Brick Bradford —Toch is het zo! Fusie kleuren-tv van VS met W.-Duitsland «lesje en üosje Puzzelhoek Senmoet: ..Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien 1965 9 WOENSDAG 7 APRIL 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-EIHERGOLVEN-ETHERGOIVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Ni< 18.15 Grammofoonmuziek. 18.20 Uitzer van de Boeren Partij Spreker: De Koekoek. Voorzitter van de Boeren P 13.30 Radio Volks-Univer op het toneel, door drs 19,00 Voor de kinderen, 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Reportage voetbalwedstrijd Nederland- Noord Ierland. 22.05 Dansorkest en zangsolis- I ten. 22.30 Nieuws. 22.40 Franse chansons. 22,55 Tussen stilstand en beweging, lezing. 1 23 10 Viool en klavecimbel: klassieke muziek 23.25 Fluit, piano en han) G. J. de Voogd. 55-24.00 Hilversum II 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heilskwartier (opn). 18.45 Op de man af. praatje. 19.50 Licht orkest (gr.) 20.15 Radlophilharmonlsch orkest en solist: klas sieke muziek. 21.30 Stereofonische uitzen- ding: Vocaal ensemble: gewijde muziek iopn.1. 21.5S Kruiswegen: Passiedienst. 22.20 I Sport In 't kort. 22.30 Nieuws. 22.40 Mezzo- I sopraan en piano (opn.): moderne liederen. 23.10 Evangelieverkondiging in wereldoer- spectief. lezing (3). rammofoonplatenprogramma van 1820 Blues for sale (James) Orkest Harry es; Willow weep for me (Ronell) ld. 1 t a little girl (Moll) id. Moten swing ten) id. Do you know what it is to miss Orleans (Alter) id. Just for fun lklns) id The new two o'clock jump Orkest Bert our (Lenoir) Lesley. The Lambeth walk (Gay) Orkest Kurt Edelhagen: Mi rayito de sol (Zeeden) Alberto de Luque, Sara Collantes; I Hot toddy (Handler) Jean Toots Thielemans: I Suklyaki (Eii Marcel Amont. So do I (Mackeben) The Jazz Cardinals; In Hamburg Band; >nd Jer (Gershwin) Crazy Otto. I'n Stubby Kaye. Kanimambo I) Espaftoles. Forget me not (de C Alfred Hause. I'm nervous (I Dixon, Memphis Slim. Jump boteüero (Blanco) Hugo Blancc the South (Strauss) Ork r:as. Ballad medley: Ter world on a string. What' VANAVOND TE ZIEN NED. 1 NCRV NED. 2 VARA treedt o.a. het zangduo Les Shalom op in Cor Steyn's verzoekprogramma „Tussen Bach en Beatle". speelfilm „Een engel in Brooklyn", het verhaal van een een gierige huiseigenaar en zijn huurders, geschikt voor alle leeftijden. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM I VARA 8.05 tot 10 uur: reportage van de voetbalwedstrijd Nederland Noord-Ierland in Rotterdam. 10.05 uur hitparade met de bekende tienersterren. HILVERSUM II NCRV 8.15 uur begint èen concert met werken van Beethoven, Mozart en Brahms, te geven door het Radio Filharmonisch Or kest onder leiding van Willem van Otterloo. 9.30 uur stereofonische uitzending: het NCRV-Vocaal Ensemble zingt de Messe Octo Vocum van Haszler. „Luchtmachtkapel" (show van KRO) naar Montreux (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Als Nederlandse inzen ding voor het festival van Montreux (amusement) is gekozen de KRO- show „De Luchtmachtkaper, een pro gramma van Jos van der Valk, dat wij al hebben gezien en waaraan ook het jongetje Frank Jan meewerkt Buitén mededinging naar de Rozen worden nog ingezonden de j l- zater dag vertoonde NCRV-show „Nou jij weer" met Rita Corita en Bueno de Mesquita. en het AVRO-programma „Hoofdstuk III", met oa. Rita Reys, Edwin Rutten en het Kwartet Mischa Mengelberg Elke vrijdagavond „De Flintstones" BUSSUM De tweede stripwelkt de omroepverenigingen in gezamen lijkheid gaan uitzenden, is de serie ,J)e Flintstones". Van 23 april af te zien: elke vrijdagavond van 7.35 tot 8 uur op Ned. 1. Wie nu geen „Wilma..11" leert roepen is het kijkerschap niet waard' Commentaar Hard gewerkt a.' programma over de probli pluimveehouderij. 20.50-22.10 Een Brooklyn, speelfilm (alle leeftijden) Belgle: Nederlands progr. Kan. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Richard hart. 19.30 Rep. voetbalwedstr. België—P< len. 21.15 Van de brug af gezi 23.05 Filmkron. 23 30 N' l&usCic/' ishoudelijk» .00 Ai 11.00 Nieuws. 11.02 zaken, praatje. 11.15 Pianori muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte or kestmuziek (gr.i. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht ensemble en zangsoliste. 12.50 Drnaiorgelmuziek. 1300 Nieuws 13.10 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek 13.25 Beursbe richten 13.30 Lichte orkestmuziek iopn.1. 14.00 Stereo: Bariton en piano: moderne en klassieke liederen. 14 30 Dieren in en rondom huis. programma over huisdieren 15.15 Het KRO-televisieteam dat in Spanje werd uitgewezen heeft in vijf dagen j verblijf te Madrid wel bijzonder hard! gewerkt, gezien de massa filmmate riaal welke men mee terug bracht. De aan deze reis gewijde reportage (welke de KRO gisteravond vertoonde) werd er zelfs, door nogal uitgebreide Spaan se verklaringen van kunsteraars en intellectuelenbijna te lang van. Niettemin waren de beelden heel vanavono boeiend en toonden volop het bonte contrastrijke hart van Spanje: duide lijke. 25 jaar lang bewaarde sporen van de verwoestende burgeroorlog, protserige nieuwe naast barokke oude momenten, ellende in de armoe- wijken, welvaart (dank zij de vreem delingenindustrie) in de rijke buurten, ezelwagentje achter dubbeldeksbus enz. De tendens van de onvoltooide re portage (van de nieuwe Nederlandse ambassadeur zag men bijvoorbeeld al leen de praalstoet waarin hij op weg was om zijn geloofsbrieven te overhan digen, een onderhoud met hem kon niet meer) was: de voortekenen van een naderend verzet tegen het regime da' de Spaanse burgers allang moe zijn en dat bij de gratie van de wapenen en de angst daarvoor wordt gehandhaafd en waarvan men hoopt en verwacht dat het met Franco zal uitsterven. Men rekent nog met enkele jaren. Kunstenaars, een democratische jour-| nalist en enkele socialistisch-politieke figuren deden belangwekkende mede- delingen over de invloed van het re-1 gime. de censuur op de publiciteit en de politiemacht. Een reportage die veel opmerkelijks in de huiskamers bracht Nu keuze tussen Seccnn en Qiam 1783) Gaat de meteorologie als ging het plotseling met sprongen zodat ook het onderzoek van de beschrijvende wetenschap terug tot de vooruit. Want weer een tweetal jaren hogere luchtlagen van betekenis - wordt. Het gebruik van weerkaarten der hogere luchtlagen is aanvankelijk het noodzakelijk dat eerst wat organiseren, zodat men met behulp vooral door Duitse onderzoekers ont- nuttige instrumenten werden uitge- van weerkaarten tot weersvoorspel- wikkeld terwijl later in het bijzonder "'ogen zou kunnen komen. de Amerikanen nieuwe begrippen om- Ook Nederland heeft op het gebied trent de stromingen in die gebieden ..in de meteorologie zijn bijdrage hebben geformuleerd. Vergeleken met e.d. Eerst toen dus van ongeveer geleverd door Buys Ballot, wiens wet de primitieve beginselen, waarvan in vonden die betrouwbare waarnemin- lingen gen mogelijk maakten, zoals de ther< mometer, de barometer, de windmeter 1700 af konden in verschillende landen betrouwbare waarnemings- reeksen worden gemaakt die de grondslag konden vormen voor we tenschappelijke beschouwingen. Maar het weer is zó grillig en veelzijdig, dat het nog vele jaren zou duren eer deze waarnemingen konden lelden tot conclusies waaraan de zee man. want om hem ging het aan vankelijk In de eerste plaats enig praktisch nut zou kunnen hebben. De praktische toepassing Iogie dateert dan ook eigenlijk pas onderzoek van de zg. verticale lucht vroeger tijden werd uitgegaan, in de korte spanne tijds van ruim een eeuw veel tot stand gebracht (ook al kunnen we daarvan geen opsomming geven). Maar bij deze prijzende over wegingen dienen we in het oog te houden, dat de instrumenten voor deze hele ontwikkeling een onont- geweest heerlijke voorwaarde zijn geweest. En ondanks het uitgebreide instrumental de meteorologische thans de beschikking de meteoro- Sen. verrichtten pionierswerk bij het heeft, blijft het aantal faktoren dat de het midden van de vorige eeuw. lagen, tot toen de Amerikaanse marine-officier oorlog de zg. Maury met zijn klimatologische kaar ten de gunstige zeilroutes wist de Eerste Wereld- fronten ontwikkeling der weer- ontwikkeling van het weer bepaalt, zo onoverzienbaar, dat van exacte weers- school mët voorspellingen nog steeds niet ge- nieuwe sproken kan worden, welke lof we de dagelijkse weerberichten geven. Enkele jaren later in 1853 kaarten gaf. Juist omstreeks die tijd kunnen opbrengen. Nadruk verboden. film" 7.00 Nieuws, ichte gram- Dagopening. Gltaa rtoderr 15.30 Rac Kam urkest tale begeleiding 6.02 i Notedop. 17.00 Mlnjon. KRO: 7.00 Meditatie. or de zieken. VPRO: 11 45 Zan lichte muziek 12.10 Lev( id. gesprek. 12.27 Mededelingen e )eugd 17.30 Kindei ildlng. 17.45 Lichte or Clubhuls. sportrubr 18.10 Meisjeskoor Televisie morgen AVRO: 13.00-15.45 6.55 De reddingsploeg, film v.d. Amerikaanse en Westduitse autori teiten zeiden, dat tot de fusie van de beide systemen werd' besloten als een soort van compromis om een splitsing tussen de concurrerende systemen te vermijden. Een dergelijke splitsing zou technisch moeilijke vraagstukken doen ontstaan en mogelijk de invoe ring van de kleurentelevisie op het vasteland vertragen. Verwaacht wordt, dat het akkoord vandaag officieel aangekondigd zal worden op de conferentie in Wenen, na twee weken achter gesloten deuren besprekingen te hebben gevoerd. Bij zonderheden van de overeenkomst zullen later dit jaar worden uitge werkt. West-Duitsland is voornemens in 1967 met de uitzending van kieu- De overeenkomst, die tot stand rentelevisie te beginnen en verwacht kwam op de Weense conferentie, wordt, dat de meeste grote Europese betekent, dat Europa twee verschil- landen hierna spoedig zullen volgen. Ieqde systemen zal krijgen enerzijds I het gecombineerds Amerikaans- i Westduitse systeem, dat de naam QIAM (quadrature amplitude modu lation) systeem draagt, en anderzijds het Franse SECAM-systeem, dat in Frankrijk, het gehele communisti- WENEN Amerika en West- Duitsland zijn gisteren overeenge komen om hun twee kleureu tv- systemen, t.w. het NTSC- en PAL- systeem, samen te smelten voor e^n gezamenlijke toepassing in de meeste Westeuropese landen. li getuigde i tempo. Brandpunt i Nieuwspoort vink (a.r.) i i gedegen werk in hoog as later op de avond in ■aar o.a. de heer Rool- het woord kwam om te verklaren dat hem ten onrechte in de pers was verweten dat hij zon hebben verklaard dat hij niet met ds'socialis ten in de zee zou willen wat de kabi netsformatie betreft. ..Ik vind het niet prettig wanneer tussentijds van paarden verwisseld moet worden, maar ik heb geen voorkeur voor VVD of Partij van de Arbeid". Het Poorters cabaret wisselde de po litieke. gesprekjes met enkele liedjes af. BUSSUM Van 16 april af zal de NTS elke vrijdagavond vlak voor het begin van het tweede journaal op Ned. 1 weer drie minuten tips voor toerisme in eigen land uitzenden. Deze uitzendingen, welke het gehe le seizoen worden volgehouden, ko men tot stand in samenwerking met de Alg. Ned. Vereniging voor Vreem delingenverkeer ANVV- IN DE GREEP'V VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Kruiswoord-puzzel ,.Er wacht iemand" komt op het tv-scherm. Aan deze thriller werken mee vlnr Manfred de Graaf, Coen Flink e Emmy Meunier. De regie van d oorspronkelijke spel van Emlyn Williams is in handen van Walter van der Kamp: de vertaling van Erika Boeke. Horizontaal: 1. ingewijde. 5. volk, 10. ontkenning (Eng.). 11. afgevallen vrucht (ZN). 13. telwoord. 15. meisjesnaam. 16. stelling. 20 iervoctig dier, 22 bijb. figuur. 23. ik (Lat.), 25. vervoeging van raken. 26. wortels. 27. dorpje onder de Overijselse gemeente Gramsbergen. 28. kikkerkuit, 30. artikel (afk.), 31. Friese gemeente. Waddeneiland, 34. scheikundig element (afk), 35. gekheid, 37. smoor- heet. 41. oude rekening afk.), 42. sier- steen, 43. dorp in Friesland onder West- dongeradeel. Vertikaal: 1. republiekje in de ooste lijke Pyreneeën, 2. schraal, 3. lol, 4. scheikundig element (afk.). 5. deel van een ontkenning (Fr). 6. aansporing: vooruit dan toch. 7. scheikundig element (afk.). 8. rechtschapen, 9. ik (Lat.), 12. zeker balspel, 14. zoon van Abraham en Hagar. 17. tussen (Fr.), 18. munt in Griekenland, 19. goedertierenheid, 21. begin, 24. vorm van onteren. 29. bijrivier v.d. Oker, 32. eertijds koningstitel in Peru, 33. rekening, 34. uitroep ter aan sporing. 36. oude lap. 38. geluid van een ezel, 39. hoc tempore (afk 40. bijwoord. Oplossiug vorige puzzel Horizontaal: 1 .nopens-ode. 2. ore-Via- nen. 3. Ran-Eem-pet. 4. maart-leer, 5. Alkmaar-ne. 6. Noë-alt-adé, 7. Dina-Ee- oei, 8. Isar-engel, 9. eelt-RT-alm. Vertikaal: 1. Normandië. 2. oraal-Oise. i 3. pen-Aken-al, 4. ever-maart, 5. niet- heet, 41. oude rekening (afk.), 42. sier- I Dee-endeel, 9. entree-Um. Herdenkingen in de Wereldradioweek (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dit jaar wordt de Wereld ra-'-.'owe ek gehouden van 14 tot 20 november. Het wordt dan druk in de ether, want in die maand vieren i hun 40-jarig j Wat de radioweek aangaat, hierover is tijdens een vergadering welke de programmacommissie van de ERU in Luik heeft gehouden, een voorlopig schema opgesteld, dat door alle aan gesloten landen wordt gevolgd. Herdacht worden door uitvoering van enkele van hun werken: Wagner, wiens opera Tristan en Isolde (die 100 jaar geleden in première ging) op het programma staat en Dante, die 700 jaar geleden werd geboren. In de dramatische sector zullen alle West-Europese landen een eigen pro ductie van het toneelstuk „De moord de kathedraal" uitzenden, ter nage- We zullen Jesje. Josje. Berend en Barend nu eens even achterlaten bij de keet van Aart Gas om te zien hoe het inmiddels bij de familie Joppers thuis ivas gegaan. Zowel vader als moeder Joppers had in de loop van de middag meer dan eens gedacht en soms ook tegen de ander gezegd: ..Waar zouden Jesje en Josje toch op af zijn?" Maar toen het etenstijd was, de sche mering al begon te dalen, het brood op tafel stond en er van de beide kinderen nog steeds geen spoor was te bekennen, werden meneer en mevrouw Joppers toch echt ongerust. ..Waar kunnen ze toch uithangen?" verzuchtte moeder Joppers zeker voor de zesde maal binnen vijf minuten. Ze had voor het raam staan kijken of ze de kinderen ook ergens ontdekken kon en draaide zich nu om naar haar man, die al aan tafel had plaatsgenomen. „Je moet maar eens even bij Barend en Berend gaan informeren." zei ze. ,.Ik ben er een uurtje geleden ook even langsgegaan. maar toen waren ze niet thuis. Maar het is nu etenstijd, ze zullen er nu wel zijn. Misschien dat die Jesje en Josje ergens hebben gezien." Vader Joppers stond op en haastte zich naar buiten. Op de haven was het stil, alleen in de verte ging een eenzame fietser voorbij. Hij liep met vlugge passen naar het pakhuis van Barend en Berend en belde aan. Maar er weerklon ken geen voetstappen achter de deur. Meneer Joppers drukte op de bel van de bovenwoning en deed een stap achteruit om te zien of er licht brandde. Maar de kamers die door Barend en Berend werden bewoond waren in het duister gehuld. De mannen waren niet thuis. En plotseling werd vader Joppers door een angstige gedachte aange grepen. Jesje en Josje zouden er toch niet met hun twee vrienden op uit zijn getrokken, weer naar de grienden toe. om te proberen de twee mannen, die zij voor de dieven aanzagen, op te sporen? r Amerika De heren vertelden iets over het werk. dat zij in Jacobshavn en omgeving zouden moeten doen. Alber- dien verstond hen. nu het over andere dmgen ging dan over vracht en varen, niet zo goed. Maar ze begreep wel dat ze goed geraden had. toen ze hen voor dominees hield. Ze vond het prettig hen te horen praten, 't Waren opgeruimde jongemannen. Zij kreeg zin in deze vreemde vracht en ze hoopte, dat Ties niet geslaagd was bij de cargadoor. Uit het verdere gesprek begreep ze dat zij het hadden over zendings werk. ..Bent u dan zendelingen?", vroeg ze. Zij antwoordden bevestigend. Ze moesten naar het zendingsveld. „Hé onze zendelingen gaan naar Indië." „En wij naar Groenland." Alberdien schrok. „Naar Groenland? Ligt Jacobshavn op Groenland?" De lange dominee knikte. „En uu u dat wij u daarheen brachten?" „Is er bezwaar? U zei todh dat u wel ni was gevaren." Alberdien plukte aan haar breiwerk. Ze had dat gezegd en het was ook zo. Maar ze wou nooit weer over de Atlantische Oceaan, vooral niet in het noorden. En Groenland lag in het hoge noorden, veel noordelijker dan Belle Isle. Het zou daar erger stormen, het zou daar zwaarder misten, er zouden meer ijsbergen zijn. Van de oversteek naar Belle Isle had ze gezegd: Dit is voor 't eerst en voor 't laatst. En nu zouden ze naar Groenland gaan? Het kón Maar dit wou zij niet zeggen tegen de vriendelijke jongemannen, die nu geestdriftig spraken over hun werk onder de Eskimo's en over de reis daarheen. Zij wilde hen niet voor het hoofd stoten door te zeggen dat zij er hen niet wilde brengen. Zij hoefde dit trouwens ook niet te doen. Straks kwam Ties met de boodschap dat hij lading had. Dan kon ze zeggen: ,'t Spijt me. heren. We hadden u graag aan boord gehad, maar we moeten een andere kant op." De zendc" rsn praatten verder over hun werk. Ze door K. NOREL zouden van de ene stam naar de andere moeten trekken, want de Eskimo's woonden wijd en zijd verspreid op de westkust van Groenland. Op de westkust, dacht Alberdien. Dus aan de andere kant van dat geweldige eiland. Haast bij de heel jammer dat ze straks zou ....*ien zeggen: „Het spijt me. heren, maar we hebben andere vracht." Daar kwam Ties. Hij keek vreemd op van het bezoek. Ze kregen in het buitenland nooit dominees .Heb je vracht?" vroeg Alberdien hem. „Neen," v s zijn antwoord, terwijl hij zich 't zweet van het voorhoofd wiste. „Alles afgesjouwd en niets te krijgen. Morgen maar es weer proberen." Daar zat Alberdien. Nu kon ze niet zeggen: We hebben andere vracht. „Deze heren willen dat wij hen met al hun hebben en houen naar Jocobshavn brengen," vertelde zij aan Ties. „Prachtig." zei Ties. „Waar ligt het?" „Op Groenland." „Dat is zowat de noordpool, hè?" schrok hij. „Dacht jij dat het niet ging?" vroeg zij. „Wou jij "-^en?" verbaasde hij zich. ,,'t Is verder Hij wist niet wat hij aan haar had. „Je wou nooit weer naar Belle Isle. Croenland ligt stukken noorde- Alberdien bloosde. „Kan Hf' niet?" roeg de kleinste van dc twee bezoekers, die van het Groningse gesprek niet alles, maar wel iets begrepen had. „Wat zeg jij ervan?" vroeg zij aan Ties. „Ik laat t aan jou over." Daar had je 't weer. Zij moest beslissen. Zo was t altijd. „Wanneer moeten de heren weg?" vroeg ze aan de zendelingen. „Zo gau< s 't kan. Ons goed staat klaar." Zij plukte zenuwachtig een paar pluisjes van haar rok en veegde met haar zakdoek langs 't gezicht. Ze had het i. Toen werden haar lippen smal als e~ streep, zoals altijd. vast besluit als je 1 tot Ties. De vrachtprijs kwam nog in 't geding. Daarvan Toen ze weg waren, zei Ties: „Dat jij dit aan durft!" Zij troostte hem en zichzelf ermee dat zij wel bewaard zouden orden. Met zulke mensen aan boord kreeg je geen Maar helemaal op haar gemak De volgende dag kwam het hebben en houen van le passagiers. Er was weinig huisraad, maar zeer veel voedsel bij. „De heren hebben zeker grote magen" schertste es, maar zij vertelder dat het voedsel meer voor de Eskimo's bestemd was dan voor hen. pleitte zij. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9