Leidse Courant inder dagjesmensen Paasdagen met in ons land h 51 I Intensivering van strijd in Vietnam Auto botst in volle vaart tegen boom: vier doden Verkeer goed verwerkt Prins ontkent gerucht over verloving Geen volksstemming in Nieuw-Guinea? William Tyler ambassadeur in Den Haas: Taxistakiug is - voorlopig - ten einde Vrouw dodelijk getroffen door schot uit buks F. DIEMER «redacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is gheblever irijn bert in teghenspoet!' Dinsdag 20 april 1965. 46ste jaargang Iets minder koud Enkele overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige aan de waddenkust vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. Vannacht in het binnenland kans op nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). .J Toch kwamen nog 600.000 buitenlanders (Van een onzer verslaggevérs) EN I1AAG Ondanks het minder gunstige weer hebben rnim 600.000 tenlanders de Paasdagen in ons land doorgebracht. De verkeerswegen ins land hebben het toeristenverkeer goed kunnen verwerken, mede jrdat de stroom meer geleidelijk is gekomen en het aantal dagjesmen- als gevolg van de regen veel kleiner is geweest dan tijdens de Paas- het recordjaar 1962, toen 750.000 buitenlanders met Pasen in ons ertoefden en zelfs kleiner dan vorig jaar, toen via onze oost- en ins 450.000 buitenlanders ons land zyn binnengekomen. rrfcrei eer buitenlanders dan ooit te- aldus was de indruk van de mene Nederlandse Vereniging I Vreemdelingenverkeer, hebben de Paasdagen van dit jaar in (land gelogeerd. het geringere aantal dagjes- ;n het feit, dat buitenlandse meer dan ooit tijdig een on- i voor de nacht hadden gere- eerd. hebben de zeventien kanto- 1 de logies- en informatiedienst :de ANVV en de VVV's in het der- e jaar van zijn bestaan overal in -jlande meer toeristen moeten on- dan in enig voorgaand kantoren hebben in totaal buitenlanders tegen 15.000 in in horecaf-bedrijven moeten on- igen. Doordat vooral in de gro- len de hotels grotendeels tevoren gereserveerd, dreigde er zater- ;n noodtoestand te ontstaan, door- -,-iiOtels en pensions vol waren, ter- uU| de toeristenstroom nog maar jjk As aanhield. >r de eerste maal ln de geschiedenis men toen vla radio en televisie een tot de bevolking gericht bedden rhikking van de buitenlandse toe- te stellen. Officiële instanties ln lag zyn onder de Indruk gekomen weerklank, die dit heeft gevon- °'^Den Haag heeft men vele uren lang >rd ji lijnen adressen genoteerd. Zelfs velen, die zich hadden gemeld, tijdelijke en onbekende gasten per op de VW-kantoren afhalen. Uit les van buitenlandse zijde is ge- I Wn' ^at ons ^an<^ met **eze un'e^e IC t en met de wijze, waarop deze in paasdagen heeft gefunctioneerd, een dosis goodwill heeft gekweekt. Verdubbeling iral in de grote steden van ons land de logies- en informatiedienst vaak ubbele aantal toeristen onderge- aldrt dan verleden jaar. Amsterdam werden bijvoorbeeld buitenlanders aan een bed gehol- egen 3500 het vorige jaar; in Rot- 3000 tegen 1100in Den Haag egen 2400. in Utrecht 1565 tegen en in Delft 1615 tegen 600. De s voor Katwijk en Dordrecht n vreemd genoeg gelijk, namelijk 3000 en 250. lalve in de randstand Holland bleek 'eel belangstelling voor een bezoek mdere delen van ons land te be- In Amsterdam hebben ruim 250 9ten in het oude RAI-gebouw gelo- veldbedden, doch ook in st de WV een extra beroep op de burgerij bedden ter beschik te stellen, Doordat op Eerste Paas- eeds velen vooral via de oostgrens Dkken grensposten spraken van ersonen per uur is voor de nacht Eerste op Tweede Paasdag juist noodtoestand ontstaan, hoewel men erscheidene plaatsen nog in dubio gestaan opnieuw een oproep tot de |j voor bedden te richten Veel Fransen tan tal Fransen, dat de Paasdagen land verbleef, is groter dan men verwacht. Van de 600 000 buiten bezoekers. zijn er 525.000 via de ns ons land binnengekomen en via de zuidgrens. Hoewel onder atste aantal ook Belgen waren, was e boerendeel toch Fransen, die dan de Duitsers de tweede plaats in- derde plaats kwamen de Engelsen ïral per vliegtuig in ons land ar- rden. Men spreekt zelfs over een >rug tussen Engeland en het vlieg- -Zestienhoven. De verwachting is. eze luchtbrug tot het einde van de 'tijd in stand blijft en dan 50.000 land zal hebben ge- e_vierde plaats komen dan de Scan- I iërs. onder wie zich dit jaar veel bevonden en de vijfde plaats gedeeld tussen de Belgen en dp eerde militairen uit Duitsland. De komen op de zevende plaats, el deze soms op de eerste plaats Ol r den 150,000 bezoekers de toegangshekken van Keukenhof tegen 22.500 het vorige jaar, toen Pasen echter drie weken eer der viel en er nog maar weinig bloei voorkwam. Madurodam in Den Haag trok 56.500 bezoekers tegen 25.500 en de Schevening- se pier 41.000 tegen 35.000 Doch ook elders ln ons land waren de bezoekers aan de evenementen groter dan andere jaren. Behalve op de weg UtrechtDen Haag zijn er als gevolg daarvan enkele, overigens niet ernstige, verkeersopstoppingen voorgekomen op de wegen tussen Utrecht en Arnhem en tussen Apeldoorn, en Amersfoort. Steek- proeveil wezen uit. dat het aantal bui tenlanders, dat daarbij was betrokken 75% van het totaal was (Voor vervolg zie pag. 4) Een overzicht van de oude R'.A.I. te Amsterdam, die in de nacht van zaterdag op zondag dankbaar werd gebruikt door toeristen om alsnog een slaapplaatsje te vinden. Ook vele kampeerders, die op het IJsclubterrein hun tenten hadden opgeslagen, vonden hier nog een redelijke nachtrust zonder regen. Witte Pasen KRIMPEN a/d LEK Gis termiddag omstreeks halfzes is er tussen Ruurlo en Vorden een hevige sneeuwbui gevallen. Op sommige gedeelten be reikte de sneeuw, die vele automobilisten tot stoppen noopte, een dikte van tien cen timeter, het zicht was soms nauwelijks meer dan honderd meter en de weg was spiegel glad. 6 passagiers ongedeerd Ongeluk voorkomen door noodlanding op Valkenburg DEN HAAG Een passagiersvliegtuig van Martins Air Charter, dat vanmor gen van Schiphol vertrokken was naar Southend in Engeland, is aan een ern stig ongeluk ontkomen. Het toestel, een Dove. kreeg in de lucht motorstoring Een van de twee motoren van het toe stel viel uit, waardoor het toestel snel hoogte venloor. De piloot keerde terug. De door hem ijlings uitgezonden noodsei, nen werden opgevangen door Scheven in- gen-radio en door de Marinevliegdienst op Valkenburg. Een Neptune van de Ma rine steeg op om het met storing kam pende toestel bij de korste weg naar een landingsbaan te begeleiden. Dit lukte en weinige ogenblikken later kon het toe stel behouden op het vliegveld Valken burg landen. Ook een reddingsboot was vanuit Scheveningen vertrokken. De zes passagiers werden van Valken burg door een ander toestel van Martins Air Charter naar hun plaats van be stemming gebracht. 'Ze waren wel ge schrokken, maar mankeerden niets. Door behulpzame marine-employé's werden ze met kofie weer wat op verhaal gebracht. AMSTERDAM Prins Bernhard heeft ontkend, dat spoedige verloving v De prins zei dit op n prinses Beatrix, en persconferentie Bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten heeft prins Bernhard ont kend, dat er verlovingsplannen zouden zijn tussen Beatrix en welke prins dan ook. De Prins moest er kennelijk even zijn zonne bril voor afzetten. Opzienbarend bericht Soekarno DJAKARTA Volgens verschillende bronnen heeft Soekarno voor een groot aantal premiers, ministers, enz. uit Afrika en Azië verklaard, dat er geen volksstemming in Nieuw-Guinea nodig zou zijn en dat deze niet door gaat. de grote hotels in Scheve- Trekpleisters toeristische trekpleisters hebben in ons land grotere aantallen be- s moeten verwerken. Zo passeer- MATRASSEN om wel te rusten i Hij heeft voorts de Afrikaans-Azia tischc landen opgeroepen dc strijd aar te binden tegen de Verenigde Naties, ■in zich imperialisten hebben ver enigd om elkaar te helpen in kwesties als Israël cn Maleisië. Soekarno drong er voorts bij deze landen op aan, eco nomisch op eigen benen te staan en imperialistische hulp af te wijzen, ook al zou de economische ontwikkeling hierdoor honderd maal moeilijker zijn. Hij zei dit zondag voor afgevaar digden uit 37 landen, die in Djakarta bijeen zijn om de tiende verjaardag van de eerste Afrikaans-Aziatische conferentie in Bandoeng te vieren, en voor bijna drieduizend toehoorders in het Djakartaanse Boeng Karno stadion. Soekarno verklaarde voorts, dat de Indonesische uittreding uit de VN „vol slagen onherroepelijk" is. Hij voegde er aan toe. dat niet de Ver. Naties, doch Indonesië zelf indertijd het Nederlands- Indonesische geschil over West-Nieuw- Guinea tot een oplossing heeft gebracht. Wij hebben keurtroepen en eenheden van onze vloot en luchtmacht naar dat ge bied gezonden, zonder eerst aan de Vol kerenorganisatie te vragen of dit wel mocht, aldus de president In dit verband verklaarde hij nog, dat als de VN een internationale politiemacht in het leven zal roepen, zij de voetstappen zouden drukken van de Volkenbond. ISiemve vorm Volgens Soekarno zijn er nieuwe vor men van kolonialisme ontstaan. Het Franse imperialisme in Indo-China was vervangen door een nieuwe vorm van imperialisme. Doelend op de Amerikaan se aanwezigheid in Vietnam zei hij, dat toen de hikt op de Geneefse overeen komst over Vietnam in 1954 nauwelijks droog was, er een nieuw kolonialisme ontstond. Soekarno meent, dat terugtrek king van de VS uit Vietnam hereniging van het la»d mogelijk zou maken. Als Engeland zich uit Maleisië terug zou trekken, zou het volk daar zijn eigen regering langs democratische weg kunnen kiezen President Soekarno is van oordeel, dat Koeala Loempoer, Saigon. Taipeh en Seoel geen Aziatische hoofdsteden zijn en dat toenkoe Abdoel Rachman, de Maleisische premier, en de nationalistische-Chinese president Tsji- ang Kai Sjek ..niet-Azlatische Aziaten zijn". Soekarno betuigde ook zijn sym pathie met de negers in de V.S. (Voor vervolg zie pag. 4) X&rZiïït -*-■ Het paasweekeinde heeft dit jaar een merkwaardig weerbeeld ge geven. Veel regen, zo af en toe wat voorjaarszon en in Brabant op de ochtend van de Tweede Paasdag. sneeuw. Deze foto werd gemaakt tussen Steenbergen en Moerdijk. Nederlands schip aan de grond O SCHEVENINGEN Het motorschip Union uit Groningen (815 brt) is op 15 mijl ten zuidwesten van het in dc Oost zee gelegen lichtschip Fingrundet aan de grond gelopen. De Zweedse bergings maatschappij zal trachten het schip te bergen. De bemanning, zes man en een vrouw, is omdat het schip zware slagzij maakte van boord gegaan cn kon door een Zweedse loodsboot worden gered. Vredesaanbod Johnson genegeerd MOSKOU/WASHINGTON/SAIGON De jongste ontwikkelingen in de kwestie-Vietnam duiden op een inten sivering van de strijd in dat deel van Azië. Het vredesaanbod van Johnson wordt genegeerd. De Sowjetunie zal eventueel geen bezwaar maken tegen het vertrek van Russische vrijwilligers naar Vietnam. En de Verenigde Staten bereiden zich voor op zich uitbreiden de gevechten in Vietnam voor onbe paalde duur. President Johnson verklaarde za terdag. dat Amerika bereid is tot vre desbesprekingen over Vietnam „de volgende week. morgen of zelfs van- avond". Van communistische zijde verlangt men evenwel de terugtrekking van de Amerikaanse troepen en inschake ling van de Vietcong bij de besprekin gen. De Russische premier Kosygin vindt Johnsons vredesaanbod „waardeloos'zo lang de Ver. Staten Noord-Vietnam blij ven bombarderen. Amerika zal echter geen eind maken aan deze bombardementen, omdat dit „de agressor slechts zou aanmoedigen en onze vrienden, die vooraan in de strijd staan, de moed zou ontnemen". Ongelukken in Paas-weekeinde O HEERENVEEN Vermoedelijk door een te hoge snelheid is de 21- jarige H. T. Vonk uit Heerenveen zondagnacht met de wagen van de vader van een vriend uit de bocht ge vlogen en tegen een boom gereden- Twee vrienden van hem, de zeventien jarige A. Kramer (van wiens vader dc auto was) en dc achttienjarige S. van der Spoel uit Katlijk (gem. Hee renveen), waren op slag dood. De be stuurder en dc vierde inzittende, de zeventienjarige A. Spijkman uit Mil- dam overleden in het ziekenhuis. De botsing was zo hevig dat de motor tot achter in de wagen is doorgescho- WOERDEN Bij het oversteken van de straat is zaterdag het vierjarige zoon tje van de familie Van den Brink door een auto aangereden en gedood. STADSKANAAL De vierjarige Jan van der Sluis uit Tange-Alteveer is zondagmiddag, eveneens door onver wachts de straat over te steken door een personenwagen gegrepen en om het le ven gekomen. DRACHTEN De vier jaar oude Jan van der Laan uit Assen was zondag een dagje met zijn ouders op visite In Drachten en ging buiten wat spelen. IIü stond aan de linker kant van de weg en werd door een vrachtauto, die op dc linkerweghelft rijdend twee personen wagens inhaalde, gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Het jongetje moet op slag dood zijn geweest. ALKMAAR Het vierjarige meisje A. G. Pepping uit Heerhugowaard gisteren bij het oversteken aangereden door een auto en gedood. De automobi list kon het kind niet meer ontwijken. BOXTEL Gistermiddag kwam een personenauto op een onbewaakte over weg in botsing met de Rivièra-expres. De 28-jarige bestuurder W. M. van Duin hoven werd gedood. De trein had een uur vertraging. LICHTENVOORDE Zondagnacht reed de 28-jarige landbouwerszoon G. R. M. ten Dam uit Mariënvelde met zijn bromfiets tegen een stoeprand, waar na hij met zijn hoofd tegen een lantaarn paal sloeg. Hij overleed later in het ziekenhuis. BERG EN TERBLYT (Limburg) —De 21-jarige Franciscus Faut uit Maastricht is gisternacht met een personenauto te gen een boom gereden en overleden. De jongeman kon de wagen in een flauwe bocht niet houden. KERKWERVE In de nacht van za terdag op zondag heeft zich een ongeluk voorgedaan, dat aan de 23-jarige De Jonge uit Sirjansland het leven heeft ge kost Zijn negentienjarige verloofde, mej. De Boer, werd zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een Zierikzee komende auto geen voorrang verleende aan de door De Jonge bestuur, de motor. De motor vloog bovenop de auto. De autobestuurder bleef onge- LEEUW ARDEN In dc nacht van vrijdag op zaterdag is een personenauto met drie inzittenden bij het nieuwe In dustrieterrein in het Van Harinxsmaka- naal gereden, waarbij een inzittende is verdronken. Een tweede wordt vermist. In de auto zaten mannen uit Tzumma- rum, de negentienjarige S. de Vries en een dertigjarige vriend. Zij waren in gezelschap van de veertigjarige me vrouw S. van der Veen uit Leeuwarden. De heer De Vries, die de auto bestuurde, slaagde er in de auto te verlaten en naar de wal te zwemmen. Hij begaf zich r een bakkerij op het industrieterrein de politie te alarmeren. Na korte tijd dreggen vond de politie op enkele hon derden meters afstand van de plaats var het ongeluk het lijk van de vrouw. Naar de derde inzittende werd tevergeefs ge zocht. Hij bevond zich niet meer in de auto, toen deze uit het water werd ge takeld. STADSKANAAL In het ziekenhuis in Assen is vanmorgen de zesjarige Hen drik Moes overleden. Het kind werd za terdag ernstig gewond, toen het bij het oversteken werd aangereden door een personenauto. In Honoloeloe op Hawaii (grondgebied van de Ver. Staten) vindt een conferentie plaats van Amerikaanse militaire lei- Behalve minister McNamara neemt ook generaal Maxwell Taylor, ambassa- deur in Saigon, aan de besprekingen deel. Een Ohineese woordvoerder heeft klaaivi, dait zijn land bereid is. samen met andere landen snel maatregelen te nemen om de Ver. Staten uit Vietnam te jagen. Rusland heeft de V.S. gewaarschuwd, dat het gebruik ran napalm- en fosfor, bommen en gas in Vietnam represailles kan uitlokken, waarbij de Amerikanen met gelijke munt worden betaald. Verwacht wordt, dat Frankrijk zich binnenkort geheel uit de Zoavo (zuidoost. Ariatische verdragsorganisatie) zal terug trekken, vanwege het meningsverschil over Vietnam. China beweert een onbemand Ameri kaans vliegtuig te hebben neergeschoten. Het zou zich bevonden hebben boven zuid-cen traal-Ghi na. Elf Vietnamezen werden gedood en 41 personen (onder wie vier Amerikanen) gewond bij een ontploffing in een bar in Bar Me Theoet, op 250 km. ten noord oosten van Saigon. Op de (Amerikaanse) basis Da Nang is een munitiedepot ontploft. Twee Ame rikanen werden licht gewond. Er zou hier sprake zyn van een ongeluk. Een 21-jarig meisje heeft de politie van Saigon neer een arsenaal van bom men en granaten gebracht. Zij werd verdacht van conununistische activiteiten. Een ..intensieve ondervraging" leidde er toe, dat de politie 25 blokken Tnt. der tien handgranaten, een grote bom. een pistool en zes eigengemaakte bommen achterhaalde. Amerikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen zetten hun aanvallen op doelen in Noord-Vietnam voort. Het weg-, spoor, weg. en rivierverkeer moest het voor namelijk ontgelden. Een van de bekendste piloten van Zuid-Vietnam, lt. kol. Pham Phuc Quoc is zondag boven Noord-Vietnam neer geschoten en waarschijnlijk gedood. Ongeveer 116 Amerikaanse schoolkin deren en werkkrachten van de zending zijn met drie transportvliegtuigen uit Zuid-Vietnam overgevlogen naar Bang kok (Thailand). WASHINGTON President Johnson heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, belast met Europesi aangelegenheden. William Tyler, benoemd tot ambassadur in Nederland als opvolger van de heer John Rice (Levensbeschrijving op pag. 5) op Schiphol bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten. „Het is de eerste keer. dat ik van deze geruchten hoor. Voor mij is het volkomen nieuw", zo zei hij. Lachend voegde de Prins daar aan toe: „Ik hoor dergelijke dingen altijd het eerst van de pers. Het vorig jaar gingen er ge ruchten over een verloving van prinses Beatrix met de Duitse prin von Hessen. Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over geamuseerd". Zoals bekend heeft prins Bernhard in de Verenigde Staten een bezoek ge bracht aan president Johnson in het Witte Huis. Voorts aanvaardde de Prins aan de (Universiteit van Michigan een eredoctoraat in de rechtswetenschappen en onthulde hij in de Amerikaanse stad Holland een Zaanse molen. „Het krijgen van een eredoctoraat was een zeer bijzondere indrukwekken de gebeurtenis, maar wat mij tijdens mijn bezoek nog het meest heeft ge troffen, is de ontdekking, dat zo enorm veel mensen daar aan Nederland ge hecht zyn". De gesprekken met president John son en minister Rusk waren volgens de Prins louter privé geweest. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTERDAM De taxistaking is, voorlopig, ten einde. Zondagmorgen om zes uur gingen de chauffeurs weer aan het werk. Het geschil is, dankzij de be middeling van loco-burgemeester, me juffrouw mr. J. C. Zeelenberg bijgelegd. De taxichauffeurs gaan nu 87 gulden per week verdienen. Daarbij komt een onregelmatigheidstoeslag van drie gul den en verder twintig procent van het opgereden bedrag, dat als de tarieven met veertig procent worden verhoogd wordt gesteld op 350 gulden, dus 70 gulden. Het totale brutoloon wordt dus 160 gulden. Het vakantiegeld wordt ver hoogd tot 140 gulden. De fooien zijn helemaal afgeschaft Het college van B. en W. zal in deze kwestie nog een goedkeuring moeten verlenen en wel aan de tariefsverho ging met veertig procent. J avatabakveilingen in Bremen BREMEN Volgens DPA zal in mei een nieuwe reeks veilingen van Javata- bak oogst-1964 beginnen. Er zullen vijf inschrijvingen zijn. De afzetmogelijkhe den worden in het algemeen gunstig beoordeeld, vooral voor dekblad, waar aan nog steeds een groot tekort bestaat. Drama in Haagse bar DEN HAAG In de nacht van za terdag op zondag is in de „Oportobar" aan de Korte Houtstraat de 27-jarige barjuffrouw, mej. Hubertine Maria Josephina Lcurs dodelijk in het hoofd getroffen door een schot uit een semi- automatische vuurbuks kaliber 22 ,-Long rifle". Het schot werd op korte afstand ge lost door de 39-jarige eigenaar van de bar. L. J. van N. Buiten verdachte en het slachtoffer waren op dat moment aanwe zig de 23-jar:ge vrouw van de caféhou der, een barkeeper, een portier en twee gasten. Sinds augustus vorig jaar was mej. Leurs in dienst van de bar. De caféhou der had voorzover bekend geen aanlei ding de vrouw te doden. Toen de politie aankwam zat de man geheel overstuur in het keukentje ach ter de bar en zei „Ik moet de trekker wel hebben overgehaald". De caféhouder is verdacht van dood- ag ingesloten. De verdachte kende de werking van de buks. aldus de politie, want hij had er al meermalen mee ge schoten De caféhouder is drie jaar getrouwd het huwelijk zou volgens de verkla ring van zijn echtgenote uitstekend zijn. BIN N E NVE RIN G het beste bed ooit gemaakt 0joinl\\rill SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZE T-FABRIEKEN Zevenbergen N.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1