigheden soms sterker dan wij? Zou het niet kunnen zijn dat wij in dezelfde fout zijn gevallen als Israël? In plaats van de tempel te bouwen, bouwde teruggekeerde volk van ballingen aan de eigen huizen. De blijdschap van het persoonlijk geloof, de overwin ning over de zonde, wordt slechts dan gevonden als we God weer de eerste plaats in ons leven geven, als we gaan begrijpen dat wij van Hem slechts ontvangen om door te geven." Reacties Hebben deze samenkomsten zin? Een jongen uit Den Helder gaf daarop zijn antwoord. Vorig jaar was hij meegeko men met een groep uit zijn stad. Na afloop van een bijeenkomst kwam hij naar voren voor een persoonlijk gesprek met iemand die hem zou willen en kunnen helpen. „Toen begreep ik ineens dat ik wel over Christus kon theologise ren, maar dat ik Hem tot dat moment nimmer persoonlijk ontmoet had." Ook op deze dag kwamen na de toespraken weer tientallen jonge mensen naar voren om via persoonlijke gesprekken verder geholpen te worden. Een gedeelte van de middagsamen komst werd uitgezonden door de N.C.R.V. onder meer de toespraak van ds. Veenhuizen en een aantal getuigenis sen van jonge mensen. Precies een minuut nadat het telefoonnummer van de Julianahal was bekendgemaakt, nog voor de uitzending was afgelopen, belden de eerste mensen op uit het land, die telefonisch hun hart uitstortten. Ds. Veenhuizen de voorzitter van Youth for Christ, Albert Ramaker, en mevrouw Gien Karssen-Leinenga be antwoordden bijna een uur lang het ene telefoontje na het andere. In vele gevallen waren het mensen die in dit paasappel een zeer persoonlijke bood schap voor hun leven hadden ge hoord. Geref. jeugd Hang teksten tussen foto's van Beatles (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Ongeveer 500 jongeren zijn gisteren ondanks het slechte weer naar Schevenin- gen gekomen om daar in de Kur- zaal de toogdag van de afdeling Zuid-Holland Noord van de gere formeerde jeugdverenigingen bij te wonen. Hun werd een uitgebreid programma voorgeschoteld. De morgenvergadering werd ge opend door de vice-presidente Ineke Jonker die een inleidend woord hield over toekomstverwachtingen. Zij zei onder meer: „Onze toekomstplannen zijn niet voltooid eer het Woord van Christus er door heen straalt." Tevens drong zij er op aan dat de dienst aan de naaste belangrijker zou worden. Voorafgaande was er een korte paasviering gehouden met een inlei ding van het 'Amersfoortse koper kwartet dat tevens de samenzang be geleidde. schriftlezing door Ineke Jon ken en declamatie door Mary Michon, die onder meer Michel van de Plas' „The Greatest Show you ever saw" voordroeg. Ds. H. J. Heynen, gereformeerd pre dikant te Vlaardingen, sprak een kort paaswoord waarin hij heftig ageerde tegen het zondagschristendom: „Kan het paasfeest alleen op zondag worden gevierd en vloeit daar die ontnuchte ring op maandag uit voort? „Hij nu zeide tot hen: Werpt uw net aan de rechterzijde j het schip en gij zult vinden" (Johannes 21 7). Het is een merkwaardige zaak. De discipelen zijn, op uooij van Petrus, gaan vissen in de zee van Tiberias. Maar hei hun niet mee. Johannes schrijft, dal ze na een hele nacht niets hadden gevangen. Als de morgen aanbreekt, beslui ze maar er mee op te houden. Het is toch niets gedaan. Als ze dan de kant naderen staat daar Jezus, maar .<geenï de discipelen weet dat het Jezus is. En de Here vraagt: gij enige toespijs? Zij toespijs? Ach nee, we hebben geeiw kunnen bemachtigen. De hele nacht-zijn we in touw (jewthi maar de buit is nihil. 'I Dan komt die aanwijzing: Werpt uw net uit aan de reclL- zijde van het schip en gij zult vinden. Ach, waarom zor ze het niet doen? Je kunt nooit zoeten. Ze werpen he® uit en kunnen het bijna niet meer trekken vanwege het a* aantal vissen. Dan zegt een van de discipelen: Het is de Here! Ja. daar 4 de Here. Niemand heeft het ontdekt, alleen die discipel rj dien Jezus liefhad. Hij constateert, dat het de Here moetlf Als alle hoop is opgegeven, als de mens zegt: Er is niets Ir aan te doen, komt de Here. Op Zijn tijd. Hij komt, all menselijke krachten en machten hebben gefaald. Als de n geen uitzicht meer ziet en geen oplossing meer weet. Vn uw net uit aan de rechterzijde van het schip en gij zult uiii Wij lezen vanavond Petrus 1 vers 1 tot 12. Om duidelijk te maken dat Christus tussen ons in staat in het leven van alledag, zei de predikant. „Jullie plak ken toch wel eens plaatjes aan jullie kamermuren? Wel, hang dan een tekst tussen de Beatles in." Daarna volgde enige tijd samen zang onder leiding van Chris Hane- graaff, zangleraar aan de christelijke kweekschool te Leiden. Met begelei ding van het koperkwartet leerde hij de jeugd het nieuwe bondslied, de psalmen 124 en 149 en de gezangen 71 en 43. Daar bij elkaar zo'n achttien coupletten moesten worden gezongen, en er nog al eens iets moest worden herhaald, bleek de ware animo bij de jeugd ver te zoeken, ondanks de des kundige leiding. j VERKIEZING Daarna kwamen het afscheid van de vrijgekozenen en de uitslag van de bestuursverkiezingen aan de beurt. Afscheid namen Lenie Buitenhuis uit Hoek van Holland, Ineke Pool uit Leiden, Jan Leideman uit Zoetermeer en Hans in 't Veld uit Woerden. Voor hen komen in de plaats Janny van Baren en Piet van Oostrom uit het rayon Bodegraven, Elly v. d. Dool uit Delft en Henk Moerman uit het rayon Westland. Men sloot de mor genvergadering met het zingen van het bondslied. De middag werd ge vuld met het optreden van.de speel- groep „Toch" in de musical „Je zit aassamenkomst in moderne gedaante (Van een verslaggevers) kerkredactie) SPRANG/WAALWIJK Ruim vierhonderd hervormd-gerefor- meerde jongeren uit het zuiden van ons land (Noord-Brabant, Zee. land en Gelderland en Zuid Hol land beneden de rivieren) hebben op hun toogdag gisteren nieuve wegen bewandeld. Het „woord spel", dat 's middags werd ge speeld, sloeg bijzonder bij hen aan. Het was een „ontdekkende preek" zei een der bezoekers na afloop. De zuidelijke toogdag van de her vormde jeugd op gereformeerde grondslag begin met een dienst in de monumentale hervormde kerk van Sprang, die geheel was gevuld. Onge veer zevenhonderd aanwezigen luis terden naar de plaatselijke predikant ds. P. J. Bos, die als voorzitter van de provinciale commissie de leiding had van de gehele dag en naar ds. A. Schipper. Laatstgenoemde, die zich nu voorbereidt op uitzending als studen tenpredikant naar Makassar, was tot voor kort jeugdpredikant van de clas sis Heusden. Na de dienst vertrok men naar het Willem van Oranje-college te Waal wijk, waar eerst een broodmaaltijd werd genuttigd. Kernwoorden Het middagprogramma was opge bouwd rond het thema „Ik leef en gij zult leven". De heer C. van Iterson uit Bilthoven, jeugdwerkleider, had een woordspel geschreven, dat deze middag werd gespeeld. Dit „woord spel" (beslist geen toneel) lijkt nog het meest op een declamatorium. Aan de hand van negen kernwoorden werd het door alle aanwezigen mee gespeeld. grond klokgelui hoorbaar van de jongeren uit de krant een lijst predikbeurten voor, om de plaatselij ks kerkelijke verdeeldheid te demon streren. Andere kernwoorden waren angst, dood en dergelijke. 'erwijl werd nagegaan, wat de Bijbel over deze verschillende dingen zegt, konden de bordjes, waarop deze negen kernwoorden stonden, letterlijk worden verhangen: dood werd leven, angst bevrijding, verdeeldheid een heid. In discussiegroepen werd een bij bel cespreking gehouden naar aanlei ding van Johannes 10 (de goede Hei der Het programma werd omlijst met samenzang. In de totstandkoming van deze nieuwe vorm van toogdag houden had de nieuwe jeugdpredbeant van de classis Heusden, ds. Jansen tf Doeveren, aandeeL De jeugd wil steeds meer haar tijd meegaan en zich los ma ken van oude gebruiken. Hoewel zij van de jaarlijkse bonds- en afde- lingsdagen geen afstand wil doen is het toch wel te merken dat de jon geren voor dergelijke massale bij eenkomsten andere wensen hebben dan vroeger, toen zij in een kerk gebouw een hele dag plachten te luisteren naar talrijke sprekers. Een paassamenkomst in geheel nieuwe gedaante heeft bijvoor beeld gisteren de CJV afdeling Zuid-Holland in Dordrecht gehou den. voor stakkers en voor ouden van dagen. Wij allen hebben hem nodig in met i het gewone leven. Onze hulp is dat Jezus Christus leeft en dat hij met egaat op onze reis. Ómdat Jezus Christus op aarde woont kun- verder gaan. Het laatste punt waarover wika - echter ook zijn als je ziek bent of wacht loopt. Brörens sprak, was de liefde van God i kerk. De gemeenschap kan voor hemel en aarde. God is de trotse 1 bezitter van al wat ademt en bestaat. Daarom mogen wij volop genieten van de aarde en daarom moeten wij proberen de aarde netjes en fijn te houden. „Blijf zingen, want vlak naast ons reist God mee", aldus besloot de wika. Het programmablad verried al dat men nu eens te doen had met een op werkzaam I geheel andere wijze opgezette jonge rendag. Het was opgesteld in de vorm van een menu met zeven gangen, alle met een Franse benaming. „Entree CJMV-gebouw" was de eerste gang. De jongeren werden in het Dordtse verenigingsgebouw ontvangen en gen hier een map met „ingrediënten" voor de tweede gang, de „Tour pho- tographique". (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Als elke christen een levend geloof had, wat zou de wereld er dan anders uitzien. Als elke christen zou vol doen aan Christus' eis, te getuigen van Zijn opstanding, dan zouden er bij voorbeeld geen pietluttige ruzies meer zijn in de kerk. Dit betoogde ds. D. van de Berg, her vormd predikant te Veenendaal zijn openingswoord. Het lag dus wel in de lijn van de man, naar wie de grote kerk van Amersfoort genoemd is, dat ds. Van de Berg in zijn toespraak „Pasen LEVEND geloof" zo de nadruk legde op het getuigen. „Gij rijt getuigen van deze dingen" zei Christus tot Zijn discipelen, toen hij hen verscheen op de avond van Pasen. Wie nooit tot getuigen komt, heeft geen geloof of een dood geloof. Aan de andere kant wees de Veenen- gisteren op de grote toogmiddag daalse pastor er ook op, dat God van de Hervormde Jongelings- en Meisjes verenigingen op gerefor meerde grondslag voor Midden- en Noord-Nederland. De grote Sint-Joriskerk kon nauwe lijks de twaalfhonderd jongeren ber gen, die saamgekomen waren om te zingen van Pasen en te luisteren naar zang van de Verenigde Koren uit Kampen onder leiding van Piet Zwart en naar het orgelspel van Willem Hendrik Zwart onder de eeuwenoude gewelven, die binnenkort een algehele restauratie zullen ondergaan. De legendarische Joris ging naar keizer Diocletianus, de wrede vervol ger in de derde eeuw, om bij hem te pleiten voor de christenen, aldus ds. Ds. J. Meilof sprak over de gemeenschap der heiligen (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Een groot aan tal meisjes en jongens heeft giste ren de paasvergadering bijgewoond van de afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse bond van gerefor meerde jongelingsverenigingen (vrijgemaakt). In de kerk aan de Simonsstraat, die voor het groot ste deel was gevuld, sprak ds. J. Meilof uit IJsselmonde, na een kort openingswoord van de voorzit ter de heer S. Visser uit Baren- drecht. Het thema van het referaat van ds. Meilof was: De gemeen schap der heiligen. Deze gemeen schap is er doordat de Here Chris tus zijn gemeente vergadert. Zij is er dus niet door ons. Wij maken die gemeensohap niet, maar ze is met het „kerkgezin" gegeven. Die gemeenschap is er als feit. Als wij het zelf moesten doen, dan zoahten we naar gelijke karakters en deden wij het heel anders dan de Here het doet. Deze gemeenschap is niet uit de praktijk gevormd, maar uit de Schrift voor wij er waren. Je komt erin door dingen van het leven kijken de doop, langs een vernederende weg.naar de kleine. De grote dingei Je bent het niet waard, dat je binnen leven, zoals het- vasthouden komt. Je Kent vuil en je moet gewassen worden. Dat betekent de doop. Het afletggen van de belijdenis van (het geloof, maakt je een zelfwil- lend deeltje van de gemeenschap der heiligen. Ten tweede is er het gemeei hebben als broeders en zusters elkaar. Een voorbeeLd hiervan meeleven met de kerk in Spai je wel niet persoonlijk kent, waarvan je weet, dat ze het heeft. Er is een onbreekbare En ten derde is er de uiti gemeensohap der heiligen. De zich in het vrolijk aanwenden gaven voor al de leden van de In ons jachtig leven schiet zoveel tijd over voor de ander, is die beker koud water zo belarp Het is een mogelijkheid om je pi baarheid te tonen. tc Naar de mate je je inzet voer1" Koninkrijk van God zal je nfn reden hebben om te klagen ovjP gemeenschap der heiligen. WaP*' bepaalde krachten hebt, vraagf1'1 van jou die kracht het allereersl gemeenschap der heiligen is de van het individualisme. De grol '1 van God kun je alleen samen be len, aldus ds. Meilof. Een bespf volgde op zijn referaat. Na een orgelconcert door deL" Dirk Jansz. Zwart en een gezam maaltijd hield in de avondvergaL:. dr. A. J. Verbrugh uit Dordrecht.' causerie getiteld: Het kleine eijei grote in de politiek. Men moet eerst BETEKENIS drie formulieren van enigheid,, kiezen van je beroep, je por partij, of je zult gaan emigrerLv niet, zijn belangrijker dan de vr|nt? je wel naar Italië zult gaan; vakantie, of een jurk van Dior I Zo is het in de politiek nu 4 D( Onze politieke concentratie l der Heiligen deelde ds. Meilof in drieL De verdediging delen. Het allereerst is er het samen1 kelijkheid van ons land, en individueel gemeenschap hebben invloed te bewaren, die aan Christus en aan Zijn gaven. Je I 'eer hier nog steeds heeft moet eerst naar boven zien en samen 2. Concentratie van d_ gemeenschap hebben in de liefde van dacht op de roeping der regerii Christus. Je oefent gemeenschap der een politiek te voeren ter bevo\ heiligen uit als je trouw naar de I van de ontwikkeling plaats gaat, waar God je roept: de j waarmee wij in aanraking Radio-spel Tenslotte kon men van vijf tot :ven uur een filmvertoning bijwonen of onder leiding van Walter Lohman dansen. De zevende en laatste gang bestond uit een dagsluiting van de districtssecretaris van de CJV, ds. P. van Die. weet, wat van zijn maaksel zij te wachten. Wat hij beveelt, dat wil hij zelf schenken: de discipelen Kregen een levend geloof als gevolg van Pasen. Zekerheid Tevoren had ds. C. A. Korevaar uit' Rotterdam gesproken over „Pasen levend GELOOF". Hij bepaalde zijn gehoor bij Thomas, de man, die wou weten, waar hij aan toe was en daartoe het gezag van tien apostelen aan de kant zette. Duizenden ook nu (vooral jongeren) willen het ook als Thomas zélf weten. Maar het erge is, dat zij daarbij God vaak willen voorschrijven, hoe Hij Zich aan hen moet openbaren. Als het niet precies gebeurt, zoals zij denken, dat het moet gebeuren, dan menen zij, dat God nog nooit Zijn genade aan hen i der Velden van Amersfoort in'heeft geopenbaard. Wandeltocht Men maakte een wandeltocht door oud-Dordt, waarbij men zijn ogen goed de kost moest geven. In Ameri- cain, het eindpunt, kreeg men een aantal foto's voorgelegd, waarvan men moest zeggen welke gevel of welk stadsgezicht deze voorstelden. Gang drie bestond uit de „Visite a la cathedrale". De jongeren woonden in de Grote Kerk een zangdiensi bij, geleid door wika J. J. Brörens, waar aan meewerkten de Dordtse organist C. P. Visser en de trompettist J. Groes beek. Ook het karakter van deze zang- dienst verschilde sterk met dat van een dienst zoals vroeger wel werd gehouden. Vooral de korte prediking van wika Brörens was hiervan het bewijs. Christenen, aldus wika Brörens, zijn ensen in beweging. Geloven is be slist geen saaie bezigheid, maar een grandioos avontuur voor sjouwers. Naar aanleiding van. enkele verzen van Psalm 121 vertelde hij over de betekenis van het zingen. Zingen behoort hij het wezen van de kerk. God wil zijn mensen zingend hebben. Om zich wat duidelijker te maken drukte de wika zich moderner uit met de opmerkingen als „zingen, goed voor u" en „de kerk, het enige station waar blijvend muziek in zit". Stakkers De mens heeft de hulp nodig. God hulp bi' r"" Na het „diner au Americain", de vierde gang, aan het begin waarvan een welkomstwoord werd gesproken door de heer A. Bergwerff en mej. I. Heetland, resp. voorzitter en vice- presidente van het bestuur van afdeling Zuid-Holland, volgde „specialité de la villc", een gevarieerd programma. Begonnen werd met een oud radio-spel van Cces de Lange, waarmee prijzen konden worden ge wonnen. Nadat de CJV-toneelgroep Smitshoek-Barendrecht het toneelstuk „Een reuze idee" van Willy Corsari had opgevoerd, werd onder leiding van Sim Louwman het spel „Dat kan ik ook" gespeeld. Paasjubel van Leger des Heils Het Leger des Heils is gewend te zingen en te spelen. Maar de Nederlandse Leger des Heils- jongeren luisterden in Haarlem op hun landelijke „Paasjubel" met bijzonder veel genoegen :r de Zwitserse groep die in wel heel originele Leger des Heils-uniformen op het podium kwam om opgewekte geloofs liederen te zingen. (Tot eer van de Rechter der aardt 3. Hervorming van onze staatsfid ling, zodat in de grondwet vermeld, dat de overheid Gods ph resse is, aldus dr. Verbrugh, laatste spreker op de verg Bei oepmgswei GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leeuwarden:C van Leon te IJlst. die bedankuf Drachten (6e pred.pl.). De classis Dordrecht heeft geëxamineerd: de heer P. Torenbp Dordrecht. De heer Torenbeek, staat is verschillende zondagen i diking in de kerken te bed na volbrachte stage op 8 a roepbaar te zijn. GEREF. KERKEN (VRIJGElil Aangenomen naar Bergentheim$' Zuylekom te Leens (verb, b CHRIST. GEREF. KERKEN; Beroepen te Haarlem-N.: I. de J te Rotterdam-C.; te Vianen: M. S. te 's-Gravenzande: te Schiedam: Bj veld te Bussum. God echter niet een laatste alleen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2