RRESTATIE MUSSERT: IGNIS diplomatie voorkwam schietpartij Arrogant tot het laatst Publiek dreigde met lynchen Voor cafésluiting geen beperking op zondag Man slaat boekhoudster tweemaal neer LI ZATERDAG 17 APRIL 1965 Zelfverzekerd en nog in het volle besef van zijn waar digheid verlaat Mussert hier het arrestantenverblijf aan de Haagse Herengracht. Tweede van rechts commissaris J. G. Crabbendamdie hem arresteerde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Levend moesten we hem hebben, ten koste van alles. Jsert moest zijn berechting krijgen. Het publick schreeuwde om hem. 103irom waren we voorzichtig. Een vuurgevecht wilden we voorkomen. Ha,alles voorbereid, belden we bij hem aan. Maar toen we hem arresteer- Jrgbleken alle voorzorgen niet nodig: de „leider" gaf zich direct over". ig ne heer J. G. Crabbendam, oud- lissaris van politie in Den Haag, inert zich die zevende mei 1945 goed. Het was-de dag, waarop ssale arrestaties van N.S.B.'t ten. Al tegen het einde van waren lijsten opgesteld met erop van mensen, die fout geweest. Ir. Anton Adriaan sedert 1933 leider iaal-Socialistische Beweging in •land, stond bovenaan die lijst. B.S. had de organisatie al voor f In Den Haag alleen al wa ploegen van drie man elk sa- iteld, die de arrestaties zouden zegt de heer Crabbendam, was hoofd van de groep, die arresteren, moest snel gebeuren, ibliek mocht van niets weten. Want dat hij op straat zou worden as niet denkbeeldig. Er waren opgegaan in die richting. De ou dus volkomen ongemerkt plaats hebben". dat de pas-bevrijde ;ing Mussert en de zijnen haatte en had gewacht op een „Bijltjesdag", heer Crabbendam: „De verblijf- de „leider" met zijn staf en vas ons bekend. Hij had zijn tier in het kabinet dat toen secretarie van Staat i de Haagse Korte Vijverberg, r ore gekomen van de illegale 30 4 die ons had gevraagd of zij bij de itie aanwezig mocht zyn. Dat wil- niet weigeren," maar aan de kant moesten wij voorkomen, dat oploop bij het gebouw ontstond, 1 zouden journalisten en fotogra- de kelder van een aangrenzend H <W wachten totdat zij dag kregen' AAI di( ur ;eh Ha(' IJdel (de B.S.-ploeg en wnd. commissaris Valken) stonden we de achterdeur van het hoofdkwar- toen ik aanbelde", zegt de heer die als algemeen comman- arrestatieploegen B.S. de leiding ~)e secretaris-generaal van de C. J. Huygen deed open. vroegen of we Mussert konden. maar op het zelfde moment ugdi1 de trap al af. Het eerste wat in oeg, was: hoe is de situatie buiten? hij realiseerde zich heel goed hoe t hij bij het grote publiek was. We ',in hem gerust stellen. Zijn schuil- onbekend". lijdeferigens 'iet hij geen enkele emotie m n. Hij was zoals hü de afgelopen geweest: zich bewust van z(jn igheid, zeer (jdel en overtuigd, dat ;t belang ies zich op als een kikker". beseften goed, dat we alleen iets i bereiken als wij die ijdelheid rdielden. We vertelden hem, dat hij jub r liep als hij hier langer bleef en ituu pjj hem naar een veiliger plaats n brengen. En daar was hij direct in: te vinden. Cde| Ontwapening ontwapening van Mussert en zijn NS cht vormde nog een probleem. Hoe agd: en we dat doen? nn)i waren ver in de minderheid. Alle s-Hi hadden wc slechts een pistooltje, mDii1 er tegenover ons tien man ston den. van wie de meesten met karabijnen, enkele zelfs met stenguns, waren bewa- „Maar door wéér Musserts ijdelheid tc bespelen, slaagden we erin de wapens in handen te krijgen. We stelden voor. dal hijzelf zijn lijfwacht en staf zou ontwa penen. Op die manier zou hij toch nog enigszins de rol van leider kunnen spelen. Aan ons verzoek gaf hij gevolg' ..Het werd een officiële ceremonii Heren, zei hij, heren, laten wij vooral de waardigheid betrachten. Eén voor legden zij de wapens neer. Ook Mussert zélf leverde zijn pistool in, al was dan met tegenzin. Hij had het nog Hitier gekregen en was er trots op". Woedend De heer Crabbendam: „We zijn rustig opgetreden. We lieten de mannen gelegenheid nog wat te eten stonden juist aardbeien'op tafel, daarna haalde Mussert zijn papieren bij elkaar. Daarbij was een stapel correspon dentie met Hitier documenten, die hij eerst zorgvuldig verzegelde". .Toen kwam het moment waarop wij hen moesten wegbrengen. Via de statie trap liepen we naar de binnenplaats. Even dreigden daar nog moeilijkheden te opts taan. Toen Mussert de fotografen en journalisten zag, werd hij wit van woede. Dat kón hij niet accepteren. Maar ook redde de diplomatie". Heneer Mussert", zei de heer Crab bendam, „dit is een historisch moment, hier wordt geschiedenis geschreven. Dit moment moet vereeuwigd worden". Het opvallend hoe Mussert toen ver derde. Zijn woede verdween op slag breeduit poseerde hü voor de fotografen. rVas niet de arrestant, die daar stond, Eerder de man, die zich nog steeds de „leider" voelde. Om zyn mond lag zelfverzekerde trek. Met de kin vooruit, handen in de zak, zonder een zweem v emotie bleef hü voor de lenzen staan. Menigte „We hadden besloten hem naar de Herengracht te brengen. Naar een kan toortje van de luchtbescherming, dat was ingericht voor de opvang van arrestan- zegt de heer Crabbendam. „Al- uit tactische overwegingen ge bruikten wij daarvoor zijn eigen Mer cedes. Alleen- zijn chauffeur kwam niet achter het stuur". ,,Zo hebben wc hem naar de Heren gracht gebracht, voor enkele formalitei ten Het verblijf daar duurde maar kort. Zijn volgende bestemming was het huis m bewaring aan de Casuaristraat. „Intussen had zich voor het Heren gracht-kantoor een hele menigte verza- De heer JG. Crabbendam, oud commissaris van politie in Den Haag, vertellend over de arrestatie van NSB-leider Anton Mussert, nu bijna twintig jaar geleden. meld. Men had de wagen zien voorrijden iras bij honderden samengestroomd. Toen Mussert weer in de deur verscheen, tussen twee gewapende B.S.-ers, werden hem scheldwoorden toegeschreeuwd. Een enkeling hield hem een gebalde - voor. Men lachte honend. De gehate „leider" was eindelijk gevangen". Bevreesd voor acties van het publiek werd Mussert snel in zijn auto gezet. Op de treeplanken namen BS-ers met t guns plaats en in snelle vaart ging het (je Casuaristraat. Démasqué ,,In het huis van bewaring volgde het démasqué", zegt de heer Crabbendam. „Daar werd hij de arrestant en kreeg hij dezelfde behandeling als alle andere ge- iteciden. Hü moest zich uitkleden, veters moesten uit zijn schoenen, enz. Voor Mussert was dat een niet tc -erkroppen belediging. Hü trilde van woede. Hij was heilig ver ontwaardigd. Dat heb ik niet aan het Ne derlandse volk verdiend, zei hij alsmaar. En: ik ben geen gewone arrestant". De heer Crabbendam: ..Dat meende ij. Hij geloofde in de rol, die hij had gespeeld, hij geloofde dat hij het volk had gediend. En hij beschouwde het als diepe vernedering, dat hij niet anders dan andere arrestanten werd be handeld Hij had erop gerekend, dat, hij in een villa zou worden geïnterneerd met het eerbetoon, dat tegenover een .leider" wordt gebracht". „Dat heeft hij herhaaldelijk gezegd. Ook tegenover de Canadese oorlogsver slaggevers. die hem in de cel bezoch- Uitspraak van Hoge Raad: DEN HAAG De Hoge Raad is van oordeel, dat de rechtbank te Rotterdam terecht de bepaling in de algemene politieverordening van de gemeente Sommelsdijk, die de openingstijd van cafés op zondag meer beperkt, dan dooi de week, onverbindend heeft verklaard. Volgens een dinsdag gewezen arrest de Hoge Raad. waarin het beroep cassatie van de officier van justitie te Rotterdam tegen het vonnis van rechtbank wordt verworpen, is de be doelde bepaling in strijd met de Zon dagswet. Zijn arrestatie en berechting heeft h.j altijd alseen onrechtmatige daad be schouwd. Tijdens het proces, tijdens zij" verblijf in de gevangenis in Schevenin- gen en ook bij zijn terechtstelling op de Waalsdorpervlakte 22 maart 1946. Tot liet einde heeft hü zich ge voeld als de miskende redder van zün volk, als een man, die geloofde in de his torische waarde van de rol, die hij tüdens de oorlog speelde". Toen hij stierf voor het executiepelo ton moet hij zich als een martelaar heb ben gevoeld. Hij heeft zich die laatste ogenblikken moedig gedragen. In het volle besef van zijn waardigheid, die hij tot het eind bewaarde". Botersmokkel met pantserauto's EINDHOVEN De douane van Val- kenswaard heeft deze week enkele suc cessen geboekt in de stryd tegen de botersmokkel. De douaniers maakten een vrachtauto buit. waarin 2600 kilo boter werd vervoerd. De wagen was compleet voor smokkel ingericht: hü was geheel met pantserplaten bedekt en uitgerust met terreinbanden. In de auto lagen ook rookbommen en kraaiepoten. Een zelfde voertuig werd in de nacht van donderdag op vrijdag in beslag ge nomen. Hier werd 4500 kilo in beslag genomen. De smokkelaars wisten in beide ge vallen in de duisternis te ontkomen. WÉ m „Sollicitant" met f 1000 aan de haal ROTTERDAM Twee maal heeft •n tot nu toe onbekende man gistu*- middag de boekhoudster van de pa- piervernietigingsfabriek N.V. Mok er Zn., mejuffrouw A. van Leeuwen (56) neergeslagen. Hij is spoorloos verdwe nen met een bedrag van ruim duizend gulden. Het geld griste hij weg uit stapeltjes bankbiljetten, waarmee me juffrouw Van Leeuwen bezig was de loonzakjes van het personeel te vullen, man was het kantoor aan de linker Vrouw vennoord in Hengelo HENGELO De 40-jarlgc huis- rouw A. A. van L.-Hellemans is don derdagmiddag vermoord op de vloer an de keuken van haar woning de Augustastraat gevonden. De politie heeft nog dezelfde middag haar echt genoot. de 45-jarige metaalarbeider an L„ gearresteerd in een zieken huis waarin hij was opgenomen omdat hij in overspannen toestand rond- lierf. De man ontkent zijn vrou hebben vermoord. De moord werd ontdekt door een vier kinderen van het slachtoffer. De verdenking van de politie viel direct op de man, daar men al eerder bemiddeling had moeten verlenen bij huiselijke moei lijkheden. Buren hadden de man met zijn fiets het huis zien verlaten. De politie was net begonnen met hem te zoeken toen een telefoontje uit het Koningin Juliana-ziekenhuis meldde, dat de man daar was opgenomen omdat hij zich vreemd had gedragen in hotel in Delden, waar hy drijfnat was komen binnenlopen. Vandaag zou dr. Zeldenrust sectie op het lijk verrichten, Rottekade binnengestapt om te infor meren of er werk voor hem was. Mejuf frouw Van Leeuwen stond hem te woord. De sollicitant vertelde, dat hij dertig jaar was, maar hij noemde zijn i niet Hij beloofde dinsdagmorgen terug te zullen komen. Hij zou dan meteen aan de slag kunnen. Enkele ogenblikken nadat hij de deur was uitgegaan, kwam hy terug. Hij deed snel een greep in de trommel met geld. De snel achter haar bureau vandaan ge komen boekhoudster probeerde hem de te versperren, maar de man sloeg haar ruw tegen de grond. Nauwelyks opgestaan, zag mejuffrouw Van Leeuwen de rover voor de tweede keer binnenkomen om opnieuw geld uit de trommel te stelen. Bij de tweede vecht partij sloeg de man haar een blauw oog. Zij tuimelde daarbij op een paar buiten de deur staande vuilnisbakken. Hulp kwam er pas nadat de man zich uit de voeten had kunnen maken. Om standers hadden wel gegil gehoord, maar gedacht, dat het geluid van buiten kwam Noodsituatie bij het gevangeniswezen DEN HAAG Een aantal sprekers op de in Utrecht gehouden landelijke vergadering van de groep justitie de algemene bond van ambtenaren van oordeel dat het personeelstekort bij het gevangeniswezen en in de hui zen van bewaring nog steeds ernstig is en dat in bepaalde gevallen van noodsituatie kan worden gesproken. Dit blijkt uit een verslag van deze bijeen komst in dc „ambtenaar", het orgaan hvan de ABVA. De klachten van d« ABVA-leden worden geplaatst tegenovei de verzekering van de minister var justitie, dat het personeelstekort gelei delijk minder wordt. Het gevolg van de „noodsituatie" is dat het personeel onder zeer zware om standigheden zyn toch al niet gemak kelijke taak moet verrichten. De ABVA-leden van de groep justitie me- dat hun huidige salariëring in ge nerlei verhouding meer staat tot de door hen verrichte taak. Lek- en Lingeroute DEN HAAG De ANWB stelde gis teren in Zuid-Holland een tweede toe ristische route 115 km voor gebruik open. Het is de Lek-en Lingeroute, de in een serie van ongeveer 30 rou- die hij in Nederland zal uitzetten. fgnis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van130litervoorf298,- (zie afbeelding) de ideale koelkast met Let 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wekenlang bewaren! Gezag tiran aangetast Man stak schoonzoon dood: eis 4 jaar LEEUWARDEN „Een patriarch dk absolute gehoorzaamheid eiste, vader van vijftien kinderen. Juist het feit, dat zün gezag en dat nog wel door een schoonzoon werd aangetast, maakte hem levensgevaarlijk". Dit portret schilderde dezer dagen de officier van justitie van de 61-jarige grondwerker B. V. uit Boe- lenslaan, tegen wie hy" vier jaar eiste wegens het doodsteken van zyn schoon zoon Jan Kooistra tüdens een ruzie over het kaarten. Een halsslagader werd geraakt en het slachtoffer stierf kort daarop. Aanvankelijk werd een zoon van ver dachte voor de moord aangezien, maar deze werd tydens de zitting volledig gerehabiliteerd De officier waarschuwde dorpsgemeenschap van Boelenslaan nu te geloven en de jongeman niet langer in een verkeerd daglicht te stel len. Kadaverslachters veroordeeeld UTRECHT Enkele slachters die de ot 'n langdurige gevangenisstraf ver oordeelde vleesgrossier Arie den H. uit Montfoort hebben geassisteerd, zijn door de economische politierechter in Utrecht veroordeeld tot straffen die va rieerden van een hechtenisstraf van 40 dagen tot een boete van f 100. Zoals bekend had Arie den H. in Montfoort een geheime slachtplaats, op grote schaal ongekeurd vlees werd verwerkt. Uit vorige rechtszaken al gebleken dat deze slachtplaats. T-3S Y?orzien van een alarmin stallatie allesbehalve hygiënisch was ingericht. Er werd met vuil en ver roest gereedschap gewerkt. Op 73-jarig leeftijd is gisteren in Den Haag overleden mr A. van Doornik, o.m. voorzitter van de Nederlandse ver eniging van paranormale genezer». De 3-jarige Marja Dral te Oostzaan is gisteren aangereden door een vracht wagen en gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5