Nieuwe Leidse Courant I kandidaten maandag samen naar Cals BOOT Aardgasvondst in zee bij Ameland ■F 80 Voor oprichtingsvergadering Kabinet enige twijfelgeval? 1EMCO N.v. Amerikaanse ruimtevlucht al i 111 juni 7 Man maakt zich snel met f 10.000 uit voeten AKU - directie aanvaard l compromis vakbonden Russen laten groot konvooi VS door Buschauffeurs protesteren Commentaar „Over 25 jaar beheerst mensheid het weer" weerbericht Zaterdag 10 april 1965, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Formateur Cals heeft de dertien kandidaten die hij de gelopen dagen voor de ininistersportefeuille heeft gepolst, uitgenodigd oor de oprichtingsvergadering van het nieuwe kabinet, maandag om half f. Men mag aannemen, dat zij de uitnodiging zullen aanvaarden en dus in ■incipe bereid zijn met de heer Cals in zee te gaar.. De vergadering zal, ■ar men verwacht, hooguit twee dagen in beslag nemen. Woensdag kan kabinet-Cals een feit zijn. Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ;t een valhelm op vertrok de forma- gistermiddag om kwart over vier per gusta Bell-helikopter van de Juliana- zemc naar Soestdijk om aan de Ko- igin tussentijds rapport uit te bren- 1. Bijna twee uur later vloog hij naar n Haag terug. londerd procent zekerheid dat alle ididaat-ministers de uitnodiging voor oprichtingsvergadering zullen aan- irden, bestond gisteravond nog niet. demissionaire minister van O. K. en mr. Th. II. Bot, schijnt te twijfelen of de hem aangeboden, gloednieuwe t van minister zonder portefeuille op ilenlandse zaken, speciaal belast met intwikkellngshulp, kan. accepteren hy de functie te mager vindt en het lbod weigert, moet mr. Cals te elfder og naar een andere KVP-kandidaat zoeken, want de KVP laat de nieu- ost niet meer glippen. Over het bc- ansrechl daarvan gaf zif gisteren hoog De zetelverdeling In het nieuwe ka- ït wordt dus ln ieder geval 6 KVP. 'vdA, 3 ARP. weigering van de heer Bot lijkt on- arschijnlijk, maar hij zal misschien uiterste poging doen zijn t'oe- nstige zaak wat te verzwaren. Naar luidt heeft hij al tevergeefs gepro- rd dc aangelegenheden betreffende de die onder vice-premier Bies- ivel ressorteren naar zich toe te Dat moest wel mislukken, want iname en de Antillen willen de Ko- krijksaangelegenheden niet door een minister behartigd zien, maar door de waarnemend minister- Ir. Bot is (was?) het enige twijfel- De hier en daar circulerende uchten dat kandidaat-minister allenbroek (Binnenlandse zaken) slotte toch zal weigeren omdat hij eilijkheden in de A.R. Partij vreest zijn opvolging als f r actie voor zit - lijken van elke grond ontbloot. lun definitieve beslissing zullen de rtien kandidaten laten afhangen van verloop van de oprichtingsbijeen- it, waarin het regeringsprogram tgesteld en de verdeling van de ssecretariaten geregeld moet wor- Voorzichtigheidshalve wijst men er- at in 1959 na een dergelijke vergade- g de formatiepoging van prof. De lay nog mislukte. Toen liep het echter spaak op het program, maar op de elverdeling, die vóór de oprichtings- snkomst nog niet was geregeld, lat dc programbesprekingen (en de deling van de staatssecretariaten) on- rkomclijke moeilijkheden zal opleve- gelooft zelfs de zwarlgalligste pessi- niet meer. Ook de felle tegenstan- van het komend kabinet hebben hun bp op een mislukking laten varen. Fiat vun fracties )e Tweede-Kamerfracties van KVP. IA en ARP. waarop het kabinet-Cals moeten steunen, hebben gisteren cn- e uren vergaderd. Zij gaven hun fiat In één oogopdaa Voetangels en rozen pag. 2 Brood voor het hart pag. 2 Twaalf valse namen pag. 7 Nieuws achter het nieuws pag. 7 Geertsema: ARP moet gelag betalen pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: - Kleine vliegtuigjes en hoe ermee te vliegen - Mechelse scholen - Belijdenis doen - Ina Boudier-Bakker - Misdaad op straat - Paardenfotografie - Platennieuws aan de eindredactie van de hoofdiynen van het ontwerp-regeringsprogram en aan dc portefeuilleverdeling. Dat gebeur de met name in de KVP-fraetie niet met onverdeeld enthousiasme. Het feit dat zo wel Financiën als Economische zaken in PvdA-handen komen, zit vele KVP-ers erg hoog. De industriëlen, middenstanders en boeren onder hen vrezen dat er weinig terecht zal komen van de belofte, dat ook in de financieel-economische sector de grote lijnen van het beleid van het kabinet-Marijnen zullen worden doorge trokken. Na afloop van de KVP-fractievergade- ring werd echter een verklaring uitge geven' waarin stond dat de fractie ook het resultaat van de laatste formatiefase aanvaardt, ondanks bepaalde bezwaren tegen de zetelverdeling. Een „zeer ruime meerderheid" ln de fractie vindt, dat elk van de drie regeringspartijen een zetel in de ..driehoek" 'Financiën. Economische zaken. Sociale zaken) had moeten krij gen. Ook in de PvdA-fractie werden beden kingen geuit. o.m. tegen hel aanblijven van minister Luns. de bezetting door de PvdA van het departement van finan ciën en het vertrek van zowel fractie leider Vondeling als partijvoorzitter Suurhoff. Op een enkel onderdeel van het ontwerp-regeringsprogram hadden som mige socialistische Kamerleden al in een eerder stadium kritiek geleverd. Zij kun- met name de komende huurverho gingen (tweemaal 10 pet.) niet verkrop- ;n en zullen daar dan ook tegen stem- Dc fracties van de PvdA en ARP heb ben gisteren nog geen beslissing genomen de opvolging van hun voorzitters, de kandidaat-ministers Vondeling en Smallenbroek. Zij stelden zich op het standpunt, dat er formeel nog geen voor zittersvacature is. De heren Vondeling en Smallenbroek zitten immers nog niet in het kabinet. De PvdA-fractie heeft verschillende goede kandidaten Er zal gekozen moeten worden tussen de heren Vredeling. Baart. Tans en Kle|jwegt. Voor de AR-fractie is de keuze moeilijker. Staatssecretarissen De kandidaat-ministers zullen volgende week ook hun ..claims' op staatssecreta riaten op tafel leggen. Het'staat wel vast, dat de demissionaire staatssecretarissen Grosheide (O. en W De Block (Buiten landse zaken). Bartels (Volksgezondheid), Haex (Defensie) en Van Es (Defensie) zullen aanblyven Over de handhaving van hun collega's De Meyer (Sociale za ken). Van de Laar (Kunsten) en Bakker (Economische zaken) bestaat minder ze kerheid. Naar verluidt zou drs. Bakker (a.r.) op Economische zaken worden vervangen door de middenstandssDecialist van de katholieke Tweede-Kamerfractie mr. Ne- lissen. Maar er is nog een kans dat de heer Bakker staatssecretaris voor amb tenarenzaken op Binnenlandse zaken wordt. De huidige onderminister van fi nanciën dr. Van den Berge (partijloos) zal waarschünlijk het veld moeten rui men voor een KVP-er (het Tweede-Ka merlid mr. Th. Brouwer of de Tilburgse hoogleraar prof. mr. J. A. M. van Dijck). De PvdA krijgt vermoedelijk onderminis ters op Buitenlandse zaken. Verkeer en waterstaat, Sociale zaken. Economische zaken en Defensie. Voor Verkeer en wa terstaat wordt ook wel de naam van het a.r. Tweede-Kamerlid mr. Aantjes ge noemd. Er vallen in totaal ongeveer vijftien staatssecretariaten te verdelen, dat Is drie meer dan in het vorige kabinet. Met een helm op en dc belangrijke tas op schoot vertrok kabinetsfor mateur Cals gistermiddag van de Haagse Julianakazerne per heli kopter naar Soestdijk om de Ko ningin rapport uit te brengen. WASHINGTON De Amerikaanse nationale organisatie voor de lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft medege deeld dat de volgende vlucht in de Ge- mini-serie is vastgesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Het is echter mo gelijk dat de vlucht reeds in juni a.s. zal worden gemaakt. Hierbij zullen twee ruimtevaarders vier dagen in de ruimte blijven, waarbij zij 63 omwentelingen om de aarde zullen maken. Er bestaan thans geen plannen, die erin dat de ruimtevaarders zich bu cabine wagen. Vlam op het water DEN HAAG Precies op de grens van Nederlands territoriale wateren ten noorden van Ameland, heeft Mo bil Oil opnieuw een gashoudende laag aangeboord. Men vermoedt dat zich hier een aanzienlijk aardgasveld bevindt dat zich zelfs uitstrekt tot buiten de territoriale grenzen in het Brutale overval in Amsterdam AMSTERDAM Nog steeds speurt de Amsterdamse politie naar een lange tengere man, die gistermiddag om streeks vier uur een brutale roof- Vanmiddag einde van staking? (Van onze sec.-econ. redactie) ARNHEM Bij de AKU is in prin cipe volledige overeenstemming be reikt over dc uitgangspunten voor een nieuwe c.a.o. Onder druk van de on rust in de bedrijven, de stakingen in Emmen en de stiptheidsacties elders HELMSTEDT. Vanmorgen vroeg zijn enkele honderden Amerikanen in volle wapenrusting naar de Berlijnse autobahn getrokken, kennelijk om het recht van dc geallieerden op onbe perkte toegang tot Berlijn op dc proef te stellen. De Russische soldaten, die op wacht stonden, hebben de Amerikaanse voer tuigen. toen deze zich om zeven uur W.E.T. bij de controlepost vervoegden, door de eerste van twee stalen slagbo men gelaten. Achter deze slagboom moesten dc Amerikanen stoppen Dit is de normale procedure, omdat zij op dit punt door dc Russen moeten worden gecontroleerd voor zij door de tweede slagboom en naar Oost-Duitsland mogen. Het Amerikaanse leger zou aanvanke lijk van plan zijn geweest, maandag een gevechtsgroep van ongeveer 1500 man naar Berlijn te dirigeren als onderdeel van een geregelde periodieke aflossing van de wacht in de verdeelde stad. De grote troepenbeweging is naar van daag verplaatst blykbaar om vast te stellen, of de russen en Oostdiritsers be reid zijn, een groot konvooi door te la- GLENVIEW De Amerikaanse ac trice Linda Darnell heeft gisteren bij een brand ernstige verwondingen aan het gezicht en de armen opgelopen. WASHINGTON/PEKING Com munistisch China heeft verklaard dat de vier Amerikaanse vliegtuigen die gisteren in gevecht zijn geweest met Migs, boven Chinees gebied vlogen. slagboom te passeren. Deze groep be stond uit 110 man en 26 voertuigen. Inmiddels stond een derae groep reeds in de nabijheid te wachten. Kivestie-Duitsland Zorin moet Fransen overhalen tot het Sowjet-standpunt PARIJS. Vandaag is Valerian Zo rin, een Sowjet-diplomaat uit dc school van Jozef Stalin, zijn werk zaamheden als ambassadeur in Frank rijk begonnen. Algemeen wordt zijn benoeming beschouwd als een weder opleving van de Russische interesse voor het Franse standpunt inzake de Duitse hereniging. De Gaulle zei im mers onlangs op zijn persconferentie, dat de hereniging van Duitsland niet iets is voor dc onmiddellijke toe komst. Deze opmerking, die later weer min of meer werd teruggetrokken, heeft toch de belangstelling van de Sowjets opge wekt. De Russen zouden willen proberen, Frankryk over te halen tot het stand punt van de twee Duitslanden. Als Zorin ervan overtuigd zou zijn. dat hij in dit opzicht geen vorderingen kan maken, zou hij, volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen, zijn post na korte tijd weer op geven. Valerian Zorin is gespecialiseerd in Europese kwesties, vooral betreffende Duitsland, maar spreekt geen Frans. de directie gisteravond bereid ge bleken na een hele dag onderhandelen dc werknemersorganisaties zover tege moet te koinen dat een compromis be reikt kon worden. Hoewel partijen elkaar gisteravond strikte geheimhouding hadden opgelegd, <on uit het resultaat van het gesprek :och wel opgemaakt worden dat de AKU-directie een belangrijke heeft gedaan. De directie stond er echter op dat reeds hedenmiddag om tw diensten in alle bedrijven weer gewoon zouden functioneren. Wellicht, zo hoor- den wij verklaren, zal dit nog van in vloed zijn op de houding van de directie wat betreft het al of niet doorbetalen van gestaakte uren. In Emmen zou vandaag de middag- ploeg weer gewoon opgeroepen worden. Gisteravond en vanmorgen waren de ploegen nog niet opgeroepen vanwege de toen nog voortdurende staking. Aange nomen mag worden dat, wannee onderhandelingsresultaat gunstig haald wordt, de bedryven vanmiddag om twee uur inderdaad weer normaal zullen werken. De staatssecretaris van onderwijs, kunstm en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar. heeft aan mevrouw Hcn- riette de Beaufort te Bennekom opdracht verleend tot het schrijven van een bio grafie van koningin Wilhelmina 0 De Koningin heeft gisteravond ln haar hoedanigheid van beschermvrouwe van het Amsterdamsch Conservatorium de viering van het 100-jarig bestaan van deze muziekschool bijgewoond. 0 Bij het huwelijk in Soest van jonk- vrouwe A. H. Ph. J. baronesse van Heem stra en ir. W. F. Tuininga waren gisteren de prinsessen Margriet en Christina aan wezig. De bruid is een dochter van de Nederlandse ambassadeur in Mexico. Benoemd is tot ridder in de orde van Óranje-Nassau, E. J. Schutler te Vclp 'GldV waterstaatkundig hoofdambtenaar le klasse van de rijkswaterstaat. In de Amstel bij de Utrecntse brug Amsterdam is gisteravond het lijk opgedregd van de sinds 26 maart ver miste vertegenwoordiger H. M. Rijn uit Maarn. De sectie, die vandaag zou wor den verricht, zal uitwijzen of de verwon dingen, die het lijk vertoont, veroorzaakt zijn door het scheepvaartverkeer op de Amstel of dat hier misdrijf in het spel is. val gepleegd heeft op het kantoor het uitzend- en typebureau SIo- tervaart aan de Burgemeester De Vlugtlaan. De dader zag kans met een geldkist die ongeveer 10.500 bevatte, zich uit de voeten te maken. Twee verdiepingen telt het kantoor m het bureau. Beneden is een balie met aan het eind een kamertje waar de werknemers uitbetaald worden. Deze ruimte kan overzien worden van uit een op de eerste etage gelegen ruimte. Even na vier uur zagen de drie secretaressen die daar werkzaam waren hoe een man het kanttoon bin nenkwam en doorliep naar achteren. Een van de secretaressen, mej. Ma rian Huisman (17), ging naar beneden om poolshoogte te nemen. Inmiddels had de man. die een alpinopet en een blauwe regenjas droeg, zich al mees ter gemaakt van de geldkist. Hij pro beerde direct de benen te nemen. Maar op dat moment hoorde hy dat iemand de trap afkwam. Hij draaide zich om. richtte een pistool op het meisje en riep uit: „Blijf staan, maak geen geintjes". Hierop repte hij zich naar de deur om te verdwijnen. Personeel v. Leer's in wilde staking 'Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de bedrijven te Pernis (Shell-terrein), in de Botlek er in de Zaanstreek van Van Leer's Vaten- fabrieken N.V. ligt het werk sinds woens dagmorgen plat. Het personeel is ir (wilde) staking gegaan om kracht bij te zetten aan zijn bezwaren tegen de toe passing van de winstverdelingsregeling. Stakingsdreigingen in Bekië BRUSSEL Het technische personeel van de Belgische radio en televisie heeft gisteravond aangekondigd de volgende week woensdag een 24-uurs staking te zullen houden Het beklaagt zich erover dat de arbeidsvoorwaarden „sedert 1944 steeds verder achteruit zijn gegaan" De staking moet woensdagochtend om uur beginnen. Een staking is ook aangekondigd het technische personeel 00 de nationale luchthaven van Brussel. Een nieuw arbeidsconflict dreigt ook bij de Ford-fabrieken in de Belgische plaats Gent. Niet ah koord met cao UTRECHT Bijna 500 buschauffeurs van streekvervoersondernemingen heb ben in de afgelopen nacht ln een verga dering in Tivoll geprotesteerd tegen de onlangs goedgekeurde c.a.o. voor personenvervoer, waaruit zij een grotei wordende loonachterstand ten opzlehte van de chauffeurs van stadsbusdiensten hebben afgelezen. In een resolutie dc minister van sociale zaken hebben zij daarover hun misnoegen uitgesproken. Ze eisen vernietiging van deze c.a.o.. omdat deze op ondemocratische wyze lot stand is gekomen en omdat de loonach terstand van dc strcckchauffcurs daarin is gehandhaafd. Het bestuur van de categorale algi ne Nederlandse vereniging van werkne mers in het personenvervoer (1500 leden), die kort na de busstaking in 1963 werd opgericht en die deze openbare protest vergadering had belegd, werd gemachtigd de eisen m deze resolutie zo nodig kracht by te zetten. Nog geen staking Voor een staking op dit moment voelde de heer A. W. A Gordijn, voorzitter de categorale vereniging van buschauf feurs, (nog) niet. „We zijn van deze c.a.o. mets wijzei geworden", klaagde de heer Gordijn, die becijferde dat de buschauffeurs gemid deld f.2 tot f.3.50 per week in loon zijn vooruit gegaan. De gelijke lonen voor mannen en vrouwen zijn gerealiseerd, maar voor mannen onderling nog niet. De buschauffeurs in Amsterdam verdienen per maand bruto f 829. in Den Haag f 790. hun collega's in het streekvervoer met standplaats I halen slechts f 578 De nadelige verschillen bedragen f 251 resp. f.212. Rotterdam ligt ongeveer op het Haagse niveau. Ook ten aanzien van de onregelmatigheidstoeslag is de positie van de stadsbuschauffeurs veel gunstiger. gebied van het continentaal plat. Gisteren werd midden in zee vijf kilometer benoorden Ameland een gasvlam ontstoken. Verleden jaar heeft Mobil Oil op het eiland zelf aardgas aangeboord. De maatschappij heeft bij haar explo raties voor de kust een verplaatsbaar booreiland op poten gebruikt De gas vlam die daar nu brandt, is de eerste in Nederlands territoriale wateren ontsto ken. Zolang de voorgestelde wet op boringen op het Nederlandse deel van het continentale plat nog niet van kracht is, kan buiten de territoriale grenzen niet geboord worden. FRIESLAND Ten zuidoosten van Leeuwarden, by Warga, kon gisteren ook dc N.V. Petro land een gasvlam ontsteken. Men is van plan deze put vrü langdurig te testen en er is weinig over deze vondst bekend gemaakt. Geschil voor b.emv. Nog geen kijk op einde staking ROTTERDAM Leek gisteren het einde van de staking der taxichauffeurs in zicht, gisteravond is het overleg tus sen werkgevers en vakbondsbestuur ders afgebroken. De vakbondsbestuur ders overwegen nu het geschil voor te leggen aan B. en W.. die uiteindelijk de taxitarieven bepalen. Waarschijnlijk zal dit maandag of dinsdag gebeuren. De Amerikaanse geofysicus prof. Joseph Kaplan, naar wie een maankrater is genoemd, na zijn aankomst op dc luchthaven Schip hol. De geleerde zal enige dagen in Nederland verblijven en dins dag aan. de Utrechtse universiteit een lezing houden over de interna tionale verhoudingen in de weten schap. T-JET is bij ons met kabinetsforma- ties een vreemde zaak. Volgens de grondwet benoemt en ontslaat de Koningin de ministers naar welge vallen- We weten, dat in feite de po litieke situatie van het ogenblik be slissend is. Zo hebben we Ook nu ditmaal bovendien in redelijk tempo het kabinet zien ontstaan, en de benoe ming zal de bevestiging zijn van dit gebeuren. Waarmee niet gezegd wil zijn. dat tussen Koningin en forma teur niet steeds contact zou zijn ge weest. Van het nieuwe kabinet mag worden gezegd, dat het volop een kabinet Cals is geworden. Niet alleen heeft hij het zelf geformeerd, zij het ver moedelijk tegen zijn aanvankelijk voornemen in wordt hij minister president Wij vinden dit een juiste gang van zaken. Vooral na de oorlog hebben wij teveel kabinetten gehad die door een ander waren geformeerd dan door de minister-president. Iemand als dr. Drees bijvoorbeeld was ster ker in het bijeen houden dan in het bijeen brengen van zijn mensen. Wat het bijeen houden betreft, moeten wij voor wat betreft dit kabinet-Cals de ontwikkeling afwachten. Het be staat uit sterke mannen en het is de vraag, of de schermutselingen die in de laatste fase van de formatie toch niet zijn uitgebleven niet tot nieuwe schermutselingen zullen leiden- Zeker is, dat de drie partijen waarop dit kabinet steunt van hun beste mannen hebben afgestaan. De be windslieden uit de KVP hebben daarbij het voordeel van te zijn in gewerkt. Aangenomen mag worden, dat met name de socialistische be windslieden popelen om in de ko mende betrekkelijk korte periode van twee jaar een nog zo groot mo gelijke activiteit te ontplooien. De ARP is. louter in verhoudingen omgerekend, stellig verwend. Wij vinden het juist, dat men van die zijde, ook na het wegvallen van de CHU besloten hebbende mee te doen. op drie ministersposten heeft gestaan. Bij de beide andere partijen heeft dit blijkbaar geen beslissende bedenkin gen ontmoet. Over het resultaat van de formatie blijft intussen ook voor ons liggen dc schaduw van het wegvallen der CHU. Verwijdering tussen de beide protestants-christelijke partijen lijkt onvermijdelijk; het is onze oprechte wens, dat de verwijdering beperkt kan worden gehouden, en als onaf hankelijk protestants-christelijk dag blad hopen we daaraan een bijdrage te mogen leveren. Er zijn overigens na de oorlog ook enkele kabinetten geweest, waarin de situatie juist andersom lag: dc CHU in de regering, de ARP in de oppositie. In een democratisch bestel als het onze kan trouwens zowel een partij in de regering als een partij in de oppositie zeer wel werkzaam zijn in 's lands belang. Het kabinet zelf. zo schreven we, bestaat uit sterke mannen. Naar on ze mening pleit in zijn voordeel, dat het zozeer vanuit het parlement is gereeruteerd. Dat achten wij een lof waardig iets. Bij andere formaties is wel te vaak elders gezocht. Dat dit kabinet een ander stempel vertoont dan het vorige, is buiten kijf. Daar toe heeft het onvermogen van het vorige om een omroepakkoord te be reiken dan wel geleid. Een beperkte oorzaak heeft zo een gevolg gekregen van heel wat wijder strekking. Temeer zijn wij belangstellend naar het regeringsprogram, dat, naar er reeds van is uitgelekt, weinig zou bevatten om de publikatie ervan met beduchtheid te doen afwachten. En voor het overige zijn wij voornemens, ook dit kabinet te beoordelen naar zijn daden. Geofysicus prof. Kaplan beweert: AMSTERDAM Prof. Joseph Kap lan, een van de meest vooraan staande geofysici ter wereld, heeft gisteren, toen hij op doorreis naar de Ver. Staten, op Schiphol was. een niet oninteressante voorspel ling gedaan: „De mensheid zal over 25 jaar het weer kunnen be heersen". „Het is niet alleen een rotsvaste overtuiging van mijzelf", zo verklaarde hij. „Ik kan u zeggen dat zelfs de meest conservatief denkende geleerden, die op dit ter rein deskundig zijn, over het alge meen deze mening met.mij delen". Dank zij een grote aardbol-omvattende observatie zal de wetenschap precies de algemene circulatie van de luchtstro mingen kennen en vervolgens in staat zijn om juiste weersvoorspellingen op lange termijn (bijv. drie maanden) op te stellen. Als het eenmaal zo ver is zal zich volgens prof. Kaplan zonder twijfel een praktische mogelijkheid openbaren om het weer zelf te beheer sen. Dit plan is dezer dagen uitvoerig aan de orde geweest tijdens een weten schappelijke vergadering in München, zo deelde deze hoogleraar mee. Wate >ok is nog uitvoerig gesproken over een tweede project dat behelst een gecortTOineerd wetenschappelijk on derzoek naar het water van de we reld, dat weliswaar nog in grote voorraden aanwezig is, doch dat steeds meer begint te vervuilen en onbruikbaar dreigt te worden. Doel van het onderzoek is dit water zui ver te maken of te houden en voor voldoende water te zorgen. Want weinig stoffen zijn op deze aardbol van zoveel vitale betekenis en zijn zo onmisbaar als helder water. In dit opzicht hangt dit plan dus nauw samen met de beheersing van het weer, aldus prof. Kaplan. Prof. Kaplan is al 37 jaar lang verbonden aan de universiteit van Californië in Los Angeles. Trouw nu geheel ochtendblad AMSTERDAM Het dagblad Trouw. dat sinds de bevrijding in 1945 zowel ochtend, als avondedities heeft uitge geven. is vanaf vandaag volledig ochtend blad. De laatste middageditie van deze Krant, voor Amsterdam en omgeving, is gistermiddag van de persen gekomen. Veel bewolking De Bilt verwacht tot hedenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat regen of motregen. Iets hogere middagteniperaturcn. Matige en langs de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1