M „enf^rsi9aret! As \w^li jhebstersvan 'S^ssss^ssr Kinderlokker in het openbaar berecht roloEN $TtON Intensief speurwerk na kindermoord Twee verrassingen: Bot en Diepenhorst Geen propaganda F S V in treinen en op stations Mijnramp in Japan Autobahn weer dicht en open Jaarverslag KLM zal niet meevallen VRIJDAG 9 APRIL 1965 Tien jaar geëist wegens poging tot doodslag HAARLEM Door de moord op )orrie Hofman bij Eindhoven be loof de Haarlemse rechtbank de aak tegen de 44-jarige bedrijfslei- ler F. B. uit Utrecht, die een tien- arig meisje in zijn auto had meege- okt en gepoogd heeft haar van het even te beroven, in het openbaar te «handelen. Het lag eerst in de be- loeling de zaak met gesloten deuren e behandelen. Wegens poging tot doodslag op het neisje, dat in Zandvoort woont, eiste de officier de zeer zware straf van Kreeg plotseling neiging om meisje te doden tien jaar en terbeschikkingstelling va de regering. Op 17 juni van het vorige jaar was d Utrechtenaar met een gehuurde aut naar Zandvoort gereden, waar hij twee meisjes in zijn auto lokte. Hij ging met hen rijden maar wilde later met meisje zijn tocht voorzetten. Hij zocht een van beide uit te stappen chocolade te kopen. Toen zij dit deed Moeder van Corrie gelooft het niet Man in bruine jas at bij landbouwer (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN Met alle moge- ijkheden die haar ten dienste staan oekt de politie naar de moordenaar het zesjarige jongetje Corrie lofman, dat de soldaat Jan van der Hiel levenloos in een droge sloot eeft aangetroffen. Overweldigend de medewerking van de zijde van et publiek: de politie heeft hon- erden tips gekregen, die overigens de meeste gevallen weinig aan- nopingspunten gaven. Er is er een ij, die wel eens van groot gewicht ou kunnen zijn, vandaar dat de po- itie, die overigens maar over een raag signalement van de dader be- chikt, dit gegeven uitvoerig natrekt. Het gaat om een mededeling van de indbouwer Brugmans uit Keidonk een g. kerkdorp in de omgeving. Gistermor en vroeg is bij de boerderij van deze indbouwer een slordige man met een «schaafde uitspraak aangekomen, die Bewolkt met enige regen DE BILT. Boven Finland bevindt ich een belangrijk gebied van hoge lichtdruk, dat is gevuld met polaire ucht. Het veroorzaakt daar op tal van ilaatsen tussen 10 en 20 graden vorst, 'en deel van de polaire lucht stroomt loor Polen en noord-Duitsland in de ichting van de Noordzee. Waar deze ucht de zachtere lucht, die in onze mgeving aanwezig is, ontmoet, komt et tot regen. Dit is het geval in noordwest-Duitsland en het zuiden :an Jutland. Op enkele plaatsen komt iet zelfs tot lichte sneeuwval. In onze omgeving komt het weer in iet eerstkomende etmaal onder in- loed van een depressie, die zich met en snelheid van ongeveer 40 km per i ur in oostnoordoostelijke richting wer de Oceaan verplaatst. Deze de- nessie zal morgen Ierland bereiken Ti het warmtefront ervan zal dan tot Nederland doordringen. In verband iiermee neemt- de bewolking weer toe in moet enige regen worden verwacht. )e wind wordt overwegend matig zuidwestelijk en gaat zachtere lucht urn voeren. ZON EN MAAN Zaterdag 10 april: zon op 5.55, onder 1929: maan op 12.16, onder 4.09. Vrijdag 16 april: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 april: 9.34 v.m 22.33 n.m HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven kennelijk uit de bossen kwam e nacht moet hebben doorgebracht. Deze man vroeg aan boer Brugmans om wat eten, wat deze hem ook geven heeft. Het feit dat de zonderling een bruine jas droeg had het wantrou wen van de landbouwer gewekt, om dat hij in de krant had gelezen dat de ontvoerder van de vermoorde Corrie Hofman ook een bruine jas ben gedragen. De politie heeft gisteren uitvoerige nasporingen verricht naar de gangen deze zich abnormaal gedragende r Hij zou later in de morgen, omstreeks half twaalf, zijn gearriveerd bij de café houder Vesters in Mariahout, waar hi; een kop koffie had besteld en uitvoerig de kranten van gisteren en eergisteren had zitten lezen. Spoor bijster Nadien was de politie het spoot deze onderling, die wellicht de dader zou kunnen zijn, bijster. Inmiddels zijn nog tal van andere inlichtingen verzameld cn heeft men ook naar een mogelijk verband gezocht van deze zaak met de mysterieuze verdwijning van een 9-jarige jongen, thans ruim twee jaar geleden. Dat was het jonge tje Arie van Hemert, dat in Hilv verdween en sindsdien spoorloos is gebleven. De Hilversumse politie werd daarbij ingeschakeld. Ook tracht de politie een beter signa lement te verkrijgen van de vermoede lijke moordenaar door kinderen uit de buurt van de Kruizemuntstraat richt daartoe een huis-aan-huis onder zoek. De kinderen die met Corrie speel den zijn echter nog zo van streek dat er weinig uit te halen valt. Overspannen Dc moeder van Corrie Hofman, die reeds enkele maanden overspannen was. blijkt thans totaal overstuur te zijn. Ze wil niet geloven dat haar kind is overleden. Wat de geheimzinnige telefoontjes naar het Eindhovens Dag blad betreft, de politie heeft ontdekt dat de man die belde zo maar nummer uit het telefoonboek heeft opgelezen, dat vlak bij het van het Eindhovens Dagblad staat. De begrafenis van het jongetje Hofman zal maandag op een der r.k. begraaf plaatsen van Eindhoven geschieden. Wie heeft schuld verwaarlozing Poolse paarden? UTRECHT Op dit moment staat nog niet vast wiens schuld het is, dat er drie wagons met paarden uit Polen, die zaterdag via Oldenzaal ons land zijn binnengekomen en van zaterdag tot zondagavond in Amersfoort zijn blij ven staan zonder dat de dieren te drin ken hebben gekregen. Het onderzoek van de Utrechtse po litie onder leiding van hoofdinspec teur M. van Dosselaar is nog niet voltooid. De juridische afdeling van d< Nederlandse Spoorwegen zal volgendi week maandag een officiële verklaring over het gebeurde afleggen. Naar aanleiding van dit geval heeft de heer G. P. A. Frjjlink. directeur het instituut buitenpraktijk van Rijksuniversiteit in Utrecht, verklaard, dat het al erg is als paarden 24 geen water krijgen. In het onderhavi ge geval zijn ze gedurende 4f gedrenkt. reed hij met het andere kind verder. Op een gegeven moment vroeg het meisje hem te stoppen en liep het bos in. De man volgde het meisje en kreeg neigingen haar te doden. Hij trachtte het kind te wurgen. Ook gaf hij het kind enige schoppen. Hij daght haar gedood te hebben en reed weg. Het meisje kwam echter bij en een passerende dame alarmeerde de politie. Destijds zijn aan de pers geen medede lingen verstrekt om het onderzoek niet te bemoeilijken en dat heeft uiteindelijk succes gehad. De Zandvoortse politie vermoedde dat de man nog wel terug zou komen en oefende regelmatig controle uit. Tenslotte werd de bedrijfs leider aangehouden, die de feiten be- De raadsman bepleitte clementie omdat de man niet toerekeningsvatbaar is e een zeer moeilijke jeugd heeft gehad. W oon w apenwet te beperkt van visie DEN HAAG Naar het oordeel vele leden van de vaste commissie voor maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer gaat de door minister Schouwenaar-Franssen (maatschappe lijk werk) ingediende Woonwagenwet van een te beperkte visie uit. Het „perspectief-in-brede-zin" breekt naar het oordeel van deze leden van de commissie in het ontwerp va wet, waartegenover zij huiverig staan. Dit blijkt uit het vandaag verschenen verslag van de commissie. Deze leden zijn van oordeel, dat het beter zou geweest niet alleen het woonwagenpro bleem aan de orde te stellen, maar tevens daarbij dat van de woonschepen, e tueel in twee wetsontwerpen, we het-niet-wonen-in-«huizen als geheel de orde zou zijn gesteld. Omdat zij van oordeel zijn, dat alleen een plan tot het bouwen van woni; voor ten onrechte in een woonw verblijvenden de uiteindelijke oplossing van het vraagstuk kan brengen, zeggen de leden van de commissie dat het ont. werp van wet ook ondertekend had moeten worden door de ministers binnenlandse zaken en van volkshuisves ting en bouwnijverheid. Mr. J. M. L. Th. Dr ir. A. Cals Vondeling Minister-president Financiën. vice-preinier 'ook rirt,®e Bovendo a^ortfe«eW® g een d9 cv (e\e ^etrT'w Geduld, potion F<«al daarom een Gotfe.garet (Vervolg i i pagn i 1.) Het plan om mr. Bot minister voor de ontwikkelingshulp te maken, was een complete verrassing. Objectief gezien is het allerminst noodzakelijk voor dit be leidsonderdeel een aparte minister te creëren, al zijn er wel voordelen. De hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen, waaraan naar veler opvatting meer moet worden gedaan, krijgt zo doende extra reliëf. Aan de opzet van de formateur Jagen echter hoogstpersoonlijke overwegingen ten grondslag. De KVP vond het al te Biesheuvel Landbouw, vice-premier Mr. M. Vrolijk Drs. J. M. den Uyl Culturele en Econ. zaken maatsch. zaken J. G. Suurhoff Verkeer en water- r. J. S. de Jong Mr. J. M. A. H. Defensie Luns Buitenl. zaken Dr. I. A. J Smallenbroek Diepenhorst Binnenl. zaken Onderwijs en wetensch. Mr H. Th. Bot Drs. P. C. W M. Ontwikkelings- Bogaers hulp Bouwnijverheid Circulaire van directie N.S. UTRECHT In een circulaire heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen er bij de chefs van de zes exploitatiedistricten van de NS op aan laten dringen, dat het propa- ganda-matariaal van de Federatie Spoorweg Vakvereniging (FSV) niet in de gebouwen en de treinen wordt verspreid of aangeplakt. De chef exploitatie zegt in de circulaire, die is afgedrukt in het orgaan van de FSV, dat een propaganda-actie van de FSV binnen het spoorwegbedrijf niet zal worden getolereerd. „Een ieder", aldus de circulaire, „die meent, deze opdracht naast zich neer te moeten leggen, zal plichtsverzuim ten laste worden gelegd". FSV is een zogenaamde categorale bond, waarin werknemers van de NS zijn verenigd, die niet bij de grote vokbon- end zijn aangesloten De FSV heeft zeer veel aanhang, meer dan het CNV in spoorwegkringen. Onlangs heeft de FSV opnieuw een verzoek tot de overheid Ontkenning De shef exploitatie van dc NS. H. C. Ittinan, die de circulaire heeft verzonden, ontkende, dat dc drie erken de bonden bij de NS erop hebben aange drongen de circulaire te verzenden. De heer Ittman ontkende, dat grondwette lijke vrijheden zouden zijn aangetast. „Wij zijn baas in eigen huis", zo is zijn standpunt, „wat de leden van de catego rale bond buiten de NS doen, is hun Een woordvoerder van de FSV. de heer J. van Hattum, legde verband tus sen het ledenverlies van de drie erken de vakbonden en deze ciculaire- Hl] meende dat het ondemocratisch en dis criminerend is, dat de erkende bonden wel propagandamateriaal en aankondi gingen van vergaderingen mogen aan plakken en de FSV niet. Hij betreurde liet, dat onlamgs sluitzegels sneu voor mr. Bot als hij zonder meer het veld zou moeten ruimen omdat er voor hem geen plaats is in het nieuwe kabinet. Het mededogen ging zover, dat men bereid bleek een nieuwe post voor hem uit de grond te stampen. Natuur lijk zou dat tevens een (kwantitatieve) versterking van de KVP-positie in het kabinet betekenen alsmede een compen satie voor het feit, dat de KVP Finan ciën en Economische zaken aan de PvdA heeft moeten laten, maar dat was niet het voornaamste motief. Of het plan zal worden verwezenlijkt, was vanmorgen nog niet zeker. Men hield rekening met de mogelijkheid, dat mr. Bot zal weigeren omdat hij de post te licht vindt. Tot dusver ressorteerde de ontwikkelingshulp onder het staats secretariaat van dr. Diepenhorst (c.h.), die niet meer in het kabinet-Cals terug keert. Het staat wel vast dat minister Luns weinig voelt voor eentweede ministerspost op Buitenlandse zaken, maar hij verkeert niet in de positie daar een halszaak van te kunnen maken nu de KVP voor zijn aanblijven een al behoorlijk offer heeft moeten brengen. Weigert mr. Bot. dan zal de formateur geen andere kandidaat voor de nieuwe post proberen aan te trekken. Dan is het plan van de baan en blijft (met goedvinden van de KVP) de verdeel sleutel 553. Prof. Diepenhorst Hoewel men voor de bezetting van Onderwijs en wetenschappen (het om roepbeleid en de afdelingen Kunsten, Volksontwikkeling e.d. gaan naar Maat schappelijk Werk-nieuwe-stijl) in eerste instantie dacht aan prof. De Gaay Fort man, Drof. Donner of dr. Berghuis, be tekende het toch geen grote verrassing dat mr. Cals tenslotte prof. Diepenhorst aanzocht. Deze a r.-senator. die een lang durige parlementaire ervaring heeft, sprak in de Eerste Kamer meermalen over onderwijs en wetenschappen. Hij is sedert 1945 hoogleraar in het straf recht aan de V.U. Met mr. Cals kruiste hij enkele jaren geleden nog de degens over de Mammoetwet Het kabinet Cals wordt al met al een kabinet van Kamerleden. oud-Kamer leden en demissionaire ministers die kortere of langere tijd zitting in het parlement hebben gehad. De opzet van mr. Cals om een sterk parlementair kabinet te formeren, zowel program matisch als personeel, is dus geslaagd. De socialistische kandidaat-ministers drs. J. Den Uyl, wethouder van Amster dam, en mr. M. Vrolijk, wethouder van Den Haag, zijn beiden van 1956 tot 196.3 lid van de Tweede Kamer geweest. Vóór 1956 was de heer Vrolijk parlementair redacteur van Het Vrije Volk. In de ..oprichtingsvergadering" zal ver moedelijk ook worden gesproken over de staatssecretarissen. De kandidaat ministers kunnen daarover wensen ken baar maken. De formateur (minister president) draagt de verantwoordelijk heid dat bij de verdeling der staatssecre tarissen de politieke rechtvaardigheid (evenredigheid) wordt betracht. ,De Nieuwe Veldbode' gaal verdwijnen 'Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het onafhankelijke landbouwweekblad ..De Nieuwe Veld bode' zal. naar we vernemen, per 1 mei a s ophouden te verschijnen Op die datum zal het blad (een uitgave van de N.V. Ten Hagen te Den Haag) opgaan in het landbouwweekblad „De Boerderij" dat wordt uitgegeven door Misset N.V. te Doetinchem. 26 doden en 11 verm isten TOKIO - Zesentwintig mijnwerkers zijn omgekomen en 11 anderen worden nog vermist in een steenkolenmijn op een klein eiland nabij Nagasaki na dat bij een ontploffing in de mijn 45 mijnwerkeirs van de buitenwereld werden afgesloten. Volgens de politie van Nagasaki wer den de stoffelijke overschotten van 19 mijnwerkers geborgen terwijl 7 stierven hadat ze uit de mijn naar boven waren gebracht Vijftien andere arbeiders werden be vrijd of zagen kans zichzelf vrij te ma ken na de ontploffing die gisteren oir 22.20 uur W.E.T. plaatsvond. Reddingsploegen ondernemen pogingen om de vermiste mijnwerkers te vinden. Het eiland waarop de mijn zich be%'indt ligt 12 km van de stad Nagasaki. Bogaerswoningen DEN HAAG Het ministerie volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft een boekje laten verschijnen, dat 72 ontwerpen van „Bogaerswoningen" be vat. De '2 ontwerpen zijn afkomstig uit 65 gemeenten: vier in Groningen, vijf in Friesland, drie in Drenthe, vijf ii Overijssel, zeven in Gelderland, twee i; Utrecht, acht in Noord-Holland, zeven in Zuid-Holland, vijf in Zeeland, dertien in Noord-Brabant en zes in Limburg. Zoals bekend, wordt voor woningen, waarvan de aamnemingssom niet hoger ligt dan f 16.000, onmiddellijk rijks goedkeuring verleend De woningen moeten aan een aantal voorwaarden voldoen, waarvan een van de voor naamste is, dat de kwaliteit ervan niet mag liggen beneden de wonir.g-.vctw nrngen. Bondsraad ivil ook naar Berlijn BERLIJN, De Russen blijven hun plagerijen aan de controleposten bij de Autobahn volhouden. Gistermiddag om vijf uur ging de post Helmstedt weer dicht. Een inderhaast samenge steld konvooi van Amerikaanse en Britse voertuigen dat weer een door gang probeerde te forceren, kon niet doorrijden. Een Russische officier zei dat hij niets voor de militairen kon doen. Herhaalde protesten bleven zon der resultaat. Om tien uur gisteravond gingen de bomen omhoog en konden de wagens passeren. Maar tegelijkertijd verscheen een hoge Russische officier die aankondigde dat de afsluitingen nog wel enige tijd zul len doorgaan, in ieder geval tot 11 april, de datum waarop de grootscheepse Oost- duitse—Russische oefeningen eindigen. Zowel de Britse als de Franse regering heeft gisteren de Russische ambassadeur ontboden om een scherp protest tegen het belemmeren van het verkeer te over handigen. Naar verluidt wil nu ook de Bondsraad in Berlijn bijeenkomen Op de vergade ring van vandaag zou hierover een be slissing genomen worden. Vanochtend bevond zich een groot aan tal vrachtwagens bij de beide eindpunten van de Autobahn van West-Duitsland naar Berlijn. De rij bij Helmstedt was bijna twaalf kilometer lang. Er waren echter haast geen personen auto's aan het eindpunt in Berlijn. Bij Helmstedt stonden ongeveer honderd personenauto's en het duurde tussen drie en vier uur voordat ze door konden rij- DEN HAAG Het jaarverslag de K.LJH. belooft merkwaardig te worden omdat het ditmaal geen jaar maar 15 maanden zal omvatten, aldus verklaarde president-commissaris prof. dr. J. de Quay op de aandeelhou dersvergadering. Dit verslag zal gunstiger zijn dan men eind 1964 had kunnen denken: De verslagperiode omvat twee eerste kwartalen \va de re=n'talen betrekkelijk on «runs.. zijn dan in de overige drie. De jaar vergadering zal 24 september bijeen komen. President-directeur mr. H. Albarda noemde als reden van de zeer me dige koersstijging de indruk in Amerika dat de K.L.M. er weer aardig boven op kwam. Bovendien werden de luchtvaart waarden opnieuw gewaardeerd, waarbij men vaststelde, dat de K.L.M. was achter, gebleven. Daarop volgden grote aanko pen. Vervolgens was er een groep die meende, dat de reorganisatie bij de KL.M nog niet was voltooid. In de verwachting, dat de koersen zouden dalen, werden niet voorhanden aandelen K.L.M. verkocht Toen de da ling uitbleef, mede omdat de oorspron- lijke vraag bleef bestaan, moesten spe culanten a la baisse dure aandelen ko pen. Hierdoor ontstond als het ware een dubbele vraag, die ooi-zaak was van de stijging. Het was hem volslagen onbekend dat de Amerikaanse regering belangstelling zou hebben voor K.L M.-aandelen. Hij kon zich dit niet voorstellen. De verstandhouding met Garuda Indo nesian Airways is voortreffelijk en de K.L.M. koestert daarvan zeer goede ver wachtingen. Er waren indertijd kapers op de kust verschenen en die zagen deze samenwerking met verbazing en teleur stelling. Vier maal in de weck onderhou den K.L M. en Garuda een verbinding tussen Djakarta en Amsterdam. De Ga ruda vliegt één keer over Praag en de andere keer over Parijs. De K.L.M vlieg: twee maal in de week op de oude route. Drs. J S. van de Kamp en Ir. J. Luy- mes werden benoemd tot directeur. Presi dent-directeur mr. H. Albarda zal zijn functie neerleggen. Prof. De Quay zeide dat hij zijn taak voortreffelijk had ver vuld. Zijn opvolger zeiI dr. G. van der Wal. thans directeur, worden. Dr. Van der Wal, verwacht, dat de ex ploitatie van de K.L.M.-lijn via de Pool naar Tokio gunstiger zal zijn. dan was verondersteld. Aanvankelijk was de KL M. gerechtigd tot technische landingen in Anchorage. Dit recht is later uitgebreid voor het ver voer van passagiers cn goederen van en naar Anchorage. Het passagiersvervoer levert een belangrijke bijdrage voor een gunstige exuloitatie van de lijn. Het pas sagiersvervoer van en naar Alaska Is bovendien omvangrijker gebleken dan was geraamd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13