Radiopirate werkt in de gevangenis vrolijk door Brick Bradford —Toch is het zo!- Jesje en Josje Senmoet„Een kroon voor een kind" TH3 muiixi De vrouw Alberdien DINSDAG 20 APRIL 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Veel keus Er zal in de afgelopen dagen veel peer zijn gekeken en geluisterd dan e uitzendende omroeporganisaties bij programmasamenstelling voor de ten hebben kunnen verwachten j ongunstige weer hield heel wat tgaansplannetjes tegen. Zocht men troost en afleiding bij de Jeide media, dan viel er veel te hezen, al was niet elk programma ton even hoog gehalte. Zaterdag- wond was er op de televisie sterke leenstelling in beide programma' lijding en ernst bij de NCRV, amuse- kent bij de VARA. De radio slofte pgal achteraan. [Een van de hoofdschotels bij de CRV was een reportage van Jan jillo uit Ethiopië: vakkundig gemaakt jet een heel kien klein jongetje erin, laar toch op zichzelf niet zo boeiend B anders wel het geval is. Bij de VARA ging na een alleraar- jgst vlot tienerprogramma weer een Ezending „Anders dan anderen" In start. Bijzonder origineel kwam Ét leven van de liedjeszanger Albert Booy ons niet voor, erg verrassende Itmoetingen komen aan dit pro- ramma ook niet meer te pas maar lies Bouwman hielp de bejaarde Inger hartelijk te fêteren en dat was pl gezellig om te zien en te horen. Op de avond van Eerste Paasdag n men beter zijn heil zoeken op id. 2 bij de herhaling van het altijd •er boeiende „Op hoop van zegen" n bij de nogal nare en lawaaiige nadese „reportage" „Het open af', een van de zoveel gepopulari- ;rde parallellen welke van tijd tot d worden getrokken met de lijdens- opstandingsgeschiedenis die men in t hedendaagse wil verbeelden. leel wat beter Was op de radio het nrspel „De dag des Heren" van rtinus Nijhoff. De radio gaf zondag i goede muziek te horen. Met de !RV kon men in gedachten nog eens l rondgang maken largs de christe- ;e radiozenders in ontwikkelingsge- •den. lerman Felderhof liet ons daarvan t jongste nieuws horen en deelde rder mee dat de NCRV-jubileum ie welke deze zenders ten goede komen de f 190.000 heeft bereikt. actie is nu afgesloten, maar bij- )an laatkomers druppelen nog Aan te nemen valt, dat de le actie de twee ton zal benade- t is een verrassend resultaat. Zweden met wet in de knoop (Van onze radio- en tv-redactie) STOCKHOLM Britt Wadner, de vrouwelijke radiopiraat wier zendschip Radio Syd nog als enige voor de kust in de Baltische Zee opereert, is „gevallen" onder de nieuwe piratenwetzjj zit een maand in de gevangenis wegens het in bezit hebben van een clan destiene radiozender. Wat doet zjj in de gevangenis Nieuwe sender Intussen heeft de Zweedse overheid besloten, zelf nog een nieuwe zender te gaan exploiteren, waarop geduren de het gehele etmaal onafgebroken lichte muziek zal worden uitgezonden- Maar dat vergt geld en daarom ligt er een voorstel gereed om het luister geld met ingang van 1 januari 1966 te verdubbelen Hiertegen wordt door Hoogtij voor Flipper T.v.-dolfijn heeft groot succes (Van o e radio- en tv-redactie) listeren was bij de AVRO het ele radioprogramma weer eens in den van de jeugd. Fris en afwisse- i werden gedurende 16 uren rlei jongerenactiviteiten de ether ^zonden: de jarenlange oefening in jeugdomroep Minjon kwam daarbij d van pas. let etherfestijn vond een hoogtepunt teenerbijeenkomst in Blokker, n via radio en televisie ivonds reportages werden gegeven, i het televisie-uur zullen voorna- ijk de jongeren wel veel hebben oten. Het programma was nogal lêleerd maar er werd toch wel zo- opwinding veroorzaakt, dat men juist vóór het einde een flauw- allen jongeman kon zien wegdra- Het was dus een echt geslaagd it. t'erder kon men deze avond op beide ten naar hartelust amusement zoe- Wie iets anders wilde, kon bij de RV-radio nog eens naar de bijzon- nooie uitvoering van „De Mes- luisteren, pmerkelijk is, dat de AVRO-jeugd- via de radio veel minder „uit- ing" dan in de eerste jaren waarin "g e werd gehouden. Men is nu al ge- 3! id aan een overvloed aan door jon- 11p en gepresenteerde en op de jeugd iM-nrlromma'c urpllrp PPT1 S (overheidsinstelling!) zelf was gaan uitzenden, zegt m daar wil de regering niets va als tijdverdrijf?? Z|j maakt ÜVMiB kranten en luisteraars fel feprotes- programma's die dagelijks, vnor-^teerd: dit had kunnen worden zien van peperdure reclame, doorj wanneer de Zweedse radio Radio Syd worden uitgezonden' Helaas.-., de Zweedse regering is met haar eigen wet in de knoop geraakt- De afschuwelijke moeilijk heid is, dat het piratenwetje niet de enige officiële rechtsverordening is welke in het land van kracht is en dus.... „Ik kan er niets aan doen", zegt de jevangenisdirecteur, „volgens wette lijke bepaling mogen gevangenen hun eigen werk doen." Britt van haar kant heeft aange voerd, dat zij niets anders kan dan radioprogramma's maken en dus is zij in haar niet al te ongerieflijke afzon dering (want de Zweedse vrouwenge vangenissen zijn modern en fraai ingeriaht) omringd door de nodige apparatuur de ganse dag in de weer om programma's op de band te zetten. Zij verarmt niet De adverteerders vechten erom, re clame te mogen maken in deze merk waardige programma's, waarin Britt rijkelijk laat weten, dat zij uit de cel komen- Er wordt ongeveer 800 gulden per seconde geboden en zo verarmt Britt bepaald niet terwijl zij haar straf uitzit. NEW YORK Heel Amerika is verrukt van Flipper, de nieuwste televisiefiguur, die in één klap naar de top flapt. Zelfs de mannen van Bonanza, tot nu toe samen met de Beverly Hillbillies op de top van de geliefde tv-feuilletonartisten balance rend, worden voorbijgestreefd door Flipper. En wie mag Flipper wel zijn. Een wonder-dolfijn! Ja, die Flipper! Zij heeft nu drie afleveringen van haar serie „ge speeld" en miljoenen kijkers zijn al dol op haar. Vanzelfsprekend opereert zij in de oceaan en daar is zij de heldin van allerlei spannend gebeu ren. Dat heeft niets te maken met vissen of waterzoogdieren, weineen, Flipper is een heel charmant, vierjarig dolfij nenwijfje, dat eigenlijk Suzy heet en zich op wonderbaarlijke wijze be moeit met het mensdom. Zo heeft zij al een geleerde gered die opgesloten zat in een kleine duikboot. Ook redde zij een vrouwe lijke senator uit de ellende orkaan op zee, terwijl zij op weg was om het sluiten van een nationaal dierenpark te voorkomen. Dank zij het ingrijpen van Flipper bleef het park voor flora- en fauna- en wilde- dieren-minneuden behouden. Suzy-Flipper kan ook iets te berde brengen, zij zegt nl. afwisselend „Nu- nu!" of „Nini!" en dat voert de kijkers in verrrukking. Een beetje zuur is he' voor de menselijke acteurs, die wij ken moeten voor haar populariteit. want er worden onbeschroomd spel- vergeliikingen getrokken met dragers in wélbekende drtistennamen. De verhalen zijn logisch noch bij zonder origineel, niemand echter die zich daaraan stoort. Een dolfijn-ster is nog nooit vertoond en daarom viert Flipper hoogtij op het scherm. Want de zender is in vol bedrijf- omdat er een gaatje in de wet zit- Hoewel de Zweedse regering als eer- ste in Straatsburg het piratenwetje ondertekende, heeft zij er het minste profijt van. Er is nl- bepaald, dat „piraten welke andere zenders storen onder deze conventie vallen". Maar Britt Wadner zit met haar Radio Syd buiten de territoriale wate ren en zij zendt uit in de FM-band op een golf welke binnen een straal van 650 km door geen ander station wordt gebruikt- hetgeen betekent dat zij niemand stoort. Dus kan men de zender niet te pakken nemen, maar wél Britt straffen omdat zij een clandestiene zender exploiteert. Dit feit leverde haar een maand gevangenisstraf op en de Zweedse justitie heeft al laten weten dat zij op de dag dat mevrouw Wadner vrijkomt onmiddellijk een nieuwe vervolging tegen haar begint. Met zulk een vooruitzicht zou de onverschrokken Britt dus een soort permanente gevangenisstraf, afgewis seld door processen, tegemoet gaan. deze ook voor ouderen aardig om te horen en dat was gisteren eveneens meermalen het geval. De NCRV-radio zorgde overdag her haalde malen voor korte actuele repor tages uit het land. Veel verrassends viel er niet te melden. Een gesprek over het veelvuldig museumbezoek in Amsterdam werd geestig muzikaal ge ïllustreerd met de Schaatsenrijders- als, maar op de koude Keukenhof bleek het, bij een lentelied, toch nog drukker te zijn dan bij de Nachtwacht. landen. 20.00 Nieuws. 20.05 Negen Muzen elf Provincies, gevarieerd progijg Gehoord, gezien, gelezen, v< gedachtenwisseling over film, riekbegrip, muzikale lezing. 22.30 Nieuws e mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 G« sproken brief. 23.05 Stereo: Oedipus Re: ïrorkest en solist: klas 20.55 De strikte dwani temmenspel. 21.40 Bene; Epiloog. 22 4 5 „Early Bird" op 8 mei in gebruik (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN De BBC laat weten, dat de nieuwe vaste satelliet Early Bird op 8 mei a.s. zijn debuut zal maken in een gelijktijdige uitzending in Amerika en Europa, gewijd aan de herdenking van de Europese bevrij ding in 1945. Het programma is een co-produktie .an de BBC en het Amerikaanse network CBS en draagt tot titel „Europa, twintig jaar later". Er wordt een camerabezoek gebracht De Polynesiërs i Micronesië» die 's middags van hun visgronden terug- varken, dat de Stille Zuidzee bevoeren, gebruikten keren om op het land hun jongen te heeft, blijkt uiterst gevoelig te zijn i af- voederen. Ook de kreten van vogels voor het bepalen van richting stand uiteraard nog andere hulpmld- in de nacht of overdag konden delen dan wind en water, die midden wijzingen geven over de nabijheid op de oceaan géén, of onvoldoende land. gegevens verstrekken. Zij hadden de nabijheid van land en het is dan ook algemeen bekend dat de zeevaarders van Tahiti op hun lange zeereizen varkens meenamen, wier niet de gevoelige neus op grote afstand de Maar het enige kennis van de sterren, waarvan vogels alléén, die de eilandbewoners aanwezigheid van land ^registreerde, sommigen onder hen 150 stuks bU behulpzaam waren op de lange namen kenden, en bovendien wisten zij de tijden en de positie van Iedere ster, als mede op welke tijden be paalde sterren zekere eilanden zou den passeren, zodat zij bij het koersen in volle zee daarmee rekening konden honden en hun koers daarnaar konden bepalen. Ook vogels, die op grote af- Ult de tekenen van opwinding die de dieren vertoonden kon dan worden opgemaakt dat zich vaak ver bui ten zich land bevond en we kunnen het rustig aan deze navigators van de oceaan overlaten dat kleine stipje in de oneindigheid van de uitgesterkte waterplas te vinden. Zo vreselijk my sterieus behoeven we de „landgevoe- tochten. Vissen konden In dit opslcht llEheid" osn de vsrkensneos niet te Vogel nattig in open zee bijna evenveel betekenis zijn, zoals zij dat bij andere zeevarende vooral de soorten die zich in de na volken lang vóórdien ook al hadden bijheid van kusten ophouden en zich Peruaanse stranden op vele tientallen mijlen afstand kannen waarnemen. De neus van het varken, die aanzienlijk genomen en de bewoners van de Zuid- verband echter het zoogdier, dat de gevoeliger is, heeft uiteraard wat zee-eilanden hielden voor dat doel fre- aanwezigheid van land op nog veel minder duidelijke geuren nodig om te gatvogels, die linea recta naar het groter afstand kan waarnemen dan reageren. meest nabije land vliegen, zodat de de vogels. Voor dit doel werden op Over lange zeereizen gesproken, zeevaarders slechts hnn koers hadden deze verre tochten dan ook herhaalde- wist u dat niet Magelhaens, maar 18 te volgen. Ook de vluchten van de lijk zoogdieren meegenomen, die de anderen het eerst de tocht om de we- Jan van Genten werden nauwkeurig plaats gade geslagen, omdat deze vogels ten steden, waar grote gevechten plaatsvonden. Binnenkort is ook de transatlantische vertoning van twee andere in copro- duktie door beide omroeporganisaties gemaakte documentaire programma's te verwachten. Het ene is gewijd aan het probleem van de doodstraf, het andere aan het toelaten van tv-came- ra's in vergaderingen van parlemen ten. 61 „Ja, het is heel erg dom en lelijk an ons geweest, vader", zei Josje met ?n klein stemmetje. „En ik begrijp best. dat u erg nijdig bent en dat we straf hebben verdiend." „Nu, daar praten we thuis verder wel .•er", antwoordde meneer Joppers. „Ik denk dat de inspecteur nu die twee ke rels wil trachten op te sporen. Is het niet?" wendde hij zich tot de politieman. „Natuurlijk", antwoordde deze. „Ze moeten hier in de buurt zijn." „O, mo- wij ook mee?" riep Josje, in zijn handen klappend van geestdrift. „Wij zijn wel erg stout geweest, vader, maar plaat-1 als wij niet achter die aan gegaan, zou de inspecteur hen nu niet hebben kunnen vangen." „Dat is waar," lachte inspecteur Poll. „Komen jullie dan maar mee. Maar blijf een eindje achter ons met de kin deren, Joppers," ging hij verder. „Je weet nooit, wat er gebeuren kan." En daar trokken ze erop uit. De twee politiemannen met Barend en Berend voorop een meter of tien erachter vader Joppers met Jesje en Josje. De inspecteur had hen gewaarschuwd dat ze zo stil mogelijk moesten doen en dus zwegen ze allemaal en stapten zo geruisloos mogelijk voort door het duis tere en verlaten griendland. En dan. plotseling, hoorden ze voor zich uit het geluid van het motortje van de boot. Inspecteur Poll wendde zich met een ruk óm en gebaarde vader Joppers en de kinderen dat ze nog stiller moesten doen en nog meer op hun hoede zijn. Ze slopen nu verder. Josje voelde zijn hart van opwinding bonzen. Dan bleven de politiemannen stokstijf staan. Tussen het riet door zagen ze het bootje aanko men, met de donkere omtrekken van de gedaanten van de trwee mannen erin. „Daar komen ze aan!" fluisterde Jos je schor. „O. wat een avontuur, Jes! Als ze ons nu maar niet te vroeg in de gaten krijgen!" 20.00 Joui 20.30 Film over de inse zanger Al Jolson. ereldoorlog (The Great W De bron van de Nijl. Bill Dana Show. 20.50 is van de lichamelijk —22.35 Opspraak: discussies. 'gle: Nederlands progr Kan. 2 en 10: Zandmannetje 19.05 Tijd voor u. 19.30 De Flintstones 19 55 Hier spreekt men Nederl. 20.00 TV-nws. 20.25 Dokier Ben tv-feuill. 22.15 Mensen v onze tijd: o Mussolini 21 55 Cabaret. 22.25 TV- lük.^ ?d 4ec 7 3 VANAVOND TE ZIEN Amerikaanse zanger Al Jolson. volgt de 6e aflevering van de documentaire over de eerste wereldoorlog. Ned. 2 KRO 8.25 uur in de Bill Danashow verneemt men het verhaal van José en de belasting. 8.50 uur wordt in Film 65 aandacht besteed aan de plaats van de ge brekkige mens in onze maatschappij. 9.25 uur begint een solistenconcert, te geven door de harpist Edward Witsenburg en de pianist Herman Kruyt. 10.10 uur wordt in Opspraak gediscussieerd over de vraag ..Is een christen zó te beledigen, dat hij het wetboek te hulp roept. ■JET ZESDE EEGEDUGSJAAQ VAU EABAO ECUUATOU... Op zulke i THiluersum 1 AVRO - 8.05 uur het programma „Negen muzen elf provincies komt uil Eindhoven met talentenjacht en uit Zwolle met muziek. [11.05 uur uitvoering van Strawinski's opera Oedipus Rex Hilversum II KRO 1 8.00 uur gaat het Radio Kamerorkest spelen. U hoort o 1 pianoconcert in Bes van Beethoven, solist Gerard een programma in stemmenspel, gewijd ai Leopold, die 100 jaar geleden werd geboren 9.40 uur hoort u weer Israëlische liederen. het 2e Blerk. Jan Hendrik .atje: 7.30 8.00 Nii Lichte grammoioon 8 50 Ochtendgyinnas 9 00 Kookpraatje: [oderne gewijde liedi Oude kamermuziei inden. VPRO: 9.40 Etei 9.05 JrLnker 11.02 Voc VARA: 10.00 R< :n (gr.!; 11.00 Nieuw r. 11.40 Saxofoonkwartet van Parljj iamusementsmuziek; 12.00 Gevarieer- immofoonmuziek; 12.22 Voor het platte- 12 27 Mededelingen t.b.v. land- en 14 50 Uit; 15.00 Voo de jeugd. (16.00 Nii ïken17 20 Sterc ingsolist; 17.50 A< Arbeid: 16.50 i-Rumba il it ei ten. NCRV: 7.00 Dagope- 82 ,fc. „zonden luwde de angst, die Alberdien bevangen had. Zij wilde ook geloven, al viel 't haar moeilijk. Wie weet of er toch nog geen redding kwam. Maar op de nieuwe morgen buiten komend zag ze steeds weer de altijd lege vlakte en altijd lege zee, en voelde ze de wind, die dagelijks kouder werd en de regen, die in kille vlagen uit loden luchten viel. De winter naderde en er kwam geen hulp. Als God aan hen dacht en over hen waakte, dan was er toch allang schip gekomen! Nu kon het nauwelijks meer. De zou weldra dichtgevroren zijn. p een avond las Knud Psalm 91. „Hij zal aangaande u Zijn engelen gebieden, dat zij u behoeden op al uw wegen...." Alberdien dronk de troost van die psalm in. Wat God zo stellig had beloofd, dat hield Hij ook. Ze ging 'slapen met de gedachte dat er redding komen zou op het uiterste ogenblik, vlak voor de zee dichtvroor. Ze droomde die nacht dat er een schip voor de kust verscheen en dat een boot hen door de branding voerde en aan boord bracht. Toen ze de volgende morgen opstond, dwarrelde er sneeuw. Ze viel zeer dicht, zodat men uit de hut het strand niet zien kon. Het was een sneeuwjac' even erg als bij de schipbreuk en ze duurde die gehele dag. Pas na dertig uren hield het sneeuwen op. Het werd weer helder en de zon ging schijnen, doch dit ging niet, als destijds, gepaard mét eed luwe zuidenwind en warmte. De wind zat nu ln hot noorden en hij blies fel, een bittere kou meevoerend van de pool. Het land was wit, de zee was grauw. Het schuim, dat op hel strand sloeg, werd al ijs. De gekomen, de kans op redding afgesneden, onherroepelijk dat zij hier overwinteren moesten. „Hij, die op Gods bescherming wacht", hadden ze gezongen na het lezen van Psalm 91. 't Klonk Alberdien nu in de oren als een hoon. Al het bidden, preken en vertrouwen van Sven en Knud had niets geholpen. Zij wachtten tevergeefs. Zij, Alberdien, door K. NOREL aansluitend h "ökrant: 7. Gewijde i 40 Voor de hulsvrouw: :k (gr.): 10.30 Leven met 11 00 Geestelijke Uede- ammofoonmuziek: 11.50 etprogramma; 12.05 Licht ste 12.27 Mededelingen touw: 12 30 Nieuws: 12.40 uffet: 13.30 Licht electro- i. 13 45 Licht D OverheidsvoorlichtingDe poli mble (gr.); 18.30 He verwachtte niets meer. De winter had zijn greep al naar hen uitgestrekt. Hij zou hen langzaam wurgen. Daar gaf haar naaien niets voor. Wat baatten een zeehondehuid en de pels van een vos als het vijftig graden en nog harder vroor? En zelfs als ze die kou verduren konden, dan zou de scheurbuik hen toch Terwijl zij met z'n drieën naaiden Alberdien, Sven en Ate speelden de kinderen en de jongens buiten in de sneeuw. Het was een heet gevecht. De ballen suisden. De kinderen joelden en juichten en hadden grote pret Sven legde er de naald voor neer. Hij ging voor het raam staan en lachte om het spel. „Kij toch es, Alberdien!" Maar zij bleef bij de tafel en naaide met nerveuze haast. Nu speelden de kinderen nog. Straks lagen zij ziek in hun kribben. Ze hadden geen notie van de ellende, die op handen was. Een paar dagen later was het te koud om buiten te verkeren. Een ijzige poolwind had zeer felle vorst gebracht. De mannen, die brandhout moesten halen, kwamen terug met tintelende vingers en halfbevroren tenen. Ze kropen bij elkander in de hu: rondom het fel gestookte vuur. Van voren gloeiden zij. maar hun ruggen werden ijskoud van de wind, die dwars door het huis blies. Zij stopten alle kieren toe met gras en hennep, maar het hielp niet. De wind en ook de jachtsneeuw drongen door alles heen. Er lagen bij de ramen hoge richels van die fijne sneeuw. Nu het huis zo vol was en de kou zo vinnig, kon Alberdien niet veel meer naaien, 't Was ook niet zozeer nodig. De wintergarderobe was vrijwel gereed. De nieuwe kleren werden aangetrokken. Gosse leek een poolvos op twee benen. Knud, kort en breed, deed aan een zeehond denken. De Alberdien als om strijd. Zij lachte flauwtjes bij die lof. voldoening voor haar dat ze iets had Maar het Tiet haar niet los dat dit, net als al 't andere dat zij hadden ondernomen sedert de Vrouw Alber dien op de rotsen was geslagen, slechts rekken vs~ een leven, dat onder altijd zwaardere kwellingen zou voeren naar de dood. Op een nacht schrokken allen wakker. Er knalden schoten, 't Geluid kwam uit zee. Het was of een batterij afgevuurd werd. „Dit is de redding!" riep Sven uit Hij, Knud en de jongens renden met toortsen de koude en stikdonkere nacht in, om het reddingschip te laten weten dat ze er waren. Alberdien en Ties bleven bij de kinderen, die, ook ontwaakt, wild van vreugde waren omdat het schip, dat komen zou om hen te halen, naar Onkel Sven wel honderd keer verteld had, er nu was. En Alberdien verweet zichzelf dat haar geloof te klein geweest was. God had toch over hen gewaakt en Hij zond hulp te rechter tijd. Zij kleedde de kinderen, want er zou haast zijn bij het aan boord gaan, er was immers al veel ijs in zee. Ties hielp haar en ging daarna naar buiten om te zien hoe 't er bij stond. Het was stikdonker. De wind was vlijmend koud. Aan het strand flakkerden de toortsen, die Sven had meegeno men. Op zee geen enkel licht Waarom liet 't schip niet zien waar 't was? Hoe kwam het daf zijn toplicht nergens te ontdekken viel? Het was toch geen be drog? Daar knalde 't weer! Een serie schoten, 't Geluid was heel dichtbij. Het schip zat dus vlak op de kust. Vreemd, dat hij het mondingsvuur van de kanonnen niet eens zag. Wordt vervolgd INBEELDING

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13