HOOFDSCHOTEL? VLEES Moraal verandert, zegt Robinson Uw probleem is het onze Ethiek voor de mondige mens Een woord voor vandaag Buitenlandse zendelingen welkom in Indonesië Houding van werkgevers teleurstellend Uitgevers van kranten krijgen geld terug Utrecht krijgt instituut toegepaste taalkunde Wordt bruidenverkoop afgeschaft? DINSDAG 13 APRIL Ufa 1 Nieuw boek van Engelse bisschop (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Terwijl in Engeland een heftige discussie los gebarsten is over het „derde" boek van bisschop John A. T. Robinson (schrijver van Honest to God Eerlijk voor God) is in Nederland zojuist de vertaling verschenen van zijn tweede boek „Verschui ving in de moraal?" Binnenkort zal waarschijnlijk ook zijn derde boek „The New Reformation?" uitkomen, zodat ook in onze taal de trilogie compleet zal zijn van wat men noemt „Robinsons kerke lijke shock therapie." Dit tweede boek is in wezen een verdere uitwerking van het hoofdstuk ..Het nieuwe ethos" uit zijn boek „Eer lijk voor God". Het is ontstaan uit serie van drie lezingen, die hij. lang hij zijn eerste geruchtmakende boek schreef, had toegezegd te zullen houden. In dit boek geeft hij niet zozeer een nieuwe moraal, als wel een verdediging van de uitgangspunten van wat wel de nieuwe moraal genoemd wordt. Reeds in „Eerlijk voor God" schreef hij daarvan: „Toch geloof ik dat het de enige ethiek is voor de „mondige mens". Robinson schrijft: „De inhoud van de christelijke zede is in de loop der eeuwen ingrijpend veranderd" (p. 20). En zo komt hij tot de conclusie „dat er Liefde De schrijver gaat uit van de gedachte: „In de christelijke ethiek is de enige „zuivere" stelling het liefdesgebod: elke andere gedragsregel is daarvan afhanke lijk en is daarvan ook een uitleg of toepassing" (p. 26). Zo komt hij tot de uitspraak dat het gaat om de „volstrekt verplichtende heerschappij van recht vaardige liefde" (p. 19). Robinson spreekt dan ook van eer „ethiek van engagement en experiment" fp. 60) en vervolgt: „De christen gaat op weg, in het vertrouwen dat God vóór hem al in-situatie tegenwoordig hij zichzelf in liefde echt s Liefde." (p. 6 Actief oto' s De oude christelijke zede ethos 2 het boek baseert zich op woorden „onveranderlijk", „wet" en „gezag". De nieuwe ethos stelt zich op de bodem van „vrijheid", „liefde" en „ervaring". Ro binson maakt echter wel duidelijk dat de nieuwe ethos die eerste drie woorden niet geheel wil verwaarlozen. Terwijl de oude ethos uitgaat van deze drie eerste woorden gaat de nieuwe ethos uit de andere drie, zonder de eerst« willen vergeten. Robinson ziet in de oproep dat de wet Gods grondslag moet worden van het zedelijk leven een gevaar. Een dergelijke oproep dreigt de wet voor de liefde in de plaats te stellen. Ook wil Robinson de Vrouw synodepraeses in Mecklenburg SCHWERIN De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Meck lenburg in Oost-Duitsland heeft als haar praeses een vrouw gekozen. Het is de advokate Hilde Lewerenz, die de eerste vrouwelijke synode praeses in de Duitse kerkgeschiedenis is gewor den. Zij volgt dr. Hachtmann op, die jarenlang praeses is geweest, maar enkele weken geleden is overleden. Uit eep jaarverslag, dat ter synode werd uitgebracht, bleek, dat ook deze Oostduitse kerk haar karakter van volkskerk meer en meer verliest. Het aantal doopsbedieningen en huwelijks bevestigingen daalt elk jaar. Wel was het aantal confirmaties in 1964 groter, dan in het jaar daarvoor. Van de vierhonderd gemeenten zijn er ruim vijftig vacant. Het saamhorig heidsgevoel wordt echter in de gemeen ten sterker en vooral de opbrengsten van de collectes tonen de trouw van de kernen. woorden van de Bergrede „zijn als het ware de gelijkenissen van het Konink rijk, in de gedaante van een ethische imperatief, momentopnamen van d< verbiddelijke eis die ieder mens wordt opgelegd die het Koninkrijk wil binnen gaan.... Deze normen zijn niet gedefini eerd als algemeen geldende en abstracte formules, ze zijn uitgebeeld als dramati sche actiefoto's, ze willen langs de weg inbeelding appelleren op het gewe ten." Mensen Het gehele boekje is sterk doordrongen van de gedachte dat „mensen, meer. oneindig veel meer, betekenen dan be ginselen. En daarom kunnen beginselen mensen nooit dicteren." (p. 69). „We zijn er als christenen niet om onveranderlijke principes toe te passen op een proces dat buiten God omgaat. God is in geschiedenis.... Het is Zijn verlangen in elke generatie vlees te worden en elke generatie tijdgenoot te zijn; daarom is de Christus van onze tijd niet i maar precies gelijk aan de Chr in het verleden." (p. 30 en 31). Wat Robinson wil wordt duidelijk op pagina 72 waar hij schrijft: „Mij gaat het erom, dat christenen, in liefde én in oorlog, inderdaad die benauwende vrij heid die God ons geschonken heeft, zullen krijgen en deze verantwoordelijk zullen gebruiken. Zij moeten zelf beslis- Verschuivlngen in de moraal? met daaraan toegevoegd drie hoofdstakken nit „On being the Carch in the World" namelijk over materie, macht en litur gie, door John A. T. Robinson.' Uitga ve W. ten Have nv, Amsterdam. Ds. E. Groeneveld (81) overleden SOEST Op 81-jarige leeftijd is overleden ds. E. Groeneveld, her vormd emeritus-predikant van Soest. Ds. Groeneveld werd in het Friese plaatsje Burgewrd geboren. Nadat hij het gymnasium te Sneek had bezocht, studeerde hij theologie aan de Groning se universiteit. In 1910 werd hij kandi daat in Noord-Brabant. In 1911 werd hij in zijn eerste gemeente Acquoy be vestigd. in 1916 in Herveld, in 1922 in Dalfsen en in 1931 in Soest, zijn laatste gemeente. Hie ging hij in 1951 met emeritaat na twintig jaar deze gemeente te hebben gediend. Zyn begrafenis zal donderdg in Soest plaatsvinden. Oecumenische hulp voor rampgebied in Griekenland GENÈVE De Wereldraad van Kerken heeft haar leden 20.000 dollar gevraagd voor hulp aan het door een aardbeving getroffen gebied van de Peloponnesos. De Duitse en de Britse kerken hebben reeds respectievelijk 10.000 en 3.000 dollar toegezegd. De aardbeving (vorige week maan dag) heeft vier dorpen totaal verwoest, kostte 25 mensen het leven en maakte duizend gezinnen dakloos. De Ameri kaanse organisatie voor oecumenische hulp (Church World Service) heeft reeds voedsel, kleding, dekens en me dicijnen gezonden naar het rampge bied. Maar Indonesiërs niet in Perth (Van onze kerkredactie) SYDNEY Buitenlandse zende lingen zijn in Indonesië welkom niet alleen in de Indonesische ker ken. maar ook bij de regering. Dit heeft de secretaris voor zendings zaken van de Australische raad van kerken, rev. F. G. Engel, ver klaard in overleg met de voorzit ter van de Indonesische raad van kerken dr. Peter Latuihamallo. Paas-presentje? hebben een bezoek gebracht aan Aus tralië, om de banden met de christe nen daar te intensiveren. Door de kwestie-Maleisië zijn de verhoudin gen slechter geworden en met name ten aanzien van de positie van buiten landse zendingsarbeiders in Indonesië waren in Australië misverstanden ge rezen. In de verklaring wordt dit toegeschreven aan gebrek aan infor matie. Overigens wordt er in de verklaring de nadruk op gelegd, dat de protes tantse kerken in Indonesië zelfstandig zijn en zelf de verantwoordelijkheid dragen voor de evangelieverkondiging In hun land. Daarbij stellen zij prijs op hulp van buitenlandse medewer kers, vooral in specialistenwerk, zo- P. J. Mertens in Ruim Zicht Samenwerking met werknemers slechts schijn UTRECHT De voorzitter van het Ned. Katholiek Vakverbond, P. J. J. Mertens, vindt de hou ding van de werkgeversvertegen woordigers in de Stichting van de Arbeid teleurstellend. In een deze week in het NKV-blad Ruim Zicht verschenen artikel schrijft de heer Mertens, dat de hele samen werking tussen werkgevers en werknemers een schijnsamenwer king is, nu duidelijk blijkt dat men van een werkelijke steun aan de vakbeweging niets wil weten. „De centrale werkgeversorganisa ties hebben dag in dag uit gewezen op het grote nut van de vakbeweging. Bij herhaling hebben zij schouder klopjes uitgedeeld wanneer de vak beweging ter wille van het algemeen belang matiging betrachtte bij de loononderhandelingen. Zij hebben de vakbeweging lof toegezwaaid voor het bewaren van de arbeidsvrede en de verhoging van de arbeidsprodukti- viteit. Maar het is bij woorden geble ven. Nu dezelfde werkgeversorganisa ties een kans krijgen om die waarde ring yoor de vakbeweging, die zo rijkelijk met de mond werd beleden, te honoreren is men niet thuis. Men neemt zelfs woorden als discri minatie in de mond en durft zo ver te gaan de vakbeweging bij voorbaat al ervan te beschuldigen dat zij het geld dat zij vraagt voor bepaalde vak bondsactiviteiten zal gebruiken voor de stakingskas", aldus de voorzitter van het vakverbond in Ruim Zicht. Offer Naar aanleiding van het probleem georganiseerden - ongeorganiseerden zegt de heer Mertens, dat de georga niseerden de financiële offers brengen Importeur papier betaalt belasting DEN HAAG De reeds aangekon digde vrijstelling van omzetbelasting voor de levering en de invoer van papier bestemd voor het maken van dag- en nieuwsbladen, andere perio dieken en boeken, is opgenomen in een wetsontwerp dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Het is de bedoeling de vrijstelling te bereiken door een teruggaaf regeling: de fabri kant of importeur zal op de gewone wijze de omzetbelasting betalen, maar deze wordt teruggegeven aan de uit gevers van kranten, andere periodie ken en boeken. De vrijstelling moet worden gezien, zo staat in de toelich ting in verband met de reeds bestaan de sociaal-culturele vrijstelling voor deze uitgaven. Dit wetsontwerp stelt tevens voor een algehele vrijstelling van omzetbe lasting voor de prestaties van schrij vers, journalisten en persfotografen. Deze vallen onder de omzetbelasting als hun jaarlijkse omzet groter is dan 12.000 dan wel 16.500. De algemene voorschriften algemene wet inzake rijksbelastingen zullen, als dit wetsontwerp is aange nomen. ook gelden voor de wetgeving over de omzetbelasting. Wel is een uitzondering gemaakt voor de bepa ling betreffende de termijn van beta ling. Deze blijft onveranderd op twee maanden. De demissionaire staatsse cretaris dr. W. H. van den Berge vindt dat een termijn van één maand zoals de algemene wet voorschrijft belangrijke gevolgen kan hebben voor de liquiditeit van de onderce-lde behandeling mers. agendapunten. om hun ongeorganiseerde collega's dezelfde voordelen te geven als zij bevechten. Zij worden daarvoor ge hoond en zien met lede ogen aan dat er ook in 1965 nog werkgevers zijn die tegen de georganiseerde arbeids krachten een gereserveerde houding aannemen. De vrees van de georgani seerden om openlijk te zeggen, dat men lid is van een vakbond, moge dan bij de handarbeiders verdwenen zijn, bij de mediale groepering leeft zij, volgens de heer Mertens, nog, omdat men angst heeft voor bepaalde maatregelen wanneer de vakbond in een conflictsituatie komt met de di rectie van het bedrijf. Eeuwfeestviering Leger des Heils AMSTERDAM Op hemelvaartsdag f mei zal er in het Concertgebouw een grote openbare samenkomst worden ge houden van het Leger des Heils in het kader van de eeuwfeestviering van hel Internationale Leger des Heils. Tevens zal op deze dag de uitzending van d( kadetten plaatsvinden. Aan de grote Jeugdjubeldag op Twee de Paasdag te Haarlem zullen vijf Zwitserse gitaristen hun medewerking verlenen. Op 15 mei zal er een speciaal jubi leumnummer van de Strijdkreet ver- shijnen ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan. N. Schrama leidt Federatie van Ned. journalisten AMSTERDAM De federatieraad van de Federatie van Nederlandse journalisten heeft in zijn zaterdag gehouden jaarlijkse vergadering de heer N. G. Schrama, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Journalisten kring, tot federatievoorzitter noemd. De aftredende voorzitter, mr. A. Stempels (voorzitter van de Neder landse Journalistenkring), en de heer Joh. C. Francken (voorzitter van de Protestants-christelijke Journalisten kring) werden resp. als eerste er tweede vice-voorzitter van de federa tie gekozen. Part. synode West Geref. Gemeenten vergadert DIRKSLAND De particuliere syno de West van de Gereformeerde Gemeen ten hoopt morgen in Dirksland in het kerkgebouw van de gemeente te verga deren. Vanavond om half acht wordt in deze kerk een synodale preek gehouden door ds. A Vergunst van Rotterdam. Het is de eerste maal, dat de Gereformeerde Gemeente op het eiland Goeree en Overflakkee een synode houdt. als op het gebied van de theologie, medicijnen, landbouw, jeugd- en so ciaal werk. Zo zijn er de laatste twee jaar bijna veertig nieuwe Nederlandse zendings arbeiders naar Indonesië gegaan op uitdrukkelijk verzoek van de kerken daar. Het aantal buitenlandse rooms-ka- tholieke priesters en nonnen is naar «chatting ongeveer 2.000. In de ver klaring wordt dit toegeschreven aan het feit. dat de protestantse kerken in Indonesië over een veel groter kader kunnen beschikken, dan de Rooms- Katholieke Kerk. Bij het bezoek van leden van de Indonesische delegatie aan Perth, de hoofdstad van West-Australië, heeft zich nog een incident voorgedaan, doordat de burgemeester weigerde de Een aantal Indonesische christenen j receptie bij te wonen ter ere van de Dr. W. Volger met emeritaat AMSTERDAM In verband met zijn gezondheidstoestand heeft dr. W. Volger te Amsterdam eervol emeri taat ontvangen. Dr. Volger werd 9 januari 1904 te Amsterdam geboren studeerde theologie aan de Vrijs Universiteit, waar hy in 1930 kandi daatsexamen deed, om vervolgens te worden toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten in Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband. In Juli 1931 werd hij be noemd tot predikant bij de protestant gemeente te Amboina, vanwaai hij een jaar later naar Tegal Peka longon vertrok. Na zijn repatriëring werd dr. Volger na een colloquium doctum door het provinciaal kerkbe stuur van Drente in 1936 toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. 16 februari van dat jaar deed Hij intrede te Nieuw-Amster- dam. In 1939 vertrok hij naar Hol- landscheveld en in 1944 naar Harlin- gen. Sinds 1946 dient dr. Volger de kerk van Amsterdam. Tijdens zijn verblijf te Harlingen promoveerde dr. Volger aan de VU op een dissertatie getiteld. „De Leer der Nederlandsche Hervormde Kerk (18161852)". Een van zijn stellingen luidde als volgt. „Op grond van Schrift en Belijdenis zijn er geen bezwaren in te brengen tegen het gebruik van de Friesche taal in het ambtelijk werk van den Dienaar des Woords in Friesland". Wed. ds. Reeb krijgt 5600 ROTTERDAM De actie die vier Rotterdamse predikanten hebben ont ketend, nadat by een demonstratie in Alabama dominee Reeb was neerge- knuppeld, heeft veel weerklank ge vonden. De predikanten wilden aan mevrouw J. J. Reeb een bepaald bedrag overmaken, en richtten daartoe een comité op. Dankzij veler medewerking hebben zij als teken van sympathie en solidariteit, een bedrag van 5600 kun nen overmaken. De initiatiefnemers waren dr N. Hommes, gereformeerd predikant in Hillegersberg. dr. H. J. Jaanus, Evangelisch Luthers predikant, dr. Van Roijen en dr. W. S. van Leeu wen, emeritus predikant Hervormde Gemeente. De komst van de Indonesiërs Perth viel ongelukkigerwijs juist daags nadat bekend was geworden, dat een militair uit West-Australië in de strijd tegen Indonesische guerrilla's op Noord-Borneo de dood had gevon den. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Windesheim (toez.): J. G. Eelderink te Surhuisterveen. Aangenomen naar Oostburg: Th. A. C. v. Drunen te Twisk (NH) en Abbekerk (NH). Bedankt voor Utrecht (wijkgem. Oran jekerk): L. Schellevis te Gouda; voor Raamsdonk: A. de Kleine te Nyemirdum voor Oudkerk en Roodkerk: F. v. d. Heij den te Lochem. GEREF. KERKEN Beroepen te Ferwerd: Tj. Doesburg te Tienhoven (U.); te Nunspeet: J. v. Wat- tum te Landsmeer. Bedankt voor Nieuw Loosdrecht: J. A. Wapenaar te Makkum. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rijnsburg: G. de Vries te 's-Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlissingen: W. Suyker te Krabbendijke; te Tholen: P. Blok te Dirksland. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Den Helder: J. Hallewas te Zaandam. Toen Pilatus zag, dat niets baatte, maar dat er veeleer on roer ontstond, nam hij water, wies zich de handen ten <mJ schouwen van de schare en zeide: Ik ben onschuldig aan Zijj bloedgij moet zelf maar zien, wat er van komt" (Matthe 2724). Ach, misschien kan men toch niet zeggen, dat Pilatus de sUu houder, niets heeft gedaan om Jezus te redden. O nee, vo\ stoots heeft hij Hem niet aan Zijn vijanden overgelevei Hij heeft er nog over gepraat, gedebatteerd. Mensen, luist E nu eens goed naar me. ik kan in Hem geen kwaad ontdekke R naar mijn mening is Hij onschuldig. Maar de overpriesters de oudsten zijn niet van plan er veel woorden over vuil maken. Ze hebben maar één kreet: Kruisig Hem, kruisig Hei En PilatusDe man, die de macht heeft? Die maar een enk woord hoeft te spreken en Jezus is vrij? Hij is de mens, di wil plooien, die geen moeilijkheden wil hebben, die bevreei is. dat hij niet de vriend van de keizer zal blijven. Pilatus zi één ding goed: Jezus is onschuldig, maar hij kan Hem daan niet vrijlaten. Want als hij Hem vrijlaat, kan er oproer komt en oproer betekent het eind van zijn carrière, misschien w van zijn leven. Nee, als hij moet kiezen tussen Jezus en ziel zelf, kiest hij voor zichzelf. Pilatus geeft de overpriesters de oudsten hun zin, omdat hij zijn leven wil behouden. H weet niet, dat wie zijn leven wil behouden, het juist zal ve liezen. 'r V UTRECHT Aan de rijksuni versiteit in Utrecht wordt op het ogenblik de oprichting van een in terfacultair instituut voor toege paste taalkunde voorbereid. Dit voor Nederland unieke instituut krijgt een drieledige taak: onder zoek, dienstverlening en opleiding. Het bijzondere van het instituut is. dat de studenten in het moderne talenprakti- cum niet alleen zelf een grotere monde linge vaardigheid in de diverse talen wordt bijgebracht, maar dat zij er ook de op de specifieke toepassing van de taal (in het onderwijs) betrekking hebbende desciplines zullen leren, zoals de didac- Pa's presentje: DROSTE pastilles altijd wel kom Vechten tegen traditie op Meuw-Guinea (Van onze kerkredactie) slechts een schijnbedrag gen gevraagd bijvoor- MORESBY (Nieuw- werd gevraagd voor de beeld van 3600 gulden; Guinea)Een wette- bruid. Dit is geschied eenmaal werd zelfs liike vriisston «oor de onder invloed van de 12600 Oxiden gevraagd. UJKe prijsstop voorae EvangeUsl:h Lutherse Dot het bij de bruMoer- verkoop van bruiden Kerk. Het gevolg is ech- koop hoog toe kan gaan is de wens van een der ter. dat de jongelui uit bewijst wel een vecht- leden van het pasqe- heel de omQeving hier partij, waarbij twee i naartoe komen om mannen het leven verlo vormde parlement. >>goedkopebruiden te rerL Het geldt hier het trouwen. Terwijl ouders Het parlemer Australische deel van hun dochter uit deze wettelijk deze Nieuw-Guinea, waar stad n9ar oraiere pi j - sen sturen, omdat ae kerk ook pogingen daar meer opbrengen. af of een inbreuk op de doet om aan de meest Toen onlangs ergens traditionele familiege- bizarre toestanden op de prijs van een bruid bruiken wel mogelijk is. hpt nehipd rnn dp °P tweehonderd gulden Naast de vrouwenver- nei geoiea van ae gehracht was het koop behoort ook bet vrouwenverkoop een resultaat, dat in dorpen vraagstuk van de veel- einde te maken. uit de omgeving, waar wijverij tot die bijzon- de prijs tot dan 135 dere problemen, Het parlementslid gulden was deze ook tot mee de kerk in noemde de toestand in tweehonderd verhoogd wikkelingslanden Azië zijn vaderstad, waar werd. Elders worden en Afrika voor gesteld nu zover was, dat schandalig hoge bedra- leueic uuipiuiuucieu. *St' Het fundamenteel leerstofonderzoek d het instituut gaat verrichten betreft structuur van de vreemde talen, zullen analyses worden gemaakt van h klanksysteem en van hun grammatici rlic systeem, analyses, die systematisch zuil oer worden vergeleken met die van fc d- Nederlands. Het leerstofonderzoek omv 0sh ook het maken van analyses van ree s bestaande didactisch-taalkundige matei 1 - aalverzamelingen en van voor talenpra 1 ticum bestemde leergangen alsmede h u'a maken van analyses van gewenste «in ng resultaten voor het onderwijs van v schillende ..cliënten": de docenten instituten die gebruik willen maken i de diensten van het instituut. Aan hand van de door de analyses verkreg tn gegevens zullen didactisch-methodoloi I. C sclfe richtlijnen worden opgesteld vc het samenstellen van een onderwijspr gramma dat is aangepast aan de specifi ke leer-onderwijssltuaties waarvoor i.% bestemd. Opleiding Het ligt in de bedoeling dat hu" instituut wordt ingeschakeld bij leraarsopleiding en ook gaat meewrjr ken aan de nascholing van reeds wei zame docenten die op de hoogte will eho worden gesteld van de nieuwste thodleken en hulpmiddelen. In de toekomst wil het instituut cursussen mondelinge beheersing Fra en Engels gaan organiseren voor iti eho leden van de universiteit en nil IM vakstudenten. Het instituut start nog dit jaar met et* medewerker voor Engels en een medfK werker voor Frans. Er zullen prograi "óe ma's worden gemaakt voor vakstudent wij Engels en Frans, terwijl tevens een beg tvr wordt gemaakt met het maken fundamentele leerstofanalyses. Als Seschikte ruimte wordt gevonden, zal h gsc üenprakticum in januari 1966 kum worden geïnstalleerd. Hot krijgt voo: plg vijftien cabines. De kosten v«. inrichting en apparatu r worden gesel op dertig- tot veertigduizend guldi Men verwacht voor het eerste ja ongeveer 50 vakstudenten Frans en vakstudenten Engels. M TEL AVTV Een lezing van de Chri tian Science, die dezer dagen zou word gehouden in het Sjeraton-hotel, moi pot worden afgelast, omdat de religieuze ra -h, het hotel had gedreigd, dat het zijn kenning zou verliezen, als de lezing z doorgaan. De mensen van de Christi 1 c Science vormen in Israël een vijfde e lonne. zowel op het gebied van het ond« wijs. als op dat van de godsdienst, verklaarde Pinhas Sjeinman, de v van de religieuze raad. Een zegsman van de Christian Scieii Wo toonde zich over deze uitspraak verra ^oi Wij ontwikkelen in dit land geen enki uxc missionaire activiteit, zo zei hij. ROTTERDAM De vereniging Protestants Nederland hoopt vrijdag avond 14 mei, om half acht, in gebouw Atrium aan de Karei Doormanstraat 143, haar jaarlijkse algemene ledenver gadering te houden- De bijeenkomst wordt geleid door de voorzitter van het hoofdbestuur, ds. L. Lagerwey, terwijl voor de pauze de heer Tij men Knecht, lid van het hoofdbe stuur. hoopt te spreken over: De nood sprong in de eenheid. Na de pauze volgt rZoii»,» de gebruikelijke Vraag: Achter onze woning ligt een perceel bouwland, dat wij in eigendom hebben. Van het bestuur van de burger lijke gemeente ontvingen wij dezer dagen bericht dat zij het perceel gaarne wil aankopen voor uitvoering van het gemeentelijke recreatieplan. Alvorens hiertoe over te gaan willen wij gaarne vernemen of de onteigeningsbepalingen hierop van toepassing zijn. temeer daar dit voor ons een financiële strop zou betekenen. Antwoord: Het is zeer wel mogelijk dat uw grond zal worden onteigend, aangezien het hier een uitbreidingsplan betreft. In ieder geval behoeft u niel akkoord te gaan met de aangeboden prijs of schadevergoeding. De gemeente kan pas onteigenen na aanneming van een desbetreffend raadsbesluit, dat door de Kroon de Raad van State gehoord moet worden goedgekeurd. In de daarop betrekking hebbende procedure zullen deskundigen de vergoeding bepa len. Het is van belang de zaak spoedig met een advocaat te bespreken. Vraag: Weet u ook wanneer, waar en waarover eens een proces is geweest waarin de namen voorkomen van Labo- rie. Zole, Esterhazy en Duivelsland? Antwoord: U bedoelt Emile Zola en Labori. majoor Walsin-Esterhazy en het Duivelseiland. Dit proces speelde zich af naar aanleiding van de geruchtmakende' zaak-Dreyfus aan het einde van de 19de en het begin van de 20ste eeuw en hield de aandacht eerst van Frankrijk en daarna van de hele wereld gevangen. Kapitein Alfred Dreyfus die een Jood was werd beschuldigd van spionage, voor een krijgsraad gebracht en veroordeeld tot levenslange verban ning op het Duivelseiland. Er bestond echter sterke twijfel aan zijn schuld en een groot aantal Franse intellectuelen nam het op voor de verbannen kapitein, onder wie de schrijvers Anatole France. Romain Rolland en Emile Zola. In 1890 publiceerde Zola zijn beroemde opstel ..J'accuse", waarin hij de onschuld van Dreyfus in het licht stelde en de krijgsraad, die de werkelijk schuldige, majoor Christian Walsin Esterhazy, twee keer had vrijgesproken, heftig aanviel. Zola werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ondanks de schitte rende verdediging door de advocaten Labori en Alfred Clemenceau. Pas in 1906 zou het Hof van Cassatie Dreyfus in zijn volle eer herstellen, nadat hem reeds eerder door de regering gratie was verleend. Toen was Zola reeds door kolendampvergiftiging overleden. Verzoek aan lezeres: Een lezeres aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag heeft haar hulsnummer niet vermeld, zodat het antwoord haar niet kan worden toegezonden. Wil zij dit alsnog doen? Hartelijk dank. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen of het plaatsje Klundert veel heeft geleden van de watersnood in 1953? Antwoord: De gemeente Klundert. nog niet geheel hersteld van de ontzag lijke oorlogsverwoestingen, werd zwaar getroffen door de watersnood. Het aan tal doden was dertien en de stoffelijke verliezen waren zeer groot. Ruim 90 pet. van het gemeentelijk grondgebied heeft onder water gestaan en 90 pet van de gebouwen. Op een klein hoog gedeelte bevonden zich nog 500 ingeze tenen en deze werden door Rode Kruis- kolonnes <o.a. een hulpkolonne uit Saarbruecken) van het nodige voorzien. Nagenoeg alle na de oorlog opgetrokken noodgebouwen werden verwoest en vele huizen o a. door ronddrijvende balken zo zwaar beschadigd, dat ze moesten worden afgebroken. Veel dieren zijn omgekomen. Om een epidemie te voor komen moest men de kadavers nog tijdens de watersnood uit vaak volgelo pen schuren en stallingen weghalen. Allerlei vaartuigen namen aan het werk deel, o.a. Italiaanse amphibievoertuigen. Na het leegmalen van de polders door extra-machines bleek er in de huizen een vette sliblaag te zijn achtergeble ven. Het meeste huisraad was door het zoute water waardeloos geworden. De gebouwen hebben in zeer ernstige mate geleden en vertonen na jaren nog gevolgen van zoutschade. Enkele boom gaarden moesten geheel omgekapt wor den omdat de grond verzilt was. Vraag: Is het waar dat in de Staats courant van 31 januari 1938 zou hebben gestaan dat H.K.H. prinses Beatrix als zij de troon zou bestijgen, zou regeren als Wilhelmina II? Antwoord: Dit is beslist niet waar. Weet u hoe het vertiaal in de wereld is gekomen' Toen de Prinses werd gebo ren. stelden journalisten aan een hof functionaris de vraag of de Prinses. zij koningin zou worden, ook haar andere namen zou kunnen Blieven, die niet z(Jn van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden san postzegels te worden Ingeslo ten. ivo Zij als koningin de voorkeur geven a een andere naam. Let wel: Desverki zend. In de genoemde staatscourant de desbetreffende zinsnede beslist opgenomen Vraag: Wat heeft iemand ten nv nodig om in zijn eerste levensbehoefti lei te kunnen voorzien? Antwoord: Dit is niet eenvoudig beantwoorden omdat de behoeften persoon tot persoon nogal kunnen ve schillen. Wij wijzen in dit verband m' de algemene maatregel van bestuur m acn betrekking tot de algemene bijstand [en wet, die op 1 januari 1965 van kracht geworden. Deze bepaalt dat men vo voedsel, schoeisel en kleding tenmins 14,25 in de week moet uittrekkt Voor verwarming in de maanden okt| ber tot eind april totaal 180. Dit het uiterste minimum genoemd, r deze bedragen zijn op veel kritil gestuit. riben

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2