Nieuwe Leidse Conranit RANDSTAD IS EIVOL „Foto" van wurger laketbasis in de )uurt van Hanoi ra ohnson blijft in Amerika Toeristeninvasie breekt record van Pasen 1962 Duitsers overstromen de bollenstreek Pasen niet zonder zon In september nieuwe spoorwegbeveiliging Poging tot staatsgreep in Sofia? Commentaar Austria-express in volle vaart op vrachttrein Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „5t»ntvistigh is ghobleve» Zaterdag 17 april 1965, 46ste jaargang Zelfde temperatuur De Bilt verwacht tot hedenavond: Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen. Later toenemende bewol king gevolgd door enige regen Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. Abonnementsprijzen f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 .J V ~M O MOEILIJK als het is op vier mei de doden te herdenken t; M en op vijf mei feest te vieren vanwege de herwonnen |J M vrijheid, zo moeilijk is het (met een tussenruimte van I M i één dag) de weg van Golgotha naar de hof der opstan- I ding af te leggen. Men valt dan van het ene uiterste in het andere en voor velen is die overgang te groot: ze ge- loven het wel. Laat de mensen, die het kunnen, hun gang maar gaan, voor hén hoeft het niet In een wereld, die steeds meer het kenmerk gaat dragen van een geestelijke onverschilligheid, is het ook dit jaar Pasen. Opstanding van een dode? Triomf van het leven over het graf? Zoekt u het vooral niet te ver. Weest u tevreden met de lente, met de ontwakende natuur en ontdek daarin de diepere symboliek van Pasen. Ontdek, als u dan toch wat dieper wilt steken, het godde lijke in het nieuwe kleed, dat Moeder Aarde aantrekt, zo zegt men. Laten wij vooral goed beseffen, dat dit niet de boodschap van Pasen is. Het christelijk geloof is iets totaal anders dan een re ligieus gevoel, dat wordt gevoed door een ontluikende natuur, zon der menselijke ingreep. Pasen vraagt positiebepaling, zich reken schap geven van de zin en de betekenis van deze dag. Is Christus opgestaan of niet? En wat betekent dat dan? Als het zo is, dan is dood niet dood, dan is het leven sterker gebleven, dan krijgt het leven vaak geschonden en niet of nauwelijks leefbaar een nieuwe dimensie. Dan is er uitzicht op een toekomst, waarin alle dingen nieuw zullen zijn. En die overtuiging zet de wereld van nu in een licht, dat niet kan worden gedoofd. Op Golgotha loopt de weg niet dood. Het is een mijlpaal in de geschiedenis, die God met de mensen schrijft. Het is, alsof God in de hof der opstanding aankijkt en zegt: Dacht u nu heus, dat Ik Mij door de dood de wet zou laten voorschrijven? )e Thant dreigt met aftreden fGTON Bij de Noordvietna- hoofdstad Hanoi is een lanceer- voor luchtdoelraketten in aan- Het gaat om zes batterijen, enomen wordt dat het dezelfde sche raketten betreft die op werden gebruikt en waarmee li Swerdlowsk in 1960 de U2 van cis Powers werd neergehaald, rts hebben zich de volgende ge- voorgedaan. die betrekking Hi op de crisis in Vietnam: idvietnamese bommenwerpers heb- ier Noordvietnamese ..oorlogssche- tijdens nachtelijke aanvallen tot 1 gebracht. Zuid-Vietnam werden ln Oost and gemaakte Mauser-geweren maatk kaanse vliegtuigen hebben gis- bombardementen uitgevoerd op zes en in Noord-Vietnam. terrorist Le Dau (24 jaar), die op il probeerde een aanslag te doen hotel vol Amerikaanse soldaten. :n zwaar bewaakt voetbalveld bij ang doodgeschoten, sident Johnson heeft in verband itwikkelingen in Vietnam voor aaide tijd alle besprekingen over ijke reizen naar het buitenland teld. eland steunt het Amerikaanse op- n Vietnam, maar kan ..geen ver- li tairp bijstand" verlenen, aldus Wilson na zijn besprekingen met ent Johnson. ide staatslieden zijn van mening, internationale conferentie over nieuwe perspectieven zou kunnen openen voor een regeling de kwestie-Vietnam Oe Thant. secretaris-generaal van V.N. zal ontslag nemen, als blijkt dat hij niet langer van nut kan zijn bij het zoeken van een oplossing voor het Viet namese probleem. Een afvaardiging van ongeveer twee honderd demonstrerende jongeren (me rendeels studenten) vond de«. aug-, het Amerikaanse consulaa\ Amster dam verlaten, toen zij een protestbrief tegen de oorlog in Vietnam wilde over handigen. Amerika verwacht, dat de 7e mei de mees tvoor de hand liggende datum is waarop een nieuw gecoördineerd offen sief in Vietnam kan worden verwacht. Op die dag is het elf jaar geleden, dat de Fransen in Dienbienphoe capituleer- MATRASSEN om wel te rusten Jongens staken man in brand SYDNEY (Australië) Recher cheurs hebben vandaag tevergeefs milkbars. hotels en woningen uitge kamd om vijf jongelui te vinden, die in de voorstad Lewisham een man in brand hebben gestoken. De man is in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Hij zat gisteren in een wachthuisje van een autobuslijn te dutten, toen de jongelui hem overgoten met een brandbare vloeistof en deze aan staken. Passerende vrouwen sloegen de vlammen uit, geholpen door een dokter •n twee kloosterzusters uit een plaatselijk iekenhuis. Een jongen, wiens identiteit geheim wordt gehouden, heeft de politie medege deeld, dat hij de aanval had gezien en de daders van gezicht kende. Hij verge zelde de rechercheurs op hun speurtocht. DEN HAAG De Paastoeristcn-invasie heeft ons land overspoeld. Nadat PAASWEER zul donderdag al de voorhoede de grenzen was gepasseerd, presenteerde zich dit jaar niet zonder gisteren de ..hoofdmacht''. De Randstad zit thans eivol en de Algemene h ^t°v an daag niet 0op Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer verwacht zelfs, dat het want een snelle depres- paasrecord van 1962, toen 750.000 toeristen ons land bezochten, dit jaar zal sie is langs Schotland tn orden gebroken. Sinds vanmiddag woedt in alle hevigheid de traditionele de richting van Denc- „slag oin de bedden". ,~,~vv,™,~,~v,~,~,™vvvvvvvv Grote trekpleister voor de toeris ten zijn de bollenvelden, die in volle bloei staan. Al scheen er dan nog geen zomerzon en was het weer nog schraal, de honderdduizenden toeris ten lieten er zich niet door weerhou den naar de kust te trekken. Zoals ieder jaar waren de Duitsers de grootste groep vreemdelingen, maar ook de Fransen kwamen in een op vallend groot aantal. Zowel gisteren als vandaag was het verkeer aan de grensposten druk tot zeer druk, vooral aan de Duitse grens. Zo verwerkte de grenspost Nieuweschans gisteren gemiddeld 2000 personen per Beek-Wyler 2200, terwijl bij Berg op de weg Emmerik-Zevenaar de auto's rijen dik stonden te wachten. On danks deze drukte waren er vrijwel ner gens opstoppingen, zelfs niet bij het verkeersplein Oudenrijn Ook de spoor wegen wisten de drukte, dankzij het inzetten van extra treinen, goed te ver werken. HOTELS Gevolg van de Invasie: volle hotels en pensions. Gisteravond waren in de Randstad vrijwel alle hotels en beroeps pensions bezet. In Amsterdam moesten s middags al toeristen worden doorge stuurd naar hotels in de provincie of naar particuliere adressen. In Den Haag was de beschikbare hotel accommodatie vanmiddag zo goed als volgeboekt, evenals in andere plaatsen aan de kust. Particuliere adressen waren nog te vinden, maar verwacht wordt, dat deze vanavond als de „slag om de bedden" zal losbarsten, ook bezet zullen zijn. Men hoopt, dat het ook dit jaar weer zal lukken iedereen een onderdak te be zorgen, al zal men dit dan ln veel ge vallen buiten de stad moeten zoeken. Op de kustboulevards waren ze er vanmiddag bij tienduizenden: Duitsers, Fransen, Scandinaviërs, Engelse en Ame rikaanse verlofgangers en maar in de minderheid de Nederlandse week- endgangers. Ln met bloemslingers ge tooide auto's en autobussen trokken zij langs de kust. De terrassen waren vol en zelfs strandgangers waren present. AUTOBAHN Ook in het buitenland was dc drukte groot. In het Duitse Roergebied vormde zich gisteren een vijf kilometer lange file van honderden auto's, die zich centi meter voor centimeter voortbewoog over de „Autobahn". Volgens de rap porten van de politie dreigde zich eer mammoet-verkeersopstopping te ver oorzaken. die zich uitstrekt van Dene marken tot Oostenrijk. Partijconvent ARP marken getrokken. Daar bij werden vandaag twee regenfronten naar ons land gestuurd met veel bewolking. Zondag ko men wij in wat drogere maar koele lucht, waar in geleidelijk meer op klaringen voorkomen. Ook maandag is op de meeste plaatsen koel en droog weer te verwach ten. maar de westen wind houdt de tempera tuur voor de tweede helft van april iets aan de lage kant. met maxi ma die in de kustpro vincies 10 11 graden bedragen. uitgesteld •DEN HAAG Aangezien de regerings- erklaring en de debatten daarover in de Tweeue Kamer na 24 april zullen worden gehouden, is het voor die n uitgeschreven partijconvent van de ARP uitgesteld tot zaterdrg 22 mei. Dit partijconvent vindt plaats te Zwolle. Rcdevoeoringen zullen worden gehouden door de voorzitter dr. W. P. Berghuis Ic nieuwe voorzitter van de AR Tweede-Kamerfractie, de heer B. Rool- ink. Rocle en witte knipperlichten UTRECHT In september var jaar zal een nieuw type automatische knipperlichtinstallatic (aki) in land worden geïntroduceerd. Deze nieuwe vorm van overwegbeveiliging waarschuwt het verkeer voor een na derende trein door middel van 1 wisselende rode lichten en toont het signaal veilig door middel van een wif knipperlicht. Alle nieuwe aki's zullen na septem ber dit nieuwe seinbeeld geven, maai ook alle bestaande installaties het zijn er ongeveer 500 moeten worden omgebouwd. Daarmee zal naar schat ting drie jaar gemoeid zijn. De opstelling van de drie lampen, die nu groen en rood knipperlicht onder) en geel vast licht (daarboven) kunnen geven, blijft zoals hij nu is Alleen de lichten veranderen. De beide onderste lampen zullen wisselende rode lichten met 45 knipperingen per minuut. Telkens wanneer de ene lamp dooft, licht de andere op. Er is dus constant rood licht te zien. waardoor de weggebruikers zeer duidelijk sein krijgen. Evenals thans zal het rode licht worden gecom bineerd met een belsignaal. De bovenste lamp zal wit knipperlicht ■ven met 45 knipperingen per minuut, it sein betekent, dat er geen trein in n een oogopslag Pasen in de ether pag. 2 Commissaris Crabbcndam vertelt: Hoe werd Mussert gearresteerd? pag. 5 Sport pag. 6 Nieuws achter het nieuws pag. 9 Oudste tweeling van ons land werd 95 jaar pag. 7 Beursoverzicht pag. 11 En in het ZONDAGSBLAD Roeanda Gasexplosies Leiderfeest Het vierde kruis Paaseieren EINDHOVEN Steeds strakker sluit zich het net rond de wurger vai Corrie Hofman. Dc Eindliovensc po litic heeft thans een foto laten ver spreiden, die is gemaakt aan dc hand van verklaringen van twee mcr die de vermoedelijke moordenaar hebben gezien. De politic hoopt dat de foto. die in alle dagbladen wordt geplaatst, zal kunnen leiden tot de aanhouding. Een inwoner van Eindhoven, die vol gens twee getuigen erg veel op de gezochte man lijkt, heeft gistermid dag op het hoofdkantoor van poli tie voor de tekenaar geposeerd. Na lang werken met kritische commen taren van de twee getuigen, is zo een werkstuk ontstaan, dat vermoe delijk de waarheid zeer dicht be nadert. De belangrijkste steun voor deze pro cedure was de getuige, die op de avond van 6 april de man bij de kin deren heeft zien staan. Hij passeerde op de bromfiets en meende in hem een kennis te zien. Deze getuige heeft nog twee keer omgekeken en toen vastgesteld dat het zijn kennis niet was. Hij verklaarde later te genover de politie, dat de man zeer veel op zyn kennis leek. Deze ken- Dit portret is samengesteld aan dc hand van de verklaringen van die mensen, die de vermoedelijke moordenaar van Corrie Hofman hebben gezien. Het signalement van de gezochte is verder: licht haar. blauwe of grijze ogen. lichte oogopslag, blanke huidskleur. nis nu stond gistermiddag model voor de tekening. De andere getuige die een aandeel heeft gehad in de samenstelling van de tekening, is ongeveer een half uur eerder de plaats gepasseerd, waar de onbekende man met de kinderen ging praten. Hij heeft de kinderen gezien on ook een man. die op een paadje stond en naar de kinderen keek. Deze getuige is even van de fiets gestapt om deze man te bekijken. De onbekende is daarop weggelopen. Dr. Tans nieuwe voorzitter P.v.d.A. AMSTERDAM Het bestuur van de P .v. d. A. heeft besloten ter voorziening in de vacoture J. G. Suurbof als kandi daat voor het voorzitterschap voor te dragen dr. J. G. H. Tans. Ds. Tans is nu eerste vnce-voorzitter van de parten. Hij heeft zich bereid ver klaard deze kandidatuur te aanvaarden. Op 12 juni zal de partijraad in de vaco- aantocht is. De nieuwe aki heeft geen stringslicht. Bij vrijwel alle storingen zal de nieuwe aki in werking treden alsof een trein nadert. Op sommige lijnen is reeds een speciale storingsmelder aange bracht. Binnen een beperkt aantal jaren zullen deze melders overal aanwezig zijn. Het besluit om deze nieuwe aki in te voeren is een gevolg van afspraken in de internationale spoorwegunie (UIC). Ook in andere bij de unie aangesloten landen zal deze aki worden toegepast, aldus meldt De Koppeling, het personeelsblad va nde Ned. Spoorwegen. Misverstand zet hulpacties voor Chili stop DEN HAAG Een misverstand heeft tengevolge gehad- dat diverse hulpacties welke ten bate van slachtoffers van de aardbeving Chili werden gevoerd, te vroeg zijn gestaakt. Het misverstand was ontstaan, zo deelt de consul-generaal van Chili in Rotter dam. de heer C. Croharé. mede door een uitlating van de president van Chili de heer E. F. Montalva. De president had verklaard, dat Chili niet mocht wachten op hulp van de wereld, maar zelf onmiddellijk met de wederopbouw zou moeten beginnen. Dit werd in de wereldpers in dien zin uitgelegd, als Zou Chili geen hulp willen aanvaarden. Niets is minder waar: al het mogelijke moet volgens de consul-generaal worden gedaan om de overlevenden van de ramp te helpen, die hun huizen en goederen hebben verloren en die thans in de komende winter, welke ook in Chili zeer koud kan zijn, een tijd van grote ellende tegemoet gaan. De consul- generaal van Chili deelt mede. dat Chili dankbaar zal zijn voor alle hulp, die wordt geboden en die dringend nodig is. Door het consulaat generaal van Chili te Rotterdam is bij de Amsterdam-Rot terdam bank N.V. (postgirorekening nr. 3016) een rekening geopend ten behoeve van de „Slachtoffers aardbeving Chili" Op deze rekening kunnen bijdragen wor den gestort Ook goederen zullen van harte welkom zijn. Deze kunnen worden gezonden naar dc ambassade van Chili, Javastraat 11. Den Haag. De heer W. P. G. Assmann. lid van de Tweede Kamer voor de KVP. heeft an de ministers van justitie en van verkeer en waterstaat gevraagd welke maatregelen zij zullen nemen nu de rechtbank te Utrecht afgelopen dins dag heeft geoordeeld, dat de door de rijkspolitie gebruikte snelheidsmeters niet onder alle omstandigheden be trouwbaar zijn. Toeristeninvasie: bij de grens post Babberich lieten de mare chaussee en douane de auto's uit Duitsland over zes rijbanen binnenkomen. SOFIA Volgens geruchten In de Blgaarse hoofdstad Sofia is kortgele den een poging van een pro-Chinese groepering om in het land de macht te grijpen verijdeld. De geruchten ont stonden nadat bekend was geworden dat de voorzitter van de staatscommis sie voor waterbouwkundige werken, Iwan Todoro-Goroenia. die in de ooi log een van de leiders van het Bul gaarse verzet was. zelfmoord had ge pleegd. Verder zou de garnizoenscom mandant van Sofia, generaal Anev, zich verborgen houden. Volgens som migen is hij dood. Van officiële zijde is nog niets mee gedeeld. Men verwacht zeer binnen kort een officieel communiqué. Bulgaarse ambtenaren in Sofia die van Belgrado uit werden opgebeld, verklaarden niets van de kwestie af te weten. TT ET Paasfeest, zoals wij dat mor- gen opnieuw mogen vieren, is ook dit jaar méér dan een feest van de ontluikende natuur. Hoewel ook dat iets heerlijks is niet alleen, maar bovendien voor wie dieper peilt van het Paasgebeuren niet valt los te denken. Het is morgen in de meest volstrekte zin een feest. Paasfeest wil zeggen: het leven is werkelijker en duurzamer gebleken dan de dood. En dat leven mogen wij leiden, dat leven mogen we leven, nu reeds en op deze zelfde aarde. Daarom mag de krant er niet van zwijgen. Deed zij het, zij deed de lezer tekort en onthield hem het belangrijkste nieuws, tegen hetwelk als achtergrond zo heel veel nieuws dat wij belangrijk vinden geplaatst mag worden. Bij de nadering van de Goede Vrij dag hebben wij er al aan mogen her inneren. hie het ook deze zelfde aarde is waarop Jezus gewandeld heeft, gesproken heeft van verlos sing. Hij heeft het niet bij woorden gelaten; Hij was zelf het Woord. Om de verzoening te bewerken, die wij mensen zo broodnodig hebben, ging Hij in de dood. Nü ligt het Paasfeest in het ver lengde. Jezus ging in de dood om ons verzoening en leven te herge ven. Dat is Pasen. Zo voor het oog lijken vele dingen niet grondig veranderd. De dood waart om ons heen, volken zijn in worsteling ge wikkeld, somber is het beeld. Maar hoe betrekkelijk is ook dit alles. Want de overwinning op de dood is al behaald en de overwinningen die de dood zelf nog behaalt zijn de achterhoedegevechten, hoe smarte lijk daarbij de verliezen nog kunnen aankomen. Daarom morgen goed nieuws: de Heer is waarlijk opgestaan. We mogen er zelfs op deze wat onwe zenlijke zaterdag, wellicht de vreemdste dag van het jaar, al naar uitzien. Om morgen tegelijk blij en beschaamd te zijn. Beschaamd om dat we zo gemakkelijk vergeten, al tijd weer uit die behaalde overwin ning te leven; in de regel is het een leven beneden onze stand, aange zien we rijker zijn dan we ons voor doen. Maar blij mogen we zijn om wat ons is gegeven. Carlistentocht dit keer ter ere van prinses Irene MADRID De jaarlijkse pelgrimstocht -an de Carlisten naar de Montejurra n Navarra zal dit keer worden gehouden er ere van prinses Irene, die vorig jaar is getrouwd met de carlistenleider Charles Hugues de Bourbon Parma. Dit heeft een woordvoerder van de Carlis- tenorganisatie meegedeeld. In de be kendmaking werd prinses Irene aan geduid met ..Prinses Dona Irene, hertogin van Madrid". Dit is een van de titels die voor haar wordt opgeëist door de Carlistische groepering onder de Spaanse monarchisten die onder leiding staan van prins Xavier, de vader van Don Carlos. Elk jaar beklimmen de carlisten op de eerste zondag in mei de 1500 meter hoge Montejurra, een bergtop in Noord-Spanje. Aan de voet van de bere wordt dan een politieke bijeenkomst gehouden. Drie mannen door trein gegrepen DORTMUND Drie mannen zijn gis teravond gedood en twee zwaar gewond doordat een expressetrein op een groep spoorwegarbeiders inreed. De mannen liepen volgens de politie in lichte mist langs de lijn in westelijke richting toen de trein, die oostwaarts reed. zich op hen stortte De mensen die vooraan liepen konden zich nog door een sprong in veiligheid brengen maar de achterste vijf werden door de trein gegrepen. Stond signaal te vroeg op veilig? Reed door met dode machinist MüNCHEN Een personentrein vol vakantiegangers is gisteren bij München op een goederentrein ge botst en met een snelheid van 100 km per uur voortgeraasd, terwijl de ma chinist dood in de cabine lag. De trein de Austria-expres kwam uit de richting Salzburg en zou juist het station van Haar (een voorstad van München) binnenrijden toen het ongeluk gebeurde. Van een goederentrein, die voor de expres op een nevenspoor zou wor den gezet, bleef nog juist de laatste wagon op de expres-rails staan. Met hevige klap vloog de elektrische locomotief erop en werd van voor tot achter opengereten. De machinist, de zestigjarige Duitser Franz Brei- mann, was op slag dood. De expres ontspoorde niet en raasde met onver minderde snelheid door het kleine station van Haar. is na enkele kilometers kwam de trein door de automatische remme tot stilstand. Onder de passagiers, die door elkae werden geworpen brak direct panic uit Zes van hen liepen verwondinge.. op en moesten naar het ziekenhuis in München worden gebracht. Volgens de politie had een spoor wegbeambte een veilig signaal gege ven voor de goederentrein van de spoorbaan af was. Stichting Fiets onthult: Op spitsuren in A'dam 70 pet op tweewielers AMSTERDAM Verkeersonderzoe- kingen in de binnenstad hebben uitge wezen dat in de spitsuren zeventig pet van de personen die aan het verkeer deelnemen van een tweewieler gebruik maakt. Tien procent gaat per auto en twintig pet per tram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1